Za krádež ve sklepech jim hrozí až osm let vězení
Až osm let vězení hrozí dvěma mladým mužům, kteří v době nouzového stavu vykrádali sklepy. Muži zákona je dopadli i s věcmi, které ze sklepních kójí vynášeli a schovávali. Mladšímu z nich policisté dokázali i krádež mobilu.
Díky všímavosti karvinských občanů dopadli strážníci přímo při činu zloděje, kteří kradli ve sklepech na ulici Cihelní. Oba zloději stihli ze sklepů vynést nakradené věci, dál než od domu se s nimi ale díky rychlému zásahu nedostali.
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Dostali jsme oznámení od občana o podezření na místě vloupání. Na místě se ta věc potvrdila. Zadrželi jsme tam dva pachatele, jeden byl ze Slovenska. Vytáhli ze sklepa běžné věci, které si tam lidé dávají, byly tam dvě koloběžky, videopřehrávač a podobně."
Zloděje zadrželi strážníci přímo na místě a předali je policistům. Komisař proti mužům ve věku 24 a 29 let zahájil trestní stíhání a obvinil je ze spáchání zločinu krádeže a přečinu porušování domovní svobody formou spolupachatelství. Mladší z nich má toho na svědomí více, vyslechl si rozšířené obvinění o další zločin krádeže.
Zlatuše Viačková, mluvčí PČR: "24letý má i přes svůj mladý věk velmi bohatou kriminální minulost. Na území Velké Británie má 18 záznamů porušení zákonů, na území ČR má celkem 4 záznamy."
Protože se muži dopustili krádeže v nouzovém stavu, hrozí jim odnětí svobody až na 8 let.
---
Covid příliš neovlivnil počet případů domácího násilí
Covid a ani s ním spojená karanténa příliš neovlivnila počet případů domácího násilí. I když jsou lidé více spolu doma, podle odborníků to zvládají a například v Ostravě vykázali policisté kvůli násilí ze společného obydlí dokonce méně osob, než o rok dříve.
Covid, karanténa, omezení vycházení, home office, zavřené školy i sportoviště, také restaurace - to jsou asi hlavní důvody, proč jsme mnohem více pohromadě doma. Proto si asi taky častěji lezeme navzájem na nervy. Odborníci se obávali zvýšeného počtu případů domácího násilí a s tím spojeného vykázání z bytu. Naštěstí to statistiky nepotvrdily.
Lucie Galiová, PČR oddělení prevence: "V Ostravě v roce 2020 došlo 372 případům se znaky domácího násilí. Ve 29 případech bylo využito institutu vykázání. Oproti roku 2019, kdy bylo vykázání 31, je to mírný pokles."
V celém MS kraji pak policisté evidují za loňský rok 888 přestupků a trestných činů se znaky domácího násilí. Přitom ještě před vypuknutím pandemie jich bylo 1064, tedy o 176 více.
Lucie Paprsteinová, vedoucí intervenčního centra, Bílý kruh bezpečí: "My jsme nezaznamenali nějaký větší nárůst případů domácího násilí, ať už v rámci vykázání nebo v rámci nízkoprahových kontaktů, kdy se na nás klienti obrací sami. Samozřejmě, že byly v rámci covidové situace omezeny kontakty, ale o to více přibylo telefonických kontaktů."
V loňském roce bylo vykázáno ze společného obydlí 93 osob, což náš kraj řadí na 6 místo v zemi. Nejvíce případů bylo v Praze. Od začátku roku ale začalo případů vykázání značně přibývat a do současné doby jich bylo už 16.
---
Nové workoutové hřiště v městském parku
Město Bruntál vyčlenilo v loňském roce půl milionu korun ze svého rozpočtu na projekty a náměty veřejnosti. Prvním přínosem tohoto kroku je nově vybudované workoutové hřiště v městském parku. To bohužel po svém vybudování neuniklo ani pozornosti vandalů.
Slovo participativní rozpočet znamená podíl veřejnosti na jeho čerpání. V Bruntále byl poprvé využit rozpočet roku 2020.
Hana Šutovská (nez.), místostarostka Bruntálu: „Workoutové hřiště bylo vybudováno v městském parku, v současné době je velmi hojně využívané občany města Bruntálu, a co je velmi pozitivní, bylo vybudováno na základě vůle lidí."
Lidé mohli elektronickým hlasováním vyjádřit podporu jednomu ze dvou projektů. Tím druhým byla nová zastávka MHD. Nakonec bylo v závěru roku vybudováno workoutové hřiště o rozměrech 8 x 9 metrů. Hřiště má několik cvičebních prvků a bezpečnostní dopadovou plochu z dvouvrstvé lité pryže. Bohužel hned pár týdnů po instalaci se stalo také terčem neznámých vandalů, kteří poškodili zavěšené cvičební kruhy.
Jiří Ondrášek, mluvčí MěÚ Bruntál: „Obzvláště politováníhodnou skutečností je, že právě workoutové hřiště si vybrali, navrhli a prohlasovali sami občané pomocí participativního rozpočtu.“
Poškozené kruhy jsou dnes již opraveny, takže je možno hřiště opět plně používat.
Hřiště je dále doplněno provozním řádem i návodem k využití jednotlivých prvků. Také v letošním roce mohou občané města předkládat své návrhy pro využití části rozpočtu.
Hana Šutovská (nez.), místostarostka Bruntálu: „V roce 2021 město Bruntál opět vyčlenilo půl milionu korun na participativní rozpočet.“
Nové návrhy může podat každý občan starší 15. let. Podrobné podmínky a formulář návrhu najde na stránkách města. Konečným termínem pro podání návrhu je 15. březen letošního roku.
---
Město se zapojilo do projektu na měření emisí
Frýdek-Místek se zapojil do speciálního projektu na měření emisí CLAIRO. Jeho data poslouží po několikaměsíčním výzkumu k výběru vhodné zeleně, která dokáže pohlcovat škodliviny v ovzduší. Emise měří soběstačné malé stanice, které jsou rozmístěny na třech místech ve městě.
Malá krabička plná čidel, která je napájena solárním panelem. Na první pohled relativně jednoduché zařízení, které zpracovává důležitá data pro unikátní výzkum v projektu CLAIRO.
Jiří Bílek, garant projektu CLAIRO, institut enviromentálních technologií VŠB-TUO: "Uvnitř jsou prachoměr, senzor pro měření ozónu, senzor pro měření oxidu dusíku, mikropočítač, který vlastně řídí celý ten systém a odesílá data online vlastně na web na internet a pak tam jsou ještě další speciální čidla na organické látky."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Z těchto měřících stanic se získaná data vyhodnocují a budeme zjišťovat jaký vliv má například doprava na průtahu městem, případně lokální topeniště, protože ty tři měřící stanice jsou rozmístěny na různých místech právě podle toho způsobu znečištění."
Měřící stanice jsou v lokalitě Panských Nových Dvorů na ulici Spojovací a z pohledu měření emisí z dopravy na Hlavní třídě v blízkosti základní umělecké školy a u magistrátu na křižovatce ulic Revoluční a Bruzovská.
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jednoznačně tím, že město Frýdek-Místek je tranzitní, tak tady probíhá velká doprava mezi Olomoucí a Polskem a potom i mezi Ostravou a Frýdlantem, tak my poměrně trpíme velkými zplodinami z automobilové dopravy, které nejsou zaviněny naší vlastní dopravou, takže my budeme očekávat výsledky."
Projekt CLAIRO je projekt Evropské unie, který je řízen přímo z francouzského Nice a pracují na něm vědci z Univerzity Palackého v Olomouci, Vysoké školy báňské v Ostravě a ze Slezské univerzity v Opavě. Společně testují zeleň, která dokáže pohlcovat a snižovat škodliviny v ovzduší.
Jiří Bílek, garant projektu CLAIRO, institut enviromentálních technologií VŠB-TUO: "Slezská univerzita vybrala vhodnou zeleň, která bude prosperovat ve stresujícím prostředí, která navíc má maximální čistící schopnost. Olomoucká univerzita Palackého přišla s tím systémem, jak pečovat o takové rostliny no a Vysoká škola Báňská technologií senzorů ty lokality monitoruje."
Měření by mělo být podle tvůrců ukončeno v červnu, tak aby byly k dispozici údaje jak ze zimního, tak z letního období.
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Jakmile budeme mít ta data k dispozici, tak na základě těch výstupů budeme mít i doporučení, kde máme vysadit další typ zeleně, například izolační zeleň, abychom zajistili co nejvyšší snížení exhalací a následného šíření nekvalitního vzduchu ve městě Frýdku-Místku."
Projekt byl zahájen v roce 2018 a ukončen bude příští rok. Zapojila se do něj města Ostrava, Opava, Třinec, Frýdek-Místek a Karviná. Měřit by se také mělo v Havířově a Rychvaldu.
---
Novojičínští provozují organizovaný sport, který nevadí
Organizovaný sport, který může fungovat i v této době, mohou provozovat lidé v Novém Jičíně. Zahájen byl další ročník projektu Na Svinec. Jeho podstatou je zdravé soutěžení v počtu výstupů k Chatě Svinec. Rekordmankou loňského roku byla žena, která nahoru vyšlapala 600 krát.
Projekt “Na Svinec” spolku Zážitky v pohybu vzešel před třemi lety z participativního rozpočtu. Hned v počátku se do něj zapojila i Jana Huvarová. V loňském roce už se stala rekordmankou mezi ženami. Na kopec během 365 dnů vystoupala 600 krát.
Jana Huvarová, účastnice projektu Na Svinec: “První ročník mě motivovalo to, že jsem byla po úraze a potřebovala jsem rehabilitaci. Tak jsem spojila příjemné s užitečným, to jsem měla 180 výstup. A ten loňský rok, to už mezi náma byla taková sportovní rivalita.”
Zdravé soupeření v počtu výstupů na vrcholek v nadmořské výšce zhruba 540 metrů se registruje elektronicky. Loňského druhého ročníku se zúčastnilo 204 závodníků.
Jiří Klein, spolek Zážitky v pohybu: “Celkem vystoupali více než 13 tisíc krát a nastoupali u toho 3 miliony výškových metrů.”
Do dalšího pokračování projektu zapracovali organizátoři několik změn, včetně motivačního závodu Imunity race pro účastníky, kterým nejde o rekordy.
Jiří Klein, spolek Zážitky v pohybu: “Ono se vlastně teď ukázalo, díky těm epidemickým záležitostem, jak je to zajímavý projekt, protože lidé skutečně mohou soutěžit celoročně, ať jsou nějaká opatření nebo nejsou.”
Jana Huvarová, účastnice projektu Na Svinec: “Já bych to vřele doporučila všem, aby si zotužili kondičku a zdraví.”
Tuto myšlenku zdravého pohybu se v loňském roce podařilo rozšířit také do Kopřivnice, kde lidé mohou soutěžit ve výšlapech na Bílou horu.
---