Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Romové z vyloučených lokalit nemají o očkování zájem
  • Děti si v kutilské dílně vyráběly dřevěné výrobky
  • Ostrava bude hostit MS v hokeji v roce 2024
  • Slavnosti piva a guláše navštívily tisíce lidí
  • Poslední vzdor připomenul dobývání Sovince Švédy

Romové z vyloučených lokalit nemají o očkování zájem

Očkování ve vyloučených lokalitách v Ostravě skončilo fiaskem. Romové nemají o vakcíny zájem a tak naočkoval mobilní tým během celého dne pouze 24 lidí. Přitom zdravotníci objeli hned čtyři vybraná místa ve městě. Do lokality Liščina v Hrušově jeli dokonce úplně zbytečně.

V pátek ráno vyrazil mobilní očkovací tým do vyloučených lokalit. Po pilotním projektu v Přívoze, věnovali zdravotníci společně s terénními pracovníky více času edukaci. Všechna čtyři místa objeli dopředu a Romům vysvětlovali proč je očkování důležité.  Vše ale bylo zřejmě marné. Za celý den naočkovali pouze 23 osob. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "My se snažíme s různými romskými organizacemi spolupracovat a dokonce u toho i jejich zástupci byli, ale stejně to nevedlo k nějakému velkému výsledku." 

Mobilní tým začal nejprve v Zábřehu na ubytovně Soiva, kde sociální pracovníci přemluvili k očkování 14 Romů. Přišla jich ale jen polovina a na dalších místech, tedy v Přívoze a Muglinově to nebylo lepší. Do Komunitního centra Liščina jeli dokonce zcela zbytečně. 

Kumar Vishwanathan, ředitel spolku Vzájemné soužití: "Potřebují hodně času. Oni poslouchají různé dezinformace a mají hrozný strach, že je to jenom špatné, že zemřeme, budeme mít čipy, bude mít magnety, na které se lepí příbory i mince. To slyším pořád."

Podle terénních pracovníků je nutné s Romy dále pracovat a lépe jim všechno vysvětlit. Teprve potom bude mít další výjezd očkovacího týmu smysl. Hejtman zase doufá, že Romové by mohli přijít do očkovacích míst bez registrace, která jsou v plánu u větších obchodů jako je Kaufland nebo Lidl.

---

Děti si v kutilské dílně vyráběly dřevěné výrobky

Letadlo, formule, nebo třeba kytička, či věšák. To si mohly vlastnoručně s pomocí lektora vyrobit děti v kutilské dílně střediska volného času. V rámci akce Prázdniny ve městě připravilo středisko Klíč pro děti každodenní akce od kreativních dílen, až po příměstské i pobytové tábory.

Kutilská dílna v obležení malých kutilů. Se zápalem a nadšením si sem přišli vyrobit vlastnoručně něco ze dřeva.

Anketa: 1.) "Vyrábím letadlo a věšák." – A jak to jde? – "Dobře." 2.) "My jsme teďka tady tři vyráběli letadlo. Je to docela občas trošku těžké zajistit, aby se to nerozpadlo." – A pak si to odneseš domů? – "Ano, i s tím věšákem, který taky budu vyrábět." 3.) "Já dělám letadlo a kytičku." – A jak to jde? – "Letadlo mi jde dobře a kytičku budu dělat za chvíli." 4.) Co tam musíš všechno udělat? Co tam montuješ na tu formuli? – "Kolečka, desku, tyč, a ještě jednu takovou jinou desku."

Kutilská dílna je součástí různých jednodenních akcí v programu Prázdniny ve městě.

David Plánička, pedagog volného času: "Je to v podobném principu, jako máme kroužky přes rok. Kutilové dostávají takové polotovary, výrobky, které pak skládají dohromady a mohou si něco z toho odnést. Dneska tady máme například to letadýlko, které jste viděli před chvilkou nebo třeba formuli, kytičku, věšák, stojan na šperky."

Děti se naučily, jak správně opracovávat dřevo a jak výrobek spojit dohromady.

David Plánička, pedagog volného času: "Ta skladba probíhá tak, že děti dostanou několik kusů toho výrobku. Dohromady si to lepidlem slepí, mohou si to nabarvit, dávají tam špejle, aby se to pořádně zaseklo. Děti to strašně baví, měli jsme tady ještě jednu skupinky, před asi hodinkou, těch tady bylo trošku víc. Někteří stihli i dva výrobky, takže byli do toho hodně zapálení."

Lektor David Plánička vede kromě kutilské dílny ještě další programy pro děti, jako například Legorobotiku.

David Plánička, pedagog volného času: "Je to trošku něco jiného. Děti tam programují a připravují roboty a jinak klasicky příměstské tábory."

Do konce prázdnin děti zažijí ještě sedm příměstských táborů a jeden pobytový. Některé ještě aktuálně běží a v rámci programu Prázdniny ve městě jsou v plánu ještě skoro dvě desítky akcí.

---

Ostrava bude hostit MS v hokeji v roce 2024

Milovníkům sportu přinášíme výbornou zprávu. Mistrovství světa v hokeji bude v roce 2024 skutečně i v Ostravě. Vedení města a Moravskoslezského kraje v pondělí podepsali se svazem ledního hokeje memorandum o vzájemné spolupráci. Ostrava s Prahou stále drží rekord v návštěvnosti šampionátu z roku 2015.

Už je to černé na bílém. V Ostravar Aréně bylo podepsáno memorandum o spolupráci při pořádání Mistrovství světa v hokeji v roce 2024. Ostrava se tak s Prahou na více než 14 dní stane hokejovým centrem světa. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Světová hokejová elita se na českém území představí pojedenácté v historii, poprvé to bylo v roce 1933, naposledy v roce 2015. Věřím, že si za tři roky užijeme nezapomenutelný šampionát, a že naši skvělí fanoušci přinesou českému týmu štěstí a třeba i nějakou medaili. Naposledy to totiž našim hokejistům bronzově cinklo v roce 2012, zlato jsme naposledy vybojovali před jedenácti lety. Našim hráčům přeji stupně vítězů samozřejmě i dříve, ale kdyby se zadařilo i v roce 2024, bylo by to skvělé."

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Jsem nesmírně potěšen, že si Mezinárodní hokejová federace vybrala znova Českou republiku jako místo konání Mistrovství světa 2024, ještě raději jsem pak za to, že šampionát se uskuteční i u nás v Ostravě, v naší městské hokejové hale. Jsem si jist, že se nám, jako doposud, podaří udržet laťku organizace celé akce hodně vysoko, a že těch více než 14 dní bude pro Ostravu opět hokejovým svátkem, který si nejen hokejisté, ale hlavně fanoušci pořádně užijí."

Mistrovství světa je nejprestižnějším turnajem, který pořádá Mezinárodní hokejová federace, jež tvoří 81 národních svazů. Poslední mistrovství světa bylo v Ostravě v roce 2015 a diváci mu vytvořili skvělou kulisu. Návštěvnost ještě nebyla překonána. 

Tomáš Král, prezident Českého svazu ledního hokeje: „Ostrava tradičně nabízí jak zúčastněným mužstvům, tak fanouškům a všem ostatním hostům skvělé podmínky. Nepochybuji, že stejně tomu bude i v roce 2024 a že se znovu společně pokusíme překonat historický rekord v návštěvnosti mistrovství světa, jak se nám to podařilo v letech 2004 a 2015."

Ostrava a Moravskoslezský kraj shodně pořadatelům přispějí po 30 milionech korun. Šampionát se uskuteční od 10. do 26 května 2024. Diváci v Ostravě mohou vidět 28 zápasů v základní skupině a pak ještě dvě čtvrtfinále. Zbytek zápasů se odehraje v Praze. 

---

Slavnosti piva a guláše navštívily tisíce lidí

V Karviné se uskutečnily Slavnosti piva a guláše. Do soutěže se zapojilo 11 týmů profesionálních i amatérských kuchařů z Karviné, Orlové a okolních obcí. Většina sázela na jistotu a připravovala klasický hovězí guláš, k ochutnání byl ale třeba i guláš hlívový nebo rybí.

Je sobota dopoledne a v areálu Lodiček začaly přípravy na soutěžní Slavnosti piva a guláše. Samotná akce začíná pro veřejnost až ve tři hodiny odpoledne, týmy ale různé varianty gulášů připravují přímo na místě.

anketa: soutěžní týmy: “Budeme dělat hovězí guláš z kližky. Nic extra nemáme, standardní příprava."

 Kapacitně areál Lodiček odpoledne doslova praskal ve švech, i pro organizátory byla účast nad očekávání mnohonásobně vyšší než sami počítali.

Lukáš Heczko, organizátor, předseda Iniciativy Dokořán: "Jednalo se o letos nejnáročnější ročník co se týče příprav, počasí přeje, lidí je tady spousta, je to nejvíc navštěvovaná akce v rámci slavností guláše ale všechno jsme zvládli."

Zatímco se lidé bavili u živé hudby, porota ochutnávala vzorky.

Všechny tři předešlé ročníky vyhrál tým Chacharů, ten se letos rozhodl neúčastnit se a přenechat chuť vítězství jinému týmu.

A co nakonec porotu přesvědčilo o vybrání nejchutnějšího guláše?

Tomáš Strzondala, porotce, člen týmů Chacharů: "Já jsme to kontroloval podle soli. Někteří hodně přesolili, někteří nedosolili, ale bio, ten byl výborný."

A na tom se shodli všichni porotci, guláš týmů Zdravé obědy Karviná v letošním ročníku zvítězil nejen u porotců, ale zpětnou pochvalnou vazbu dostal tento tým i od návštěvníků. 

---

Poslední vzdor připomenul dobývání Sovince Švédy

Celkem třikrát vpadla ke konci třicetileté války švédská vojska na Moravu. Dobyla Olomouc, vyplenila Kroměříž, Brno se jim ovšem dobýt nepodařilo. Soustředila proto své síly na hrad Sovinec. Událostem té doby a poctě statečným obráncům hradu byla věnována akce Poslední vzdor.

Obránci Sovince tehdy odolávali obrovské přesile švédských vojsk.

Ivana Vlachová, průvodkyně: „Švédové měli tehdy na 8 tisíc vojáků, měli k dispozici 82 děl a vedl je jeden z nejlepších vojevůdců té doby Torstenson a obránců bylo tehdy pouze několik set, i přesto se bránili po 21 dní a poté tedy kapitulovali."

Na Sovinec se sjelo několik šermířských a mušketýrských skupin, aby rekonstruovali dobývání hradu a předvedli své umění.

Michal Koutný, kastelán Sovince: „Memento Mori, skupina Taurus z Brna, mušketýrská jednotka Salva Guardia z Olomouce, máme zde také německou mušketýrskou jednotku Bernauer Briganten."

Bernd Eccarius, mušketýrská skupina Bernauer Briganten (N): „Jmenuji se Bernd Eccarius, jsme z Bernau u Berlína a přijeli jsme na pozvání kamarádů ze skupiny Freie Fechter, abychom se zúčastnili vaší bitvy.“

Thomas von Graz, představitel Lennarta Torstensona: „Ztvárňuji švédského vrchního velitele generála Torstensona, který po neúspěšném dobývání Brna roku 1643 rozhodl dobýt hrad Sovinec.“

Návštěvníci akce byli svědky pestrého programu s divadleními vystoupeními, kláním šermířů i střelbou mušketýrů.

Anketa, návštěvníci Sovince: „Nejvíc se mi líbí ty bitvy, jak se šermujou.“

„Nejvíc se mi líbí, že tu lidi chodí oblečení v těch starých oblecích.“

„My jsme z Bruntálu a líbí se nám tady moc.“

„Jsme z Jižních Šumic a líbí se nám tady.“

Dění na hradě Sovinci bude pokračovat o v dalších víkendech, hned ten příští bude věnován Hodokvasu rytíře Kobylky.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
09. srpna 2021, 17:00

Romové z vyloučených lokalit nemají o očkování zájem

Očkování ve vyloučených lokalitách v Ostravě skončilo fiaskem. Romové nemají o vakcíny zájem a tak naočkoval mobilní tým během celého dne pouze 24 lidí. Přitom zdravotníci objeli hned čtyři vybraná místa ve městě. Do lokality Liščina v Hrušově jeli dokonce úplně zbytečně.

V pátek ráno vyrazil mobilní očkovací tým do vyloučených lokalit. Po pilotním projektu v Přívoze, věnovali zdravotníci společně s terénními pracovníky více času edukaci. Všechna čtyři místa objeli dopředu a Romům vysvětlovali proč je očkování důležité.  Vše ale bylo zřejmě marné. Za celý den naočkovali pouze 23 osob. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "My se snažíme s různými romskými organizacemi spolupracovat a dokonce u toho i jejich zástupci byli, ale stejně to nevedlo k nějakému velkému výsledku." 

Mobilní tým začal nejprve v Zábřehu na ubytovně Soiva, kde sociální pracovníci přemluvili k očkování 14 Romů. Přišla jich ale jen polovina a na dalších místech, tedy v Přívoze a Muglinově to nebylo lepší. Do Komunitního centra Liščina jeli dokonce zcela zbytečně. 

Kumar Vishwanathan, ředitel spolku Vzájemné soužití: "Potřebují hodně času. Oni poslouchají různé dezinformace a mají hrozný strach, že je to jenom špatné, že zemřeme, budeme mít čipy, bude mít magnety, na které se lepí příbory i mince. To slyším pořád."

Podle terénních pracovníků je nutné s Romy dále pracovat a lépe jim všechno vysvětlit. Teprve potom bude mít další výjezd očkovacího týmu smysl. Hejtman zase doufá, že Romové by mohli přijít do očkovacích míst bez registrace, která jsou v plánu u větších obchodů jako je Kaufland nebo Lidl.

---

Děti si v kutilské dílně vyráběly dřevěné výrobky

Letadlo, formule, nebo třeba kytička, či věšák. To si mohly vlastnoručně s pomocí lektora vyrobit děti v kutilské dílně střediska volného času. V rámci akce Prázdniny ve městě připravilo středisko Klíč pro děti každodenní akce od kreativních dílen, až po příměstské i pobytové tábory.

Kutilská dílna v obležení malých kutilů. Se zápalem a nadšením si sem přišli vyrobit vlastnoručně něco ze dřeva.

Anketa: 1.) "Vyrábím letadlo a věšák." – A jak to jde? – "Dobře." 2.) "My jsme teďka tady tři vyráběli letadlo. Je to docela občas trošku těžké zajistit, aby se to nerozpadlo." – A pak si to odneseš domů? – "Ano, i s tím věšákem, který taky budu vyrábět." 3.) "Já dělám letadlo a kytičku." – A jak to jde? – "Letadlo mi jde dobře a kytičku budu dělat za chvíli." 4.) Co tam musíš všechno udělat? Co tam montuješ na tu formuli? – "Kolečka, desku, tyč, a ještě jednu takovou jinou desku."

Kutilská dílna je součástí různých jednodenních akcí v programu Prázdniny ve městě.

David Plánička, pedagog volného času: "Je to v podobném principu, jako máme kroužky přes rok. Kutilové dostávají takové polotovary, výrobky, které pak skládají dohromady a mohou si něco z toho odnést. Dneska tady máme například to letadýlko, které jste viděli před chvilkou nebo třeba formuli, kytičku, věšák, stojan na šperky."

Děti se naučily, jak správně opracovávat dřevo a jak výrobek spojit dohromady.

David Plánička, pedagog volného času: "Ta skladba probíhá tak, že děti dostanou několik kusů toho výrobku. Dohromady si to lepidlem slepí, mohou si to nabarvit, dávají tam špejle, aby se to pořádně zaseklo. Děti to strašně baví, měli jsme tady ještě jednu skupinky, před asi hodinkou, těch tady bylo trošku víc. Někteří stihli i dva výrobky, takže byli do toho hodně zapálení."

Lektor David Plánička vede kromě kutilské dílny ještě další programy pro děti, jako například Legorobotiku.

David Plánička, pedagog volného času: "Je to trošku něco jiného. Děti tam programují a připravují roboty a jinak klasicky příměstské tábory."

Do konce prázdnin děti zažijí ještě sedm příměstských táborů a jeden pobytový. Některé ještě aktuálně běží a v rámci programu Prázdniny ve městě jsou v plánu ještě skoro dvě desítky akcí.

---

Ostrava bude hostit MS v hokeji v roce 2024

Milovníkům sportu přinášíme výbornou zprávu. Mistrovství světa v hokeji bude v roce 2024 skutečně i v Ostravě. Vedení města a Moravskoslezského kraje v pondělí podepsali se svazem ledního hokeje memorandum o vzájemné spolupráci. Ostrava s Prahou stále drží rekord v návštěvnosti šampionátu z roku 2015.

Už je to černé na bílém. V Ostravar Aréně bylo podepsáno memorandum o spolupráci při pořádání Mistrovství světa v hokeji v roce 2024. Ostrava se tak s Prahou na více než 14 dní stane hokejovým centrem světa. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Světová hokejová elita se na českém území představí pojedenácté v historii, poprvé to bylo v roce 1933, naposledy v roce 2015. Věřím, že si za tři roky užijeme nezapomenutelný šampionát, a že naši skvělí fanoušci přinesou českému týmu štěstí a třeba i nějakou medaili. Naposledy to totiž našim hokejistům bronzově cinklo v roce 2012, zlato jsme naposledy vybojovali před jedenácti lety. Našim hráčům přeji stupně vítězů samozřejmě i dříve, ale kdyby se zadařilo i v roce 2024, bylo by to skvělé."

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Jsem nesmírně potěšen, že si Mezinárodní hokejová federace vybrala znova Českou republiku jako místo konání Mistrovství světa 2024, ještě raději jsem pak za to, že šampionát se uskuteční i u nás v Ostravě, v naší městské hokejové hale. Jsem si jist, že se nám, jako doposud, podaří udržet laťku organizace celé akce hodně vysoko, a že těch více než 14 dní bude pro Ostravu opět hokejovým svátkem, který si nejen hokejisté, ale hlavně fanoušci pořádně užijí."

Mistrovství světa je nejprestižnějším turnajem, který pořádá Mezinárodní hokejová federace, jež tvoří 81 národních svazů. Poslední mistrovství světa bylo v Ostravě v roce 2015 a diváci mu vytvořili skvělou kulisu. Návštěvnost ještě nebyla překonána. 

Tomáš Král, prezident Českého svazu ledního hokeje: „Ostrava tradičně nabízí jak zúčastněným mužstvům, tak fanouškům a všem ostatním hostům skvělé podmínky. Nepochybuji, že stejně tomu bude i v roce 2024 a že se znovu společně pokusíme překonat historický rekord v návštěvnosti mistrovství světa, jak se nám to podařilo v letech 2004 a 2015."

Ostrava a Moravskoslezský kraj shodně pořadatelům přispějí po 30 milionech korun. Šampionát se uskuteční od 10. do 26 května 2024. Diváci v Ostravě mohou vidět 28 zápasů v základní skupině a pak ještě dvě čtvrtfinále. Zbytek zápasů se odehraje v Praze. 

---

Slavnosti piva a guláše navštívily tisíce lidí

V Karviné se uskutečnily Slavnosti piva a guláše. Do soutěže se zapojilo 11 týmů profesionálních i amatérských kuchařů z Karviné, Orlové a okolních obcí. Většina sázela na jistotu a připravovala klasický hovězí guláš, k ochutnání byl ale třeba i guláš hlívový nebo rybí.

Je sobota dopoledne a v areálu Lodiček začaly přípravy na soutěžní Slavnosti piva a guláše. Samotná akce začíná pro veřejnost až ve tři hodiny odpoledne, týmy ale různé varianty gulášů připravují přímo na místě.

anketa: soutěžní týmy: “Budeme dělat hovězí guláš z kližky. Nic extra nemáme, standardní příprava."

 Kapacitně areál Lodiček odpoledne doslova praskal ve švech, i pro organizátory byla účast nad očekávání mnohonásobně vyšší než sami počítali.

Lukáš Heczko, organizátor, předseda Iniciativy Dokořán: "Jednalo se o letos nejnáročnější ročník co se týče příprav, počasí přeje, lidí je tady spousta, je to nejvíc navštěvovaná akce v rámci slavností guláše ale všechno jsme zvládli."

Zatímco se lidé bavili u živé hudby, porota ochutnávala vzorky.

Všechny tři předešlé ročníky vyhrál tým Chacharů, ten se letos rozhodl neúčastnit se a přenechat chuť vítězství jinému týmu.

A co nakonec porotu přesvědčilo o vybrání nejchutnějšího guláše?

Tomáš Strzondala, porotce, člen týmů Chacharů: "Já jsme to kontroloval podle soli. Někteří hodně přesolili, někteří nedosolili, ale bio, ten byl výborný."

A na tom se shodli všichni porotci, guláš týmů Zdravé obědy Karviná v letošním ročníku zvítězil nejen u porotců, ale zpětnou pochvalnou vazbu dostal tento tým i od návštěvníků. 

---

Poslední vzdor připomenul dobývání Sovince Švédy

Celkem třikrát vpadla ke konci třicetileté války švédská vojska na Moravu. Dobyla Olomouc, vyplenila Kroměříž, Brno se jim ovšem dobýt nepodařilo. Soustředila proto své síly na hrad Sovinec. Událostem té doby a poctě statečným obráncům hradu byla věnována akce Poslední vzdor.

Obránci Sovince tehdy odolávali obrovské přesile švédských vojsk.

Ivana Vlachová, průvodkyně: „Švédové měli tehdy na 8 tisíc vojáků, měli k dispozici 82 děl a vedl je jeden z nejlepších vojevůdců té doby Torstenson a obránců bylo tehdy pouze několik set, i přesto se bránili po 21 dní a poté tedy kapitulovali."

Na Sovinec se sjelo několik šermířských a mušketýrských skupin, aby rekonstruovali dobývání hradu a předvedli své umění.

Michal Koutný, kastelán Sovince: „Memento Mori, skupina Taurus z Brna, mušketýrská jednotka Salva Guardia z Olomouce, máme zde také německou mušketýrskou jednotku Bernauer Briganten."

Bernd Eccarius, mušketýrská skupina Bernauer Briganten (N): „Jmenuji se Bernd Eccarius, jsme z Bernau u Berlína a přijeli jsme na pozvání kamarádů ze skupiny Freie Fechter, abychom se zúčastnili vaší bitvy.“

Thomas von Graz, představitel Lennarta Torstensona: „Ztvárňuji švédského vrchního velitele generála Torstensona, který po neúspěšném dobývání Brna roku 1643 rozhodl dobýt hrad Sovinec.“

Návštěvníci akce byli svědky pestrého programu s divadleními vystoupeními, kláním šermířů i střelbou mušketýrů.

Anketa, návštěvníci Sovince: „Nejvíc se mi líbí ty bitvy, jak se šermujou.“

„Nejvíc se mi líbí, že tu lidi chodí oblečení v těch starých oblecích.“

„My jsme z Bruntálu a líbí se nám tady moc.“

„Jsme z Jižních Šumic a líbí se nám tady.“

Dění na hradě Sovinci bude pokračovat o v dalších víkendech, hned ten příští bude věnován Hodokvasu rytíře Kobylky.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-09-08-2021-17-00