Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Rekonstrukce ostravské Arény se odkládá
  • Infekční oddělení Slezské nemocnice se opravuje
  • Ozdravné centrum Ještěrka spláchl potok
  • V Ostravě-Jihu začalo čištění podchodů
  • Cesty umělců se po půl století protly v Novém Jičíně

Rekonstrukce ostravské Arény se odkládá

Loni v létě jsme vás informovali o velké rekonstrukci, které se měla dočkat Ostravar Aréna ve Vítkovicích hned po hokejovém šampionátu v roce 2024. Nyní už je jasné, že přestavba bude odložena, a to nejméně o dva roky. O jejím novém vzhledu totiž rozhodne architektonická soutěž.

Loni v srpnu bylo v Ostravar Aréně podepsáno memorandum mezi Ostravou, MS krajem a hokejovým svazem o konání mistrovství světa v hokeji v roce 2024. Fanoušky sportu potěšil primátor Tomáš Macura, který oznámil, že hned po skončení šampionátu začne velká rekonstrukce haly. Studie ale ukázala, že místo odhadovaných 600 milionů vyjde přestavba na 2 miliardy a navíc musí vše schválit držitel autorských práv. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Proto zvažujeme, že vypíšeme architektonickou soutěž, do které bychom přizvali i držitele architektonickou soutěž. Hala si to zaslouží."

Studie původně počítala se třemi variantami, podle rozsahu rekonstrukce a ta nejvhodnější měla být vybrána ještě v loňském roce. Teď už je jasné, že to nebude ani letos. Problémem by mohlo být i financování, vzhledem k tomu, že ceny stále rostou a značné investice si vyžádá koncertní síň Stevena Holla. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Není reálné abychom s tou rekonstrukcí začali po mistrovství světa v roce 2024. Což je už za dva roky. Dva roky trvá jenom projektování, natož stavební povolení, takže velmi pravděpodobně se ta rekonstrukce v čase odloží na rok 2026, podle toho, jak bude vše probíhat."

Hlavním záměrem rekonstrukce je, aby se aréna znovu stala moderním stánkem 21. století stejně, jako tomu bylo v roce 1986, kdy byla otevřena a byla největší  a nejmodernější halou v Evropě. 

---

Infekční oddělení Slezské nemocnice se opravuje

Infekční oddělení Slezské nemocnice je kvůli rekonstrukci uzavřeno. Část lůžkového oddělení byla přesunuta do pavilonu interních oborů. Ambulance prozatím v budově zůstávají. Opravy musí dělníci zvládnout během čtyř měsíců tak, aby bylo oddělení připraveno na případnou podzimní vlnu covidových pacientů.

Infekční oddělení v opavské Slezské nemocnice má stoletou tradici. Nyní sídlí v jedné z novějších budov nemocničního areálu. Ta byla ostavena byla v roce 1995. Po necelých třech desítkách let užívání nastaly problémy s rozvodem vody a tepla, odpady i podlahovými krytinami. Na to se teď bude soustředit rekonstrukce za 40 milionů korun.

Kvůli opravám se musí lůžkové oddělení přestěhovat. Zdravotní sestry, ošetřovatelky i sanitáři balí veškeré vybavení, přístroje i léky.

Lucie Dosbabová, staniční sestra, infekční odd., Slezská nemocnice v Opavě: „My teď musíme celý tento pavilon vystěhovat, včetně veškerého vybavení. Do toho patří také léky a ostatní materiál.“

Pacienti, jejichž zdravotní stav to umožňoval, byli postupně propuštěni do domácího léčení. Ti, kteří museli zůstat, byli převezeni do vedlejšího pavilonu interního oddělení.

Karel Siebert, ředitel, Slezská nemocnice v Opavě: „Protože se jedná o kompletní rekonstrukci celého oddělení, byli jsme nuceni část pro hospitalizované uzavřít. Ambulance budou ale fungovat dále. Kapacitu pro lůžka jsme vytvořili na interním pavilonu.“

Zatímco ambulantní provoz zůstane beze změny, nahradit 50 infekčních lůžek není jednoduché. Na interně jich je k dispozici 12. A začínají se zaplňovat . V souvislosti s teplým počasím jsou to zejména pacienti s průjmovými onemocněními či záněty mozkových blan.

Petr Kümpel, primář, infekční odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Pacienty s klíšťovou encefalitidou už tady máme. Máme i pacienty s komplikovanými boréliemi. A předpokládáme, že v létě bude těchto pacientů ještě přibývat.“

V případě, že budou lůžka na interně obsazená, budou pacienti uloženi také na jiných odděleních opavské nemocnice. Pomůže také nemocnice v Krnově a ostravská fakultní nemocnice.

Petr Kümpel, primář, infekční odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Problém je, kdyby přišla epidemie. Při pandemii covidu by to Když byla epidemie covidu, tak by to absolutně nestačilo. Doufáme, že v tomto období bude covidová situace klidná.“

Opravy právě začaly. Dělníci mají rekonstrukci stihnout za čtyři měsíce tak, aby bylo oddělení připraveno na případný podzimní nápor respiračních onemocnění i koronaviru. Hotovo má být v říjnu.

---

Už příští týden bude možné podat žádost o dotaci na výměnu starého nevyhovujícího kotle. Lidé mohou dotaci využít na nákup tepelného čerpadla nebo kotle na biomasu. Příspěvek mohou získat také zpětně na plynové kotle, které zakoupili a instalovali od začátku minulého roku do konce letošního dubna. Na tepelné čerpadlo může jeden žadatel spolu s příspěvkem od kraje získat až 187 tisíc korun. Na kotle na biomasu pak stát přispívá 130 tisíc. Příjem žádostí krajský úřad spustí 13. června.

---

Ozdravné centrum Ještěrka spláchl potok

Celá náš kraj včera odpoledne postihly silné přívaly deště. Hasiči museli na mnoha místech čerpat vodu, ale škody jsou většinou zanedbatelné. Tedy až na Ozdravné centrum Ještěrka v Bartovicích, přes které se přehnal místní, jinak neškodný, potok.

Ve čtvrtek se krátce po 14 hodině přehnal přes Ostravu-Bartovice přívalový déšť a netrvalo dlouho a místní potůček Ráček se změnil v divokou řeku. V místě, kde je zapuštěn pod zem, nestačila voda odtékat a během chvíle doslova spláchla Ozdravné centrum Ještěrka.

strojník: "Voda se navalila na ty vrata, na česlo, opřelo se to a celé se to rozlelo. Valilo to tady i tam z druhé strany." 

I když přijeli na pomoc místní dobrovolní hasiči, prakticky nemohli nic dělat a tak jen zaměstnanci bezmocně čekali, až voda zase odteče. Škody si prozatím nikdo netroufá odhadnout. 

Milan Baranyk, mistr, Ozdravné centrum Ještěrka: "Škodu je teď těžko odhadovat. Budeme muset rozebrat motory, nechat je vysušit, popřevinovat, možná se budou měnit ložiska. Nevíme jestli je voda čistá, možná budeme muset napustit novou. Je to teď těžko říct, ale asi to bude hodně drahé."

Hasiči měli v průběhu odpoledne a večera kolem stovky výjezdů, které souvisely s deštěm a bouřkami.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Hlavně vyjížděli čerpat vodu ze sklepů a garáží, odstraňovali podmáčené stromy a další nebezpečné stavy."

Nejvíce zásahů měli hasiči na Frýdeckomístecku a naopak největší klid byl na Bruntálsku. V pátek už měli pouze ojedinělé výjezdy k podmáčeným stromům. 

---

V Ostravě-Jihu začalo čištění podchodů

Technické služby Ostrava-Jih se pustily do čištění podchodů. Těch je v obvodu celkem 13 a jejich úklid se provádí v jarních a letních měsících zhruba dvakrát měsíčně. Kromě podchodů procházejí očistou také průchody domů.

V Ostravě-Jihu je celkem 13 podchodů a okolo 20 průchodů v panelových domech. Ty se pravidelně čistí nejen od odpadků, ale i prachu a různých fleků. Často v nich řádí i sprejeři.

Jiří Kiška, zaměstnanec, Technické služby Ostrava-Jih: “K čištění podchodů v Ostravě-Jihu se používá vysokotlaká myčka. Nějaké graffiti, tak na to máme přípravky zase zvláštní, které používáme na čištění stěn, obkladů a nedostatků, co se nedají dočistit vapkou. Máme tady v Ostravě hodně malířů, takže to je na denním pořádku se odstraňují ty graffiti.”

V podchodech, kde se pohybuje větší počet lidí, pracuje až 5 zaměstnanců technických služeb. Co nezvládne vysokotlaká vapka, dočistí se ručně.

Jiří Kiška, zaměstnanec, Technické služby Ostrava-Jih: “Největší jsou na Orfě, Dubina a potom třeba i tady ten, kde stojíme v podchodu Venuše. Tady je zase velký provoz."

Větší podchody se čistí až dva dny.

Libor Piaczek, zaměstnanec, Technické služby Ostrava-Jih: “To je vysokotlaká myčka Kärcher. Má tlak 200 barů. Má možnost ohřevu vody až na 100 stupňů. To nepoužíváme, to je nebezpečné v těch podchodech, takže myjeme na těch 50, 60."

Zaměstnanci technických služeb si na místo vozí nejen myčku a potřebné nářadí, ale také cisternu s vodou.

Libor Piaczek, zaměstnanec, Technické služby Ostrava-Jih: "V podchodech není možnost se připojit na vodu, takže si musíme vodu dovézt. Používá se voda teplá plus chemie na čištění. Je to vlastně saponát ekologický, neškodný. Nemělo by to ničemu ublížit. Jenom když jsou graffiti, nebo nějaké velké skvrny, tak si vypomůžeme nějakou další chemií k tomu určenou.”

Podchody se pravidelně čistí od jara až do zimy.

---

Opilý muž střílel z balkonu v Ostravě po lidech, naštěstí se po zásahu policistů ukázalo, že se jedná o airsoftovou zbraň. Podle policejní mluvčí Evy Michákové muž vystřelil i po policistech, když vystupovali z auta a zasáhl služebn vozidlo. To ho vylekalo a schoval se v bytě. Po zadržení vydal dobrovolně policistům airsoftovou zbraň, která je z dálky k nerozeznání od pravé. Výtečník nadýchal 2 promile a hrozí mu až šest let za mřížemi.

---

Cesty umělců se po půl století protly v Novém Jičíně

Výstava v novojičínské baště propojila po více než 50 letech světy dvou výtvarníků, kamarádů ze studií. Jeden zde prezentuje své grafiky, druhý řezbářské práce - to vše pod jednotícím názvem Dvě cesty k témuž.

Novojičínský sochař a řezbář Jan Zemánek a grafik Ondřej Michálek žijící v Olomouci. Znají se z dob studií na filozofické fakultě v Olomouci. První a až dosud poslední společnou výstavu, tehdy svých diplomových prací, měli v roce 1970. Teď ji 52 letech zopakovali v novojičínské kamenné baště pod názvem “2 cesty k témuž”.

Ondřej Michálek, grafik: “Šlo o to zmínit ten fakt toho směřování, které může být jaksi velmi odlišné, ale vlastně jde o jakýsi soutok aktivit nebo zjištění, že nám s Honzou šlo vlastně o totéž.”

Ondřej Michálek je známý průkopník netradičních grafických technik, s dřevořezbami do listů překližky Jana Zemánka je spojují například struktury, které jsou přírodní, ale zároveň v geometrickém tvaru.

Jan Zemánek, sochař a řezbář: “Začátkem těch listů je nějaká geometrická síť, ze které potom prořezávám nějaké tvary, které snad budou mít tu ambici evokovat nějakou novou jakoby rostlin nebo biologický a botanický tvar endemického charakteru, jako endemit v mé hlavě. ”

Projít si výstavu “2 cesty k témuž” může veřejnost na baště až do konce července.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
10. června 2022, 17:00

Rekonstrukce ostravské Arény se odkládá

Loni v létě jsme vás informovali o velké rekonstrukci, které se měla dočkat Ostravar Aréna ve Vítkovicích hned po hokejovém šampionátu v roce 2024. Nyní už je jasné, že přestavba bude odložena, a to nejméně o dva roky. O jejím novém vzhledu totiž rozhodne architektonická soutěž.

Loni v srpnu bylo v Ostravar Aréně podepsáno memorandum mezi Ostravou, MS krajem a hokejovým svazem o konání mistrovství světa v hokeji v roce 2024. Fanoušky sportu potěšil primátor Tomáš Macura, který oznámil, že hned po skončení šampionátu začne velká rekonstrukce haly. Studie ale ukázala, že místo odhadovaných 600 milionů vyjde přestavba na 2 miliardy a navíc musí vše schválit držitel autorských práv. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Proto zvažujeme, že vypíšeme architektonickou soutěž, do které bychom přizvali i držitele architektonickou soutěž. Hala si to zaslouží."

Studie původně počítala se třemi variantami, podle rozsahu rekonstrukce a ta nejvhodnější měla být vybrána ještě v loňském roce. Teď už je jasné, že to nebude ani letos. Problémem by mohlo být i financování, vzhledem k tomu, že ceny stále rostou a značné investice si vyžádá koncertní síň Stevena Holla. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Není reálné abychom s tou rekonstrukcí začali po mistrovství světa v roce 2024. Což je už za dva roky. Dva roky trvá jenom projektování, natož stavební povolení, takže velmi pravděpodobně se ta rekonstrukce v čase odloží na rok 2026, podle toho, jak bude vše probíhat."

Hlavním záměrem rekonstrukce je, aby se aréna znovu stala moderním stánkem 21. století stejně, jako tomu bylo v roce 1986, kdy byla otevřena a byla největší  a nejmodernější halou v Evropě. 

---

Infekční oddělení Slezské nemocnice se opravuje

Infekční oddělení Slezské nemocnice je kvůli rekonstrukci uzavřeno. Část lůžkového oddělení byla přesunuta do pavilonu interních oborů. Ambulance prozatím v budově zůstávají. Opravy musí dělníci zvládnout během čtyř měsíců tak, aby bylo oddělení připraveno na případnou podzimní vlnu covidových pacientů.

Infekční oddělení v opavské Slezské nemocnice má stoletou tradici. Nyní sídlí v jedné z novějších budov nemocničního areálu. Ta byla ostavena byla v roce 1995. Po necelých třech desítkách let užívání nastaly problémy s rozvodem vody a tepla, odpady i podlahovými krytinami. Na to se teď bude soustředit rekonstrukce za 40 milionů korun.

Kvůli opravám se musí lůžkové oddělení přestěhovat. Zdravotní sestry, ošetřovatelky i sanitáři balí veškeré vybavení, přístroje i léky.

Lucie Dosbabová, staniční sestra, infekční odd., Slezská nemocnice v Opavě: „My teď musíme celý tento pavilon vystěhovat, včetně veškerého vybavení. Do toho patří také léky a ostatní materiál.“

Pacienti, jejichž zdravotní stav to umožňoval, byli postupně propuštěni do domácího léčení. Ti, kteří museli zůstat, byli převezeni do vedlejšího pavilonu interního oddělení.

Karel Siebert, ředitel, Slezská nemocnice v Opavě: „Protože se jedná o kompletní rekonstrukci celého oddělení, byli jsme nuceni část pro hospitalizované uzavřít. Ambulance budou ale fungovat dále. Kapacitu pro lůžka jsme vytvořili na interním pavilonu.“

Zatímco ambulantní provoz zůstane beze změny, nahradit 50 infekčních lůžek není jednoduché. Na interně jich je k dispozici 12. A začínají se zaplňovat . V souvislosti s teplým počasím jsou to zejména pacienti s průjmovými onemocněními či záněty mozkových blan.

Petr Kümpel, primář, infekční odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Pacienty s klíšťovou encefalitidou už tady máme. Máme i pacienty s komplikovanými boréliemi. A předpokládáme, že v létě bude těchto pacientů ještě přibývat.“

V případě, že budou lůžka na interně obsazená, budou pacienti uloženi také na jiných odděleních opavské nemocnice. Pomůže také nemocnice v Krnově a ostravská fakultní nemocnice.

Petr Kümpel, primář, infekční odd., Slezská nemocnice v Opavě: „Problém je, kdyby přišla epidemie. Při pandemii covidu by to Když byla epidemie covidu, tak by to absolutně nestačilo. Doufáme, že v tomto období bude covidová situace klidná.“

Opravy právě začaly. Dělníci mají rekonstrukci stihnout za čtyři měsíce tak, aby bylo oddělení připraveno na případný podzimní nápor respiračních onemocnění i koronaviru. Hotovo má být v říjnu.

---

Už příští týden bude možné podat žádost o dotaci na výměnu starého nevyhovujícího kotle. Lidé mohou dotaci využít na nákup tepelného čerpadla nebo kotle na biomasu. Příspěvek mohou získat také zpětně na plynové kotle, které zakoupili a instalovali od začátku minulého roku do konce letošního dubna. Na tepelné čerpadlo může jeden žadatel spolu s příspěvkem od kraje získat až 187 tisíc korun. Na kotle na biomasu pak stát přispívá 130 tisíc. Příjem žádostí krajský úřad spustí 13. června.

---

Ozdravné centrum Ještěrka spláchl potok

Celá náš kraj včera odpoledne postihly silné přívaly deště. Hasiči museli na mnoha místech čerpat vodu, ale škody jsou většinou zanedbatelné. Tedy až na Ozdravné centrum Ještěrka v Bartovicích, přes které se přehnal místní, jinak neškodný, potok.

Ve čtvrtek se krátce po 14 hodině přehnal přes Ostravu-Bartovice přívalový déšť a netrvalo dlouho a místní potůček Ráček se změnil v divokou řeku. V místě, kde je zapuštěn pod zem, nestačila voda odtékat a během chvíle doslova spláchla Ozdravné centrum Ještěrka.

strojník: "Voda se navalila na ty vrata, na česlo, opřelo se to a celé se to rozlelo. Valilo to tady i tam z druhé strany." 

I když přijeli na pomoc místní dobrovolní hasiči, prakticky nemohli nic dělat a tak jen zaměstnanci bezmocně čekali, až voda zase odteče. Škody si prozatím nikdo netroufá odhadnout. 

Milan Baranyk, mistr, Ozdravné centrum Ještěrka: "Škodu je teď těžko odhadovat. Budeme muset rozebrat motory, nechat je vysušit, popřevinovat, možná se budou měnit ložiska. Nevíme jestli je voda čistá, možná budeme muset napustit novou. Je to teď těžko říct, ale asi to bude hodně drahé."

Hasiči měli v průběhu odpoledne a večera kolem stovky výjezdů, které souvisely s deštěm a bouřkami.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Hlavně vyjížděli čerpat vodu ze sklepů a garáží, odstraňovali podmáčené stromy a další nebezpečné stavy."

Nejvíce zásahů měli hasiči na Frýdeckomístecku a naopak největší klid byl na Bruntálsku. V pátek už měli pouze ojedinělé výjezdy k podmáčeným stromům. 

---

V Ostravě-Jihu začalo čištění podchodů

Technické služby Ostrava-Jih se pustily do čištění podchodů. Těch je v obvodu celkem 13 a jejich úklid se provádí v jarních a letních měsících zhruba dvakrát měsíčně. Kromě podchodů procházejí očistou také průchody domů.

V Ostravě-Jihu je celkem 13 podchodů a okolo 20 průchodů v panelových domech. Ty se pravidelně čistí nejen od odpadků, ale i prachu a různých fleků. Často v nich řádí i sprejeři.

Jiří Kiška, zaměstnanec, Technické služby Ostrava-Jih: “K čištění podchodů v Ostravě-Jihu se používá vysokotlaká myčka. Nějaké graffiti, tak na to máme přípravky zase zvláštní, které používáme na čištění stěn, obkladů a nedostatků, co se nedají dočistit vapkou. Máme tady v Ostravě hodně malířů, takže to je na denním pořádku se odstraňují ty graffiti.”

V podchodech, kde se pohybuje větší počet lidí, pracuje až 5 zaměstnanců technických služeb. Co nezvládne vysokotlaká vapka, dočistí se ručně.

Jiří Kiška, zaměstnanec, Technické služby Ostrava-Jih: “Největší jsou na Orfě, Dubina a potom třeba i tady ten, kde stojíme v podchodu Venuše. Tady je zase velký provoz."

Větší podchody se čistí až dva dny.

Libor Piaczek, zaměstnanec, Technické služby Ostrava-Jih: “To je vysokotlaká myčka Kärcher. Má tlak 200 barů. Má možnost ohřevu vody až na 100 stupňů. To nepoužíváme, to je nebezpečné v těch podchodech, takže myjeme na těch 50, 60."

Zaměstnanci technických služeb si na místo vozí nejen myčku a potřebné nářadí, ale také cisternu s vodou.

Libor Piaczek, zaměstnanec, Technické služby Ostrava-Jih: "V podchodech není možnost se připojit na vodu, takže si musíme vodu dovézt. Používá se voda teplá plus chemie na čištění. Je to vlastně saponát ekologický, neškodný. Nemělo by to ničemu ublížit. Jenom když jsou graffiti, nebo nějaké velké skvrny, tak si vypomůžeme nějakou další chemií k tomu určenou.”

Podchody se pravidelně čistí od jara až do zimy.

---

Opilý muž střílel z balkonu v Ostravě po lidech, naštěstí se po zásahu policistů ukázalo, že se jedná o airsoftovou zbraň. Podle policejní mluvčí Evy Michákové muž vystřelil i po policistech, když vystupovali z auta a zasáhl služebn vozidlo. To ho vylekalo a schoval se v bytě. Po zadržení vydal dobrovolně policistům airsoftovou zbraň, která je z dálky k nerozeznání od pravé. Výtečník nadýchal 2 promile a hrozí mu až šest let za mřížemi.

---

Cesty umělců se po půl století protly v Novém Jičíně

Výstava v novojičínské baště propojila po více než 50 letech světy dvou výtvarníků, kamarádů ze studií. Jeden zde prezentuje své grafiky, druhý řezbářské práce - to vše pod jednotícím názvem Dvě cesty k témuž.

Novojičínský sochař a řezbář Jan Zemánek a grafik Ondřej Michálek žijící v Olomouci. Znají se z dob studií na filozofické fakultě v Olomouci. První a až dosud poslední společnou výstavu, tehdy svých diplomových prací, měli v roce 1970. Teď ji 52 letech zopakovali v novojičínské kamenné baště pod názvem “2 cesty k témuž”.

Ondřej Michálek, grafik: “Šlo o to zmínit ten fakt toho směřování, které může být jaksi velmi odlišné, ale vlastně jde o jakýsi soutok aktivit nebo zjištění, že nám s Honzou šlo vlastně o totéž.”

Ondřej Michálek je známý průkopník netradičních grafických technik, s dřevořezbami do listů překližky Jana Zemánka je spojují například struktury, které jsou přírodní, ale zároveň v geometrickém tvaru.

Jan Zemánek, sochař a řezbář: “Začátkem těch listů je nějaká geometrická síť, ze které potom prořezávám nějaké tvary, které snad budou mít tu ambici evokovat nějakou novou jakoby rostlin nebo biologický a botanický tvar endemického charakteru, jako endemit v mé hlavě. ”

Projít si výstavu “2 cesty k témuž” může veřejnost na baště až do konce července.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-10-06-2022-17-00