Váleční veteráni se sešli u památníku v Parku čs. letců
11. listopadu si připomínáme nejen svátek svatého Martina, ale i mnohem novější výročí konce 1. světové války. V České republice tento významný den slavíme jako Den veteránů a v Ostravě se už tradičně oslava koná v parku československých letců.
11. 11. v 11 hodin se v posledních letech koná v Parku československých letců setkání ke Dni válečných veteránů. Bohužel se připomínka válečných konfliktů i jejich obětí stala vzhledem k mezinárodní situaci mnohem živější a významnější, než v v minulosti.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Novodobých válečných veteránů je v české republice takřka 20 tisíc, takže se opravdu nebavíme o nějaké drobné skupince lidí, ale jsou to lidé, kteří v uplynulých 20ti letech nasazovali svůj život."
Jaroslav Medek, ředitel KVV Ostrava: "Jsou to lidé, kteří se rozhodli stát na straně dobra."
Vzpomínky se osobně zúčastnila i řada novodobých válečných veteránů. Mezi nimi i Pavel Pandolarovský, který má za sebou šest zahraničních misí.
Pavel Pandolarovský, válečný veterán: "Je to pro mně velice důležité, je to pro mně emotivní, na spoustě misí jsem ztratil i své kamarády nebo spolužáky z vojenských škol. Je to důležité na tyhle lidi vzpomínat."
Symbolem válečných veteránů se staly vlčí máky, které si lidé připínají na klopy kabátů a bund, aby jim vyjádřili úctu.
Tomáš Rusek, místopředseda ČOL Ostrava: "Tradice vlčího máku vychází z básně kanadského chirurga Johna McCrae, který, když viděl, jak na hrobech jeho přátel na západní frontě rostou vlčí máky, tak o tom napsal báseň Na polích flanderských."
Květ vlčího máku leze koupit a podpořit tak válečné veterány na ulicích od dobrovolníků a nebo online na webu denvetranu.cz
---
Poděkování členům IZS za skvělou práci při povodních
Vedení Moravskoslezského kraje spolu se starosty měst a obcí poděkovali složkám Integrovaného záchranného systému za kvalitně odvedenou práci při zářijových povodních na Osoblažsku. Třešničkou na dortu byla jízda parním vlakem z Třemešné do Slezských Rudoltic.
Letos poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich domovy.
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Bez složek IZS bychom se neobešli. /// MS kraj do jejich vybavení a vůbec do infrastruktury investuje dlouhodobě a /// při těch povodních to bylo názorně vidět, že mají kvalitní výbavu, že odvádějí skvělou práci a že se zachovali úplně luxusně.
Jiří Patrovský ředitel IZS, územní odbor Bruntál: "Nejhorší situace byla v okamžiku, kdy přestala jít elektřina a hlavně spojení. Telefony, mobilní data, prostě všechno. Některé ty obce byly odříznuty úplně, takže jsme se tam dostávali už jenom pomocí vrtulníků nebo přes lesní cesty, speciální technikou, ale oni to zvládli, takže i za to jim velké díky."
Na nádraží v Třemešné bylo oceněno více než 90 členů Integrovaného záchranného systému. Poté, co si převzali medaile, vydali se na speciální jízdu parním vlakem.
David Chovančík, předseda Klubu přátel osoblažské úzkokolejky: "Pojedeme pouze do poloviny trati, kdy další polovina se bude rekonstruovat, protože nejničivěji povodeň zasáhla právě Bohušov, kde část trati byla úplně podemleta."
Veškeré poničené úseky by měly být opraveny do poloviny prosince letošního roku.
---
MSK ZAPLATÍ LETOS ZA ŽEL. DOPRAVU 1,5 MLD KČ
Podle Svazu osobních železničních dopravců Bohemia má Moravskoslezský kraj nejvyšší podíl elektrifikovaných tratí, druhou nejvyšší traťovou rychlost a druhé nejnižší kompenzace na cestujícího v Česku. Ročně zde připadá na jednoho obyvatele 14 cest. Celkově letos kraj zaplatí za železniční dopravu téměř 1,5 miliardy korun.
BAKALA MILIONY NA NÁKLADY ŘÍZENÍ NEZÍSKÁ
Krajský soud v Ostravě zamítl návrh společnosti NWR na určení lhůty pro úhradu 36 milionů korun přiznaných ve sporu se Správou pohledávek OKD. Správa pohledávek OKD platbu odmítá a argumentuje dovoláním k Nejvyššímu soudu a nedostatkem prostředků. Soud toto stanovisko přijal, protože pohledávka vznikla až po zahájení insolvenčního řízení a podléhá zákonnému pořadí. NWR a Zdeněk Bakala měli dostat přes 700 milionů korun jako pokrytí soudních výdajů po sporu o 24 miliard. Postupně nabídli Správě pohledávek OKD nižší plnění 36 milionů.
---
Liberty potřebuje na likvidaci kontaminovaných vod 90 milionů
Moravskoslezský hejtman Josef Bělica z hnutí ANO podal na představenstvo zkrachovalé huti Liberty Ostrava trestní oznámení týkající se úniku odpadních vod a možného ohrožení životního prostředí. Firma neměla peníze na to, aby likvidovala kontaminovanou vodu pod uzavřenou koksovnou.
Ostravská huť vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Dostala se ale do dluhů a většina jejích provozů se zastavila loni v prosinci, kdy jí společnost Tameh Czech přestala dodávat energie. Od června je firma v úpadku. Z toho důvodu se firma k zastavení kontaminací vůbec nedostala, což musí teď napravit.
Pavel Šedivý, výkonný ředitel, Liberty Ostrava: „Veškeré to zařízení koksovny je znečištěno usazeninami, a na povrchu je dehet a další nebezpečné látky. Při každém dešti dochází ke splachování do záchytných jímek, ze který to čerpáme do tanků. Ty větší jsou na těžce kontaminované vody, které mají vysoký obsah kyanidu, fenolu, naftalenu, dehtu a podobně. Tyto vody se začaly odvážet v tomto týdnu a likvidovat.“
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: Podle mých informací to ohrožení není bezprostřední, ta situace se řeší a já věřím, že to dobře dopadne. Je to část přenesené státní správy, takže já nejsem ten, kdo je za tuto část zodpovědný, nicméně to velmi pozorně z úrovně krajského úřadu sledujeme a zatím to není bezprostřední ohrožení.“
Na likvidaci kontaminovaných vod by bylo v současné fázi potřeba zhruba 90 milionů korun.
---
Lávka nad Bazaly je stavbou Moravskoslezského kraje
Rekonstrukce lávky nad Bazaly ve Slezské Ostravě byla dokončena loni na podzim a vyhlídkové místo se okamžitě stalo oblíbeným cílem místních i turistů. Jeho nová podoba oslovila taky porotu soutěže Stavba Moravskoslezského kraje, ve které letos lávka získala hlavní cenu.
Prezentace a propagace nejlepších stavebních a architektonických děl je už osmnáct let hlavním cílem soutěže Stavba Moravskoslezského kraje. V letošním roce se v šesti kategoriích představilo celkem 62 staveb a lávka nad stadionem Bazaly si odnesla jednu z hlavních cen.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „I při návštěvě odborné poroty na samotné lávce oceňovali její členové zejména to, že se to místo proměnilo velmi netradičně, že změnilo tu svoji základní funkci a že opravdu z té lávky, která byla čistě komunikací, jsme vytvořili i komunitní prostor.“
Lávka dostala nové lavičky, květinové záhony, cortenové zábradlí, a hlavně futuristický rám, který nabízí výhled na stadion i velkou část Ostravy.
anketa, návštěvníci lávky: „Nám se líbí. Teď jsme tam dělali lidskou pyramidu, teda ne já, ale tady naše úžasná třída.“
anketa, návštěvníci lávky: „Děláme to tak, že sem vždycky doběhneme, vyfotíme se a běžíme zpátky. Máme to kousíček. Je to i docela vizuálně zajímavé.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Ohlasy na lávku jsou samozřejmě velmi pozitivní. Konají se tady už i svatby, takže je vidět, že to místo opravdu zajímavé je a že se v něm lidé chtějí zdržovat.“
Vítězství v kategorii Dopravních, inženýrských a vodohospodářských staveb krajské soutěže pak není jediným úspěchem lávky nad Bazaly. Ta byla zároveň nominována mezi finalisty celorepublikové soutěže Stavba roku 2024.
---
12. ROČNÍ AKCE - NOC VENKU
12. ročník akce Noc venku proběhne 21. listopadu. Má poukázat na problémy lidí bez domova a boří předsudky vůči nim. V různých městech ČR nabídne tematický program zahrnující koncerty, divadla, besedy či přenocování venku. Například v Ostravě se lidé bez domova zapojí i do přípravy a programu.
---
Tři Novojičíňáci pokořili tři alpské vrcholy
Tři kamarádi z Nového Jičína se vydali zdolat trojlístek nejznámějších vrcholů v Bernských Alpách. Po nevydařených pokusech z předešlých let si letos tento cíl splnili. A navíc ve velehorách za výjimečných okolností - celou dobu je provázelo stabilní pěkné počasí.
Zdolat na jeden zátah tři vrcholy Bernských Alp, Jungfrau, Mönch a Eiger, dva z nich nad čtyři tisíce metrů a jeden těsně pod, se novojičínští horolezci rozhodli už v loňském roce. Tento pokus ale zhatilo počasí.
Leo Pfeiffer, přátelé vysokohorské turistiky: “Letos v srpnu jsem se rozhodli, že tuto akci zopakujeme a vrátili jsem se na stejné místo v podobné, ale trošku obměněné sestavě. Vyšlo nám fantasticky počasí. Podařily se nám slézt, během pěti dnů, všechny tři vrcholy, jak Mönch, tak Jungfrau a Eiger.”
Nejzkušenějším z trojice horolezců byl Miloš Palacký, který má na svém kontě i výstup na osmitisícovku a byl součástí expedice na Mount Everest.
Miloslav Palacký, přátelé vysokohorské turistiky: “Celou dobu jsme měli naprosto ideální podmínky a hlavně mezi námi vládlo takové pouto, že jsem si pomáhali vzájemně.”
Kamil Panáček, přátelé vysokohorské turistiky: “Tento výlet byl pro mě mnohem lepší, než když jsem tam byl s Milošem před třemi lety, kdy jsem také šli na Mnicha, ten jsem nezdolali, a pak jsme šli na Eiger a asi ve výšce 3 600 jsme zažili velkou bouřku, kde nás to totálně smetlo.”
Krásu přírody s azurovým nebem zachytili horolezci na videa a Leo Pfeiffer, jehož dalším velkým koníčkem je fotografování, i na snímcích. Příští rok chtějí společně zdolat další výšiny opět v Alpách.
---