Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na školní kuchyni přispěje NJ životní prostředí
  • Policisté vzorným řidičům rozdávali nealko pivo
  • Vítkovické florbalistky se pochlubily pohárem hejtmanovi
  • Policejní preventisté se zaměřují na dospělé cyklisty.
  • Muzeum MHD bude stát před Vítkovickým nádražím

Na školní kuchyni přispěje NJ životní prostředí

Druhým měsícem pokračuje rekonstrukce kuchyně v základní škole Dlouhá v Novém JIčíně. Vývařovna bude vybavena moderními spotřebiči, což povede k úspoře elektrické energie. Proto město na tento projekt získalo dotaci z Ministerstva životního prostředí.

Kuchyně v základní škole Dlouhá v Novém Jičíně už byla celkově v havarijním stavu, nejde tedy jen o modernizaci zařízení dle standardů doby, ale také je tu potřeba vyměnit vodovodní sítě, kanalizace a elektroinstalace.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Takže je to v současné době stanoviště rozbourané po všech stránkách, jsou vylité základní podlahy, řešíme drobné potíže, které se samozřejmě na každé stavbě vyskytnou, a směřujeme k tomu, že v září budeme vařit.”

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ta cena předpokládaná byla 28 milionů, nicméně podařilo se vysoutěžit levnějšího zhotovitele stavby za 23,5 milionu a důležitá dobrá zpráva je, že se nám na to podařilo získat padesátiprocentní dotací z uznatelných nákladů, což by mělo být zhruba 11 a něco milionu korun.”

Dotace směřuje z ministerstva životního prostředí. Kuchyně totiž bude vybavena moderními spotřebiči, včetně konvektomatů, které zajistí nižší spotřebu elektrické energie.

Součástí stavebních prací je i výměna výtahu a systému odvětrání.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Tu změnu pocítí nejen zaměstnanci školní kuchyně, ale věřím tomu, že ji pocítí také naši žáci a učitelé, kteří se budou stravovat v nové jídelně, která bude kompletně vybavena nábytkem, samozřejmě to prostředí bude přizpůsobené, budou tam i nové obklady.”

Rekonstrukce kuchyně a jídelny by měla skončit 20. srpna, tak aby zahájení nového školního roku nenarušila.

---

POLICISTÉ VZORNÝM ŘIDIČŮM ROZDÁVALI NELKO PIVO

Dopravní akci v rámci celorepublikové kampaně “Řídím, piju nealko pivo” uskutečnili preventisté policie s BESIPEM i v Ostravě na Místecké. Cílem projektu je snížit množství dopravních nehod způsobených pod vlivem alkoholu. 

Petr Štencel, vedoucí dopravní policie PČR MS kraje: " V MS kraji máme zjištěno momentálně přes pět a půl tisíce dopravních nehod a z toho 199 řidičů bylo pod vlivem alkoholu. Celkově jsme zjistili za tento půlrok už 378 řidičů pod vlivem alkoholu, nebo jiných návykových látek."

 

Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MS kraj:" Tím, že alkohol výrazně prodlužuje reakce řidiče, je to navíc zakázáno, snažíme se apelovat preventivně na všechny účastníky silničního provozu, aby se vyvarovali konzumaci alkoholických nápojů."

 

V ČR platí nulová tolerance alkoholu v krvi nejen u řidičů, ale také u cyklistů. Za porušení nulové tolerance čekají řidiče přísné tresty. 

Martina Jablońská, preventistka PČR Ostrava: "V případě, že byla u řidiče naměřena hodnota pod jednu promili jedná se o přestupek, v případě nad jednu promili se už jedná o trestný čin. U trestného činu může hrozit sankce šest měsíců až tři roky vězení."

anketa řidiči: "Určitě to užitečné je, je potřeba provádět kontroly." 

                          "Já si myslím, že to smysl má."

Tentokrát byli všichni řidiči vzorní a za své chování obdrželi plechovku nealko piva a další drobné dárky. 

---

Krátké zprávy 10. 7. 2024 16.00 - 1

VÁŽNÁ DOPRAVNÍ NEHODA V HRÁDKU

Vážná dopravní nehoda v Hrádku na Frýdecko-Místecku. 9. července odpoledne se střetlo několik vozidel, pacientům vedle pozemních posádek přispěchal na pomoc také vrtulník.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK:

"Záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby, muže ve věku třicet a šestačtyřicet let. Všichni utrpěli vážná zranění v oblasti břicha, pánve a končetin, v době zásahu však byli při vědomí. Dva z cestujících zůstali v osobních vozidlech zaklíněni a museli být vyproštěni hasiči. Dva zraněné předaly posádky ZZS v ostravské Fakultní a jednoho v Městské nemocnici."

---

Vítkovické florbalistky se pochlubily pohárem hejtmanovi

Florbalový klub Vítkovice patří k nejúspěšnějším v republice napříč všemi sporty. Ženský tým získal letos osmý titul v historii a za to si vysloužil nejen mistrovský pohár, ale mimo jiné i pozvání hejtmana MS kraje na krajský úřad.

Vítězství 5:3 v superfinále proti Chodovu přineslo vítkovickým florbalistkám zaslouženou obhajobu titulu.

Vendula Maroszová, útočnice: „Pro mě je to ten nejcennější. Pro nás byla ta sezona velmi těžká a zároveň bylo superfinále spíš jen za odměnu, tu zlatou jsme si vlastně vybojovaly už v semifinále proti Ostravě.“

Eliška Willmannová, obránkyně: „Setkání je to příjemné, já jsem tady osobně poprvé, takže si užívám tu konverzaci.“

Hejtman Josef Bělica i jeho náměstek pro sport Stanislav Folwarczny považují 1. SC Vítkovice za chloubu kraje.

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: „Ony jsou ozdobou MS kraje, jsem hrdý, že tady takový klub máme, odvádějí opravdu skvělou práci od těch nejmladších dětí až po dospělé, takže klobouk dolů, jsem rád, že se jim daří.“

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana kraje: „Dělají velmi dobrou práci, protože to není jednoduché se prosadit v tak silné konkurenci florbalových týmů, které jsou soustředěné především v Praze a blízkém okolí.“

Vítkovický tým prochází obměnou kádru, přesto jsou jeho ambice opět ty nejvyšší.

Dušan Dudešek, trenér žen 1. SC Vítkovice: „Budeme chtít dojít do play off, uvidíme, kam nás to pustí. Tým je hodně mladý, ale myslím, že po Vánocích by to mohlo zase začít klapat a já osobně zase věřím ve finále.“

Kromě extraligy se vítkovické florbalistky připravují také na Pohár mistryň.

---

Policejní preventisté se zaměřují na dospělé cyklisty.

Policejní preventisté se v Karviné zaměřili na dospělé cyklisty. Většina z nich jezdí bez přilby. Kvůli jejich bezpečnosti je jim proto doporučována.

K preventivní akci nazvané Na kole jen s přilbou si policisté vybrali místo u Karvinského moře, kam za odpočinkem přes prázdniny míří spousta českých a polských cyklistů.
Přilbu nepoužívá většina starší generace cyklistů. Na otázku proč, zní často stejné argumenty.

Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "Nejčastěji se setkáváme s tím, že měli snahu si ji pořídit, ale ještě jim to nevyšlo, ale pořídit si ji chtějí. Ale jsou tady i odpovědi, že se jedou projet jen na kousek, na chvilku, za chvíli budou doma a jim se nic nestane. "

anketa: cyklisté: "Zatím nemám, ale snažím se ji sehnat a budu ji nosit samozřejmě." "Já si to beru k srdci, děti to mají ve sklepě a zbytečně to tam leží, tak si to vypůjčím do konce roku."Nevěděl jsem, že i na koloběžce musím nosit helmu." "Jsem zvyklý jezdit bez přilby, beru si to k srdci, ale nevim, jestli ji budu nosit, já jsme strašně tvrdohlavý, nevím, nepohodlné to je." "Ty přilby jsou opravdu důležité, to je to minimum, samozřejmě kolo v pořádku a přilby. Nechápu ty, kteří jezdí s dětmi a kolikrát vidím, že ani ty děti nemají přilby, což tomu fakt nerozumím no."

S cyklisty se preventivně v terénu chtějí policisté potkat ještě v tomto roce několikrát.

---

Krátké zprávy 10. 7. 2024 16.00 - 2

BRUNTÁL NEUZNÁ HLASOVÁNÍ

Obyvatelé Bruntálu budou znovu vybírat, který z projektů participativního rozpočtu letos město uskuteční. Po prvním hlasování zastupitelé vítěze neurčili. Lidé totiž měli volit na webu nebo pomocí hlasovacího lístku. Předkladatel jednoho z projektů ale vyrazil do terénu a hlasovací lístky občanů přinesl hromadně. Opětovné hlasování proběhne formou SMS.

STŘEDEČNÍ ODPOLEDNÍ A NOČNÍ BOUŘKY

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu. Stávající vedra mají vystřídat velmi silné bouřky. Meteorologové předpovídají silný déšť a vítr, který v nárazech může dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Místy mohou padat až třícentimetrové kroupy.

---

MUZEUM MHD BUDE STÁT PŘED VÍTKOVICKÝM NÁDRAŽÍM

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

V červnu začala dlouho očekávaná rekonstrukce vlakového nádraží ve Vítkovicích. Oprava památkově chráněného objektu vyjde na 275 milionů korun. Ve spolupráci s městským obvodem Vítkovice navíc projde revitalizací také přednádražní prostor. V budoucnu by zde mělo vyrůst muzeum MHD, které se původně plánovalo v prostoru vedle Hlavního nádraží.

Petr Menšík (Ostravak), místostarosta MOb Ostrava Vítkovice: "Podařilo se ve spolupráci s městem vyjednat investici výstavbu interaktivního dopravního muzea před nádražním prostorem, který nás tížil už delší dobu, jak ho využít. Takže se vlastně čeká až české dráhy dokončí rekonstrukci."

Nové muzeum využije rozsáhlou sbírku exponátů shromážděných Dopravním podnikem Ostrava a potenciálu dopravních nadšenců, kteří se o ni starají. 

Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora Ostravy: "Výhodou toho přednádraží vítkovického je to, že tam vedou koleje, tzn. my jsme schopni udělat muzeum, kde bude na pevno třeba deset instalovaných exponátů a my je můžeme měnit, aby se vyplatilo do toho muzea přijet zase příště." 

Velký důraz bude kladen hlavně na interaktivitu, aby si děti mohly např. zkusit řídit tramvaj nebo autobus. 

Petr Menšík (Ostravak), místostarosta MOb Ostrava Vítkovice: "Chtěli bychom, aby to bylo pojato ve velké digitalizaci, ať to nejsou jen staré exponáty, ale ať i děti tam najdou využití a nějakou zábavu a ať to táhne celé rodiny." 

Pokud vše půjde podle plánu, Ostrava tak brzy získá další atraktivní turistický cíl. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
10. července 2024, 16:00

Na školní kuchyni přispěje NJ životní prostředí

Druhým měsícem pokračuje rekonstrukce kuchyně v základní škole Dlouhá v Novém JIčíně. Vývařovna bude vybavena moderními spotřebiči, což povede k úspoře elektrické energie. Proto město na tento projekt získalo dotaci z Ministerstva životního prostředí.

Kuchyně v základní škole Dlouhá v Novém Jičíně už byla celkově v havarijním stavu, nejde tedy jen o modernizaci zařízení dle standardů doby, ale také je tu potřeba vyměnit vodovodní sítě, kanalizace a elektroinstalace.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Takže je to v současné době stanoviště rozbourané po všech stránkách, jsou vylité základní podlahy, řešíme drobné potíže, které se samozřejmě na každé stavbě vyskytnou, a směřujeme k tomu, že v září budeme vařit.”

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Ta cena předpokládaná byla 28 milionů, nicméně podařilo se vysoutěžit levnějšího zhotovitele stavby za 23,5 milionu a důležitá dobrá zpráva je, že se nám na to podařilo získat padesátiprocentní dotací z uznatelných nákladů, což by mělo být zhruba 11 a něco milionu korun.”

Dotace směřuje z ministerstva životního prostředí. Kuchyně totiž bude vybavena moderními spotřebiči, včetně konvektomatů, které zajistí nižší spotřebu elektrické energie.

Součástí stavebních prací je i výměna výtahu a systému odvětrání.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Tu změnu pocítí nejen zaměstnanci školní kuchyně, ale věřím tomu, že ji pocítí také naši žáci a učitelé, kteří se budou stravovat v nové jídelně, která bude kompletně vybavena nábytkem, samozřejmě to prostředí bude přizpůsobené, budou tam i nové obklady.”

Rekonstrukce kuchyně a jídelny by měla skončit 20. srpna, tak aby zahájení nového školního roku nenarušila.

---

POLICISTÉ VZORNÝM ŘIDIČŮM ROZDÁVALI NELKO PIVO

Dopravní akci v rámci celorepublikové kampaně “Řídím, piju nealko pivo” uskutečnili preventisté policie s BESIPEM i v Ostravě na Místecké. Cílem projektu je snížit množství dopravních nehod způsobených pod vlivem alkoholu. 

Petr Štencel, vedoucí dopravní policie PČR MS kraje: " V MS kraji máme zjištěno momentálně přes pět a půl tisíce dopravních nehod a z toho 199 řidičů bylo pod vlivem alkoholu. Celkově jsme zjistili za tento půlrok už 378 řidičů pod vlivem alkoholu, nebo jiných návykových látek."

 

Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MS kraj:" Tím, že alkohol výrazně prodlužuje reakce řidiče, je to navíc zakázáno, snažíme se apelovat preventivně na všechny účastníky silničního provozu, aby se vyvarovali konzumaci alkoholických nápojů."

 

V ČR platí nulová tolerance alkoholu v krvi nejen u řidičů, ale také u cyklistů. Za porušení nulové tolerance čekají řidiče přísné tresty. 

Martina Jablońská, preventistka PČR Ostrava: "V případě, že byla u řidiče naměřena hodnota pod jednu promili jedná se o přestupek, v případě nad jednu promili se už jedná o trestný čin. U trestného činu může hrozit sankce šest měsíců až tři roky vězení."

anketa řidiči: "Určitě to užitečné je, je potřeba provádět kontroly." 

                          "Já si myslím, že to smysl má."

Tentokrát byli všichni řidiči vzorní a za své chování obdrželi plechovku nealko piva a další drobné dárky. 

---

Krátké zprávy 10. 7. 2024 16.00 - 1

VÁŽNÁ DOPRAVNÍ NEHODA V HRÁDKU

Vážná dopravní nehoda v Hrádku na Frýdecko-Místecku. 9. července odpoledne se střetlo několik vozidel, pacientům vedle pozemních posádek přispěchal na pomoc také vrtulník.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK:

"Záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby, muže ve věku třicet a šestačtyřicet let. Všichni utrpěli vážná zranění v oblasti břicha, pánve a končetin, v době zásahu však byli při vědomí. Dva z cestujících zůstali v osobních vozidlech zaklíněni a museli být vyproštěni hasiči. Dva zraněné předaly posádky ZZS v ostravské Fakultní a jednoho v Městské nemocnici."

---

Vítkovické florbalistky se pochlubily pohárem hejtmanovi

Florbalový klub Vítkovice patří k nejúspěšnějším v republice napříč všemi sporty. Ženský tým získal letos osmý titul v historii a za to si vysloužil nejen mistrovský pohár, ale mimo jiné i pozvání hejtmana MS kraje na krajský úřad.

Vítězství 5:3 v superfinále proti Chodovu přineslo vítkovickým florbalistkám zaslouženou obhajobu titulu.

Vendula Maroszová, útočnice: „Pro mě je to ten nejcennější. Pro nás byla ta sezona velmi těžká a zároveň bylo superfinále spíš jen za odměnu, tu zlatou jsme si vlastně vybojovaly už v semifinále proti Ostravě.“

Eliška Willmannová, obránkyně: „Setkání je to příjemné, já jsem tady osobně poprvé, takže si užívám tu konverzaci.“

Hejtman Josef Bělica i jeho náměstek pro sport Stanislav Folwarczny považují 1. SC Vítkovice za chloubu kraje.

Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: „Ony jsou ozdobou MS kraje, jsem hrdý, že tady takový klub máme, odvádějí opravdu skvělou práci od těch nejmladších dětí až po dospělé, takže klobouk dolů, jsem rád, že se jim daří.“

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana kraje: „Dělají velmi dobrou práci, protože to není jednoduché se prosadit v tak silné konkurenci florbalových týmů, které jsou soustředěné především v Praze a blízkém okolí.“

Vítkovický tým prochází obměnou kádru, přesto jsou jeho ambice opět ty nejvyšší.

Dušan Dudešek, trenér žen 1. SC Vítkovice: „Budeme chtít dojít do play off, uvidíme, kam nás to pustí. Tým je hodně mladý, ale myslím, že po Vánocích by to mohlo zase začít klapat a já osobně zase věřím ve finále.“

Kromě extraligy se vítkovické florbalistky připravují také na Pohár mistryň.

---

Policejní preventisté se zaměřují na dospělé cyklisty.

Policejní preventisté se v Karviné zaměřili na dospělé cyklisty. Většina z nich jezdí bez přilby. Kvůli jejich bezpečnosti je jim proto doporučována.

K preventivní akci nazvané Na kole jen s přilbou si policisté vybrali místo u Karvinského moře, kam za odpočinkem přes prázdniny míří spousta českých a polských cyklistů.
Přilbu nepoužívá většina starší generace cyklistů. Na otázku proč, zní často stejné argumenty.

Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "Nejčastěji se setkáváme s tím, že měli snahu si ji pořídit, ale ještě jim to nevyšlo, ale pořídit si ji chtějí. Ale jsou tady i odpovědi, že se jedou projet jen na kousek, na chvilku, za chvíli budou doma a jim se nic nestane. "

anketa: cyklisté: "Zatím nemám, ale snažím se ji sehnat a budu ji nosit samozřejmě." "Já si to beru k srdci, děti to mají ve sklepě a zbytečně to tam leží, tak si to vypůjčím do konce roku."Nevěděl jsem, že i na koloběžce musím nosit helmu." "Jsem zvyklý jezdit bez přilby, beru si to k srdci, ale nevim, jestli ji budu nosit, já jsme strašně tvrdohlavý, nevím, nepohodlné to je." "Ty přilby jsou opravdu důležité, to je to minimum, samozřejmě kolo v pořádku a přilby. Nechápu ty, kteří jezdí s dětmi a kolikrát vidím, že ani ty děti nemají přilby, což tomu fakt nerozumím no."

S cyklisty se preventivně v terénu chtějí policisté potkat ještě v tomto roce několikrát.

---

Krátké zprávy 10. 7. 2024 16.00 - 2

BRUNTÁL NEUZNÁ HLASOVÁNÍ

Obyvatelé Bruntálu budou znovu vybírat, který z projektů participativního rozpočtu letos město uskuteční. Po prvním hlasování zastupitelé vítěze neurčili. Lidé totiž měli volit na webu nebo pomocí hlasovacího lístku. Předkladatel jednoho z projektů ale vyrazil do terénu a hlasovací lístky občanů přinesl hromadně. Opětovné hlasování proběhne formou SMS.

STŘEDEČNÍ ODPOLEDNÍ A NOČNÍ BOUŘKY

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu. Stávající vedra mají vystřídat velmi silné bouřky. Meteorologové předpovídají silný déšť a vítr, který v nárazech může dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Místy mohou padat až třícentimetrové kroupy.

---

MUZEUM MHD BUDE STÁT PŘED VÍTKOVICKÝM NÁDRAŽÍM

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

V červnu začala dlouho očekávaná rekonstrukce vlakového nádraží ve Vítkovicích. Oprava památkově chráněného objektu vyjde na 275 milionů korun. Ve spolupráci s městským obvodem Vítkovice navíc projde revitalizací také přednádražní prostor. V budoucnu by zde mělo vyrůst muzeum MHD, které se původně plánovalo v prostoru vedle Hlavního nádraží.

Petr Menšík (Ostravak), místostarosta MOb Ostrava Vítkovice: "Podařilo se ve spolupráci s městem vyjednat investici výstavbu interaktivního dopravního muzea před nádražním prostorem, který nás tížil už delší dobu, jak ho využít. Takže se vlastně čeká až české dráhy dokončí rekonstrukci."

Nové muzeum využije rozsáhlou sbírku exponátů shromážděných Dopravním podnikem Ostrava a potenciálu dopravních nadšenců, kteří se o ni starají. 

Břetislav Riger (Ostravak), náměstek primátora Ostravy: "Výhodou toho přednádraží vítkovického je to, že tam vedou koleje, tzn. my jsme schopni udělat muzeum, kde bude na pevno třeba deset instalovaných exponátů a my je můžeme měnit, aby se vyplatilo do toho muzea přijet zase příště." 

Velký důraz bude kladen hlavně na interaktivitu, aby si děti mohly např. zkusit řídit tramvaj nebo autobus. 

Petr Menšík (Ostravak), místostarosta MOb Ostrava Vítkovice: "Chtěli bychom, aby to bylo pojato ve velké digitalizaci, ať to nejsou jen staré exponáty, ale ať i děti tam najdou využití a nějakou zábavu a ať to táhne celé rodiny." 

Pokud vše půjde podle plánu, Ostrava tak brzy získá další atraktivní turistický cíl. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-10-07-2024-16-00