Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Havířov může očkovat až 4 tisíce lidí týdně
  • Hasiči rozvezli do velkých měst testy pro školy
  • Rozevlátý lupič přepadl v Ostravě Plesné dívku
  • Novojičínská Archa poskytne více soukromí

Havířov může očkovat až 4 tisíce lidí týdně

Lidé z Havířova a okolí už se nemusí registrovat k očkování v Ostravě. V podstatě okamžitě dostanou termín do velkokapacitního centra v hale Slavii. Nemocnice nyní bude dostávat několik tisíc dávek vakcín týdně.

Velkokapacitní očkovací centrum v Havířově bude konečně plnit svůj účel. Až doposud největší množství vakcín v kraji putovalo do Ostravy. Nyní dochází k vyrovnání mezi okresy. Nemocnice bude schopna vyočkovat až 4 tisíce dávek týdně.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: "Dnes se tady přijde očkovat bezmála 900 lidí a jsme připravení v podstatě v těch skupinách tak, jak je strategie prioritizuje, tak očkovat všechny zájemce, kteří doteď museli jezdit do Ostravy. V tuto chvíli, když se dneska zaregistrují, tak jim během dneška přijdou dva piny včetně toho termínového."

Nemocnice je na velký počet zájemců připravená.

Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NsP Havířov: “Museli jsme navýšit personál a jsme připravení zajistit pět, šest i osm týmů, které budou očkovat. Máme velice dobré zázemí v našich lidech, ale i v okolí praktických lékařů a sester.”

I nadále platí, že přednost mají lidé 80+,70+, učitelé, sociální pracovníci a chroničtí pacienti.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: "Tam bez ohledu na věk v případě, že jim jejich specialista dá ten unikátní kód, tak je vyzývám, aby se nechali co nejrychleji očkovat, protože ty průběhy zejména u mladých lidí, kteří ty rizikové faktory mají, sledujeme dnes a denně v nemocnici. Vůbec to není sranda, ta čísla neklesají."

Nemocnice by uvítala, kdyby ministerstvo co nejdříve vpustilo do systému očkování i lidi 60+.

---

Hasiči rozvezli do velkých měst testy pro školy

Od pondělí 12. dubna se vrátí část dětí do škol a školek. Podmínkou ale bude jejich pravidelné testování na případný výskyt koronaviru. Do škol proto musely přijít testy, které rozvezli hasiči do velkých měst. Ve Frýdku-Místku si je pak všechny školy v rámci ORP vyzvedly na magistrátu.

Bezmála 443 tisíc antigenních testů. Takový je objem, který pro školy v Moravskoslezském kraji přivezli v úterý po poledni profesionální hasiči do Krajského distribučního centra v Ostravě-Hrabůvce ze skladu státních hmotných rezerv ve Štítině na Opavsku. Ve středu dopoledne je pak zvládli rozvést do 22 obcí s rozšířenou působností. Tady už přijíždí dodávka na magistrát ve Frýdku-Místku.

Jiří Šimečka, HZS Moravskoslezského kraje: "Tady do Frýdku jsme dovezli 17 krabic, je tam asi 38 tisíc testů a dále budeme pokrčovat ještě v jízdě a jedeme do Českého Těšína, do Třince a do Jablunkova."

Magistrát ve Frýdku-Místku tak informoval všechny základní a mateřské školy, které spadají pod tuto obec s rozšířenou působností, že si mají testy během čtvrtku vyzvednout. Jde o zařízení v 36 okolních obcích.

Zdeněk Martínek, odbor bezpečnostních rizik a prevence kriminality F-M: "Co se týče testů, tak je to zatím první jednorázová zavážka, ale co se týče ochranných prostředků, tak jsme již distribuovali pro školy a školská zařízení a taky pro obce respirátory a roušky."

Testy mají také specifické podmínky skladování, nesmí být kvůli speciálnímu roztoku v mrazu a také je potřeba, aby byly v suchu.

Zdeněk Martínek, odbor bezpečnostních rizik a prevence kriminality F-M: "Vzhledem k tomu, že jsme dostali informaci, že skladování a transport může probíhat pouze při teplotách převyšující 4 stupně celsia, tak jsme museli zajistit provizorní vytápění garáže."

První děti se do škol vrátí v pondělí 12. dubna, školy a školky musí do té doby vytvořit plány pro testování dětí, které by se měly testovat vždy dvakrát týdně. V pondělí a středu nebo v pondělí a čtvrtek.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Návrat dětí do škol je absolutní prioritou. A i přes ten malý diskomfort je to dobrá zpráva. Já oceňuji, že například ty testy, které budou děti absolvovat jsou neinvazivní, oceňuji, že předškolní děti nebudou muset nosit respirátory."

Děti se navíc budou testovat samy pod dohledem zaměstnanců škol. Ministerstvo školství k tomu dokonce vydalo instruktážní video. V případě dětí v mateřinkách, u mladších dětí na základních školách nebo u dětí s handicapem mohou být u testování přítomni rodiče.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Pokud chceme vrátit ten život do normálních kolejí, tak musíme počítat i s tím, že musíme udělat nějaké kompromisy a musíme si jako společnost jako celek pomoci. Ale věřím, že ta hodnota toho návratu dětí do škol a do toho sociálního kontaktu, je mnohem vyšší než ty nepříjemnosti, které jsou s tím spojené."

Vláda rozhodla zatím o návratu pouze dětí na prvním stupni a mateřské školy budou moci navštěvovat pouze děti, které plní povinné předškolní vzdělávání. Na prvním stupni bude navíc zavedena rotační výuka. To znamená, že děti se budou ve škole střídat po týdnu. Ve škole tak bude vždy jen polovina tříd. Na druhém stupni základních škol zůstane výuka na dálku.

---

Rozevlátý lupič přepadl v Ostravě Plesné dívku

Nyní vás poprosíme o pomoc. Policisté potřebují zjistit totožnost muže, který se pohyboval v blízkosti místa v Ostravě-Plesné, kde byla přepadena mladá dívka. Charakteristická je hlavně jeho rozevlátá chůze.

16. března se v Ostravě večer krátce před devátou hodinou, kdy začíná zákaz vycházení, vracela 18letá dívka domů do Plesné. Na chodníku v lesoparku mezi Průběžnou ulicí v Porubě a ulicí Hrabek v Plesné se minula s neznámým mladíkem a ten na ní po pár krocích zezadu skočil. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Neustanovený muž měl fyzicky napadnout poškozenou a dožadovat se věcí, které měla u sebe. Mladá žena ze strachu pachateli vydala věci i platební kartu." 

Vyděšená dívka lupiči vydala nejen platební kartu, ale i bezdrátová sluchátka. To mu stačilo a utekl. Takto ho pak zaznamenaly kamery. Obličej nejde na záběrech příliš vidět a policisté spíš doufají, že ho může někdo známý poznat podle rozevláté chůze a pohybů. Má asi 20 let, je štíhlý, 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Žádáme veřejnost, která by mohla k totožnosti uvedeného muže poskytnout jakékoliv informace, aby se obrátila na linku 158, případně na nejbližší policejní služebnu."

Lupiči hrozí obvinění z loupeže a krádeže platebního prostředku. Hrozí mu 10 let vězení. Celková škoda je 5 tisíc korun. Z karty nestačil nic vybrat, protože ji dívka rychle zablokovala. Také by mohl někde nabízet sluchátka značky Sony s nabíjecím dockem.

---

Novojičínská Archa poskytne více soukromí

Chráněné bydlení Archa pro dospělé lidi s mentálním postižením funguje v novojičínské Žilině 10 let. Připomenout výročí oslavami zatím nemůže. Jako dárek tak obyvatelům nadělilo více jednolůžkových pokojů.

Slezská diakonie otevřela chráněné bydlení Archa v novojičínské Žilině na kraji roku 2011. Budovu v blízkosti kostela ji zapůjčilo město. Bydlí zde v pěti bytech 15 lidí s lehkým až středně těžkým mentálním postižením, většina z nich sdílí dvoulůžkový pokoj.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Když ta služba před deseti lety vznikala, přišli sem lidé z velkých zařízení, kde bydleli i po dvaceti na pokoji, tak pro ně byl dvoulůžkový pokoj obrovským komfortem. Ale v poslední době už k nám přicházejí lidé z domácího prostředí, kteří jsou zvyklí na určitý standard bydlení, na soukromí a určitou intimitu.”

Řešením, jak rozšířit počet jednolůžkových místností, bylo přebudovat společnou místnost a sklad v přízemí na nový byt. Projekt spolufinancoval Moravskoslezský kraj a z dvaceti procent podporovatelé zařízení.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Výsledkem bude to, že počet jednolůžkových pokojů se z pěti zvýší na jedenáct.”

Věra, obyvatelka chráněného bydlení ARCHA: “Mi se tu líbí, máme tady obývák, koupelnu, kuchyňku. Mám tady svoje morče, jmenuje se Bobišek. Mám se zkrátka dobře.”

Desáté narozeniny hodlá Archa oslavit po rozvolnění opatření, a to i společně s Žilinskými.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Byly takové předsudky, že budou problémy, ale nic z toho se neukázalo jako pravdivé. Dnes klienti této služby jsou rovnocennými Žiliňáky.”

Účastní obecní slavnosti, sousedských snídaní i třeba dobrovolnického úklidu.

---Mohlo by Vás také zajímat