Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Otužilci se na Tři krále ponořili do Žermanické přehrady
  • Policisté pomohli při záchraně tonoucího ve F-M
  • V Ostravě lze vánoční stromek legálně odložit u kontejnerů
  • Putovní výstava 100 let Velké Ostravy na Jihu
  • Vánoce na Sovinci připomínaly dávné zvyky

Otužilci se na Tři krále ponořili do Žermanické přehrady

Svátek tří králů je tradičním termínem pro otužilce, kteří se scházejí na společném ponoru do Žermanické přehrady. Letos se jich sešla necelá stovka a další příznivci jim fandili na břehu.

Tříkrálový ponor do Žermanické přehrady je jednou z nejoblíbenějších akcí otužilců z regionu okolo Havířova. Letos se konal už pošesté.

Petr Smejkal, organizátor: “Je to akce, kterou pořádá spolek Zimní koupelně z Horních Bludovic a smyslem toho je setkání otužilců a zimních plavců a tak nějak si připomenout svátek tří králů. Je to vlastně hromadný ponor, kdy se nic nepočítá, nic se neměří, každý je ve vodě, jak dlouho chce. Někdo tam třeba plave 5 minut, někdo se jenom namočí a vyleze. To je na každém, jak si to udělá.”

Anketa: “Výborné, jako každé otužování. My jsme spokojení. Je teplo, přestalo pršet, lehce mžít, je to dobré. Spokojenost.” Jaká je pro vás ideální teplota vody na takové koupání? “Když je teplota teplejší než vzduch. To je pro nás lepší. Dneska to jde.”

Anketa: “My jsme místní z Lučiny a jsme tady potřetí” Kromě dnešního koupání, zajdete si teď jen tak zaplavat do přehrady? “Chodíme pravidelně každou neděli, ale vím, že Bludovičtí chodí 3krát týdně.”

Anketa: “Přijela jsem z Havířova kvůli kamarádce. Letos se otužuju poprvé. Je to úžasné, endorfiny jedou.”

Anketa: “Já se otužuji druhou sezonu a jsem z Horních Bludovic. Na hromadné akci jsem ale poprvé, protože většinou chodím sama, nebo s někým jenom ve dvou.” Co říkáte na atmosféru? “Výborná, pocit štěstí, když vylezete z vody.”

Anketa: “Jezdím tady z Havířova, účastním se každý rok a chodím se otužovat každý týden. Nadělila jsem si to k padesátinám, skoro před třemi roky a teď chodím pravidelně jednou nebo dvakrát v týdnu a strašně mě to baví.” Co byste doporučila lidem, kteří by to chtěli zkusit. Jak s tím začít? “Musí to zkusit, ale nejlepší je to na konci letní sezony, takže někdy v září, než ta voda začne být úplně ledová. A potom postupně každý týden.” Je to voda studená? “Je studená, ale je to fajn. Ten pocit potom je super, to se musí zkusit.”

Anketa: “Voda je teplejší než vzduch, takže je to super. Je to skvělé.” “Nevěřte mu. Řeže to jako žiletky.”

Anketa: “Přišel jsem z Ostravy s kamarádem, který tady má chatu a on mě na to nabantoval, tak jsem přišel.” Jaké to bylo? “Výborné, takové jehličky a jak člověk vyleze ven, tak je mu horko.”

Petr Smejkal, organizátor: “Budeme mít dneska tři kategorie, a to nejstaršího, nejmladšího účastníka a bude i soutěž o nejkrásnější královskou korunu.”

Otužilectví je v posledních letech velmi oblíbené a v celém regionu se pořádá mnoho akcí na jeho podporu.

Petr Smejkal, organizátor: “Spolek Zimní koupelníci pořádá v průběhu roku několik akcí. Tady ta je nejoblíbenější, ale děláme i přeplavbu Žermanické přehrady, to je štafetová Mikulášská přeplavba a na zahájení sezony děláme přeplavbu Těrlické přehrady, tam spolupracujeme s těrlickými jachtaři.”

Letošního Tříkrálového ponoru se zúčastnila necelá stovka otužilců.

---

Policisté pomohli při záchraně tonoucího ve F-M

Rychlá reakce kolemjdoucího a blesková akce policistů přispěla k záchraně muže, který se mezi svátky topil v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Svědek ho vytáhl z vody a začal s resuscitací. S policistou se pak střídali v masáži srdce. Díky tomu se podařilo muže oživit.

Svědci ohlásili na tísňovou linku, že vidí tělo unášené proudem poblíž soutoku Ostravice a Morávky. Jeden z nich neváhal a okamžitě se vrhl do vody, aby bezvládné tělo vytáhl.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Jako první na místo dorazili policisté z oddělení hlídkové služby Frýdek-Místek, kteří na protějším břehu uviděli muže poskytujícího první pomoc. Jeden ze strážců zákona neváhal a vrhl se do řeky, kterou překonal až na druhý břeh."

zasahující policista: "Je to hluboké?"

svědek zachránce: "Ne, pojď!"

Na druhém břehu se následně policista společně se zachráncem střídali v provádění srdeční masáže.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Druhý z policistů se s další hlídkou vydal v pěší lávce přes řeku Ostravici, kde se spojili s hasiči a záchranáři a přemístili se na místo události. Záchranáři si tak 32letého muže převzali do své péče poté, co mu zhruba 7 minut poskytovali první pomoc policista se zachráncem."

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Pacient byl v bezvědomí a bezdeší, záchranáři proto ihned započali s rozšířenou resuscitací, včetně opakovaných defibrilačních výbojů. Zasahující lékař provedl intubaci dýchacích cest a zajistil umělou plicní ventilaci. Posádky podaly léky a pokračovaly v nepřímé srdeční masáži."

Pacienta připojili k mimotělnímu oběhu a za kontinuální resuscitace byl vrtulníkem přepraven do ostravské fakultní nemocnice.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Samotné poděkování patří především kolemjdoucímu muži, který se zachoval velmi statečně, když se rozhodl skočit do rozvodněné řeky a tonoucího vytáhl na břeh."

Událost se odehrála v době zvýšených hladin a průtoků řek. Na místě je proto připomenout, aby byli lidé v takových situacích v okolí rozvodněných řek opatrní.

---

Zprávy krátké, 8. 1. 2024 17.00 - 1
Těžební společnost OKD uzavřela předchozí rok 2023 s kladným hospodářským výsledkem. Ze dvou lokalit Dolu ČSM vytěžila 1 000 125 tun uhlí a vyrazila v nich 7,7 kilometru chodeb. Letos společnost chce vydobýt 1,2 milionu tun uhlí a připravit 7,8 kilometru chodeb pro těžbu v letech 2024 – 2025.

---

V Ostravě lze vánoční stromek legálně odložit u kontejnerů

V Ostravě lze legálně odložit vánoční stromek přímo ke kontejnerovým stáním, odkud jej odveze OZO. Zastupitelstvo města tak posvětilo léta praktikovaný způsob, který byl ale v posledních dvou letech nezákonný a hrozila za něj pokuta.

V minulosti bylo v Ostravě běžné, že po Vánocích končily stromečky u kontejnerových státní a OZO je postupně odvezlo a zpracovalo. Před dvěma lety byl ale vydán nový zákon o odpadech, který to postavil mimo zákon. Pod pokutou měl každý povinnost odvézt stromeček do sběrného dvora. Město proto vyvolalo jednání s Ministerstvem životního prostředí ČR a výsledkem je nová vyhláška.

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "Jsem rád, že se nám při jednáních na Ministerstvu životního prostředí České republiky podařilo změnit názor na porušování zákona o odpadech při odkládání vánočních stromků způsobem, který byl praktikován dlouhá léta a probíhal pouze po omezenou dobu na začátku každého roku. Město v součinnosti se společností OZO dokáže zajistit další ekologické využití odložených stromků. Tento systém je tím nejjednodušším a nejlevnějším způsobem, jak svým občanům umožnit odložit vánoční stromek v souladu s legislativou i s ohledem na životní prostředí."

Svoz stromků je časově omezen od 2. ledna do 16. února. Jednotlivé městské obvody jsou zařazeny do harmonogramu, podle kterého je svoz stromků zajišťován. Stromek je nutné kompletně odstrojit a zbavit ho všech ozdob. Končí totiž v kompostárně.

Vladimíra Karasová, mluvčí společnosti OZO

Obyvatelé rodinných domů by ale měli se stromky nakládat stále stejně, tedy buď je mohou nařezat a odložit do své nádoby na bioodpad, odvézt do sběrných dvorů, případně je po vysušení spálit. 

Harmonogram svozu stromků od 2. 1. – 16. 2. 2024: 

Pondělí: Slezská Ostrava, Muglinov, Hrušov, Heřmanice, Michálkovice, Radvanice a Bartovice

Úterý: Poruba, Pustkovec, Martinov, Svinov, Třebovice 

Středa: Ostrava-Jih (Výškovice, Bělský les, Dubina), Hrabová 

Čtvrtek: Ostrava-Jih (Hrabůvka, Zábřeh) 

Pátek: Moravská Ostrava a Přívoz, Mariánské Hory a Hulváky, Petřkovice, Vítkovice

---

Putovní výstava 100 let Velké Ostravy na Jihu

Návštěvníci náměstí Ostrava-Jih zde během ledna naleznou panelovou výstavu z dílny Archivu města Ostravy. Jejím cílem je dokumentovat přípravy, vznik i následný vývoj Velké Ostravy, která letos slaví stoleté výročí. Jih je prvním z pěti městských obvodů, kde budou informační panely vystaveny.

Texty, dobové fotografie, mapy, grafy a řada jiných grafických prvků. To vše má čtenáři atraktivní formou přiblížit podobu města Ostravy v období první republiky.

Petr Lexa Přendík, kronikář: „Co tady lidé najdou na těch panelech?“ – „Tak najdou tady, jak se vlastně vyvíjel ten plán na vznik Velké Ostravy, že původně se zamýšlelo, že to bude 15 obcí, jak na Moravě tak ve Slezsku, a nakonec je tady výsledek v podobě Velké Ostravy, která byla složena ze sedmi Moravských měst a obcí.“

anketa, návštěvník výstavy: „Postupně až do roku 76, jak jsem se dozvěděl z těch panelů, bylo ukončeno to spojování napořád až do dneška.“ –„A zajímáte se o historii Ostravy dlouho?“ – „Jistěže ano, jako učitel bývalý se musím zajímat o všechno.“

Dvěma ze zakladatelských obcí Velké Ostravy byly městské části Zábřeh a Hrabůvka. Ty spadají pod obvod Ostrava-Jih, na jehož náměstí nyní lidé putovní výstavu najdou.

Petr Lexa Přendík, kronikář: „Tady stojíme u panelu, který představuje dějiny Zábřehu do roku 1924 a návštěvníci této panelové výstavy si udělají i představu o tom, jak vlastně taková obec tehdy vypadala.

Výstava zůstane na náměstí Ostravy-Jihu do konce ledna. Následně bude k vidění na Mírově náměstí ve Vítkovicích a své putování po pěti městských obvodech, na kterých se zakladatelské obce rozléhaly, zakončí v červnu na Prokešově Náměstí před ostravským magistrátem.

---

Zprávy krátké, 8. 1. 2024 17.00 - 2
Skoro 1100 tun soli a bezmála 198 000 litrů solanky - padlo na zimní údržbu během soboty a neděle na dálnicích a silnicích I. třídy v Moravskoslezském kraji. Uvedlo to Ředitelství silnic a dálnic, které má údržbu na starosti. Spolupracuje i s externími firmami, ty ujely přes 15,5 tisíce kilometrů v režimu pluhování/posyp.

---

Vánoce na Sovinci připomínaly dávné zvyky

Mnoho návštěvníků zavítalo hned po Vánocích na hrad Sovinec na Rýmařovsku. Akce Vánoce na Sovinci taky trvala po celé vánoční svátky až do konce prosince. I když počasí letos nebylo mrazivé, na zimní středověké atmosféře to neubralo.

Kromě individuálních, připravila správa hradu i hromadné komentované prohlídky

Pavlína Ullmannová, průvodkyně: „Máme tady dneska dva okruhy. Můžou si projít upravený okruh, kde uvidí i část interiérů, samozřejmě vyjít na věž, prohlédnout si i exteriéry,a druhý okruh je upravený pro děti, tzv. pro práčata.“

Návštěvníky nejvíce zaujal středověký knihtisk a ražení mincí. A mnozí si domů mohli odnést i stylový dárek.

Roman Prokeš, Studio bez kliky: „Tak dneska tady tiskneme takové péefka pro naše návštěvníky s podobenkou Jana Lucemburského a Karla IV., taková krásná upomínka na dnešní den. Teď se tady ozývají vedle rány, protože razíme z pravého stříbra, tedy z hliníku, razíme památeční mince, haléřky, groše a dukáty. Tohleto je příklopový lis. To je taková zajímavost. Teď jsem to natřel barvou, zmáčknu dolů, nebo návštěvník.“

Na Sovinci byly k vidění také středověké vánoční zvyky a tradice a navíc i hudební překvapení.

Pavlína Ullmannová, průvodkyně: „Samozřejmě máme stromeček, stromeček je před hradem, aby si ho užili všichni a pro ty, co půjdou na prohlídku – tak vylezli ze svých nor i trpaslíci.“

Leopold Ullmann, průvodce: „My tady z hradu Sovince bychom všem určitě chtěli popřát moc krásný a šťastný, zářivý a úžasný nový rok.“

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
08. ledna 2024, 17:00

Otužilci se na Tři krále ponořili do Žermanické přehrady

Svátek tří králů je tradičním termínem pro otužilce, kteří se scházejí na společném ponoru do Žermanické přehrady. Letos se jich sešla necelá stovka a další příznivci jim fandili na břehu.

Tříkrálový ponor do Žermanické přehrady je jednou z nejoblíbenějších akcí otužilců z regionu okolo Havířova. Letos se konal už pošesté.

Petr Smejkal, organizátor: “Je to akce, kterou pořádá spolek Zimní koupelně z Horních Bludovic a smyslem toho je setkání otužilců a zimních plavců a tak nějak si připomenout svátek tří králů. Je to vlastně hromadný ponor, kdy se nic nepočítá, nic se neměří, každý je ve vodě, jak dlouho chce. Někdo tam třeba plave 5 minut, někdo se jenom namočí a vyleze. To je na každém, jak si to udělá.”

Anketa: “Výborné, jako každé otužování. My jsme spokojení. Je teplo, přestalo pršet, lehce mžít, je to dobré. Spokojenost.” Jaká je pro vás ideální teplota vody na takové koupání? “Když je teplota teplejší než vzduch. To je pro nás lepší. Dneska to jde.”

Anketa: “My jsme místní z Lučiny a jsme tady potřetí” Kromě dnešního koupání, zajdete si teď jen tak zaplavat do přehrady? “Chodíme pravidelně každou neděli, ale vím, že Bludovičtí chodí 3krát týdně.”

Anketa: “Přijela jsem z Havířova kvůli kamarádce. Letos se otužuju poprvé. Je to úžasné, endorfiny jedou.”

Anketa: “Já se otužuji druhou sezonu a jsem z Horních Bludovic. Na hromadné akci jsem ale poprvé, protože většinou chodím sama, nebo s někým jenom ve dvou.” Co říkáte na atmosféru? “Výborná, pocit štěstí, když vylezete z vody.”

Anketa: “Jezdím tady z Havířova, účastním se každý rok a chodím se otužovat každý týden. Nadělila jsem si to k padesátinám, skoro před třemi roky a teď chodím pravidelně jednou nebo dvakrát v týdnu a strašně mě to baví.” Co byste doporučila lidem, kteří by to chtěli zkusit. Jak s tím začít? “Musí to zkusit, ale nejlepší je to na konci letní sezony, takže někdy v září, než ta voda začne být úplně ledová. A potom postupně každý týden.” Je to voda studená? “Je studená, ale je to fajn. Ten pocit potom je super, to se musí zkusit.”

Anketa: “Voda je teplejší než vzduch, takže je to super. Je to skvělé.” “Nevěřte mu. Řeže to jako žiletky.”

Anketa: “Přišel jsem z Ostravy s kamarádem, který tady má chatu a on mě na to nabantoval, tak jsem přišel.” Jaké to bylo? “Výborné, takové jehličky a jak člověk vyleze ven, tak je mu horko.”

Petr Smejkal, organizátor: “Budeme mít dneska tři kategorie, a to nejstaršího, nejmladšího účastníka a bude i soutěž o nejkrásnější královskou korunu.”

Otužilectví je v posledních letech velmi oblíbené a v celém regionu se pořádá mnoho akcí na jeho podporu.

Petr Smejkal, organizátor: “Spolek Zimní koupelníci pořádá v průběhu roku několik akcí. Tady ta je nejoblíbenější, ale děláme i přeplavbu Žermanické přehrady, to je štafetová Mikulášská přeplavba a na zahájení sezony děláme přeplavbu Těrlické přehrady, tam spolupracujeme s těrlickými jachtaři.”

Letošního Tříkrálového ponoru se zúčastnila necelá stovka otužilců.

---

Policisté pomohli při záchraně tonoucího ve F-M

Rychlá reakce kolemjdoucího a blesková akce policistů přispěla k záchraně muže, který se mezi svátky topil v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Svědek ho vytáhl z vody a začal s resuscitací. S policistou se pak střídali v masáži srdce. Díky tomu se podařilo muže oživit.

Svědci ohlásili na tísňovou linku, že vidí tělo unášené proudem poblíž soutoku Ostravice a Morávky. Jeden z nich neváhal a okamžitě se vrhl do vody, aby bezvládné tělo vytáhl.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Jako první na místo dorazili policisté z oddělení hlídkové služby Frýdek-Místek, kteří na protějším břehu uviděli muže poskytujícího první pomoc. Jeden ze strážců zákona neváhal a vrhl se do řeky, kterou překonal až na druhý břeh."

zasahující policista: "Je to hluboké?"

svědek zachránce: "Ne, pojď!"

Na druhém břehu se následně policista společně se zachráncem střídali v provádění srdeční masáže.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Druhý z policistů se s další hlídkou vydal v pěší lávce přes řeku Ostravici, kde se spojili s hasiči a záchranáři a přemístili se na místo události. Záchranáři si tak 32letého muže převzali do své péče poté, co mu zhruba 7 minut poskytovali první pomoc policista se zachráncem."

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Pacient byl v bezvědomí a bezdeší, záchranáři proto ihned započali s rozšířenou resuscitací, včetně opakovaných defibrilačních výbojů. Zasahující lékař provedl intubaci dýchacích cest a zajistil umělou plicní ventilaci. Posádky podaly léky a pokračovaly v nepřímé srdeční masáži."

Pacienta připojili k mimotělnímu oběhu a za kontinuální resuscitace byl vrtulníkem přepraven do ostravské fakultní nemocnice.

Kateřina Kubzová, mluvčí PČR Frýdek-Místek: "Samotné poděkování patří především kolemjdoucímu muži, který se zachoval velmi statečně, když se rozhodl skočit do rozvodněné řeky a tonoucího vytáhl na břeh."

Událost se odehrála v době zvýšených hladin a průtoků řek. Na místě je proto připomenout, aby byli lidé v takových situacích v okolí rozvodněných řek opatrní.

---

Zprávy krátké, 8. 1. 2024 17.00 - 1
Těžební společnost OKD uzavřela předchozí rok 2023 s kladným hospodářským výsledkem. Ze dvou lokalit Dolu ČSM vytěžila 1 000 125 tun uhlí a vyrazila v nich 7,7 kilometru chodeb. Letos společnost chce vydobýt 1,2 milionu tun uhlí a připravit 7,8 kilometru chodeb pro těžbu v letech 2024 – 2025.

---

V Ostravě lze vánoční stromek legálně odložit u kontejnerů

V Ostravě lze legálně odložit vánoční stromek přímo ke kontejnerovým stáním, odkud jej odveze OZO. Zastupitelstvo města tak posvětilo léta praktikovaný způsob, který byl ale v posledních dvou letech nezákonný a hrozila za něj pokuta.

V minulosti bylo v Ostravě běžné, že po Vánocích končily stromečky u kontejnerových státní a OZO je postupně odvezlo a zpracovalo. Před dvěma lety byl ale vydán nový zákon o odpadech, který to postavil mimo zákon. Pod pokutou měl každý povinnost odvézt stromeček do sběrného dvora. Město proto vyvolalo jednání s Ministerstvem životního prostředí ČR a výsledkem je nová vyhláška.

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "Jsem rád, že se nám při jednáních na Ministerstvu životního prostředí České republiky podařilo změnit názor na porušování zákona o odpadech při odkládání vánočních stromků způsobem, který byl praktikován dlouhá léta a probíhal pouze po omezenou dobu na začátku každého roku. Město v součinnosti se společností OZO dokáže zajistit další ekologické využití odložených stromků. Tento systém je tím nejjednodušším a nejlevnějším způsobem, jak svým občanům umožnit odložit vánoční stromek v souladu s legislativou i s ohledem na životní prostředí."

Svoz stromků je časově omezen od 2. ledna do 16. února. Jednotlivé městské obvody jsou zařazeny do harmonogramu, podle kterého je svoz stromků zajišťován. Stromek je nutné kompletně odstrojit a zbavit ho všech ozdob. Končí totiž v kompostárně.

Vladimíra Karasová, mluvčí společnosti OZO

Obyvatelé rodinných domů by ale měli se stromky nakládat stále stejně, tedy buď je mohou nařezat a odložit do své nádoby na bioodpad, odvézt do sběrných dvorů, případně je po vysušení spálit. 

Harmonogram svozu stromků od 2. 1. – 16. 2. 2024: 

Pondělí: Slezská Ostrava, Muglinov, Hrušov, Heřmanice, Michálkovice, Radvanice a Bartovice

Úterý: Poruba, Pustkovec, Martinov, Svinov, Třebovice 

Středa: Ostrava-Jih (Výškovice, Bělský les, Dubina), Hrabová 

Čtvrtek: Ostrava-Jih (Hrabůvka, Zábřeh) 

Pátek: Moravská Ostrava a Přívoz, Mariánské Hory a Hulváky, Petřkovice, Vítkovice

---

Putovní výstava 100 let Velké Ostravy na Jihu

Návštěvníci náměstí Ostrava-Jih zde během ledna naleznou panelovou výstavu z dílny Archivu města Ostravy. Jejím cílem je dokumentovat přípravy, vznik i následný vývoj Velké Ostravy, která letos slaví stoleté výročí. Jih je prvním z pěti městských obvodů, kde budou informační panely vystaveny.

Texty, dobové fotografie, mapy, grafy a řada jiných grafických prvků. To vše má čtenáři atraktivní formou přiblížit podobu města Ostravy v období první republiky.

Petr Lexa Přendík, kronikář: „Co tady lidé najdou na těch panelech?“ – „Tak najdou tady, jak se vlastně vyvíjel ten plán na vznik Velké Ostravy, že původně se zamýšlelo, že to bude 15 obcí, jak na Moravě tak ve Slezsku, a nakonec je tady výsledek v podobě Velké Ostravy, která byla složena ze sedmi Moravských měst a obcí.“

anketa, návštěvník výstavy: „Postupně až do roku 76, jak jsem se dozvěděl z těch panelů, bylo ukončeno to spojování napořád až do dneška.“ –„A zajímáte se o historii Ostravy dlouho?“ – „Jistěže ano, jako učitel bývalý se musím zajímat o všechno.“

Dvěma ze zakladatelských obcí Velké Ostravy byly městské části Zábřeh a Hrabůvka. Ty spadají pod obvod Ostrava-Jih, na jehož náměstí nyní lidé putovní výstavu najdou.

Petr Lexa Přendík, kronikář: „Tady stojíme u panelu, který představuje dějiny Zábřehu do roku 1924 a návštěvníci této panelové výstavy si udělají i představu o tom, jak vlastně taková obec tehdy vypadala.

Výstava zůstane na náměstí Ostravy-Jihu do konce ledna. Následně bude k vidění na Mírově náměstí ve Vítkovicích a své putování po pěti městských obvodech, na kterých se zakladatelské obce rozléhaly, zakončí v červnu na Prokešově Náměstí před ostravským magistrátem.

---

Zprávy krátké, 8. 1. 2024 17.00 - 2
Skoro 1100 tun soli a bezmála 198 000 litrů solanky - padlo na zimní údržbu během soboty a neděle na dálnicích a silnicích I. třídy v Moravskoslezském kraji. Uvedlo to Ředitelství silnic a dálnic, které má údržbu na starosti. Spolupracuje i s externími firmami, ty ujely přes 15,5 tisíce kilometrů v režimu pluhování/posyp.

---

Vánoce na Sovinci připomínaly dávné zvyky

Mnoho návštěvníků zavítalo hned po Vánocích na hrad Sovinec na Rýmařovsku. Akce Vánoce na Sovinci taky trvala po celé vánoční svátky až do konce prosince. I když počasí letos nebylo mrazivé, na zimní středověké atmosféře to neubralo.

Kromě individuálních, připravila správa hradu i hromadné komentované prohlídky

Pavlína Ullmannová, průvodkyně: „Máme tady dneska dva okruhy. Můžou si projít upravený okruh, kde uvidí i část interiérů, samozřejmě vyjít na věž, prohlédnout si i exteriéry,a druhý okruh je upravený pro děti, tzv. pro práčata.“

Návštěvníky nejvíce zaujal středověký knihtisk a ražení mincí. A mnozí si domů mohli odnést i stylový dárek.

Roman Prokeš, Studio bez kliky: „Tak dneska tady tiskneme takové péefka pro naše návštěvníky s podobenkou Jana Lucemburského a Karla IV., taková krásná upomínka na dnešní den. Teď se tady ozývají vedle rány, protože razíme z pravého stříbra, tedy z hliníku, razíme památeční mince, haléřky, groše a dukáty. Tohleto je příklopový lis. To je taková zajímavost. Teď jsem to natřel barvou, zmáčknu dolů, nebo návštěvník.“

Na Sovinci byly k vidění také středověké vánoční zvyky a tradice a navíc i hudební překvapení.

Pavlína Ullmannová, průvodkyně: „Samozřejmě máme stromeček, stromeček je před hradem, aby si ho užili všichni a pro ty, co půjdou na prohlídku – tak vylezli ze svých nor i trpaslíci.“

Leopold Ullmann, průvodce: „My tady z hradu Sovince bychom všem určitě chtěli popřát moc krásný a šťastný, zářivý a úžasný nový rok.“

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-08-01-2024-17-00