Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Klinická farmacie v MNO slaví 10 let
  • Náměstí SNP v Ostravě Jihu čekají významné změny
  • Podvodníci seniorce vnutili opravu okapů na domku
  • Správa silnic MSK opravuje ulici Borovského v Karviné
  • Zahájení zlatokopecké sezóny ve Zlatých Horách

Klinická farmacie v MNO slaví 10 let

Už 10 let pomáhají doktorům a pacientům v Městské nemocnici Ostrava kliničtí farmaceuti. Ti například posuzují správnou medikaci hospitalizovaných pacientů. Aktuálně je jich v nemocnicích republiky asi 200, potřeba je ale 1 300.

Posouzení dávek léčiv, jejich podávání nebo třeba zhodnocení nežádoucích účinků. To je náplň práce klinických farmaceutů. Optimalizaci užívaných léků konzultují s doktory i pacienty.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: „Dále se zabýváme, jestli nějaký lék třeba nechybí či nepřibývá v té medikaci, takže musíme sledovat i diagnózy pacientů a vždycky tu medikaci hodnotíme v celkovém kontextu zdravotního stavu pacienta.“

Práce klinických farmaceutů závisí na úzké spolupráci s doktory. V MNO takto spolupracují na 6 odděleních.

Eva Misiorzová, doktorka neurochirurgické ambulance, MNO: „Přínos klinických farmaceutů vnímáme v tom, že šetří náš čas a my ho pak můžeme věnovat těm pacientům jinak, a co se týká toho našeho oboru konkrétně, tak v podstatě předcházíme nějakým pooperačním komplikacím a pacient může být dříve propuštěn domů.“

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: „Návrhy změn vždycky komunikujeme a oni je v 99 % vždy vezmou.“

V Městské nemocnici Ostrava využívají služby Klinických farmaceutů už téměř 10 let. Jejich počet se navýšil ze dvou na osm. I přes celkový růst, je jich ale v Česku potřeba více.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: „Dneska máme asi 44 oddělení klinické farmacie v republice. Budeme jich potřebovat asi 188, takže máme asi ještě kam kráčet. Je nás asi 200 praktikujících klinických farmaceutů a potřebujeme jich asi 1 300.“

---

Náměstí SNP v Ostravě Jihu čekají významné změny

Náměstí SNP v Ostravě-Jihu čekají velké změny. Cílem je, aby znovu získalo původní význam oblíbeného místa k setkávání lidí a trávení volného času. Základem proměny je urbanistická studie, kterou si město nechalo vypracovat.

Největší městský obvod v Ostravě - Jih má téměř 100 tisíc obyvatel a i mezi městy celé ČR by byl v lidnatosti v první desítce. Jistě si proto zaslouží kvalitní veřejný prostor, což jsou často náměstí, kde se mohou obyvatelé setkávat a trávit svůj čas. Aby tyto parametry splňovalo náměstí SNP v Zábřehu, čeká ho rozsáhlá proměna. Celá lokalita bývalého Stalingradu z 50. let je pro podobné změny velmi příznivá. 

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Nejdůležitější změnou je, že bychom tem prostor chtěli zklidnit a vymístit automobilovou dopravu. Měly by se tam umístit nové lavičky, nový mobiliář a měl by vzniknout také amfiteátr." 

Architektonická studie sceluje prostranství, které půlí Čujkovova ulice. Využívá k tomu zvýšení úrovně vozovky, což zklidní dopravu a bude tak bezpečnější pro chodce. Parkování se přesune do míst, kde je dnes tržiště.

Ondřej Vysloužil, ředitel MAPPA: "Prostor zkultivujeme, umožníme vytvoření plácku přímo před Kulturním domem Akord a zároveň budeme kultivovat další zpevněné plochy výsadbou zeleně a tím i přidáním stínu do toho území." 

V rámci parkových úprav náměstí je navržena výsadba stromů a vytvoření dešťových záhonů. Studie se stane podkladem pro zpracování projektové dokumentace na rekonstrukci náměstí. 

---

Podvodníci seniorce vnutili opravu okapů na domku

V Ostravě řeší policisté neobvyklý způsob podvodu, který nejprve vypadá jako zajímavá nabídka. Pachatelé si vytipují starší domek a pokud jim otevře senior, vnutí mu výměnu okapů. Majitelka tak přišla o veškeré úspory a okapy si musí nechat opravit.

Podvodníci se znovu zaměřili na zranitelnou skupinu obyvatel, totiž na důchodce. Vše nasvědčuje tomu, že objíždějí vesnice nebo městské části vesnického charakteru a vyhlížejí starší domky s rezavými okapy. Zazvoní, nabízejí výměnu a jsou velmi neodbytní. V Ostravě se stala obětí téměř 80letá žena. 

podvedená seniorka: "Říkám jim ne, já nic nechci zpravovat. Musím se domluvit s vnukem. Ale ne, podívejte se máte to děravé a furt do mně hučel. Tak mě zmanipulovali, že jsem řekla dobře, nad obývákem se vždycky usazuje led v zimě a kape to na okna, tak jen ten kousek. On řekl, že jim je zima, jestli jim udělám čaj. Než jsem jim to nachystala, tak měli půlku domu strženou. Já říkám, co to děláte, já to nechci."  

Muži byli celkem tři a za hodinu a půl práce požadovali 80 tisíc korun. Nakonec se spokojili s necelými 60ti, což byly veškeré úspory, které žena měla. 

podvedená seniorka: "Říkám jim, že tolik peněz nemám. Nemůžu vám dát tolik peněz. Nevykládejte že nemáte." 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu." 

Práce je provedena špatně a majitelka bude muset okapy znovu nechat opravit. Policisté už jsou podvodníkům na stopě. Získali záběry dodávky, kterou jezdí. Pravděpodobně jde o Rumuny. Je možné že se o stejnou věc pokusí i jinde, tak buďte opatrní. 

---

Správa silnic MSK opravuje ulici Borovského v Karviné

Správa silnic Moravskoslezského kraje začala opravovat ulici Borovského. Rekonstrukce by měla přispět k výraznému zlepšení bezpečnosti silnice.

Oprava začala v pondělí 8. dubna uzavřením první části silnice, od Slezské univerzity po křižovatku na ulici Kosmonautů.

Tomáš Danihlík, vedoucí střediska Karviná Správy silnic MSK: "Celková stavba je rozdělena na čtyři etapy s ohledem i na technologii výstavby a s ohledem na uzavírky a dopravní omezení."

Prozatím je tady povolen vjezd i auta IZS, od 22. dubna do 26. dubna sem budou moci vjíždět pouze vozidla stavby. dopravní značky Zákaz zastavení jsou umístěny i mimo 1. etapu kvůli frézování.

Edita Novotná, mluvčí společnosti Strabag: "Pokud jde o parkování, to nebude možné v místech, kde budou probíhat práce na odvodnění, opravách obrubníku a podobně."

2. etapa pak začne 29. dubna, to bude uzavřena další část silnice a to od křižovatky Kosmonautů až po křižovatku s ulicí Na Kopci. Práce v 2. etapě by měly skončit 19.5. Následovat pak budou opravy v dalších úsecích až po hranici s Polskou republikou. Ulice Borovského v délce 2669 metrů byla ve špatném stavu a rekonstrukci potřebovala.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Se nám podařilo sehnat peníze z IROPových fondů, takže 29 milionů nám na to dá Evropa a pouze 5 milionů bude platit MSK. Ta silnice bude zrekonstruovaná, bude mít jiný povrch, jiné značení, prvky bezpečnosti, bude minimálně jeden kruhový objezd s ulicí Na Kopci a omlouvám se řidičům, protože samozřejmě musíme to vydržet a strpět, aby ta silnice se nám podařila opravit rychle."

Veřejnost najde aktuální informace o uzavírkách a termínech etap na webových stránkách Moravskoslezského kraje, statutárního města Karviná a Správy silnic MSK.

---

Zahájení zlatokopecké sezóny ve Zlatých Horách

Zlaté Hory, Stříbrné Hory, Rudná pod Pradědem, Vápenná, Žulová. To je jen malý výčet názvů obcí v Jeseníkách, připomínající dávnou minulost těžby rud a drahých kovů v horách. Každý rok bez ohledu na počasí se do Zlatých Hor sjíždějí milovníci romantiky a zlatokopectví, aby zahájili další sezónu.

Týmy zlatokopů čekal náročný závod, který prověřil jejich dovednosti.

Josef Večeřa, ředitel závodu, hlavní pořadatel: „Náročný den. Tím, že bude takhle teplo, tak to budou mít o to náročnější. Budou lovit rum nebo kyslík, budou rozmrazovat zlato, budou vařit fazole, budou rýžovat zlato na potoce, budou něco kout, protože jsme zprovoznili huť, budou opět tkát, lozit po skalách, řezat pilou a zlatý hřeb . Budou rozdělávat oheň. Počítám, že se to někomu nepodaří.“

O věhlasu celé akce svědčí také nadpoloviční účast týmů z Polska.

Justyna:, Geo Team (PL): „Jsme z Polska, družstvo Geo Team, jsme tady už asi pošesté.“

Petr Horgel, zlatokop: „Většina z nás je místních a máme tady ještě kamarády od Prahy. Takže jsme vytvořili tým 8 lidí a jdeme do toho.“

Jaromír Vrobel, tým Marná snaha: „My jsme starý zkušený tým zlatokopů, přišli jsme z Klondiku a letos to tady opravdu všem natřeme. Ne jenom Polákům, ale všem ostatním zlatokopům, co si myslí, že jsou lepší, než my.“

Prvním úkolem před startem na trať závodu bylo rýžování zlata ze zamrzlého písku.

Josef Večeřa, ředitel závodu, hlavní pořadatel: „To je symbolické otvírání klaimů. To znamená, dostanou zmražený písek, ve které, je určitý počet zlatinek, oni musejí ten písek rozmrazit a vyrýžovat a vyrýžovat to na něčem jiném, než je pánev. Výsledek se počítá z času, ze splněných úkolů a vyrýžovaného zlata, ale v terénu.“

Důležitým faktem je především to, že nejde jen o fikci. Zlato lze v zdejších revírech nacházet i dnes. Sice ne v podobě žil či valounů, ale miligramových zlatinek v potocích a půdě.

Michael a Mirek „Suky“, tým Hubenej klaim: „Jsme našli zlato, 4 nugety, 4 zlatinky, ježíš, ty jsou malý. My jsme Hubenej klaim, to je taková tradiční naše skupina, celorepubliková a jezdíme sem rádi. Vždycky jdeme na bednu. Jdeme vždycky na jistotu, ale ne vždycky se to povede.“

Týmy čekalo mnoho těžkých úkolů, od rýžování zlata v terénu až rozdělávání ohně křesadlem, vaření fazolí, tkaním a hutnickou práci.

Zuzana Hrubá, předsedkyně Klubu moravskoslezských zlatokopů: „Já myslím, že dnešní den se velice vydařil, nejenom ta účast, je podle mě úžasná, chválím velkou účast z Polska, tak by se naši měli trošku polepšit, tak uvidíme, jak to půjde.“

Milan Rác (nez.), starosta Zlatých Hor: „Letos Zlaté Hory slaví 800 let, tato akce dneska nabývá ještě většího významu, protože letos v srpnu se tady sjedou zlatokopové z celého světa, pořádáme Mistrovství světa v rýžování zlata, takže tato akce je taková první ochutnávka. Těšíme se, ať jim to tady vyjde, ať stráví pěkný den ve Zlatých Horách.“

Vítězství si se závodu nakonec odvezli Poszukiwaczi zlota za Polska, před východočeským Hubeným klaimem a Moravskoslezským týmem Marná snaha. Srpnové mistrovství světa bude jistě velkým zážitkem pro soutěžící i návštěvníky zlatokopeckého revíru.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
09. dubna 2024, 17:00

Klinická farmacie v MNO slaví 10 let

Už 10 let pomáhají doktorům a pacientům v Městské nemocnici Ostrava kliničtí farmaceuti. Ti například posuzují správnou medikaci hospitalizovaných pacientů. Aktuálně je jich v nemocnicích republiky asi 200, potřeba je ale 1 300.

Posouzení dávek léčiv, jejich podávání nebo třeba zhodnocení nežádoucích účinků. To je náplň práce klinických farmaceutů. Optimalizaci užívaných léků konzultují s doktory i pacienty.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: „Dále se zabýváme, jestli nějaký lék třeba nechybí či nepřibývá v té medikaci, takže musíme sledovat i diagnózy pacientů a vždycky tu medikaci hodnotíme v celkovém kontextu zdravotního stavu pacienta.“

Práce klinických farmaceutů závisí na úzké spolupráci s doktory. V MNO takto spolupracují na 6 odděleních.

Eva Misiorzová, doktorka neurochirurgické ambulance, MNO: „Přínos klinických farmaceutů vnímáme v tom, že šetří náš čas a my ho pak můžeme věnovat těm pacientům jinak, a co se týká toho našeho oboru konkrétně, tak v podstatě předcházíme nějakým pooperačním komplikacím a pacient může být dříve propuštěn domů.“

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: „Návrhy změn vždycky komunikujeme a oni je v 99 % vždy vezmou.“

V Městské nemocnici Ostrava využívají služby Klinických farmaceutů už téměř 10 let. Jejich počet se navýšil ze dvou na osm. I přes celkový růst, je jich ale v Česku potřeba více.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: „Dneska máme asi 44 oddělení klinické farmacie v republice. Budeme jich potřebovat asi 188, takže máme asi ještě kam kráčet. Je nás asi 200 praktikujících klinických farmaceutů a potřebujeme jich asi 1 300.“

---

Náměstí SNP v Ostravě Jihu čekají významné změny

Náměstí SNP v Ostravě-Jihu čekají velké změny. Cílem je, aby znovu získalo původní význam oblíbeného místa k setkávání lidí a trávení volného času. Základem proměny je urbanistická studie, kterou si město nechalo vypracovat.

Největší městský obvod v Ostravě - Jih má téměř 100 tisíc obyvatel a i mezi městy celé ČR by byl v lidnatosti v první desítce. Jistě si proto zaslouží kvalitní veřejný prostor, což jsou často náměstí, kde se mohou obyvatelé setkávat a trávit svůj čas. Aby tyto parametry splňovalo náměstí SNP v Zábřehu, čeká ho rozsáhlá proměna. Celá lokalita bývalého Stalingradu z 50. let je pro podobné změny velmi příznivá. 

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Nejdůležitější změnou je, že bychom tem prostor chtěli zklidnit a vymístit automobilovou dopravu. Měly by se tam umístit nové lavičky, nový mobiliář a měl by vzniknout také amfiteátr." 

Architektonická studie sceluje prostranství, které půlí Čujkovova ulice. Využívá k tomu zvýšení úrovně vozovky, což zklidní dopravu a bude tak bezpečnější pro chodce. Parkování se přesune do míst, kde je dnes tržiště.

Ondřej Vysloužil, ředitel MAPPA: "Prostor zkultivujeme, umožníme vytvoření plácku přímo před Kulturním domem Akord a zároveň budeme kultivovat další zpevněné plochy výsadbou zeleně a tím i přidáním stínu do toho území." 

V rámci parkových úprav náměstí je navržena výsadba stromů a vytvoření dešťových záhonů. Studie se stane podkladem pro zpracování projektové dokumentace na rekonstrukci náměstí. 

---

Podvodníci seniorce vnutili opravu okapů na domku

V Ostravě řeší policisté neobvyklý způsob podvodu, který nejprve vypadá jako zajímavá nabídka. Pachatelé si vytipují starší domek a pokud jim otevře senior, vnutí mu výměnu okapů. Majitelka tak přišla o veškeré úspory a okapy si musí nechat opravit.

Podvodníci se znovu zaměřili na zranitelnou skupinu obyvatel, totiž na důchodce. Vše nasvědčuje tomu, že objíždějí vesnice nebo městské části vesnického charakteru a vyhlížejí starší domky s rezavými okapy. Zazvoní, nabízejí výměnu a jsou velmi neodbytní. V Ostravě se stala obětí téměř 80letá žena. 

podvedená seniorka: "Říkám jim ne, já nic nechci zpravovat. Musím se domluvit s vnukem. Ale ne, podívejte se máte to děravé a furt do mně hučel. Tak mě zmanipulovali, že jsem řekla dobře, nad obývákem se vždycky usazuje led v zimě a kape to na okna, tak jen ten kousek. On řekl, že jim je zima, jestli jim udělám čaj. Než jsem jim to nachystala, tak měli půlku domu strženou. Já říkám, co to děláte, já to nechci."  

Muži byli celkem tři a za hodinu a půl práce požadovali 80 tisíc korun. Nakonec se spokojili s necelými 60ti, což byly veškeré úspory, které žena měla. 

podvedená seniorka: "Říkám jim, že tolik peněz nemám. Nemůžu vám dát tolik peněz. Nevykládejte že nemáte." 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu." 

Práce je provedena špatně a majitelka bude muset okapy znovu nechat opravit. Policisté už jsou podvodníkům na stopě. Získali záběry dodávky, kterou jezdí. Pravděpodobně jde o Rumuny. Je možné že se o stejnou věc pokusí i jinde, tak buďte opatrní. 

---

Správa silnic MSK opravuje ulici Borovského v Karviné

Správa silnic Moravskoslezského kraje začala opravovat ulici Borovského. Rekonstrukce by měla přispět k výraznému zlepšení bezpečnosti silnice.

Oprava začala v pondělí 8. dubna uzavřením první části silnice, od Slezské univerzity po křižovatku na ulici Kosmonautů.

Tomáš Danihlík, vedoucí střediska Karviná Správy silnic MSK: "Celková stavba je rozdělena na čtyři etapy s ohledem i na technologii výstavby a s ohledem na uzavírky a dopravní omezení."

Prozatím je tady povolen vjezd i auta IZS, od 22. dubna do 26. dubna sem budou moci vjíždět pouze vozidla stavby. dopravní značky Zákaz zastavení jsou umístěny i mimo 1. etapu kvůli frézování.

Edita Novotná, mluvčí společnosti Strabag: "Pokud jde o parkování, to nebude možné v místech, kde budou probíhat práce na odvodnění, opravách obrubníku a podobně."

2. etapa pak začne 29. dubna, to bude uzavřena další část silnice a to od křižovatky Kosmonautů až po křižovatku s ulicí Na Kopci. Práce v 2. etapě by měly skončit 19.5. Následovat pak budou opravy v dalších úsecích až po hranici s Polskou republikou. Ulice Borovského v délce 2669 metrů byla ve špatném stavu a rekonstrukci potřebovala.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Se nám podařilo sehnat peníze z IROPových fondů, takže 29 milionů nám na to dá Evropa a pouze 5 milionů bude platit MSK. Ta silnice bude zrekonstruovaná, bude mít jiný povrch, jiné značení, prvky bezpečnosti, bude minimálně jeden kruhový objezd s ulicí Na Kopci a omlouvám se řidičům, protože samozřejmě musíme to vydržet a strpět, aby ta silnice se nám podařila opravit rychle."

Veřejnost najde aktuální informace o uzavírkách a termínech etap na webových stránkách Moravskoslezského kraje, statutárního města Karviná a Správy silnic MSK.

---

Zahájení zlatokopecké sezóny ve Zlatých Horách

Zlaté Hory, Stříbrné Hory, Rudná pod Pradědem, Vápenná, Žulová. To je jen malý výčet názvů obcí v Jeseníkách, připomínající dávnou minulost těžby rud a drahých kovů v horách. Každý rok bez ohledu na počasí se do Zlatých Hor sjíždějí milovníci romantiky a zlatokopectví, aby zahájili další sezónu.

Týmy zlatokopů čekal náročný závod, který prověřil jejich dovednosti.

Josef Večeřa, ředitel závodu, hlavní pořadatel: „Náročný den. Tím, že bude takhle teplo, tak to budou mít o to náročnější. Budou lovit rum nebo kyslík, budou rozmrazovat zlato, budou vařit fazole, budou rýžovat zlato na potoce, budou něco kout, protože jsme zprovoznili huť, budou opět tkát, lozit po skalách, řezat pilou a zlatý hřeb . Budou rozdělávat oheň. Počítám, že se to někomu nepodaří.“

O věhlasu celé akce svědčí také nadpoloviční účast týmů z Polska.

Justyna:, Geo Team (PL): „Jsme z Polska, družstvo Geo Team, jsme tady už asi pošesté.“

Petr Horgel, zlatokop: „Většina z nás je místních a máme tady ještě kamarády od Prahy. Takže jsme vytvořili tým 8 lidí a jdeme do toho.“

Jaromír Vrobel, tým Marná snaha: „My jsme starý zkušený tým zlatokopů, přišli jsme z Klondiku a letos to tady opravdu všem natřeme. Ne jenom Polákům, ale všem ostatním zlatokopům, co si myslí, že jsou lepší, než my.“

Prvním úkolem před startem na trať závodu bylo rýžování zlata ze zamrzlého písku.

Josef Večeřa, ředitel závodu, hlavní pořadatel: „To je symbolické otvírání klaimů. To znamená, dostanou zmražený písek, ve které, je určitý počet zlatinek, oni musejí ten písek rozmrazit a vyrýžovat a vyrýžovat to na něčem jiném, než je pánev. Výsledek se počítá z času, ze splněných úkolů a vyrýžovaného zlata, ale v terénu.“

Důležitým faktem je především to, že nejde jen o fikci. Zlato lze v zdejších revírech nacházet i dnes. Sice ne v podobě žil či valounů, ale miligramových zlatinek v potocích a půdě.

Michael a Mirek „Suky“, tým Hubenej klaim: „Jsme našli zlato, 4 nugety, 4 zlatinky, ježíš, ty jsou malý. My jsme Hubenej klaim, to je taková tradiční naše skupina, celorepubliková a jezdíme sem rádi. Vždycky jdeme na bednu. Jdeme vždycky na jistotu, ale ne vždycky se to povede.“

Týmy čekalo mnoho těžkých úkolů, od rýžování zlata v terénu až rozdělávání ohně křesadlem, vaření fazolí, tkaním a hutnickou práci.

Zuzana Hrubá, předsedkyně Klubu moravskoslezských zlatokopů: „Já myslím, že dnešní den se velice vydařil, nejenom ta účast, je podle mě úžasná, chválím velkou účast z Polska, tak by se naši měli trošku polepšit, tak uvidíme, jak to půjde.“

Milan Rác (nez.), starosta Zlatých Hor: „Letos Zlaté Hory slaví 800 let, tato akce dneska nabývá ještě většího významu, protože letos v srpnu se tady sjedou zlatokopové z celého světa, pořádáme Mistrovství světa v rýžování zlata, takže tato akce je taková první ochutnávka. Těšíme se, ať jim to tady vyjde, ať stráví pěkný den ve Zlatých Horách.“

Vítězství si se závodu nakonec odvezli Poszukiwaczi zlota za Polska, před východočeským Hubeným klaimem a Moravskoslezským týmem Marná snaha. Srpnové mistrovství světa bude jistě velkým zážitkem pro soutěžící i návštěvníky zlatokopeckého revíru.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-09-04-2024-17-00