Ostrava daruje na pomoc Ukrajině 15 milionů kč
Město na mimořádném zasedání zastupitelstva schválilo finanční pomoc 15 milionů korun, která bude rozdělena rovnoměrně do tří oblastí. Část bude na vojenský materiál, třetina na humanitární pomoc na Ukrajinu a poslední část půjde na uprchlíky v Ostravě.
Město Ostrava daruje na pomoc Ukrajině 15 milionů korun. Shodli se na tom zastupitelé na mimořádném jednání. Peníze budou rozděleny rovným dílem a budou směřovat do tří oblastí.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Mimořádný finanční dar města bude užit zejména na humanitární účely a dále také na nákup obranného vojenského materiálu. Pamatujeme však rovněž na zajištění potřebné podpory uprchlíků ve městě, od jejich ubytování až po začlenění dětí do kolektivů školek, škol a volnočasových aktivit. Jednotlivosti řešíme postupně, jak je zapotřebí."
Zastupitelé diskutovali především o penězích, které půjdou na nákup vojenského materiálu. Vedení města při jejich rozdělování vycházelo z výzvy ukrajinské vlády, prezidenta i velvyslance, pro které je nyní nejdůležitější efektivní obrana a zastavení útoku agresora.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Pomoc Ukrajině řešíme od prvních okamžiků. Počáteční symbolickou podporu záhy doplnila pomoc materiální, současně však pracujeme i na dalších způsobech pomoci."
V případě peněz na podporu ukrajinských uprchlíků v Ostravě město odešle milion korun Organizaci pro pomoc uprchlíkům, stejnou částku Potravinové bance a půl milionu korun Oblastnímu spolku Českého červeného kříže Ostrava.
---
V Novém Jičíně už mohou třídit i zbytky od oběda
Lidé v Novém Jičíně mohou třídit další komoditu - gastroodpad. Město tuto možnost zavedlo i na základě analýzy komunálního odpadu, při které vyšlo najevo, že zbytky z kuchyně z něj tvoří téměř dvacet procent.
Zbytky od oběda, ovoce nebo i sedliny kávy a další gastroodpad mohou občané od 1. března v Novém Jičíně také separovat. Na území města přibylo 40 hnědý popelnic, které jsou na tento druh odpadu speciálně určeny.
Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta myšlenka už je stará rok a půl, kdy jsme dělali fyzickou analýzu odpadu, kdy vyšlo, že zhruba 18 procent ve směsném komunálním odpadu je původu kuchyňského a řešili jsme, jak ho z toho směsného odpadu vydělit. Kontaktovali jsme se na bioplynovou stanici v Rapotíně, se kterou jsme se dohodli na spolupráci.”
Markéta Servátková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Gastroodpad je biologický odpad, který produkuje jakákoliv domácnost. Bylo by ideální, kdyby neprodukovala, ale jak víme, všichni máme zbytky z kuchyně.”
Zbytky jídel mají lidé doma vložit do igelitových sáčků a pevně zavázat, aby zbytečně nepotřísnily popelnici. Bioplynová stanice pak umí při zpracování tyto plasty vyseparovat.
Vladislav Drotár, projektový manažer, bioplynová stanice Rapotín: “Tento odpad my převážíme k nám do naší bioplynové stanice, kde z tohoto odpadu vzniká elektrická energie, teplo a biometan.”
Kromě ekologického efektu očekává město od sběru gastroodpadu také ekonomickou odezvu, protože poplatky za skládkování se neustále zvyšují.
---
Krátké zprávy, 10. 3. 2022, 1
Krajští hygienici zaznamenali nárůst covid pozitivních lidí. Ve středu přibylo 1113 nemocných. Nejvíce jich je na Ostravsku, Karvinsku a také Opavsku.
Kuriózní případ mají na stole policisté z Frýdku-Místku. Stíhají recidivistu, který měl v úmyslu ukrást jízdní kolo. Byl ale vyrušen majitelem a na místě nechal všechny své osobní věci i kolo, na kterém původně přijel. Pak šel na policii oznámit, že byl okraden.
---
Porubané budou moci parkovat v areálu VŠB-TUO
Ostrava-Poruba se stále potýká s nedostatkem parkovacích míst. Radnice se proto snaží tuto situaci snaží zlepšovat různými způsoby. Aktuálně zajistila desítky parkovacích míst v areálu VŠB-TUO.
Obyvatelé Poruby budou moci parkovat v areálech různých institucí. Pilotně to bude v areálu VŠB-TUO. která jim po domluvě s radnicí nabídne parkovací místa mimo dobu, kdy funguje.
Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Počítáme, že začneme nejprve se 30 parkovacími místy. Pokud se to osvědčí, tak se budeme snažit tato místa dále rozšířit."
Lidé budou moci parkoviště nad aulou využívat v pracovních dnech od 5 odpoledne do 7 ráno a o víkendech, prázdninách a svátcích neomezeně.
Gabriela Michalová, kvestorka, VŠB-TUO: “Zapadá to i do našeho kontextu Zelená Ostrava, kdy jsme rádi, že betonové plochy, které už existují budou využity i když jsou prázdné.”
Zájemci o parkování se aktuálně mohou hlásit na radnici.
Roman Karkoška, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací, MOb Poruba: “Následně vyfasují čipy, aby mohli projet závory a další bližší informace.”
Zlepšit komfort a bezpečnost parkování se snaží radnice i jinak. Například zjednosměrňováním ulic. Letos se dočká zjednosměrnění například ulice Ľudovíta Štúra.
Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “V tomto roce dojde k zjednosměrnění některých ulic, které potom mají vliv nejenom na zkapacitnění a zlegalizování parkovacích míst, ale také na bezpečnost. A snažíme se rozvíjet také různé druhy jiné dopravy.”
Patří mezi ně i takzvaná poptávková doprava, která eliminuje nutnost vlastnictví osobního auta.
---
Teenageři mají v Novém Jičíně svůj klub
V březnu - měsíci čtenářů připravila městská knihovna pro Novojičíňáky dárek. Otevřela nový T-klub. Je to prostor, kde může smysluplně trávit volný čas dospívající mládež.
Nový T-klub byl v Novém Jičíně vybudován v přízemí městské knihovny. Zaměřený je na mladé návštěvníky, teenagery ve věku od 11 do 19 let.
Renáta Domoráková, vedoucí Městské knihovny v Novém Jičíně: “Záměr otevřít toto oddělení se zrodil už v roce 2019, kdy se tady v těchto prostorách zrušila čajovna, kde také chodili mladí lidé, takže jsme rádi, že jsme navázali, že v březnu, měsíci čtenářů, můžeme toto oddělení pro mladé otevřít.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tento počin je důležitý i v rámci prevence. Snahou je, aby navázaly nové sociální kontakty, možná v tomto prostoru navážou celoživotní přátelství.”
Police v T-klubu obsahují především komiksy, dále zde návštěvníci najdou deskové hry nebo také X-box a 3D tiskárnu.
Petr Krumpolc, Městská knihovna v Novém Jičíně: “T-klub je rozdělený na dvě hlavní místnosti, z nichž jedna je taková ta klidnější, kde je převážně situována naučná literatura komiksová, a potom je tady hlučnější místnost. Tam mohou využívat Xbox s kinectem a hrát deskové hry.”
návštěvníci T-klubu:
“Mi se líbí hlavně ty komiksy, protože mám komiksy ráda a líbí se mi také Just dance.”
“Líbí se mi to hodně, to všechno, co tu je, i komiksy.”
“Jsou tady komiksy, líbí se mi tu.”
T-klub je otevřen od pondělí do pátku od 12 do 16 hodin. Prostory mohou dopoledne využívat i školy.
---
Krátké zprávy, 10. 3. 2022, 2
500 nových bytů v Opavě vznikne v projektu nazvaném Bílá Perla, a to v areálu bývalých kasáren. Soukromý investor vystaví čtyři bytové domy včetně okolní infrastruktury. Parkování bude v suterénu domů.
Šest hasičských jednotek ve středu dopoledne vyjelo k požáru sedlové střechy rodinného domku ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku. Podle mluvčího HZS MSK Petra Kůdely se při požáru nikdo nezranil, hasiči ale museli evakuovat devět osob a tři psy. Předběžně odhadnutá škoda je v tuto chvíli 800 tisíc korun, příčina vzniku požáru je předmětem dalšího šetření.
---
Fotbalovou mini přípravku Bruntálu čeká první turnaj
V Bruntále mohou být spokojeni se zájmem nejmenších dětí i jejich rodičů o kopanou. Z pěti a šestiletých fotbalistů mohou složit hned dva týmy. Malí fotbalisté sice ještě závodně nehrají, připravují se ale poctivě. Nyní je čeká i turnaj se sousedními městy.
Před dovršením pěti let je ideální věk začátku fotbalové kariéry.
Roman Štůrala, šéftrenér přípravky: „Myslím, že 2017, 4 roky, do dovršení pěti let je ideální stav. Já mám holčičky i chlapce. Já v tom rozdíl nedělám, v tom věku vlastně tam rozdíly ani dělat nejdou. U7 začínají hrát jako první, ale zápasy už máme i jako fotbalové školičky mezi sebou.“
První turnaj nejmenších fotbalistů, přebor Okresního fotbalového svazu, je čeká již za pád dnů. Příprava proto vrcholí.
Roman Štůrala, šéftrenér přípravky: „Pozvali jsme si dvě družstva z Krnov, kamarády. Hrajeme si, aby děti neseděly doma, aby se připravily na to OFS. Já myslím, že tam spíš ani nejde o ty výsledky. Tam jde o to, aby ty děti se bavily, hrály si, aby se hýbaly. O to jde, o nic jiného nejde."
Rodiče tréninky i zápasy svých dětí poctivě sledují. Své želízko v ohni tady má i bruntálská rodačka, herečka a moderátorka Michaela Ochotská.
Michaela Ochotská, maminka: „Jde vidět, že trenéři to opravdu dělají srdcem a s láskou a i ty tréninky takhle vypadají. Já tedy osobně s Adrém navštěvuji tréninky, protože je fajn, když ti rodiče můžou být u toho.“
André Rosol, syn: „Fotbal máme každou středu a pátek. Nejtěžší je pro mě dát góly. Že jsem rychlej a umím kopat do balónu.“
Kristýnka Rokosová, malá fotbalistka: „Nejtěžší je pro mě dát gól,když tam je v brance Fadýsek. Forbal mě moc baví, protože je to bezva hra.“
Velká účast hráčů i rodičů je očekávána na prvním turnaji nejmenších v sobotu 12. března.
---