Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava přispívá na přeměnu nebytových prostor na byty
  • Oprava silnice před školou v Havířově ztíží dopravu žáků
  • NJ pošta se přestěhovala, stará budova byla velká
  • Po novém roce začne rekonstrukce baziliky ve F-M
  • Výstava Adriany Maradové a Terezie Krpcové

Ostrava přispívá na přeměnu nebytových prostor na byty

Po celé Ostravě je řada obchodů a provozoven, které jsou dlouhodobě nevyužívané. Město nyní nabízí majitelům finance na jejich přestavbu na byty. Peníze mohou využít i na rekonstrukci nevyužívaných bytů.

Nedostatek dostupného bydlení trápí všechna velká města v naší zemi a ani v Ostravě tomu není jinak. Magistrát proto podporuje ať už výstavbu, jako je tomu v případě Nových Laubů a nebo také projekty prostřednictvím nového dotačního titulu na přeměnu nevyužívaných prostor a rekonstrukci starých bytů. 

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Slibujeme si od toho, že zmiznou prázdné prostory, které jsou nevyužívané 10 a více let a mohou sloužit k nabídce atraktivního, ale i dostupného bydlení, protože podmínkou je určitý počet bytů s regulovaným nájemným." 

V rámci nového dotačního programu města podalo žádost osm zájemců, požadovaná částka celkem činila 12 milionů korun. Uspělo šest žadatelů, kterým město přispěje v součtu částkou 8 milionů korun.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: Je možné žádat do 50 procent způsobilých nákladů. Není to tak, že bychom někomu zaplatili plnou rekonstrukci nebytových prostor na bytové, ale je nutná spoluúčast majitele." 

Město např. podpoří obnovu 18 bytů v centru Ostravy na Nádražní ulici. Dům je v posledních letech postupně rekonstruován  finance nyní dopomohou k dokončení dalších prací. Rekonstrukci prostor město dofinancuje částkou 3 miliony korun, další víc jak 4 miliony hradí žadatelé.

---

Oprava silnice před školou v Havířově ztíží dopravu žáků

Ještě do konce letošního roku chtějí moravskoslezští silničáři opravit silnici mezi Havířovem a Horními Bludovicemi. Jde o silnici, která je frekventovaná a hlavně u ní stojí škola. Stavba rodičům ztíží dopravu žáků.

Takto to každé ráno vypadá před Základní školou na ulici Frýdecká v Havířově. Rodiče zastavují, kde se dá a rychle vysazují své děti z aut. Právě na této silnici bude během listopadu a prosince probíhat rozsáhlá rekonstrukce. 

Marek Melichárek, technicko-provozní náměstek Správy silnic MSK: “Termín opravy této silnice je naplánovaný od 8. listopadu do 20. prosince s tím, že bude za částečného provozu. Je tam navržena i úplná uzavírka od 20. listopadu do 10. prosince. Potom bude ještě jedna úplná uzavírka, kdy se bude pokládat finální vrstva asfaltu, a to v termínu 3. až 9. prosince.”

Škola už rodiče o rekonstrukci informovala.

anketa, rodič: "Myslím si, že tato oprava měla být udělaná v létě během letních prázdnin, protože spoustu rodičům to zkomplikuje a myslím, že bude i hluk kolem školy."

anketa, rodič: “My to budeme operativně řešit pěšky. Ale, když nebude zbytí, tak to budeme muset nějak objíždět.”

Jiřina Sivá, ředitelka ZŠ a MŠ: "Dotazem na Správu silnic jsme se dozvěděli, že autobusová doprava tady ke škole bude zachována, kromě víkendů. Co se týče dopravy osobních aut, tak pro osobní auta má být silnice úplně uzavřena, ale rodiče mohou využít příjezd ke škole od ulice Selské."

Oprava silnice bude v délce 1,7 kilometru, a to od křížení se silnicí I/11 a po místní komunikaci U lipek.

---

Krátké zprávy 8. 11. 2023 16.00 - 1

Do mezinárodní architektonické soutěže na podobu mrakodrapu, který má vzniknout v centru Ostravy, se zapojí 5 architektonických studií. Návrhy musí odevzdat do 5. února. O vítězi porota rozhodne v březnu.

Technická univerzita Ostrava podpoří studentské projekty, které přispějí ke zlepšení zázemí i k rozvoji studentských aktivit. Z 19 návrhů uspělo 8, na které má univerzita vyčleněno 300 tisíc korun.

---

NJ pošta se přestěhovala, stará budova byla velká

Pošta v Novém Jičíně opustila svou budovu na ulici K nemocnici. Pobočka se přestěhovala do obchodního centra Javor. Stávající budovu pošta využívala jen zčásti a prostory už nevyhovovaly modernímu provozu.

Je osm hodin ráno a do nové pobočky České pošty v Novém Jičíně přicházejí první lidé. Přemístila se z budovy na ulici K nemocnici o pár desítek metrů - do patra obchodního domu Javor. Je to desátá pobočka České pošty s novým proklientským konceptem obsluhy v moderním designu.

návštěvníci pošty:

“Vypadá to nádherně, doufám, že to bude lepší než na staré poště, ta byla taková zdlouhavější, takže doufám, že to bude rychlejší.”

“Myslím, že to bude lepší, kvalitnější. Jednak ten prostor je takový, že člověka naladí, akorát jsem trošku přemýšlela o těch lidech, kteří chodí o berličkách, ale viděla jsem, že je tu výtah.”

Jeden z důvodů stěhování pobočky byl ekonomický, dosavadní budova byla pro potřeby pošty zbytečně velká a dvě patra byla prázdná.

Miroslav Štěpán, pověřený zástupce generálního ředitele České pošty: “A pak samozřejmě ten zákazník potřebuje úplně jiný styl obsluhy, takže je to ten zákaznický komfort, organizace práce je tady dneska úplně jiná.”

Interiér nové pobočky vznikal i ve spolupráci s městem, zdobí jej designová stěna, která odkazuje na jeho historii.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Našim hlavním příspěvkem bylo grafické ztvárnění náměstí Nového Jičína, kde představujeme budovu Staré pošty a zároveň, podle našeho logomanuálu města, je tu znak města upgradovaný ve stylu poštovní známky.”

Své dosavadní sídlo na ulici K nemocnici Česká pošta prodává. Město o koupi této budovy zájem nemá.

---

Po novém roce začne rekonstrukce baziliky ve F-M

Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku projde rozsáhlou rekonstrukcí. Největší práce čekají kryptu, která se má zpřístupnit veřejnosti. Při té příležitosti jsou naplánovány i další opravy. Bazilika se tak po Vánocích na dva a půl roku zcela uzavře.

Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku má před začátkem velké rekonstrukce. Aktuálně probíhá finalizace projektové dokumentace.

Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství: "Ty opravy se budou týkat několika částí. Jednak teda krypty pod bazilikou, která bude kompletně rekonstruována, včetně ošetření těch ostatků pohřbených osob. A potom se bude týkat ta oprava varhan. Bude se to týkat restaurování kaple sv. Kříže. Bude se to týkat kompletní nové vnitřní výmalby, včetně obnovení mramorování soklu. A také elektroinstalace."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Posledním svátkem, který proběhne v otevřeném chrámu, budou Vánoce. A poté se bazilika na dva roky uzavře. A bude probíhat kompletní rekonstrukce interiéru. A zejména krypty, jejíž novou podobu ztvárnil architekt Marek Štěpán. Velmi známý, v podstatě světoznámý architekt, který se věnuje sakrálním stavbám."

Marek Štěpán, architekt: "Krypta a možnost pracovat v té bazilice a uvědomovat si předky a pratety, které tam chodily každý den. Je to na jiné úrovni."

V podzemí vznikne nový prostor, opraví se schody a odvětrávání, vznikne zázemí pro průvodce. Důraz je kladen hlavně na důstojné uložení všech ostatků.

Marek Štěpán, architekt: "Pozůstatky zakladatelů baziliky tam leží v jakési skleněné vitríně, kdy ta nedůstojnost toho současného stavu mě zaujala v tomto pohledu. Příběh poutníků, kteří tam leží, také."

Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství: "Ta krypta není v takovém stavu, aby se dala zpřístupňovat. A je potom poměrně velká poptávka. Zájem turistů, kteří už dnes navštěvují tuto baziliku. A my chceme tu kryptu uvést do takového stavu, abychom tam běžně mohli návštěvníky pouštět."

Biskupství využije příležitosti a rovnou kompletně opraví také interiér baziliky, protože už je to potřeba. Například výmalba tady proběhla naposledy před čtyřiceti lety.

Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství: "Předběžný rozpočet je v tuto chvíli na 48 milionech, celkových nákladů. Z čehož máme požádáno o dotaci z integrovaného regionálního operačního programu, z Evropské unie. Která by měla krýt 70 procent těchto výdajů. A ještě budeme samozřejmě jednat se zástupci města a kraje o spolupodílu."

Bazilika by se poté měla návštěvníkům v nové podobě znovu otevřít v květnu roku 2026.

---

Krátké zprávy 8. 11. 2023 16.00 - 2

V hromadných ubytovacích zařízeních v MS kraji se ve 3. čtvrtletí letošního roku ubytovalo bezmála 370 tisíc turistů. Je to o 3,8 % více než za stejné období loni. Předběžné údaje zveřejnil Český statistický úřad.

Dálnici ve směru z Ostravy na Frýdek-Místek uzavřel ve středu 8. listopadu ráno silný požár dodávky, která vezla mléčné výrobky. Auto začalo hořet za jízdy krátce po 5. hod. ve směru z Ostravy. Podle policie byla zřejmě příčinou technická závada. Silnice byla asi hodinu zcela uzavřena.

---

Výstava Adriany Maradové a Terezie Krpcové

Bruntálská kavárna v objektu zámecké Salla tereny se za více než dva roky své existence stala významným bodem na kulturní mapě města. Kromě mnoha hudebních akcí pořádá výstavy a vernisáže renomovaných umělců, jako je například Sára Saudková, ale i výstavy mladých začínajících výtvarníků.

Dvě bruntálské studentky ostravské Střední umělecké školy spojuje jedna stejná záliba v malířském umění. Obě teď v zámecké kavárně otevřely svou výstavu.

Adriana Maradová, vystavující malířka: „Já hlavně maluji nějaké výjevy z mého života a často přírodu, často chodím do plenéru, což mě velmi zajímá a baví."

Terezie Krpcová, vystavující malířka: „Tak já taky přírodu a hodně vlastně plenérovek a vlastně i o asijskou kulturu se zajímáme."

Inspirací mladým malířkám je především okolní život i vlastní zážitky.

Adriana Maradová, vystavující malířka: „Tak já hlavně beru inspiraci ze života, zajímám se o nějaké téma, které mě zajímá a to většinou znázorním do své tvorby.“

Terezie Krpcová, vystavující malířka: „Já se taky inspiruji vlastně školou a chodíme do galerií v Ostravě.“

Obě malířky také zkoušejí různé výtvarné techniky.

Adriana Maradová, vystavující malířka: „Já převážně maluji olejomalu, ale míchám i ostatní média.“

Terezie Krpcová, vystavující malířka: „Já hlavně akvarelem a akrylem.“

Renata Mguni, výtvarnice: „Obrázky jsou nádherné, je tam vidět, že holky už jsou zkušenější, že opravdu tu školu mají a dělají to s láskou.“

Anketa, návštěvníci vernisáže: „Obrázky se mi líbí moc, já je znám, máme všichni v rodině obrázky doma a jsem ráda, že se tady mohla ukázat, jak umí malovat.“

„Moc se mi to líbí, ano, moc.“

„Určitě, jsou holky moc šikovné.“

Své malířské vzory nacházejí studentky především ve svých rodinách, které jsou rovněž umělecky orientovány. Často malují společně a některé obrazy jsou i jejich společným dílem.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
08. listopadu 2023, 16:00

Ostrava přispívá na přeměnu nebytových prostor na byty

Po celé Ostravě je řada obchodů a provozoven, které jsou dlouhodobě nevyužívané. Město nyní nabízí majitelům finance na jejich přestavbu na byty. Peníze mohou využít i na rekonstrukci nevyužívaných bytů.

Nedostatek dostupného bydlení trápí všechna velká města v naší zemi a ani v Ostravě tomu není jinak. Magistrát proto podporuje ať už výstavbu, jako je tomu v případě Nových Laubů a nebo také projekty prostřednictvím nového dotačního titulu na přeměnu nevyužívaných prostor a rekonstrukci starých bytů. 

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Slibujeme si od toho, že zmiznou prázdné prostory, které jsou nevyužívané 10 a více let a mohou sloužit k nabídce atraktivního, ale i dostupného bydlení, protože podmínkou je určitý počet bytů s regulovaným nájemným." 

V rámci nového dotačního programu města podalo žádost osm zájemců, požadovaná částka celkem činila 12 milionů korun. Uspělo šest žadatelů, kterým město přispěje v součtu částkou 8 milionů korun.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: Je možné žádat do 50 procent způsobilých nákladů. Není to tak, že bychom někomu zaplatili plnou rekonstrukci nebytových prostor na bytové, ale je nutná spoluúčast majitele." 

Město např. podpoří obnovu 18 bytů v centru Ostravy na Nádražní ulici. Dům je v posledních letech postupně rekonstruován  finance nyní dopomohou k dokončení dalších prací. Rekonstrukci prostor město dofinancuje částkou 3 miliony korun, další víc jak 4 miliony hradí žadatelé.

---

Oprava silnice před školou v Havířově ztíží dopravu žáků

Ještě do konce letošního roku chtějí moravskoslezští silničáři opravit silnici mezi Havířovem a Horními Bludovicemi. Jde o silnici, která je frekventovaná a hlavně u ní stojí škola. Stavba rodičům ztíží dopravu žáků.

Takto to každé ráno vypadá před Základní školou na ulici Frýdecká v Havířově. Rodiče zastavují, kde se dá a rychle vysazují své děti z aut. Právě na této silnici bude během listopadu a prosince probíhat rozsáhlá rekonstrukce. 

Marek Melichárek, technicko-provozní náměstek Správy silnic MSK: “Termín opravy této silnice je naplánovaný od 8. listopadu do 20. prosince s tím, že bude za částečného provozu. Je tam navržena i úplná uzavírka od 20. listopadu do 10. prosince. Potom bude ještě jedna úplná uzavírka, kdy se bude pokládat finální vrstva asfaltu, a to v termínu 3. až 9. prosince.”

Škola už rodiče o rekonstrukci informovala.

anketa, rodič: "Myslím si, že tato oprava měla být udělaná v létě během letních prázdnin, protože spoustu rodičům to zkomplikuje a myslím, že bude i hluk kolem školy."

anketa, rodič: “My to budeme operativně řešit pěšky. Ale, když nebude zbytí, tak to budeme muset nějak objíždět.”

Jiřina Sivá, ředitelka ZŠ a MŠ: "Dotazem na Správu silnic jsme se dozvěděli, že autobusová doprava tady ke škole bude zachována, kromě víkendů. Co se týče dopravy osobních aut, tak pro osobní auta má být silnice úplně uzavřena, ale rodiče mohou využít příjezd ke škole od ulice Selské."

Oprava silnice bude v délce 1,7 kilometru, a to od křížení se silnicí I/11 a po místní komunikaci U lipek.

---

Krátké zprávy 8. 11. 2023 16.00 - 1

Do mezinárodní architektonické soutěže na podobu mrakodrapu, který má vzniknout v centru Ostravy, se zapojí 5 architektonických studií. Návrhy musí odevzdat do 5. února. O vítězi porota rozhodne v březnu.

Technická univerzita Ostrava podpoří studentské projekty, které přispějí ke zlepšení zázemí i k rozvoji studentských aktivit. Z 19 návrhů uspělo 8, na které má univerzita vyčleněno 300 tisíc korun.

---

NJ pošta se přestěhovala, stará budova byla velká

Pošta v Novém Jičíně opustila svou budovu na ulici K nemocnici. Pobočka se přestěhovala do obchodního centra Javor. Stávající budovu pošta využívala jen zčásti a prostory už nevyhovovaly modernímu provozu.

Je osm hodin ráno a do nové pobočky České pošty v Novém Jičíně přicházejí první lidé. Přemístila se z budovy na ulici K nemocnici o pár desítek metrů - do patra obchodního domu Javor. Je to desátá pobočka České pošty s novým proklientským konceptem obsluhy v moderním designu.

návštěvníci pošty:

“Vypadá to nádherně, doufám, že to bude lepší než na staré poště, ta byla taková zdlouhavější, takže doufám, že to bude rychlejší.”

“Myslím, že to bude lepší, kvalitnější. Jednak ten prostor je takový, že člověka naladí, akorát jsem trošku přemýšlela o těch lidech, kteří chodí o berličkách, ale viděla jsem, že je tu výtah.”

Jeden z důvodů stěhování pobočky byl ekonomický, dosavadní budova byla pro potřeby pošty zbytečně velká a dvě patra byla prázdná.

Miroslav Štěpán, pověřený zástupce generálního ředitele České pošty: “A pak samozřejmě ten zákazník potřebuje úplně jiný styl obsluhy, takže je to ten zákaznický komfort, organizace práce je tady dneska úplně jiná.”

Interiér nové pobočky vznikal i ve spolupráci s městem, zdobí jej designová stěna, která odkazuje na jeho historii.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Našim hlavním příspěvkem bylo grafické ztvárnění náměstí Nového Jičína, kde představujeme budovu Staré pošty a zároveň, podle našeho logomanuálu města, je tu znak města upgradovaný ve stylu poštovní známky.”

Své dosavadní sídlo na ulici K nemocnici Česká pošta prodává. Město o koupi této budovy zájem nemá.

---

Po novém roce začne rekonstrukce baziliky ve F-M

Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku projde rozsáhlou rekonstrukcí. Největší práce čekají kryptu, která se má zpřístupnit veřejnosti. Při té příležitosti jsou naplánovány i další opravy. Bazilika se tak po Vánocích na dva a půl roku zcela uzavře.

Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku má před začátkem velké rekonstrukce. Aktuálně probíhá finalizace projektové dokumentace.

Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství: "Ty opravy se budou týkat několika částí. Jednak teda krypty pod bazilikou, která bude kompletně rekonstruována, včetně ošetření těch ostatků pohřbených osob. A potom se bude týkat ta oprava varhan. Bude se to týkat restaurování kaple sv. Kříže. Bude se to týkat kompletní nové vnitřní výmalby, včetně obnovení mramorování soklu. A také elektroinstalace."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Posledním svátkem, který proběhne v otevřeném chrámu, budou Vánoce. A poté se bazilika na dva roky uzavře. A bude probíhat kompletní rekonstrukce interiéru. A zejména krypty, jejíž novou podobu ztvárnil architekt Marek Štěpán. Velmi známý, v podstatě světoznámý architekt, který se věnuje sakrálním stavbám."

Marek Štěpán, architekt: "Krypta a možnost pracovat v té bazilice a uvědomovat si předky a pratety, které tam chodily každý den. Je to na jiné úrovni."

V podzemí vznikne nový prostor, opraví se schody a odvětrávání, vznikne zázemí pro průvodce. Důraz je kladen hlavně na důstojné uložení všech ostatků.

Marek Štěpán, architekt: "Pozůstatky zakladatelů baziliky tam leží v jakési skleněné vitríně, kdy ta nedůstojnost toho současného stavu mě zaujala v tomto pohledu. Příběh poutníků, kteří tam leží, také."

Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství: "Ta krypta není v takovém stavu, aby se dala zpřístupňovat. A je potom poměrně velká poptávka. Zájem turistů, kteří už dnes navštěvují tuto baziliku. A my chceme tu kryptu uvést do takového stavu, abychom tam běžně mohli návštěvníky pouštět."

Biskupství využije příležitosti a rovnou kompletně opraví také interiér baziliky, protože už je to potřeba. Například výmalba tady proběhla naposledy před čtyřiceti lety.

Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství: "Předběžný rozpočet je v tuto chvíli na 48 milionech, celkových nákladů. Z čehož máme požádáno o dotaci z integrovaného regionálního operačního programu, z Evropské unie. Která by měla krýt 70 procent těchto výdajů. A ještě budeme samozřejmě jednat se zástupci města a kraje o spolupodílu."

Bazilika by se poté měla návštěvníkům v nové podobě znovu otevřít v květnu roku 2026.

---

Krátké zprávy 8. 11. 2023 16.00 - 2

V hromadných ubytovacích zařízeních v MS kraji se ve 3. čtvrtletí letošního roku ubytovalo bezmála 370 tisíc turistů. Je to o 3,8 % více než za stejné období loni. Předběžné údaje zveřejnil Český statistický úřad.

Dálnici ve směru z Ostravy na Frýdek-Místek uzavřel ve středu 8. listopadu ráno silný požár dodávky, která vezla mléčné výrobky. Auto začalo hořet za jízdy krátce po 5. hod. ve směru z Ostravy. Podle policie byla zřejmě příčinou technická závada. Silnice byla asi hodinu zcela uzavřena.

---

Výstava Adriany Maradové a Terezie Krpcové

Bruntálská kavárna v objektu zámecké Salla tereny se za více než dva roky své existence stala významným bodem na kulturní mapě města. Kromě mnoha hudebních akcí pořádá výstavy a vernisáže renomovaných umělců, jako je například Sára Saudková, ale i výstavy mladých začínajících výtvarníků.

Dvě bruntálské studentky ostravské Střední umělecké školy spojuje jedna stejná záliba v malířském umění. Obě teď v zámecké kavárně otevřely svou výstavu.

Adriana Maradová, vystavující malířka: „Já hlavně maluji nějaké výjevy z mého života a často přírodu, často chodím do plenéru, což mě velmi zajímá a baví."

Terezie Krpcová, vystavující malířka: „Tak já taky přírodu a hodně vlastně plenérovek a vlastně i o asijskou kulturu se zajímáme."

Inspirací mladým malířkám je především okolní život i vlastní zážitky.

Adriana Maradová, vystavující malířka: „Tak já hlavně beru inspiraci ze života, zajímám se o nějaké téma, které mě zajímá a to většinou znázorním do své tvorby.“

Terezie Krpcová, vystavující malířka: „Já se taky inspiruji vlastně školou a chodíme do galerií v Ostravě.“

Obě malířky také zkoušejí různé výtvarné techniky.

Adriana Maradová, vystavující malířka: „Já převážně maluji olejomalu, ale míchám i ostatní média.“

Terezie Krpcová, vystavující malířka: „Já hlavně akvarelem a akrylem.“

Renata Mguni, výtvarnice: „Obrázky jsou nádherné, je tam vidět, že holky už jsou zkušenější, že opravdu tu školu mají a dělají to s láskou.“

Anketa, návštěvníci vernisáže: „Obrázky se mi líbí moc, já je znám, máme všichni v rodině obrázky doma a jsem ráda, že se tady mohla ukázat, jak umí malovat.“

„Moc se mi to líbí, ano, moc.“

„Určitě, jsou holky moc šikovné.“

Své malířské vzory nacházejí studentky především ve svých rodinách, které jsou rovněž umělecky orientovány. Často malují společně a některé obrazy jsou i jejich společným dílem.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-08-11-2023-16-00