Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • USAR tým ocenilo krajské zastupitelstvo
  • Program Flexi umožní zaměstnání na zkrácený úvazek
  • Richard Vereš složil slib zastupitele MS kraje
  • Sportovní centrum ve Studénce čelí havárii potrubí
  • Technické služby pořídily nový zametací vůz

USAR tým ocenilo krajské zastupitelstvo

Zastupitelé Moravskoslezského kraje poděkovali dlouhým potleskem a čestným uznáním USAR týmu, který se podílel na záchranných pracích po zemětřesení v Turecku. Jeho velkou část totiž tvoří hasiči z našeho regionu.

V únoru zasáhlo Turecko ničivé zemětřesení. Na pomoc z naší země vyrazil speciálně vycvičený tým USAR hasičského záchranného sboru. Přibližně polovina z jeho 68 členů byla tvořen hasiči z našeho regionu. Za odvedenou práci jim v pátek poděkovalo i zastupitelstvo MS kraje.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Dovolte mi, abych jim udělil čestné uznání za to, co udělali po ničivém zemětřesení a za mimořádné pracovní nasazení a obětavou práci při záchranných pracích."


Hejtman MS kraje Ivo Vondrák také předal veliteli celého USAR odřadu čestné uznání.  

Jiří Němčík, velitel USAR týmu: "Čestné uznání je samozřejmě oceněním pro celý tým a já si toho velmi vážím. Situace v Turecku nebyla jednoduchá a přesvědčili jsme se o tom i v rámci celosvětového setkání týmlídrů, které se odehrálo v Singapuru v minulém týdnu." 

USAR tým v našem kraji funguje už více než 15 let a díky výcviku i několika ostrým nasazením patří ke světové špičce. Je připravován k práci při přírodních a jiných neštěstích k vyhledávání osob zavalených v sutinách.  

---

Program Flexi umožní zaměstnání na zkrácený úvazek

Velká poptávka po zaměstnání na zkrácený úvazek, ale minimální nabídka ze strany firem. To byl důvod, proč Úřad práce připravil program na podporu flexibilního zaměstnání. V rámci něj finančně přispívá zaměstnavatelům, kteří taková místa vytvoří. Na Opavsku vzniklo během dvou let díky tomuto programu 24 takových míst.

Projekt Úřadu práce s názvem Flexi pomáhá s financováním zkrácených či sdílených úvazků. Před rokem jej využila také podnikatelka Šárka Zavadilová. Když po mateřské dovolené přišla o práci, rozhodla se, že si ze svého koníčka zřídí podnikání. Založila šicí dílnu, která vyrábí doplňky pro děti.

Šárka Zavadilová, majitelka šicí dílny, Ma-Tata.cz, Opava: „Dotace ze strany Úřadu práce ČR mi umožnily udělat ten krok dopředu a nebát se zaměstnat prvního zaměstnance.“

Pro podnikatele, který je v začátcích, jsou ty náklady poměrně vysoké.“

A tak mohla přijít do firmy kvalifikovaná švadlena. Pracuje na zkrácený úvazek. To jí v souvislosti s péčí o dvě malé děti vyhovuje.

Radka Stupňová, švadlena, Ma-Tata.cz, Opava: „Když jsme hledala práci, nikdo mne moc nechtěl. Paní Zavadilová mi poskytla zázemí a jsem za to strašně vděčná.“

Právě matky malých dětí žádají o zkrácené pracovní úvazky nebo také sdílená místa nejčastěji. Zájem o ně má 16% evidovaných uchazečů o zaměstnání z Opavska.

Ovšem zaměstnavatelé taková místa příliš často nenabízejí. Změnit názor by mohli díky Projektu Flexi.

Ivana Beštová, odborný poradce, Úřad práce Opava: „Poskytuje zaměstnavatelům příspěvek na mzdové náklady na zaměstnance, kterého vezmou na zkrácený úvazek. Příspěvek je až do výše 100 % vynaložených mzdových nákladů." 

Příspěvek mohou zaměstnavatelé čerpat po dobu tří až dvanácti měsíců.
Na Opavsku za uplynulé dva roky vzniklo 24 takovýchto dotovaných míst. Je to také díky tomu, že zaměstnanci Úřadu práce ČR sami oslovují zaměstnavatele, a program jim nabízejí.

Ivana Beštová, odborný poradce, Úřad práce Opava: „Projekt je zajímavý pro uchazeče s nějakým hendikepem. Konkrétně zdravotním, pokud pečují o osobu blízkou nebo o děti do 10 let. Také to zajímá osoby, které mají objektivní důvod pracovat na zkrácený úvazek. Může to být soulad zaměstnání se studiem apod."

Projekt je určený všem, kteří obtížně hledají práci, protože z různých důvodů nemohou být zaměstnáni na plný úvazek. Možnost čerpat dotace mají zaměstnavatelé ještě do konce června.


---

Krátké zprávy 10. 3. 2023 16.00 - 1

V září loňského roku konečně po více než čtrnácti letech od velkého tragického vlakového neštěstí ve Studénce na Novojičínsku padl definitivní pravomocný verdikt. Ten nyní přezkoumá Nejvyšší soud v Brně. Dva z pěti potrestaných manažerů stavebních firem už podali dovolání. Pětice odsouzených si loni v září u odvolacího soudu vyslechla podmíněné tresty.

Skupina ČEZ postaví v Ostravě-Vítkovicích největší akumulátor v Česku. Baterie velký jako rodinný dům pojme 9,45 MWh energie. To je trojnásobek dosud největší fungující baterie, kterou má firma v Tušimicích na Chomutovsku. Bateriový systém ve Vítkovicích dokáže kromě poskytování podpůrných služeb například pokrýt denní spotřebu 1 300 domácností.

---

Richard Vereš složil slib zastupitele MS kraje

Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje začalo tentokrát začalo slavnostním ceremonií. Starosta Slezské Ostravy Richard Vereš totiž nahradil svého stranického kolegu a složil slib zastupitele.

Před zastupitelstvo MS kraje dnes předstoupil starosta Slezské Ostravy Richard Vereš, aby složil slavnostní slib zastupitele. Tím je od 17. prosince loňského roku, kdy nahradil místostarostu Ostravy-Poruby Miroslava Otiska. Ten rezignoval, aby nezastával více funkcí, než je dohodnuto v rámci hnutí ANO. Zůstal tedy místostarostou a zastupitelem Ostravy. Richard Vereš je tedy starostou a zastupitelem kraje.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MS kraje: "Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest a svědomí, že svou funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu kraje a jeho občanů a budu se řídit Ústavou a zákony České republiky." 

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Slibuji."

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "V rámci ostravské organizace Hnutí ANO jsme si dali interní závazek, že každý z nás bude zastávat funkce v maximálně dvou zastupitelstvech tak, abychom nekumulovali funkce. Já jsme se tedy jako náhradník stal novým členem zastupitelstva kraje a recipročně jsem následně složil mandát zastupitele města Ostravy tak, abych i já zastával funkci pouze ve dvou zastupitelstvech." 

Richard Vereš je od roku 2014 zastupitelem Slezské Ostravy, od roku 2018 pak starostou tohoto obvodu. Je také členem Kongresu místních a regionálních samospráv Rady Evropy a v roce 2022 byl zvolen  viceprezidentem Rady evropských obcí a regionů. 

---

Sportovní centrum ve Studénce čelí havárii potrubí

Havárie odpadního potrubí uzavře na konci března Sportovní centrum ve Studénce, včetně krytého bazénu a sauny. Předpokládaná doba opravy je dva týdny.

Na havárii odpadního potrubí ve Sportovním centru ve Studénce upozornilo to, že se v objektu začaly ucpávat odpady. Přivolaná firma spustila do potrubí kameru a zjistila, že došlo k jeho propadu pod podlahou v prostoru baru a je nutné ho vyměnit.

Kamil Krahula, ředitel SAK Studénka: “Z důvodu té opravy budeme muset Sportovní centrum od 27. března uzavřít. Je to opravdu neočekávaná havárie, nebyli jsme na ni připraveni, ale řešíme ji a budeme se snažit, aby ten termín opravy byl co nejkratší.”

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Kamerovými zkouškami bylo zjištěno, že se jedná o potrubí, které vede od šachty, které je umístěno v baru směrem k napojení ubytovacích kapacit. Bohužel, to místo toho propadu potrubí se nachází přímo pod barem ve Sportovním centru, z toho důvodu bude nutná jeho demontáž a v podstatě vybourání podlahy tak, aby se zjistil rozsah.”

Uzavírka Sportovního centra se bude týkat bazénu, sauny, baru a bowlingu.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Předpokládáme, že ty práce, pokud vše půjde optimálně, by měly být na deset až čtrnáct dní, takže věřím, že to nebude nijak dramatický zásah.”

Problém s potrubím se ale nijak nedotkne přímo provozu zimního stadionu, ten svou sezonu totiž skončí právě 26. března, o den později se začne rozpouštět led a začnou také práce na odstranění havárii.

---

Krátké zprávy 10. 3. 2023 16.00 - 2

České dráhy nenechají opravit pendolino poškozené loni v červnu v Bohumíně při srážce s posunovací lokomotivou. Bylo by to neekonomické. Náklady na opravu se odhadují mezi 200 a 250 miliony korun. Nepoškozené vozy dopravce využije na náhradní díly pro zbývající soupravy, poškozené vozy zlikviduje.

---

Technické služby pořídily nový zametací vůz

Technické služby ve Frýdku-Místku pořídily nový zametací vůz za téměř 6,5 milionu korun. Původní stroj uklízel město 15 let a už byl na pokraji své životnosti. Nový zametač pojme až 7 tun materiálu. 14. března startuje ve městě tradiční jarní úklid a blokové čištění ulic.

Úplně nový zametací vůz už se objevuje v ulicích Frýdku-Místku. V současnosti je tím největším z celé flotily čisticích strojů v technických službách.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Nejedná se o úplnou novinku a je to víceméně obměna původního, který byl řádově téměř ze sta procent stejný. V technických službách sloužil 15 let a najezdil přes 400 tisíc motohodin. Tady toto je fakticky stroj úplně totožný, s menšími modernizacemi. Má už certifikaci nejen na PM10, ale i PM2,5."

Tomáš Fišer, řidič zametacího vozu: "Já myslím, že to je výborné, je to nové. Má to silnější turbínu, perfektně to saje, čistí vozovky dobře."

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Jedná se o samosběrný čisticí stroj, který má i úvodní zkrápění, aby se neprášilo. Má válcový kartáč mezi nápravami, přimetací kartáč. Všechny tyto kartáče ten smetený materiál nametou před sací hubici a sací hubice s výkonem zhruba 10 tisíc metrů krychlových za hodinu je schopna všechno tohle pojmout."

Nákladový prostor má objem sedm metrů krychlových a dokáže tak zamést až 7 tun materiálu.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Tento stroj se používá hlavně na práce takového nejhrubšího zametání. Nebo práce, kdy je zapotřebí na jednom místě smést poměrně velké množství materiálu. Jak to je například nyní po zimním období, kdy se zametají zbytky posypového materiálu. Nebo můžeme tento stroj používat i při opravách silnic, když se zametá zfrézovaný živičný kryt. Případně se tento stroj ještě používá třeba při čištění pouličních vpustí. A to se provádí pomocí sací hubice, která je v zadní části stroje."

Stroj je vyrobený na zakázku v Anglii a čekalo se na něj zhruba rok od objednání. Jeho pořizovací cena vyšla na 6 milionů 400 tisíc korun.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Této velikosti je ten stroj pouze jeden v technických službách. Ten starý opotřebený byl odprodán. A doplňuje flotilu chodníkových zametačů, které jsou dva. Plus k tomu máme ještě jeden speciální městský zametač, takového středního rozměru."

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "14. března začne ve Frýdku-Místku jarní úklid. Technické služby po zimě zprovoznily tento velký vysavač, který využijí právě v rámci jarního úklidu. Tento stroj je ideální právě na historické zóny, kde dokáže posbírat všechen drobný nepořádek. Například nedopalky a drobné smetí."

Řidiči by také měli myslet na blokové čistění, které je součástí jarního úklidu. Rozplánovaný harmonogram najdou zájemci na webu města.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
10. března 2023, 16:00

USAR tým ocenilo krajské zastupitelstvo

Zastupitelé Moravskoslezského kraje poděkovali dlouhým potleskem a čestným uznáním USAR týmu, který se podílel na záchranných pracích po zemětřesení v Turecku. Jeho velkou část totiž tvoří hasiči z našeho regionu.

V únoru zasáhlo Turecko ničivé zemětřesení. Na pomoc z naší země vyrazil speciálně vycvičený tým USAR hasičského záchranného sboru. Přibližně polovina z jeho 68 členů byla tvořen hasiči z našeho regionu. Za odvedenou práci jim v pátek poděkovalo i zastupitelstvo MS kraje.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Dovolte mi, abych jim udělil čestné uznání za to, co udělali po ničivém zemětřesení a za mimořádné pracovní nasazení a obětavou práci při záchranných pracích."


Hejtman MS kraje Ivo Vondrák také předal veliteli celého USAR odřadu čestné uznání.  

Jiří Němčík, velitel USAR týmu: "Čestné uznání je samozřejmě oceněním pro celý tým a já si toho velmi vážím. Situace v Turecku nebyla jednoduchá a přesvědčili jsme se o tom i v rámci celosvětového setkání týmlídrů, které se odehrálo v Singapuru v minulém týdnu." 

USAR tým v našem kraji funguje už více než 15 let a díky výcviku i několika ostrým nasazením patří ke světové špičce. Je připravován k práci při přírodních a jiných neštěstích k vyhledávání osob zavalených v sutinách.  

---

Program Flexi umožní zaměstnání na zkrácený úvazek

Velká poptávka po zaměstnání na zkrácený úvazek, ale minimální nabídka ze strany firem. To byl důvod, proč Úřad práce připravil program na podporu flexibilního zaměstnání. V rámci něj finančně přispívá zaměstnavatelům, kteří taková místa vytvoří. Na Opavsku vzniklo během dvou let díky tomuto programu 24 takových míst.

Projekt Úřadu práce s názvem Flexi pomáhá s financováním zkrácených či sdílených úvazků. Před rokem jej využila také podnikatelka Šárka Zavadilová. Když po mateřské dovolené přišla o práci, rozhodla se, že si ze svého koníčka zřídí podnikání. Založila šicí dílnu, která vyrábí doplňky pro děti.

Šárka Zavadilová, majitelka šicí dílny, Ma-Tata.cz, Opava: „Dotace ze strany Úřadu práce ČR mi umožnily udělat ten krok dopředu a nebát se zaměstnat prvního zaměstnance.“

Pro podnikatele, který je v začátcích, jsou ty náklady poměrně vysoké.“

A tak mohla přijít do firmy kvalifikovaná švadlena. Pracuje na zkrácený úvazek. To jí v souvislosti s péčí o dvě malé děti vyhovuje.

Radka Stupňová, švadlena, Ma-Tata.cz, Opava: „Když jsme hledala práci, nikdo mne moc nechtěl. Paní Zavadilová mi poskytla zázemí a jsem za to strašně vděčná.“

Právě matky malých dětí žádají o zkrácené pracovní úvazky nebo také sdílená místa nejčastěji. Zájem o ně má 16% evidovaných uchazečů o zaměstnání z Opavska.

Ovšem zaměstnavatelé taková místa příliš často nenabízejí. Změnit názor by mohli díky Projektu Flexi.

Ivana Beštová, odborný poradce, Úřad práce Opava: „Poskytuje zaměstnavatelům příspěvek na mzdové náklady na zaměstnance, kterého vezmou na zkrácený úvazek. Příspěvek je až do výše 100 % vynaložených mzdových nákladů." 

Příspěvek mohou zaměstnavatelé čerpat po dobu tří až dvanácti měsíců.
Na Opavsku za uplynulé dva roky vzniklo 24 takovýchto dotovaných míst. Je to také díky tomu, že zaměstnanci Úřadu práce ČR sami oslovují zaměstnavatele, a program jim nabízejí.

Ivana Beštová, odborný poradce, Úřad práce Opava: „Projekt je zajímavý pro uchazeče s nějakým hendikepem. Konkrétně zdravotním, pokud pečují o osobu blízkou nebo o děti do 10 let. Také to zajímá osoby, které mají objektivní důvod pracovat na zkrácený úvazek. Může to být soulad zaměstnání se studiem apod."

Projekt je určený všem, kteří obtížně hledají práci, protože z různých důvodů nemohou být zaměstnáni na plný úvazek. Možnost čerpat dotace mají zaměstnavatelé ještě do konce června.


---

Krátké zprávy 10. 3. 2023 16.00 - 1

V září loňského roku konečně po více než čtrnácti letech od velkého tragického vlakového neštěstí ve Studénce na Novojičínsku padl definitivní pravomocný verdikt. Ten nyní přezkoumá Nejvyšší soud v Brně. Dva z pěti potrestaných manažerů stavebních firem už podali dovolání. Pětice odsouzených si loni v září u odvolacího soudu vyslechla podmíněné tresty.

Skupina ČEZ postaví v Ostravě-Vítkovicích největší akumulátor v Česku. Baterie velký jako rodinný dům pojme 9,45 MWh energie. To je trojnásobek dosud největší fungující baterie, kterou má firma v Tušimicích na Chomutovsku. Bateriový systém ve Vítkovicích dokáže kromě poskytování podpůrných služeb například pokrýt denní spotřebu 1 300 domácností.

---

Richard Vereš složil slib zastupitele MS kraje

Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje začalo tentokrát začalo slavnostním ceremonií. Starosta Slezské Ostravy Richard Vereš totiž nahradil svého stranického kolegu a složil slib zastupitele.

Před zastupitelstvo MS kraje dnes předstoupil starosta Slezské Ostravy Richard Vereš, aby složil slavnostní slib zastupitele. Tím je od 17. prosince loňského roku, kdy nahradil místostarostu Ostravy-Poruby Miroslava Otiska. Ten rezignoval, aby nezastával více funkcí, než je dohodnuto v rámci hnutí ANO. Zůstal tedy místostarostou a zastupitelem Ostravy. Richard Vereš je tedy starostou a zastupitelem kraje.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MS kraje: "Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest a svědomí, že svou funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu kraje a jeho občanů a budu se řídit Ústavou a zákony České republiky." 

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Slibuji."

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "V rámci ostravské organizace Hnutí ANO jsme si dali interní závazek, že každý z nás bude zastávat funkce v maximálně dvou zastupitelstvech tak, abychom nekumulovali funkce. Já jsme se tedy jako náhradník stal novým členem zastupitelstva kraje a recipročně jsem následně složil mandát zastupitele města Ostravy tak, abych i já zastával funkci pouze ve dvou zastupitelstvech." 

Richard Vereš je od roku 2014 zastupitelem Slezské Ostravy, od roku 2018 pak starostou tohoto obvodu. Je také členem Kongresu místních a regionálních samospráv Rady Evropy a v roce 2022 byl zvolen  viceprezidentem Rady evropských obcí a regionů. 

---

Sportovní centrum ve Studénce čelí havárii potrubí

Havárie odpadního potrubí uzavře na konci března Sportovní centrum ve Studénce, včetně krytého bazénu a sauny. Předpokládaná doba opravy je dva týdny.

Na havárii odpadního potrubí ve Sportovním centru ve Studénce upozornilo to, že se v objektu začaly ucpávat odpady. Přivolaná firma spustila do potrubí kameru a zjistila, že došlo k jeho propadu pod podlahou v prostoru baru a je nutné ho vyměnit.

Kamil Krahula, ředitel SAK Studénka: “Z důvodu té opravy budeme muset Sportovní centrum od 27. března uzavřít. Je to opravdu neočekávaná havárie, nebyli jsme na ni připraveni, ale řešíme ji a budeme se snažit, aby ten termín opravy byl co nejkratší.”

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Kamerovými zkouškami bylo zjištěno, že se jedná o potrubí, které vede od šachty, které je umístěno v baru směrem k napojení ubytovacích kapacit. Bohužel, to místo toho propadu potrubí se nachází přímo pod barem ve Sportovním centru, z toho důvodu bude nutná jeho demontáž a v podstatě vybourání podlahy tak, aby se zjistil rozsah.”

Uzavírka Sportovního centra se bude týkat bazénu, sauny, baru a bowlingu.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Předpokládáme, že ty práce, pokud vše půjde optimálně, by měly být na deset až čtrnáct dní, takže věřím, že to nebude nijak dramatický zásah.”

Problém s potrubím se ale nijak nedotkne přímo provozu zimního stadionu, ten svou sezonu totiž skončí právě 26. března, o den později se začne rozpouštět led a začnou také práce na odstranění havárii.

---

Krátké zprávy 10. 3. 2023 16.00 - 2

České dráhy nenechají opravit pendolino poškozené loni v červnu v Bohumíně při srážce s posunovací lokomotivou. Bylo by to neekonomické. Náklady na opravu se odhadují mezi 200 a 250 miliony korun. Nepoškozené vozy dopravce využije na náhradní díly pro zbývající soupravy, poškozené vozy zlikviduje.

---

Technické služby pořídily nový zametací vůz

Technické služby ve Frýdku-Místku pořídily nový zametací vůz za téměř 6,5 milionu korun. Původní stroj uklízel město 15 let a už byl na pokraji své životnosti. Nový zametač pojme až 7 tun materiálu. 14. března startuje ve městě tradiční jarní úklid a blokové čištění ulic.

Úplně nový zametací vůz už se objevuje v ulicích Frýdku-Místku. V současnosti je tím největším z celé flotily čisticích strojů v technických službách.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Nejedná se o úplnou novinku a je to víceméně obměna původního, který byl řádově téměř ze sta procent stejný. V technických službách sloužil 15 let a najezdil přes 400 tisíc motohodin. Tady toto je fakticky stroj úplně totožný, s menšími modernizacemi. Má už certifikaci nejen na PM10, ale i PM2,5."

Tomáš Fišer, řidič zametacího vozu: "Já myslím, že to je výborné, je to nové. Má to silnější turbínu, perfektně to saje, čistí vozovky dobře."

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Jedná se o samosběrný čisticí stroj, který má i úvodní zkrápění, aby se neprášilo. Má válcový kartáč mezi nápravami, přimetací kartáč. Všechny tyto kartáče ten smetený materiál nametou před sací hubici a sací hubice s výkonem zhruba 10 tisíc metrů krychlových za hodinu je schopna všechno tohle pojmout."

Nákladový prostor má objem sedm metrů krychlových a dokáže tak zamést až 7 tun materiálu.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Tento stroj se používá hlavně na práce takového nejhrubšího zametání. Nebo práce, kdy je zapotřebí na jednom místě smést poměrně velké množství materiálu. Jak to je například nyní po zimním období, kdy se zametají zbytky posypového materiálu. Nebo můžeme tento stroj používat i při opravách silnic, když se zametá zfrézovaný živičný kryt. Případně se tento stroj ještě používá třeba při čištění pouličních vpustí. A to se provádí pomocí sací hubice, která je v zadní části stroje."

Stroj je vyrobený na zakázku v Anglii a čekalo se na něj zhruba rok od objednání. Jeho pořizovací cena vyšla na 6 milionů 400 tisíc korun.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Této velikosti je ten stroj pouze jeden v technických službách. Ten starý opotřebený byl odprodán. A doplňuje flotilu chodníkových zametačů, které jsou dva. Plus k tomu máme ještě jeden speciální městský zametač, takového středního rozměru."

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "14. března začne ve Frýdku-Místku jarní úklid. Technické služby po zimě zprovoznily tento velký vysavač, který využijí právě v rámci jarního úklidu. Tento stroj je ideální právě na historické zóny, kde dokáže posbírat všechen drobný nepořádek. Například nedopalky a drobné smetí."

Řidiči by také měli myslet na blokové čistění, které je součástí jarního úklidu. Rozplánovaný harmonogram najdou zájemci na webu města.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-10-03-2023-16-00