Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V MS kraji začíná od pátku fungovat chytrá karanténa
  • Výrobcům potravin kvůli karanténě poklesla výroba
  • Obyvatelům Poruby jsou k dispozici rouškomaty
  • U požáru ve Studénce zasahovalo 8 jednotek hasičů
  • V Havířově otevřeli některá sportoviště
  • Tradici výroby velikonoční pomlázky koronavirus nezastavil

V MS kraji začíná od pátku fungovat chytrá karanténa

V pátek začal v MS kraji fungovat chytrá karanténa. Hygienikům s ní pomohou vojenští medici, kteří budou trasovat kontakty nakažených pomocí moderní techniky. Systém bude využíván zejména u těch osob, u kterých nebude jiným způsobem možné zjistit, kde se mohli nakazit.

Moravskoslezský kraj se v pátek připojil k tzv. chytré karanténě. Doposud museli hygienici trasovat, neboli vyhledávat veškeré kontakty nakaženého s jinými lidmi doslova ručně podle toho, co jim řekl. Nyní už pomůže také technika. Pokud dá nakažený souhlas, získají hygienici údaje o jeho pohybu od mobilních operátorů a provozovatelů platebních karet. "Na nás se už obrátili ajťáci ze všech firem v kraji a nabídli pomoc. Já už jsme to konzultoval s týmem Covid 19 +, který tu aplikaci vyvíjel, že jsem připraveni se na doprogramování té aplikace podílet a hlavně tam doplňovat ta data, která jsou potřeba," vysvětluje náměstek hejtmana MS kraje Jakub Unucka. 

Hygienikům bude v našem regionu s chytrou karanténou pomáhat 6 studentů Univerzity obrany - Fakulty vojenského zdravotnictví. Budou se především snažit zjistit, kde se mohl pacient nakazit. "Už máme vytipované dva nebo tři klienty, kde se nám nepodařilo zjistit, kde se mohli nakazit. Takže to bude první zkouška, jestli se podaří je nějak nastopovat, aby jsme dostali slepou mapu, podle které by se obvolávaly ty kontakty," uvádí ředitelka KHS Ostrava Pavla Svrčinová.

Armáda posílí také zdravotnickou záchranou službu. Od pátku budou vojenští zdravotníci 43. výsadkového praporu a 141. zásobovacího praporu pomáhat s odebíráním vzorků. Vytvoří celkem 4 týmy. 

---

Výrobcům potravin kvůli karanténě poklesla výroba

Výrobcům čerstvých potravin na Opavsku klesá v důsledku koronavirové krize produkce, a to až o třetinu. Přitom náklady se navyšují kvůli hygienickým opatřením. Podnikatelům ubyly zakázky např. kvůli zrušeným společenským akcím a nedodávají ani do zavřených restaurací.

Lidé méně nakupují, nestravují se v restauracích, protože jsou zavřené a také tráví více času doma, takže se mohou věnovat pečení. I to je zřejmě důvod, proč v této opavské pekárně poklesla výroba. A to o 40%.

„Jestli dojde k tomu že vyčerpáme všechny finanční zdroje, které máme, a které nám ještě přicházejí z minulých měsíců, tak budeme muset přestat vyrábět, nebo omezit výrobu,“ obává se majitel pekárny Martin Knappe.

Provozní náklady se totiž nemění, přestože pekárna méně prodává. Navíc

se během uplynulých týdnů výrazně zvýšily požadavky na hygienu v podobě častější desinfekce a používání roušek, který se také prodraží.

Podobné potíže řeší i malé řeznictví v Oticích. Zakázky poklesly o třetinu. Někteří z 22 zaměstnanců tak zůstali doma.

„Někteří lidé šli na ošetřovné a někteří se začali střídat ve vybírání dovolené. Někteří šli ještě na 60%,“ vyjmenovává majitel řeznictví Lukáš Gebauer.

Přestože s finančními problémy se potýká většina firem, do evidence úřadu práce během minulého měsíce téměř nikdo nepřibyl. Podíl nezaměstnaných se na Opavsku naopak oproti minulému měsíci ještě snížil o jednu desetinu procentního bodu, tedy na 2,6.

„Zaměstnavatelé se snažili ještě vyčkávat a zaměstnance nepropouštět. Předpokládáme, že epidemie se projeví v měsícíh následujících,“ uvažuje ředitelka opavské pobočky úřadu práce Petra Ballová.

Podnikatelé, na které dopadla nařízená omezení proti epidemii koronaviru, nyní mohou od pondělí v rámci programu Antivirus žádat stát o příspěvky na mzdy. Na opavský úřad práce se v této věci denně obrátí stovka zájemců.

---

Obyvatelům Poruby jsou k dispozici rouškomaty

Také Ostrava-Poruba už má tak zvané rouškomaty. Nainstalovány byly na nejfrekventovanějších místech obvodu, aby byly dostupné co největšímu počtu obyvatel. A to na Hlavní třídě.

Ostrava má 21 automatů se zdravotnickým materiálem. Dva z nich jsou k dispozici i obyvatelům Ostravy-Poruby. Fungují na bankovky i mince 24 hodin denně.

“Jeden je na Floridě a druhý se nachází na Hlavní třídě v blízkosti Alšova náměstí. Poptávka po takových automatech je obrovská. Snažili jsme se, abychom občanům nabídli tuto pomoc jako první, tudíž od samotného začátku jednání uběhlo 5 dnů. Museli jsme samozřejmě také zajistit smlouvu a samotné místo instalace. Takže dá se říct, že to bylo zajištěno v rekordním čase,” říká Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba

Kromě roušek jsou v automatech k dispozici i jednorázové rukavice a dezinfekce. Právě těchto ochranných pomůcek proti koronaviru je stále velký nedostatek. 

“Díky pásům, které uvnitř jsou, ty, které vám posléze budou vydávat roušky a respirátory, tak je to patentovaný systém, který je jeden z nejspolehlivějších na světě. Tak věříme, že vše bude fungovat bezchybně,” uvádí Jan Malík, ředitel  Pick Up 24 hodin

Sortiment produktů bude dodavatelská firma pravidelně doplňovat podle potřeby a situace na trhu.  

---

U požáru ve Studénce zasahovalo 8 jednotek hasičů

Hasiči několik hodin zápasili s požárem rodinného domu, ke kterému náleží autoservis

Několik jednotek z Moravskoslezského kraje, včetně profesionálních záchranářů z Ostravského letiště, vyjelo ve středu odpoledne k rozsáhlému požáru střechy rodinného domu, jehož součástí je autoservis.

„Na místo vyjelo celkem 8 jednotek, z toho 3 profesionální a 5 dobrovolných. Vyšetřovatel odhadl výši škody na 2 miliony korun. Příčina vzniku je v současné době v šetření. Zasaženy byly především obytné části objektu, do prostoru autoservisu se plameny nerozšířily,“ vysvětlil mluvčí hasičů Jakub Kozák.

Požár se neobešel bez zranění. Naštěstí jen lehce se zranili dva z hasičů, kteří byli ihned ošetřeni. Jejich kolegové mezitím zasaženou střechu částečně rozebrali.

„Při průzkumu uvnitř objektu v silně zakouřeném prostředí byli lehce zraněni dva příslušníci hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, utrpěli pohmožděniny. O oba se na místě postarali přivolaní zdravotníci. Zasahující jednotky musely rozebrat většinu požárem zasažené střechy, aby se dostaly na všechna skrytá ohniska a vyloučily další možné šíření,“ doplil mluvčí hasičů Jakub Kozák.

Uhasit celý objekt se hasičům podařilo okolo 19 hodiny, přičemž jim celou dobu pomáhaly termokamery a několik vodních děl. Do půlnoci požářiště střežila jednotka dobrovolných hasičů ze Studénky.

---

V Havířově otevřeli některá sportoviště

V Havířově udělali zejména dětem radost. Město otevřelo některá sportoviště. Pokud ale nebudou návštěvníci dodržovat vládní opatření, může dojít k jejich opětovnému uzavření.

Vláda rozvolnila opatření, která se týkají některých sportovišť. V Havířově se proto rozhodli otevřít skatepark, kde je také in-line dráha. Horolezecká stěna a workout zůstávají pro veřejnost prozatím uzavřeny. V areálu je k dispozici dezinfekce a na chod dohlíží správce.

"Já bych chtěl poprosit všechny sportovce, aby dodržovali veškerá vládní nařízení, protože pokud by se tak nedělo, budeme muset opět sportoviště zavřít a to bychom neradi," řekl radní pro sport Daniel Vachtarčík (HPH).

To znamená, že v areálu, kde se bude potkávat více sportovců, musí mít všichni roušku či šátek a musí dodržovat mezi sebou odstupy. Otevřeno nebude ani sociální zařízení, či bufet.

"Je to úžasné, protože všichni sedí doma a maximálně jsou na počítači. Jasně, že budeme dodržovat opatření, byla by škoda, kdyby se to zavřelo," řekl mladý sportovec.

"Já jsem strašně rád, že se to otevřelo, jsem se nudil doma," dodal chlapec.

Od čtvrtku je otevřen i sportovní areál u ZŠ M. Pujmanové. I zde platí veškerá opatření.

"Po velikonočních svátcích se chystáme umožnit občanům ve spolupráci s MSK půjčovat i elektrokola a v dubnu otevřeme i minigolf," doplnil Daniel Vachtarčík (HPH).

---

Tradici výroby velikonoční pomlázky koronavirus nezastavil

K velikonočním svátkům a tradicím patří neodmyslitelně pondělní koledování, kdy chlapci chodí s pomlázkou vyšlehat děvčata. Letošní koledování kvůli omezenému pohybu bude ale zcela jiné než je zvykem. Vyrobit si velikonoční pomlázku ovšem ve Stonavě nezastavil ani koronavirus.

„Vybírám mladé výhonky, které jsou nejtenčí a nejpružnější,“ popisuje výběr proutků Pavel Žemlička ze Stonavy na velikonoční pomlázku. Každoročně totiž vyráží společně se svými syny k řece, aby tady společně zachovali tradici, která se v jejich rodině udržuje několik generací.

„Mě to naučil můj děda. U nás se dbalo tradice, a proto jsem se naučil plést karabáč a od té doby pletu každý rok. Teď už ho vyrábím se svými syny,“ řekl Žemlička.

Pomlázka je hotova, ale pondělní koledování bude úplně jiné, než je u Žemličků o Velikonocích zvykem. Kvůli pandemii koronaviru platí v celé České republice nouzový stav a omezení pohybu.

„Bohužel k okolnostem nebudou tradiční jako loni, ale nedá se nic dělat. Polijeme holky, které máme doma,“ konstatoval Pavel Žemlička.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
09. dubna 2020, 16:00

V MS kraji začíná od pátku fungovat chytrá karanténa

V pátek začal v MS kraji fungovat chytrá karanténa. Hygienikům s ní pomohou vojenští medici, kteří budou trasovat kontakty nakažených pomocí moderní techniky. Systém bude využíván zejména u těch osob, u kterých nebude jiným způsobem možné zjistit, kde se mohli nakazit.

Moravskoslezský kraj se v pátek připojil k tzv. chytré karanténě. Doposud museli hygienici trasovat, neboli vyhledávat veškeré kontakty nakaženého s jinými lidmi doslova ručně podle toho, co jim řekl. Nyní už pomůže také technika. Pokud dá nakažený souhlas, získají hygienici údaje o jeho pohybu od mobilních operátorů a provozovatelů platebních karet. "Na nás se už obrátili ajťáci ze všech firem v kraji a nabídli pomoc. Já už jsme to konzultoval s týmem Covid 19 +, který tu aplikaci vyvíjel, že jsem připraveni se na doprogramování té aplikace podílet a hlavně tam doplňovat ta data, která jsou potřeba," vysvětluje náměstek hejtmana MS kraje Jakub Unucka. 

Hygienikům bude v našem regionu s chytrou karanténou pomáhat 6 studentů Univerzity obrany - Fakulty vojenského zdravotnictví. Budou se především snažit zjistit, kde se mohl pacient nakazit. "Už máme vytipované dva nebo tři klienty, kde se nám nepodařilo zjistit, kde se mohli nakazit. Takže to bude první zkouška, jestli se podaří je nějak nastopovat, aby jsme dostali slepou mapu, podle které by se obvolávaly ty kontakty," uvádí ředitelka KHS Ostrava Pavla Svrčinová.

Armáda posílí také zdravotnickou záchranou službu. Od pátku budou vojenští zdravotníci 43. výsadkového praporu a 141. zásobovacího praporu pomáhat s odebíráním vzorků. Vytvoří celkem 4 týmy. 

---

Výrobcům potravin kvůli karanténě poklesla výroba

Výrobcům čerstvých potravin na Opavsku klesá v důsledku koronavirové krize produkce, a to až o třetinu. Přitom náklady se navyšují kvůli hygienickým opatřením. Podnikatelům ubyly zakázky např. kvůli zrušeným společenským akcím a nedodávají ani do zavřených restaurací.

Lidé méně nakupují, nestravují se v restauracích, protože jsou zavřené a také tráví více času doma, takže se mohou věnovat pečení. I to je zřejmě důvod, proč v této opavské pekárně poklesla výroba. A to o 40%.

„Jestli dojde k tomu že vyčerpáme všechny finanční zdroje, které máme, a které nám ještě přicházejí z minulých měsíců, tak budeme muset přestat vyrábět, nebo omezit výrobu,“ obává se majitel pekárny Martin Knappe.

Provozní náklady se totiž nemění, přestože pekárna méně prodává. Navíc

se během uplynulých týdnů výrazně zvýšily požadavky na hygienu v podobě častější desinfekce a používání roušek, který se také prodraží.

Podobné potíže řeší i malé řeznictví v Oticích. Zakázky poklesly o třetinu. Někteří z 22 zaměstnanců tak zůstali doma.

„Někteří lidé šli na ošetřovné a někteří se začali střídat ve vybírání dovolené. Někteří šli ještě na 60%,“ vyjmenovává majitel řeznictví Lukáš Gebauer.

Přestože s finančními problémy se potýká většina firem, do evidence úřadu práce během minulého měsíce téměř nikdo nepřibyl. Podíl nezaměstnaných se na Opavsku naopak oproti minulému měsíci ještě snížil o jednu desetinu procentního bodu, tedy na 2,6.

„Zaměstnavatelé se snažili ještě vyčkávat a zaměstnance nepropouštět. Předpokládáme, že epidemie se projeví v měsícíh následujících,“ uvažuje ředitelka opavské pobočky úřadu práce Petra Ballová.

Podnikatelé, na které dopadla nařízená omezení proti epidemii koronaviru, nyní mohou od pondělí v rámci programu Antivirus žádat stát o příspěvky na mzdy. Na opavský úřad práce se v této věci denně obrátí stovka zájemců.

---

Obyvatelům Poruby jsou k dispozici rouškomaty

Také Ostrava-Poruba už má tak zvané rouškomaty. Nainstalovány byly na nejfrekventovanějších místech obvodu, aby byly dostupné co největšímu počtu obyvatel. A to na Hlavní třídě.

Ostrava má 21 automatů se zdravotnickým materiálem. Dva z nich jsou k dispozici i obyvatelům Ostravy-Poruby. Fungují na bankovky i mince 24 hodin denně.

“Jeden je na Floridě a druhý se nachází na Hlavní třídě v blízkosti Alšova náměstí. Poptávka po takových automatech je obrovská. Snažili jsme se, abychom občanům nabídli tuto pomoc jako první, tudíž od samotného začátku jednání uběhlo 5 dnů. Museli jsme samozřejmě také zajistit smlouvu a samotné místo instalace. Takže dá se říct, že to bylo zajištěno v rekordním čase,” říká Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba

Kromě roušek jsou v automatech k dispozici i jednorázové rukavice a dezinfekce. Právě těchto ochranných pomůcek proti koronaviru je stále velký nedostatek. 

“Díky pásům, které uvnitř jsou, ty, které vám posléze budou vydávat roušky a respirátory, tak je to patentovaný systém, který je jeden z nejspolehlivějších na světě. Tak věříme, že vše bude fungovat bezchybně,” uvádí Jan Malík, ředitel  Pick Up 24 hodin

Sortiment produktů bude dodavatelská firma pravidelně doplňovat podle potřeby a situace na trhu.  

---

U požáru ve Studénce zasahovalo 8 jednotek hasičů

Hasiči několik hodin zápasili s požárem rodinného domu, ke kterému náleží autoservis

Několik jednotek z Moravskoslezského kraje, včetně profesionálních záchranářů z Ostravského letiště, vyjelo ve středu odpoledne k rozsáhlému požáru střechy rodinného domu, jehož součástí je autoservis.

„Na místo vyjelo celkem 8 jednotek, z toho 3 profesionální a 5 dobrovolných. Vyšetřovatel odhadl výši škody na 2 miliony korun. Příčina vzniku je v současné době v šetření. Zasaženy byly především obytné části objektu, do prostoru autoservisu se plameny nerozšířily,“ vysvětlil mluvčí hasičů Jakub Kozák.

Požár se neobešel bez zranění. Naštěstí jen lehce se zranili dva z hasičů, kteří byli ihned ošetřeni. Jejich kolegové mezitím zasaženou střechu částečně rozebrali.

„Při průzkumu uvnitř objektu v silně zakouřeném prostředí byli lehce zraněni dva příslušníci hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, utrpěli pohmožděniny. O oba se na místě postarali přivolaní zdravotníci. Zasahující jednotky musely rozebrat většinu požárem zasažené střechy, aby se dostaly na všechna skrytá ohniska a vyloučily další možné šíření,“ doplil mluvčí hasičů Jakub Kozák.

Uhasit celý objekt se hasičům podařilo okolo 19 hodiny, přičemž jim celou dobu pomáhaly termokamery a několik vodních děl. Do půlnoci požářiště střežila jednotka dobrovolných hasičů ze Studénky.

---

V Havířově otevřeli některá sportoviště

V Havířově udělali zejména dětem radost. Město otevřelo některá sportoviště. Pokud ale nebudou návštěvníci dodržovat vládní opatření, může dojít k jejich opětovnému uzavření.

Vláda rozvolnila opatření, která se týkají některých sportovišť. V Havířově se proto rozhodli otevřít skatepark, kde je také in-line dráha. Horolezecká stěna a workout zůstávají pro veřejnost prozatím uzavřeny. V areálu je k dispozici dezinfekce a na chod dohlíží správce.

"Já bych chtěl poprosit všechny sportovce, aby dodržovali veškerá vládní nařízení, protože pokud by se tak nedělo, budeme muset opět sportoviště zavřít a to bychom neradi," řekl radní pro sport Daniel Vachtarčík (HPH).

To znamená, že v areálu, kde se bude potkávat více sportovců, musí mít všichni roušku či šátek a musí dodržovat mezi sebou odstupy. Otevřeno nebude ani sociální zařízení, či bufet.

"Je to úžasné, protože všichni sedí doma a maximálně jsou na počítači. Jasně, že budeme dodržovat opatření, byla by škoda, kdyby se to zavřelo," řekl mladý sportovec.

"Já jsem strašně rád, že se to otevřelo, jsem se nudil doma," dodal chlapec.

Od čtvrtku je otevřen i sportovní areál u ZŠ M. Pujmanové. I zde platí veškerá opatření.

"Po velikonočních svátcích se chystáme umožnit občanům ve spolupráci s MSK půjčovat i elektrokola a v dubnu otevřeme i minigolf," doplnil Daniel Vachtarčík (HPH).

---

Tradici výroby velikonoční pomlázky koronavirus nezastavil

K velikonočním svátkům a tradicím patří neodmyslitelně pondělní koledování, kdy chlapci chodí s pomlázkou vyšlehat děvčata. Letošní koledování kvůli omezenému pohybu bude ale zcela jiné než je zvykem. Vyrobit si velikonoční pomlázku ovšem ve Stonavě nezastavil ani koronavirus.

„Vybírám mladé výhonky, které jsou nejtenčí a nejpružnější,“ popisuje výběr proutků Pavel Žemlička ze Stonavy na velikonoční pomlázku. Každoročně totiž vyráží společně se svými syny k řece, aby tady společně zachovali tradici, která se v jejich rodině udržuje několik generací.

„Mě to naučil můj děda. U nás se dbalo tradice, a proto jsem se naučil plést karabáč a od té doby pletu každý rok. Teď už ho vyrábím se svými syny,“ řekl Žemlička.

Pomlázka je hotova, ale pondělní koledování bude úplně jiné, než je u Žemličků o Velikonocích zvykem. Kvůli pandemii koronaviru platí v celé České republice nouzový stav a omezení pohybu.

„Bohužel k okolnostem nebudou tradiční jako loni, ale nedá se nic dělat. Polijeme holky, které máme doma,“ konstatoval Pavel Žemlička.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-09-04-2020-16-00