Strážníci sledovali na kamerách krádež v přímém přenosu
Kamerový systém je v Ostravě velmi často klíčový pro dopadení pachatelů trestných činů a stejně tomu bylo i v minulém týdnu. Strážníci v operačním středisku sledovali v přímém přenosu dva mladíky, kteří okradli na tramvajové zastávce spícího muže. Krátce nato byli zadrženi.
Oblast tramvajových zastávek Výstaviště u Divadla Antonína Dvořáka je hlídaná prostřednictvím kamerového systému a tyto záběry se dispečerovi naskytly krátce po půlnoci ve čtvrtek. Dva mladíci si evidentně vytipovali spícího muže a rozhodli se jej okrást. Jeden mu prohledával kapsy a druhý mu kryl záda.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Zatímco starší z mužů (28) si přisedl na lavičku ke spícímu muži a jednou rukou se pokoušel zmocnit jeho peněženky, druhý muž (27) bedlivě sledoval okolí a kontroloval situaci. Vidina snadného lupu se začala komplikovat poté, co zlodějíček zjistil, že kapsa kalhot je až příliš těsná. Aby se zmocnil peněženky, musel si dopomoci druhou rukou. Při tomto počínání již nebyl tolik obratný. Došlo k probuzení poškozeného, kterému se zjevně mužovo počínání nelíbilo."
Hlídka, která vyrazila zloděje dopadnout, měla perfektní popis, takže po chvíli skončili oba s pouty na rukou a to přesto, že se na útěku rozdělili.
Svatopluk Harok, strážník MP Ostrava: "Díky kamerám můžeme ihned reagovat na mimořádné situace a následně na problémová místa vysíláme nejblíže situované hlídky."
Ostrava v současné době disponuje více než 700 kamerami, které obsluhují strážníci na devíti stanovištích. Zejména v noci, kdy je menší pohyb lidí, jim pak neujde ani myš. Kamery ale mají záznamové zařízení, takže není problém dohledat ani události, které se stanou mimo oči dispečerů.
---
Rekonstrukce budovy bývalých jeslí je v plném proudu
Práce na přestavbě bývalých jeslí na stacionář pro lidi s mentálním hendikepem v Havířově je v plném proudu. Rekonstrukce, která si vyžádá více než 40 milionovou investici, by měla být dokončena v září tohoto roku.
Těžká technika najela do prostoru bývalých jeslí na Šumbarku. Z budovy, která bude po rekonstrukci sloužit organizaci Santé, zbyl jen skelet. Část šla úplně dolů, aby vznikl prostor pro výtah.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Zůstaly tady pouze svislé nosné konstrukce, střešní konstrukce a prakticky všechno ostatní bude nové. To znamená, přijdou tam nová okna, dveře, příčky, které budou rozdělovat místnosti. Budou tam nové rozvody elektřiny, nové rozvody zdravotechniky. Zakázku jsme soutěžili ještě v minulém roce, kdy ještě ceny nebyly tak vysoko. Takže myslím, že cena je dobrá a jsem za to rád.”
Po rekonstrukci se stane tato budova nejmodernější pro sociální účely.
Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Bude určena pro klienty, kteří v současné době chodí do organizace Santé do denních stacionářů. Takže toto bude denní stacionář právě pro klienty s mentálním, nebo kombinovaným zdravotním postižením a tím, že tedy bude plně bezbariérová, tak tady najdou zázemí pro sebe vlastně zejména lidé, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík."
Rekonstrukce by měla být dokončena do září a vyjde na zhruba 43 milionů korun. V další etapě bude následovat revitalizace zahrady.
---
V Ostravě začala oprava mostu na Rudné ulici
V pondělí začala obávaná rekonstrukce mostu na Rudné ulici v Ostravě-Vítkovicích. Hned ráno omezili silničáři v jednom směru provoz, aby do něj později svedli i dopravu z opačného směru od Havířova. Nákladní automobily na mosty nesmějí vůbec.
V pondělí ráno mnozí řidiči vyrazili do práce s obavami. Hlavně ti, kteří musejí po Rudné ulici přes most ve Vítkovicích. Byl totiž ve špatném technickém stavu a tak začala jeho rekonstrukce. Silničáři umísťovali značení postupně, takže ještě dopoledne jezdili řidiči bez kolon. Kamiony už ale musely na objízdné trasy.
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "První objízdná trasa je připravena přes silnice I/11 (ul. Rudná), I/56 (ul. Místecká), II/647 (ul. Mariánskohorská) a I/58 (ul. Plzeňská) zpět na I/11. Alternativní objížďka pro rozptýlení velmi hustého provozu vede přes silnice I/11 (ul. Rudná), II/477 (ul. Frýdecká), II/647 (ul. Bohumínská) a po dálnici D1 zpět k I/11."
Osobní vozy budou jezdit po jedné části mostu v obousměrném provozu. Druhá část se bude nejprve bourat a pak znovu stavět. Vzhledem k tomu, že ale na Rudnou denně vyrazí kolem 34 tisíc vozidel, očekávají se kolony. Může tedy být rychlejší využít objízdné trasy.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR: "Policisté budou přítomni v samotném místě dopravního omezení, vyšší počet hlídek také plánujeme zejména od pondělí směřovat na přilehlé komunikace nebo tam, kde předpokládáme dopravní komplikace."
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Situaci monitorujeme na našem dohledovém pracovišti, informace předáváme průběžně Policii ČR a v případě jejich žádosti se podílíme na opatřeních k usměrňování dopravy v okolí uzávěry."
Rekonstrukce obou mostů potrvá zhruba dva roky a vyjde na asi 239 milionů korun. Hlavně v prvních dnech by řidiči měli být opatrní a raději ubrat plyn.
---
V opavské porodnici přišlo vloni na svět 988 dětí
V opavské porodnici se během uplynulého roku narodila necelá tisícovka dětí. Zhruba tři procenta rodiček pozitivních na onemocnění Covid-19 musela mít během pobytu v porodnici zvláštní péči. Naštěstí měly všechny ženy lehký průběh onemocnění, takže porod zvládly bez komplikací.
Vloni se v opavské porodnici narodil naprosto stejný počet dětí jako v předešlém roce – 988. Většina z nich spontánní cestou. V 17% případů lékaři kvůli vysokému riziku indikovali budoucím maminkám císařský řez. V poslední době se tady specializují na otáčení plodu, který je uložený v děloze koncem pánevním. Ročně tady registrují 25 takových případů. Otočit miminko v břiše matky se podaří u poloviny z nich.
Zvláštní péče se dostává ženám, které jsou při příjmu do porodnice pozitivní na koronavirus.
Alfréd Dörr, primář gynekologicko-porodnického odd., Slezská nemocnice: „Máme vyčleněny porodní pokoje, kde je tato rodička před porodem, a po porodu 2-3 hodiny. Pak se přesouvá i s dítětem na jiné covidové lůžko na oddělení.“
Personál musí při péči o takové pacientky využívat ochranné prostředky. Každá návštěva personálu na pokoji se tak neobejde bez speciálního oblečení.
Petra Stebelová, porodní asistentka, Slezská nemocnice: „Mám na sobě jednu zástěru, teď si nasazuji návleky na boty. Následně budu pokračovat dalším oblečením.“
Rodiček pozitivních na onemocnění covid-19 přijali v porodnici během loňského roku 23. Všechny ženy měly lehký průběh nemoci a porod zvládly bez komplikací.
---
Nový Jičín se zbavuje nepotřebného majetku
Nový Jičín se zbavuje nepotřebného nemovitého majetku. Vychází přitom z auditu, který nechal zpracovat před dvěma lety. Nového majitele hledá pro areál bývalého pivovaru. Nevyužitý dům v Žilině prodá mobilnímu hospici.
Prodeje dvou nevyužitých nemovitostí v majetku města odsouhlasili novojičínští zastupitelé v prosinci. V obou případech dali na doporučení auditu zpracovaného v roce 2019, který se zabýval ekonomickou využitelností vybraných budov. Doporučil, které opravit, a které odprodat.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Jednou z budov, který je pro město nepotřebná, nevyužitelná, je objekt U jezu, je to areál bývalého pivovaru. Zastupitelstvo města schválilo vyhlášení nabídkového řízení, nyní tedy běží lhůta pro podání nabídek.”
Bývalý pivovar je zchátralý, ovšem některé jeho části jsou nemovitými kulturními památkami. Vyhlašovací nabídková cena je podle znaleckého posudku 6 milionů 300 tisíc korun.
Dalším nepotřebným majetkem města je rodinný na ulici Hluboká. V tomto případě schválili zastupitelé jeho přímý prodej konkrétnímu zájemci za 4 miliony 200 tisíc korun.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tento dům bude rekonstruovat a provozovat organizace Andělé Stromu života. Teno dům jim umožní portfolio jejich činností a hlavně terénní služby rozšířit.”
Spolek Andělé Stromu Života provozuje sociální a zdravotnické služby, v současné době je v nájemních prostorách. Dům má možnost koupit a rekonstruovat díky dotačnímu programu ministerstva práce a sociálních věcí.
---
Po oblevě se areály vracejí k plnému provozu
Oteplení po vánočních svátcích přidělalo vrásky na čelech provozovatelů lyžařských areálů v celé zemi. Mnohé areály musely omezit provoz, zrušit večerní lyžování nebo dokonce zastavit provoz některých sjezdovek. Současné mrazivé počasí však pomáhá opětovnému dosněžování svahů.
Mezi areály byly však i takové, které obleva díky jejich přípravě, příliš nezaskočila.
Libor Petrů, vedoucí provozu Ski areál Kopřivná: „Jak vidíte, my máme dostatek sněhu, i ten déšť, který tady byl, to oteplení, nám nijak nezasáhlo do toho sněhu, do té kvality, který jsme měli nasněžený. Teď se snažíme, když klesly teploty, znovu sněžit, abychom dali sjezdovku do stoprocentního stavu."
Anketa, lyžaři: „Je to super, jsem z Kroměříže, je to dobrý, paráda.“
„Svah je dobrej, jezdí se krásně a celkově je pěkně. Z Kroměříže jsme, taky jsme jeli dvě hoďky.“
„Moc se mi líbí, drobci, jak se vám líbí? Moc, super je to.“
„No nám se tady líbí, je tady úplně parádně.“
„Sníh je super, počasí je ještě lepší.“
Také další areály se s oblevou vypořádaly a provoz se postupně vrací do normálu.
Bedřich Hrubý, vedoucí provozu Ski Karlov: „S oblevou jsme se vypořádali, že jsme začali opět zasněžování, dosněžujeme sjezdovky tam, kde nás to potrápilo nejvíc, tak vlastně vytváříme sníh na víkend. Na víkend bychom měli mít připravené zase všechny 4 sjezdovky, tady na tom hlavním areálu."
Provozovatelé připravili také mnoho lyžařských instruktorů pro své lyžařské školky.
Bedřich Hrubý, vedoucí provozu Ski Karlov: "Školka jede naplno, jedou zde dva až tři pásy, podle klientů. Instruktorů teď vyučuje kolem deseti."
Provoz obnovuje také závodní sjezdovka areálu Klobouk, kde se již o víkendu budou konat první lyžařské závody.
---