Hygienici dali v Ostravě 7 pokut za nedodržování opatření
V minulém týdnu se po celé zemi konaly kontroly hygieniků zaměřené na dodržování protiepidemických opatření. V drtivé většině se kontroloři zaměřili především na restaurace. V našem kraji ale příliš pochybení nezjistili.
Od minulého týdne platí v celé zemi zpřísněná protiepidemická opatření a pracovníci Krajské hygienické stanice v Ostravě vyrazili jejich dodržování zkontrolovat. Výsledky jsou až překvapivě dobré. Za dva dny navštívili přes 4 tisíce provozoven a na místě rozdali pouze 8 pokut. Další porušení se budou řešit ve správním řízení.
Aleš Kotrla, mluvčí KHS MS kraje v Ostravě: "Bylo provedeno téměř 4 tisíce kontrol fyzických osob v zařízeních stravovacích služeb, v zařízeních péče o tělo, na sportovištích, na kulturních a sportovních akcích, v saunách i v kadeřnictvích. Na místě bylo uděleno 8 pokut."
Kromě restaurací hygienici kontrolovali také fitcentra, kadeřnictví, kina, divadla i kulturní akce a také sportoviště. Pokuty na místě byly nejčastěji uděleny hostům v restauracích, kteří neprokázali bezinfekčnost. 300 korun jich zaplatilo 6. Většina restaurací, ale takové hosty vykazuje a kvůli opatřením je i nižší návštěvnost.
provozní restaurací v Ostravě: "Je to minimálně osm až deset lidí, které vykážeme denně. Na provoz to určitě má vliv, finančně jsme na tom hodně špatně. Ti, co to potvrzení mají, tak to berou normálně, ale ti co to nemají, tak na to reagují dost špatně,"
"My samozřejmě máme všechno v pořádku. My na to dbáme, podle nás je to v pořádku, že chodí kontroly. Myslím, že je v pořádku, že by lidé měli být očkovaní a testovaní."
Na pokutách vybrali hygienici 3800 korun. 11 osob, které ale nespolupracovaly, bude řešeno v tzv. příkazním řízení a tam už se mohou pokuty vyšplhat mnohem výše. Kontroly budou prý pokračovat.
---
Nemocnice získala akreditaci na léčbu endometriózy
Nemocnice ve Frýdku-Místku má první Centrum porodní asistence. To zajistí opět kvalitnější péči a přístup k rodičkám. Gynekologicko-porodní oddělení se navíc může pochlubit ještě další novinkou. Jako první v Moravskoslezském kraji získalo evropskou akreditaci pro léčbu endometriózy.
Gynekologicko-porodní oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku se v poslední době snaží držet krok s moderními trendy. Aktuálně se jim po dlouhé době podařilo získat evropskou akreditaci společnosti EuroEndoCer pro léčbu endometriózy.
Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "S hrdostí můžeme říct, že jsme třetí centrum v republice, které tuto akreditaci obdrželo. A zároveň jsme první centrum v Moravskoslezském kraji, které tuto akreditaci dostalo. Je to obrovský benefit pro pacienty, protože pacientky mají garantován vysoký standard péče, protože součástí té akreditace je určitá spolupráce s ostatními kolegy. Jednak klasickými lékaři, jednak s kolegy, kteří se zabývají trošku alternativnější medicínou. I spolupráce s psychology a psychiatry, takže dalo by se říct, že pacienty u nás mají zajištěnou komplexní léčbu endometriózy, ať operačně nebo neoperačně."
Endometrióza je v populaci velice časté onemocnění. Trpí jím zhruba 10 procent žen ve fertilním věku.
Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "Je to onemocnění, které omezuje ženu svými bolestmi, jednak v pracovním, osobním i partnerském životě. Spousta žen s endometriózou má problém s otěhotněním. Takže o tuto akreditaci jsme zažádali s cílem, abychom těmto ženám pomohli. Abychom jim zabezpečili rychlejší přístup k léčbě a lepší léčebné výsledky. Jednak ulevit od bolesti a jednak s otěhotněním."
Gynekologicko-porodnické oddělení navíc tento rok zavedlo řadu novinek. Spustilo například první Centrum porodní asistence.
Lucie Černá, porodní asistentka: "Cílem Centra porodní asistence je zkvalitnit přístup k rodičkám, protože my už delší dobu se snažíme respektovat jejich přání. Díky tomu jsme zjistili, že ty naše klienty touží po tom prožít porod v co nejmenším počtu lidí. A touží porod prožít jenom s tou porodní asistentkou. Takže cílem je zajistit té ženě a umožnit prožít fyziologický porod, ale zároveň i v bezpečí té naší porodnice."
Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "Jednak jsme zahájili zevní obraty konců pánevních. Takže klientky, které jsou těhotné a čekají miminko, které naléhá zadečkem, u nás mohou absolvovat zevní obrat. Tím pádem je tam větší pravděpodobnost, že se nám podaří miminko dostat na polohu hlavičkou a může rodit bezpečně i spontánně."
Lucie Černá, porodní asistentka: "Částečně se nám zvýšila kompetence, protože už v době studia jsme získaly kompetence, které jsme v praxi zatím nemohly rozvíjet. Ale díky Centru porodní asistence můžeme navíc například hodnotit kardiotokograf nebo případně ošetřovat porodní poranění."
Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "A současně jsme velice výrazně zkvalitnili stravu na oddělení, takže maminky po porodech mají více bílkovin, aby mohly mít lepší zahájení kojení a tím pádem, aby ta laktace probíhala tak, jak má."
Veškeré novinky najdete také na facebookovém a instragramovém profilu Porodnice Frýdek-Místek.
Lucie Černá, porodní asistentka: "A co se týče další péče, tak od letošního roku, od prázdnin, máme porodnickou vanu, do které můžeme odvádět porody. Vana je komfortní i v tom, že má světelné osvětlení, udržuje stálou teplotu vody a taky máme i soukromou porodní asistentku, která pracuje v naší porodnici a díky tomu ji ženy mohou oslovit už v době těhotenství a ona je provází i v době porodu. Případně, pokud mají zájem, i v období šestinedělí s ní mohou být ještě v kontaktu a konzultovat případně nějaké nejasnosti kolem ošetřování novorozence a dále. Pořádáme předporodní kurzy, které jsme ani nepřerušili v době lockdownu. Prováděli jsme je v online verzi a nadále v tom pokračujeme. Máme i interaktivní prohlídku na našich stránkách. Ženy, které se nechtějí zúčastnit kurzů, tak mohou navštívit naše stránky nemocnice, kde si to pustí v online verzi. Naše porodnice provádí ještě individuální konzultace. Žena se objedná, může s partnerem přijít, soukromá hodina s porodní asistentkou je o tom, že probírají porodní plán a průběh porodu, jaký si přejí zažít, prožít."
Porodnice také nabízí individuální konzultace, kdy porodní asistentka probere s rodičkou a jejím partnerem porodní plán, průběh porodu a další záležitosti.
---
Slezská Ostrava začala s likvidací bezdomovecké osady
Doslova pevnost si během let vybudovalo v lesíku ve Slezské Ostravě několik bezdomovců. Jejich vůdce byl velmi manuálně zručný a tak v osadě nechyběla elektřina ze slunce a dokonce ani tekoucí voda. Vedení městského obvodu ale vadil obrovský nepořádek, který bezdomovci dělali a tak bylo rozhodnuto o likvidaci osady.
O bezdomovecké osadě jsme se dozvěděli od provozovatele sdílených kol, který řešil jejich časté krádeže a pomocí GPS zařízení kola našel právě tam. Je neuvěřitelné, co vše v průběhu asi 6 let bezdomovci nasbírali. Osada je obehnána plotem a vchod je možný pouze přes padací most. Chatrče mají elektřinu a z kohoutku dokonce teče voda. Na rozsáhlém území je ale neuvěřitelný nepořádek a proto se radnice rozhodla osadu zlikvidovat.
Daniel Tvrdý, vedoucí Oddělení životního prostředí Slezské Ostravy: "S chlapama z technických služeb a z OZO jsme domluveni, že ty věci budeme i třídit. Je tam spousta dřeva, elektrospotřebičů i kovového materiálu."
Když v úterý ráno dorazili úředníci s policisty a úklidovou četou, byla v osadě pouze jedna obyvatelka. Ostatní poslechli a vystěhovali se dříve.
strážník MP: "Vezměte si své nejcennější věci a opusťte tuto chatrč."
Osadě šéfoval asi 40letý Daniel s ruskými kořeny, který v těchto dnech provádí obecně prospěšné práce. Byl prý velký kutil a tak je díky němu v chatrčích světlo, televize a další vymoženosti moderní doby. Elektřinu získával ze solárního panelu na střeše. To vše ale musí pryč.
Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Víme, že nerad komunikuje s úřady, přestože má i datovou schránku. Nicméně byl velmi zručný a spousta lidí bez domova mu tam nosila nalezené nebo kradené věci a on je opravoval a následně je prodával."
Při prohledávání chatrčí bylo nalezeno i velké množství injekčních stříkaček, takže strážníci přivolali posily pro jejich bezpečný sběr. I když to lze těžko dokázat, je pravděpodobné, že spousta věcí pochází z krádeží.
---
Děti a senioři společně sázeli stromy
Děti a senioři z Karviné měli jedinečnou příležitost vysadit společně solitérní borovice. Nešlo přitom o jednorázovou akci, místní Technické služby mají v plánu podobných aktivit pořádat do budoucna více.
Technické služby Karviná, které získaly v roce 2019 cenu hejtmana Moravskoslezského kraje za společenskou odpovědnost, nastartovaly ve městě velmi užitečný projekt související se zlepšováním životního prostředí. V první fázi do projektu zapojily nejmladší a nejstarší generací obyvatel při společném sázení stromů poblíž budovy MP Karviná.
Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: “Nabídli jsme patronát pro každý stromek mateřským a základním školám a odlehčovací službě, která pomáhá rodinám se staršími nemocnými lidmi."
Děti a senioři symbolicky sázeli solitérní borovice.
anketa: seniorka z odlehčovací služby: "Je to výborné. Dělá se něco pro budoucnost a děti budou vzpomínat.”
anketa: žák ZŠ Dělnická: "Mě se ten nápad líbil a bylo to moc super."
TS Karviná plánují v rámci společensky odpovědného přístupu pokračovat.
Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: “Máme předjednáno s odborem komunálních služeb MMK, že do budoucích let budeme dále sázet a to nejen borovice, ale třeba různá keřová patra a další věci v rámci ekologie, naplánujeme například jarní nebo podzimní úklid jednotlivých lokalit. Těch myšlenek a nápadů máme více."
Každý strom bude ještě opatřen tabulí s informacemi, kdo má nad ním patronát.
---
Erasmus v Jeseníkách na téma lesnictví zavítal i do Bruntálu
Výměnný pobyt projektu Erasmus plus v Jeseníkách byl tentokrát zaměřen na téma lesnictví. 30 mladých lidí z celé Evropy se sjelo do Karlova pod Pradědem, aby načerpalo nové poznatky a pomohlo jesenickým lesům. Seznámili se také s městskými parky a výsadbou izolační zeleně.
Hosté z Turecka, Španělska, Rumunska, Portugalska, Polska a České republiky měli možnost také vzájemně porovnat problémy péče o lesy ve svých zemích.
Pavel Vítek, organizátor pobytu, předseda pořádajícího spolku: „Někteří z nich dokonce mají už nějaké zkušenosti ohledně lesnictví a dnes že půjdeme do nedalekých lesů, kde budeme společně sbírat odpadky a v podstatě tímto způsobem ty lesy i čistit.“
Péči o zeleň i její výsadbu poznali účastníci přímo v terénu při pomoci lesům v Jeseníkách čištěním i novou výsadbou.
Diogo, účastník pobytu, Portugalsko: „Myslím, že je velice důležité, aby tyto ekologicky zaměřené projekty pokračovaly."
Miguel, účastník pobytu, Portugalsko: „Projekt je báječný, poznali jsme mnoho nového z těchto témat ve středu Evropy. Zvláště v České republice jsme se mnoho naučili."
Bengisu, účastnice pobytu, Turecko: „Díky tomuto projektu jsem se naučila mnohem více o lesích."
Projekt Erasmus zavítal také do Bruntálu, kde se účastníci seznámili se všemi městskými parky a především s projektem výsadby izolační zeleně na Jesenické ulici.
Lenka Vaňková, referent správy majetku MěÚ Bruntál: „Celkem budeme vysazovat 105 stromů a druhově se bude jednat o javory, ozdobné hrušně a topoly italiky, zavětvované od země."
Erasmus plus je výměnným pobytem. Umožňuje současně našim mladým lidem získat kontakty a nové poznatky v jiných zemích Evropy.
---