Ostravar Arénu v Ostravě čeká kompletní přestavba
Ostravar Arénu ve Vítkovicích čeká největší přestavba v její historii. Ostrava má totiž v plánu hned po hokejovém šampionátu v roce 2024 kompletní rekonstrukci, která by z dnes již zastaralé haly znovu udělala moderní sportovní stánek 21. století.
Palác kultury a sportu v Ostravě - Zábřehu, dnes Ostravar Aréna, byl dokončen v roce 1986. Tehdy to byla největší a nejmodernější hala v celé Evropě. Stavěla se společně s hotelem Atom a náklady byly dohromady 300 milionů korun. V roce 2004 skončila první přestavba za 700 milionů a v roce 2012 se měnily sedačky a přidávaly se rohové tribuny. Přesto všechno už je hala značně zastaralá a Ostrava chystá velkou rekonstrukci.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "princip je tu halu zkompaktnit. Tak, jak se dnes ty moderní haly staví. Diváky přisunout blíže k tomu dění a vytvořit i trochu komfortnější zázemí pro návštěvníky."
Připravují se celkem 3 varianty, ze kterých by mělo vedení Ostravy vybrat ještě letos tu nejvhodnější. Pak se začne připravovat projekt, což potrvá asi dva roky a vyjde na asi 100 milionů korun.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: "Tu halu chceme trochu architektonicky očistit, protože za ty roky se tady přilepilo hodně dalších budov a věcí, které tady nepatří. Aby to bylo kompaktní a pěkné."
Samotná přestavba tedy začne po Mistrovství světa v hokeji v roce 2024. Cena se bude podle vybrané varianty pohybovat mezi jednou a půl a dvěma miliardami korun.
---
Domov Helios v Havířově čelí anonymům na hlučné seniory
Domov Helios v Havířově se snaží, aby senioři prožili zbytek svého života důstojně a v rámci možností aktivně. Proto zaměstnance mrzí, že lidé posílají do zařízení anonymy, ve kterých si stěžují na hlučnost seniorů.
Domov seniorů v Havířově je pobytové zařízení se zvláštním režimem. To znamená, že se zde starají o nemocné lidi s demencí a s Alzheimerovou chorobou. Někteří senioři žijí ve svém světě, mnohdy bezdůvodně křičí, hlasitě volají. To vadí zřejmě lidem v okolí domova a anonymně si stěžují.
Gabriela Kunčická, vedoucí útvaru sociální a přímé péče: "Za naši péči mohu říci, že se maximálně snažíme, aby naši uživatelé zůstali co nejvíce v pohodě. To znamená i to, že jejich projevy nechceme medikamenty tlumit, snažíme se, co nejvíce uživatele aktivizovat."
Domov spolupracuje se špičkovou psychiatričkou, která má na starosti dávkování léků, ale také s odborníky na Alzheimerovou nemoc.
Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Opravdu není naším cílem se dostat do doby, kdy byl natočen Requiem pro panenku, aby to opravdu byly nemyslící, ležící bytosti. Takže bych poprosil o vysokou toleranci a uvědomění si, že každý člověk, nebo jejich příbuzní se mohou do této situace dostat."
Lidí s Alzheimerovou chorobou či demencí přibývá. Nemoc postihuje i mladší seniory.
---
Lidi ruší driftování na kruhovém objezdu
Obyvatele domů u kruhového objezdu nedaleko centra Opavy ruší neukáznění řidiči, kteří tudy auty s upravenými výfuky v noci zběsile projíždějí smykem. Bývá to několikrát do týdne vždy až za tmy.
Přes tento kruhový objezd na silnici ve směru na Krnov a Bruntál projedou denně tisíce aut. Když provoz večer zeslábne, ovládnou toto místo řidiči s upravenými auty.
Projíždějí rychle křižovatkou a snaží se udržet vozidlo v řízeném přetáčivém smyku. To doprovází hvízdání pneumatik, túrování motoru a řinčení výfuku.
Na místo přijíždějí večer, většinou během víkendových dní, ale ani ty všední nejsou výjimkou. Nejprve posedávají u nedaleké benzinky a pak vyrazí se svými auty na prázdné silnice.
obyvatel Opavy: „Jezdí tady parta s auty, která mají upravené výfuky. Oni to túrují a je tady kravál. Často se to opakuje."
Na hluk, který v noci vyznavači driftování způsobují, si lidé z okolních domů stěžovali už před dvěma roky. Tehdy situaci vyřešila mobilní kamera a také častější pochůzky městských strážníků.
Jiří Klein, ředitel Městské policie Opava: „My sem pravděpodobně vrátíme kameru, která tady byla před dvěma lety, a ta situace se následně zlepšila. Budeme se snažit zajistit důkazy.“
Řidiči, kteří si pletou silnici s autodromem, mohou čekat pokutu za neohleduplné chování.
Vítězslav Válek, Dopravní inspektorát Policie ČR Opava: „V případě, že by policisté zaregistrovali takovéto jednání, které by bylo prokazatelné, hrozila by řidiči hrozila na místě sankce do 2000 korun.
Zvýšená hlučnost je způsobená úpravou výfuku u aut. To se ale brzy změní: během dvou let by totiž mělo být součástí technických prohlídek vozidel také měření hluku.
---
Obyvatelé Českého Těšína rozhodnou o podobě Hlavní třídy
Hlavní třídu v Českém Těšíně čekají změny k lepšímu. O tom, jak bude v blízké budoucnosti vypadat, rozhodnou i sami občané.
Vedení Českého Těšína připravuje společně s odborníky a památkáři modernizaci Hlavní třídy. O její podobě ale rozhodnou i sami občané, jejichž názor a pocit je pro tento velký projekt důležitý.
Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: " Je to velká výzva, ale chceme jít tím směrem, co probíhá v celé řadě měst, že chceme před tak významnou a nákladnou investicí oslovit občany, nejen kteří bydlí na ulici Hlavní, ale z celého území, aby řekli svůj postřeh k ulici Hlavní.”
Lidé mohou vyjádřit svůj názor týkající se zeleně, laviček, dopravní situace, odpočinkových zón a podobně a to prostřednictvím dotazníků, veřejných debat s architekty, experty na dopravu či historiky nebo pocitové mapy.
Michal Sobek, marketingový ředitel BeePartners: "My chodíme po ulicích, sbíráme dotazníky, ptáme se i cíleně lidí a máme pocitovou mapu, do které lidé mohou zaznačit konkrétní místa, co chtějí na Hlavní změnit."
Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: "Výstupy budou vyhodnoceny profesionály a tyto postřehy budou zakomponovány do připraveného projektu. Vzhledem k tomu, že se jedná o finančně velmi nákladnou investici, tím krokem města bude hledat dotační titul."
S projektem se veřejnost může seznámit na webu . Tam je také k dispozici online dotazník.
---
Velkou cenu Opavy vyhrál Jiří Hruška
Na opavském kolbišti se jela Velká cena Opavy, která je zařazena do Českého skokového poháru. Na stupních vítězů stanul znovu po osmi letech domácí jezdec Jiří Hruška v sedle klisny Reiky.
Opavská soutěž je mezi kvalifikační závody Českého skokového poháru zařazená od samého počátku, tedy jubilejních dvacet let. Letos se na kolbišti vystřídalo 26 dvojic, z nichž někteří jezdci měli v soutěži i dva koně. Ti se vydali na trať parkuru stupně T* s výškou překážek do 145 cm.
Do finále Velké ceny Opavy postoupilo 10 závodníků. Osm z nich nezaznamenalo v základní části pohárové soutěže žádnou penalizaci. Trestné body nasbírala během své závěrečné jízdy vítězka loňského ročníku celé série Českého skokového poháru Lucie Strnadlová z Trojanovic, které tak zůstalo 4. místo.
Protože si první tři dvojice udržely i ve finále čisté konto, rozhodoval o umístění čas.
Na bronzovou příčku nakonec dosáhl teprve sedmnáctiletý Oliver Písařík, který jel na koni Chaccothago z Bohemia Energy Club. Stříbro bral Marek Klus s Tenerifes Cardozo ze Stáje M &M v Gutech. K radosti domácích fanoušků zůstala nejvyšší příčka opavskému jezdci Jiřímu Hruškovi.
Jiří Hruška, vítěz Velké ceny Opavy, Jezdecký klub Opava – Kateřinky: „Já jsem moc rád, že se mi podařilo tady se super diváckou kulisou zvítězit po dlouhých letech zvítězit. Jsem rád nejen kvůli sobě, ale také kvůli všem, co mi drželi pěsti, fandili a pomáhali."
---