V Polsku někdo namíchal smrtící alkohol, do ČR se nedostal
Minimálně 13 mrtvých a několik dalších lidí v těžkém stavu má v těchto dnech otrava metanolem v polském Slezsku. Jedovatý alkohol tam byl v běžném prodeji. České úřady nezaznamenaly ani jeden případ otravy, ani závadný alkohol. V roce 2012 však u nás na otravu metylem zemřelo 5 desítek lidí.
Metanolová kauza vypukla v Polsku minulý týden. Ve slezské části se v prodeji objevil alkohol vyrobený z denaturovaného lihu. Po jeho vypití zemřelo minimálně 13 lidí, někde i několik členů jedné rodiny. O životy dalších bojují lékaři v nemocnicích. Důvodem riskantního pančování je vysoká cena oficiálně prodávaného alkoholu.
Levný alkohol jezdí Poláci nakupovat například do Českého Těšína. Více ve vnitrozemí ho ale vyrábějí z denaturovaného lihu.
K výrobě pančovaného alkoholu se používá líh získaný například z různých čisticích prostředků nebo kapaliny do ostřikovačů. Polští policisté a hygienici okamžitě zahájili vyšetřování a Poláky varují před požíváním podezřelého alkoholu. Česká policie a hygienická stanice zatím nezaznamenaly žádný případ otravy.
Aleš Kotrla, mluvčí KHS MSK: “Za Krajskou hygienickou stanici Moravskoslezského kraje v Ostravě můžeme sdělit, že polští hygienici nás v souvislosti s událostmi, které známe z médií, nekontaktovali. Současně nás nekontaktoval ani žádný praktický lékař, že by některý z pacientů byl intoxikován metanolem.”
Po celém Polsku nyní probíhají kontroly černé výroby alkoholu. O odhalení jedné stáčírny a skladu informovali celníci v pondělí. V zemi jich ale bude mnohem více. Na pozoru by se proto měli mít i Češi, kteří by se měli vyvarovat kupování alkoholu z podezřelých zdrojů.
Rozsáhlou kauzu s jedovatým alkoholem zažilo i Česko. V září 2012 vypukla v Havířově, kde byly zavřeny dva prodejní stánky, ve kterých si několik lidí koupilo alkohol, po němž zemřeli, oslepli nebo trpěli dalšími příznaky otravy. V dalších dnech se aféra rozšířila po celé republice a policie řešila několik větví. Dva hlavní výrobci Tomáš Křepela a Rudolf Fian byli odsouzeni k doživotí. Na otravu metanolem zemřelo zhruba 50 lidí, ale obětí bylo zřejmě více, jen u nich nebyla prokázána.
---
Lupič z banky zapomněl po infarktu své falešné jméno
Unikátní náhoda pomohla policistům v dopadení pachatele 11 let staré loupeže v ostravské bance. Kriminalisté sice po celou dobu věděli, kdo peníze ukradl, ale nemohli polského dělníka najít, protože změnil jméno i bydliště. Nyní ale dostal na Plzeňsku infarkt a po probuzení v nemocnici se bezstarostně představil pravým jménem.
Na záběrech z Komerční banky v Mariánských Horách v Ostravě se můžete znovu podívat, jak se před 11 lety loupež stala. Polský zedník Jacek Kaminski ukázal pokladní lísteček, s výhružkou odpálením tašky granátů, pokud nedostane peníze. Dala mu 12 tisíc a on utekl. Kriminalisté sice vypátrali, kdo loupež spáchal, ale nikdy ho nenašli. Změnil si jméno a odstěhoval se.
Radim Bena, kriminalista: "Prý ve filmu viděl loupežné přepadení banky, kde pachatel použil lísteček. Napsal si několikm lístečků s různými výhružkami a jeden z nich pak použil."
Uplynulo 11 let a lékaři v klatovské nemocnici ošetřovali muže po infarktu, který dostal několik elektrických výbojů defibrilátorem. Když se probral, nepamatoval si, že používá jméno Josef Žídek a představil se pravým jménem. Policisté ho prolustrovali a zjistili, že je v pátrání.
Radim Bena, kriminalista: "Identitu pachatele jsme znali už ten den večer. Bohužel měl před námi několik hodin náskok a doma jsme ho už nezastihli."
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Hrozí mu trest odnětí svobody na 2 až 5 let."
Muž je vazbě, což je pro něj paradoxně záchrana. Po propuštění z nemocnice, kde byl už druhý měsíc, by totiž zřejmě skončil na ulici jako bezdomovec.
---
NJ nemocnice opravuje dětské oddělení, péče funguje
V novojičínské nemocnici začala rekonstrukce dětského oddělení. Veškerý provoz se ale podařilo zachovat, je přemístěn do náhradních prostor, zejména v interním pavilonu. Nefunkční bude po dobu stavebních prací babybox.
Nutnost rekonstrukce dětského oddělení novojičínské nemocnice si vyžádal špatný technický stav inženýrských sítí, rozvodů vody, elektřiny a datové sítě.
Lukáš Chlachula, náměstek léčebné péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Toto jsou všechno věci, které, bohužel, velice často padaly do havarijního stavu velice omezovaly provoz. Nicméně rekonstrukce se týká i zvýšení kvality a komfortu poskytované péče, dojde k výměně sanitární techniky a k instalaci zastínění na západní straně, ta je v letních měsících velmi exponovaná a ten komfort na těch pokojích není tak výrazný.”
Práce za 9 milionů korun začaly počátkem dubna a jsou plánovány na tři měsíce. Podařilo se ale zachovat celý provoz dětského oddělení, péče se do přesunula do budovy interního pavilonu a do bývalého vakcinačního centra.
Lukáš Chlachula, náměstek léčebné péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Jak standardní oddělení, tak dětská JIP je v tuto chvíli přesunuta do náhradních prostor v interním pavilonu, kde se nachází i dětská pohotovost a příjmová ambulance, tudíž je to komfortní a rodiče nemusí hledat nikde po nemocnici.”
Dětské ambulance se přestěhovaly do bývalého vakcinačního centra. To je sice mimo areál nemocnice, nicméně v bezprostřední blízkosti směrem pod Španělskou kaplí. Zcela mimo provoz tak bude po dobu rekonstrukce pouze babybox.
---
Zápis dětí do školy je pro ně důležitým krokem
Zásadní krok čekal na začátku víkendu rodiče a především jejich děti, předškoláky. Na všech bruntálských školách proběhly jejich zápisy do prvních ročníků škol a do přípravných tříd. Celkem bylo ve městě připraveno více než 160 předškoláků.
Navštívili jsme bruntálskou základní školu Petrin na Školní ulici. Všichni učitelé se snažili, aby zápis prvňáčků do školy byl pohodový a příjemný.
Pavla Schneiderová, učitelka ZŠ Školní: „My dneska zábavnou formou vlastně zjišťujeme, co ty děti umí, jak moc jsou připraveny na vstup do školy. Skládají geometrické tvary, poznávají barvičky, povídají, zpívají, tak, aby je to bavilo a aby ten zápis byl pro ně hezký den."
Šárka Burzová, učitelka ZŠ Školní: „A ukaž mi pravou, ukaž mi levé ucho, je to ono.“
Alena Šromová, učitelka ZŠ Školní: „A teďka prosím tě Martínku, zkus mi najít jenom červený trojúhelník.“
Budoucí prvňáček: „Pět, šest, sedm, osm, devět.“
Celý zápis dětí na Petrinu provázela krásná výzdoba a zejména stylové občerstvení, vyrobené ve kuchařském kroužku a nabízené většími spolužáky. To jistě ovlivnilo i celou atmosféru akce i náladu dětí.
Pavla Schneiderová, učitelka ZŠ Školní: “Já myslím, že zatím všechny děti, které přišly, jsou moc šikovné, ve škole se jim líbí, je to zajímavá práce tady s nimi.“
Anketa, děti: „Těším se do školy.“
„Těším se na úkoly a na kamarády.“
„Já se těším na novou paní učitelku a na kamarády.“
Základní škola na Školní ulici otevře v novém školním roce dvě první třídy a přípravnou třídu, podobně jako ostatní základní školy ve Bruntále.
---
Revitalizace rybníků ve Výškovicích skončila
V Ostravě-Jihu vznikl nový volnočasový areál. A to revitalizací rybníků a jejich okolí poblíž ulice Drůbeží ve Výškovicích. Roky bylo toto místo zpustlé, zarostlé a veřejnosti nepřístupné.
Rybníky poblíž ulice Drůbeží ve Výškovicích se změnily k nepoznání. Roky zpustlé a neudržované místo připomínající džungli prošlo kompletní revitalizací. Staré dřeviny zmizely, rybníky byly odbahněny a rekonstrukcí prošlo i popraskané potrubí.
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Nacházíme se ve volnočasovém areálu, který dostal název Rybníky po Hůrou. Lidé sem mohou přijít, projít se po nových mlátových chodnících, nebo se podívat na rybičky z nového mola, které tady máme. Pro děti je tady dětské hřiště. Na areál dohlíží obří ryba a samozřejmě také místní vodník.”
V areálu bylo vysázeno bezmála 90 nových stromů, nechybí ani nový mobiliář jako jsou lavičky a odpadkové koše a rybníky oživily i různé druhy ryb.
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Do areálu není možný vjezd autům, není také možné v okolí v přilehlých ulicích parkovat . Areál je tak ideální pro pěší nebo cykloturisty.”
V areálu postupně přibudou i edukační cedule s informacemi o rybníkářství v obvodu a také o tom, jací živočichové tady žijí.
Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Těšíme se moc. Je to krásné, povedlo se to a bomba.”
“Určitě to je pěkné a stálo to za to.”
Nový volnočasový areál se otevře už tento čtvrtek a zatím bude na zkoušku přístupný nonstop.
---
Baseballisté BK Klasik pořádají nábor dětí na školách
Baseballisté BK Klasik Frýdek-Místek pořádají nábor dětí do klubu. Objíždějí postupně základní školy ve městě a předvádějí tam těm nejmenším dětem malou ukázku baseballu. Děti si pak mohou jednotlivé prvky hry i vyzkoušet. A zájem o baseball doslova předčil očekávání.
Mladí baseballisté nastoupili před nejmenší školáky na 4. základní škole ve Frýdku-Místku, aby jim postupně předvedli své umění. Chtěli by je totiž k tomuto sportu přilákat.
Matyáš Novotný, BK Klasik Frýdek-Místek: "My jsme si připravili scénku takovou. Ukázku baseballu, aby to ty malé děti pochopily samozřejmě. Myslím si, jako, že je to baví, takže skvělé."
Tomáš Tikal, BK Klasik Frýdek-Místek: "V době covidové asi více sportu postihlo pokles té členské základny. Hlavně u mládeže. My jsme nebyli výjimkou v Baseballu Klasik Frýdek-Místek, a tak se snažíme tu základnu obnovit a začínáme u těch dětí, které chodí u první, druhé, třetí třídy. Připravili jsme pro ně ukázku baseballu. Tak, aby viděli ten náš úspěšný tým, který byl vicemistrem České republiky do 15 let, což jsou kluci, kteří tady dneska jsou."
Vzápětí si děti mohly také samotnou hru kompletně vyzkoušet. Zájem mezi nimi byl opravdu velký.
Matyáš Novotný, BK Klasik Frýdek-Místek: "Děti si vyzkouší pálit, běhat, házet, v podstatě všechno, co se v baseballu hraje."
Anketa: 1.) Co sis vyzkoušel a co se ti nejvíc líbilo? – "Běhání." 2.) "Mě se líbilo to odpalování." 3.) "Mě se nejvíc líbilo, jak jsme odpalovali těm druhým." 4.) "Já jsem si vyzkoušela běhání a dokázala jsem to na 7:20." 5.) "Mě se líbilo, jak jsme běhali tam vzadu." 6.) "Mě se líbilo, že jsem běhala." 7.) "Vyzkoušela jsem si házet, odpalovat a nejvíce se mi líbilo odhazování."
Tomáš Tikal, BK Klasik Frýdek-Místek: "Z těch, co tady byly úplně v té první lekci, tak se nám přihlásily do klubu úplně všechny. Samozřejmě to bereme s rezervou. Ještě budeme dělat kroužek v družině. Takže tak je asi přivítáme každé pondělí. Tady konkrétně na 4. základní škole se jim budeme věnovat hodinku. No a když je to bude bavit, tak můžou pokračovat na hřišti."
Klub chce postupně s prezentací objet základní školy ve městě.
Tomáš Tikal, BK Klasik Frýdek-Místek: "Během toho covidu opravdu přestaly ty děti často sportovat. Takže si říkám, že teď je ten pravý okamžik, kdy je ještě přilákat k baseballu. Hlavní sezona samozřejmě začíná potom od září. Takže my jsme teď připraveni jim ten baseball ukázat přímo tady na hřišti. A potom, když budou mít zájem, tak se jim věnovat na pravidelných trénincích mládeže."
Baseballu ve Frýdku-Místku se velmi daří. Kromě titulu vicemistrů České republiky jsou v týmu velmi talentovaní mladí hráči, kteří získali zlato na mistrovství Evropy do 15 let a mají tam i nejlepšího evropského nadhazovače v této kategorii.
---