Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Ostravě začíná rekonstrukce historických jatek
  • Havířov se dohodl s ŘSD na řešení křižovatky na Ostravské
  • Prodloužená Rudná odvedla 15 tisíc aut mimo Porubu
  • V důsledku nouzového stavu se hromadí odpad
  • Lidé mají obavy, co bude s jejich psy pokud onemocní
  • Sportovní hala v NJ má po rekonstrukci i tribunu

V Ostravě začíná rekonstrukce historických jatek

Rekonstrukci historické budovy jatek v centru Ostravy už nic nezastaví. V pondělí si převzala objekt stavební firma a v nejbližších dnech všechno začne. Investice jsou pro Ostravu v době pandemie velmi důležité. Primátor Tomáš Macura potvrdil, že město je natolik ekonomicky silné, že by mělo bez potíží zvládnout důsledky krizových opatření.

Pro vzhled centra města je pondělí 6. dubna důležitým dnem. I přes pokračující pandemii, převzala společnost Zlínstav historickou budovu jatek, která se v průběhu několika měsíců změní galerii moderního umění. Investice jsou v této době podle vedení města velice důležité. "Investování ze strany státu a ze strany měst mohou významným způsobem držet ekonomiku. Je potřeba, aby investiční akce nadále probíhaly. Tím, že Ostrava hospodaří se schváleným rozpočtem a dlouhodobě s relativně dobrým hospodařením, tak si můžeme dovolit ty investiční akce v této době realizovat," vysvětluje náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Památkově chráněný objekt se bude přestavovat podle návrhu polského architektonického studia Roberta Konieczného. Vítězná stavební firma nabídla, že úpravy provede za 206 milionů korun. Letos Ostrava vyčlenila 100 milionů a zbytek bude v rozpočtu pro příští rok. V pondělí si stavebníci převzali budovu a v nejbližších dnech už přijede těžká technika. "Máme zajištěnu práci na nejbližší dva měsíce. S vlastními lidmi budeme primárně provádět bourací a demoliční práce a demolici části objektu, která je k tomu určena," popisuje ředitel Zlínstavu Marek Podzemný. 

Nová jatka bude tvořit šest výstavních sálů. Díky otočným stěnám, bude do výstavního prostoru začleněno i venkovní prostranství. Rekonstrukce bude hotova do konce příštího roku. 

---

Havířov se dohodl s ŘSD na řešení křižovatky na Ostravské

Svodidla, která by zamezila odbočení v křižovatce na Ostravské před Havířovem, nebudou. Právě na tom se dohodlo Ředitelství silnic a dálnic s vedením Havířova. K návrhu řešení musí říct stanovisko ještě policie.

Havířov se dohodl s Ředitelstvím silnic a dálnic na kompromisním řešení, které budou společně prosazovat při vyřešení nebezpečné křižovatky na Ostravské ulici. Ke schůzce došlo poté, co soud vyhověl městu s žalobou. ŘSD plánovalo úplné zamezení odbočení v křižovatce. To by ale dle Havířova vedlo k dlouhým kolonám.

"Na tom společném jednání jsme se dohodli, že budeme usilovat o realizaci, kterou jsme již navrhovali v našich námitkách proti opatření obecné povahy a to znamená, že výjezd z Havířova budeme chtít pokrýt úsekovým měřením rychlosti. A všechna odbočení, kromě odbočení na Šumbark, budou uzavřena. Toto odbočení ponecháme tak, aby se nám neucpal kruhový objezd," řekl náměstek primátora Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL).

Nyní bude záležet na tom, jak se k návrhu obou stran postaví krajský úřad a policie.

"Tato problematika se řeší už delší dobu. Nicméně každé opatření, které přispívá k bezpečnosti v silničním provozu a snížení nehodovosti, policie vítá. Novými návrhy se policie bude zabývat a vydá stanovisko,” řekla mluvčí PČR Karviná Zlatuše Viačková.

S návrhem úpravy opatření souhlasí i sousední město Šenov, které se také připojilo k žalobě.

---

Prodloužená Rudná odvedla 15 tisíc aut mimo Porubu

Na křižovatce ulic Opavská a 17.listopadu výrazně bylo aut. Zatímco před otevřením Prodloužené Rudné jí projelo na 35 tisíc vozidel, dnes jich je kolem 20 tisíc. Ukazují to nové statistiky.

Křižovatka ulic Opavská, 17.listopadu už není nejvytíženější křižovatkou Ostravy-Poruby. Po otevření prodloužené Rudné se na ni snížil provoz o zhruba 40 procent.

“Co se týče ulice 17.listopadu, tak v různých úsecích zde došlo ke snížení dopravy o 40 až 50 procent s tím, že samozřejmě ten nejvíce významný směr je směr Opava, kde zaznamenáváme snížení dopravy až přes 50 procent. Co se týče dalších úseků v Porubě, což je známá velice vytížená křižovatka Martinovská Opavská, tak zde jsme nezaznamenali tak velké snížení, opravdu okolo 10, maximálně 15 procent, takže potřeba stavby severního spoje je stále aktuální,” uvádí Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba

K větší bezpečnosti dopravy by měla přispět další opatření na ulici Opavská

“Tam, co byly dopravní nehody, tak byly na těch nebezpečných přechodech. Ten jeden přechod se zabezpečil tou světelnou signalizací. Připravuje se teď ještě povrchová úprava tak zvanými plošnými pásy, kdy takhle v této červené barvě v té zrnité podobě budou před přechodem z obou dvou stran tyto pásy umístěny,” dodává Lubomír Gazda, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací

A připravuje se ještě další studie celkového zklidnění dopravy na Opavské ulici.

---

V důsledku nouzového stavu se hromadí odpad

Vzhledem k trvajícímu nouzovému stavu je hodně lidí doma a začalo uklízet a také využívat služeb internetových obchodů. Díky tomu se v ulicích začalo hromadit množství nejen obalového materiálu.

„Tady bych chtěl poprosit občany, pokud opravdu využívají těchto služeb, a přijdou ke kontejneru třeba na papír, který je plný, aby se podívali, jestli není někde jiný prázdnější. Aby sešlapávali krabice ať se opravdu šetří místem pro všechny z nás, kteří ty kontejnery využívají,“ uvedl vedoucí odboru MHÚM Milan Kyjovský.

Nejlepší by bylo, kdyby lidé nechali jarní úklid na později, kdy se otevřou sběrné domy. Nyní vznikají takzvané dva druhy odpadů.

 „jeden odpad je kontaminovaný, od člověka, který je v karanténě nebo je zasažený virem. Pro zasaženého člověka je důležitá informace že nemusí třídit opad. Veškerý odpad dávat do jednoho pytle, nebo do dvou, aby nedošlo k protržení. Do 24 hodin je nutní pytel zavázat a na povrchu ošetřit nějakou dezinfekcí,“ uvedl vedoucí odboru MHÚM Milan Kyjovský

Vyšší množství odpadků ve městě zaznamenaly také svozové společnosti. Naopak ubylo odpadu, který produkují firmy, protože jsou momentálně některé zavřené.

 „Tím že je toho odpadu více tak se může stát, že je ta nádoba přeplněna rychleji, tak bych chtěla vyzvat občany, aby hlavně v této době nevyhazovali odpad mimo nádoby na zem, protože právě v té době zvýšených hygienických opatření je právě tohle zdroj potencionálního nebezpečí,“ uvedla tisková mluvčí OZO Ostrava Vladimíra Karasová.

Pracovníci jsou vybaveni rukavicemi jako vždy, navíc jim přibyli jen roušky a desinfekce, kterou si mohou umývat ruce během práce.

---

Lidé mají obavy, co bude s jejich psy pokud onemocní

Vůbec nevíme, co bychom dělali. Takto nejčastěji reagovali lidé na otázku, jak by vyřešili venčení svého psa, pokud by se nakazili a zůstali v izolaci. Hygiena výjimky nepovoluje.

Podle epidemiologů počet nakažených koronavirem bude postupně stoupat. Pro nemocné to znamená úplná izolace. Češi jsou ale národem pejskařů a mnozí mají obavy, co bude s jejich mazlíčky. 

Nařízení hygieniků je jasné.

"Pokud nemocná osoba Covidem19 je ponechána v domácím ošetření, pak její izolace neumožňuje venčit domácího mazlíčka. To platí také pro osoby sdílející prostory bytu, které jsou v karanténě. K přenosu onemocnění by mohlo dojít kontaminovanými povrchy tlačítka výtahu, kliky. ” uvedl mluvčí KHS Ostrava Radim Mudra.

"Vůbec nemám páru, kam by jsme je dali. Fakt nevím," řekla paní, která má dva psy.

"Určitě bychom museli využít známe, kamarády. To je jediné, co mě napadá. Ještě jsem o tom neuvažoval. U nás je to komplikace velká, protože půl dne musí být venku," dodal pejskař.

"Doufejme, že se nám to nestane. Přinejhorším bychom asi sehnali nějakého rodinného příslušníka, který by nám venčil, nebo nějakého dobrovolníka," řekl majitel většího psa.

"Říkali jsme si, že my bydlíme ve sníženém přízemí, že bychom ho asi venčili z okna. Ale teď vážně, nevíme. V tom případě bych chtěla od pana Babiše nebo kohokoliv jiného, aby nám tedy řekli, jak to máme udělat," dodala žena.

Hygienici upozorňují, že pes sice nemoc nepřenáší, nicméně je důležité při předání zvířete důkladně dezinfikovat vodítko a náhubek. 

---

Sportovní hala v NJ má po rekonstrukci i tribunu

Po půl roce skončila rekonstrukce sportovní haly v Novém Jičíně. Rozsáhlé opravy financovalo ministerstvo školství a město. Slavnostní otevření sportoviště se ale kvůli koronavirové epidemii odkládá.

Sportovní hala ABC Tělovýchovné jednoty v Novém Jičíně má nový plášť, okna a uvnitř přibyla vyvýšená tribuna pro 150 diváků. Úsporu energií zajišťuje nový systém vytápění a osvětlení.  

“Uvnitř haly došlo k celoplošným obkladům stěn, pouze, v uvozovkách, zůstala stará poctivá dubová podlaha, která se přebrousila, nalakovala a bude dále plnit svůj účel,” informoval Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín. 

Ke sportovišti byla přistavěna nářaďovna a nástavba, kde je zázemí pro házenkáře a volejbalisty,  pro které je hala domácím prostředím.. Rekonstrukci za 33 milionů korun financovalo ze dvou třetin ministerstvo školství, 11 a půl milionu korun poskytlo město. 

“Tento záměr jsem podpořili i s ohledem na skutečnost, že tu halu nevyužívají jen sportovní oddíly, ale i žáci v rámci povinné výuky tělesné výchovy v městem zřizovaných základních školách,” podotkl  Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína. 

Téměř 900 tisíc radnice přidala na financovat víceprací, především s likvidací azbestu. 

“Dalších 745 tisíc město poskytlo jako dotaci tělovýchovné jednotě na vybavení této haly,” dodal místostarosta.   

Kdy bude hala po rekonstrukci slavnostně otevřena není kvůli epidemiologické situaci jasné.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
10. dubna 2020, 16:00

V Ostravě začíná rekonstrukce historických jatek

Rekonstrukci historické budovy jatek v centru Ostravy už nic nezastaví. V pondělí si převzala objekt stavební firma a v nejbližších dnech všechno začne. Investice jsou pro Ostravu v době pandemie velmi důležité. Primátor Tomáš Macura potvrdil, že město je natolik ekonomicky silné, že by mělo bez potíží zvládnout důsledky krizových opatření.

Pro vzhled centra města je pondělí 6. dubna důležitým dnem. I přes pokračující pandemii, převzala společnost Zlínstav historickou budovu jatek, která se v průběhu několika měsíců změní galerii moderního umění. Investice jsou v této době podle vedení města velice důležité. "Investování ze strany státu a ze strany měst mohou významným způsobem držet ekonomiku. Je potřeba, aby investiční akce nadále probíhaly. Tím, že Ostrava hospodaří se schváleným rozpočtem a dlouhodobě s relativně dobrým hospodařením, tak si můžeme dovolit ty investiční akce v této době realizovat," vysvětluje náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Památkově chráněný objekt se bude přestavovat podle návrhu polského architektonického studia Roberta Konieczného. Vítězná stavební firma nabídla, že úpravy provede za 206 milionů korun. Letos Ostrava vyčlenila 100 milionů a zbytek bude v rozpočtu pro příští rok. V pondělí si stavebníci převzali budovu a v nejbližších dnech už přijede těžká technika. "Máme zajištěnu práci na nejbližší dva měsíce. S vlastními lidmi budeme primárně provádět bourací a demoliční práce a demolici části objektu, která je k tomu určena," popisuje ředitel Zlínstavu Marek Podzemný. 

Nová jatka bude tvořit šest výstavních sálů. Díky otočným stěnám, bude do výstavního prostoru začleněno i venkovní prostranství. Rekonstrukce bude hotova do konce příštího roku. 

---

Havířov se dohodl s ŘSD na řešení křižovatky na Ostravské

Svodidla, která by zamezila odbočení v křižovatce na Ostravské před Havířovem, nebudou. Právě na tom se dohodlo Ředitelství silnic a dálnic s vedením Havířova. K návrhu řešení musí říct stanovisko ještě policie.

Havířov se dohodl s Ředitelstvím silnic a dálnic na kompromisním řešení, které budou společně prosazovat při vyřešení nebezpečné křižovatky na Ostravské ulici. Ke schůzce došlo poté, co soud vyhověl městu s žalobou. ŘSD plánovalo úplné zamezení odbočení v křižovatce. To by ale dle Havířova vedlo k dlouhým kolonám.

"Na tom společném jednání jsme se dohodli, že budeme usilovat o realizaci, kterou jsme již navrhovali v našich námitkách proti opatření obecné povahy a to znamená, že výjezd z Havířova budeme chtít pokrýt úsekovým měřením rychlosti. A všechna odbočení, kromě odbočení na Šumbark, budou uzavřena. Toto odbočení ponecháme tak, aby se nám neucpal kruhový objezd," řekl náměstek primátora Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL).

Nyní bude záležet na tom, jak se k návrhu obou stran postaví krajský úřad a policie.

"Tato problematika se řeší už delší dobu. Nicméně každé opatření, které přispívá k bezpečnosti v silničním provozu a snížení nehodovosti, policie vítá. Novými návrhy se policie bude zabývat a vydá stanovisko,” řekla mluvčí PČR Karviná Zlatuše Viačková.

S návrhem úpravy opatření souhlasí i sousední město Šenov, které se také připojilo k žalobě.

---

Prodloužená Rudná odvedla 15 tisíc aut mimo Porubu

Na křižovatce ulic Opavská a 17.listopadu výrazně bylo aut. Zatímco před otevřením Prodloužené Rudné jí projelo na 35 tisíc vozidel, dnes jich je kolem 20 tisíc. Ukazují to nové statistiky.

Křižovatka ulic Opavská, 17.listopadu už není nejvytíženější křižovatkou Ostravy-Poruby. Po otevření prodloužené Rudné se na ni snížil provoz o zhruba 40 procent.

“Co se týče ulice 17.listopadu, tak v různých úsecích zde došlo ke snížení dopravy o 40 až 50 procent s tím, že samozřejmě ten nejvíce významný směr je směr Opava, kde zaznamenáváme snížení dopravy až přes 50 procent. Co se týče dalších úseků v Porubě, což je známá velice vytížená křižovatka Martinovská Opavská, tak zde jsme nezaznamenali tak velké snížení, opravdu okolo 10, maximálně 15 procent, takže potřeba stavby severního spoje je stále aktuální,” uvádí Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba

K větší bezpečnosti dopravy by měla přispět další opatření na ulici Opavská

“Tam, co byly dopravní nehody, tak byly na těch nebezpečných přechodech. Ten jeden přechod se zabezpečil tou světelnou signalizací. Připravuje se teď ještě povrchová úprava tak zvanými plošnými pásy, kdy takhle v této červené barvě v té zrnité podobě budou před přechodem z obou dvou stran tyto pásy umístěny,” dodává Lubomír Gazda, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací

A připravuje se ještě další studie celkového zklidnění dopravy na Opavské ulici.

---

V důsledku nouzového stavu se hromadí odpad

Vzhledem k trvajícímu nouzovému stavu je hodně lidí doma a začalo uklízet a také využívat služeb internetových obchodů. Díky tomu se v ulicích začalo hromadit množství nejen obalového materiálu.

„Tady bych chtěl poprosit občany, pokud opravdu využívají těchto služeb, a přijdou ke kontejneru třeba na papír, který je plný, aby se podívali, jestli není někde jiný prázdnější. Aby sešlapávali krabice ať se opravdu šetří místem pro všechny z nás, kteří ty kontejnery využívají,“ uvedl vedoucí odboru MHÚM Milan Kyjovský.

Nejlepší by bylo, kdyby lidé nechali jarní úklid na později, kdy se otevřou sběrné domy. Nyní vznikají takzvané dva druhy odpadů.

 „jeden odpad je kontaminovaný, od člověka, který je v karanténě nebo je zasažený virem. Pro zasaženého člověka je důležitá informace že nemusí třídit opad. Veškerý odpad dávat do jednoho pytle, nebo do dvou, aby nedošlo k protržení. Do 24 hodin je nutní pytel zavázat a na povrchu ošetřit nějakou dezinfekcí,“ uvedl vedoucí odboru MHÚM Milan Kyjovský

Vyšší množství odpadků ve městě zaznamenaly také svozové společnosti. Naopak ubylo odpadu, který produkují firmy, protože jsou momentálně některé zavřené.

 „Tím že je toho odpadu více tak se může stát, že je ta nádoba přeplněna rychleji, tak bych chtěla vyzvat občany, aby hlavně v této době nevyhazovali odpad mimo nádoby na zem, protože právě v té době zvýšených hygienických opatření je právě tohle zdroj potencionálního nebezpečí,“ uvedla tisková mluvčí OZO Ostrava Vladimíra Karasová.

Pracovníci jsou vybaveni rukavicemi jako vždy, navíc jim přibyli jen roušky a desinfekce, kterou si mohou umývat ruce během práce.

---

Lidé mají obavy, co bude s jejich psy pokud onemocní

Vůbec nevíme, co bychom dělali. Takto nejčastěji reagovali lidé na otázku, jak by vyřešili venčení svého psa, pokud by se nakazili a zůstali v izolaci. Hygiena výjimky nepovoluje.

Podle epidemiologů počet nakažených koronavirem bude postupně stoupat. Pro nemocné to znamená úplná izolace. Češi jsou ale národem pejskařů a mnozí mají obavy, co bude s jejich mazlíčky. 

Nařízení hygieniků je jasné.

"Pokud nemocná osoba Covidem19 je ponechána v domácím ošetření, pak její izolace neumožňuje venčit domácího mazlíčka. To platí také pro osoby sdílející prostory bytu, které jsou v karanténě. K přenosu onemocnění by mohlo dojít kontaminovanými povrchy tlačítka výtahu, kliky. ” uvedl mluvčí KHS Ostrava Radim Mudra.

"Vůbec nemám páru, kam by jsme je dali. Fakt nevím," řekla paní, která má dva psy.

"Určitě bychom museli využít známe, kamarády. To je jediné, co mě napadá. Ještě jsem o tom neuvažoval. U nás je to komplikace velká, protože půl dne musí být venku," dodal pejskař.

"Doufejme, že se nám to nestane. Přinejhorším bychom asi sehnali nějakého rodinného příslušníka, který by nám venčil, nebo nějakého dobrovolníka," řekl majitel většího psa.

"Říkali jsme si, že my bydlíme ve sníženém přízemí, že bychom ho asi venčili z okna. Ale teď vážně, nevíme. V tom případě bych chtěla od pana Babiše nebo kohokoliv jiného, aby nám tedy řekli, jak to máme udělat," dodala žena.

Hygienici upozorňují, že pes sice nemoc nepřenáší, nicméně je důležité při předání zvířete důkladně dezinfikovat vodítko a náhubek. 

---

Sportovní hala v NJ má po rekonstrukci i tribunu

Po půl roce skončila rekonstrukce sportovní haly v Novém Jičíně. Rozsáhlé opravy financovalo ministerstvo školství a město. Slavnostní otevření sportoviště se ale kvůli koronavirové epidemii odkládá.

Sportovní hala ABC Tělovýchovné jednoty v Novém Jičíně má nový plášť, okna a uvnitř přibyla vyvýšená tribuna pro 150 diváků. Úsporu energií zajišťuje nový systém vytápění a osvětlení.  

“Uvnitř haly došlo k celoplošným obkladům stěn, pouze, v uvozovkách, zůstala stará poctivá dubová podlaha, která se přebrousila, nalakovala a bude dále plnit svůj účel,” informoval Jiří Hrachovec, předseda TJ Nový Jičín. 

Ke sportovišti byla přistavěna nářaďovna a nástavba, kde je zázemí pro házenkáře a volejbalisty,  pro které je hala domácím prostředím.. Rekonstrukci za 33 milionů korun financovalo ze dvou třetin ministerstvo školství, 11 a půl milionu korun poskytlo město. 

“Tento záměr jsem podpořili i s ohledem na skutečnost, že tu halu nevyužívají jen sportovní oddíly, ale i žáci v rámci povinné výuky tělesné výchovy v městem zřizovaných základních školách,” podotkl  Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína. 

Téměř 900 tisíc radnice přidala na financovat víceprací, především s likvidací azbestu. 

“Dalších 745 tisíc město poskytlo jako dotaci tělovýchovné jednotě na vybavení této haly,” dodal místostarosta.   

Kdy bude hala po rekonstrukci slavnostně otevřena není kvůli epidemiologické situaci jasné.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-10-04-2020-16-00