Situace na hranicích se Slovenskem se mění každý den
Poslední časté změny slovenské vlády o režimu na hraničních přechodech s Českou republikou nadělaly hodně problémů nejen turistům, ale také pendlerům dojíždějícím za prací na obou stranách hranice. Nové podmínky budou platit od pátku.
Poměrně značnou vlnu nevole vyvolalo rozhodnutí slovenské vlády uzavřít malé hraniční přechody s Českem. Situace na hranicích se po protestech české strany uklidnila. Přesto musejí lidé, kteří přijíždějí na Slovensko počítat s kontrolami.
V Mostech u Jablunkova není provoz nijak omezen. Slovenští policisté kontrolují jen namátkově.
Uzavírky hraničních přechodů komplikují život také lidem, kteří poblíž hranice žijí.
Anketa: "Bydlím na slovenské straně a pracuji v Čechách. Tím, že zavřou tady ty malé přechody musím přejíždět denně o 15 km více. Taky na tom Svrčinovci jsou tam pořád kolony a přece jenom je to zdlouhavé."
Slovenská strana už ve středu avizovala, že režim na hranicích upraví. První změna přišla už ve čtvrtek.
Na malém přechodu s Čadcou slovenští silničáři zátarasy dopoledne odstranili a přechod se stal volně průjezdným.
Anketa: "Když zavřeli tu hranici poprvé, tak já tady mám do práce 25 minut a když jedu přes Svrčinovec a byly tam ty kolony, tak třeba z Třince tady jedu 2,5 hodiny."
Uvolněním hraničních přechodů se Slovenskem však omezení nekončí. Karanténě se vyhnou lidé, kteří jsou očkovaní minimálně jednou dávkou. Na některých přechodech pro ně budou zřízeny vyhrazené pruhy. Další podmínky se stále vyjednávají. Týkat se budou pendlerů, lidí žijících poblíž hranice či těch, kteří mají potvrzení o tom, že prodělali covid, nebo podstupují testy.
---
Ve městě jsou letos opět dvě osvěžovací mlžítka
Park v Komenského sadech ve Frýdku a ulice Tržní u náměstí v Místku. To jsou dvě nová místa, kam letos nechalo město nainstalovat oblíbená mlžítka. Rozprašovače vody, které kolemjdoucí osvěží si město poprvé vyzkoušelo loni a jak se ukázalo, měly opravdu velký úspěch.
Stejně jako v loňském roce, tak i letos, jen co se mlžítka uvedla do provozu, hned přilákala pozornost. Největší radost z nich měly v horkých letních dnech hlavně děti a mládež.
Anketa: 1.) Jaká byla ta mlžítka? – "Dobré." 2.) "Je to dobré, můžeme se ochladit." 3.) "Pro děcka je to super, i pro dospělé, že se můžou ochladit, když je takové vedro a paráda."
Pilotní projekt si město vyzkoušelo loni, kdy byla mlžítka instalována na náměstí Svobody v Místku a na Zámeckém náměstí ve Frýdku. Letos došlo v umístění k menším změnám.
Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Ten samotný vývoj a výroba byla taková trošku strastiplná, nicméně v letošním roce díky tomu, že už máme za sebou ty zkušenosti, tak to bylo jednodušší. Pouze výběr toho místa, letos došlo ke změnám. Jedno je vlastně u místeckého náměstí u Knihkupectví Bílek, druhé je tady v Komenského sadech. Víceméně ty technické záležitosti týkající se přívodu a vody byly docela jednoduché, takže nám stačilo několik málo dní a bylo nainstalováno."
Každý, kdo půjde kolem, tak stačí, aby stiskl nášlapné tlačítko a pak má zhruba asi 8 až 10 vteřin na osvěžení.
Anketa: 4.) "Je to dobré a je to ochlazení." 5.) "No, fajne, také." 6.) "Je to fajne a jsem ráda, že jsem se mohla ochladit." 7.) "Já myslím, že to dobrá věc. Je to dobrý nápad, protože mnoho lidí se nemá kde zchladit, tak aspoň to využijí, protože to hned uschne a nevadí to." 8.) "Každopádně je to dobrý pomysl, takže jsme spokojeni, že s takovými věcmi se zabýváte."
Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Víceméně celá ta konstrukce toho samotného mlžítka je zakoupená a naši kluci na provozu technická správa realizovali ten podstavec. Ten je z nerezových profilů. Jsou tam dlaždice o rozměrech 50 na 50 centimetrů a v loňském roce jsme právě zvažovali, jestli zvolit spínač na ruční ovládání nebo na nožní. Nakonec jsme se kvůli pandemické situaci přiklonili k tomu nožnímu a podle těch skutečností a ohlasů z loňského roku od občanů, to byla myslím dobrá varianta."
Inspiraci původně město vzalo například v polské Bielsko-Biale, ale i v dalších městech, která podobné rozprašovače mají.
---
Porubané mohou odpočívat na Zvlněné louce
V Ostravě-Porubě vznikla tak zvaná Zvlněná louka. A to na louce u Francouzské ulice vedle slunečních hodin. Jde o poslední projekt 4. ročníku participativního rozpočtu Zelená Porubě, který se letos realizoval.
Historické zastávky MHD, Čteme venku, Dětské hřiště mezi domy, Chodníkovaná, Revitalizace dvora po 30 letech a Zvlněná louka. To jsou návrhy, které ve 4. ročníku participativního rozpočtu Zelená Porubě dostaly nejvíce hlasů a už jsou také hotovy. Poslední jmenovaný byl dokončen v těchto dnech.
Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Ten návrh navrhla paní Jana Kozáková, která se inspirovala podobným projektem z Lisabonu a vlastně slouží to celé k tomu, aby si tady lidé sedli, relaxovali, opřeli se zády, přečetli si knížku.”
Práce na Zvlněné louce začaly už na jaře hrubými terénnímu úpravami
Marek Uličný, jednatel realizační firmy: “Poté došlo k tomu, že byla měsíční pauza, kdy došlo k sednutí toho materiálu a zhruba po měsíci začaly práce na jemných terénních úpravách, kdy byla připravena ta finální vrstva, došlo k dovozu substrátu a dovezli trávnikové drny."
Na celý tento prostor se spotřebovalo 950 rolí travního porostu
Anketa: obyvatelé Poruby: “Ta myšlenka se mi líbí. Je to hezký nápad, je tady hodně pejskařů, takže si myslím, že i pro malé děti je to tady hezké. Je to blízko tady všude.”
“ Někdy by měli uvažovat i nad tím, že by bylo dobré u takových odpočinkových míst trošičku zastíněné plochy. Ale jinak paráda.”
Na některých místech se ale tráva i přes veškerou péči, bohužel neujala, takže se bude muset položit znovu.
---
Akordeon v barvách
Učitel na akordeon, Martin Žurek, napsal pro své žáky zábavné přednesové skladby. Teď je seřadil do publikace a opavská základní umělecká škola je vydala. Kresbami pak noty doprovodily děti z výtvarného oboru.
Mladý pedagog Martin Žurek učí na opavské umělecké škole čtvrtým rokem hru na akordeon. Protože jej baví komponovat, rozhodl se, že současnou nabídku přednesových skladeb obohatí několika svými kousky.
Martin Žurek, učitel, ZUŠ Opava: „Spíš než potřeba, tak to byla radost přinést do akordeonového světa něco nového, co není otřepané. Aby děti měly skladby nové, zajímavé a aby rády hrály.“
A tak přišly na svět hravé kompozice s názvem např. Rarášek, Starý kolotoč nebo Šílený taxikář.
Barbora Matýsková, žákyně oboru akordeon, ZUŠ Opava: „Teď hraju skladbu Spadané listí, dříve jsem hrála třeba Červotoče.“
Kromě sólových skladeb publikace obsahuje i několik duet.
Martin Žurek, učitel, ZUŠ Opava: „V průběhu těch 16 skladeb se řeší různé úhozy, nebo techniky hry – legato, staccato, změny tempa.“
Publikace nese název Akordeon v barvách zcela oprávněně. Na jejich vydání totiž Martin Žurek spolupracoval s dětmi z výtvarného oboru ZUŠ. Sám jim několikrát skladby přehrál a ony na motivy hudby malovaly.
Markéta Janečková, učitelka výtvarného oboru, ZUŠ Opava: „Některé děti to pojaly více ilustrativně, jiné reagovaly spíš na energii a celkovou atmosféru hudby.“
Už nyní Martin Žurek přemýšlí, čím dále obohatí svět hudby a komponuje skladby pro komorní hru. Vedle akordeonu dá prostor ještě třeba houslím a klavíru.
---
Výstava 20 neprofesionálních umělců Mini Art Bruntál
Město Bruntál si zapisuje novou historicky první akci amatérských výtvarníků. Je jí Mini Art, na kterém se sešlo 20 neprofesionálních umělců, aby veřejnosti představili svou tvorbu. Jejich dílům věnovalo městské divadlo celé přízemí své budovy.
Celkem 77 zajímavých výtvarných děl mohou zájemci v divadle vidět až do 30. července.
Růžena Urbanová, výtvarnice a hlavní pořadatelka: „Dnes je tady 20 vystavujících, 20 malířů ve věkovém rozpětí od 4 do 70 let. Jsou tady zastoupena města Bruntál, Krnov, Vrbno, Horní Benešov, Lichnov a Bruntál – Plumlov.“
Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „Protože covidová opatření jsou taková, jaká jsou, tak jsme vernisáž udělali na schodech, počasí nám přeje, myslím si, že atmosféra zde je skvělá a věřím, že i všech 20 vystavujících bude spokojeno s tím, jak si to všichni návštěvníci užívají.“
Renata Mguni, výtvarnice a spoluorganizátorka: „No jsme velmi spokojeni s účastí. Přišlo tolik lidí, že jsem ani nečekala, že jich tolik přijde.“
K vidění je pestrá škála obrazů různých technik, velikostí i námětů.
Emílie Leipertová, vystavující: „Já na plátně, akryl. Někdy špachtli, jinak štětcem, prstama, co je po ruce.“
Alena Krajčovičová, vystavující: „Většinu mám tužkou a temperovými barvami.“
Kristýna Štěpánová, vystavující: „Já tady vystavuji tři svá díla, jako speciální dílo, které tady mám, je malovaná kytara, která je malovaná akrylem a mám tady ještě olejomalbu a suchý pastel.“
Michael Vavrda, vystavující: „Vystavují zde čtyři obrazy, rozměry metr na metr a více, a techniku využívám akryl, olej a různé kombinace.“
Setkání výtvarných nadšenců současně dalo podnět k založení nového spolku s názvem Art Minor.
Renata Mguni, výtvarnice a spoluorganizátorka: „Sešli jsme se, Růženka Urbanová vymyslela myšlenku, že by se mohl založit spolek, který by podporoval kulturu zde v Bruntále. Místní umělce, místní neprofesionální lidi, kteří tvoří. A tak jsme založili spolek.“
Bruntálský Mini Art se bude jistě opakovat a těší se na nová díla nových amatérských výtvarníků.
---