Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • S financováním oprav pomůže ministerstvo životního prostředí
  • Širokou Nivu rozdělila Opava a zničila mosty a lávky
  • V Petřkovicích byla po rekonstrukci otevřena školka
  • V havířovské nemocnici se konal charitativní swap
  • Mezinárodní den seniorů oslavili i v Novém Jičíně

S financováním oprav pomůže ministerstvo životního prostředí

Do Ostravy přijel ministr životního prostředí Petr Hladík, aby představil novou výzvu Státního fondu životního prostředí na obnovu vodovodů a kanalizací po povodních. Největší problém má přímo krajské město, kde je velmi poškozena ústřední čistička odpadních vod. Ministerstvo prozatím vyčlenilo 2 miliardy korun.

Ministr životního prostředí Petr Hladík v Ostravě oznámil, že z 30 miliard, které vláda České republiky schválila na likvidaci povodňových škod, půjdou 2 miliardy do programu na obnovu vodovodů a kanalizace. 

Petr Hladík (KDU-ČSL), ministr životního prostředí ČR: "Jedná se opravdu o ty opravy, tzn. o nutné finanční prostředky, aby jednotliví vlastníci dokázali zase opravit a rozjet čistírny odpadních vod a vrátit roztrhané kanalizace a sběrače zase zpátky do provozu."

Novou výzvu ministr představil poté, co si prohlédl následky povodně přímo Ústřední čistírně odpadních vod v Ostravě. Tu voda zcela zatopila a tak už je asi tři týdny mimo provoz. Veškeré splašky tečou přímo do Odry. Opravy už ale naplno běží.

Petr Konečný, ředitel OVAK: "Aby se čistírna zase rozběhla, je z našeho pohledu nutné především zprovoznění veškerých elektroinstalací, trafostanic a rozvaděčů tak, abychom na ně mohli napojit jednotlivá technologická zařízení." 

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Bez pomoci vlády a pana ministra, který oznámil dotační titul, bychom se s tím majetkem nedokázali vypořádat jinak, než na úkor jiných staveb, rozvoje města nebo zadlužení."

O peníze na  vodovody a kanalizace lze žádat už od 9. října.  Ministr slíbil, že pokud by byly finance z fondu vyčerpány, budou zase doplněny. Asi do tří měsíců by se čistička měla alespoň částečně rozběhnout. V první fázi půjde o zprovoznění mechanického čištění, které odstraní přes 50 procent nečistot. 

---

Širokou Nivu rozdělila Opava a zničila mosty a lávky

Zcela nové zásadní problémy teď řeší obce na Bruntálsku. Záchrana lidí po povodni byla pouze prvním krokem. Bourají se domy a zachraňují ty, co mohou přežít zimu. K tomu je ale potřeba zajistit další život v obcích především obnovou cest, silnic a mostů přes povodní rozvodněné řeky.

Široká Niva je jednou z obcí, kterou rozvodněná řeka Opava rozdělila na dvě části a zničila několik mostů a lávek.

Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „Tady jsme dopadli. Zůstal nám jeden funkční most, teď se snažíme vlastními silami, ať může aspoň pro pěší se tady udělat nějaká lávka, která byla zrekonstruovaná, ale spadla, takže vidíte tady jeřáby se snaží to tady nějak napravit. Auta přes ten most se nedostanou a co se týká přejezdů ze Široké Nivy na Skrbovice, tak tam jsme o most přišli a tam by bylo vhodné aspoň lávku pro pěší, ať nějakým způsobem se dostanou děti na zastávku autobusu.“

Široká Niva potřebuje alespoň základní pomoc při spojování lidí na březích řeky.

Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „No určitě by se nám hodila lávka pro pěší, aspoň pro pěší, přes ta Skrbovice ať se lidi dostanou aspoň na zastávku MHD, protože vlaková doprava tady dlouho funkční nebude.“

Ideální pro obec by byl rychlý pontonový nebo montovaný most. Ta se teď snaží zprovoznit alespoň přívod elektřiny.

Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „Co se týká přívodu elektřiny, tak zatím je to ve fázi, že se staví sloupy, takže se obávám, že ještě nějaký čas to bude trvat. Postupně, co se jim podařilo zprovoznit, tak ty nějaké nemovitosti se pokouší dopojovat, ale je to individuálně, samozřejmě musí se to zkontrolovat, než se to napojí, takže bojují ČEZ, všichni bojujeme, ale je to ještě běh na dlouhou trať.“

I přes několik domů, určených k demolici nebo odnesených vodou, zatím nikdo o nabídce státu k řešení pozemků nic neví.

Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „No jestli někdo dostane od státu nabídku nějakého pozemku za to, že přišel o rodinný dům, tak takovou informaci ještě nemám a vůbec s tím nepočítám. Protože to, co se nepostaráme sami vlastními silami a pomocí dobrovolníků, tak to nemáme. Ten dům přímo, co spadl, tak je za mnou tady jak je ta lípa, tak tam stál velký rodinný dům a ta hromada sutin, co je tady vedle, tak to je vlastně on.“

---

Krátké zprávy 7. 10. 2024 17.00 - 1

VOJÁCI STAVÍ PROVIZORNÍ MOSTY

Do oblastí postižených povodněmi dovezli vojáci další tři provizorní mosty ze Státních hmotných rezerv. Dva z nich jsou pro Moravskoslezský kraj. Stát budou Holčovicích a Nových Heřminovech.

CESTOVÁNÍ VLAKEM SE OD PROSINCE PRODRAŽÍ

S novým jízdním řádem přijde i zdražení vlakových jízdenek. České dráhy zdraží v prosinci jízdenky o bezmála pět procent, údajně kvůli inflaci a růstu nákladů. Růst ceny je stejný jako u celostátní jízdenky OneTicket.

---

V Petřkovicích byla po rekonstrukci otevřena školka

Petřkovice mají jednu z nejmodernějších školek v Ostravě. Po kompletní rekonstrukci se totiž nejen navýšila její kapacita, ale školka byla také vybavena moderní technikou pro předškolní výchovu a vzdělávání. Úprav se dočkalo i okolí a školní zahrada.

Dva roky trvala rozsáhlá rekonstrukce mateřské školy v Ostravě-Petřkovicích, která byla původně postavena v roce 1981 a na stavbě se v rámci tzv. akce "Z" podílelo mnoho místních občanů. Po více než 40 letech už byla v budova i vybavení ve špatném technickém stavu a navíc nevyhovovala ani kapacitně.

Miroslava Hrubá, ředitelka MŠ Ostrava-Petřkovice: "Pořád jsme řešili provozní a technické závady, ať už to byla voda,  elektřina, problémy v kuchyni, odpady byly špatné."

Ivo Mikulica (ODS), starosta Ostravy-Petřkovic: "Díky tomu rozšíření jsme mohli uspokojit všechny rodiče, protože, když se vrátím o dva, tři roky, tak jsme museli odmítat 20 procent dětí."

O navýšení kapacity se postarala přístavba, kde je nová třída, jejíž součástí je také terasa, kterou lze také využívat k výuce a hrám. 

anketa, děti: "Líbí se mi ten klavír."

"Líbí se mi ta školka."

"Televize."

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Ostrava získala skvělou, moderní školku, která nabízí vše, co si lze v dnešní době představit. Od skvělé zahrady, po výborné zázemí, kuchyni, jídelnu, ale i samotné herní prostory a ty třídy pro děti." 


Rekonstrukce vyšla na téměř 100 milionů korun a 90 procent nákladů hradil magistrát. Zajímavé také je, že veškeré práce probíhaly za plného provozu školky. 

---

V havířovské nemocnici se konal charitativní swap

Nemocnice v Havířově získala v září cenu hejtmana kraje za společenskou odpovědnost. A to i za projekty, které mají charitativní podtext. Nyní se v nemocnici uskutečnil první výměnný obchod oblečení na podporu kavárny na hematoonkologickém oddělení.

Nemocnice je místo, kde se lidé především léčí. Nyní se ale zaměstnanci i veřejnost zapojili do charitativního swapu.

Silvie Skotnicová, marketingový a PR manažer Nemocnice Havířov: "Vestibul se dneska proměnil v takové netradiční tržiště a lidé tady swapují, vyměňují si oblečení. Havířovská nemocnice se dlouhodobě snaží fungovat na principu společenské odpovědnosti a udržitelnost je jedním z principů. Takže jsme se rozhodli, že se budeme chovat udržitelně k oblečení a proto jsme uvítali nabídku pořádat swap.”

Vybrané peníze z výměnného obchodu poputují na hematoonkologii.

Pavel Novotný, předseda nadačního fondu: "Když přinese někdo alespoň minimálně jednu věc, tak vstupné je 100 korun a může se odnést patnáct věcí. Celý tento výtěžek je věnovaný na provoz Kavárny života Jany Feberové, kterou jsme tady v nemocnici před třemi týdny otevřeli."

anketa: "Dozvěděla jsem se to od kolegyně, která mě také poprosila, abych jí tady vybrala pár věcí, protože se sama nemůže zúčastnit. Tato akce se mi líbí a já sama bych se jí zúčastnila i příště.”

Věci, které si lidé během swapování neodnesli, putovaly do charitativních obchůdků ADRY.

---

Krátké zprávy 7. 10. 2024 17.00 - 2

EVERESTING V KOPŘIVNICI

Na kopřivnickou sjezdovku na Červeném kameni se po dvouleté odmlce vrátil Everesting, Závod spočívá v opakovaných výstupech po sjezdovce, kterých závodníci musí absolvovat 39 s převýšením 253 metrů. Výstup na Everest nejrychleji zvládl tým V suchém triku v čase 11 hodin a 50 minut.

ZOO ZREKONSTRUOVALA VOLIÉRU PAPUA

Zoo Ostrava otevřela zrekonstruovanou a rozšířenou Voliéru Papua. Průchozí expozice s pestrými papuánskými ptáky prošla výraznou rekonstrukcí a zvětšila se téměř o polovinu. Návštěvníci si užijí bezprostřední atmosféru deštného lesa a blízkost jejích obyvatel, tedy pestrých papuánských ptáků.

---

Mezinárodní den seniorů oslavili i v Novém Jičíně

Na nádvoří Žerotínského zámku v Novém Jičíně se konala oslava Mezinárodního dne seniorů. Pořádal ji spolek Být spolu aktivní. Ten funguje zhruba rok a sdružuje lidi, kteří už nejsou pracovně aktivní, ale mají plno energie a chtějí se bavit.

Mezinárodní den seniorů připadá na 1. říjen, v Novém Jičíně se jeho oslava konala v sobotu pátého. Na nádvoří Žerotínského zámku ji za podpory města pořádal spolek Být spolu aktivní. Trvalý déšť sice program akce ovlivnil, ale nezrušil ji.

Vítězslava Lebeděvová, předsedkyně spolku Být spolu aktivní: “Člověk musí být optimista a doba přeje připraveným a my jsme připraveni. A lidé přišli, byť je déšť, podpořit naši aktivit a za to jsem hrozně vděčná. Je vidět, že je mezi námi hodně dobrých seniorů a to je dobře.”

návštěvníci akce:

“Nám to nevadí, my jsme na takové počasí v Moravskoslezském kraji zvyklé.”

“Prostě nás přilákalo, že tady bude dobrá partie, že si zatančíme, zazpíváme, pobavíme se. Jen ať je humor, sranda, počasí nás nemůže odradit."

Spolek Být spolu aktivní vznikl zhruba před rokem a už o sobě dává slyšet řadou uskutečněných akcí. Hraje divadlo pro děti z mateřských škol a pořádá pravidelná hudební setkání v kavárně Praha.

Vítězslava Lebeděvová, předsedkyně spolku Být spolu aktivní: “Já i moje kolegyně jsme si uvědomili, že už nejsme pracovně aktivní, staly jsem se seniorkami, ale přesto vnitřně víme, že ta aktivita a činorodost v nás je. Chceme ukázat, že senioři nejsou jen senioři pasivní, ale i aktivní, kteří se chtějí zapojit do společenského života ukázat, že opravdu jsme ještě i prospěšní společnosti.”

Nejbližší akcí pořádanou tímto spolkem je v úterý 8. října další taneční odpoledne.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
07. října 2024, 17:00

S financováním oprav pomůže ministerstvo životního prostředí

Do Ostravy přijel ministr životního prostředí Petr Hladík, aby představil novou výzvu Státního fondu životního prostředí na obnovu vodovodů a kanalizací po povodních. Největší problém má přímo krajské město, kde je velmi poškozena ústřední čistička odpadních vod. Ministerstvo prozatím vyčlenilo 2 miliardy korun.

Ministr životního prostředí Petr Hladík v Ostravě oznámil, že z 30 miliard, které vláda České republiky schválila na likvidaci povodňových škod, půjdou 2 miliardy do programu na obnovu vodovodů a kanalizace. 

Petr Hladík (KDU-ČSL), ministr životního prostředí ČR: "Jedná se opravdu o ty opravy, tzn. o nutné finanční prostředky, aby jednotliví vlastníci dokázali zase opravit a rozjet čistírny odpadních vod a vrátit roztrhané kanalizace a sběrače zase zpátky do provozu."

Novou výzvu ministr představil poté, co si prohlédl následky povodně přímo Ústřední čistírně odpadních vod v Ostravě. Tu voda zcela zatopila a tak už je asi tři týdny mimo provoz. Veškeré splašky tečou přímo do Odry. Opravy už ale naplno běží.

Petr Konečný, ředitel OVAK: "Aby se čistírna zase rozběhla, je z našeho pohledu nutné především zprovoznění veškerých elektroinstalací, trafostanic a rozvaděčů tak, abychom na ně mohli napojit jednotlivá technologická zařízení." 

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Bez pomoci vlády a pana ministra, který oznámil dotační titul, bychom se s tím majetkem nedokázali vypořádat jinak, než na úkor jiných staveb, rozvoje města nebo zadlužení."

O peníze na  vodovody a kanalizace lze žádat už od 9. října.  Ministr slíbil, že pokud by byly finance z fondu vyčerpány, budou zase doplněny. Asi do tří měsíců by se čistička měla alespoň částečně rozběhnout. V první fázi půjde o zprovoznění mechanického čištění, které odstraní přes 50 procent nečistot. 

---

Širokou Nivu rozdělila Opava a zničila mosty a lávky

Zcela nové zásadní problémy teď řeší obce na Bruntálsku. Záchrana lidí po povodni byla pouze prvním krokem. Bourají se domy a zachraňují ty, co mohou přežít zimu. K tomu je ale potřeba zajistit další život v obcích především obnovou cest, silnic a mostů přes povodní rozvodněné řeky.

Široká Niva je jednou z obcí, kterou rozvodněná řeka Opava rozdělila na dvě části a zničila několik mostů a lávek.

Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „Tady jsme dopadli. Zůstal nám jeden funkční most, teď se snažíme vlastními silami, ať může aspoň pro pěší se tady udělat nějaká lávka, která byla zrekonstruovaná, ale spadla, takže vidíte tady jeřáby se snaží to tady nějak napravit. Auta přes ten most se nedostanou a co se týká přejezdů ze Široké Nivy na Skrbovice, tak tam jsme o most přišli a tam by bylo vhodné aspoň lávku pro pěší, ať nějakým způsobem se dostanou děti na zastávku autobusu.“

Široká Niva potřebuje alespoň základní pomoc při spojování lidí na březích řeky.

Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „No určitě by se nám hodila lávka pro pěší, aspoň pro pěší, přes ta Skrbovice ať se lidi dostanou aspoň na zastávku MHD, protože vlaková doprava tady dlouho funkční nebude.“

Ideální pro obec by byl rychlý pontonový nebo montovaný most. Ta se teď snaží zprovoznit alespoň přívod elektřiny.

Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „Co se týká přívodu elektřiny, tak zatím je to ve fázi, že se staví sloupy, takže se obávám, že ještě nějaký čas to bude trvat. Postupně, co se jim podařilo zprovoznit, tak ty nějaké nemovitosti se pokouší dopojovat, ale je to individuálně, samozřejmě musí se to zkontrolovat, než se to napojí, takže bojují ČEZ, všichni bojujeme, ale je to ještě běh na dlouhou trať.“

I přes několik domů, určených k demolici nebo odnesených vodou, zatím nikdo o nabídce státu k řešení pozemků nic neví.

Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „No jestli někdo dostane od státu nabídku nějakého pozemku za to, že přišel o rodinný dům, tak takovou informaci ještě nemám a vůbec s tím nepočítám. Protože to, co se nepostaráme sami vlastními silami a pomocí dobrovolníků, tak to nemáme. Ten dům přímo, co spadl, tak je za mnou tady jak je ta lípa, tak tam stál velký rodinný dům a ta hromada sutin, co je tady vedle, tak to je vlastně on.“

---

Krátké zprávy 7. 10. 2024 17.00 - 1

VOJÁCI STAVÍ PROVIZORNÍ MOSTY

Do oblastí postižených povodněmi dovezli vojáci další tři provizorní mosty ze Státních hmotných rezerv. Dva z nich jsou pro Moravskoslezský kraj. Stát budou Holčovicích a Nových Heřminovech.

CESTOVÁNÍ VLAKEM SE OD PROSINCE PRODRAŽÍ

S novým jízdním řádem přijde i zdražení vlakových jízdenek. České dráhy zdraží v prosinci jízdenky o bezmála pět procent, údajně kvůli inflaci a růstu nákladů. Růst ceny je stejný jako u celostátní jízdenky OneTicket.

---

V Petřkovicích byla po rekonstrukci otevřena školka

Petřkovice mají jednu z nejmodernějších školek v Ostravě. Po kompletní rekonstrukci se totiž nejen navýšila její kapacita, ale školka byla také vybavena moderní technikou pro předškolní výchovu a vzdělávání. Úprav se dočkalo i okolí a školní zahrada.

Dva roky trvala rozsáhlá rekonstrukce mateřské školy v Ostravě-Petřkovicích, která byla původně postavena v roce 1981 a na stavbě se v rámci tzv. akce "Z" podílelo mnoho místních občanů. Po více než 40 letech už byla v budova i vybavení ve špatném technickém stavu a navíc nevyhovovala ani kapacitně.

Miroslava Hrubá, ředitelka MŠ Ostrava-Petřkovice: "Pořád jsme řešili provozní a technické závady, ať už to byla voda,  elektřina, problémy v kuchyni, odpady byly špatné."

Ivo Mikulica (ODS), starosta Ostravy-Petřkovic: "Díky tomu rozšíření jsme mohli uspokojit všechny rodiče, protože, když se vrátím o dva, tři roky, tak jsme museli odmítat 20 procent dětí."

O navýšení kapacity se postarala přístavba, kde je nová třída, jejíž součástí je také terasa, kterou lze také využívat k výuce a hrám. 

anketa, děti: "Líbí se mi ten klavír."

"Líbí se mi ta školka."

"Televize."

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Ostrava získala skvělou, moderní školku, která nabízí vše, co si lze v dnešní době představit. Od skvělé zahrady, po výborné zázemí, kuchyni, jídelnu, ale i samotné herní prostory a ty třídy pro děti." 


Rekonstrukce vyšla na téměř 100 milionů korun a 90 procent nákladů hradil magistrát. Zajímavé také je, že veškeré práce probíhaly za plného provozu školky. 

---

V havířovské nemocnici se konal charitativní swap

Nemocnice v Havířově získala v září cenu hejtmana kraje za společenskou odpovědnost. A to i za projekty, které mají charitativní podtext. Nyní se v nemocnici uskutečnil první výměnný obchod oblečení na podporu kavárny na hematoonkologickém oddělení.

Nemocnice je místo, kde se lidé především léčí. Nyní se ale zaměstnanci i veřejnost zapojili do charitativního swapu.

Silvie Skotnicová, marketingový a PR manažer Nemocnice Havířov: "Vestibul se dneska proměnil v takové netradiční tržiště a lidé tady swapují, vyměňují si oblečení. Havířovská nemocnice se dlouhodobě snaží fungovat na principu společenské odpovědnosti a udržitelnost je jedním z principů. Takže jsme se rozhodli, že se budeme chovat udržitelně k oblečení a proto jsme uvítali nabídku pořádat swap.”

Vybrané peníze z výměnného obchodu poputují na hematoonkologii.

Pavel Novotný, předseda nadačního fondu: "Když přinese někdo alespoň minimálně jednu věc, tak vstupné je 100 korun a může se odnést patnáct věcí. Celý tento výtěžek je věnovaný na provoz Kavárny života Jany Feberové, kterou jsme tady v nemocnici před třemi týdny otevřeli."

anketa: "Dozvěděla jsem se to od kolegyně, která mě také poprosila, abych jí tady vybrala pár věcí, protože se sama nemůže zúčastnit. Tato akce se mi líbí a já sama bych se jí zúčastnila i příště.”

Věci, které si lidé během swapování neodnesli, putovaly do charitativních obchůdků ADRY.

---

Krátké zprávy 7. 10. 2024 17.00 - 2

EVERESTING V KOPŘIVNICI

Na kopřivnickou sjezdovku na Červeném kameni se po dvouleté odmlce vrátil Everesting, Závod spočívá v opakovaných výstupech po sjezdovce, kterých závodníci musí absolvovat 39 s převýšením 253 metrů. Výstup na Everest nejrychleji zvládl tým V suchém triku v čase 11 hodin a 50 minut.

ZOO ZREKONSTRUOVALA VOLIÉRU PAPUA

Zoo Ostrava otevřela zrekonstruovanou a rozšířenou Voliéru Papua. Průchozí expozice s pestrými papuánskými ptáky prošla výraznou rekonstrukcí a zvětšila se téměř o polovinu. Návštěvníci si užijí bezprostřední atmosféru deštného lesa a blízkost jejích obyvatel, tedy pestrých papuánských ptáků.

---

Mezinárodní den seniorů oslavili i v Novém Jičíně

Na nádvoří Žerotínského zámku v Novém Jičíně se konala oslava Mezinárodního dne seniorů. Pořádal ji spolek Být spolu aktivní. Ten funguje zhruba rok a sdružuje lidi, kteří už nejsou pracovně aktivní, ale mají plno energie a chtějí se bavit.

Mezinárodní den seniorů připadá na 1. říjen, v Novém Jičíně se jeho oslava konala v sobotu pátého. Na nádvoří Žerotínského zámku ji za podpory města pořádal spolek Být spolu aktivní. Trvalý déšť sice program akce ovlivnil, ale nezrušil ji.

Vítězslava Lebeděvová, předsedkyně spolku Být spolu aktivní: “Člověk musí být optimista a doba přeje připraveným a my jsme připraveni. A lidé přišli, byť je déšť, podpořit naši aktivit a za to jsem hrozně vděčná. Je vidět, že je mezi námi hodně dobrých seniorů a to je dobře.”

návštěvníci akce:

“Nám to nevadí, my jsme na takové počasí v Moravskoslezském kraji zvyklé.”

“Prostě nás přilákalo, že tady bude dobrá partie, že si zatančíme, zazpíváme, pobavíme se. Jen ať je humor, sranda, počasí nás nemůže odradit."

Spolek Být spolu aktivní vznikl zhruba před rokem a už o sobě dává slyšet řadou uskutečněných akcí. Hraje divadlo pro děti z mateřských škol a pořádá pravidelná hudební setkání v kavárně Praha.

Vítězslava Lebeděvová, předsedkyně spolku Být spolu aktivní: “Já i moje kolegyně jsme si uvědomili, že už nejsme pracovně aktivní, staly jsem se seniorkami, ale přesto vnitřně víme, že ta aktivita a činorodost v nás je. Chceme ukázat, že senioři nejsou jen senioři pasivní, ale i aktivní, kteří se chtějí zapojit do společenského života ukázat, že opravdu jsme ještě i prospěšní společnosti.”

Nejbližší akcí pořádanou tímto spolkem je v úterý 8. října další taneční odpoledne.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-07-10-2024-17-00