Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ozdravné centrum Ještěrka spláchl potok
  • V Bohumíně lidé bojují za bezbariérové přístupy do domů
  • Infekční oddělení Slezské nemocnice se opravuje
  • Křesťanská Misie buduje na Šumbarku komunitní centrum
  • V HCB Karviná končí osm hráčů

Ozdravné centrum Ještěrka spláchl potok

Celá náš kraj včera odpoledne postihly silné přívaly deště. Hasiči museli na mnoha místech čerpat vodu, ale škody jsou většinou zanedbatelné. Tedy až na Ozdravné centrum Ještěrka v Bartovicích, přes které se přehnal místní, jinak neškodný, potok.

Ve čtvrtek se krátce po 14 hodině přehnal přes Ostravu-Bartovice přívalový déšť a netrvalo dlouho a místní potůček Ráček se změnil v divokou řeku. V místě, kde je zapuštěn pod zem, nestačila voda odtékat a během chvíle doslova spláchla Ozdravné centrum Ještěrka.

strojník: "Voda se navalila na ty vrata, na česlo, opřelo se to a celé se to rozlelo. Valilo to tady i tam z druhé strany." 

I když přijeli na pomoc místní dobrovolní hasiči, prakticky nemohli nic dělat a tak jen zaměstnanci bezmocně čekali, až voda zase odteče. Škody si prozatím nikdo netroufá odhadnout. 

Milan Baranyk, mistr, Ozdravné centrum Ještěrka: "Škodu je teď těžko odhadovat. Budeme muset rozebrat motory, nechat je vysušit, popřevinovat, možná se budou měnit ložiska. Nevíme jestli je voda čistá, možná budeme muset napustit novou. Je to teď těžko říct, ale asi to bude hodně drahé."

Hasiči měli v průběhu odpoledne a večera kolem stovky výjezdů, které souvisely s deštěm a bouřkami.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Hlavně vyjížděli čerpat vodu ze sklepů a garáží, odstraňovali podmáčené stromy a další nebezpečné stavy."

Nejvíce zásahů měli hasiči na Frýdeckomístecku a naopak největší klid byl na Bruntálsku. V pátek už měli pouze ojedinělé výjezdy k podmáčeným stromům. 

---

V Bohumíně lidé bojují za bezbariérové přístupy do domů

Lidé, kteří bydlí v panelových domech v Bohumíně, řeší problém, jak se bezpečně dostat domů, nebo naopak z domu ven. Paneláky totiž byly kdysi postaveny tak, že nejsou bezbariérové a pro starší a nemocné jsou příkré schody nebezpečné.

Krkolomně se dostávají do svého domu například obyvatelé věžáku ve Štefánikově ulici v Bohumíně.

Anežka Kursová, nájemnice: “Mám manžela, který je postižený a je na vozíčku. Takže, když jdeme dolů, tak to dělá dost velký problém, protože je to opravdu prudký sklon. Člověk už nemá tolik sil, takže to dělá velký problém.”

Tamara Ščuková, nájemnice: “Je to dost náročné. Kolikrát mám strach, jsem slabá a bojím se, že mi ten kočárek spadne. A když mám nákup a jdu nahoru, tak je to ještě horší.”

Jednoduché řešení lidé vidí ve vybudování pozvolné rampy u zadního vchodu. Podobná je už několik let u jiného domu. Bezpečně by po ní mohli s invalidními vozíky, kočárky nebo jízdními koly.

Zdeňka Bartalová, nájemnice: “Já si myslím, že by to vyřešit mohli, protože zezadu jsou v podstatě dvoje schody. Takže by se nechaly jedny schody a udělala by se tam ta rampa. Je tam velký prostor, že by ta rampa mohla být i s menším sklonem. Nakonec by se nám tam dobře chodilo i když už nemůžeme chodit do schodů.”

Tamara Ščuková, nájemnice: “Byla bych ráda, kdybychom tu rampu vzadu měli, byla by to hodně velká úleva.”

Když však nájemníci sepsali žádost a oslovili radnici, narazili na problém. Úředníci jim sdělili, že rampu postavit nelze kvůli inženýrským sítí podél domu. To lidem přišlo absurdní a za pravdu jim dal i odborník.

Martin Polášek, odborný konzultant: “V místech, kde se nacházejí inženýrské sítě pod komunikacemi se instalují demontovatelné rampy. To znamená, že v případě nutnosti nějakých oprav se dají jednoduše rozebrat. Během jedné dvou hodin se taková rampa dá odstranit a následně zase vrátit. Při převýšení jednoho metru by měla být rampa dlouhá zhruba 10 m a tam se cena pohybuje zhruba okolo 200 tisíc korun.

Bohumínská radnice nyní slíbila, že situaci vyřeší.

Igor Bruzl (ČSSD), místostarosta Bohumína: “O problému, který vznikl v domě, samozřejmě víme. Ta záležitost je poměrně čerstvá, protože trvá v podstatě nějaké dva měsíce, což se může někomu zdát jako dlouhá doba, ale pro řešení tak složitého problému to zatím je naopak velmi krátká doba. Žádné z těch řešení není ideální, ať už to je zdviž, plošina nebo nájezdová rampa. Vždycky to provází určitá úskalí. Zejména u těch plošin je častá poruchovost, nájezdové rampy nejsou úplně estetické a navíc je tam třeba respektovat přítomnost inženýrských sítí, které jsou kolem domů poměrně husté. Tou situací se budeme zabývat. Určitě je to řešitelný problém. Ne v řádech týdnů, ale měsíců, protože bude vyžadovat naprojektování a chceme celou záležitost řešit komplexně v rámci celého města i v souvislosti s novým strategickým plánem, který by měl řešit odstraňování bariér v domech. Vždycky se snažíme myslet na to, abychom občanům vyšli vstříc, ale opravdu je to velmi komplikovaná záležitost, která bude vyžadovat dobrou projektovou přípravu, ale určitě to není neřešitelná věc. Pokud se na nás někdo obrací v takových případech, tak jsme s ochotni nabídnout i jiné bydlení. Máme 4300 bytů a jsme připraveni poskytnout nějaký dům, který je zcela bezbariérový, ale samozřejmě víme, že se občané neradi vzdávají toho svého zabydleného bytu. Takže ty případy jsou, ale nejsou příliš časté.”

Situaci v Bohumíně budeme dále sledovat.

---

Už příští týden bude možné podat žádost o dotaci na výměnu starého nevyhovujícího kotle. Lidé mohou dotaci využít na nákup tepelného čerpadla nebo kotle na biomasu. Příspěvek mohou získat také zpětně na plynové kotle, které zakoupili a instalovali od začátku minulého roku do konce letošního dubna. Na tepelné čerpadlo může jeden žadatel spolu s příspěvkem od kraje získat až 187 tisíc korun. Na kotle na biomasu pak stát přispívá 130 tisíc. Příjem žádostí krajský úřad spustí 13. června.

---

Infekční oddělení Slezské nemocnice se opravuje

Infekční oddělení Slezské nemocnice je kvůli rekonstrukci uzavřeno. Část lůžkového oddělení byla přesunuta do pavilonu interních oborů. Ambulance prozatím v budově zůstávají. Opravy musí dělníci zvládnout během čtyř měsíců tak, aby bylo oddělení připraveno na případnou podzimní vlnu covidových pacientů.

Infekční oddělení v opavské Slezské nemocnice má stoletou tradici. Nyní sídlí v jedné z novějších budov nemocničního areálu. Ta byla ostavena byla v roce 1995. Po necelých třech desítkách let užívání nastaly problémy s rozvodem vody a tepla, odpady i podlahovými krytinami. Na to se teď bude soustředit rekonstrukce za 40 milionů korun.

Kvůli opravám se musí lůžkové oddělení přestěhovat. Zdravotní sestry, ošetřovatelky i sanitáři balí veškeré vybavení, přístroje i léky.

Lucie Dosbabová, staniční sestra, infekční odd., Slezská nemocnice v Opavě: „My teď musíme celý tento pavilon vystěhovat, včetně veškerého vybavení. Do toho patří také léky a ostatní materiál.“

Pacienti, jejichž zdravotní stav to umožňoval, byli postupně propuštěni do domácího léčení. Ti, kteří museli zůstat, byli převezeni do vedlejšího pavilonu interního oddělení.

Karel Siebert, ředitel, Slezská nemocnice v Opavě: „Protože se jedná o kompletní rekonstrukci celého oddělení, byli jsme nuceni část pro hospitalizované uzavřít. Ambulance budou ale fungovat dále. Kapacitu pro lůžka jsme vytvořili na interním pavilonu.“

Zatímco ambulantní provoz zůstane beze změny, nahradit 50 infekčních lůžek není jednoduché. Na interně jich je k dispozici 12. A začínají se zaplňovat . V souvislosti s teplým počasím jsou to zejména pacienti s průjmovými onemocněními či záněty mozkových blan.

Petr Kümpel, primář, infekční odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Pacienty s klíšťovou encefalitidou už tady máme. Máme i pacienty s komplikovanými boréliemi. A předpokládáme, že v létě bude těchto pacientů ještě přibývat.“

V případě, že budou lůžka na interně obsazená, budou pacienti uloženi také na jiných odděleních opavské nemocnice. Pomůže také nemocnice v Krnově a ostravská fakultní nemocnice.

Petr Kümpel, primář, infekční odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Problém je, kdyby přišla epidemie. Při pandemii covidu by to Když byla epidemie covidu, tak by to absolutně nestačilo. Doufáme, že v tomto období bude covidová situace klidná.“

Opravy právě začaly. Dělníci mají rekonstrukci stihnout za čtyři měsíce tak, aby bylo oddělení připraveno na případný podzimní nápor respiračních onemocnění i koronaviru. Hotovo má být v říjnu.

---

Křesťanská Misie buduje na Šumbarku komunitní centrum

V Havířově-Šumbarku žije početná romská komunita. Ne jen pro ni vznikne v bývalé restauraci Bivoj komunitní centrum zejména pro mládež. Jedním z cílů bude místní motivovat ve víru v Boha.

Bývalá restaurace Bivoj v Havířově-Šumbarku byla místem samých problémů. Chátrající objekt si nyní pronajalo ostravské občanské sdružení Křesťanská Misie, které chce budovu opravit a vybudovat komunitní centrum. Jako první akci sdružení uspořádalo pro děti zábavné odpoledne.

Soňa Gažiová, Křesťanská Misie Immanuel: "To, co se tady bude dít, není jen pro Romy. Je to i pro Neromy, rádi je přivítáme a otevíráme tady Křesťanskou Misii, kdy jsme si pronajali tento objekt k tomu, abychom to tu měli volnočasové, kde budeme dávat prostor mládeži, dětem a budeme tady dělat různé aktivity. Budeme je vyučovat podle Bible:"

V čem si myslíš, že to pro vás bude dobré? 

anketa: “Asi abychom pomáhali lidem, aby si také mysleli, že je správné věřit v Boha, protože lidé, kteří tomu nevěří, tak dělají hrozné věci. Chceme je navést k tomu, aby se chovali lépe, a aby byli chytří a nedělali hlouposti.”

anketa: Tak já jsem rád, že se to tady povzbudilo. Tenhle Bivoj, tady nebylo nic. Tady jsme chodili jen kupovat nápoje, drinky."

Komunita bude chtít založit vlastní spolek, aby mohli na projekty získávat i dotace.

---

Ostravští strážníci budou i v letošním roce na ostravských cyklostezkách zdarma značit jízdní kola a koloběžky syntetickou DNA. Své jízdní kolo nebo koloběžku si už takto nechalo označit více než čtyři tisíce osob. První letošní značení proběhne v sobotu 11. června od 7.30 do 12.00 a od 14.00 do 17.00 hod. na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě u kruhového objezdu.

Opilý muž střílel z balkonu v Ostravě po lidech, naštěstí se po zásahu policistů ukázalo, že se jedná o airsoftovou zbraň. Podle policejní mluvčí Evy Michákové muž vystřelil i po policistech, když vystupovali z auta a zasáhl služebn vozidlo. To ho vylekalo a schoval se v bytě. Po zadržení vydal dobrovolně policistům airsoftovou zbraň, která je z dálky k nerozeznání od pravé. Výtečník nadýchal 2 promile a hrozí mu až šest let za mřížemi.

---


V HCB Karviná končí osm hráčů

Karvinští extraligoví házenkáři, čerství držitelé mistrovského titulu, mají před sebou náročné období. Chtějí v příští sezóně znovu co nejlépe uspět, nejlépe i obhájit titul, a to s obměněnou sestavou. Osm hráčů už v týmu fanoušci neuvidí, klub hledá nové posily.

Po nejkrásnějším zakončením sezóny, kdy se karvinští extraligoví házenkáři radovali se svými fanoušky ze získání dalšího mistrovského titulu a vyslechli si spoustu gratulací, se pomalu vrací do reality a připravují se na nelehký úkol, který je před nimi. V nadcházející sezóně si chtějí titul udržet a potvrdit tak své kvality v české házené. Nebude to jednoduché, protože mančaft projde výraznou obměnou. Novinky oznámili házenkáři novinářům na tiskové konferenci.

Michal Brůna, trenér, prezident HCB Karviná: “Uvidíme, jak si to sedne, uvidíme, jak si sednou noví hráči, bude jich dost nových, první vlaštovkou budou první přípravné zápasy. Samozřejmě, nechceme se nijak schovávat a říkat hrát o medaile, cíl je dostat se do finále minimálně.”

Na palubovce v příští sezóně fanoušci neuvidí hrát za Karvinou Mirka Halamu, Nikolase Noworitu, Slávka Mlotka, Honzu Sobola, Vojtu Patzla, Kostu Petroviče, Artura Urbańského a brankáře Nema Marjanoviče. Někteří odcházejí na hostování, jiní mění životní plány. Úkolem managementu je najít stejně kvalitní hráče.

Michal Brůna, trenér, prezident HCB Karviná: "To bude na prvním místě Vojta Patzel, jen tak se nedá nahradit těch jeho 250 branek, to se musí rozprostřít mezi tři hráče, určitě velké oslabení bude hlavně po psychické stránce hlavně u kluků a v šatně kvůli odchodu Nema Marjanoviče, který se stal legendou klubu a byl u 7 finále, z toho 5x vyhrál zlatou medaili a bude na to na křídle i Honza Sobol."

Honza Sobol ukončuje kariéru, nicméně u házené zůstává jako trenér mladších žáků a nově i mladších dorostenců.

Jan Sobol, hráč HCB Karviná: " Já jsem v té kariéře to měl nastavené tak, že jsem byl stoprocentní profík během dvaceti let a najednou jsem viděl, že tomu profi sportu už nedávám tolik, kolik jsem byl zvyklý, abych hrál na nejlepší úrovni. My jsme se domluvili s vedením, a já si myslím, že pro karvinskou mládež to bude lepší, pro mě to bude lepší a i pro klub to bude lepší."

Házenkáři také ve spolupráci s Nadací ČEZ startují nový projekt nazvaný Společně z ulic na palubovky. Zacílen bude na děti ze sociálně slabých poměrů.

Václav Franc, hráč HCB Karviná: "Kolikrát jsme se setkal s tím, že děti nejdou sportovat jen kvůli tomu, že rodiče na to nemají prostředky. My jim pomůžeme se základními potřebami s vybavením na trénink, soustředění, protože rodiče neměli prostředky na to."

I tyto děti budou mít šanci zahrát si s těmi nejlepšími, účastnit se turnajů a vítězit, a to nejen na palubovce, ale i v životě. Aby si dokázaly plnit sny a staly se z nich kvalitní, dobří a úspěšní lidé.

Václav Franc, hráč HCB Karviná: "To je základ toho projektu a sport je jedna z možností, jak jim tomu dopomoct."

Kromě Vency France se mentory projektu stali i Honza Užek a Jan Sobol.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
10. června 2022, 16:00

Ozdravné centrum Ještěrka spláchl potok

Celá náš kraj včera odpoledne postihly silné přívaly deště. Hasiči museli na mnoha místech čerpat vodu, ale škody jsou většinou zanedbatelné. Tedy až na Ozdravné centrum Ještěrka v Bartovicích, přes které se přehnal místní, jinak neškodný, potok.

Ve čtvrtek se krátce po 14 hodině přehnal přes Ostravu-Bartovice přívalový déšť a netrvalo dlouho a místní potůček Ráček se změnil v divokou řeku. V místě, kde je zapuštěn pod zem, nestačila voda odtékat a během chvíle doslova spláchla Ozdravné centrum Ještěrka.

strojník: "Voda se navalila na ty vrata, na česlo, opřelo se to a celé se to rozlelo. Valilo to tady i tam z druhé strany." 

I když přijeli na pomoc místní dobrovolní hasiči, prakticky nemohli nic dělat a tak jen zaměstnanci bezmocně čekali, až voda zase odteče. Škody si prozatím nikdo netroufá odhadnout. 

Milan Baranyk, mistr, Ozdravné centrum Ještěrka: "Škodu je teď těžko odhadovat. Budeme muset rozebrat motory, nechat je vysušit, popřevinovat, možná se budou měnit ložiska. Nevíme jestli je voda čistá, možná budeme muset napustit novou. Je to teď těžko říct, ale asi to bude hodně drahé."

Hasiči měli v průběhu odpoledne a večera kolem stovky výjezdů, které souvisely s deštěm a bouřkami.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Hlavně vyjížděli čerpat vodu ze sklepů a garáží, odstraňovali podmáčené stromy a další nebezpečné stavy."

Nejvíce zásahů měli hasiči na Frýdeckomístecku a naopak největší klid byl na Bruntálsku. V pátek už měli pouze ojedinělé výjezdy k podmáčeným stromům. 

---

V Bohumíně lidé bojují za bezbariérové přístupy do domů

Lidé, kteří bydlí v panelových domech v Bohumíně, řeší problém, jak se bezpečně dostat domů, nebo naopak z domu ven. Paneláky totiž byly kdysi postaveny tak, že nejsou bezbariérové a pro starší a nemocné jsou příkré schody nebezpečné.

Krkolomně se dostávají do svého domu například obyvatelé věžáku ve Štefánikově ulici v Bohumíně.

Anežka Kursová, nájemnice: “Mám manžela, který je postižený a je na vozíčku. Takže, když jdeme dolů, tak to dělá dost velký problém, protože je to opravdu prudký sklon. Člověk už nemá tolik sil, takže to dělá velký problém.”

Tamara Ščuková, nájemnice: “Je to dost náročné. Kolikrát mám strach, jsem slabá a bojím se, že mi ten kočárek spadne. A když mám nákup a jdu nahoru, tak je to ještě horší.”

Jednoduché řešení lidé vidí ve vybudování pozvolné rampy u zadního vchodu. Podobná je už několik let u jiného domu. Bezpečně by po ní mohli s invalidními vozíky, kočárky nebo jízdními koly.

Zdeňka Bartalová, nájemnice: “Já si myslím, že by to vyřešit mohli, protože zezadu jsou v podstatě dvoje schody. Takže by se nechaly jedny schody a udělala by se tam ta rampa. Je tam velký prostor, že by ta rampa mohla být i s menším sklonem. Nakonec by se nám tam dobře chodilo i když už nemůžeme chodit do schodů.”

Tamara Ščuková, nájemnice: “Byla bych ráda, kdybychom tu rampu vzadu měli, byla by to hodně velká úleva.”

Když však nájemníci sepsali žádost a oslovili radnici, narazili na problém. Úředníci jim sdělili, že rampu postavit nelze kvůli inženýrským sítí podél domu. To lidem přišlo absurdní a za pravdu jim dal i odborník.

Martin Polášek, odborný konzultant: “V místech, kde se nacházejí inženýrské sítě pod komunikacemi se instalují demontovatelné rampy. To znamená, že v případě nutnosti nějakých oprav se dají jednoduše rozebrat. Během jedné dvou hodin se taková rampa dá odstranit a následně zase vrátit. Při převýšení jednoho metru by měla být rampa dlouhá zhruba 10 m a tam se cena pohybuje zhruba okolo 200 tisíc korun.

Bohumínská radnice nyní slíbila, že situaci vyřeší.

Igor Bruzl (ČSSD), místostarosta Bohumína: “O problému, který vznikl v domě, samozřejmě víme. Ta záležitost je poměrně čerstvá, protože trvá v podstatě nějaké dva měsíce, což se může někomu zdát jako dlouhá doba, ale pro řešení tak složitého problému to zatím je naopak velmi krátká doba. Žádné z těch řešení není ideální, ať už to je zdviž, plošina nebo nájezdová rampa. Vždycky to provází určitá úskalí. Zejména u těch plošin je častá poruchovost, nájezdové rampy nejsou úplně estetické a navíc je tam třeba respektovat přítomnost inženýrských sítí, které jsou kolem domů poměrně husté. Tou situací se budeme zabývat. Určitě je to řešitelný problém. Ne v řádech týdnů, ale měsíců, protože bude vyžadovat naprojektování a chceme celou záležitost řešit komplexně v rámci celého města i v souvislosti s novým strategickým plánem, který by měl řešit odstraňování bariér v domech. Vždycky se snažíme myslet na to, abychom občanům vyšli vstříc, ale opravdu je to velmi komplikovaná záležitost, která bude vyžadovat dobrou projektovou přípravu, ale určitě to není neřešitelná věc. Pokud se na nás někdo obrací v takových případech, tak jsme s ochotni nabídnout i jiné bydlení. Máme 4300 bytů a jsme připraveni poskytnout nějaký dům, který je zcela bezbariérový, ale samozřejmě víme, že se občané neradi vzdávají toho svého zabydleného bytu. Takže ty případy jsou, ale nejsou příliš časté.”

Situaci v Bohumíně budeme dále sledovat.

---

Už příští týden bude možné podat žádost o dotaci na výměnu starého nevyhovujícího kotle. Lidé mohou dotaci využít na nákup tepelného čerpadla nebo kotle na biomasu. Příspěvek mohou získat také zpětně na plynové kotle, které zakoupili a instalovali od začátku minulého roku do konce letošního dubna. Na tepelné čerpadlo může jeden žadatel spolu s příspěvkem od kraje získat až 187 tisíc korun. Na kotle na biomasu pak stát přispívá 130 tisíc. Příjem žádostí krajský úřad spustí 13. června.

---

Infekční oddělení Slezské nemocnice se opravuje

Infekční oddělení Slezské nemocnice je kvůli rekonstrukci uzavřeno. Část lůžkového oddělení byla přesunuta do pavilonu interních oborů. Ambulance prozatím v budově zůstávají. Opravy musí dělníci zvládnout během čtyř měsíců tak, aby bylo oddělení připraveno na případnou podzimní vlnu covidových pacientů.

Infekční oddělení v opavské Slezské nemocnice má stoletou tradici. Nyní sídlí v jedné z novějších budov nemocničního areálu. Ta byla ostavena byla v roce 1995. Po necelých třech desítkách let užívání nastaly problémy s rozvodem vody a tepla, odpady i podlahovými krytinami. Na to se teď bude soustředit rekonstrukce za 40 milionů korun.

Kvůli opravám se musí lůžkové oddělení přestěhovat. Zdravotní sestry, ošetřovatelky i sanitáři balí veškeré vybavení, přístroje i léky.

Lucie Dosbabová, staniční sestra, infekční odd., Slezská nemocnice v Opavě: „My teď musíme celý tento pavilon vystěhovat, včetně veškerého vybavení. Do toho patří také léky a ostatní materiál.“

Pacienti, jejichž zdravotní stav to umožňoval, byli postupně propuštěni do domácího léčení. Ti, kteří museli zůstat, byli převezeni do vedlejšího pavilonu interního oddělení.

Karel Siebert, ředitel, Slezská nemocnice v Opavě: „Protože se jedná o kompletní rekonstrukci celého oddělení, byli jsme nuceni část pro hospitalizované uzavřít. Ambulance budou ale fungovat dále. Kapacitu pro lůžka jsme vytvořili na interním pavilonu.“

Zatímco ambulantní provoz zůstane beze změny, nahradit 50 infekčních lůžek není jednoduché. Na interně jich je k dispozici 12. A začínají se zaplňovat . V souvislosti s teplým počasím jsou to zejména pacienti s průjmovými onemocněními či záněty mozkových blan.

Petr Kümpel, primář, infekční odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Pacienty s klíšťovou encefalitidou už tady máme. Máme i pacienty s komplikovanými boréliemi. A předpokládáme, že v létě bude těchto pacientů ještě přibývat.“

V případě, že budou lůžka na interně obsazená, budou pacienti uloženi také na jiných odděleních opavské nemocnice. Pomůže také nemocnice v Krnově a ostravská fakultní nemocnice.

Petr Kümpel, primář, infekční odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Problém je, kdyby přišla epidemie. Při pandemii covidu by to Když byla epidemie covidu, tak by to absolutně nestačilo. Doufáme, že v tomto období bude covidová situace klidná.“

Opravy právě začaly. Dělníci mají rekonstrukci stihnout za čtyři měsíce tak, aby bylo oddělení připraveno na případný podzimní nápor respiračních onemocnění i koronaviru. Hotovo má být v říjnu.

---

Křesťanská Misie buduje na Šumbarku komunitní centrum

V Havířově-Šumbarku žije početná romská komunita. Ne jen pro ni vznikne v bývalé restauraci Bivoj komunitní centrum zejména pro mládež. Jedním z cílů bude místní motivovat ve víru v Boha.

Bývalá restaurace Bivoj v Havířově-Šumbarku byla místem samých problémů. Chátrající objekt si nyní pronajalo ostravské občanské sdružení Křesťanská Misie, které chce budovu opravit a vybudovat komunitní centrum. Jako první akci sdružení uspořádalo pro děti zábavné odpoledne.

Soňa Gažiová, Křesťanská Misie Immanuel: "To, co se tady bude dít, není jen pro Romy. Je to i pro Neromy, rádi je přivítáme a otevíráme tady Křesťanskou Misii, kdy jsme si pronajali tento objekt k tomu, abychom to tu měli volnočasové, kde budeme dávat prostor mládeži, dětem a budeme tady dělat různé aktivity. Budeme je vyučovat podle Bible:"

V čem si myslíš, že to pro vás bude dobré? 

anketa: “Asi abychom pomáhali lidem, aby si také mysleli, že je správné věřit v Boha, protože lidé, kteří tomu nevěří, tak dělají hrozné věci. Chceme je navést k tomu, aby se chovali lépe, a aby byli chytří a nedělali hlouposti.”

anketa: Tak já jsem rád, že se to tady povzbudilo. Tenhle Bivoj, tady nebylo nic. Tady jsme chodili jen kupovat nápoje, drinky."

Komunita bude chtít založit vlastní spolek, aby mohli na projekty získávat i dotace.

---

Ostravští strážníci budou i v letošním roce na ostravských cyklostezkách zdarma značit jízdní kola a koloběžky syntetickou DNA. Své jízdní kolo nebo koloběžku si už takto nechalo označit více než čtyři tisíce osob. První letošní značení proběhne v sobotu 11. června od 7.30 do 12.00 a od 14.00 do 17.00 hod. na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě u kruhového objezdu.

Opilý muž střílel z balkonu v Ostravě po lidech, naštěstí se po zásahu policistů ukázalo, že se jedná o airsoftovou zbraň. Podle policejní mluvčí Evy Michákové muž vystřelil i po policistech, když vystupovali z auta a zasáhl služebn vozidlo. To ho vylekalo a schoval se v bytě. Po zadržení vydal dobrovolně policistům airsoftovou zbraň, která je z dálky k nerozeznání od pravé. Výtečník nadýchal 2 promile a hrozí mu až šest let za mřížemi.

---


V HCB Karviná končí osm hráčů

Karvinští extraligoví házenkáři, čerství držitelé mistrovského titulu, mají před sebou náročné období. Chtějí v příští sezóně znovu co nejlépe uspět, nejlépe i obhájit titul, a to s obměněnou sestavou. Osm hráčů už v týmu fanoušci neuvidí, klub hledá nové posily.

Po nejkrásnějším zakončením sezóny, kdy se karvinští extraligoví házenkáři radovali se svými fanoušky ze získání dalšího mistrovského titulu a vyslechli si spoustu gratulací, se pomalu vrací do reality a připravují se na nelehký úkol, který je před nimi. V nadcházející sezóně si chtějí titul udržet a potvrdit tak své kvality v české házené. Nebude to jednoduché, protože mančaft projde výraznou obměnou. Novinky oznámili házenkáři novinářům na tiskové konferenci.

Michal Brůna, trenér, prezident HCB Karviná: “Uvidíme, jak si to sedne, uvidíme, jak si sednou noví hráči, bude jich dost nových, první vlaštovkou budou první přípravné zápasy. Samozřejmě, nechceme se nijak schovávat a říkat hrát o medaile, cíl je dostat se do finále minimálně.”

Na palubovce v příští sezóně fanoušci neuvidí hrát za Karvinou Mirka Halamu, Nikolase Noworitu, Slávka Mlotka, Honzu Sobola, Vojtu Patzla, Kostu Petroviče, Artura Urbańského a brankáře Nema Marjanoviče. Někteří odcházejí na hostování, jiní mění životní plány. Úkolem managementu je najít stejně kvalitní hráče.

Michal Brůna, trenér, prezident HCB Karviná: "To bude na prvním místě Vojta Patzel, jen tak se nedá nahradit těch jeho 250 branek, to se musí rozprostřít mezi tři hráče, určitě velké oslabení bude hlavně po psychické stránce hlavně u kluků a v šatně kvůli odchodu Nema Marjanoviče, který se stal legendou klubu a byl u 7 finále, z toho 5x vyhrál zlatou medaili a bude na to na křídle i Honza Sobol."

Honza Sobol ukončuje kariéru, nicméně u házené zůstává jako trenér mladších žáků a nově i mladších dorostenců.

Jan Sobol, hráč HCB Karviná: " Já jsem v té kariéře to měl nastavené tak, že jsem byl stoprocentní profík během dvaceti let a najednou jsem viděl, že tomu profi sportu už nedávám tolik, kolik jsem byl zvyklý, abych hrál na nejlepší úrovni. My jsme se domluvili s vedením, a já si myslím, že pro karvinskou mládež to bude lepší, pro mě to bude lepší a i pro klub to bude lepší."

Házenkáři také ve spolupráci s Nadací ČEZ startují nový projekt nazvaný Společně z ulic na palubovky. Zacílen bude na děti ze sociálně slabých poměrů.

Václav Franc, hráč HCB Karviná: "Kolikrát jsme se setkal s tím, že děti nejdou sportovat jen kvůli tomu, že rodiče na to nemají prostředky. My jim pomůžeme se základními potřebami s vybavením na trénink, soustředění, protože rodiče neměli prostředky na to."

I tyto děti budou mít šanci zahrát si s těmi nejlepšími, účastnit se turnajů a vítězit, a to nejen na palubovce, ale i v životě. Aby si dokázaly plnit sny a staly se z nich kvalitní, dobří a úspěšní lidé.

Václav Franc, hráč HCB Karviná: "To je základ toho projektu a sport je jedna z možností, jak jim tomu dopomoct."

Kromě Vency France se mentory projektu stali i Honza Užek a Jan Sobol.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-10-06-2022-16-00