Stáhnout video

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Rozcuchaný vrchol Lysé hory se má dočkat odborného učesání
  • Hacker kradl profily cizích žen a pak se za ně vydával
  • Hygienici zmírnili v MS kraji některá opatření
  • Hokejisté zahájili přípravu
  • Tradiční Buchtobraní ve Starém Městě vonělo i chutnalo

Rozcuchaný vrchol Lysé hory se má dočkat odborného učesání

Jednotný vzhled laviček či odpadkových košů. Upravené okolí horských chat a chodníky z jednoho druhu materiálu. Architekti posuzují, jak by měl v brzké budoucnosti vypadat vrchol nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd.

Královna Beskyd se změní. Lysou horu čeká ozdravná kúra. Jejím cílem, rozhodně není zvýšení počtu turistů ani ubytovací kapacity. Současná podoba vrcholu je však roztříštěná a nevzhledná. Ke slovu proto přišli architekti, kteří poukázali na největší estetické i funkční nešvary.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Na základě komunikace s vedením CHKO Beskydy, Lesů ČR a Klubem českých turistů jsme se rozhodli, že pomůžeme Lysé hoře vytvořit nějaký manuál, kdybychom měli zjistit, co je zapotřebí na tom vrcholku udělat tak, abychom chránili přírodu a na druhé straně, abychom tam netlačili velký počet turistů. Na základě této dohody jsme požádali architekty, kteří nám vytvořili pracovní variantu, jak by se vrchol Lysé hory mohl trošku upravit pouze z přírodního materiálu, z materiálu, který je na tom kopci jako takovém, a to z důvodu, že tam jsou časté úrazy zlomených nohou.”

anketa: "Ano, šli jsme dolů a uklouzla mi tady noha. Možná, že by bylo dobré, kdyby tam dali nějaké větší kameny, aby to neklouzalo."

O tom, že nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd je ikonickou horou, svědčí i to, že do diskuse o její budoucnosti se chtějí zapojit i obce v širším okolí.

Radim Bača, starosta Palkovic: “My samozřejmě vítáme aktivitu krajského úřadu a pana náměstka Krkošky na zvelebení Lysé hory. Myslíme si ale, že je to tak důležitá hora pro nás všechny, kteří na ni z okolí vidíme, že by si zasloužila architektonickou soutěž. My v Palkovicích se cítíme na to, že bychom chtěli být přizváni k nějakému kulatému stolu, protože u nás bydlí například Jiří Stejskalík, který se půlku svého života zasazoval o znovuobnovení Bezručovy chaty, bydlí tady Libor Uher, který už tři nebo čtyři roky má v šuplíku projekt na zkulturnění Lysé hory. Myslím si, že všichni vnímáme to, že by z Lysé hory neměla vzniknout polská tržnice, jako je tomu na některých jiných vrcholech v Beskydech. Chceme, aby Lysá hora byla přívětivá turistům, aby zůstala horou v pravém slova smyslu. Nechceme z ní udělat náměstí.

Počet turistů, kteří Lysou horu navštěvují, by se už neměl zvyšovat. Lidé totiž vrchol doslova sešlapávají.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “My turisté, kteří na Lysou horu chodíme, tak ten kopec rozšiřujeme a tím nejvyšší bod padá dolů. Tomu chceme zabránit nějakým značením, prvkem, který by tam měl vzniknout. Není to proto, abychom na Lysou horu dostali více turistů. To v žádném případě. Naopak. Je to proto, aby se hora zachovala v takové podobě, v jaké je.

Změnit se však nemá jen samotná Lysá hora, ale také její okolí. Vybudovat se mají nová parkoviště a zázemí pro turisty. Jednotný vzhled vy mělo dostat značení

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Není to jen o Lysé hoře. My se musíme zabývat komplexně i dopravou pod horou. Parkoviště tam jsou nezpevněná, neřízená. I to bylo součástí diskuse. Také se debatovalo tom, že marketing, který na Lysé hoře je, je divoký a je třeba ho upravit do podoby jednotného vizuálu značení. Na vrcholku je řada majitelů parcel a každý si to značí sám dle svého. Myslím si, že v dnešní době lze najít jednotný systém, aby se lidé, kteří vyjdou nahoru se snáze orientovali. V žádném případě nehovoříme o žádných stavbách, navyšování počtu lůžek. Nic takového. Opravdu se jedná jen o to, abychom drobně učesali vrch Lysé hory.”

K samotným úpravám nedojde zřejmě dříve, než v příštím roce.

---

Hacker kradl profily cizích žen a pak se za ně vydával

Dalším úspěchem se mohou pochlubit ostravští policejní specialisté na kyberkriminalitu. Odhalili hackera, který kradl na internetu profily žen z celé země a pak se za ně vydával. Získané informace a fotografie pak zneužíval. Celkem se naboural do e-mailů a facebookových profilů 170 osob.

V roce 2017 se na policii obrátila žena z Karviné, že se jí někdo naboural do účtu a pak se za ní vydával. Začalo vyšetřování, které přerostlo hranice města, okresu i kraje. Na jeho konci je celkem 170 ukradených facebookových profilů a e-mailových schránek po celé zemi. Pachatelem útoků je 30letý muž z Českolipska. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: Získané informace, včetně fotografií soukromého charakteru, měl dále různě užívat. V některých případech například fotografie umístil na erotické stránky, jindy komunikoval pod „zcizenou identitou“, tedy z profilů poškozených, s jejich známými.

Muž nejenže využíval cizích účtů a profilů, ale také do nich znemožnil jejich původním majitelům vstup. Kriminalisté museli jednotlivé poškozené majitele najít a kontaktovat. Pomáhali jim v tom policisté po celé zemi. Nyní je případ na konci a hackerovi hrozí až 4 roky vězení. Odborníci v této souvislosti znovu zdůrazňují význam silného hesla.

Václav Korytář, IT specialista: "Silné heslo má ideálně 8 znaků. Měla by to být kombinace velkých a malých písmen, číslic a dobré je použít i speciální znaky, jako je například zavináč, hvězdička anebo lomítko." 

Další důležitou věcí je nezveřejňovat na internetu osobní údaje a nebo intimní fotografie. Vše se dá zneužít. 

---

Hygienici zmírnili v MS kraji některá opatření

Od pátečního poledne zmírnili hygienici v MS kraaji některá protiepidemická opatření. Týká se to hlavně provozu koupališť, kde byl zrušen limit počtu návštěvníků a změn se dočkali i sportovci, kteří mohou sundat roušky i uvnitř budov. Změny se dotkly i některých sociálních zařízení.

Epidemiologická situace v Moravskoslezském kraji umožnila hygienikům zmírnit některá z opatření, která byla zavedena před třemi týdny. Vzhledem k počasí, které má být v následujících dnech, lidé určitě přivítají, že na koupalištích byl zrušen limit 500 osob.

Aleš Kotrla, mluvčí KHS Ostrava: "V případě umělých koupališť byla stanovena jednotně kapacita všech umělých koupališť, která bude odrážet velikost daného umělého koupaliště a to tak, že se vypouští maximální počet osob 500, nicméně zůstává zachován limit v podobě deseti metrů čtverečních na osobu."

Provozovatel musí také zajistit osobu, která bude na pravidla dohlížet. Rozvolnění se dočkali sportovci. Nemusejí už nosit roušky.

Aleš Kotrla, mluvčí KHS Ostrava: "V případě venkovních hromadných akcí a v případě vnitřních prostor se nově stanoví výjimka z nošení roušek pro sportovce v rámci organizovaného tréninku nebo zápasu, soutěže a podobně."

Hygienici rovněž přesněji specifikovali sociální zařízení, kde není možné přijmout klienta bez negativního testu na covid-19. Chtějí tak vyjít vstříc krizovým centrům, kde lidé potřebují přenocovat jen krátkodobě. Povinnost mít negativní test je tak v zařízeních s dlouhodobým pobytem, jako jsou například domovy pro seniory, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy se zvláštním režimem či chráněné bydlení.

---

Hokejisté zahájili přípravu

Přestože je hokej zimním sportem, přípravu na novu sezónu začali hráči už nyní, uprostřed parného léta. Po měsíční pauze se na led vrátily všechny týmy: od žáků až po druholigové muže.

Zatímco venku šplhá rtuť teploměru ke třicítce, uvnitř opavského zimního stadionu je příjemně chladno. Ledová plocha je od brzkého rána připravená pro tréninky všech věkových kategorií. Teplota na stadionu se pohybuje od 19 až k nějakým   10 C a tak díky vlhkosti je dění na ledě zahaleno do mlhy.

Zbyněk Kurka, ledař, HC Slezan Opava:

"Led se teď v letních měsících chladí na -9 C . Je to náročnější, protože musíme použít více vody. Musíme provádět i zástřiky z hadice.“

Brusle obuli po měsíční pauze také dorostenci. V srpnu je čeká namísto prázdninového volna tvrdý, dvoufázový trénink a kolotoč přípravných zápasů. Z ranní posilovny dnes zamířili přímo na ledovou plochu. Po krátkém odpočinku je čeká totéž odpoledne.

Hráči dorostu, HC Slezan Opava:

Teď nás čeká oběd a pak ještě jeden trénink, ale nějak to zvládáme.“

Je to docela náročné po tom volnu, ale zvykneme si časem.“

Ale jak je vidět, s kondicí mladíci ve věku 15 -16 let problém nemají. To je pro ně možná složitější převléci se ze šortek a trička do 10 kilové hokejové výstroje.

Pavel Leksovský, trenér, HC Slezan Opava:

Kluci mají nové rukavice a brusle. A to je asi největší problém. Chvíli trvá, než si všechno sedne. Často mají z nových bot puchýře. To je asi největší problém. Ale co se týká kondice, tak do toho vpadnou velmi rychle.“

Mládežnické hokejové soutěže začnou s měsícem září. Ligová soutěž mužů pak startuje v polovině příštího měsíce.


---

Tradiční Buchtobraní ve Starém Městě vonělo i chutnalo

Již 12. ročník tradičního Buchtobraní proběhl ve Starém Městě u Bruntálu. Na své si tady přišly všechny smysly. Výrobky krásně vypadaly, voněly, chutnaly a soutěž doprovodila stylová muzika.

Soutěže v pečení buchet sladkých i slaných se každoročně účastní celá vesnice, dokonce i hosté z okolí.

Markéta Červenková, zakladatelka akce, spolek Korálky: „Je to akce, kterou pořádáme každé léto a pořádá ho sdružení Korálky, což jsou vlastně bývalé maminy, teď už s odrostlýma dětma, také obec nám velice pomáhá a vychází vstříc se všemi akcemi, které pořádáme.“

Richard Šanda (nez.), starosta Starého Města: „No mě se líbí, já se vždycky těším na tady tuto akci. Jsem rád, že se nám ji podařilo uspořádat v této době a že se nám zúčastnili nějací lidé a že přišli. Myslím, že je to akce, která má tady už nějakou tradici a opravdu se na to těšíme vždycky.“

Celá akce vznikla vznikla před lety spontánně jako aktivita čtyř maminek, které si chtěly vlastně jen zpestřit odpoledne s kočárky.

Markéta Červenková, zakladatelka akce, spolek Korálky: “No protože se nám to zdálo jako dobrej nápad, tak jsme udělali plakátek, kdyby se někdo chtěl přidat, no a už v tom prvním ročníku se přidalo, řekla bych skoro 30 holek a dalších žen tady ze Starého Města a měly jsme vlastně takové první kolo soutěže a od té doby je to čím dál vychytanější, řekla bych.“

Pravidla soutěže jsou velmi jednoduchá. Každý zájemce doma něco upeče a přinese na dlouhý stůl na hřiště, kde ho pořadatelé zaevidují. Všichni soutěžící i návštěvníci dostanou hlasovací korálek, kterým pak hodnotí v kategorii Buchta sympatie tu, která se jim nejvíce líbí vizuálně.

Markéta Červenková, zakladatelka akce, spolek Korálky:“ Potom, až je odhlasováno, tak nastoupí vlastně porota, jsou to lidé, vybraní tady z vesnice nebo z hostů, kteří přišli z Bruntálu, a ti potom ochutnávají, jak ta buchta vlastně vypadá, jak voní a udělujeme další ceny, první druhé místo a třetí za sladkou buchtu, diplom za slanou buchtu a ještě i děti dostávají svůj diplom a krásné ceny, které nám naši sponzoři věnují.“

Veronika Kulašová, vítězka: „Koláčky s tvarohem a borůvkama. Od oka, běžně, co děláme doma.“

Lucie Ivánková, pekařka, druhé místo: „Sušenky čokoládové s čokoládou.“

Jaroslava Majorová, vítězka pečení slané buchty: „Slaný koláč z cukety a cuketové placičky. Protože je sezóna a rodí se cukety, tak jsme dělali cuketový koláč.“

A pekli dokonce i muži, i děti. Ani diváci však nepřijdou zkrátka. Všechny výrobky jsou následně rozporcovány a za poslechu písní kapely, která celou akci doprovází všemi nakonec snězeny.

Markéta Červenková, zakladatelka akce, spolek Korálky: „Každý si může nabídnout kolik chce, co hrdlo ráčí, vždycky je toho dost, k tomu tady se ještě griluje, hraje kapela, čepuje se pivo, je to bezvadná akce.“

Staroměstské Buchtobraní stylově zapadá do mozaiky gastronomických akcí v celých Jeseníkách. Již nyní se mohou zájemci těšit na Hodokvas rytíře Kobylky na hradě Sovinci v polovině srpna, Festival řízků v Malé Morávce nebo na gulášový Kočovský kotlík v sobotu 29. srpna.

---Mohlo by Vás také zajímat