Větší firmy musí testovat své zaměstnance na covid
Masivní testování všech zaměstnanců na covid se nevyhnulo mnoha firmám v Moravskoslezském kraji. Zatímco například horníci s tím mají zkušenosti už od loňska, jiné firmy si na novou povinnost teprve zvykají. Už ve středu se budou muset testovat také pracovníci větších úřadů a brzy i zaměstnanci malých firem.
Větší společnosti v Moravskoslezském kraji nemají s testováním pracovníků na covid potíže. Povinné testování musí provádět všechny firmy s více než 50 zaměstnanci. Někde provádějí přesnější PCR testy, jinde si vystačí s antigenními, které mají rychlejší výsledek.
Vladislav Sobol, mluvčí ČEZ: “S testováním jsme začali minulý týden. Konkrétně v Elektrárně Dětmarovice, kde zaměstnance testuje smluvní laboratoř. Musím říct, že to je docela velká výhoda, protože v případě pozitivního výsledku jsou lidé hned po 15 minutách na PCR test a můžeme zareagovat tak, aby potenciálně nakažený člověk nemohl ohrozit své spolupracovníky. Na našich dalších pracovištích začíná testování od tohoto týdne a bude probíhat formou samotestů.”
Pravidelné testování probíhá například ve společnosti OKD. Ta má nyní už jen 2800 zaměstnanců a 800 agenturních pracovníků. Po loňské epidemii šířící se přímo na šachtách nyní firma pravidelné testování oceňuje.
Naďa Chattová, mluvčí OKD: “Ve společnosti OKD testujeme už od poloviny srpna. Máme za sebou více než 65 tisíc provedených PCR test. Znamená to, že každý den provádíme testování. Každý zaměstnanec prošel PCR testem jednou za 14 dní, teď nově kvůli nařízení vlády to bude jednou za 7 dní. My s odstupem času můžeme říct, že to rozhodnutí preventivně testovat, bylo velmi správné rozhodnutí. Neumíme si v tuto chvíli představit provoz bez pravidelného testování, protože my samozřejmě nemůžeme zabránit zcela šíření tohoto viru. Nicméně pravidelné testování nám velmi pomáhá zamezit nekontrolovatelnému šíření viru a velmi rychle v případě nákazy jednat. Takže pro nás je to testování zcela klíčové a velmi dobré rozhodnutí.”
Podobně testují své zaměstnance na pracovištích i další větší firmy v kraji.
---
Zásah strážníku u hospody v Porubě byl v pořádku
Strážníci ostravské městské policie postupovali podle předpisů. To je závěr interní kontroly zákroku u restaurace Frisko v Porubě. Byla při něm zadržena žena bez roušky, která popíjela na veřejnosti alkohol. Zákrok vzbudil velký zájem na sociálních sítích, protože žena po mnohaminutovém přemlouvání nakonec skončila v poutech na zemi.
2. března popíjela v Ostravě - Porubě u restaurace Frisko pivo 30letá žena v doprovodu pětiletého dítěte. Žena neměla ani roušku, což je v rozporu s protiepidemickým nařízením vlády. Při kontrole se pak odmítla legitimovat strážníkům. Strážníci proto zavolali státní policii.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci po dobu téměř deseti minut před provedením samotného zákroku hlídkou Policie České republiky se ženou asertivně komunikovali. Zároveň ji trpělivě vysvětlovali rozsah porušení vládních nařízení a důvod jejího setrvání na místě do doby příjezdu Policie České republiky."
Státní policisté pak ženu zajistili, což natočil jeden ze svědků mobilním telefonem. Zákrok vzbudil emoce na sociálních sítích. Lidé řešili přítomnost dítěte a povalení ženy na zem. Vedení městské policie proto provedlo interní šetření. Jeho závěr je jednoznačný. Vše bylo v pořádku.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Prověřením všech dostupných informací bylo konstatováno, že postup strážníků vůči ženě byl proveden zcela v souladu s právními předpisy."
Podobně vyhodnotila situaci i státní policie. I ta podrobila zákrok kontrole odboru vnitřní kontroly.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR Ostrava: "Samotné použití donucovacích prostředků policisty obvodního oddělení Ostrava – Poruba 2 bylo vyhodnoceno jako oprávněné. V obecné rovině lze připojit informaci, že policisté mají obecně zákonnou povinnost konat. Osoby podezřelé z protiprávního jednání mají kromě svých práv také určité povinnosti, například uposlechnout výzev úřední osoby."
Vedení městské policie zdůrazňuje, že každý občan je povinen respektovat zákonná oprávnění strážníka, ať již v podobě prokázání totožnosti nebo uposlechnutí jeho zákonné výzvy.
---
O krizové školy je zájem, učitelé by uvítali očkování
V Havířově fungují dvě krizové školky a jedna základní škola pro děti vybraných pracovníků, jako jsou policisté, hasiči nebo zdravotníci. Učitelkám ale v mateřince vadí, že stále nedostaly termín na očkování.
V jarních měsících, kdy fungovala krizová školka Horymírova v Havířově, nebyl o ni příliš velký zájem. Nyní má mateřinka otevřeny dvě třídy a noví rodiče s dětmi stále chodí.
Vlasta Chovanečková, zástupkyně ředitelky MŠ Horymírova: "Chodí tady nejvíce dětí zdravotníků, policistů či pracovnic v sociálních službách. Nejsme jejich kmenová školka. Mají to těžké děti, mají to těžké paní učitelky, ale myslím, že to zvládáme, děti se adaptovaly docela dobře."
anketa: "Manželka je lékařka, může pracovat, takže je to pro nás výhoda."
Jak si vaše malá zvykla na novou školu?
anketa: “Dá se to, relativně dobře.”
anketa: "Vítám to, chodím do práce a neměla jsem jinou možnost a jsem velice ráda.”
anketa: "Já tady chci chodit, protože mamka chodí do práce."
Zaměstnanci by byli klidnější, kdyby už byli naočkování.
Vlasta Chovanečková, zástupkyně ředitelky MŠ Horymírova: "Naši zaměstnanci se přihlásili k registraci k očkování hned, jakmile to bylo pedagogickým i nepedagogickým zaměstnancům umožněno. Ale do této doby jsme nedostali žádný termín k očkování. Myslím si, že právě proto, že jsme krizová školka, tak bychom mohli být upřednostnění k očkování, protože tady máme rodiče, kteří pracují v rizikových a krizových povoláních.”
Problém je ten, že registrační systém nerozezná, kdo z učitelů pracuje v krizových školách a kdo je v současné době jako pedagog doma.
---
Ostrava prodává legendární restauraci Spolek
Legendární restaurace Spolek v Ostravě projde celkovou rekonstrukcí. Ostrava totiž chátrající objekt prodává soukromému majiteli a ten s ním má velké plány. Samozřejmostí by mělo být skvěle ošetřené tankové pivo a česká kuchyně. Spolek by se ale měl stát i kulturním centrem.
Známou ostravskou restauraci Spolek čeká velká modernizace. Magistrát města ji prodává i s pozemkem společnosti Labadia max, která ji zrekonstruuje. Součástí prodeje je také sousední pozemek se zahrádkou, kterou bude mít nový majitel pronajatu na 25 let. Povinnost rekonstrukce je zakotvena v kupní smlouvě.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Naším cílem bylo zachovat vyhledávanou restauraci a zároveň zajistit vysoce potřebnou rekonstrukci historického domu. V minulosti jsme investovali jen do nezbytné údržby, to však již nestačí, objekt potřebuje zásadnější obnovu. Nemyslíme si ale, že by město mělo vlastnit, neřku-li samo provozovat restaurace, proto jsme vyhlásili záměr prodeje. Věřím, že ve společnosti Labadia max a v osobě jejího majitele, pana Lukáše Chlebovského, jsme našli kvalifikovaného investora."
Ostrava také kupujícího zavázala k tomu, že restauraci i zahrádku zachová. Kupní cena byla stanovena na 9,5 milionu korun. Nový majitel má se Spolkem velké plány a chce plně využít výborné polohy v centru města i bohaté historie restaurace.
Lukáš Chlebovský König, majitel společnosti Labadia max: "Jakmile budova projde celkovou nákladnou rekonstrukcí, včetně přístavby nových prostor, budeme připraveni na restart restauračního provozu s konceptem vařit poctivou, tradiční českou kuchyni z čerstvých a lokálních surovin, s pečlivě ošetřeným tankovým pivem čepovaným nejkratší cestou z tanku do skla. Obnovu „spolků“ vnímáme také jako možnost nabídnout prostor v centru Ostravy k pořádání různých akcí, od lidových zabíjačkových hodů až po konání nezávislých divadelních představení.“
Cena rekonstrukce vyjde na desítky milionů korun. Hotova musí být do dvou let od vydání stavebního povolení, o které musí nový majitel požádat do 18 měsíců od převzetí nemovitosti.
---
Sdílená kola jsou zpět: více stojanů i bicyklů
Před rokem si Opavané poprvé mohli vypůjčit na jízdu po městě sdílená kola. Během tři čtvrtě roku tuto službu využilo 4, 5 tisíce zákazníků. Po zimní přestávce jsou kola zase zpět. Oproti loňskému roku se zvýšil počet stojanů i bicyklů.
Vloni v březnu mohli Opavané vyzkoušet přepravu po městě s vypůjčenými koly poprvé. Bylo to v době vyhlášení nouzového stavu, a tak zpočátku šlo jen o pár stovek výpůjček. Poté ale zájem raketově narostl až na 8000 měsíčně. Opavané začali využívali kola jako alternativu k hromadné dopravě.
Jan Hummel, koordinátor pro Moravskoslezský kraj, Nextbike: „Kola desinfikujeme každý den. Klademe důraz na komponenty, kterých se člověk dotýká. Takže brzdy, gripy, sedlo na kterém sedí.“
Stojany s koly se vrátily do většiny lokalit, kde stály už vloni a přibyla další místa. Celkem jich je 41. A v létě se jejich počet navýší o další dvě u koupaliště a Stříbrhého jezera.
Michal Jedlička, náměstek primátora Opavy: „My jsme měli zaprvé ohlasy od uživatelů samotných i podle stop, které zanechávali svou jízdou a také podle koncentrace obyvatel, kteří využívali tato kola.“
Z centra města teď modrá kola míří do okrajových částí, jako jsou Jaktař či Kateřinky. Stojany budou nově také u vlakové zastávky v Kylešovicích nebo u cyklostezky na Hradec nad Moravicí. K dispozici je rovná stovka kol.
Jaromír Hudeček, odbor rozvoje města a strategického plánování, Magistrát Opava: „Ve chvíli, kdy ta služba, nebo systém sdílených kol, bude fungovat v rámci celého města, tak budeme doplňovat i v rámci centra ty stanice blíž k sobě.“
K vypůjčení stačí aplikace v mobilním telefonu propojená s bankovní kartou. Prvních 15 minut jízdy je zdarma. Hodina pak stojí 20 korun. Za celý den však Opavané zaplatí nejvíce 150 korun.
CENA SDÍLENÝCH KOL V OPAVĚ:
15 min ZDARMA
dalších 60 min 20,- Kč
poté každých 30 min 20,- Kč
za den max. 150,- Kč
---