V Žabni zachvátily plameny podkroví penzionu Statek
V pondělí odpoledne zachvátily plameny podkroví a střechu penzionu Statek v Žabni na Frýdeckomístecku. Oheň byl rozsáhly a hasiči museli zasahovat v dýchací technice. Po příčinách nyní pátrají odborníci.
Patnáct minut před 17 hodinou přijalo Integrované bezpečnostní centrum v Ostravě tísňové volání z obce Žabeň na Frýdeckomístecku. Svědek oznamoval, že hoří penzion Statek. V přízemí objektu je navíc i autodílna.
Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZS MS kraje: "Po příjezdu na místo události byla požárem zasažena celá střecha objektu o půdorysu přibližně 50 x 15 metrů. V jeho přízemí byla autodílna, patro sloužilo jako prostor pro ubytování. Hasiči v dýchací technice nasadili k likvidaci čtyři vodní proudy vnitřkem objektu, pomáhali s vyklízením hořlavých předmětů z prostor autoservisu a rovněž před požárem chránili přilehlý vedlejší objekt. S hašením a rozebíráním vnějšího pláště střechy vydatně pomáhala výšková technika."
Kvůli velkému rozsahu požáru bylo na místo postupně vysláno 12 profesionálních i dobrovolných jednotek z Frýdku- Místku a okolních obcí.
Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZS MS kraje: "Na potoce Olešná bylo zřízeno čerpací stanoviště, cisterny jezdily pro vodu rovněž do areálu firmy Lenzing Biocel. Pro rychlou výměnu lahví se vzduchem v dýchacích přístrojích byl na místě protiplynový automobil."
Hasičům se velkou část penzionu podařilo zachránit. V úterý se na místo vydali hasičští vyšetřovatelé společně s kriminalisty, aby pátrali po příčinách.
pracovnice penzionu Statek: "Naštěstí nejsou zničené všechny pokoje, takže fungujeme dále."
Škoda je odhadována přibližně na milion korun. Podle našich informací mohl oheň vzniknout v souvislosti s opravou rozvodné skříně.
---
Obhajoba Stanley Cupu byla těžší než první triumf, říká hokejista Palát
Hokejista Ondřej Palát podruhé za sebou dokázal se svým týmem Tampy Bay vyhrát slavný Stanley Cup. Tyto dny tráví doma ve Frýdku-Místku a přestože se rozhovorům obvykle vyhýbá, pro TV Polar udělal výjimku.
Ondřej Palát, dvojnásobný vítěz Stanley Cupu: „Jsem tišší typ, který nemá moc rád publicitu. Ale když se vyhraje Stanley Cup, tak rád udělám výjimku.“
Je pouze pět českých hokejistů, kteří vyhráli Stanley Cup dvakrát po sobě a skvělý útočník patří mezi ně.
Ondřej Palát, dvojnásobný vítěz Stanley Cupu: „Říká se, že vyhrát Stanley Cup je těžké, ale ještě těžší je ho obhájit. Je to pravda. Každý soupeř po nás šel, ale my jsme to ustáli a za to jsem strašně rád.“
Třikrát po sobě nevyhrál z Čechů Stanley Cup vůbec nikdo a pro Paláta je tato představa velmi lákavá.
Ondřej Palát, dvojnásobný vítěz Stanley Cupu: „Je to jako droga. Jsme silní a myslím si, že to vůbec není nereálné.“
Ondřej Palát tak patří mezi horké favority na zisk Ceny hejtmana pro nejlepšího sportovce kraje.
---
Škoda Ekova má práci na čtyři roky dopředu
Už v tomto měsíci se začnou v Ostravě opět stavět tramvaje, které budou sloužit ostravanům. Byl totiž dokončen převod Ekovy Electric pod Škodovku a ta ihned začíná s výrobou. Nově také firma ponese název Škoda Ekova.
Už 7 let nevyjela z dílen dceřiné společnosti Dopravního podniku Ostrava Ekova Electric žádná nová tramvaj. V posledním roce už byla výrobní hala prázdná a dělala se nová střecha pro nového majitele. Městská firma už nedokázala ostatním konkurovat a tak bylo rozhodnuto o jejím prodeji Škodě Transportation.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "V dané chvíli to bylo jediné správné řešení. Bylo iluzorní se domnívat, že město nebo městský podnik dokáže trvale držet krok při výrobě a hlavně při vývoji dopravních prostředků."
Od úterý 10. srpna se tak mění název na Škoda Ekova a ještě v srpnu se začne s výrobou tramvají přímo pro ulice Ostravy. Noví majitelé mají s firmou velké plány.
Martin Bednarz, místopředseda představenstva Škoda Ekova: „Při rozvoji společnosti Škoda Ekova maximálně využijeme zkušenosti a znalosti současných zaměstnanců. V plánu máme nejen rozšiřování samotné výroby, ale budeme vytvářet nová kvalifikovaná pracovní místa s vysokou přidanou hodnotou. Společně se tak naše ostravská základna stává ještě důležitějším zaměstnavatelem a bude se významně podílet na rozvoji celého regionu.“
Pro zaměstnanost v našem regionu je rozvoj podobných společností velmi důležitý. Škoda Transportation už má práci na 4 roky za 80 miliard korun.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Já si myslím, že budoucnost bude hodně patřit elektrické trakci, o tom není pochyb. Ostrava jde v tomto správným směrem tím, že se zrušila dieselová trakce."
Ostravský dopravní podnik bude s Ekovou spolupracovat formou veřejných zakázek jako doposud a to nejen při nákupu nových tramvají, ale hlavně při servisu a údržbě vozidel.
---
Děti si v kutilské dílně vyráběly dřevěné výrobky
Letadlo, formule, nebo třeba kytička, či věšák. To si mohly vlastnoručně s pomocí lektora vyrobit děti v kutilské dílně střediska volného času ve Frýdku-Místku. V rámci akce Prázdniny ve městě připravilo středisko Klíč pro děti každodenní akce od kreativních dílen, až po příměstské i pobytové tábory.
Kutilská dílna v obležení malých kutilů. Se zápalem a nadšením si sem přišli vyrobit vlastnoručně něco ze dřeva.
Anketa: 1.) "Vyrábím letadlo a věšák." – A jak to jde? – "Dobře." 2.) "My jsme teďka tady tři vyráběli letadlo. Je to docela občas trošku těžké zajistit, aby se to nerozpadlo." – A pak si to odneseš domů? – "Ano, i s tím věšákem, který taky budu vyrábět." 3.) "Já dělám letadlo a kytičku." – A jak to jde? – "Letadlo mi jde dobře a kytičku budu dělat za chvíli." 4.) Co tam musíš všechno udělat? Co tam montuješ na tu formuli? – "Kolečka, desku, tyč, a ještě jednu takovou jinou desku."
Kutilská dílna je součástí různých jednodenních akcí v programu Prázdniny ve městě.
David Plánička, pedagog volného času: "Je to v podobném principu, jako máme kroužky přes rok. Kutilové dostávají takové polotovary, výrobky, které pak skládají dohromady a mohou si něco z toho odnést. Dneska tady máme například to letadýlko, které jste viděli před chvilkou nebo třeba formuli, kytičku, věšák, stojan na šperky."
Děti se naučily, jak správně opracovávat dřevo a jak výrobek spojit dohromady.
David Plánička, pedagog volného času: "Ta skladba probíhá tak, že děti dostanou několik kusů toho výrobku. Dohromady si to lepidlem slepí, mohou si to nabarvit, dávají tam špejle, aby se to pořádně zaseklo. Děti to strašně baví, měli jsme tady ještě jednu skupinky, před asi hodinkou, těch tady bylo trošku víc. Někteří stihli i dva výrobky, takže byli do toho hodně zapálení."
Lektor David Plánička vede kromě kutilské dílny ještě další programy pro děti, jako například Legorobotiku.
David Plánička, pedagog volného času: "Je to trošku něco jiného. Děti tam programují a připravují roboty a jinak klasicky příměstské tábory."
Do konce prázdnin děti zažijí ještě sedm příměstských táborů a jeden pobytový. Některé ještě aktuálně běží a v rámci programu Prázdniny ve městě jsou v plánu ještě skoro dvě desítky akcí.
---
Hlídky MP mapují terén i na kolech
Za příznivého počasí vyráží do ulic Karviné a hlavně do okrajových částí města nebo parků hlídky městských strážníků na kolech. Mapují terén, kontrolují pořádek v ulicích a preventivně kontrolují třeba náhodné cyklisty.
Za příznivého počasí využívají strážníci městské policie ke své činnosti v ulicích města i kola. Jejich výhody jsou jasné. Rychleji než jejich pěší kolegové se přemístí do problémových míst a snadněji se dostanou tam, kam nemůže automobil.
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Tím, že na kole je poměrně rychlé, objíždíme zejména periferie jako je Karvinské moře, parky, v poslední době se hodně věnujeme Dubině a zadním částem Karviné-6. Často kluci řeší bezdomovce, opilce v parku, různé obecně závazné vyhlášky na zákaz konzumace alkoholu, ale řeší vše, na co cestou přijdou."
Hlídky mezi sebou navzájem spolupracují a v případě potřeby si cyklohlídka zavolá k zákroku posily.
Marek Bárta , strážník MP Karviná: "Je to rychlejší, pohodlné, člověk je na čerstvém vzduchu, mě samo to baví, jelikož mě to v civilu baví, takže koníček a práce."
Na kolech se strážníci pohybují od jara do podzimu a za směnu ujedou přes 50 kilometrů.
---
Jachtaři z Palkovic pořádali mezinárodní dětskou regatu
Přehrada Olešná u Frýdku-Místku patřila o víkendu mladým jachtařům. Do tradiční dětské regaty vyplulo více než 50 lodí se závodníky ve věku od 8 do 15 let.
Tradiční dětskou regatu pořádali jachtaři z Palkovic na přehradě Olešná.
Kamil Ščerba, ředitel závodů, předseda oddílu jachtingu TJ Sokol Palkovice: “Tady na Olešné pořádáme Interpohár, který je součástí závodů na Slovensku, v Polsku a v Čechách. Jedná se o dětské lodní třídy Optimist, Laser, dneska už se to teda jmenuje Inka, s tím, že tady máme 55 lodí a doufám, že nám bude přát počasí a že odjedeme krásný závod, který je letos poprvé dvoudenní. Vždycky byl třídenní, ale dle přání závodníků, kteří toho času moc nemají cestují hodně po Evropě, takže chtěly dvoudenní závod, takže máme tradiční dvoudenní závod tady na Olešné.”
Mezi závodníky jeli samozřejmě také jachtaři z palkovického klubu.
Vladimír Kováč, člen oddílu jachtingu TJ Sokol Palkovice: “Jezdím na lodi už od tří let, kdy jsem poprvé vstoupil na loď. Chtěl bych dosáhnout mistra České republiky v mladších žácích.”
Kamil Ščerba, ředitel závodů, předseda oddílu jachtingu TJ Sokol Palkovice: “Je to 8. ročník. Pořadatelé jsou dva. Moravskoslezský krajský svaz jachtingu ve spolupráci s Jachtingem TJ Sokol Palkovice s tím, že tady na Olešné to pořádáme už pošesté. Nepořádali jsme to pouze dvakrát z důvodu toho, že byla Olešná vypuštěná, kdy se čistila, tak jsme to pořádali na Slezské Hartě. Ale jinak je to tradiční závod s tím, že ti závodníci tady hrozně rádi jezdí, protože znají to okolí, ta příroda je tady úžasná, voda je pro ně úžasná. My se jim snažíme udělat takový ten servis, večer nějaké grilování tak, aby všichni i po těch závodech poseděli a mělo to i nějakou společenskou hodnotu. ”
---