Majitel vyvezl z domu v Novém Jičíně tuny odpadu
Více než dvacet kontejnerů už naplnil odpad, který byl doslova vtěsnaný do rodinného domu v Novém Jičíně. Desítky let jej uvnitř i na okolním pozemku shromažďoval původní majitel. Teď už má dům nového vlastníka a ten začal s jeho generálním úklidem.
Nový Jičín se zbavil letitého problému - domu na Žižkově ulici, jehož interiér, dvorek a nedaleký pozemek přetékal odpadem. Různé věci si tu shromažďoval jeho původní majitel zhruba čtyřicet let. Od loňského srpna už má ale dům nového vlastníka.
Daniel Chrustawczuk, nový majitel domu: “Nemovitost mi přišla zajímavá svým umístěním v centru, a také jsem chtěl přispět k tomu, aby se ten neutěšený stav, který tady byl dlouhá léta, zlepšil.”
V listopadu začal nový majitel s vyklízením domu. Původně předpokládal, že na to budou stačit dva týdny, práce ale pokračují i teď v lednu.
Daniel Chrustawczuk, nový majitel domu: “Bylo odvezeno 23 velkých kontejnerů komunálního odpadu a dále pak kontejnery dřeva a železa. Snažíme se to nějakým způsobem i třídit tak, ať toho komunálu je co nejméně.”
Na skládku, ve kterou se dům proměnil, si stěžovala řada okolních obyvatel i na radnici.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Město není majitelem objektu, tudíž mělo malý manévrovací prostor, jak tuto situaci řešit. Jsme rádi, že nemovitost koupil nový majitel, se kterým mám město dobré zkušenosti. Ta situace se tak odblokovala. Evidovali jsme roky stížnosti sousedů a vůbec občanů města, ale město jako samospráva skutečně nemělo moc manévrovacího prostoru, jak tuto situaci řešit.”
Ukončení vyklízecích prací předpokládá Daniel Chrustawczuk zhruba za dva týdny, pak přijdou na řadu deratizátoři a dezinfekce. Po rekonstrukci bude znovu sloužit k bydlení.
---
V Trnávce na Novojičínsku uhořela domácí zvířata
Náročný zásah mají za sebou hasiči v Trnávce na Novojičínsku. Brzy ráno vzplála stodola a s plameny musely bojovat hned čtyři jednotky. Oheň ale přesto stavbu natolik poničil, že musela být stržena. V plamenech zahynulo i několik domácích zvířat.
Před půl čtvrtou ráno bylo operační středisko hasičského záchranného sboru informováno o požáru stodoly v obci Trnávka nedaleko Mošnova. K události ihned vyrazili profesionální hasiči ze stanice v Kopřivnici a společně s nimi i několik jednotek dobrovolných hasičů z okolních obcí.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Brzy ráno zasahovaly čtyři jednotky hasičů v obci Trnávka u požáru stodoly. Nepřežilo 30 slepic a 3 králíci. Za předběžně odhadovanou škodu 30 tisíc korun pravděpodobně mohla technická závada na elektroinstalaci. Požár se obešel bez zranění člověka."
Mezi zasahujícími jednotkami byli i dobrovolní hasiči s Petřvaldu. Okamžitě se připojili ke svým kolegům a přidali další vodní proud k likvidaci plamenů.
Ondřej Fabián, velitel SDH Petřvald: "Naše jednotka natáhla další útočný proud a zapojila se do hasebních prací. Spočívaly v tom, že se lila voda do objektu a rozebírala se dřevěná konstrukce stavby tak, abychom se dostali k ohniskům hoření."
Hasiči dostali oheň pod kontrolu za 50 minut, uhašeno měli ale až za dvě hodiny. Dohodli se totiž s majitelem, že stodolu strhne pomocí bagru a teprve potom se oheň dohasí.
---
Na sport, kulturu a sociální služby půjde více peněz
Frýdek-Místek dá letos více peněz do sportu, kultury i sociálních služeb. V minulém týdnu se na magistrátu sešli zástupci řady organizací a sportovních klubů, aby podepsali dotační smlouvy. Celkem mezi ně město rozdělí více než 107 milionů korun.
V malé zasedací místnosti Magistrátu města Frýdek-Místek se sešli nejdůležitější zastupitelé různých sportovních, kulturních, ale i sociálních organizací ve městě. Všechny tradičně získají finanční podporu města i na rok 2022. Postupně pak jejich zástupci chodili podepisovat dotační smlouvy.
Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Podpora města pro nás je důležitá, protože jsme jeden z největších poskytovatelů sociálních a sociálně zdravotních služeb ve městě Frýdek-Místek. Takže jsme žádali a obdrželi finanční podporu na realizaci a provoz více než deseti sociálních služeb v rámci města Frýdku-Místku."
Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Město Frýdek-Místek letos v dotacích do sociální oblasti rozdělí o milion korun více než v loňském roce. Je to celkem 13 milionů. A město letos nově spolufinancuje Beskydské centrum duševního zdraví."
Kultura prožívá v těchto letech nelehké období. A proto je také ráda za každou finanční pomoc, která ji pomůže udržet.
Radana Polachová, ředitelka Městského folklorního festivalu: "Statutárním město je spolupořadatelem našeho městského folklorního festivalu. Takže z toho pokryjeme veškeré náklady s tím spojené. Letošní rok jsme ten Mezinárodní folklorní festival přejmenovali na Městský. Bude ve zkrácené formě z důvodů covidových opatření. Nicméně zahraniční soubory přijedou. Jednáme zatím se soubory z Maďarska, Slovenska, Polska a České republiky."
Kamil Rudolf, organizátor festivalu Sweetsen Fest: "Samozřejmě podpora města, kultury obecně a v našem případě Klubu Stoun a festivalu Sweetsen Fest je pro nás naprosto zásadní, protože bez ní bychom asi nemohli dost dobře fungovat. Navíc, ještě tady v této složité době, kdy kultura to schytala asi možná nejvíce ze všech profesí. Pokud jde o tu současnou koronavirovou krizi."
Podobně to vnímají i sportovní kluby.
Radim Mamula, předseda FK Frýdek-Místek: "Podporu využijeme plně na provoz zejména dětí a mládeže, toho sportování, tak aby to bylo co nejlákavější, aby děti měly motivaci k tomu, aby neseděly jenom u těch počítačů a šly si alespoň začutat s tím fotbalem nebo s balónem. A samozřejmě jsme moc rádi za to, že také mužská kategorie dostala podporu po delší době."
Zdeněk Navrátil, předseda klubu Basketpoint Frýdek-Místek: "Neobejdeme se bez veřejných peněz. Současné město se snaží navázat na to, co dělalo předchozí vedení města, já jsem za to vděčný. Myslím si, že všichni, kteří tady jsou, ať už z kultury a ostatních sportů, musí být nadšení, protože prostředky se navýšily."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Jsem rád, že ve všech třech se nám nejenom podařilo udržet tu podporu, ale ve sportu posílit zejména mládežnický sport. A v sociální oblasti díky novým službám a zkvalitnění služeb i rozšířit tu podporu. Takže ten celkový balík, kterým město podporuje tyto společnosti, tak oproti předešlým letům opět narostl. A to je myslím dobrá zpráva. Takže občané se mohou těšit, jak na pestrou sportovní činnost spolků, tak na pestrý kulturní život, ale zároveň budou zajištěné i sociální služby, na které jsou občané města zvyklí. A které jsou z těch tří oblastí z mého pohledu nejdůležitější."
Celkově dá město do všech tří oblastí přes 107 milionů korun. Nejvíce získají sportovní spolky, přes 46 milionů korun a o zhruba tři čtvrtě milionu méně pak kultura.
---
Harlekýn se těší na své dětské publikum
Karvinský divadelní soubor Harlekýn se v těchto dnech pilně připravuje na nedělní představení nazvané Pohádka v kufru. Členové si zkouší kostýmy, opakují texty a těší se na setkání s publikem.
Divadelní soubor Harlekýn vzal pod svá křídla zkušený a uznávaný herec těšínského divadla Miloslav Čížek. Tento divadelní srdcař se na jevišti pohybuje přes 50 let, má za sebou stovky rolí a bohaté zkušenosti.
Miloslav Čížek, vedoucí souboru: “Harlekýn se věnuje pohádkám pro děti, ne úplně ty nejmenší, ale do těch 12 let asi."
Už tuto neděli 16. ledna zahraje pro děti a jejich rodiče divadelní soubor Harlekýn v malém sále městského domu kultury představení nazvané Pohádka z kufru.
Roli si v této pohádce zahrála Aneta Berger. V souboru je členkou už sedm let, od svých 17 let.
Aneta Berger, členka Harlekýnu: “Hraju klauna, to jsem už několikrát hrála, to mě baví. To ke mě sedí, jsem taková, že ráda blbnu, takže jsem se do toho vžila sama, jde mi to dobře, lidi tleskají, takže snad jo.”
David Červeňák je hercem Harlekýnu přibližně čtyři roky.
David Červeňák, člen Harlekýnu: "Jsem v Harlekýnu kvůli tomu, že divadlo miluji, miluji tu ochotnickou scénu, to, jak se to tady dělá ze srdce, všichni tady mají úplně jinou energii, to mě baví a nabíjí."
Hned po odehrání Pohádky z kufru se Harlekýn pustí do zkoušení tří dalších pohádek.
---
Karvinští basketbalisté jsou stále v čele 2. ligy
Basketbalistům Tělovýchovné jednoty Sokol Karviná se daří porážet všechny své soupeře a jsou tak stále v čele 2. ligy. O víkendu porazili dva týmy z Brna. Jejich cílem je uspět v play off a dostat se do 1. ligy.
V tělocvičně Základní školy družby se o víkendu odehrály dva domácí zápasy proti SK Žabovřesky a týmu z Brna Podolí. Obě utkání karvinští s přehledem vyhráli a udržují si vedení 2. ligy bez porážky. Vy sledujete nedělní zápas s Podolím.
Roman Hamrus, starosta TJ Sokol Karviná, trenér: "Je to tým, který byl před tímto dvojkolem na druhém až třetím místě, takže očekávali jsme těžké utkání, ale zahráli jsme výborně, podali jsme vynikající výkon, vyhráli jsme přes 50 bodů, je to pro nás velký úspěch a pokračujeme prozatím v cestě bez porážky, po 12 utkáních jsme bez porážky na 1.místě.”
Určité obavy z domácího zápasu byly, protože na půdě Brna vyhrál karvinský tým jen o osm bodů. Doma se dařilo o poznání lépe, utkání skončilo vysokým náskokem 106:49. Jednalo se o rekordní vítězství karvinského týmu ve 2.lize – rozdílem 57 bodů.
Jan Koloničný, hráč TJ Sokol Karviná: "My jsme spokojeni s výkonem, chtěli jsme od začátku nic nepodcenit a nepustit je vůbec do hry, což se nám povedlo a ty moje body vyplývaly z té týmovosti, já jsem to jen zakončoval z dobrých clon a dobrého rolování."
Roman Hamrus, starosta TJ Sokol Karviná, trenér: "Samozřejmě, to nejtěžší nás ještě čeká. Postup do play off je jasný, ale je otázka, z jaké tam půjdeme pozice. "
Za 14 dní čeká karvinské basketbalisty opět výjezd do Brna proti Basketu Brno a Černému Poli. Doma budou hrát až za měsíc proti Kroměříži a Kyjovu. Cílem týmu zůstává úspěch v play off a postup do 1. ligy.
---