Stáhnout video

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Dvě jednotky hasičů byly na místě požáru do 6 minut
  • Bohumín, kraj i stát pomáhají lidem z vyhořelého domu
  • Černobílé snímky i dřevěné sochy v Kostele sv. Václava
  • FRÝDKEM-MÍSTKEM PROJELA SVĚTOVÁ CYKLISTICKÁ ŠPIČKA

Dvě jednotky hasičů byly na místě požáru do 6 minut

Po tragickém požáru v Bohumíně se vyrojily spekulace, zda muselo zemřít tolik lidí, jestli hasiči nemohli jednat rychleji a nebo lépe. Krajský ředitel Vladimír Vlček to důrazně odmítá a za svými lidmi stojí. Zákonem stanovený časový limit pro dojezd prý splnili téměř dvakrát rychleji a i jejich postup na místě požáru byl v pořádku.

V sobotu v 17 hodin 47 minut a 46 sekund zavolal na tísňovou linku hasičů první člověk, že na Mírové ulici v Bohumíně hoří panelák. Během tří minut přijali hasiči ještě dalších 10 podobných telefonátů. První vozy vyjely ze stanic Bohumín, Orlová a Karviná a už za dvě minuty od telefonátu. 17:54 byla na místě první jednotka z Bohumína a dobrovolní hasiči se Starého Bohumína. 

Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: "První jednotky přijeli na místo v 17:54, což byla první cisternová automobilová stříkačka z Bohumína a 30ti metrový žebřík a také dobrovolná jednotka ze Starého Bohumína. Následně přijela jednotka v 18:01 z Orlové."

Do deseti minut stanovených zákonem byli u požáru 2 žebříky, 6 cisteren a 28 hasičů. Čtyři muži běželi okamžitě dovnitř budovy. Do 11 patra nesli 40 kilovou výstroj a zahájili záchranu lidí. 

Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: "Jejich hlavní úkol je, aby co nejrychleji jednak provedli průzkum na tom podlaží, kde hořelo a samozřejmě účinně zasáhli ke zdolávání toho požáru. Musím říct, že to se bezesporu podařilo, protože ten požár se nerozšířil do jiných bytů. Všechny 4 další byty, které byly na tom podlaží jsme evakuovali."

Zásah probíhal samozřejmě souběžně i venku. Byly využity žebříky a hasiči připravovali i nafukovací vak. Oheň byla ale natolik rozšířen, že 5 lidí už mezitím před plameny vyskočilo z oken. 

Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: "Použití matrace obecně z našeho pohledu je nejčastější zejména u  sebevrahů, kde samozřejmě je jiná situace, protože lze v tuto chvíli předpokládat, že je na to větší čas. U té situace, která byla na místě, je třeba si uvědomit, že k těm skokům došlo po cirka 7 minutách od příjezdu první jednotky. To znamená, že opravdu ten čas byl velmi krátký i ve vztahu k té redislokaci jednotky jako takové. Další problém, který vzniká při použití té matrace je ten, že ta menší matrace je pro seskok z 23 metrů. Jedenácté patro je ve výšce 33 metrů."

Požár byl lokalizován v 18:30, v 19:45 byl zcela zlikvidován a začalo vyšetřování příčin. Na zásahu se celkově podílelo 46 hasičů z 8 jednotek, dva žebříky, 9 cisteren a jedna automobilová plošina.  

Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: Myslím si, že ten zásah byl zvládnutý dobře. Je mi nesmírně líto těch obětí. Nepamatuji, že bychom opravdu u požáru měli 11 obětí. Je to nesmírná tragédie, tragédie i pro ty pozůstalé. Na druhou stranu je třeba vnímat, že požár se nerozšířil mimo byt, který byl postižen."

Ředitel Vladimír Vlček požádal generální ředitelství hasičů, aby provedlo nezávislé zhodnocení zásahu. 

---

Bohumín, kraj i stát pomáhají lidem z vyhořelého domu

Město Bohumín, krajský úřad i stát chtějí pomoci obyvatelům vyhořelého domu a finanční pomoc je připravena i pro oběti a jejich rodiny. V budově bohumínské radnice vzniklo krizové centrum, kde se kdokoliv může přijít poradit, co má dělat. Úřad práce je schopen vyplatit okamžitou finanční pomoc. K dispozici je i krizová linka.

Požárem zasažený dům v Bohumíně byl odpojen od plynu i elektřiny. Kromě vyhořelého bytu v 11. patře je obyvatelný i když do několika pater zatekla voda z hašení. V pondělí dům zkoumali odborníci, ale elektřinu zatím zapojit nemohou. Bohumín proto nabízí ubytování v hotelu, což zatím využilo 5 osob. O pomoc mohou lidé požádat přímo na radnici v Bohumíně a nebo si zavolat na krizovou linku 731 531 731. 

Igor Bruzl (ČSSD), místostarosta Bohumína: "Ten dům je promočený, takže v nejbližších dvou, třech dnech tam nelze obnovit dodávku elektrické energie. Ti lidé se sice mohou vrátit do bytů, ale nemohou je plnohodnotně využívat."

Pomoc chystá i MS kraj, který zřídí transparentní účet pro oběti požáru a zastupitelstvo by mělo v nejbližší době schválit dar  pro oběti a pozůstalé. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: "Připravujeme podporu podobně, jak to bylo při tragédii ve FNO. 100 tisíc korun obětem a pozůstalým a 50 tisíc zraněným. Organizujeme i sbírku." 

Pomoc chystá i stát prostřednictvím mediační a probační služby, která disponuje penězi pro oběti trestných činů.

Alena Schillerová (ANO), ministryně financí: "Je hodně pravděpodobné, že se jedná o žhářský útok, takže bude moci být použit fond na oběti trestných činů." 

O okamžitou finanční pomoc mohou lidé v nouzi požádat Úřad práce, který může přispět až 60 tisíci korunami. Detaily poradí zájemcům úředníci v krizovém centru na radnici. 

---

Černobílé snímky i dřevěné sochy v Kostele sv. Václava

V odsvěceném Kostele sv. Václava v Opavě nyní probíhají hned dvě výstavy najednou. Tento výjimečný prostor zaplnily černobílé snímky amatérského fotografa Dalibora Bednáře a také sochaře Pavla Váchy, který dokáže kouzlit s kusy dřeva, trámy i s použitým nábytkem.

Výstava s názvem „Lidé“ představuje amatérského fotografa a rodáka z Opavy Dalibora Bednáře, který sáhl poprvé po fotoaparátu již v dětství a dodnes jej neodložil. Stále používá klasický film a snímky si také sám vyvolává. Analogové zpracování je mu i v době digitální fotografie bližší.

Dalibor Bednář, fotograf:Je tam navíc velký podíl ruční práce - to jsou věci, které mě na tom lákají a neustále mne to drží.

Šedesátiletý fotograf vystavuje svůj poslední cyklus „Lidé na pouti“. Modely si vybíral sám mezi kolotoči a stánky s občerstvením například v Krnově nebo v Bruntále. A jejich portréty fotil přímo na místě.

Dalibor Bednář, fotograf:K tomu účelu jsem si vyrobil jednoduchý přenosný polní ateliér. Mezi ostatní stánky na poutích jsem postavil bílé plátno. A zval jsem sem kolemjdoucí poutníky.“

Na výstavě uvidíme také snímky, které zobrazují jemné křivky ženských těl a nebo portréty umělců, kteří Bednáře svou tvorbou či přístupem k životu inspirovali. Najdete zde i jednu z posledních fotografií známého opavského herce Emanuela Křenka, portrét fotografa Roberta Vana nebo ostravské spisovatelky Nely Rywikové.

Vedle fotografií najdete i sochy Pavla Váchy z poslední doby, kdy umělec dává přednost přírodnímu materiálu - dřevu.

Dominik Beneš, dramaturg Domu umění v Opavě: Autor se v poslední době své tvůrčí práce věnuje odloženým kusům dřeva, které už dosloužily svým funkcím a snaží se jim vdechnout nový život.“

 Pod rukama Pavla Váchy znovu ožívá starý nábytek nebo střešní trámy. Inspirují jej třeba i ulomené části větví, které najde během svých procházek.

---

FRÝDKEM-MÍSTKEM PROJELA SVĚTOVÁ CYKLISTICKÁ ŠPIČKA

Ve Frýdku-Místku opět proběhla část prestižního závodu Czech Cycling Tour 2020. Město se stalo třetí etapou ze čtyř

Frýdek-Místek se opět stal součástí jediného cyklistického etapového závodu kategorie jedna v České Republice, který patří k nejdůležitějším závodům v Evropě. Proběhl tady už 12. ročník světového poháru Czech Cycling Tour.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Czech Cycling Tour má ve městě Frýdek-Místek už docela slušnou tradici. V podstatě jezdí se tady už od roku 2014 a my zároveň jako město podporujeme cyklistiku a to je jedna z možností, jak vidět opravdu špičkovou cyklistiku. Dneska tady máme cíl velice těžké etapy, dlouhé přes 200 kilometrů a byla pro závodníky hodně náročná."

Petr Kelemen, český reprezentant: "Tak určitě dneska to byla nejdelší etapa, takže docela těžká, bylo tam plno stoupání, takže určitě to nebylo nic lehkého. Je tady velká konkurence všech těch world tourových týmů, ale zvládli jsme to."

Czech Tour 2020 se uskutečnil od 6. do 9. srpna. Odstartoval v Uničově a skončil ve Šternberku. Frýdek-Místek byl cílem třetí ze čtyř etap.

Jaroslav Vašíček, promotér Czech Tour: "Dneska bylo vidět, že se opravdu závodilo. Frýdek je velmi pěkné město a organizační výbor Czech Tour má velmi dobrou spolupráci s Magistrátem města Frýdku-Místku. Divácký ohlas je taky obrovský, tak proč se sem nevracet? Máme tady 6 WorldTour týmů, kteří budou za 14 dní startovat na Tour de France."

Vítězem třetí etapy z Olomouce do Frýdku-Místku se stal belgičan Meeus Jordi.

---Mohlo by Vás také zajímat