V Ostravě se likviduje továrna na nelegální cigarety
V Ostravě probíhá likvidace nelegální továrny na výrobu cigaret, která byla odhalena celníky před třemi roky. Část skončí jako palivo v cementárně a stroje rozebírají vězni na součástky, aby mohly být výhodně prodány do sběrny kovů. Zbytek byl odvezen na skládku.
Nelegální výrobny cigaret a tabáku se celníkům v našem regionu daří odhalovat poměrně často. V roce 2019 byla na Novojičínsku odhalena jedna z největších továren v historii. Celníci samozřejmě zabavili veškeré zboží i stroje nyní došlo na jejich likvidaci. Zboží skončilo v ostravské společnosti na zpracování odpadu OZO.
Pavla Zdobnická, mluvčí Celního úřadu pro MS kraj: "Jednalo se o veškeré vybavení nelegální továrny na výrobu cigaret, kterou celníci objevili v roce 2019 v okrese Nový Jičín. Hasiči převezli celkem 25 nákladních vozidel naložených zajištěným zbožím. Vše v hodnotě téměř tři miliony korun putovalo do OZO Ostrava."
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO: "My tyhle ty nelegální výrobky likvidujeme tak, že je smícháme s dalšími materiály a vyrábíme z toho palivo pro cementárny."
Role igelitových a hliníkových fólií a další nezpracovatelný materiál skončil na skládce. Trochu složitější je to se stroji a zařízením, kterým byla nelegální továrna poměrně hojně vybavena.
Pavla Zdobnická, mluvčí Celního úřadu pro MS kraj: "15 nákladních vozidel hlučínských hasičů převáželo veškeré stroje z nelegální továrny do Věznice Heřmanice. Jednalo se o různé stroje k výrobě cigaret, dopravníky, balící stroje k balení cigaret do měkkých obalů, řezačky tabáku, filtrační jednotky, násypky, sušičky tabáku a další v hodnotě necelých 24 milionů korun."
Vězni nyní stroje rozebírají v rámci svých pracovních povinností přímo v dílně v areálu věznice Heřmanice. Materiál se pak roztřídí a bude odprodán do sběrných surovin. Cena bude výhodnější, než za celý stroj.
---
Celý obchvat by měl být v provozu do konce roku
Po celém obchvatu Frýdku-Místku by měli řidiči jezdit do konce letošního roku. První etapa se má otevřít nejpozději do konce června. Potvrdil to ministr dopravy Martin Kupka, který stavbu osobně navštívil. I když soud před časem zrušil některá stavební povolení, většina prací může pokračovat.
Část první etapy obchvatu Frýdku-Místku vedoucí od Ostravy a Příbora po výpadovku na Frýdlant nad Ostravicí je téměř hotová. Termín otevření by nemělo nijak zásadně ovlivnit soudem zrušené stavební povolení.
Martin Kupka, ministr dopravy/ODS/: "V tuto chvíli probíhají ty nezbytné práce k zajištění stanoviště na těch místech, kde opravdu to stavební povolení bylo zrušeno. My zároveň podnikáme kroky, abychom se co nejrychleji dostali k pravomocnému rozhodnutí. A chceme jít tou cestou, že se sami zavážeme k tomu, že provedeme měření hluku, což bylo předmětem rozhodnutí soudu. To měření Ředitelství silnic a dálnic pravidelně provádí. Ale chceme, aby to jednoduše prošlo tak, že ten závazek bude jasný, bude černý na bílém, abychom se dostali zpátky co nejrychleji k samotnému stavebnímu povolení."
Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: "Díky tomu, že ten soud nezrušil stavební povolení druhé části dálnice D56, tak můžeme deklarovat, že ještě do konce prvního pololetí jsme schopni zprovoznit defacto tu severojižní část dálnice D56 a část dálnice D48. To znamená od Ostravy na Beskydy by se mělo jezdit už v červnu tohoto roku. Samozřejmě ta část od západu, od Olomouce, je bohužel postižena zrušením právní moci stavebního povolení a tam bohužel, dokud nenabydeme zpátky stavební povolení, tak nebudeme schopni tu stavbu zprovoznit. To znamená, nebudeme schopni napojit dálnici D48 na samotný obchvat Frýdku-Místku."
Pokud se to podaří vyřešit, dojde k odblokování stavby a k rychlému napojení. Před soudním rozhodnutím už bylo požádáno i o předčasné užívání tohoto úseku. Druhou etapu obchvatu by chtělo do konce roku Ředitelství silnic a dálnic otevřít alespoň v částečném režimu.
Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: "Dálnice by nebyla kompletní, byla by puštěna pouze na jednom jízdním pásu a jezdilo by se jeden pruh jedním směrem a druhý zase směr druhý pruh. Takže to znamená 1 + 1 jízdní pruhy. Nedalo by se předjíždět."
Druhou etapu navíc komplikuje sesuv půdy.
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Cílem města je, tak jako všech řidičů to, aby ten obchvat byl zprovozněn co nejrychleji. Dneska zazněly informace, které my už jako vedení města máme. Že první etapa ochvatu by měla být spuštěna v horizontu měsíce a pokud vše půjde podle plánu, tak celý obchvat by měl být zčásti jenom v jednom pruhu spuštěn do konce roku. A i to pomůže městu velmi, protože velká část toho tranzitu opustí centrum města, které je zatěžováno nadměrným množstvím automobilů, zejména těch nákladních."
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Já bych rád poděkoval panu ministrovi za slova, která řekl tady na mítinku, že bude ministerstvo pracovat na tom, aby v co nejdřívější době byla vydána stavební povolení pro první i pro tu druhou část, aby byla pravomocná. A tudíž, aby se po obchvatu jeho alespoň v tom částečném profilu, po té druhé části, tak jak si všichni přejeme."
Obchvat má být dlouhý 8,5 kilometru. Stát už na něm prostavěl 3 miliardy korun. Celková cena za obě etapy má být zhruba 4 miliardy.
---
Krátké zprávy, 9. 5. 2022, 1
Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji klesla v dubnu o 0,1 procenta na 4,9 procenta. Práci na konci měsíce nemělo 40.243 lidí. Je to o 1167 méně než na konci března. Údaje zveřejnil Úřad práce ČR.
Opilý 28letý řidič vyrazil v Orlové do provozu. Ve své fabii nezvládl mírně pravotočivou zatáčku, vyjel vlevo, kde postupně narazil do několika zaparkovaných vozidel podél komunikace. Nikdo naštěstí nebyl zraněn, škoda byla předběžně odhadnuta 200 tisíc korun. Dechovou zkouškou bylo u řidiče zjištěno přes dvě promile alkoholu v krvi.
---
Maminky z Ukrajiny oslavily Den matek
Slezská diakonie v Českém Těšíně připravila pro ukrajinské maminky program ke Dni matek tak, aby byl atraktivní pro samotné maminky, ale aby se pobavily i jejich děti. Součástí oslavy byl fotokoutek, strom přání a nechyběli ani klauni.
Slezská diakonie v Českém Těšíně pozvala ukrajinské maminky a jejich děti na oslavu ke Dni matek.
Lenka Waszutová, spoluorganizátorka akce: "Obsahoval jednak hudbu i zamyšlení, proto tady máme strom přání, se kterým budeme dále pracovat. Máme nachystané klauny, fotokoutek, aby když odjedou, jim zůstala trvalá vzpomínka na tento den, aby si mohly zavzpomínat na to, že bylo místo, kde se mohly cítit bezpečně, kde byly přijímány s láskou."
anketa, ženy z Ukrajiny: "Mám dvě dcery a jsem už i babička. Líbí se mi program a atmosféra tady, jsem vděčná, jak nás tady přijali." "Program se mi líbí. Líbí se mi, jak se k nám lidé chovají, jsou dobrosrdeční.”
S radostí přijali pozvání na oslavu zástupci vedení města a také biskup Slezské církve evangelické , který všem ženám rozdal růži.
Tomáš Tyrlík, biskup Slezské církve evangelické: "Růže má v sobě velkou květinu. Je to krásná květina, ale zároveň má ostré trny a to je lidský život. A maminky, které tady přišly z Ukrajiny, určitě prožívají teď trnitou cestu."
Děti pobavil svým vystoupením klaun a všichni si pochutnali na sladkém dortu. Slezská diakonie organizuje taková setkání pravidelně.
---
Díky chráněným dílnám pracuje více než stovka lidí
Více než rok funguje v Novém Jičíně chráněná dílna, která dává práci desítkám zdravotně postižených lidí. Ti, se svými různými handicapy, nezůstávají doma a mohou se začlenit do pracovního procesu.
Zdravotně znevýhodnění lidé, třeba invalidní nebo i s mentálním postižením, našli v Novém Jičíně práci v chráněných dílnách na ulici Bohuslava Martinů. Například Michal Vahala zde dochází dva dny v týdnu a recykluje staré elektrozařízení.
Michal Vahala, zaměstnanec chráněných dílen: “Prostě mě to baví a aspoň se doma nenudím, tak chodím tady.”
Město oblast zaměstnávání lidí se zdravotním handicapem dlouhodobě podporuje a snaží se povzbudit zaměstnavatele, aby je do pracovního procesu zapojovali.
Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “V loňském roce vstoupila na naše území organizace, která umí s těmito lidmi pracovat a vytváří pro ně chráněná pracovní místa. A tvoří takový most mezi standardním pracovním trhem a oblastí sociálně terapeutických dílen.”
Petr Bažík, majitel chráněných dílen, Aaska grafik: “Nabízím různé úvazky, různé druhy práce. Jak vidíte, tady mohou rozebírat hard disky, což zvládne každý. A ti méně handicapovaní, co zvládnou balit třeba parfémy nebo dokážou plnit krabičky, tak ti mají delší úvazky.”
Richard Mitáš, zaměstnanec chráněných dílen: “Já tady pracuju pondělí, středa, čtvrtek. Moc se mi tu líbí, jsem spokojený, rád si vydělávám penízky, ať si můžu koupit.”
Robin Vlček, zaměstnanec chráněných dílen: “ Mi se ta práce moc líbí, jsem tady i s přítelkyní, protože co doma, jen odpočívat a sedět, to ne.”
Martin Žurovec, zaměstnanec chráněných dílen: “Jo, nějaké peníze si vydělám a je to fajn. Letos už to bude rok, 10. května a moc mě to tu baví.”
Na Novojičínsku už dnes chráněné dílny brněnské společnosti Aaska dávají práci 130 lidem, otevřeli další dílny v Kopřivnici a Šenově.
---
Krátké zprávy 9. 5. 2022, 2
Záchranáři zasahovali v neděli u pádu muže, který při slaňování spadl v lomu na okraji Bruntálu. Na místo byl povolán také vrtulník, který ošetřeného pacienta transportoval do ostravské fakultní nemocnice.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Čtyřiačtyřicetiletý muž vybavený horolezeckou výstrojí se zřítil při slaňování. Byl v bezvědomí a přímém ohrožení života. Zasahující lékaři u něj zjistili poranění hlavy a mozku."
---
Motorkářské Vítání jara v Bruntále.
Po složitém covidovém období se do Bruntálu opět vrátilo motorkářské Vítání jara. Akce místních Motorafanů si získala velmi dobrou pověst a na bruntálské náměstí přilákala více než 600 milovníků motocyklů.
Klasické i historické motocykly, skútry, tříkolky, čtyřkolky i sajdkáry vytvořily krásnou kulisu jarního centra města.
Petr „Pier“ Machů, hlavní pořadatel, Motorafani Bruntál: „Dneska máme 13. ročník Vítání jara. Je to sraz pro všechny s duší motorkáře se strojem i bez. Přijeli ze Žďáru nad Sázavou, Ostrava, Olomouc, od Brna, z Jižní Moravy přijíždí, takže z celého širokého okolí a z celé republiky."
Na programu Motorkářského vítání jara nebyl jen sraz na náměstí
Roman Stuchlík, pořadatel, Motorafani Bruntál: „Takže určitě 11:45 požehnání farářem a pak následuje tradiční vyjížďka po krásných jesenických horách. Máme tady dneska 5 kapel. Jídla a občerstvení je úplně co hrdlo ráčí."
Pestrá škála strojů zaujala i stovky diváků, kteří byli rádi, že se velké akce na náměstí opět vracejí.
Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Chtěl bych poděkovat Motorafanům, je vidět, že je tady spousta lidí a myslím si, že si dnešní den užijí.“
Pavel „Melda“ Melichárek, Motorafani Bruntál: „No tak tu motorku už mám 15 let, je to speciální motor dvoulitr."
Petr Horký, Motorafani Bruntál: „Tříkolka, obsah 1300. "
Nové technicky vyspělé stroje doplnili i motorkáři s historickými skvosty.
Laďa Thomas, motorkář, Rýmařov: „Jawa 350 Ogar, 49."
Luboš Dřevo, motorkář, Rýmařov: „V černé barvě, je to renovované, je k tomu speciální policejní přilba."
Tolerantní bylo i počasí. Vítání jara tedy současně zahájilo i letošní kulturní sezónu.
---