Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Vrtulník záchranné služby musel nouzově přistát
  • Majitel vyvezl z domu v Novém Jičíně tuny odpadu
  • K horské chatě šlapali hasiči v dýchacích přístrojích
  • Technické služby nemohou přijít o mnoho zaměstnanců
  • Betonové zdi u hřišť už nehyzdí výtvory sprejerů

Vrtulník záchranné služby musel nouzově přistát

Velmi nebezpečnou situaci musel vyřešit pilot vrtulníku Zdravotnické záchranné služby MS kraje, když prolétal nad Starou Bělou. Někdo ho totiž ze země oslňoval laserem a vrtulník tak musel nouzově přistát. Pachatele nyní hledá policie.

Do velmi vážné a nebezpečné situace se dostala posádka vrtulníku zdravotnické záchranné služby s volacím znakem Kryštof 05. Když se 6. ledna před 17 hodinou vracela ze zásahu, nad Ostravou - Starou Bělou někdo ze země pilota úmyslně oslňoval laserem. Vrtulník byl ve výšce 300 metrů a kvůli hrozící havárii byl nucen okamžitě nouzově přistát. 

David Melechovský, letecký lékař a pilot: "Útoky na leteckou záchrannou službu jsou zvlášť nebezpečné v tom, že lety probíhají jednopilotně a pokud je ten pilot zneschopněn, tak vrtulník havaruje. Nebezpečí spočívá v poškození oka, v poškození sítnice, které může být krátkodobé a nebo dokonce i trvalé." 

Záchranná služba se ihned obrátila na policii. Tyto případy jsou velmi nebezpečné a mohou skončit tragédií. Při hledání pachatele se vyšetřovatelé obrátili s prosbou o pomoc i na veřejnost.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Chtěli bychom upozornit, že takové jednání může mít až fatální následky. Ostravští kriminalisté 9. oddělení obecné kriminality prověřují okolnosti přečinu obecné ohrožení, za který hrozí 3 - 8 let vězení."

David Melechovský, letecký lékař a pilot: "Oslnění laserem je druhá nejčastější příčina selhání pilota za letu ze zdravotních důvodů." 

Policisté uvítají jakékoliv informace, které povedou k dopadení pachatele. Poznatky k tomuto případu můžete oznámit telefonicky na bezplatné lince 158 a nebo přímo na kterékoliv služebně policie. 

---

Majitel vyvezl z domu v Novém Jičíně tuny odpadu

Více než dvacet kontejnerů už naplnil odpad, který byl doslova vtěsnaný do rodinného domu v Novém Jičíně. Desítky let jej uvnitř i na okolním pozemku shromažďoval původní majitel. Teď už má dům nového vlastníka a ten začal s jeho generálním úklidem.

Nový Jičín se zbavil letitého problému - domu na Žižkově ulici, jehož interiér, dvorek a nedaleký pozemek přetékal odpadem. Různé věci si tu shromažďoval jeho původní majitel zhruba čtyřicet let. Od loňského srpna už má ale dům nového vlastníka.

Daniel Chrustawczuk, nový majitel domu: “Nemovitost mi přišla zajímavá svým umístěním v centru, a také jsem chtěl přispět k tomu, aby se ten neutěšený stav, který tady byl dlouhá léta, zlepšil.”

V listopadu začal nový majitel s vyklízením domu. Původně předpokládal, že na to budou stačit dva týdny, práce ale pokračují i teď v lednu.

Daniel Chrustawczuk, nový majitel domu: “Bylo odvezeno 23 velkých kontejnerů komunálního odpadu a dále pak kontejnery dřeva a železa. Snažíme se to nějakým způsobem i třídit tak, ať toho komunálu je co nejméně.”

Na skládku, ve kterou se dům proměnil, si stěžovala řada okolních obyvatel i na radnici.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Město není majitelem objektu, tudíž mělo malý manévrovací prostor, jak tuto situaci řešit. Jsme rádi, že nemovitost koupil nový majitel, se kterým mám město dobré zkušenosti. Ta situace se tak odblokovala. Evidovali jsme roky stížnosti sousedů a vůbec občanů města, ale město jako samospráva skutečně nemělo moc manévrovacího prostoru, jak tuto situaci řešit.”

Ukončení vyklízecích prací předpokládá Daniel Chrustawczuk zhruba za dva týdny, pak přijdou na řadu deratizátoři a dezinfekce. Po rekonstrukci bude znovu sloužit k bydlení.

---

K horské chatě šlapali hasiči v dýchacích přístrojích

Fyzicky náročný výcvik mají za sebou hasiči, kteří se účastnili tradičního výšlapu k jedné z horských chat v Beskydech. V rámci pravidelného proškolování absolvovali společnou večerní túru v dýchacích přístrojích.

Hasiči z Jablunkova uspořádali další společný výšlap k horské chatě Kamenitý. Aby to neměli jednoduché, šli tradičně za tmy, připoutaní k dlouhému lanu a s dýchacími přístroji. Společně s jablunkovskými se účastnili hasiči z celého Jablunkovska, Třinecka a několika vzdálenějších jednotek.

David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: “Jablunkovská jednotka již desátým rokem organizuje hasičům společný výcvik takzvaných nositelů dýchací techniky, což jsou hasiči, kteří u zásahů používají přístroj a v rámci odborné přípravy musí pravidelně provádět i výcvik. Dnešní akce spočívá v programu takovém, že proběhlo školení na Integrovaném výjezdovém centru, nějaké praktické ukázky různých typů dýchacích přístrojů a teď jsme v Horní Lomné, kde bude startovat ta praktická část výcviku. Nějakých zhruba 70 hasičů připojených na jednom laně provede vystup ve složitém kopcovitém terénu, který má asi dva kilometry a bude zakončen na chatě Kamenný. Tam následně probíhá ukončení výcviku, zhodnocení a občerstvení. Je to vlastně takové spojení příjemného s užitečným školením.”

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Letos počtvrté se chystám vystoupit s klukama od hasičů, od dobráku z našeho regionu a ti mne zapnou na lano a půjdeme nahoru na chatu Kamenitý a je to vždycky taková perfektně akce, protože si připomínáme Honzu Lewinského, který zemřel, když jel na výjezd. Takže je to vždycky perfektní stmelující akce. A nahoře si dáme guláš, na což se těším a něco dobrého si vypijeme.”

Každý ročník chystá počasí hasičům jiné podmínky.

David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: “První ročník v roce 2012 šlo 33 účastníků. To si pamatuji, to nám stačilo jedno 30metrové lano. Specifika jsou každým rokem jiná. Třeba ten první ročník bylo půl metru prašanu, takže jsme se brodili skoro až po pás nahoře u té chaty. Některé ročníky jsou ve znamení velkého mrazu, nejvíce jsme měli -18 stupňů Celsia. A z dalších takových věcí je to, že každým rokem přibývá těch účastníků, protože se to zefektivnilo. Ten výcvik prokazuje, že ti hasiči mají i lepší kondičku. A když to řeknu takhle, že v roce 2012 nám to trvalo 56 minut, tak teď to děláme za nějaké 40 minut.”

David Jachymek, hasič SDH Jablunkov: “No tak čekal jsem to horší. Šlo to. Nebylo to nic extrémního, že ganz do mrtva, ale jakože je to něco.”

---

Technické služby nemohou přijít o mnoho zaměstnanců

Podle odborníků omikronem onemocní velké procento lidí. Pokud budou mít zaměstnanci pozitivní test, ale neprojeví se u nich příznaky, budou moci v určitých profesích chodit do práce. Na to spoléhají i v Technických službách v Havířově.

Svoz odpadu, zimní údržba, správa kanalizace či pohřebnictví. To jsou jen některá odvětví, která zabezpečují Technické služby v Havířově, a u kterých nelze zastavit provoz.

V Technických službách pracuje na 170 zaměstnanců. Nyní je z různých důvodů na nemocenské zhruba 30 lidí.

Ludvík Martínek, ředitel TSH: "Zatím to zvládáme ještě v pohodě. Máme ještě nějakou rezervu, když to takto řeknu." 

Kdy nastane problém, pokud byste přišli o kolik lidí, kteří by byli pozitivní, měli symptomy a museli by zůstat doma?

Ludvík Martínek, ředitel TSH: "Nedokážu si představit, když by nám omarodili všichni řidiči svozových vozidel. Určitě najdeme člověka s patřičným oprávněním na takové vozidlo sednout. Ale pokud nemá praxi, jak se chová takové těžké vozidlo v úzkých uličkách mezi domy v Havířově, nezná trasy, byl by to problém.”

Samotné testování dvakrát týdně organizace zvládne pomocí vyčleněných pracovníků.

Kamil Padisák, vedoucí zimní údržby TSH: "V případě pozitivity, dle informací ministerstva zdravotnictví, zaměstnanec bude muset výsledek ohlásit svému ošetřujícímu lékaři a my co by organizace musíme výsledek nahlásit KHS v Ostravě. Následně rozhodneme, zda toho pracovníka budeme potřebovat v práci a k tomu máme také nějaká opatření.” 

Aby organizace stihla otestovat všechny zaměstnance a nenarušil se provoz, budou s testováním začínat už v pět hodin ráno. 

---

Betonové zdi u hřišť už nehyzdí výtvory sprejerů

Betonové zdi na sídlištích v Ostravě-Jihu procházejí malířskými úpravami. Dosud je hyzdily všelijaké výtvory sprejerů. Nově tematicky zapadají do okolí.

V Ostravě-Jihu dali prostor street art umělcům. Ti postupně zkrášlují sídliště tím, že esteticky ztvárňují zanedbané a všemi možnými motivy počmárané betonové zídky u dětských hřišť a jiných sportovišť.

Zdeněk Hübner (Ostravak), místostarosta MOb Ostrava-Jih: :Toto ztvárnění už je 11. barevným prvkem, který jsme takto vyzdobili. Myslím, že jsou daleko hezčí než nějaké klikyháky a čmáranice."

Marek Brinzík, majitel realizační firmy: “Základ je to ošetřit, nějakým způsobem ovapkovat a penetrace a nějaký základ fasádní barvou a potom používáme na to spreje lakovací, které jsou odolné proti mrazům a tak dále, takže výdrž to má několik let.”

I přesto, že v obvodu často řádí sprejeři, kteří loni dokonce v Bělském lese posprejovali Surikatí stezku a stromy hákovými kříži, nově ztvárněných zdí se zatím ani nedotkli.

Marek Brinzík, majitel realizační firmy: “Vandalové to neničí, protože ti street art umělci i ti pouliční, tak oni vlastně se nějakým způsobem znají a respektují se. Takže právě to je dobré, že se znají a ta plocha je tím chráněná.”

Zkrášlením projde i tato zídka, která se nachází na sídlišti Norberta Frýda, a to v rámci projektu města, které tyto plochy nabídlo street art umělcům.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
11. ledna 2022, 16:00

Vrtulník záchranné služby musel nouzově přistát

Velmi nebezpečnou situaci musel vyřešit pilot vrtulníku Zdravotnické záchranné služby MS kraje, když prolétal nad Starou Bělou. Někdo ho totiž ze země oslňoval laserem a vrtulník tak musel nouzově přistát. Pachatele nyní hledá policie.

Do velmi vážné a nebezpečné situace se dostala posádka vrtulníku zdravotnické záchranné služby s volacím znakem Kryštof 05. Když se 6. ledna před 17 hodinou vracela ze zásahu, nad Ostravou - Starou Bělou někdo ze země pilota úmyslně oslňoval laserem. Vrtulník byl ve výšce 300 metrů a kvůli hrozící havárii byl nucen okamžitě nouzově přistát. 

David Melechovský, letecký lékař a pilot: "Útoky na leteckou záchrannou službu jsou zvlášť nebezpečné v tom, že lety probíhají jednopilotně a pokud je ten pilot zneschopněn, tak vrtulník havaruje. Nebezpečí spočívá v poškození oka, v poškození sítnice, které může být krátkodobé a nebo dokonce i trvalé." 

Záchranná služba se ihned obrátila na policii. Tyto případy jsou velmi nebezpečné a mohou skončit tragédií. Při hledání pachatele se vyšetřovatelé obrátili s prosbou o pomoc i na veřejnost.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Chtěli bychom upozornit, že takové jednání může mít až fatální následky. Ostravští kriminalisté 9. oddělení obecné kriminality prověřují okolnosti přečinu obecné ohrožení, za který hrozí 3 - 8 let vězení."

David Melechovský, letecký lékař a pilot: "Oslnění laserem je druhá nejčastější příčina selhání pilota za letu ze zdravotních důvodů." 

Policisté uvítají jakékoliv informace, které povedou k dopadení pachatele. Poznatky k tomuto případu můžete oznámit telefonicky na bezplatné lince 158 a nebo přímo na kterékoliv služebně policie. 

---

Majitel vyvezl z domu v Novém Jičíně tuny odpadu

Více než dvacet kontejnerů už naplnil odpad, který byl doslova vtěsnaný do rodinného domu v Novém Jičíně. Desítky let jej uvnitř i na okolním pozemku shromažďoval původní majitel. Teď už má dům nového vlastníka a ten začal s jeho generálním úklidem.

Nový Jičín se zbavil letitého problému - domu na Žižkově ulici, jehož interiér, dvorek a nedaleký pozemek přetékal odpadem. Různé věci si tu shromažďoval jeho původní majitel zhruba čtyřicet let. Od loňského srpna už má ale dům nového vlastníka.

Daniel Chrustawczuk, nový majitel domu: “Nemovitost mi přišla zajímavá svým umístěním v centru, a také jsem chtěl přispět k tomu, aby se ten neutěšený stav, který tady byl dlouhá léta, zlepšil.”

V listopadu začal nový majitel s vyklízením domu. Původně předpokládal, že na to budou stačit dva týdny, práce ale pokračují i teď v lednu.

Daniel Chrustawczuk, nový majitel domu: “Bylo odvezeno 23 velkých kontejnerů komunálního odpadu a dále pak kontejnery dřeva a železa. Snažíme se to nějakým způsobem i třídit tak, ať toho komunálu je co nejméně.”

Na skládku, ve kterou se dům proměnil, si stěžovala řada okolních obyvatel i na radnici.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Město není majitelem objektu, tudíž mělo malý manévrovací prostor, jak tuto situaci řešit. Jsme rádi, že nemovitost koupil nový majitel, se kterým mám město dobré zkušenosti. Ta situace se tak odblokovala. Evidovali jsme roky stížnosti sousedů a vůbec občanů města, ale město jako samospráva skutečně nemělo moc manévrovacího prostoru, jak tuto situaci řešit.”

Ukončení vyklízecích prací předpokládá Daniel Chrustawczuk zhruba za dva týdny, pak přijdou na řadu deratizátoři a dezinfekce. Po rekonstrukci bude znovu sloužit k bydlení.

---

K horské chatě šlapali hasiči v dýchacích přístrojích

Fyzicky náročný výcvik mají za sebou hasiči, kteří se účastnili tradičního výšlapu k jedné z horských chat v Beskydech. V rámci pravidelného proškolování absolvovali společnou večerní túru v dýchacích přístrojích.

Hasiči z Jablunkova uspořádali další společný výšlap k horské chatě Kamenitý. Aby to neměli jednoduché, šli tradičně za tmy, připoutaní k dlouhému lanu a s dýchacími přístroji. Společně s jablunkovskými se účastnili hasiči z celého Jablunkovska, Třinecka a několika vzdálenějších jednotek.

David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: “Jablunkovská jednotka již desátým rokem organizuje hasičům společný výcvik takzvaných nositelů dýchací techniky, což jsou hasiči, kteří u zásahů používají přístroj a v rámci odborné přípravy musí pravidelně provádět i výcvik. Dnešní akce spočívá v programu takovém, že proběhlo školení na Integrovaném výjezdovém centru, nějaké praktické ukázky různých typů dýchacích přístrojů a teď jsme v Horní Lomné, kde bude startovat ta praktická část výcviku. Nějakých zhruba 70 hasičů připojených na jednom laně provede vystup ve složitém kopcovitém terénu, který má asi dva kilometry a bude zakončen na chatě Kamenný. Tam následně probíhá ukončení výcviku, zhodnocení a občerstvení. Je to vlastně takové spojení příjemného s užitečným školením.”

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Letos počtvrté se chystám vystoupit s klukama od hasičů, od dobráku z našeho regionu a ti mne zapnou na lano a půjdeme nahoru na chatu Kamenitý a je to vždycky taková perfektně akce, protože si připomínáme Honzu Lewinského, který zemřel, když jel na výjezd. Takže je to vždycky perfektní stmelující akce. A nahoře si dáme guláš, na což se těším a něco dobrého si vypijeme.”

Každý ročník chystá počasí hasičům jiné podmínky.

David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: “První ročník v roce 2012 šlo 33 účastníků. To si pamatuji, to nám stačilo jedno 30metrové lano. Specifika jsou každým rokem jiná. Třeba ten první ročník bylo půl metru prašanu, takže jsme se brodili skoro až po pás nahoře u té chaty. Některé ročníky jsou ve znamení velkého mrazu, nejvíce jsme měli -18 stupňů Celsia. A z dalších takových věcí je to, že každým rokem přibývá těch účastníků, protože se to zefektivnilo. Ten výcvik prokazuje, že ti hasiči mají i lepší kondičku. A když to řeknu takhle, že v roce 2012 nám to trvalo 56 minut, tak teď to děláme za nějaké 40 minut.”

David Jachymek, hasič SDH Jablunkov: “No tak čekal jsem to horší. Šlo to. Nebylo to nic extrémního, že ganz do mrtva, ale jakože je to něco.”

---

Technické služby nemohou přijít o mnoho zaměstnanců

Podle odborníků omikronem onemocní velké procento lidí. Pokud budou mít zaměstnanci pozitivní test, ale neprojeví se u nich příznaky, budou moci v určitých profesích chodit do práce. Na to spoléhají i v Technických službách v Havířově.

Svoz odpadu, zimní údržba, správa kanalizace či pohřebnictví. To jsou jen některá odvětví, která zabezpečují Technické služby v Havířově, a u kterých nelze zastavit provoz.

V Technických službách pracuje na 170 zaměstnanců. Nyní je z různých důvodů na nemocenské zhruba 30 lidí.

Ludvík Martínek, ředitel TSH: "Zatím to zvládáme ještě v pohodě. Máme ještě nějakou rezervu, když to takto řeknu." 

Kdy nastane problém, pokud byste přišli o kolik lidí, kteří by byli pozitivní, měli symptomy a museli by zůstat doma?

Ludvík Martínek, ředitel TSH: "Nedokážu si představit, když by nám omarodili všichni řidiči svozových vozidel. Určitě najdeme člověka s patřičným oprávněním na takové vozidlo sednout. Ale pokud nemá praxi, jak se chová takové těžké vozidlo v úzkých uličkách mezi domy v Havířově, nezná trasy, byl by to problém.”

Samotné testování dvakrát týdně organizace zvládne pomocí vyčleněných pracovníků.

Kamil Padisák, vedoucí zimní údržby TSH: "V případě pozitivity, dle informací ministerstva zdravotnictví, zaměstnanec bude muset výsledek ohlásit svému ošetřujícímu lékaři a my co by organizace musíme výsledek nahlásit KHS v Ostravě. Následně rozhodneme, zda toho pracovníka budeme potřebovat v práci a k tomu máme také nějaká opatření.” 

Aby organizace stihla otestovat všechny zaměstnance a nenarušil se provoz, budou s testováním začínat už v pět hodin ráno. 

---

Betonové zdi u hřišť už nehyzdí výtvory sprejerů

Betonové zdi na sídlištích v Ostravě-Jihu procházejí malířskými úpravami. Dosud je hyzdily všelijaké výtvory sprejerů. Nově tematicky zapadají do okolí.

V Ostravě-Jihu dali prostor street art umělcům. Ti postupně zkrášlují sídliště tím, že esteticky ztvárňují zanedbané a všemi možnými motivy počmárané betonové zídky u dětských hřišť a jiných sportovišť.

Zdeněk Hübner (Ostravak), místostarosta MOb Ostrava-Jih: :Toto ztvárnění už je 11. barevným prvkem, který jsme takto vyzdobili. Myslím, že jsou daleko hezčí než nějaké klikyháky a čmáranice."

Marek Brinzík, majitel realizační firmy: “Základ je to ošetřit, nějakým způsobem ovapkovat a penetrace a nějaký základ fasádní barvou a potom používáme na to spreje lakovací, které jsou odolné proti mrazům a tak dále, takže výdrž to má několik let.”

I přesto, že v obvodu často řádí sprejeři, kteří loni dokonce v Bělském lese posprejovali Surikatí stezku a stromy hákovými kříži, nově ztvárněných zdí se zatím ani nedotkli.

Marek Brinzík, majitel realizační firmy: “Vandalové to neničí, protože ti street art umělci i ti pouliční, tak oni vlastně se nějakým způsobem znají a respektují se. Takže právě to je dobré, že se znají a ta plocha je tím chráněná.”

Zkrášlením projde i tato zídka, která se nachází na sídlišti Norberta Frýda, a to v rámci projektu města, které tyto plochy nabídlo street art umělcům.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-11-01-2022-16-00