Lidé nedodržují nařízení o zakrýtých ústech a nosu
Nedostatečná ochrana dýchacích cest - to je nejčastější přestupek, na který upozorňují strážníci i policisté při kontrolách, které byly od 1. března zavedeny. Hříšníkům zpočátku více domlouvali, teď došlo i na pokuty.
Desítky policistů spolu s vojáky i celníky hlídají hranice opavského okresu i hraniční přechody s Polskem. Projet mohou jen lidé mířící do práce nebo v odůvodněných případech. Zatímco během prvních dnů muži v uniformě při nedodržení opatření spíš jen domlouvali, nyní zpřísnili.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: „Nyní už budeme vyžadovat dodržování krizových opatření vlády a bude-li to nutné, budeme porušení těchto pravidel sankcionovat.“
Nejčastějšími přestupky jsou nezakrytá ústa a nos. V ulicích Opavy během jednoho týdne strážníci řešili 226 případů. A ukládali také pokuty v řádech stokorun.
obyvatelka Opavy: „Nedávám si to kvůli alergii, že se v tom nedá dýchat. Kdybych někoho potkala, tak tu roušku mám, samozřejmě, v kapse.“
Strážníci pokutovali také lidi, kteří popíjeli alkohol na veřejnosti, což protikoronavirová opatření nedovolují. A častým problémem je i porušování zákazu nočního vycházení.
Marek Dýčka, mluvčí Městské policie Opava: „Nemáme počty strážníků na to, abychom hlídali na každé ulici, ale máme vytipované určité lokality, kde by k nedodržování mohlo docházet nejčastěji.“
Trasy hlídek teď vedou také kolem dětských hřišť, která jsou uzavřená. Opavští strážníci denně řeší na čtyři desítky přestupků, které se týkají výhradně krizových opatření.
Jiří Klein, ředitel Městské policie Opava: „Lidé už jsou unavení všemi těmi zákazy a opatřeními. Takže ta chuť dodržovat je, je čím dál tím menší.“
Nově je teď každá hlídka městské policie vybavená náhradními rouškami pro lidi v nouzi.
---
Seniory v DPS očkovali lékaři třinecké nemocnice
Radnice Ostravy-Jihu zajistila očkování proti nemoci covid-19 lidem v domech s pečovatelskou službou. Během jednoho dne prošlo vakcinací celkem 150 zájemců.
Senioři z domovů s pečovatelskou službou Odborářská a Horymírova v Ostravě-Jihu měli o starost méně. Díky radnici, která jim zajistila očkování u nich v bytech, si ušetřili cestu do očkovacího centra.
Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Jsem rád, že se to povedlo, trvalo nám to zhruba 3, 4 týdny než se nám podařilo vakcínu zajistit. Chtěli jsme vyjít obyvatelům našich DPS vstříc, protože si uvědomujeme, že chodit pro ně někam do očkovacích center je nepraktické a často stresující. Máme tady i ležící pacienty, takže jsme zvolili tady tuto variantu,"
Seniory přímo v bytech vakcínou Pfizer očkoval výjezdový tým třinecké nemocnice, který za tři týdny dorazí znovu, aby lidé dostali druhou dávku.
Michal Ševčík, lékař, nemocnice Třinec: “Vakcína Pfizer, máme s ní dobrou zkušenost, měla by být bezpečná. Zatím se setkáváme spíš s pozitivními reakcemi. Po vyloučení všech kontraindikací v podstatě většinu klientů jsme schopni zaočkovat. My jsme se v naší práci nesetkali zatím s žádnými komplikacemi . Mezi běžné komplikace patří hlavně standardní imunitní reakce na podání vakcín. To znamená může být místní zarudnutí, nebo nějaké přechodné teploty, ale víceméně to jsou běžné věci."
Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-JIh: “Dneska budeme mít naočkováno zhruba 150 lidí. Z toho vlastně 120 lidí budou uživatelé přímo DPS, kteří jsou v kategorii 70 plus. Máme naočkované vlastně pečovatelky, které se o ně starají a budeme mít naočkované, nebo už teď máme naočkované i pacienty, nebo uživatelé, kteří leží na naši odlehčovací službě.”
Anketa: klienti DPS Odborářská: “Já si píchám inzulín, takže já jsem zvyklá na to. Kdysi jak jsem byla mladší, tek zlato mi píchali na revmatologii. Doufám, že to bude lepší.”
“Nemá se nikdo čeho bát, čekání je horší. Nejhorší je, když člověk onemocní a musí to prožít a musí zkrátka v těch nemocnicích ležet. To nikomu nepřeji.”
“Snad jo, snad to pomůže ať nemusí člověk pořád ty roušky nosit, ale to ještě budeme nosit dosti dlouho.”
Naočkovat se nechaly asi dvě třetiny lidí,
Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-JIh: “Není to tak, že bysme tady očkovali 100 procent uživatelů. Některé už naočkované máme a někteří obyvatelé DPS nesplňují tu věkovou hranici 70 let a víc, Takže ještě to očkování u nich není možné.”
Další pak očkování odmítli. Šlo jak o lidi z personálu, tak o klienty domovů, Někteří z nedůvěry k vakcíně, jiní ze zdravotních důvodů.
---
Zásah strážníku u hospody v Porubě byl v pořádku
Strážníci ostravské městské policie postupovali podle předpisů. To je závěr interní kontroly zákroku u restaurace Frisko v Porubě. Byla při něm zadržena žena bez roušky, která popíjela na veřejnosti alkohol. Zákrok vzbudil velký zájem na sociálních sítích, protože žena po mnohaminutovém přemlouvání nakonec skončila v poutech na zemi.
2. března popíjela v Ostravě - Porubě u restaurace Frisko pivo 30letá žena v doprovodu pětiletého dítěte. Žena neměla ani roušku, což je v rozporu s protiepidemickým nařízením vlády. Při kontrole se pak odmítla legitimovat strážníkům. Strážníci proto zavolali státní policii.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci po dobu téměř deseti minut před provedením samotného zákroku hlídkou Policie České republiky se ženou asertivně komunikovali. Zároveň ji trpělivě vysvětlovali rozsah porušení vládních nařízení a důvod jejího setrvání na místě do doby příjezdu Policie České republiky."
Státní policisté pak ženu zajistili, což natočil jeden ze svědků mobilním telefonem. Zákrok vzbudil emoce na sociálních sítích. Lidé řešili přítomnost dítěte a povalení ženy na zem. Vedení městské policie proto provedlo interní šetření. Jeho závěr je jednoznačný. Vše bylo v pořádku.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Prověřením všech dostupných informací bylo konstatováno, že postup strážníků vůči ženě byl proveden zcela v souladu s právními předpisy."
Podobně vyhodnotila situaci i státní policie. I ta podrobila zákrok kontrole odboru vnitřní kontroly.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR Ostrava: "Samotné použití donucovacích prostředků policisty obvodního oddělení Ostrava – Poruba 2 bylo vyhodnoceno jako oprávněné. V obecné rovině lze připojit informaci, že policisté mají obecně zákonnou povinnost konat. Osoby podezřelé z protiprávního jednání mají kromě svých práv také určité povinnosti, například uposlechnout výzev úřední osoby."
Vedení městské policie zdůrazňuje, že každý občan je povinen respektovat zákonná oprávnění strážníka, ať již v podobě prokázání totožnosti nebo uposlechnutí jeho zákonné výzvy.
---
Větší firmy musí testovat své zaměstnance na covid
Masivní testování všech zaměstnanců na covid se nevyhnulo mnoha firmám v Moravskoslezském kraji. Zatímco například horníci s tím mají zkušenosti už od loňska, jiné firmy si na novou povinnost teprve zvykají. Už ve středu se budou muset testovat také pracovníci větších úřadů a brzy i zaměstnanci malých firem.
Větší společnosti v Moravskoslezském kraji nemají s testováním pracovníků na covid potíže. Povinné testování musí provádět všechny firmy s více než 50 zaměstnanci. Někde provádějí přesnější PCR testy, jinde si vystačí s antigenními, které mají rychlejší výsledek.
Vladislav Sobol, mluvčí ČEZ: “S testováním jsme začali minulý týden. Konkrétně v Elektrárně Dětmarovice, kde zaměstnance testuje smluvní laboratoř. Musím říct, že to je docela velká výhoda, protože v případě pozitivního výsledku jsou lidé hned po 15 minutách na PCR test a můžeme zareagovat tak, aby potenciálně nakažený člověk nemohl ohrozit své spolupracovníky. Na našich dalších pracovištích začíná testování od tohoto týdne a bude probíhat formou samotestů.”
Pravidelné testování probíhá například ve společnosti OKD. Ta má nyní už jen 2800 zaměstnanců a 800 agenturních pracovníků. Po loňské epidemii šířící se přímo na šachtách nyní firma pravidelné testování oceňuje.
Naďa Chattová, mluvčí OKD: “Ve společnosti OKD testujeme už od poloviny srpna. Máme za sebou více než 65 tisíc provedených PCR test. Znamená to, že každý den provádíme testování. Každý zaměstnanec prošel PCR testem jednou za 14 dní, teď nově kvůli nařízení vlády to bude jednou za 7 dní. My s odstupem času můžeme říct, že to rozhodnutí preventivně testovat, bylo velmi správné rozhodnutí. Neumíme si v tuto chvíli představit provoz bez pravidelného testování, protože my samozřejmě nemůžeme zabránit zcela šíření tohoto viru. Nicméně pravidelné testování nám velmi pomáhá zamezit nekontrolovatelnému šíření viru a velmi rychle v případě nákazy jednat. Takže pro nás je to testování zcela klíčové a velmi dobré rozhodnutí.”
Podobně testují své zaměstnance na pracovištích i další větší firmy v kraji.
---
Ostrava prodává legendární restauraci Spolek
Legendární restaurace Spolek v Ostravě projde celkovou rekonstrukcí. Ostrava totiž chátrající objekt prodává soukromému majiteli a ten s ním má velké plány. Samozřejmostí by mělo být skvěle ošetřené tankové pivo a česká kuchyně. Spolek by se ale měl stát i kulturním centrem.
Známou ostravskou restauraci Spolek čeká velká modernizace. Magistrát města ji prodává i s pozemkem společnosti Labadia max, která ji zrekonstruuje. Součástí prodeje je také sousední pozemek se zahrádkou, kterou bude mít nový majitel pronajatu na 25 let. Povinnost rekonstrukce je zakotvena v kupní smlouvě.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Naším cílem bylo zachovat vyhledávanou restauraci a zároveň zajistit vysoce potřebnou rekonstrukci historického domu. V minulosti jsme investovali jen do nezbytné údržby, to však již nestačí, objekt potřebuje zásadnější obnovu. Nemyslíme si ale, že by město mělo vlastnit, neřku-li samo provozovat restaurace, proto jsme vyhlásili záměr prodeje. Věřím, že ve společnosti Labadia max a v osobě jejího majitele, pana Lukáše Chlebovského, jsme našli kvalifikovaného investora."
Ostrava také kupujícího zavázala k tomu, že restauraci i zahrádku zachová. Kupní cena byla stanovena na 9,5 milionu korun. Nový majitel má se Spolkem velké plány a chce plně využít výborné polohy v centru města i bohaté historie restaurace.
Lukáš Chlebovský König, majitel společnosti Labadia max: "Jakmile budova projde celkovou nákladnou rekonstrukcí, včetně přístavby nových prostor, budeme připraveni na restart restauračního provozu s konceptem vařit poctivou, tradiční českou kuchyni z čerstvých a lokálních surovin, s pečlivě ošetřeným tankovým pivem čepovaným nejkratší cestou z tanku do skla. Obnovu „spolků“ vnímáme také jako možnost nabídnout prostor v centru Ostravy k pořádání různých akcí, od lidových zabíjačkových hodů až po konání nezávislých divadelních představení.“
Cena rekonstrukce vyjde na desítky milionů korun. Hotova musí být do dvou let od vydání stavebního povolení, o které musí nový majitel požádat do 18 měsíců od převzetí nemovitosti.
---