Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Policejní kynologové z MS kraje mají nové posily
  • Využití Bredy je v rukou veřejnosti
  • Talentovaní studenti mohou získat 10 tisíc korun
  • Karviná je skokanem roku ve třídění elektroodpadu
  • Průmysl Bruntálu a jeho lidé očima Jindřicha Štreita

Policejní kynologové z MS kraje mají nové posily

Zločinci by se měli mít na pozoru. Policie MS kraje získala nové posily a i když jim je zatím jen několik měsíců, už teď umí pořádně kousat. Asi jste uhádli, že jde o nováčky do kynologického oddílu - štěňata belgického ovčáka.

Bez psů by si policisté dnes asi svou práci neuměli představit. Jsou nezbytní v mnoha situacích.  Například při katastrofách spojených se sesuvy budov či sněhu, ale i při pátrání po pachatelích trestných činů. Policie našeho kraje může být na své kynology hrdá. Už mnohokrát se osvědčili v akci i na soutěžích. V minulých dnech přišly z policejní chovatelské stanice v Prackovicích nové posily. Jde o belgické ovčáky Malinois. 

Radim Carbol, zástupce vedoucího odboru služební kynologie PČR MS kraje: "Ta štěňata zpravidla bereme od 8 měsíců, kdy si ho psovod převezme do svého individuálního ustájení, cvičí ho a pracuje s ním." 

Zvířata se v průběhu výcviku rozdělí na výjezdové psy, kteří se učí vyhledávání lidí či předmětů a potom specialisty, kteří dokáží rozpoznat například výbušninu, hořlavinu, drogy či lidské ostatky. Na začátku výcviku je důležité zjistit, jak psa co nejlépe motivovat. 

Aleš Mrazík, policejní kynolog: "Strašně záleží na povaze pejska. Jestli bude třeba žravý, jestli bude aportér, jak má silný kořistnický pud. Musíme zjistit, přes co rozvíjet ten výcvik."  

René Gabzdyl, vedoucí odboru pořádkové policie MS kraje: "Každý územní odbor i městské ředitelství Ostrava má svou skupinu, která se stará o své území." 

Výcvik psů trvá přibližně dva roky. Pak musí složit zkoušku a mohou vyrazit do služby. Do důchodu chodí služební psi přibližně po devíti letech. 

---

Využití Bredy je v rukou veřejnosti

Do prvorepublikové dominanty Opavy, obchodního domu Breda, se opět vrací život. Roky chátrající budovu před koupilo město a teď se snaží o její záchranu. Dovnitř nyní může nahlédnout veřejnost i odborníci. Společně pak budou hledat možnosti, jak budovu po rekonstrukci využít.

Obchodní dům Breda & Weinstein, nebo také zkráceně jen Breda, zná v Opavě opravdu každý. Když zchátralou kulturní památku před půl rokem kupovalo město, netušilo, jak zásadního partnera ve svých občanech bude mít. Lidé se vloni složili na obnovu vánočního osvětlení čelní fasády, které dříve symbolizovalo příchod Vánoc. Pořádaly se tady koncerty, prohlídky pro veřejnost. Teď se chystají opravy. A tak je nutné přemýšlet také o využití rozlehlých prostor. Zapojí se odborníci i veřejnost.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Ta budova je natolik unikátní a potřebuje fungování a symbiózu s veřejností. Toto si myslíme, že je správná cesta.“

Proto .mohou zájemci do budovy nahlédnout, zúčastnit se různých workshopů. Teď se tady sešli podnikatelé a také architekti a o Bredě debatovali.

Tomáš Rákos, odborník na participaci, Participation Factory: „Ty nápady, které jsou zaznamenávané a budou potom i veřejně na internetu, tak potom mohou a budou sloužit jako datový podklad pro kohokoliv, kdo bude tvořit dlouhodobou koncepci.“

Objekt v centru města se šesti nadzemními a dvěma suterénními patry představuje zhruba 10 000 mplochy.

Jan Zelinka, architekt a člen Zastupitelstva města Opavy: „ A najít využití a náplň pro tyto plochy je oříšek. Ať z hlediska kombinace funkcí či monofunkčního využití:“

Každopádně jak konkrétně rozlehlou budovu využít, to se zatím neví.

Jiří Řezák, architekt: „Já si myslím, že to může být pro Opavu velká výzva, ale je potřeba si postupně na to zvyknout, aby si to našlo svou náplň. Nesmí se moc spěchat, postupně to oživovat a pak si myslím, že se to může stát velkou ikonou města.“

Prozatím se k objektu vyjadřovali odborníci. Za pár týdnů bude moci veřejnost postupně přispívat také svými náměty a nápady.

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Veřejnost budeme zapojovat postupně. V srpnu a v září bude před Bredou místo, kde budou moci napsat svá přání nápady.“

Většina Opavanů je s touto budovou velmi vnitřně spjatá. Mnoho lidí zde až do zavření v roce 2013 nakupovalo. Mladší ročníky znají už en velkolepou fasádu, kterou architekt Leopold Bauer navrhl po vzoru amerických staveb.

---

Městská nemocnice v Ostravě stále řeší dodávku elektrické energie. Kvůli úniku vody došlo k jejímu přerušení.

Andrea Vojkovská, tisková mluvčí Městské nemocnice v Ostravě "Elektřinu nám nyní vyrábějí dva dieselové agregáty, které nám zapůjčili hasiči. Nyní intenzivně pracujeme na odstranění závady a nejpozději ve středu příští týden budou dodávky elektřiny klasickým způsobem opět obnoveny."

Vlci způsobují drobným chovatelům ovcí a koz nemalé škody. Proto jim Moravskoslezský kraj kompenzuje ztráty, které ve stádech tato kriticky ohrožená šelma způsobuje. Hospodářům kraj rozdělí až 4 miliony korun na aktivní ochranu jejich stád ovcí či koz.

---

Talentovaní studenti mohou získat 100 tisíc korun

Ostrava pokračuje v oblíbeném programu Talent roku, díky kterému mohou získat výjimeční studenti od města stipendium. Podporu mohu dostat i když se vzdělávají na zahraničních univerzitách. Podmínkou je trvalé bydliště v Ostravě.

Ostrava se už mnoho let snaží vytvořit co nejlepší podmínky pro studium i následné profesní uplatnění nadaným vysokoškolákům a zároveň je podporuje i v průběhu studia. Díky programu Talent roku mohou získat až 100 tisíc korun. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Podporu nadaných studentů považuji za klíčovou, město tak často získává výjimečné odborníky, kteří přispějí k jeho rozvoji v mnoha směrech. Ostrava své studenty podporuje dlouhodobě. Co se týče aktuálního programu Talent roku, jedná se o jeho druhý ročník."

Ocenění zpravidla pracují ve výzkumných týmech, publikují odborné články a jejich studijní výsledky jsou excelentní. Pro akademický rok 2022/23 je připraven 1 milion korun, stejně jako o rok dříve. Mezi Talenty roku byla například Niké Vopalecká, která studuje v americkém Bostonu obor tvorba písní. 

Niké Vopalecká, zpěvačka, skladatelka, studentka: "Pro mě je největším vzorem Alicia Keys, což je americká zpěvačka, klavíristka, skladatelka, aranžérka a tím je pro mě vzorem, že dělá moc těch částí hudebního řemesla a dělá je výborně."

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: Původními stipendii město podporovalo studenty od roku 1996 a do současnosti ostravští studenti díky těmto programům získali téměř 18,5 milionů korun. Mezi našimi stipendisty najdete zvučná jména umělců i vědců."

Přihlášky mohou studenti podávat do 31. října, pravidla najdou na webu města. Mezi povinné přílohy patří například  životopis a motivační dopis, doklad o studiu, doložení studijního průměru i vědecké úspěchy a publikační činnost. S příběhy oceněných studentů je možné se inspirovat ve foyeru Nové radnice. 

---

Karviná je skokanem roku ve třídění elektroodpadu

Obce a města, jejichž občané nejlépe třídí komunální odpad, získávají každoročně prestižní ocenění v soutěži O keramickou popelnici. Slavnostní vyhlášení nejlepších se letos konalo ve Studénce.

Karviná se může pochlubit další cenou ve třídění odpadu. Potřetí v řadě získala v rámci sběru vysloužilých elektrospotřebičů v kategorii „Město nad 30 000 obyvatel“ ocenění „SKOKAN ROKU“. Cenu převzali zástupci Odboru komunálních služeb na slavnostním vyhlášení

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "V soutěži o sošku Elektrooskara se hodnotí třídění velkých spotřebičů jako jsou pračky, ledničky sporáky a další drobné domácí elektrospotřebiče. V roce 2021 se podařilo Karviňákům nasbírat těchto elektrospotřebičů 96 tun, což byl nárust o 15 procent."

Finanční odměna ve výši dvacet tisíc korun, kterou město získalo, bude použita na nákup sad tašek určených ke třídění odpadů a na biokošíky, které jsou velmi oblíbené a budou občanům rozdány zdarma. Poděkování míří občanům, kteří elektroodpad třídí i pracovníkům technických služeb, které ho následně třídí do přistavených wintejnerů.

---

Už podruhé vrátil krajský úřad k přepracování a doplnění studii EIA k plánu na novou tramvajovou linku v Ostravě-Porubě. Tu chce magistrát postavit od Opavské ulice po ulicích 17. listopadu a Průběžná až k areálu Globus.

Nejméně ve 13 případech měli svěřit dodavatelé z různých států Evropy k přepravě své zboží v hodnotě přesahující 43 miliony korun dopravní firmě z našeho kraje. Netušili, že byla účelově předem vytvořená. Zboží ale již nedorazilo ke svým příjemcům. Kriminalisté obvinili trojici mužů, případ má mezinárodní přesah.

---

Průmysl Bruntálu a jeho lidé očima Jindřicha Štreita

V Bruntále v těchto dnech probíhá výstava fotografií Jindřicha Štreita. Vystavený soubor se tematicky poněkud liší od jeho dosavadní tvorby. Jindřich Štreit se totiž tentokrát zaměřil na průmyslové provozy.

Světoznámý fotograf Jindřich Štreit prožil na Bruntálsku desítky let, v podstatě celý svůj dosavadní život. Téma, které si tentokrát zvolil pro svou výstavu, však pro něj bylo novinkou.

Jindřich Štreit, fotograf: „Neznal jsem Bruntál právě v tomto odvětví továren a já jsem byl fascinován tím, co jsem viděl. Prostě něco úžasného geniálního, co nemá ve světě obdoby.“

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Z jeho slov vyplynulo, že to jsou světové firmy, které exportují do celého světa, jsou velmi zajímavé."

V každé ze šesti firem nafotografoval Štreit čtyři sta až pětset snímků. Samotné fotografování netrvalo nijak dlouho – necelé dva týdny. O to složitější a náročnější bylo zajištění podmínek v provozech a výběr fotografií.

Martin Henč (ANO), místostarosta Bruntálu: „Jindra, když přišel do první firmy, tak byl tak obrovsky nadšený, že těch čtyři sta pět set fotek nebylo za čtvrt dne půl dne, ale on musel jít ještě na noční. On je opravdu velmi náročný člověk pracovně.“

Představitelé bruntálských firem hodnotí probíhající výstavu velmi pozitivně. Pokládají ji za mimořádně významnou propagaci města a jeho průmyslu.

Václav Jízdný, předseda představenstva, Alfun a.s. Bruntál: „Za mě jako hodně velká věc, na kterou se tady bude hodně dlouho vzpomínat a zůstane tady po ní dokument, který se bude spousta lidí ještě dlouho prohlížet.“

Pavel Vavřík, ředitel Sladovny Bruntál: „Šlo všechno bez problémů v pohodě, rychle, příjemná spolupráce s panem Štreitem. Je vidět, že to je profesionál.“

Šedesát fotografií z cyklu Průmysl Bruntálu a jeho lidé je možné si prohlédnout na bruntálské radnici. Část jich je pak umístěna v městském divadle, městské knihovně a v plenéru na Fügnerově ulici.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
07. července 2022, 16:00

Policejní kynologové z MS kraje mají nové posily

Zločinci by se měli mít na pozoru. Policie MS kraje získala nové posily a i když jim je zatím jen několik měsíců, už teď umí pořádně kousat. Asi jste uhádli, že jde o nováčky do kynologického oddílu - štěňata belgického ovčáka.

Bez psů by si policisté dnes asi svou práci neuměli představit. Jsou nezbytní v mnoha situacích.  Například při katastrofách spojených se sesuvy budov či sněhu, ale i při pátrání po pachatelích trestných činů. Policie našeho kraje může být na své kynology hrdá. Už mnohokrát se osvědčili v akci i na soutěžích. V minulých dnech přišly z policejní chovatelské stanice v Prackovicích nové posily. Jde o belgické ovčáky Malinois. 

Radim Carbol, zástupce vedoucího odboru služební kynologie PČR MS kraje: "Ta štěňata zpravidla bereme od 8 měsíců, kdy si ho psovod převezme do svého individuálního ustájení, cvičí ho a pracuje s ním." 

Zvířata se v průběhu výcviku rozdělí na výjezdové psy, kteří se učí vyhledávání lidí či předmětů a potom specialisty, kteří dokáží rozpoznat například výbušninu, hořlavinu, drogy či lidské ostatky. Na začátku výcviku je důležité zjistit, jak psa co nejlépe motivovat. 

Aleš Mrazík, policejní kynolog: "Strašně záleží na povaze pejska. Jestli bude třeba žravý, jestli bude aportér, jak má silný kořistnický pud. Musíme zjistit, přes co rozvíjet ten výcvik."  

René Gabzdyl, vedoucí odboru pořádkové policie MS kraje: "Každý územní odbor i městské ředitelství Ostrava má svou skupinu, která se stará o své území." 

Výcvik psů trvá přibližně dva roky. Pak musí složit zkoušku a mohou vyrazit do služby. Do důchodu chodí služební psi přibližně po devíti letech. 

---

Využití Bredy je v rukou veřejnosti

Do prvorepublikové dominanty Opavy, obchodního domu Breda, se opět vrací život. Roky chátrající budovu před koupilo město a teď se snaží o její záchranu. Dovnitř nyní může nahlédnout veřejnost i odborníci. Společně pak budou hledat možnosti, jak budovu po rekonstrukci využít.

Obchodní dům Breda & Weinstein, nebo také zkráceně jen Breda, zná v Opavě opravdu každý. Když zchátralou kulturní památku před půl rokem kupovalo město, netušilo, jak zásadního partnera ve svých občanech bude mít. Lidé se vloni složili na obnovu vánočního osvětlení čelní fasády, které dříve symbolizovalo příchod Vánoc. Pořádaly se tady koncerty, prohlídky pro veřejnost. Teď se chystají opravy. A tak je nutné přemýšlet také o využití rozlehlých prostor. Zapojí se odborníci i veřejnost.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Ta budova je natolik unikátní a potřebuje fungování a symbiózu s veřejností. Toto si myslíme, že je správná cesta.“

Proto .mohou zájemci do budovy nahlédnout, zúčastnit se různých workshopů. Teď se tady sešli podnikatelé a také architekti a o Bredě debatovali.

Tomáš Rákos, odborník na participaci, Participation Factory: „Ty nápady, které jsou zaznamenávané a budou potom i veřejně na internetu, tak potom mohou a budou sloužit jako datový podklad pro kohokoliv, kdo bude tvořit dlouhodobou koncepci.“

Objekt v centru města se šesti nadzemními a dvěma suterénními patry představuje zhruba 10 000 mplochy.

Jan Zelinka, architekt a člen Zastupitelstva města Opavy: „ A najít využití a náplň pro tyto plochy je oříšek. Ať z hlediska kombinace funkcí či monofunkčního využití:“

Každopádně jak konkrétně rozlehlou budovu využít, to se zatím neví.

Jiří Řezák, architekt: „Já si myslím, že to může být pro Opavu velká výzva, ale je potřeba si postupně na to zvyknout, aby si to našlo svou náplň. Nesmí se moc spěchat, postupně to oživovat a pak si myslím, že se to může stát velkou ikonou města.“

Prozatím se k objektu vyjadřovali odborníci. Za pár týdnů bude moci veřejnost postupně přispívat také svými náměty a nápady.

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Veřejnost budeme zapojovat postupně. V srpnu a v září bude před Bredou místo, kde budou moci napsat svá přání nápady.“

Většina Opavanů je s touto budovou velmi vnitřně spjatá. Mnoho lidí zde až do zavření v roce 2013 nakupovalo. Mladší ročníky znají už en velkolepou fasádu, kterou architekt Leopold Bauer navrhl po vzoru amerických staveb.

---

Městská nemocnice v Ostravě stále řeší dodávku elektrické energie. Kvůli úniku vody došlo k jejímu přerušení.

Andrea Vojkovská, tisková mluvčí Městské nemocnice v Ostravě "Elektřinu nám nyní vyrábějí dva dieselové agregáty, které nám zapůjčili hasiči. Nyní intenzivně pracujeme na odstranění závady a nejpozději ve středu příští týden budou dodávky elektřiny klasickým způsobem opět obnoveny."

Vlci způsobují drobným chovatelům ovcí a koz nemalé škody. Proto jim Moravskoslezský kraj kompenzuje ztráty, které ve stádech tato kriticky ohrožená šelma způsobuje. Hospodářům kraj rozdělí až 4 miliony korun na aktivní ochranu jejich stád ovcí či koz.

---

Talentovaní studenti mohou získat 100 tisíc korun

Ostrava pokračuje v oblíbeném programu Talent roku, díky kterému mohou získat výjimeční studenti od města stipendium. Podporu mohu dostat i když se vzdělávají na zahraničních univerzitách. Podmínkou je trvalé bydliště v Ostravě.

Ostrava se už mnoho let snaží vytvořit co nejlepší podmínky pro studium i následné profesní uplatnění nadaným vysokoškolákům a zároveň je podporuje i v průběhu studia. Díky programu Talent roku mohou získat až 100 tisíc korun. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Podporu nadaných studentů považuji za klíčovou, město tak často získává výjimečné odborníky, kteří přispějí k jeho rozvoji v mnoha směrech. Ostrava své studenty podporuje dlouhodobě. Co se týče aktuálního programu Talent roku, jedná se o jeho druhý ročník."

Ocenění zpravidla pracují ve výzkumných týmech, publikují odborné články a jejich studijní výsledky jsou excelentní. Pro akademický rok 2022/23 je připraven 1 milion korun, stejně jako o rok dříve. Mezi Talenty roku byla například Niké Vopalecká, která studuje v americkém Bostonu obor tvorba písní. 

Niké Vopalecká, zpěvačka, skladatelka, studentka: "Pro mě je největším vzorem Alicia Keys, což je americká zpěvačka, klavíristka, skladatelka, aranžérka a tím je pro mě vzorem, že dělá moc těch částí hudebního řemesla a dělá je výborně."

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: Původními stipendii město podporovalo studenty od roku 1996 a do současnosti ostravští studenti díky těmto programům získali téměř 18,5 milionů korun. Mezi našimi stipendisty najdete zvučná jména umělců i vědců."

Přihlášky mohou studenti podávat do 31. října, pravidla najdou na webu města. Mezi povinné přílohy patří například  životopis a motivační dopis, doklad o studiu, doložení studijního průměru i vědecké úspěchy a publikační činnost. S příběhy oceněných studentů je možné se inspirovat ve foyeru Nové radnice. 

---

Karviná je skokanem roku ve třídění elektroodpadu

Obce a města, jejichž občané nejlépe třídí komunální odpad, získávají každoročně prestižní ocenění v soutěži O keramickou popelnici. Slavnostní vyhlášení nejlepších se letos konalo ve Studénce.

Karviná se může pochlubit další cenou ve třídění odpadu. Potřetí v řadě získala v rámci sběru vysloužilých elektrospotřebičů v kategorii „Město nad 30 000 obyvatel“ ocenění „SKOKAN ROKU“. Cenu převzali zástupci Odboru komunálních služeb na slavnostním vyhlášení

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "V soutěži o sošku Elektrooskara se hodnotí třídění velkých spotřebičů jako jsou pračky, ledničky sporáky a další drobné domácí elektrospotřebiče. V roce 2021 se podařilo Karviňákům nasbírat těchto elektrospotřebičů 96 tun, což byl nárust o 15 procent."

Finanční odměna ve výši dvacet tisíc korun, kterou město získalo, bude použita na nákup sad tašek určených ke třídění odpadů a na biokošíky, které jsou velmi oblíbené a budou občanům rozdány zdarma. Poděkování míří občanům, kteří elektroodpad třídí i pracovníkům technických služeb, které ho následně třídí do přistavených wintejnerů.

---

Už podruhé vrátil krajský úřad k přepracování a doplnění studii EIA k plánu na novou tramvajovou linku v Ostravě-Porubě. Tu chce magistrát postavit od Opavské ulice po ulicích 17. listopadu a Průběžná až k areálu Globus.

Nejméně ve 13 případech měli svěřit dodavatelé z různých států Evropy k přepravě své zboží v hodnotě přesahující 43 miliony korun dopravní firmě z našeho kraje. Netušili, že byla účelově předem vytvořená. Zboží ale již nedorazilo ke svým příjemcům. Kriminalisté obvinili trojici mužů, případ má mezinárodní přesah.

---

Průmysl Bruntálu a jeho lidé očima Jindřicha Štreita

V Bruntále v těchto dnech probíhá výstava fotografií Jindřicha Štreita. Vystavený soubor se tematicky poněkud liší od jeho dosavadní tvorby. Jindřich Štreit se totiž tentokrát zaměřil na průmyslové provozy.

Světoznámý fotograf Jindřich Štreit prožil na Bruntálsku desítky let, v podstatě celý svůj dosavadní život. Téma, které si tentokrát zvolil pro svou výstavu, však pro něj bylo novinkou.

Jindřich Štreit, fotograf: „Neznal jsem Bruntál právě v tomto odvětví továren a já jsem byl fascinován tím, co jsem viděl. Prostě něco úžasného geniálního, co nemá ve světě obdoby.“

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Z jeho slov vyplynulo, že to jsou světové firmy, které exportují do celého světa, jsou velmi zajímavé."

V každé ze šesti firem nafotografoval Štreit čtyři sta až pětset snímků. Samotné fotografování netrvalo nijak dlouho – necelé dva týdny. O to složitější a náročnější bylo zajištění podmínek v provozech a výběr fotografií.

Martin Henč (ANO), místostarosta Bruntálu: „Jindra, když přišel do první firmy, tak byl tak obrovsky nadšený, že těch čtyři sta pět set fotek nebylo za čtvrt dne půl dne, ale on musel jít ještě na noční. On je opravdu velmi náročný člověk pracovně.“

Představitelé bruntálských firem hodnotí probíhající výstavu velmi pozitivně. Pokládají ji za mimořádně významnou propagaci města a jeho průmyslu.

Václav Jízdný, předseda představenstva, Alfun a.s. Bruntál: „Za mě jako hodně velká věc, na kterou se tady bude hodně dlouho vzpomínat a zůstane tady po ní dokument, který se bude spousta lidí ještě dlouho prohlížet.“

Pavel Vavřík, ředitel Sladovny Bruntál: „Šlo všechno bez problémů v pohodě, rychle, příjemná spolupráce s panem Štreitem. Je vidět, že to je profesionál.“

Šedesát fotografií z cyklu Průmysl Bruntálu a jeho lidé je možné si prohlédnout na bruntálské radnici. Část jich je pak umístěna v městském divadle, městské knihovně a v plenéru na Fügnerově ulici.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-07-07-2022-16-00