Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Lidé v Havířově nechtějí stavbu obytného domu s obchody
  • Dva důležité podchody v Ostravě prošly rekonstrukcí
  • Výstava Zachraň jídlo v Opavě
  • Ostravská MP v náboru cílí i na starší a zájemce
  • Rekonstrukce Památníku II. světové války v Hrabyni

Lidé v Havířově nechtějí stavbu obytného domu s obchody

Nechceme, aby vedle našich rodinných domů stál velký obytný dům s obchody. S tímto problémem se obrátili na radnici lidé, kteří žijí na Bludovickém kopci v Havířově. Město však nemůže zasahovat do výkonu státní správy.

Na Bludovickém kopci v Havířově žijí lidé v rodinných domech. Soukromý investor postavil v lokalitě už jeden obytný dům s obchody. Nyní se chystá v rodinné zástavbě postavit další. A to na pozemku, který přímo sousedí s rodinnými domy. Pan Radomír Krygiel, který je účastníkem řízení, si nechal podle projektu vypracovat vizualizaci stavby.

Radomír Krygiel, místní obyvatel: "V centrální části vznikne třípodlažní vysoká budova se dvěma podlažími bytů a jedno podlaží prodejny a obchody. Vadí nám, že ztratíme sousedské bydlení, také se obáváme obtěžování technologií a provozu."

Stejného názoru je i další soused.

Teofil Kubala, místní obyvatel: "Myslím si, že z architektonického hlediska je to mezi těmi rodinnými domky jak pěst na oko. A myslím si, že by to měli zvážit na radnici. Jestli to vůbec povolit."

Místní obyvatelé přišli řešit svůj problém i na zastupitelstvo.

Rosalie Seidl Pokorná, mluvčí havířovského magistrátu: “Prověříme soulad a možnosti územního plánu, které spadají do kompetence samosprávy, potažmo zastupitelstva. Pokud se jedná o stavební řízení, jde o výkon státní správy v přenesené působnosti, do kterého my jako samospráva zasahovat nemůžeme.”

Investora zastupuje v územním řízení Martina Dudková.

Martina Dudková, obecná zmocněnkyně: "Vím, že jsou tam vznesené nějaké námitky, je to i o panu projektantovi, který s tím pracuje."

Obě strany nyní čekají na to, jak dopadne územní řízení. Stavební úřad ve věci prozatím nerozhodl.

---

Dva důležité podchody v Ostravě prošly rekonstrukcí

Dva důležité podchody u zastávek MHD v Ostravě prošly rekonstrukcí. Obě tato místa budou díky kamerám nejen bezpečnější, ale díky vybranému řešení i mnohem atraktivnější.

Dva padesát let staré dopravní body v Ostravě-Jihu prošly rozsáhlou rekonstrukcí, která je posunula do 21. století. Jde o podchody a zastávky na Místecké ulici u Dřevoprodeje a na Plzeňské u Tylovy ulice. Obě místa získala moderní design a cestující už se tam nemusejí bát přepadení. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Významná modernizace desítky let starých veřejných prostor měla za cíl na jedné straně řešit špatný technický stav objektů, na druhé straně pak zvýšit atraktivitu prostor pro cestující městskou hromadnou dopravou. Projekt rekonstrukce u Dřevoprodeje jsme připravovali s cílem ukázat, že i běžné městské prostory mohou získat jedinečný design, za ten v tomto případě vděčíme autorům architektonického návrhu Ateliéru 38 a všem, kteří se pak technicky podíleli na jeho rozpracování a realizaci. Projekt pro rekonstrukci Tylova připravoval městský obvod, je pojatý více standardně, avšak funkčně, a s atraktivním ostravským mobiliářem. Podchody v obou lokalitách oživí v následujících měsících mural, na jehož ztvárnění jsme se domluvili s Fakultou umění Ostravské univerzity.“

U Dřevoprodeje probíhala rekonstrukce od loňského jara. Stavebníci museli například vyřešit vodu, která se v podchodu objevila při každém dešti. I na Plzeňské se začalo loni a mimo jiné nebyla nástupiště bezbariérová, což už je napraveno. 

Martin Bednář, starosta Ostravy-Jihu: „Ostrava-Jih má celkem 14 podchodů, což je nejvíce v Ostravě. Jejich údržba a opravy nás každoročně stojí nemalé peníze a jsme skutečně rádi za pomoc ze strany města. Podchod Tylova konečně získal tolik potřebnou bezbariérovost a v příštím roce bude i důstojným průchodem na Mistrovství světa v hokeji, jehož část se odehraje na území našeho obvodu."

Pro zvýšení bezpečnosti jsou obě místa výborně nasvícena a opatřena kamerovým systémem, který nepřetržitě 24 hodin denně sledují strážníci. Dohromady stála rekonstrukce asi 107 milionů korun. 

---

Krátké zprávy 8. 3. 2023 17.00 - 1

MS kraj a Ostrava se představí na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležití MIPIM. Ve francouzském Cannes bude investorům prezentovat například plochy pro bydlení a služby na pozemcích v ulicích Českobratrská, Plzeňská, Polská či Opavská. Představí také rozvojové lokality pod Žofinkou nebo Dolní oblast Vítkovice. Kraj chce nabídnout několik zajímavých míst napříč krajem, jako je Karvinsko v rámci programu POHO 2030 nebo průmyslovou oblast Mošnov.

---

Výstava Zachraň jídlo v Opavě

Zachraň jídlo – tak se jmenuje výstava, kterou připravila stejnojmenná nezisková organizace ve spolupráci Opavskou kulturní organizací. Upozorňuje, že až polovina jídla z domácností skončí v koši. Jak přestat plýtvat potravinami? Také to se během animačního programu dozvíte.

Od ledna je v opavském Obecním domě k vidění interaktivní výstava s názvem Zachraň jídlo. Ukazuje, jak náročnou cestu musí potraviny podniknout, než se dostanou do obchodů a na náš stůl. A také kolik jídla přijde nazmar kvůli plýtvání.

Opavská kulturní organizace teď připravila animační programy pro ty, kteří se chtějí dozvědět něco víc. Do galerie tentokrát zavítali školáci.

Lenka Přibylová, externí galerijní lektorka: „Zjišťují, jakou cestu mají potraviny za sebou. Jak je to složitý proces, než se k nám dostanou a dostanou se do obchodu.“

Toto bludiště názorně ukazuje, jak náročná je cesta potravin do České republiky. Tak třeba takový banán urazí z Kostariky cestu dlouhou víc jak 14 000 kilometrů. Rekordmanem je ale čínská rýže kterou čeká navíc ještě dalších 10 000 kilometrů. Děti také zkoumaly, co všechno předchází tomu, než z linky vyjede třeba rybí konzerva nebo krabice zabalených vajec.

Jakub: „Nejvíc se mi líbila autíčka. Mohli jsme si zkusit zajezdit.  A mohli jsme si zkusit, jak  potraviny putují světem.“

Důležité je uchovávání potravin, aby vydržely dlouho čerstvé. I o tom byla řeč. A došlo také na pár fíglů, jak jejich trvanlivost prodloužit. A pokud některé potraviny přece jen ztrácejí na čerstvosti, jsou tady tzn. záchranářské recepty, které je doslova a do písmene zachrání před jistou zkázou.

Aneta: „My jsme vařili polívku ze starého chleba a dali jsme tam ocet, vajíčka, česnek, rajčata.

A právě vaření bylo to, co bavilo děti nejvíce.

Simon: „Mně se líbí ten hrnec s gulášem. Akorát to jde trochu těžce míchat.“

V galerii děti během hodiny a půl plnily nejrůznější úkoly a zároveň se dozvěděly jak neplýtvat potravinami.

Lenka Přibylová, externí galerijní lektorka: „Celé by to měl být akční, aktivní, zážitkové. Aby děti měly pocit, že prožívají tu výstavu. Že jen nekoukají, ale skutečně to i prožívají.“

Výstava bude v opavském Domě umění k vidění až do června. Kromě volné prohlídky jsou připraveny také další animační programy pro školy i pro veřejnost.




---

Ostravská MP v náboru cílí i na starší a zájemce

V Ostravském školícím centru jsou na svou práci připravováni noví strážníci z celého našeho i Olomouckého kraje. V těchto dnech se chystá jubilejní stý kurz a například v Ostravě je o nové strážníky stále velký zájem. Nábor cílí i na starší a zkušenější uchazeče.

Integrované výjezdové centrum Ostrava Jih v Nové Bělé, slouží zároveň také jako školící středisko pro městskou policii. Zájemci o tuto práci musejí nejprve absolvovat tříměsíční kurz zakončený zkouškou.

Martin Čížek, lektor školícího střediska MP Ostrava: "V teoretické rovině je to především studium zákonů. V praktické rovině pak musejí strážníci zvládnout sebeobranu nebo třeba taktiku zákroku."

 Od roku 2011 už připravili na práci téměř tisícovku strážníků. Většina slouží v Ostravě, ale asi 400 jich zamířilo i  do jiných měst po celém kraji. V těchto dnech se připravuje už stý kurz. Uvítají na něm i starší a zkušenější uchazeče.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Rádi bychom v našich řadách přivítali i osoby, které mají určité životní a pracovní zkušenosti. Necílíme jenom na mladé." 

V posledním roce rozšířili řady ostravských strážníků například 37letý Adam Dekický nebo 51letá Marcela Štefková. 

Adam Dekický, strážník MP Ostrava: "Když jsem zjistil, že věk není limit, pokud člověk splní podmínky pro výkon toho zaměstnání, tak jsem to zkusil, prošel jsem kurzem a stal jsem se strážníkem. Práce s lidmi mě doopravdy hodně baví."

Marcela Štefková, strážnice MP Ostrava: "Protože si myslím, že nikdy není pozdě splnit si svůj sen, tak jsem do toho šla i nyní v tomhle věku." 

U Ostravské městské policie nyní slouží 637 strážníků a strážnic a  do plného stavu jich tak schází 43. Pokud vás tato práce láká, neváhejte. Vše potřebné najdete na stránkách mpostrava.cz.

---

Krátké zprávy 8. 3. 2023 17.00 - 2

Technické služby FM na sídlišti Anenská v Místku bourají kamenné a betonové zídky u hotelových domů. Zídky byly dlouhodobě využívány sociálně nepřizpůsobivými osobami , po kterých tam zůstával nepořádek, ale i použité jehly. Kameny získané ze zídek se využijí v některém z projektů.

---

Rekonstrukce Památníku II. světové války v Hrabyni

Na konci dubna bude otevřená nová expozice hrabyňského Národního památníku II. světové války, který je součástí Slezského zemského muzea. Vévodit jí bude velkolepá bojová scéna odkazující na Ostravsko-opavskou operaci. Expozici doplní také moderní audiovizuální technika.

widget 2021

Památník II. světové války v Hrabyni připomíná ofenzívu Rudé armády a jednotek 1. československého armádního sboru na jaře roku 1945 a jejich průnik na sever Moravy. Přestože venkovní pohled na něj zůstává stejný, expozice uvnitř právě mění svou tvář.

Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války, Hrabyně: „Zůstala tady maketa domu Hrabyňského č. 72. Na ni navazuje městský dům a na něj aranžovaná scéna s tankem T-34, která je věnována osvobození a bojům o velká města.“

Velikost makety sovětského tanku odpovídá skutečnosti, ovšem zhotovený je ze dřeva a z plastu. To německý a sovětský kanón jsou originálními zbraněmi. Velkolepou scénu doplní ještě protiletecký kryt s reálnými zvuky letadel pro dokreslení atmosféry války. Na plátno nad scénou se budou promítat historické filmy, které se ostravsko-opavské operace týkají. V expozici budou dotykové obrazovky, které doplní informace také v podobě fotografií, dokumentů nebo vzpomínek pamětníků.

Vitríny se začínají postupně zaplňovat vojenskými uniformami i dobovým oblečením.

Hana Polášová, dokumentaristka, Národní památník II. světové války, Hrabyně: „Tady máme radistku a velitele výsadku. Mají na sobě uniformy, které jsme nechali ušít přímo pro tuto výstavu.“

Na svém místě už jsou figuríny s uniformou protektorátního četníka, vojáků západní i východní fronty nebo německé tajné policie – gestapa. Jednotlivé scény doplní drobnosti každodenního života. Chybí ještě válečné zbraně, které čekají na svou chvíli v depozitáři.

Marek Slanina, kurátor – zbrojíř, Národní památník II. světové války, Hrabyně: „Zbraně se budou instalovat pochopitelně až nakonec, z bezpečnostních důvodů. A také proto, že se musí všechno důkladně nachystat, připravit. Vytáhnout z boxů po konzervaci.“

V expozici budou také nové panely s informacemi o II. světové válce.

Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války, Hrabyně: „My jsme více rozšířili to, proč vlastně II.světová válka vypukla. Tzn. rok 1938 a 1939. Zároveň jsme přidali více informací o domácím odboji.

Kvůli kompletní rekonstrukci vnitřní expozice za 35 mil. Kč je od konce roku 2021 památník uzavřený. Ovšem termín otevření už se blíží. Veřejnost si jej bude moci přijít poprvé prohlédnout 29. dubna.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
08. března 2023, 17:00

Lidé v Havířově nechtějí stavbu obytného domu s obchody

Nechceme, aby vedle našich rodinných domů stál velký obytný dům s obchody. S tímto problémem se obrátili na radnici lidé, kteří žijí na Bludovickém kopci v Havířově. Město však nemůže zasahovat do výkonu státní správy.

Na Bludovickém kopci v Havířově žijí lidé v rodinných domech. Soukromý investor postavil v lokalitě už jeden obytný dům s obchody. Nyní se chystá v rodinné zástavbě postavit další. A to na pozemku, který přímo sousedí s rodinnými domy. Pan Radomír Krygiel, který je účastníkem řízení, si nechal podle projektu vypracovat vizualizaci stavby.

Radomír Krygiel, místní obyvatel: "V centrální části vznikne třípodlažní vysoká budova se dvěma podlažími bytů a jedno podlaží prodejny a obchody. Vadí nám, že ztratíme sousedské bydlení, také se obáváme obtěžování technologií a provozu."

Stejného názoru je i další soused.

Teofil Kubala, místní obyvatel: "Myslím si, že z architektonického hlediska je to mezi těmi rodinnými domky jak pěst na oko. A myslím si, že by to měli zvážit na radnici. Jestli to vůbec povolit."

Místní obyvatelé přišli řešit svůj problém i na zastupitelstvo.

Rosalie Seidl Pokorná, mluvčí havířovského magistrátu: “Prověříme soulad a možnosti územního plánu, které spadají do kompetence samosprávy, potažmo zastupitelstva. Pokud se jedná o stavební řízení, jde o výkon státní správy v přenesené působnosti, do kterého my jako samospráva zasahovat nemůžeme.”

Investora zastupuje v územním řízení Martina Dudková.

Martina Dudková, obecná zmocněnkyně: "Vím, že jsou tam vznesené nějaké námitky, je to i o panu projektantovi, který s tím pracuje."

Obě strany nyní čekají na to, jak dopadne územní řízení. Stavební úřad ve věci prozatím nerozhodl.

---

Dva důležité podchody v Ostravě prošly rekonstrukcí

Dva důležité podchody u zastávek MHD v Ostravě prošly rekonstrukcí. Obě tato místa budou díky kamerám nejen bezpečnější, ale díky vybranému řešení i mnohem atraktivnější.

Dva padesát let staré dopravní body v Ostravě-Jihu prošly rozsáhlou rekonstrukcí, která je posunula do 21. století. Jde o podchody a zastávky na Místecké ulici u Dřevoprodeje a na Plzeňské u Tylovy ulice. Obě místa získala moderní design a cestující už se tam nemusejí bát přepadení. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Významná modernizace desítky let starých veřejných prostor měla za cíl na jedné straně řešit špatný technický stav objektů, na druhé straně pak zvýšit atraktivitu prostor pro cestující městskou hromadnou dopravou. Projekt rekonstrukce u Dřevoprodeje jsme připravovali s cílem ukázat, že i běžné městské prostory mohou získat jedinečný design, za ten v tomto případě vděčíme autorům architektonického návrhu Ateliéru 38 a všem, kteří se pak technicky podíleli na jeho rozpracování a realizaci. Projekt pro rekonstrukci Tylova připravoval městský obvod, je pojatý více standardně, avšak funkčně, a s atraktivním ostravským mobiliářem. Podchody v obou lokalitách oživí v následujících měsících mural, na jehož ztvárnění jsme se domluvili s Fakultou umění Ostravské univerzity.“

U Dřevoprodeje probíhala rekonstrukce od loňského jara. Stavebníci museli například vyřešit vodu, která se v podchodu objevila při každém dešti. I na Plzeňské se začalo loni a mimo jiné nebyla nástupiště bezbariérová, což už je napraveno. 

Martin Bednář, starosta Ostravy-Jihu: „Ostrava-Jih má celkem 14 podchodů, což je nejvíce v Ostravě. Jejich údržba a opravy nás každoročně stojí nemalé peníze a jsme skutečně rádi za pomoc ze strany města. Podchod Tylova konečně získal tolik potřebnou bezbariérovost a v příštím roce bude i důstojným průchodem na Mistrovství světa v hokeji, jehož část se odehraje na území našeho obvodu."

Pro zvýšení bezpečnosti jsou obě místa výborně nasvícena a opatřena kamerovým systémem, který nepřetržitě 24 hodin denně sledují strážníci. Dohromady stála rekonstrukce asi 107 milionů korun. 

---

Krátké zprávy 8. 3. 2023 17.00 - 1

MS kraj a Ostrava se představí na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležití MIPIM. Ve francouzském Cannes bude investorům prezentovat například plochy pro bydlení a služby na pozemcích v ulicích Českobratrská, Plzeňská, Polská či Opavská. Představí také rozvojové lokality pod Žofinkou nebo Dolní oblast Vítkovice. Kraj chce nabídnout několik zajímavých míst napříč krajem, jako je Karvinsko v rámci programu POHO 2030 nebo průmyslovou oblast Mošnov.

---

Výstava Zachraň jídlo v Opavě

Zachraň jídlo – tak se jmenuje výstava, kterou připravila stejnojmenná nezisková organizace ve spolupráci Opavskou kulturní organizací. Upozorňuje, že až polovina jídla z domácností skončí v koši. Jak přestat plýtvat potravinami? Také to se během animačního programu dozvíte.

Od ledna je v opavském Obecním domě k vidění interaktivní výstava s názvem Zachraň jídlo. Ukazuje, jak náročnou cestu musí potraviny podniknout, než se dostanou do obchodů a na náš stůl. A také kolik jídla přijde nazmar kvůli plýtvání.

Opavská kulturní organizace teď připravila animační programy pro ty, kteří se chtějí dozvědět něco víc. Do galerie tentokrát zavítali školáci.

Lenka Přibylová, externí galerijní lektorka: „Zjišťují, jakou cestu mají potraviny za sebou. Jak je to složitý proces, než se k nám dostanou a dostanou se do obchodu.“

Toto bludiště názorně ukazuje, jak náročná je cesta potravin do České republiky. Tak třeba takový banán urazí z Kostariky cestu dlouhou víc jak 14 000 kilometrů. Rekordmanem je ale čínská rýže kterou čeká navíc ještě dalších 10 000 kilometrů. Děti také zkoumaly, co všechno předchází tomu, než z linky vyjede třeba rybí konzerva nebo krabice zabalených vajec.

Jakub: „Nejvíc se mi líbila autíčka. Mohli jsme si zkusit zajezdit.  A mohli jsme si zkusit, jak  potraviny putují světem.“

Důležité je uchovávání potravin, aby vydržely dlouho čerstvé. I o tom byla řeč. A došlo také na pár fíglů, jak jejich trvanlivost prodloužit. A pokud některé potraviny přece jen ztrácejí na čerstvosti, jsou tady tzn. záchranářské recepty, které je doslova a do písmene zachrání před jistou zkázou.

Aneta: „My jsme vařili polívku ze starého chleba a dali jsme tam ocet, vajíčka, česnek, rajčata.

A právě vaření bylo to, co bavilo děti nejvíce.

Simon: „Mně se líbí ten hrnec s gulášem. Akorát to jde trochu těžce míchat.“

V galerii děti během hodiny a půl plnily nejrůznější úkoly a zároveň se dozvěděly jak neplýtvat potravinami.

Lenka Přibylová, externí galerijní lektorka: „Celé by to měl být akční, aktivní, zážitkové. Aby děti měly pocit, že prožívají tu výstavu. Že jen nekoukají, ale skutečně to i prožívají.“

Výstava bude v opavském Domě umění k vidění až do června. Kromě volné prohlídky jsou připraveny také další animační programy pro školy i pro veřejnost.




---

Ostravská MP v náboru cílí i na starší a zájemce

V Ostravském školícím centru jsou na svou práci připravováni noví strážníci z celého našeho i Olomouckého kraje. V těchto dnech se chystá jubilejní stý kurz a například v Ostravě je o nové strážníky stále velký zájem. Nábor cílí i na starší a zkušenější uchazeče.

Integrované výjezdové centrum Ostrava Jih v Nové Bělé, slouží zároveň také jako školící středisko pro městskou policii. Zájemci o tuto práci musejí nejprve absolvovat tříměsíční kurz zakončený zkouškou.

Martin Čížek, lektor školícího střediska MP Ostrava: "V teoretické rovině je to především studium zákonů. V praktické rovině pak musejí strážníci zvládnout sebeobranu nebo třeba taktiku zákroku."

 Od roku 2011 už připravili na práci téměř tisícovku strážníků. Většina slouží v Ostravě, ale asi 400 jich zamířilo i  do jiných měst po celém kraji. V těchto dnech se připravuje už stý kurz. Uvítají na něm i starší a zkušenější uchazeče.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Rádi bychom v našich řadách přivítali i osoby, které mají určité životní a pracovní zkušenosti. Necílíme jenom na mladé." 

V posledním roce rozšířili řady ostravských strážníků například 37letý Adam Dekický nebo 51letá Marcela Štefková. 

Adam Dekický, strážník MP Ostrava: "Když jsem zjistil, že věk není limit, pokud člověk splní podmínky pro výkon toho zaměstnání, tak jsem to zkusil, prošel jsem kurzem a stal jsem se strážníkem. Práce s lidmi mě doopravdy hodně baví."

Marcela Štefková, strážnice MP Ostrava: "Protože si myslím, že nikdy není pozdě splnit si svůj sen, tak jsem do toho šla i nyní v tomhle věku." 

U Ostravské městské policie nyní slouží 637 strážníků a strážnic a  do plného stavu jich tak schází 43. Pokud vás tato práce láká, neváhejte. Vše potřebné najdete na stránkách mpostrava.cz.

---

Krátké zprávy 8. 3. 2023 17.00 - 2

Technické služby FM na sídlišti Anenská v Místku bourají kamenné a betonové zídky u hotelových domů. Zídky byly dlouhodobě využívány sociálně nepřizpůsobivými osobami , po kterých tam zůstával nepořádek, ale i použité jehly. Kameny získané ze zídek se využijí v některém z projektů.

---

Rekonstrukce Památníku II. světové války v Hrabyni

Na konci dubna bude otevřená nová expozice hrabyňského Národního památníku II. světové války, který je součástí Slezského zemského muzea. Vévodit jí bude velkolepá bojová scéna odkazující na Ostravsko-opavskou operaci. Expozici doplní také moderní audiovizuální technika.

widget 2021

Památník II. světové války v Hrabyni připomíná ofenzívu Rudé armády a jednotek 1. československého armádního sboru na jaře roku 1945 a jejich průnik na sever Moravy. Přestože venkovní pohled na něj zůstává stejný, expozice uvnitř právě mění svou tvář.

Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války, Hrabyně: „Zůstala tady maketa domu Hrabyňského č. 72. Na ni navazuje městský dům a na něj aranžovaná scéna s tankem T-34, která je věnována osvobození a bojům o velká města.“

Velikost makety sovětského tanku odpovídá skutečnosti, ovšem zhotovený je ze dřeva a z plastu. To německý a sovětský kanón jsou originálními zbraněmi. Velkolepou scénu doplní ještě protiletecký kryt s reálnými zvuky letadel pro dokreslení atmosféry války. Na plátno nad scénou se budou promítat historické filmy, které se ostravsko-opavské operace týkají. V expozici budou dotykové obrazovky, které doplní informace také v podobě fotografií, dokumentů nebo vzpomínek pamětníků.

Vitríny se začínají postupně zaplňovat vojenskými uniformami i dobovým oblečením.

Hana Polášová, dokumentaristka, Národní památník II. světové války, Hrabyně: „Tady máme radistku a velitele výsadku. Mají na sobě uniformy, které jsme nechali ušít přímo pro tuto výstavu.“

Na svém místě už jsou figuríny s uniformou protektorátního četníka, vojáků západní i východní fronty nebo německé tajné policie – gestapa. Jednotlivé scény doplní drobnosti každodenního života. Chybí ještě válečné zbraně, které čekají na svou chvíli v depozitáři.

Marek Slanina, kurátor – zbrojíř, Národní památník II. světové války, Hrabyně: „Zbraně se budou instalovat pochopitelně až nakonec, z bezpečnostních důvodů. A také proto, že se musí všechno důkladně nachystat, připravit. Vytáhnout z boxů po konzervaci.“

V expozici budou také nové panely s informacemi o II. světové válce.

Kamila Poláková, vedoucí Národního památníku II. světové války, Hrabyně: „My jsme více rozšířili to, proč vlastně II.světová válka vypukla. Tzn. rok 1938 a 1939. Zároveň jsme přidali více informací o domácím odboji.

Kvůli kompletní rekonstrukci vnitřní expozice za 35 mil. Kč je od konce roku 2021 památník uzavřený. Ovšem termín otevření už se blíží. Veřejnost si jej bude moci přijít poprvé prohlédnout 29. dubna.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-08-03-2023-17-00