Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Havířově nezaznamenali vážné neg. účinky po očkování
  • V Porubě začala rekonstrukce bytového domu Oblouk
  • 14 dní po výbuchu jsou lidé stále mimo domov
  • Místo, kde distanční výuku zvládá 40 dětí najednou
  • Trianon úspěšně funguje 18 let

V Havířově nezaznamenali vážné neg. účinky po očkování

Procento lidí, kteří se chtějí očkovat, stoupá. S tím ale i otázky, zda se objevují nežádoucí účinky, jestli před očkováním zjišťovat protilátky, nebo kdy je vakcína vhodná po prodělání nemoci. Na odpovědi jsme se ptali v havířovské nemocnici.

Očkování je zřejmě jedinou účinnou zbraní proti covidu. I v Havířově je o vakcíny mezi veřejností zájem. Zdravotníci proočkovali zhruba pět tisíc lidí bez vedlejších negativních účinků.

Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči NsP Havířov: "S žádnými vážnými i méně vážnými reakcemi jsme se zatím nesetkali."

Ptají se lidé čím jsou očkování, mají třeba výhrady k určitým vakcínám?

Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči NsP Havířov: “Musím říct, že většinou se lidé neptají, spíš bych řekl, že nám výrazně důvěřují. Ale obecně každý je seznámen s vakcínou, která je mu podána.”

Mnoho lidí už covid prodělalo a někdy neví, kdy mohou jít po nemoci na očkování.

Martin Sedláček, náměstek pro lékařskou péči NsP Havířov: "Samozřejmě je možné očkovat i 14 dní po ukončení onemocnění, ale vzhledem k tomu, že se předpokládá, že člověk má vytvořené protilátky, tak to není nezbytně nutné. Zrovna v této situaci, kdy těch látek není dostatek, tak bych doporučil, prosil, aby lidé, kteří prodělali toto onemocnění, tak aby opravdu nespěchali."

Lidé se často lékařů ptají i na význam měření protilátek před očkováním.

Ivo Mifek, primář infekčního oddělení NsP Havířov: "Smysl to nemá, protože protilátky po prodělání nemoci nevydrží v těle dlouho a navíc nejedná se jen o protilátky, ale o buněčnou imunitu, kterou si pacient vyšetřit nemůže. Ideální je nechat se naočkovat po prodělání onemocnění zhruba za tři měsíce, ale eventuálně může i dřív."

Stejně jako v jiných městech, i Havířově se připravuje spuštění velkého očkovacího centra, to se nyní chystá ve víceúčelové hale Slavia.

---

V Porubě začala rekonstrukce bytového domu Oblouk

Ostrava-Poruba začala s rekonstrukcí unikátního bytového domu Oblouk. Radnice mu chce vrátit původní význam. Opět by se tak měl stát reprezentativní vstupní bránou do této městské části.

Městský obvod Poruba před dvěma lety odkoupil od tehdejší společnosti Residomo majetkový podíl na bytovém domu Oblouk. Záměrem bylo získat tuto kulturní památku pod svá křídla, aby mohla projít rekonstrukcí. Kromě domu s věžičkou, který je družstva, tak vlastní všech 11 vchodů.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Rok 2020 byl ve znamení přípravy projektové dokumentace, konzultace s památkáři a následně samozřejmě stavebního povolení.”

Teď už se pilně pracuje. Jako první přišlo na řadu odkopávání základů. Celý objekt se totiž musí kompletně odřezat a zaizolovat.

Jaromír Satke, projektový manažer: “Toto bude probíhat v průběhu celé stavby a z druhé strany toho oblouku se bude pracovat na rekonstrukci fasády. Následně se bude dělat i rekonstrukce střechy,"

Rekonstrukcí projdou i vnitřní společné prostory domu, kde budou nainstalovány i kamery a pro zvýšení bezpečnosti se budou měnit i vstupní dveře do jednotlivých bytů.

Celá rekonstrukce bude probíhat pod dohledem památkářů.

Jaromír Satke, projektový manažer: “Vzhledem k tomu, že to je památkově chráněný objekt, tak je to samozřejmě náročnější než standardní rekonstrukce.” 

Na rekonstrukci Oblouku naváže také rekonstrukce předprostoru a prostoru za ním.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě si od toho slibujeme, že se tady vrátí zpátky drobní podnikatelé.”

Rekonstrukce jedné z nejznámějších staveb socialistického realismu 50. let potrvá zhruba rok a vyžádá si více než 100 milionů korun.

---

14 dní po výbuchu jsou lidé stále mimo domov

Je to čtrnáct dnů, co se z bytu v Provaznické ulici v Hrabůvce ozvala obrovská rána. Výbuch varny drog a následný požár zranil 6 lidí a více než 3 desítky nájemníků musely kvůli poškozenému domu opustit své domovy. Pomůže jim výtěžek veřejné sbírky, kterou vyhlásila radnice Ostravy-Jihu.

Anketa: obyvatelé okolních domů: “Někdo asi něco zadrbal. Všichni psali na facebooku, že už se o tom vědělo, tak já nevím, jestli na to někdo čekal, co se stane. Jestli policie sbírala důkazy. Asi by se to nestalo, kdyby to někdo řešil dopředu."

“To je běžné tady. Když se podíváte, tak to máte skoro v každém baráku něco takového a je jen otázka, kdy to bouchne.”

Obyvatelům bytového domu v Provaznické ulici v Hrabůvce, kteří museli opustit své domovy po výbuchu varny drog, pomůže veřejná sbírka. Radnice Ostravy-Jihu ji vyhlásila poté, co se na úřad obracela řada občanů s otázkou jak jim mohou pomoci.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: "Je platný účet u komerční banky, kde lidé mohou přispívat právě na ty občany, kteří v tuto chvíli jsou bez prostředků a bez vybavení bytů. Sbírka potrvá do června tohoto roku. "

Na místě výbuchu se momentálně pracuje na zajištění budovy a čeká se na vyjádření statiků.

Jiří Žídek, jednatel sanační firmy: “Došlo k nějakému narušení statiky. Jsme tam, vyhodnocujeme tu situaci. Probíhaly nějaké demontážní, sanační práce a počká se teda na nějaké to statické řešení.”

Obyvatelé domu tak stále bydlí v náhradním ubytování a jejich návrat je zatím v nedohlednu. Z neodborné manipulace s chemickými látkami při nelegální výrobě metamfetaminu policie podezřívá 48 letého muže, kterému hrozí až 10 let vězení.

---

Místo, kde distanční výuku zvládá 40 dětí najednou

Poprat se s distanční výukou musí už delší dobu tisíce rodičů a dětí. V dětských domovech se ale on-line vzdělává i 40 školáků najednou. Jak se to dá zvládnout jsem se zajeli podívat do Čeladné.

Školou povinných je v Dětském domově v Čeladné 42 dětí. Jejich věkové rozpětí je od prvních tříd až po středoškoláky. Ti všichni tu musí zvládat distanční výuku, navíc včetně pěti a šestiletých předškoláků, kteří také mají své domácí úkoly.

Kateřina Surovíková, ředitelka Dětského domova v Čeladné: “Zvládáme to tedy, řekla bych bravurně, a tímto bych chtěla poděkovat svým kolegům, kteří s nasazením všech sil se snaží, aby to naše děti zvládly.”

Pavla Klinkeová, vychovatelka Dětského domova v Čeladné: “Dalibor chodí do druhé třídy, momentálně dělá matematiku a český jazyk, Kubík je předškolák, takže vypracovává pracovní listy z mateřské školky, v obýváku máme šestou třídu.”

Aby se navzájem nerušili, učí se děti na všech možných místech. Dostatečný počet počítačů a notebooků tu sehnali díky sponzorům. 

školáci z Dětského domova Čeladná: “Čekám na hodinu zeměpisu.” “Máme matematiku, bereme převody jednotek.” “Máme teď matematiku, raději bych ale byla ve škole.” “Píšu úkol z českého jazyka.”

Například Petr v tomto online režimu loni zvládl maturitu, teď je na vyšší odborné škole a chystá se na další přijímačky.

Petr, Dětský domov Čeladná, student vyšší odborné školy: “Teď jsem na vyšší odborné škole obor a chci jít na vysokou školu obor marketing, takže věřím, že se tam dostanu a udělám to.”

Co ale dětem technika nahradit nemůže, jsou sociální kontakty. Podle ředitelky zařízení chybí setkávání s vrstevníky zejména teenagerům starším 15 let.

---

Trianon úspěšně funguje 18 let

Sociálnímu podniku Trianon, který má zázemí v Českém Těšíně, se daří i v této nelehké době udržet zaměstnanost osob se zdravotním postižením v produktivním věku. Za 18 let své existence také úspěšně realizoval mnoho užitečných programů, mezi poslední patří třeba projekt Zelená střecha.

Českotěšínský spolek Trianon, který zaměstnává handicapované z celého regionu a realizuje spoustu užitečných projektů, si letos připomíná své 18.leté fungování.

Tomáš Pawelek, místostarosta Českého Těšína: “Je to na území města sociální podnik, který zaměstnává zdravotně znevýhodněné občany, což je velké plus pro tyto lidi a je to také podnik, který myslí dopředu, tzn. ať už to jsou nabíjecí stanice elektromobilů nebo další věci jako jsou zelené střechy a podobně."

A právě projekt Zelená střecha. pomohlo město Český Těšín finančně zrealizovat.

Viliam Šuňal, předseda Trianonu: “ Je to taková perlička u nás v Trianonu z hlediska toho, jakou funkci to plní a co to všechno pro městskou infrastrukturu může přinést. Máme tam záhony, rozdělené jako záhon léčivých rostlin, záhon lesní louky, záhon parkový, relaxační a součástí toho je chov včel a potom je tam experimentální skleník."

Prioritou Trianonu je podpora tří hlavních cílových skupin - senioři, studenti a osoby se zdravotním postižením v produktivním věku. Dobrá zpráva je, že i v dnešní těžké době se Trianonu daří udržet zaměstnanost na stejné úrovni, ba dokonce se podařilo zaměstnat i několik hendikepovaných osob navíc.

Zdeňka Wolasová, zaměstnankyně Trianonu: "Spokojená tu jsem, dělám na čtyři hodiny, což na můj zdravotní stav mi vyhovuje, hlavně, že máme práci."

Do budoucna by Trianon rád ještě zdokonalit technický stav objektu, chce vytvářet a vymýšlet další programy pro zdravotně znevýhodněné lidi a nadále udržovat dobré vztahy s partnery.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
10. března 2021, 17:00

V Havířově nezaznamenali vážné neg. účinky po očkování

Procento lidí, kteří se chtějí očkovat, stoupá. S tím ale i otázky, zda se objevují nežádoucí účinky, jestli před očkováním zjišťovat protilátky, nebo kdy je vakcína vhodná po prodělání nemoci. Na odpovědi jsme se ptali v havířovské nemocnici.

Očkování je zřejmě jedinou účinnou zbraní proti covidu. I v Havířově je o vakcíny mezi veřejností zájem. Zdravotníci proočkovali zhruba pět tisíc lidí bez vedlejších negativních účinků.

Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči NsP Havířov: "S žádnými vážnými i méně vážnými reakcemi jsme se zatím nesetkali."

Ptají se lidé čím jsou očkování, mají třeba výhrady k určitým vakcínám?

Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči NsP Havířov: “Musím říct, že většinou se lidé neptají, spíš bych řekl, že nám výrazně důvěřují. Ale obecně každý je seznámen s vakcínou, která je mu podána.”

Mnoho lidí už covid prodělalo a někdy neví, kdy mohou jít po nemoci na očkování.

Martin Sedláček, náměstek pro lékařskou péči NsP Havířov: "Samozřejmě je možné očkovat i 14 dní po ukončení onemocnění, ale vzhledem k tomu, že se předpokládá, že člověk má vytvořené protilátky, tak to není nezbytně nutné. Zrovna v této situaci, kdy těch látek není dostatek, tak bych doporučil, prosil, aby lidé, kteří prodělali toto onemocnění, tak aby opravdu nespěchali."

Lidé se často lékařů ptají i na význam měření protilátek před očkováním.

Ivo Mifek, primář infekčního oddělení NsP Havířov: "Smysl to nemá, protože protilátky po prodělání nemoci nevydrží v těle dlouho a navíc nejedná se jen o protilátky, ale o buněčnou imunitu, kterou si pacient vyšetřit nemůže. Ideální je nechat se naočkovat po prodělání onemocnění zhruba za tři měsíce, ale eventuálně může i dřív."

Stejně jako v jiných městech, i Havířově se připravuje spuštění velkého očkovacího centra, to se nyní chystá ve víceúčelové hale Slavia.

---

V Porubě začala rekonstrukce bytového domu Oblouk

Ostrava-Poruba začala s rekonstrukcí unikátního bytového domu Oblouk. Radnice mu chce vrátit původní význam. Opět by se tak měl stát reprezentativní vstupní bránou do této městské části.

Městský obvod Poruba před dvěma lety odkoupil od tehdejší společnosti Residomo majetkový podíl na bytovém domu Oblouk. Záměrem bylo získat tuto kulturní památku pod svá křídla, aby mohla projít rekonstrukcí. Kromě domu s věžičkou, který je družstva, tak vlastní všech 11 vchodů.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Rok 2020 byl ve znamení přípravy projektové dokumentace, konzultace s památkáři a následně samozřejmě stavebního povolení.”

Teď už se pilně pracuje. Jako první přišlo na řadu odkopávání základů. Celý objekt se totiž musí kompletně odřezat a zaizolovat.

Jaromír Satke, projektový manažer: “Toto bude probíhat v průběhu celé stavby a z druhé strany toho oblouku se bude pracovat na rekonstrukci fasády. Následně se bude dělat i rekonstrukce střechy,"

Rekonstrukcí projdou i vnitřní společné prostory domu, kde budou nainstalovány i kamery a pro zvýšení bezpečnosti se budou měnit i vstupní dveře do jednotlivých bytů.

Celá rekonstrukce bude probíhat pod dohledem památkářů.

Jaromír Satke, projektový manažer: “Vzhledem k tomu, že to je památkově chráněný objekt, tak je to samozřejmě náročnější než standardní rekonstrukce.” 

Na rekonstrukci Oblouku naváže také rekonstrukce předprostoru a prostoru za ním.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě si od toho slibujeme, že se tady vrátí zpátky drobní podnikatelé.”

Rekonstrukce jedné z nejznámějších staveb socialistického realismu 50. let potrvá zhruba rok a vyžádá si více než 100 milionů korun.

---

14 dní po výbuchu jsou lidé stále mimo domov

Je to čtrnáct dnů, co se z bytu v Provaznické ulici v Hrabůvce ozvala obrovská rána. Výbuch varny drog a následný požár zranil 6 lidí a více než 3 desítky nájemníků musely kvůli poškozenému domu opustit své domovy. Pomůže jim výtěžek veřejné sbírky, kterou vyhlásila radnice Ostravy-Jihu.

Anketa: obyvatelé okolních domů: “Někdo asi něco zadrbal. Všichni psali na facebooku, že už se o tom vědělo, tak já nevím, jestli na to někdo čekal, co se stane. Jestli policie sbírala důkazy. Asi by se to nestalo, kdyby to někdo řešil dopředu."

“To je běžné tady. Když se podíváte, tak to máte skoro v každém baráku něco takového a je jen otázka, kdy to bouchne.”

Obyvatelům bytového domu v Provaznické ulici v Hrabůvce, kteří museli opustit své domovy po výbuchu varny drog, pomůže veřejná sbírka. Radnice Ostravy-Jihu ji vyhlásila poté, co se na úřad obracela řada občanů s otázkou jak jim mohou pomoci.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: "Je platný účet u komerční banky, kde lidé mohou přispívat právě na ty občany, kteří v tuto chvíli jsou bez prostředků a bez vybavení bytů. Sbírka potrvá do června tohoto roku. "

Na místě výbuchu se momentálně pracuje na zajištění budovy a čeká se na vyjádření statiků.

Jiří Žídek, jednatel sanační firmy: “Došlo k nějakému narušení statiky. Jsme tam, vyhodnocujeme tu situaci. Probíhaly nějaké demontážní, sanační práce a počká se teda na nějaké to statické řešení.”

Obyvatelé domu tak stále bydlí v náhradním ubytování a jejich návrat je zatím v nedohlednu. Z neodborné manipulace s chemickými látkami při nelegální výrobě metamfetaminu policie podezřívá 48 letého muže, kterému hrozí až 10 let vězení.

---

Místo, kde distanční výuku zvládá 40 dětí najednou

Poprat se s distanční výukou musí už delší dobu tisíce rodičů a dětí. V dětských domovech se ale on-line vzdělává i 40 školáků najednou. Jak se to dá zvládnout jsem se zajeli podívat do Čeladné.

Školou povinných je v Dětském domově v Čeladné 42 dětí. Jejich věkové rozpětí je od prvních tříd až po středoškoláky. Ti všichni tu musí zvládat distanční výuku, navíc včetně pěti a šestiletých předškoláků, kteří také mají své domácí úkoly.

Kateřina Surovíková, ředitelka Dětského domova v Čeladné: “Zvládáme to tedy, řekla bych bravurně, a tímto bych chtěla poděkovat svým kolegům, kteří s nasazením všech sil se snaží, aby to naše děti zvládly.”

Pavla Klinkeová, vychovatelka Dětského domova v Čeladné: “Dalibor chodí do druhé třídy, momentálně dělá matematiku a český jazyk, Kubík je předškolák, takže vypracovává pracovní listy z mateřské školky, v obýváku máme šestou třídu.”

Aby se navzájem nerušili, učí se děti na všech možných místech. Dostatečný počet počítačů a notebooků tu sehnali díky sponzorům. 

školáci z Dětského domova Čeladná: “Čekám na hodinu zeměpisu.” “Máme matematiku, bereme převody jednotek.” “Máme teď matematiku, raději bych ale byla ve škole.” “Píšu úkol z českého jazyka.”

Například Petr v tomto online režimu loni zvládl maturitu, teď je na vyšší odborné škole a chystá se na další přijímačky.

Petr, Dětský domov Čeladná, student vyšší odborné školy: “Teď jsem na vyšší odborné škole obor a chci jít na vysokou školu obor marketing, takže věřím, že se tam dostanu a udělám to.”

Co ale dětem technika nahradit nemůže, jsou sociální kontakty. Podle ředitelky zařízení chybí setkávání s vrstevníky zejména teenagerům starším 15 let.

---

Trianon úspěšně funguje 18 let

Sociálnímu podniku Trianon, který má zázemí v Českém Těšíně, se daří i v této nelehké době udržet zaměstnanost osob se zdravotním postižením v produktivním věku. Za 18 let své existence také úspěšně realizoval mnoho užitečných programů, mezi poslední patří třeba projekt Zelená střecha.

Českotěšínský spolek Trianon, který zaměstnává handicapované z celého regionu a realizuje spoustu užitečných projektů, si letos připomíná své 18.leté fungování.

Tomáš Pawelek, místostarosta Českého Těšína: “Je to na území města sociální podnik, který zaměstnává zdravotně znevýhodněné občany, což je velké plus pro tyto lidi a je to také podnik, který myslí dopředu, tzn. ať už to jsou nabíjecí stanice elektromobilů nebo další věci jako jsou zelené střechy a podobně."

A právě projekt Zelená střecha. pomohlo město Český Těšín finančně zrealizovat.

Viliam Šuňal, předseda Trianonu: “ Je to taková perlička u nás v Trianonu z hlediska toho, jakou funkci to plní a co to všechno pro městskou infrastrukturu může přinést. Máme tam záhony, rozdělené jako záhon léčivých rostlin, záhon lesní louky, záhon parkový, relaxační a součástí toho je chov včel a potom je tam experimentální skleník."

Prioritou Trianonu je podpora tří hlavních cílových skupin - senioři, studenti a osoby se zdravotním postižením v produktivním věku. Dobrá zpráva je, že i v dnešní těžké době se Trianonu daří udržet zaměstnanost na stejné úrovni, ba dokonce se podařilo zaměstnat i několik hendikepovaných osob navíc.

Zdeňka Wolasová, zaměstnankyně Trianonu: "Spokojená tu jsem, dělám na čtyři hodiny, což na můj zdravotní stav mi vyhovuje, hlavně, že máme práci."

Do budoucna by Trianon rád ještě zdokonalit technický stav objektu, chce vytvářet a vymýšlet další programy pro zdravotně znevýhodněné lidi a nadále udržovat dobré vztahy s partnery.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-10-03-2021-17-00