Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Hasiči z několika zemí cvičili hašení lesních požárů
  • Dětské hřiště ve Studénce bude i místem pro kulturu
  • Nároží na třídě TGM ve Frýdku-Místku je hotové. Lidé vybrali proměnu v participaci
  • Jižané v Jubilejní kolonii slavili výročí 100 let Ostravy
  • Pokladem zněla Druhá rapsodie pro klavír a orchestr

Hasiči z několika zemí cvičili hašení lesních požárů

Moravskoslezští hasiči opět pořádali akci zaměřenou na nové technologie a postupy při hašení lesních požárů. Na projektu SILVANUS se podílí celkem 49 partnerů z dvaceti zemí světa. Praktická část se konala v Beskydech.

Projekt SILVANUS vznikl na základě vzestupné tendence lesních požárů v posledních letech, kterým čelí nejen Česká republika, ale země na celém světě. Zastoupena je nejen Evropská unie, ale i Indonésie, Austrálie a Brazílie. V minulých dnech se třídenní akce účastnili zástupci 20 zemí.

Vojtěch Nezval, HZS MSK, ředitel územního odboru Frýdek-Místek: “Ten projekt zahrnuje více než 40 partnerů z celého světa. V rámci projektu se snažíme zaprvé včasně detekovat požár v lese, následně ho efektivně hasit a nasazovat síly a prostředky. A taky ten projekt se týká toho, jakým způsobem způsobem se ten les bude obnovovat. Česká republika a Moravskoslezský kraj jako partner projektu, tak naším úkolem je připravit a dát dohromady veškeré technologie v rámci projektu a vyzkoušet si to na reálném nácviku. To je právě na jedné straně cílem projektu, kdy v rámci těch projektových partnerů se tady zkoušejí nové technologie. Například vytvoření jakési datové a komunikační sítě v místě rozsáhlé mimořádné události, dále monitorování, ať už kouře nebo plamene a dále můžete také vidět moderní prvky hasičského záchranného sboru. Máme tady speciální systém podpory řízení zásahu, kde dneska už jsme schopni přenášet obrazový a zvukový signál v rámci celé České republiky.”

Praktickou část projektu si účastníci vyzkoušeli při taktickém cvičení přímo v Beskydech, v lokalitě nad obcí Krásná.

Zdeněk Bělík, HZS MSK, velitel zásahu: “Tématem dnešního cvičení je především hašení lesních požárů. Dneska máme naplánovanou přípravu a vyzkoušení dálkové dopravy vody, jak kyvadlovým způsobem za použití velkokapacitních cisteren, tak hadicemi za využití velkokapacitních čerpadel. Po vyzkoušení si dopravy vody na místo požářiště budeme zkoušet i hašení ze speciální techniky, kterou máme k zapůjčenou od záchranného útvaru, který má republikové pokrytí, plus speciální techniku, kterou disponuje Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje.”

Hašení lesních požárů v horském terénu je velmi komplikované a hasiči se musejí vypořádat s řadou problémů.

Zdeněk Bělík, HZS MSK, velitel zásahu: “Představit se to můžeme tak, že máme přírodní vodní zdroje. Jsou to řeky, rybníky, přehrady, ze kterých potřebujeme dopravit vodu na místo požářiště a použít jako hasební vodu. Na prvním úseku používáme velkokapacitní cisterny, které nám pendluji mezi místem, které je čerpacím stanovištěm a místem požářiště, kde se snažíme dopravit tu hasební vodu. Tu čerpáme do flexi tanků, což jsou velké bazénky, do kterých jako mezizásobu si nachystáme hasební vodu a odtud ji potom dále distribuujeme na požářiště. Úskalím je pro nás vzdálenost, šířka komunikací vzdálenost požářiště od přírodního zdroje vody, a samozřejmě jsou to lesní cesty, které jsou v některých částech udržovány, v jiných částech jsou méně dostupné. A mimo to musíme překonat i velké výškové rozdíly, protože se nacházíme v pohoří Beskyd, které mají velmi prudké a svažité kopce.”

Přes všechny moderní technologii a dobře vycvičené hasiče je však vůbec nejlepší vzniku požárů předcházet.

---

Dětské hřiště ve Studénce bude i místem pro kulturu

Nové dětské hřiště bylo otevřeno u sportovního centra ve Studénce. Herní prvky stojí na místě původního minigolfového hřiště. Z areálu zmizelo i malé brouzdaliště, jehož údržba byla náročná.

Původní minigolfové hřiště vedle sportovního centra ve Studénce už bylo ve velmi špatném stavu a v podstatě neopravitelné. Město spolu s organizací Sport a kultura se proto rozhodlo pro jiné využití plochy.

Kamil Krahula, ředitel SAK Studénka: “Přemýšleli jsme, co v areálu realizovat nového místo těchto drah. Shodli jsme se na tom, že bychom zde chtěli mít dětské hřiště, chtěli bychom zde mít možná největší dětské hřiště ve Studénce, které bude zaměřeno na všechny věkové kategorie dětí, od těch nejmenších až po ty největší.”

návštěvníci hřiště:

“Chodím tady ráda s moji ségrou, s kamarádkami a s mamkou.”

“Je to fajn hřiště, moc jsem se tu těšil.”

Z areálu hřiště kromě zastaralých minigolfových prvků zmizelo i problémové brouzdaliště.

Kamil Krahula, ředitel SAK Studénka: “My jsme se každoročně potýkali s rostoucími náklady na jeho provoz, proto jsme dospěli k názoru, že je lepší toto brouzdaliště odstranit a na jeho místě tak vznikne malé pódium, kde vznikne i malé hlediště, a zde bychom chtěli pořádat představení především pro děti. “

I když stálé pódium zde vybudují až později, veškerá dětské programy v rámci Letního festivalu v červenci a srpnu se zde budou konat už i letos.

---

DOPRAVNĚ BEZPEČNOSTNÍ AKCE POLICISTŮ

Dopravní policisté o víkendu zkontrolovali celkem 168 řidičů a zjistili 45 přestupků. 21 z nich spáchali motorkáři. Nejčastěji se jednalo o nevyhovující technický stav stroje. Povolenou rychlost překročili častěji řidiči vozidel, a to 10x oproti motorkářům, kteří jeli rychleji než měli jen ve dvou případech. Policisté udělili pokuty ve výši zhruba 47 tisíc korun.

PROJEKT SLEZSKÉ OSTRAVY CORRENCY ŠETŘÍ RODIČŮM KČ

Slezská Ostrava letos opět podpoří místní spolky a volnočasové aktivity dětí. V rámci projektu Corrency mohou rodiče ušetřit při placení za kroužky nebo dětské tábory až polovinu. Musí se ale zaregistrovat.
---

Nároží na třídě TGM ve Frýdku-Místku je hotové. Lidé vybrali proměnu v participaci

Město Frýdek-Místek proměnilo další veřejný prostor. Nároží na třídě TGM prošlo revitalizací, která vzešla z participativního projektu Zapoj F-M. Veřejnosti se místo plně zpřístupní, jakmile doroste vysazený trávník.

Nový relaxační kout nebo jen příjemné místo k zastavení a posezení. To byl cíl proměny dříve nevyužívaného a nevzhledného zákoutí na rohu třídy TGM a ulice Viléma Závady ve Frýdku-Místku.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Na místě, které bylo dlouhodobě neudržované a bylo prohlašováno za místo, kde se nedá nic udělat, z nejrůznějších i objektivních důvodů, že tady vede hodně sítí. Tak jsme udělali zeleň a posezení a příjemné zpestření a myslím zútulnění tohoto koutu."

Místo k proměně vybrali lidé v rámci participativního rozpočtu Zapoj F-M a pak také sami navrhli, jak by se místo mělo za milion korun proměnit.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Občané tady chtěli vodní prvek, nějaké posezení, lavičky. A chtěli doplnit zeleň, včetně jednoho stromu. Bohužel vrba, která tady v minulosti bývala, tak není možné ji tady dát, ale vybrali jsme jiný strom. A tím jsme to doplnili."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Podle přání občanů, jsou tady dány lavičky, je tady takové trošku relaxační místo. Panují obavy, kdo tady bude sedět, ale to už je prostě na tom, že my nemůžeme rezignovat jenom proto, že nám někdo obsazuje lavičky a neumí se na nich chovat."

Nejvýraznějším prvkem je pergola z masivních litinových sloupů, které pochází ze slezanských továren a připomínají textilní historii města.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Ještě bude chvilku tady to místo zavřené, protože potřebujeme, aby tráva vyrostla. A aby potom odolala náporu pěších. Takže prosíme o trpělivost a počkáme, než tráva bude odolná."

Město se rozhodlo rozšířit u Nároží rozšířit i parkování. Technické služby už odstranily plot, který odděloval bývalé zázemí městské policie a uvolnilo tak dalších 20 parkovacích míst.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude tady ještě odstraněna ta závora a následně občané budou moci využívat právě to nové parkování. Jednáme ještě s Českou poštou, že by nám ještě uvolnila nějaké další pozemky, kde bychom ještě mohli udělat nějaká další parkovací místa, která tady na sídlišti chybí. A v souvislosti s tím začala další investiční akce, a to je u Sekerovy vily nové parkoviště, na kterém budou nová parkovací místa a malý parčík."

Další místo, které vybrali lidé v participaci k proměně je plocha u autobusových zastávek Anenská v Místku. Tady aktuálně architekti připravují návrh úprav.

---

Jižané v Jubilejní kolonii slavili výročí 100 let Ostravy

Třídenní promenádou v Jubilejní kolonii vyvrcholily oslavy 100 let Velké Ostravy na Jihu. Jednalo se o celkově pátý ročník této promenády v obvodu, ale letos ji doplnily retro kostýmy, dobová auta nebo první ostravský starosta Jan Prokeš.

Ulice Jubilejní kolonie o víkendu rozezněly tóny swingu. Konal se zde již pátý ročník pro Jih tradiční Promenády v Jubilejní kolonii, avšak letos byla propojena s oslavami 100 let Velké Ostravy.

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Naši předkové měli krásnou vizi vytvořit velké, významné město, posílit českou a moravskou otázku v dané oblasti a pochopitelně pomoci nově vznikající republice.“

Specialitou letošního ročníku promenády byly tak dobrovolné dobové kostýmy z 20. a 30. let minulého století nebo veteráni, kteří dorazili na nedělní vyvrcholení akce.

Petr a Hanka, účastníci akce: „Dorazili jsme za swingem a skvělou zábavou. Líbí se nám ta móda 20., 30., 40. let.“. – „Každopádně hudba je perfektní, auta starodávné takže vlastně všechno. Nálada, atmosféra.“

Účastníci promenády mají mimo jiné poslední možnost získat poslední razítko od prvního starosty Ostravy, Jana Prokeše.

Richard Liberda, představitel Jana Prokeše: "Dorazil jsem tady, protože tady končí skvělá akce Po stopách Velké Ostravy. V lednu se to naplánovalo, v únoru to začalo a zase to tady končí, takže kruh se uzavírá.“

Promenádou vyvrcholily oslavy 100 let Velké Ostravy v obvodu Jih, ale celkové zakončení půlroční šňůry akcí se koná v sobotu 15. června na Masarykově náměstí.

---

DAVID PASTRŇÁK JE ČESTNÝM OBČANEM HAVÍŘOVA

Hokejový útočník David Pastrňák se stal čestným občanem Havířova, odkud pochází. Zastupitelé to jednomyslně schválil v pondělí.

OSTRAVSKÁ RADNICE-NÁRODNÍ KULTURNÍ PAMÁTKA

Dominanta Ostravy Ostravská Nová radnice bude 1. července zapsána do seznamu národních kulturních památek. Dominanta města byla postavena v letech 1925 až 1930 a je největším radničním komplexem v Česku. Její věž měří 86 metrů.

---

Pokladem zněla Druhá rapsodie pro klavír a orchestr

Mimořádný zážitek nabídli pořadatelé letošního Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. V sále KD Poklad v Ostravě-Porubě zahrála filharmonie z polské Opole málo známou Druhou rapsodii pro klavír a orchestr.

Letošní program Janáčkova festivalu nabízí koncerty na různých místech kraje až do 3. července.

Jaromír Javůrek, ředitel MHFLJ: “V dnešní situaci připravit festival, je daleko těžší, než před pěti roky. Jsou umělci, které domluvíte během dvou telefonátů a jsou umělci, se kterými se nedomluvíte ani za pět let.”

Gershwinovu Druhou rapsodii pro klavír a orchestr zahrál v Ostravě společně s opolskou filharmonií Karel Košárek.

Karel Košárek, klavírista: “Dnešní večer je skutečně výjimečný. Málo se ví, že Gershwin nenapsal jen jednu rapsodii, tu v modrém, ale napsal i druhou rapsodii. O sedm let později v roce 1931. Má trošku jiné obsazení než v originále pro jazzband a klavír, ale je pro klavír a velký symfonický orchestr.”

Przemyslaw Neumann, dirigent Filharmonie Opole: “V sále to hodně dobře to zní. Protože jsem šel ze scény a poslouchal, jak to zní ze sálu. Ta scéna je trošku menší než naše, ale poradili jsme si a všichni jsme tam vešli a všichni se těšíme, až ten koncert zahrajeme.”

Janáčkův festival sice končí 3. července, finální koncerty se ale odehrají poslední červnový víkend v hukvaldské oboře.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
11. června 2024, 17:00

Hasiči z několika zemí cvičili hašení lesních požárů

Moravskoslezští hasiči opět pořádali akci zaměřenou na nové technologie a postupy při hašení lesních požárů. Na projektu SILVANUS se podílí celkem 49 partnerů z dvaceti zemí světa. Praktická část se konala v Beskydech.

Projekt SILVANUS vznikl na základě vzestupné tendence lesních požárů v posledních letech, kterým čelí nejen Česká republika, ale země na celém světě. Zastoupena je nejen Evropská unie, ale i Indonésie, Austrálie a Brazílie. V minulých dnech se třídenní akce účastnili zástupci 20 zemí.

Vojtěch Nezval, HZS MSK, ředitel územního odboru Frýdek-Místek: “Ten projekt zahrnuje více než 40 partnerů z celého světa. V rámci projektu se snažíme zaprvé včasně detekovat požár v lese, následně ho efektivně hasit a nasazovat síly a prostředky. A taky ten projekt se týká toho, jakým způsobem způsobem se ten les bude obnovovat. Česká republika a Moravskoslezský kraj jako partner projektu, tak naším úkolem je připravit a dát dohromady veškeré technologie v rámci projektu a vyzkoušet si to na reálném nácviku. To je právě na jedné straně cílem projektu, kdy v rámci těch projektových partnerů se tady zkoušejí nové technologie. Například vytvoření jakési datové a komunikační sítě v místě rozsáhlé mimořádné události, dále monitorování, ať už kouře nebo plamene a dále můžete také vidět moderní prvky hasičského záchranného sboru. Máme tady speciální systém podpory řízení zásahu, kde dneska už jsme schopni přenášet obrazový a zvukový signál v rámci celé České republiky.”

Praktickou část projektu si účastníci vyzkoušeli při taktickém cvičení přímo v Beskydech, v lokalitě nad obcí Krásná.

Zdeněk Bělík, HZS MSK, velitel zásahu: “Tématem dnešního cvičení je především hašení lesních požárů. Dneska máme naplánovanou přípravu a vyzkoušení dálkové dopravy vody, jak kyvadlovým způsobem za použití velkokapacitních cisteren, tak hadicemi za využití velkokapacitních čerpadel. Po vyzkoušení si dopravy vody na místo požářiště budeme zkoušet i hašení ze speciální techniky, kterou máme k zapůjčenou od záchranného útvaru, který má republikové pokrytí, plus speciální techniku, kterou disponuje Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje.”

Hašení lesních požárů v horském terénu je velmi komplikované a hasiči se musejí vypořádat s řadou problémů.

Zdeněk Bělík, HZS MSK, velitel zásahu: “Představit se to můžeme tak, že máme přírodní vodní zdroje. Jsou to řeky, rybníky, přehrady, ze kterých potřebujeme dopravit vodu na místo požářiště a použít jako hasební vodu. Na prvním úseku používáme velkokapacitní cisterny, které nám pendluji mezi místem, které je čerpacím stanovištěm a místem požářiště, kde se snažíme dopravit tu hasební vodu. Tu čerpáme do flexi tanků, což jsou velké bazénky, do kterých jako mezizásobu si nachystáme hasební vodu a odtud ji potom dále distribuujeme na požářiště. Úskalím je pro nás vzdálenost, šířka komunikací vzdálenost požářiště od přírodního zdroje vody, a samozřejmě jsou to lesní cesty, které jsou v některých částech udržovány, v jiných částech jsou méně dostupné. A mimo to musíme překonat i velké výškové rozdíly, protože se nacházíme v pohoří Beskyd, které mají velmi prudké a svažité kopce.”

Přes všechny moderní technologii a dobře vycvičené hasiče je však vůbec nejlepší vzniku požárů předcházet.

---

Dětské hřiště ve Studénce bude i místem pro kulturu

Nové dětské hřiště bylo otevřeno u sportovního centra ve Studénce. Herní prvky stojí na místě původního minigolfového hřiště. Z areálu zmizelo i malé brouzdaliště, jehož údržba byla náročná.

Původní minigolfové hřiště vedle sportovního centra ve Studénce už bylo ve velmi špatném stavu a v podstatě neopravitelné. Město spolu s organizací Sport a kultura se proto rozhodlo pro jiné využití plochy.

Kamil Krahula, ředitel SAK Studénka: “Přemýšleli jsme, co v areálu realizovat nového místo těchto drah. Shodli jsme se na tom, že bychom zde chtěli mít dětské hřiště, chtěli bychom zde mít možná největší dětské hřiště ve Studénce, které bude zaměřeno na všechny věkové kategorie dětí, od těch nejmenších až po ty největší.”

návštěvníci hřiště:

“Chodím tady ráda s moji ségrou, s kamarádkami a s mamkou.”

“Je to fajn hřiště, moc jsem se tu těšil.”

Z areálu hřiště kromě zastaralých minigolfových prvků zmizelo i problémové brouzdaliště.

Kamil Krahula, ředitel SAK Studénka: “My jsme se každoročně potýkali s rostoucími náklady na jeho provoz, proto jsme dospěli k názoru, že je lepší toto brouzdaliště odstranit a na jeho místě tak vznikne malé pódium, kde vznikne i malé hlediště, a zde bychom chtěli pořádat představení především pro děti. “

I když stálé pódium zde vybudují až později, veškerá dětské programy v rámci Letního festivalu v červenci a srpnu se zde budou konat už i letos.

---

DOPRAVNĚ BEZPEČNOSTNÍ AKCE POLICISTŮ

Dopravní policisté o víkendu zkontrolovali celkem 168 řidičů a zjistili 45 přestupků. 21 z nich spáchali motorkáři. Nejčastěji se jednalo o nevyhovující technický stav stroje. Povolenou rychlost překročili častěji řidiči vozidel, a to 10x oproti motorkářům, kteří jeli rychleji než měli jen ve dvou případech. Policisté udělili pokuty ve výši zhruba 47 tisíc korun.

PROJEKT SLEZSKÉ OSTRAVY CORRENCY ŠETŘÍ RODIČŮM KČ

Slezská Ostrava letos opět podpoří místní spolky a volnočasové aktivity dětí. V rámci projektu Corrency mohou rodiče ušetřit při placení za kroužky nebo dětské tábory až polovinu. Musí se ale zaregistrovat.
---

Nároží na třídě TGM ve Frýdku-Místku je hotové. Lidé vybrali proměnu v participaci

Město Frýdek-Místek proměnilo další veřejný prostor. Nároží na třídě TGM prošlo revitalizací, která vzešla z participativního projektu Zapoj F-M. Veřejnosti se místo plně zpřístupní, jakmile doroste vysazený trávník.

Nový relaxační kout nebo jen příjemné místo k zastavení a posezení. To byl cíl proměny dříve nevyužívaného a nevzhledného zákoutí na rohu třídy TGM a ulice Viléma Závady ve Frýdku-Místku.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Na místě, které bylo dlouhodobě neudržované a bylo prohlašováno za místo, kde se nedá nic udělat, z nejrůznějších i objektivních důvodů, že tady vede hodně sítí. Tak jsme udělali zeleň a posezení a příjemné zpestření a myslím zútulnění tohoto koutu."

Místo k proměně vybrali lidé v rámci participativního rozpočtu Zapoj F-M a pak také sami navrhli, jak by se místo mělo za milion korun proměnit.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Občané tady chtěli vodní prvek, nějaké posezení, lavičky. A chtěli doplnit zeleň, včetně jednoho stromu. Bohužel vrba, která tady v minulosti bývala, tak není možné ji tady dát, ale vybrali jsme jiný strom. A tím jsme to doplnili."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Podle přání občanů, jsou tady dány lavičky, je tady takové trošku relaxační místo. Panují obavy, kdo tady bude sedět, ale to už je prostě na tom, že my nemůžeme rezignovat jenom proto, že nám někdo obsazuje lavičky a neumí se na nich chovat."

Nejvýraznějším prvkem je pergola z masivních litinových sloupů, které pochází ze slezanských továren a připomínají textilní historii města.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Ještě bude chvilku tady to místo zavřené, protože potřebujeme, aby tráva vyrostla. A aby potom odolala náporu pěších. Takže prosíme o trpělivost a počkáme, než tráva bude odolná."

Město se rozhodlo rozšířit u Nároží rozšířit i parkování. Technické služby už odstranily plot, který odděloval bývalé zázemí městské policie a uvolnilo tak dalších 20 parkovacích míst.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude tady ještě odstraněna ta závora a následně občané budou moci využívat právě to nové parkování. Jednáme ještě s Českou poštou, že by nám ještě uvolnila nějaké další pozemky, kde bychom ještě mohli udělat nějaká další parkovací místa, která tady na sídlišti chybí. A v souvislosti s tím začala další investiční akce, a to je u Sekerovy vily nové parkoviště, na kterém budou nová parkovací místa a malý parčík."

Další místo, které vybrali lidé v participaci k proměně je plocha u autobusových zastávek Anenská v Místku. Tady aktuálně architekti připravují návrh úprav.

---

Jižané v Jubilejní kolonii slavili výročí 100 let Ostravy

Třídenní promenádou v Jubilejní kolonii vyvrcholily oslavy 100 let Velké Ostravy na Jihu. Jednalo se o celkově pátý ročník této promenády v obvodu, ale letos ji doplnily retro kostýmy, dobová auta nebo první ostravský starosta Jan Prokeš.

Ulice Jubilejní kolonie o víkendu rozezněly tóny swingu. Konal se zde již pátý ročník pro Jih tradiční Promenády v Jubilejní kolonii, avšak letos byla propojena s oslavami 100 let Velké Ostravy.

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Naši předkové měli krásnou vizi vytvořit velké, významné město, posílit českou a moravskou otázku v dané oblasti a pochopitelně pomoci nově vznikající republice.“

Specialitou letošního ročníku promenády byly tak dobrovolné dobové kostýmy z 20. a 30. let minulého století nebo veteráni, kteří dorazili na nedělní vyvrcholení akce.

Petr a Hanka, účastníci akce: „Dorazili jsme za swingem a skvělou zábavou. Líbí se nám ta móda 20., 30., 40. let.“. – „Každopádně hudba je perfektní, auta starodávné takže vlastně všechno. Nálada, atmosféra.“

Účastníci promenády mají mimo jiné poslední možnost získat poslední razítko od prvního starosty Ostravy, Jana Prokeše.

Richard Liberda, představitel Jana Prokeše: "Dorazil jsem tady, protože tady končí skvělá akce Po stopách Velké Ostravy. V lednu se to naplánovalo, v únoru to začalo a zase to tady končí, takže kruh se uzavírá.“

Promenádou vyvrcholily oslavy 100 let Velké Ostravy v obvodu Jih, ale celkové zakončení půlroční šňůry akcí se koná v sobotu 15. června na Masarykově náměstí.

---

DAVID PASTRŇÁK JE ČESTNÝM OBČANEM HAVÍŘOVA

Hokejový útočník David Pastrňák se stal čestným občanem Havířova, odkud pochází. Zastupitelé to jednomyslně schválil v pondělí.

OSTRAVSKÁ RADNICE-NÁRODNÍ KULTURNÍ PAMÁTKA

Dominanta Ostravy Ostravská Nová radnice bude 1. července zapsána do seznamu národních kulturních památek. Dominanta města byla postavena v letech 1925 až 1930 a je největším radničním komplexem v Česku. Její věž měří 86 metrů.

---

Pokladem zněla Druhá rapsodie pro klavír a orchestr

Mimořádný zážitek nabídli pořadatelé letošního Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. V sále KD Poklad v Ostravě-Porubě zahrála filharmonie z polské Opole málo známou Druhou rapsodii pro klavír a orchestr.

Letošní program Janáčkova festivalu nabízí koncerty na různých místech kraje až do 3. července.

Jaromír Javůrek, ředitel MHFLJ: “V dnešní situaci připravit festival, je daleko těžší, než před pěti roky. Jsou umělci, které domluvíte během dvou telefonátů a jsou umělci, se kterými se nedomluvíte ani za pět let.”

Gershwinovu Druhou rapsodii pro klavír a orchestr zahrál v Ostravě společně s opolskou filharmonií Karel Košárek.

Karel Košárek, klavírista: “Dnešní večer je skutečně výjimečný. Málo se ví, že Gershwin nenapsal jen jednu rapsodii, tu v modrém, ale napsal i druhou rapsodii. O sedm let později v roce 1931. Má trošku jiné obsazení než v originále pro jazzband a klavír, ale je pro klavír a velký symfonický orchestr.”

Przemyslaw Neumann, dirigent Filharmonie Opole: “V sále to hodně dobře to zní. Protože jsem šel ze scény a poslouchal, jak to zní ze sálu. Ta scéna je trošku menší než naše, ale poradili jsme si a všichni jsme tam vešli a všichni se těšíme, až ten koncert zahrajeme.”

Janáčkův festival sice končí 3. července, finální koncerty se ale odehrají poslední červnový víkend v hukvaldské oboře.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-11-06-2024-17-00