Černá skládka vznikla v okolí nepoužívaných garáží
V lednu jsme vás informovali o likvidaci velké černé skládky v Ostravě-Přívoze a nyní je v této části města v plánu další podobná akce. Tentokrát se bude bourat a uklízet odpad přímo na břehu Ostravice, kde se v rozpadlých garážích ubytovalo i několik bezdomovců.
Možná vás překvapí, že tyto záběry jsme natočili hned vedle oblíbených Komenského sadů nedaleko centra Ostravy. Obrovské hromady suti, pneumatik, plastů a dalšího odpadu se válejí v okolí rozpadlých garáží. Radní této městské části o problému ví a jeho řešení je blízko. Ostrava pozemek vlastní, ale čeká až majitelé garáží zříceniny předají městu, jak jim nařídil stavební úřad.
Rostislav Řeha, místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Zbývá 5, 6 garáží, které nám ti původní majitelé nepředali. Mezitím už ale nastoupil stavební úřad, který je vyzval k likvidaci, protože ty stavby, jako takové, už neplní svůj účel."
Odstranění skládky ještě donedávna blokoval bezdomovec, který jednu z garáží vlastnil a bydlel v ní. Po jeho úmrtí už ale v likvidaci nic nebrání. Bezdomovci zde sice bydlí i nadále, ale budou se muset vystěhovat.
Josef, bezdomovec: "Nevím kam půjdu. Zase někde něco hledat a někde žít, protože venku se žít nedá. Až bude jaro nebo léto, už to bude lepší."
Radnice chce místo vyčistit podobně, jako se to povedlo na nedaleké Úprkově ulici, kde se také rozpadly garáže a náklaďáky tam začaly vyvážet odpad.
Martin Mati, vedoucí Střediska údržby zeleně Ostravské městské lesy: "Skutečně bylo odvezeno 620 tun směsného odpadu."
Likvidace této černé skládky vyjde na několik milionů korun a obvod už požádal o finanční výpomoc magistrát města.
---
Den duševního zdraví na Slezském gymnáziu
Pandemie koronaviru dopadá nejen na fyzické zdraví, ale také na to mentální. Půl roku zavřené školy a omezení sociálního kontaktu zásadně ovlivnilo životy žáků a studentů škol. Mnozí se kvůli tomu začali potýkat s psychickými potížemi. Tento problém otevřeli na Slezském gymnáziu. Odborníci, ale i sami studenti a učitelé přednášeli o psychických onemocnění a také o tom, jak jim předcházet.
Půl roku zavřené školy, online výuka a život omezený na obrazovku počítače, chybějící sdílení svých pocitů s vrstevníky. Tak vypadal život školou povinných v loňském roce.
Tadeáš Horníček, student Slezského gymnázia v Opavě: „Pro mne byl nejhorší ten první měsíc, který jsem musel trávit doma s rodiči, na což jsem nebyl zvyklý.“
Kristýna Sýkorová, studentka Slezského gymnázia v Opavě: „Měli jsme strach, že se nedokážeme začlenit do kolektivu zpátky.“
Před koncem loňského školního roku se do lavic mnohdy vrátili úplně jiní studenti a žáci. A podle odhadů učitelů až polovina z nich nebyla v psychické pohodě. Objevily se úzkosti, deprese nebo sociální fobie.
V rámci přednáškového Dne D se proto na Slezském gymnáziu věnovali duševnímu zdraví. Z přednášek se dozvěděli o nejrůznějších duševních onemocněních, jak se projevují a také jak se léčí. Kdy a jak vyhledat pomoc psychologa. A slyšeli doporučení, jak je řešit a také jak jim předcházet.
Benedikt Říčný, psycholog: „To ústřední poselství je o tom, že je v pořádku o duševním zdraví mluvit, s duševním zdravím něco dělat a primárně o duševní zdraví je třeba pečovat.“
Mnohé se studenti dověděli také o nejrůznějších způsobech relaxace, která je účinnou prevencí duševních onemocnění. Lektorka jógy zase připomněla důležitost správného dýchání, které si mohl každý vyzkoušet také v praxi.
Jedna z učeben se změnila na výtvarný ateliér. Studenti se tady seznámili s arteterapií. Po krátkém úvodu se pustili do práce. Mohli ztvárnit své momentální pocity s pomocí hlíny či barev.
Studenti a pedagogové, kteří přednášky o duševním zdraví připravili, teď zpracují jednotlivá témata do metodické příručky s pracovními listy, která může sloužit jako návod, jak vnést toto téma do škol.
---
Krátké zprávy, 9. 2. 2022, 1
Třinecké železárny ve středu dopoledne postihla provozní havárie. Podle mluvčí šlo o incident na tlakovém celku fluidního kotle Energetiky Třinec. K úniku nebezpečných látek nedošlo, na místě uniklo velké množství páry. Nikdo nebyl zraněn.
Úspěchem skončila rozsáhlá pátrací akce po mladíkovi, který se ztratil po cestě do školy. V pondělí a úterý ho hledali psovodi, pořádková jednotka, letecká služba a další policisté. Mladíka našli nedaleko lesa, nezraněný byl předán lékařům.
---
Novojičínské děti si jako první užívají jarní prázdniny
Novojičínské děti si letos užívají jarní prázdniny v rámci Moravskoslezského kraje jako první, hned v úvodním termínu. Týden volna mohou strávit i na příměstském táboře, který pořádá Středisko volného času Fokus.
Týden plný zážitků prožívá od 7. do 11. února na příměstském táboře ve Středisku volného času Fokus v Novém Jičíně více než třicítka dětí ve věku od šesti do 13 let. Na úvodní seznámení si vytvořili Focus book.
Dana Dokládalová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Pokud je to příměstský tábor, tak si vždycky vytvoříme nějakou zeď, kde si děti vytvoří profily, napíšou něco o sobě, snaží se nakreslit, mohou tam dát svou přezdívku. Potom chodíme, koukáme se a říkáme si, koho už poznáváme a s kým se teprve skamarádíme. Takže to je Focus book.”
V programu tábora jsou tvořivé dílny, práce s keramikou, deskové nebo pohybové hry a oblíbené týmové soutěže.
Dana Dokládalová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Také tady máme výuku rope skippingu, což je skákání přes švihadla. Děláme střelecké arény, nejen se vzduchovkami, ale i s nerfkami. Možná se pokusíme zvládnout i luk.”
účastníci tábora:
“Na táboře se mi líbila keramika.”
“Hlavně se těším se na švihadla.”
“Těším se na Svět techniky.”
“Já se těším na nerfky.”
“Těším se, jestli bude další židličkovná.”
“Já se těším na vzduchovky.”
Jakmile si tyto děti naplní své táborové zážitky a v pondělí se vrátí do školních lavic, předají v rámci Moravskoslezského kraje prázdninové žezlo Bruntálsku.
---
Kompletní obměna jídelníčku v krnovské porodnici
Krnovská nemocnice přistoupila k zásadní změně při stravování a výživě maminek na gynekologicko – porodnickém oddělení. Provedla svůj vlastní průzkum spokojenosti jak u stávajících pacientek, tak u těch, které mají již po porodu. A povolala na pomoc nutriční terapeuty.
Výsledkem celého průzkumu je kompletní obměna jídelníčku.
Lenka Petřeková, vrchní sestra GPO: „Na základě toho jsme vlastně zavedli na porodnici lednici s bílkovinnými přídavky, ke které mají maminky přístup 24 hodin Také nutriční terapeuti úplně změnili skladbu stravy, snídaně, obědy,večeře, objevuje se více zeleniny, objevuje se více ovoce.“
Lucie Houfková, nutriční terapeutka: „Dali jsme čistou dietu 11, kterou jsme vrátili zpátky do dietního systému a navýšili jsme příjem svačinek, které jsou převážně bílkovinové a energetické.“
Na první reakce pacientek nemusela nemocnice dlouho čekat.
Valerie Křížová, maminka: „Je to super, jídlo je výborné a ještě ta možnost, že si člověk může přes den zajít a něco si dát dobrého, třeba ovoce nebo nějaký mléčný produkt, ještě, když maminka kojí, tak je to úplně to top, co může být navíc.“
Julie Čurdová, maminka: „Perfektní, ovoce, zelenina, džusy, skvělé úplně. Cereální pečivo, úplně perfektní naprosto.“
Nutriční terapeutky poskytují pomoc i maminkám, které jsou již doma nebo se do porodnice teprve chystají.
Lucie Houfková, nutriční terapeutka: „Může se zeptat nutriční terapeutky nebo můžeme za ní zajít na konzultaci a vysvětlit jí, jak ta strava by měla v jejím případě v tom jejím období, vypadat.“
Spokojenost maminek se odrazila také v získání certifikátu a umístění porodnice mezi dvěma nejlepšími v zemi.
---
Krátké zprávy, 9. 2. 2022, 2
Havířovská nemocnice spustila nové webové stránky, díky kterým se pacienti mohou sami objednávat do ambulancí, či na různá vyšetření. Lidé bez počítače mohou zavolat, nebo navštívit rezervační kancelář. Systém uleví zejména zdravotním sestrám.
---
Karviná se zapojila do projektu Ledová města
Karviná se jako jediné město v Moravskoslezském kraji připojila do celorepublikové akce nazvané Ledová města. Konala se o pololetních prázdninách a nabídla dětem příležitost seznámit se s historií, pamětihodnostmi a zajímavostmi jednotlivých měst, které děti často znají jen ze školních učebnic.
Třináct měst v České republice umožnilo veřejnosti z celé republiky prostřednictvím organizace Pionýr navštívit o pololetních prázdninách různé instituce jako muzea, galerie, kostely a podobně a to se slevou nebo zcela zdarma Poprvé se do akce připojila i Karviná.
Kateřina Jachymčáková, hlavní organizátorka akce: "Do Karviné jsme zapojili i okolní obce, takže to není jen Karviná, ale i Orlová, obec Doubrava a Horní Bludovice."
Seznámení se s historickými skvosty a různými institucemi města měly kromě veřejnosti i celé pionýrské skupiny z Brna, Svitav, Šternberka a Kopřivnice. Připravena byla například komentovaná prohlídka povrchu dolu Žofie, naučná stezka Doubravou, extra se pro zájemce otevřel Zámek Fryštát s prohlídkou kostela Povýšení svatého kříže, navštívili i šikmý kostel nebo zookoutek.
anketa, účastníci akce Ledová města: "Přijeli jsme ze Svitav a těšíme se na doly, potom na ten šikmý kostel a celkově si to prohlédnout, že jsme tady poprvé a tak." "Jsem přijel z Kopřivnice reprezentovat Pionýr. Jsem nevěděl, co od toho očekávat a nakonec je to tady docela dobré." "Z Kopřivnice a líbí se mi tu hodně, vyzkouším si nové aktivity, jsem za to ráda."
Zázemí včetně ubytování všem účastníkům poskytla Základní a Mateřská škola Družby, kde je také pionýrská základna. Tam byly také připraveny další aktivity a doprovodné programy.
Celá akce byla doplněna i Ledovým koncertem v MěDK, který se uskutečnil jako jediný v republice. Karvinští pionýři si na oplátku užili Ledové Brno.
---