Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Základna USA v Mošnově by zvýšila bezpečnost v regionu
  • V Polsku někdo namíchal smrtící alkohol, do ČR se nedostal
  • Centrum pro válečné uprchlíky v Opavě
  • Žáci českotěšínských škol zpívali pro Ukrajinu
  • NJ nemocnice opravuje dětské oddělení, péče funguje

Základna USA v Mošnově by zvýšila bezpečnost v regionu

V okolí mošnovského letiště by mohla vzniknout vojenská základna Severoatlantické aliance. Po útoku Ruska na Ukrajinu je tato možnost znovu aktuální a přiklání se k ní stále více lidí. Podle hejtmana Ivo Vondráka by se tím zvýšila bezpečnost celého našeho regionu.

O možnosti vybudovat na Letišti Leoše Janáčka Ostrava vojenskou základnu USA se hovoří už několik let a nyní je tento projekt znovu na stole. Ministryně obrany Jana Černochová se chystá na cestu do USA a chce tam údajně o americké základně v naší zemi jednat. Mošnov je jednou z možných variant. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: "Myslím, že to není problém. Máme jednu z nejdelších přistávacích drah. Teď je to otázka dalších rozhodnutí, kdo by tady byl, za jakým účelem, o jaký typ techniky by se jednalo. Je to věc dalších diskuzí."

Mošnovské letiště už vojenským účelům sloužilo a dlouhá přistávací dráha umožňuje přítomnost všech letadel bez omezení. Kraj už navíc jedná s Armádou České republiky o budování logistického centra. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: "Jestliže by v Mošnově bylo logistické centrum nebo základna a ČR je členem NATO, tak s tím souvisí protivzdušná obrana. Je omyl si myslet, že letiště by v případě jakéhokoliv konfliktu nebylo strategickým cílem." 

Zdeněk Nytra (ODS), senátor: "Následovaly by všechny legislativní kroky, muselo by to schválit NATO, ale z mého pohledu by to bylo zvýšení obranyschopnosti nejen ČR, ale celého východního křídla a byl by to dobrý krok."

V příštích letech je navíc v plánu rozsáhlá rekonstrukce přistávací dráhy za miliardy korun, na které by se v případě realizace projektu americké vojenské základny v Mošnově mohl stát finančně  podílet. V regionu by pak zůstalo více peněz na jiné investice.

---

V Polsku někdo namíchal smrtící alkohol, do ČR se nedostal

Minimálně 13 mrtvých a několik dalších lidí v těžkém stavu má v těchto dnech otrava metanolem v polském Slezsku. Jedovatý alkohol tam byl v běžném prodeji. České úřady nezaznamenaly ani jeden případ otravy, ani závadný alkohol. V roce 2012 však u nás na otravu metylem zemřelo 5 desítek lidí.

Metanolová kauza vypukla v Polsku minulý týden. Ve slezské části se v prodeji objevil alkohol vyrobený z denaturovaného lihu. Po jeho vypití zemřelo minimálně 13 lidí, někde i několik členů jedné rodiny. O životy dalších bojují lékaři v nemocnicích. Důvodem riskantního pančování je vysoká cena oficiálně prodávaného alkoholu.

Levný alkohol jezdí Poláci nakupovat například do Českého Těšína. Více ve vnitrozemí ho ale vyrábějí z denaturovaného lihu.

K výrobě pančovaného alkoholu se používá líh získaný například z různých čisticích prostředků nebo kapaliny do ostřikovačů. Polští policisté a hygienici okamžitě zahájili vyšetřování a Poláky varují před požíváním podezřelého alkoholu. Česká policie a hygienická stanice zatím nezaznamenaly žádný případ otravy.

Aleš Kotrla, mluvčí KHS MSK: “Za Krajskou hygienickou stanici Moravskoslezského kraje v Ostravě můžeme sdělit, že polští hygienici nás v souvislosti s událostmi, které známe z médií, nekontaktovali. Současně nás nekontaktoval ani žádný praktický lékař, že by některý z pacientů byl intoxikován metanolem.”

Po celém Polsku nyní probíhají kontroly černé výroby alkoholu. O odhalení jedné stáčírny a skladu informovali celníci v pondělí. V zemi jich ale bude mnohem více. Na pozoru by se proto měli mít i Češi, kteří by se měli vyvarovat kupování alkoholu z podezřelých zdrojů.

Rozsáhlou kauzu s jedovatým alkoholem zažilo i Česko. V září 2012 vypukla v Havířově, kde byly zavřeny dva prodejní stánky, ve kterých si několik lidí koupilo alkohol, po němž zemřeli, oslepli nebo trpěli dalšími příznaky otravy. V dalších dnech se aféra rozšířila po celé republice a policie řešila několik větví. Dva hlavní výrobci Tomáš Křepela a Rudolf Fian byli odsouzeni k doživotí. Na otravu metanolem zemřelo zhruba 50 lidí, ale obětí bylo zřejmě více, jen u nich nebyla prokázána.

---

Krátké zprávy, 11. 4. 2022, 1

Možnost případného prodloužení těžby na Dole ČSM Sever. To bylo hlavní téma jednání vedení dolu s odbory a zástupcem ministerstva financí. Podle původního plánu by měly poslední dvě šachty přestat těžit uhlí ještě letos.

Roman Sikora, předseda představenstva OKD: “Zadáním je, posoudit všechny parametry a možnosti dalšího pokračování těžby, cca do roku 2025. My jsme na mimořádném představenstvu v pátek schválili variantu pokračování těžby do druhého kvartálu roku 2023. Myslím si, že to je poměrně dobrá zpráva pro tento region.”

---

Centrum pro válečné uprchlíky v Opavě

V Opavě vzniklo centrum pomoci válečným uprchlíkům. Informační i materiální pomoc pro běžence teď bude soustředěna na jedno místo. V budoucnu tady vzniknou také jazykové učebny a prostory pro setkávání. Provoz mají na starosti čeští i ukrajinští dobrovolníci.

Dobrovolníci kolem uměleckého uskupení Gottfrei započali s organizováním pomoci pro Ukrajinu hned od zahájení ruské okupace na konci února.

Jako sklad pro materiální sbírku sloužily nejprve prostory galerie. Odtud putovala pomoc na Ukrajinu. Zanedlouho se ale lidé prchající před válkou začali usídlovat v Opavě.

Martina Minařík Pavelková, dobrovolnice: „Lidé  sem přicházeli  a potřebovali si věci ze sbírky vzít. A místo toho, aby se balilo, tak začalo vznikat komunitní centrum.“

V tuto dobu už prostory přestávaly stačit. A tak nabídka na bezplatný pronájem části nevyužívaného objektu firmy Optys, přišla jako na zavolanou.

Michael Krettek, jednatel, Optys: „ Jsou to prostory, které v minulosti sloužily jako prodejny, předváděcí místnosti, kanceláře."

V centru pro válečné uprchlíky, které nese ukrajinský název Paľanycja, tedy chléb, se teď bude soustředit veškerá materiální, informační i psychologická pomoc. Téměř z hodiny na hodinu se sem dobrovolníci z galerie Gottfrei přestěhovali. A zprovoznili free shop s nabídkou oblečení, obuvi i hygienických potřeb.

klientka Free Shopu: „Potřebuji dětské oblečení a také oblečení pro sebe. My jsme si s sebou z domu nic nevzali.“

V objektu je dostatek prostoru také pro sklad hmotné nouze nebo komunitní místo pro setkávání ukrajinské menšiny.



---

Žáci českotěšínských škol zpívali pro Ukrajinu

Žáci českotěšínských škol připravili spolu se svými učiteli více než hodinový program Benefičního koncertu pro Ukrajinu. Uskutečnil se v kostele Na Nivách, výtěžek pomůže lidem zasaženým válkou.

Prostory zaplněného kostela Na Nivách v Českém Těšíně rozezněly tóny písní v českém, polském a také ukrajinském jazyce. Mimo sborových zpěvů se ale návštěvníci mohli zaposlouchat také do výkonů sólistů nebo hráčů na kytaru a klavír. 

Pavel Buchta, učitel ZŠ Ostravská: "Budeme zpívat tři písničky od Svěráka a Uhlíře, vybrali jsme tématické, které se hodí k tomuto koncertu, jedna z nich bude Chválím tě země má."

Koncert zahájila starostka Českého Těšína svým zamyšlením nad významem slov pomoc a láska, které jsou v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině skloňovány stále častěji.

Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: "Myšlenka propojit žáky všech našich základních škol vznikla spontánně, abychom ukázali, že nejen dospělí, kteří znají hodnotu života, ale především naše děti znají to propojení těch dvou slov, láska a pomoc."

Město Český Těšín organizuje různé formy humanitární pomoci a zřídilo pro účely pomoci ukrajinským občanům po dobu válečného konfliktu na Ukrajině transparentní účet, na který poputuje i částka 23 tisíc 300 korun z koncertu.

---

Krátké zprávy, 11. 4. 2022, 2

Končí rekonstrukce bývalých městských jatek, na ni naváže přeměna blízkého okolí. Práce by měly začít tent měsíc a hotovo bude na podzim letošního roku.

Čtvrtina všech míst veřejného osvětlení v Ostravě už je vybavena LED svítidly a další budou následovat. Ostravské komunikace plánují postupně vyměnit zhruba šest tisíc sodíkových svítidel. LED svítidla jsou až o 50 procent úspornější a mají vesměs vestavěné autonomní utlumení světelného toku v noční době.

---

NJ nemocnice opravuje dětské oddělení, péče funguje

V novojičínské nemocnici začala rekonstrukce dětského oddělení. Veškerý provoz se ale podařilo zachovat, je přemístěn do náhradních prostor, zejména v interním pavilonu. Nefunkční bude po dobu stavebních prací babybox.

Nutnost rekonstrukce dětského oddělení novojičínské nemocnice si vyžádal špatný technický stav inženýrských sítí, rozvodů vody, elektřiny a datové sítě.

Lukáš Chlachula, náměstek léčebné péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Toto jsou všechno věci, které, bohužel, velice často padaly do havarijního stavu velice omezovaly provoz. Nicméně rekonstrukce se týká i zvýšení kvality a komfortu poskytované péče, dojde k výměně sanitární techniky a k instalaci zastínění na západní straně, ta je v letních měsících velmi exponovaná a ten komfort na těch pokojích není tak výrazný.”

Práce za 9 milionů korun začaly počátkem dubna a jsou plánovány na tři měsíce. Podařilo se ale zachovat celý provoz dětského oddělení, péče se do přesunula do budovy interního pavilonu a do bývalého vakcinačního centra.

Lukáš Chlachula, náměstek léčebné péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Jak standardní oddělení, tak dětská JIP je v tuto chvíli přesunuta do náhradních prostor v interním pavilonu, kde se nachází i dětská pohotovost a příjmová ambulance, tudíž je to komfortní a rodiče nemusí hledat nikde po nemocnici.”


Dětské ambulance se přestěhovaly do bývalého vakcinačního centra. To je sice mimo areál nemocnice, nicméně v bezprostřední blízkosti směrem pod Španělskou kaplí. Zcela mimo provoz tak bude po dobu rekonstrukce pouze babybox.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
11. dubna 2022, 17:00

Základna USA v Mošnově by zvýšila bezpečnost v regionu

V okolí mošnovského letiště by mohla vzniknout vojenská základna Severoatlantické aliance. Po útoku Ruska na Ukrajinu je tato možnost znovu aktuální a přiklání se k ní stále více lidí. Podle hejtmana Ivo Vondráka by se tím zvýšila bezpečnost celého našeho regionu.

O možnosti vybudovat na Letišti Leoše Janáčka Ostrava vojenskou základnu USA se hovoří už několik let a nyní je tento projekt znovu na stole. Ministryně obrany Jana Černochová se chystá na cestu do USA a chce tam údajně o americké základně v naší zemi jednat. Mošnov je jednou z možných variant. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: "Myslím, že to není problém. Máme jednu z nejdelších přistávacích drah. Teď je to otázka dalších rozhodnutí, kdo by tady byl, za jakým účelem, o jaký typ techniky by se jednalo. Je to věc dalších diskuzí."

Mošnovské letiště už vojenským účelům sloužilo a dlouhá přistávací dráha umožňuje přítomnost všech letadel bez omezení. Kraj už navíc jedná s Armádou České republiky o budování logistického centra. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: "Jestliže by v Mošnově bylo logistické centrum nebo základna a ČR je členem NATO, tak s tím souvisí protivzdušná obrana. Je omyl si myslet, že letiště by v případě jakéhokoliv konfliktu nebylo strategickým cílem." 

Zdeněk Nytra (ODS), senátor: "Následovaly by všechny legislativní kroky, muselo by to schválit NATO, ale z mého pohledu by to bylo zvýšení obranyschopnosti nejen ČR, ale celého východního křídla a byl by to dobrý krok."

V příštích letech je navíc v plánu rozsáhlá rekonstrukce přistávací dráhy za miliardy korun, na které by se v případě realizace projektu americké vojenské základny v Mošnově mohl stát finančně  podílet. V regionu by pak zůstalo více peněz na jiné investice.

---

V Polsku někdo namíchal smrtící alkohol, do ČR se nedostal

Minimálně 13 mrtvých a několik dalších lidí v těžkém stavu má v těchto dnech otrava metanolem v polském Slezsku. Jedovatý alkohol tam byl v běžném prodeji. České úřady nezaznamenaly ani jeden případ otravy, ani závadný alkohol. V roce 2012 však u nás na otravu metylem zemřelo 5 desítek lidí.

Metanolová kauza vypukla v Polsku minulý týden. Ve slezské části se v prodeji objevil alkohol vyrobený z denaturovaného lihu. Po jeho vypití zemřelo minimálně 13 lidí, někde i několik členů jedné rodiny. O životy dalších bojují lékaři v nemocnicích. Důvodem riskantního pančování je vysoká cena oficiálně prodávaného alkoholu.

Levný alkohol jezdí Poláci nakupovat například do Českého Těšína. Více ve vnitrozemí ho ale vyrábějí z denaturovaného lihu.

K výrobě pančovaného alkoholu se používá líh získaný například z různých čisticích prostředků nebo kapaliny do ostřikovačů. Polští policisté a hygienici okamžitě zahájili vyšetřování a Poláky varují před požíváním podezřelého alkoholu. Česká policie a hygienická stanice zatím nezaznamenaly žádný případ otravy.

Aleš Kotrla, mluvčí KHS MSK: “Za Krajskou hygienickou stanici Moravskoslezského kraje v Ostravě můžeme sdělit, že polští hygienici nás v souvislosti s událostmi, které známe z médií, nekontaktovali. Současně nás nekontaktoval ani žádný praktický lékař, že by některý z pacientů byl intoxikován metanolem.”

Po celém Polsku nyní probíhají kontroly černé výroby alkoholu. O odhalení jedné stáčírny a skladu informovali celníci v pondělí. V zemi jich ale bude mnohem více. Na pozoru by se proto měli mít i Češi, kteří by se měli vyvarovat kupování alkoholu z podezřelých zdrojů.

Rozsáhlou kauzu s jedovatým alkoholem zažilo i Česko. V září 2012 vypukla v Havířově, kde byly zavřeny dva prodejní stánky, ve kterých si několik lidí koupilo alkohol, po němž zemřeli, oslepli nebo trpěli dalšími příznaky otravy. V dalších dnech se aféra rozšířila po celé republice a policie řešila několik větví. Dva hlavní výrobci Tomáš Křepela a Rudolf Fian byli odsouzeni k doživotí. Na otravu metanolem zemřelo zhruba 50 lidí, ale obětí bylo zřejmě více, jen u nich nebyla prokázána.

---

Krátké zprávy, 11. 4. 2022, 1

Možnost případného prodloužení těžby na Dole ČSM Sever. To bylo hlavní téma jednání vedení dolu s odbory a zástupcem ministerstva financí. Podle původního plánu by měly poslední dvě šachty přestat těžit uhlí ještě letos.

Roman Sikora, předseda představenstva OKD: “Zadáním je, posoudit všechny parametry a možnosti dalšího pokračování těžby, cca do roku 2025. My jsme na mimořádném představenstvu v pátek schválili variantu pokračování těžby do druhého kvartálu roku 2023. Myslím si, že to je poměrně dobrá zpráva pro tento region.”

---

Centrum pro válečné uprchlíky v Opavě

V Opavě vzniklo centrum pomoci válečným uprchlíkům. Informační i materiální pomoc pro běžence teď bude soustředěna na jedno místo. V budoucnu tady vzniknou také jazykové učebny a prostory pro setkávání. Provoz mají na starosti čeští i ukrajinští dobrovolníci.

Dobrovolníci kolem uměleckého uskupení Gottfrei započali s organizováním pomoci pro Ukrajinu hned od zahájení ruské okupace na konci února.

Jako sklad pro materiální sbírku sloužily nejprve prostory galerie. Odtud putovala pomoc na Ukrajinu. Zanedlouho se ale lidé prchající před válkou začali usídlovat v Opavě.

Martina Minařík Pavelková, dobrovolnice: „Lidé  sem přicházeli  a potřebovali si věci ze sbírky vzít. A místo toho, aby se balilo, tak začalo vznikat komunitní centrum.“

V tuto dobu už prostory přestávaly stačit. A tak nabídka na bezplatný pronájem části nevyužívaného objektu firmy Optys, přišla jako na zavolanou.

Michael Krettek, jednatel, Optys: „ Jsou to prostory, které v minulosti sloužily jako prodejny, předváděcí místnosti, kanceláře."

V centru pro válečné uprchlíky, které nese ukrajinský název Paľanycja, tedy chléb, se teď bude soustředit veškerá materiální, informační i psychologická pomoc. Téměř z hodiny na hodinu se sem dobrovolníci z galerie Gottfrei přestěhovali. A zprovoznili free shop s nabídkou oblečení, obuvi i hygienických potřeb.

klientka Free Shopu: „Potřebuji dětské oblečení a také oblečení pro sebe. My jsme si s sebou z domu nic nevzali.“

V objektu je dostatek prostoru také pro sklad hmotné nouze nebo komunitní místo pro setkávání ukrajinské menšiny.



---

Žáci českotěšínských škol zpívali pro Ukrajinu

Žáci českotěšínských škol připravili spolu se svými učiteli více než hodinový program Benefičního koncertu pro Ukrajinu. Uskutečnil se v kostele Na Nivách, výtěžek pomůže lidem zasaženým válkou.

Prostory zaplněného kostela Na Nivách v Českém Těšíně rozezněly tóny písní v českém, polském a také ukrajinském jazyce. Mimo sborových zpěvů se ale návštěvníci mohli zaposlouchat také do výkonů sólistů nebo hráčů na kytaru a klavír. 

Pavel Buchta, učitel ZŠ Ostravská: "Budeme zpívat tři písničky od Svěráka a Uhlíře, vybrali jsme tématické, které se hodí k tomuto koncertu, jedna z nich bude Chválím tě země má."

Koncert zahájila starostka Českého Těšína svým zamyšlením nad významem slov pomoc a láska, které jsou v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině skloňovány stále častěji.

Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: "Myšlenka propojit žáky všech našich základních škol vznikla spontánně, abychom ukázali, že nejen dospělí, kteří znají hodnotu života, ale především naše děti znají to propojení těch dvou slov, láska a pomoc."

Město Český Těšín organizuje různé formy humanitární pomoci a zřídilo pro účely pomoci ukrajinským občanům po dobu válečného konfliktu na Ukrajině transparentní účet, na který poputuje i částka 23 tisíc 300 korun z koncertu.

---

Krátké zprávy, 11. 4. 2022, 2

Končí rekonstrukce bývalých městských jatek, na ni naváže přeměna blízkého okolí. Práce by měly začít tent měsíc a hotovo bude na podzim letošního roku.

Čtvrtina všech míst veřejného osvětlení v Ostravě už je vybavena LED svítidly a další budou následovat. Ostravské komunikace plánují postupně vyměnit zhruba šest tisíc sodíkových svítidel. LED svítidla jsou až o 50 procent úspornější a mají vesměs vestavěné autonomní utlumení světelného toku v noční době.

---

NJ nemocnice opravuje dětské oddělení, péče funguje

V novojičínské nemocnici začala rekonstrukce dětského oddělení. Veškerý provoz se ale podařilo zachovat, je přemístěn do náhradních prostor, zejména v interním pavilonu. Nefunkční bude po dobu stavebních prací babybox.

Nutnost rekonstrukce dětského oddělení novojičínské nemocnice si vyžádal špatný technický stav inženýrských sítí, rozvodů vody, elektřiny a datové sítě.

Lukáš Chlachula, náměstek léčebné péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Toto jsou všechno věci, které, bohužel, velice často padaly do havarijního stavu velice omezovaly provoz. Nicméně rekonstrukce se týká i zvýšení kvality a komfortu poskytované péče, dojde k výměně sanitární techniky a k instalaci zastínění na západní straně, ta je v letních měsících velmi exponovaná a ten komfort na těch pokojích není tak výrazný.”

Práce za 9 milionů korun začaly počátkem dubna a jsou plánovány na tři měsíce. Podařilo se ale zachovat celý provoz dětského oddělení, péče se do přesunula do budovy interního pavilonu a do bývalého vakcinačního centra.

Lukáš Chlachula, náměstek léčebné péče, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Jak standardní oddělení, tak dětská JIP je v tuto chvíli přesunuta do náhradních prostor v interním pavilonu, kde se nachází i dětská pohotovost a příjmová ambulance, tudíž je to komfortní a rodiče nemusí hledat nikde po nemocnici.”


Dětské ambulance se přestěhovaly do bývalého vakcinačního centra. To je sice mimo areál nemocnice, nicméně v bezprostřední blízkosti směrem pod Španělskou kaplí. Zcela mimo provoz tak bude po dobu rekonstrukce pouze babybox.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-11-04-2022-17-00