Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Školáci často nevědí, za co už mohou být potrestáni
  • Rekonstrukce ulice Přemyslovců je v plném proudu
  • Nová hasičská zbrojnice v Břidličné
  • Denní stacionář Santé bude mít novou zahradu
  • Mladí kováři z Norska navštívili Ostravu

Školáci často nevědí, za co už mohou být potrestáni

Městská policie v Novém Jičíně v rámci preventivní činnosti znovu navštěvuje všechny místní základní školy. Přednášky zaměřuje na největší aktuální nešvary: komunikaci na sociálních sítích, sprejerství a chování v kolektivu spolužáků.

Teď v únoru zamířili preventisté novojičínské městské policie do Základní školy Komenského 66, mimo jiné i do páté a šesté třídy.

Ilona Majorošová, preventistka MP Nový Jičín: “V páté třídě nás trápí celkem to, že děti nevědí všechno o sprejerství, jak je to závažné. Nevědí, že když něco ukradnu v obchodě, i malého, že za to mohou být potrestány.”

žáci 5. B, ZŠ Komenského 66:

“Že by někdo kradl, aby se někam dostal do skupiny. Což je hodně špatné.”

“Že i osmileté děti způsobují škody za několik milionů.”

Velkou část přednášky se pak strážníci věnovali komunikaci na sociálních sítích a kyberšikaně.

Alena Janiš Bolomová, metodik prevence, ZŠ Komenského 66: “Prevence je základem vůbec klimatu školy a na tom si zakládáme, na pozitivní klimatu školy, s tím že samozřejmě v poslední době řešíme hodně incidentů v oblasti třeba kyberšikanování.”

Ilona Majorošová, preventistka MP Nový Jičín: “Děti pořád ještě nevědí, že všechno, co na síť dají, i jejich komunikace, je veřejná, že jim to taky může v životě ublížit.”

Rostislav Čubok, strážník MP Nový Jičín: “Co se týče sociálních sítí, udivilo mě, že si myslí, že když dělají něco špatného na sociálních sítích, že neví, že to pro ně může být trestné. Pořád si myslí, že jsou děti, že si tam mohou dělat co chtějí.”

Přednášky přizpůsobené různému věku školáků uskuteční preventisté postupně na všech místních základních školách.

---

Rekonstrukce ulice Přemyslovců je v plném proudu

V Mariánských Horách vzniká moderní městská ulice, která bude jako jedna z prvních v Ostravě vyváženě kombinovat různé způsoby dopravy a zároveň bude zelná. V těchto dnech probíhá výměna kanalizace pod vozovkou, takže je část ulice pro osobní dopravu zcela uzavřena.

Ulice Přemyslovců je velmi důležitou tepnou, která protíná Mariánské Hory a zároveň hlavní Ostravskou třídu - ulici 28. října. V současné době běží výměna kanalizace i vodovodu, který prochází přímo pod vozovkou. 

Jan Kotala, vedoucí odd. vodohospodářských staveb MMO: "Takže máme za sebou první půlrok stavby a ta pokračuje kanalizací od ulici Novoveská po ulici 28. října. Jakmile se dostaneme do ulice 28. října, budeme opačným směrem pokračovat s vodovodem.”

Po dokončení výměny inženýrských sítí začne kompletní rekonstrukce celé ulice a celková změna jejího uspořádání. Cílem je vyvážená kombinace různých druhů dopravy od chodců, přes cyklisty po auta či MHD. Vyšší bezpečnost cyklistů zajistí například omezení rychlosti na 30km/h, či vyvýšené křižovatky. 

Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: "Přínos bude obrovský, ta ulice dostane nový kabát, bude ozeleněná a bude se tam velice významně hospodařit s vodou. Voda bude z chodníků a cesty primárně odváděna na zavlažování zeleně. Dále jsou tam 4 významnější křižovatky v tom úseku. Budou vyvýšené, ale to vyvýšení bude pozvolné, aby to nerušilo občany. Původně měly být ty nájezdy z žulových kostek, ale budou z betonu, protože občané měli obavy z hluku. Od Novoveské budou zvláštní pruhy pro cyklisty. V tom stoupání bude rychlost 50 km/h, ale v tom delším rovinatém úseku bude rychlost omezena na 30 km/h a cyklisté budou ve vozovce. Bude to bezpečnější řešení pro cyklistickou dopravu."  

Ulice je pro osobní dopravu uzavřena, vjezd je povolen autobusům a záchranným složkám. Objízdná trasa je vedena po ul. Novoveské, Sokola Tůmy a ul. 28. října. V opačném směru po ul. 28. října, Novinářské a Novoveské.

Jan Kotala, vedoucí odd. vodohospodářských staveb, Magistrát města Ostravy: “Komunikace je průjezdná pro MHD a individuálně pro obyvatele ulice, případně pro zásobování místních obchodů. Pro tranzitní dopravu je ulice vždy v tom pracovním úseku uzavřena. Jakmile se dostaneme potom do fáze rekonstrukce celých těch povrchů celé ulice, která už není jenom samotný jeden jízdní pruh, ale celá šíře toho uličního profilu, tak tam se už v pracovním úseku počítá s celkovou uzavírkou pro veškerou dopravu. Vjezd bude povolen po předchozí domluvě pro zásobování místních prodejen."

Práce na inženýrských sítích by měly skončit v průběhu června a okamžitě na ně naváže rekonstrukce ulice, která potrvá zhruba do konce příštího roku. Celkové náklady jsou asi 160 milionů korun.

---

Krátké zprávy 12. 2. 2024 16.00 - 1

Šest zraněných si v neděli v noci vyžádala srážka tří aut v Ostravě-Mariánských Horách. 25řidič Škody Octavia vjel z Novinářské ulice na ulici 28. října, nedal ale přednost autům na hlavní silnici. Jeden muž byl zraněn těžce, dalších 5 středně těžce.

Zaměstnanci Liberty Ostrava stále nenastoupili do práce. Jejich nástup se znovu o týden oddaluje. Zhruba 6 tisíc zaměstnanců je doma od 22. prosince.

---

Nová hasičská zbrojnice v Břidličné

Doslova na zelené louce vyrostla během dvou let v Břidličné u Rýmařova nová hasičská zbrojnice. Pro místní dobrovolné hasiče byla již nezbytná a na její stavbu kromě obce přispělo i ministerstvo vnitra a MS kraj. Sbor dobrovolných hasičů v Břidličné absolvuje ročně téměř stovku výjezdů do širokého okolí a ve složitém terénu.

Nové prostory přinášejí hasičům moderní vybavení i lepší možnosti péče o techniku.

Petr Gazdík, velitel jednotky Břidličná: „Vážíme si toho, že tady máme montážní jámu, kde se můžou spravovat auta, vážíme si toho prostě, že jdeme do něčeho nového, do nových prostor, je tady chemická místnost.“

Jiří Patrovský, ředitel Územního odboru HZS Bruntál: „Ta dislokace je zásadní, je to JPO dvojka, s územní působností, takže já to beru jako velký dárek pro hasiče.“

Dobrovolní hasiči jsou významnou složkou i pro samotné město a to nejen pro hašení požárů.

Miroslav Kladníček (nez.), starosta Břidličné: „Oni tady také vykonávají různé dobrovolné pomocné práce, lidé si je volávají, pomáhají i snášet třeba nemocné z domu, pomáhají likvidovat vosí hnízda sršně a podobně.“

Pro stavbu zbrojnice spojili své síly město, ministerstvo vnitra i MS kraj. Ten přispěl na výstavbu částkou více než 2,5 milionu korun.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Dlouhodobě MS kraj podporuje dobrovolné hasiče, poněvadž potřebujeme mít uchovanou techniku v moderních prostorách, ale také dlouhodobě podporujeme dobrovolné hasiče v tom, aby měli kvalitní techniku.“

Radim Kuchař, generál, ředitel HZS MS kraje: „To hlavní je, pogratulovat jednotce k tomu, že získává touto novou stavbou opravdu moderní zázemí pro jednotku SDH, která je tedy opravdu důležitá, protože dneska nároky na službu dobrovolných hasičů rostou.“

---

Denní stacionář Santé bude mít novou zahradu

Nový denní stacionář Santé v Havířově-Šumbarku čeká druhá etapa rekonstrukce. Už zanedlouho začnou práce na obnově zahrady, která bude plně přizpůsobena pro imobilní klienty.

Na jaře minulého roku byla dokončena rekonstrukce bývalých havířovských jeslí na stacionář pro hendikepované klienty Santé. K budově patří i velká zahrada, která je ale v zanedbaném stavu. Technické služby se postaraly o nový mobiliář a v březnu začnou samotné práce na zeleni.

Michaela Rosová, ředitelka Santé Havířov: “Zahradu jsme dávali dohromady se zahradní architektkou, se kterou jsme se radili ohledně květenství, vegetačních podmínek a podobně a hlavně, aby zahrada vyhovovala pro celou klientelu, kterou tady máme, takže i pro imobilní. Tím, že zahrada je opravdu velká, tak jsme vymysleli, že klienti budou mít i vyvýšené záhony, kde budou pěstovat bylinky."

anketa: Jak se těšíte na novou zahradu, budete tam chodit? “Jo budu tam chodit.”

anketa: “Kytičky.” Budete se starat o kytičky? “Ano budu.”

Jelikož bude na zahradě hodně keřů, či okrasných stromů, Santé chce navázat spolupráci se střední zahradnickou školou. Studenti by v rámci praxe pomáhali s údržbou zeleně. V budově stacionáře se nachází i pobočka městské knihovny, která rovněž bude zahradu využívat k různým venkovním akcím.

---

Krátké zprávy 12. 2. 2024 16.00 - 2

Ostrava hledá zhotovitele 2. etapy úprav levého břehu řeky Ostravice a jeho propojení s Havlíčkovým nábřežím. Úpravy mají trvat rok a náklady by neměly přesáhnout 55 milionů korun bez DPH.

Dotace zaměřené na oběhové hospodářství. Z Operačního programu Životní prostředí jsou jsou vyhlášeny výzvy s alokací 500 mil Kč na výstavbu a modernizaci sběrných dvorů, doplnění a zefektivnění systému odděleného sběru včetně podpory door-to-door systémů a doplňkově podpoří domácí kompostéry, RE-USE centra, vratné nádobí a obaly. Příjem žádostí je možný do 30. srpna.

---

Mladí kováři z Norska navštívili Ostravu

Čtyři studenti a jejich pedagog ze školy v norském městě Odda strávili tři týdny v ateliérech školy AVE ART Ostrava se sídlem v Hrabůvce. Absolvovali zde výuku v oboru uměleckého kovářství. Jedná se o jejich první výměnný pobyt v rámci programu Erasmus+. Studenti z Ostravy byli v Norsku před dvěma měsíci.

Umělecké kovářství zaměřené na modelování v 3D programu a projektování s cílem vyrobit kovanou mísu dle vlastního návrhu. Tohoto výukového programu školy Ave Art se v posledních třech týdnech zúčastnili 3 studenti a 1 studentka kovářství z Norska.

Eric Skaarer Jerve, výměnný student z Norska: „Určitě jsem se naučil něco nového, ano. Zdejší učitel designu, experimentoval s tím, jak s jedním materiálem můžete vyjádřit různé myšlenky."

Marek Břuska, vedoucí oboru Umělecké kovářství, AVE ART Ostrava: „Je to vlastně taková výměnná akce, abychom obohatili, jak naše studenty, tak zase jejich studenty. Každý dělá tu práci trošku jinak i když s podobným výsledkem.

Studenti z Česka už svůj výukový program v Norsku absolvovali, a to před dvěma měsíci.

Matěj Štencel, student, AVE ART Ostrava: „Zkušenost to byla výborná. Už to prostředí, ve kterém jsme byli, bylo úplně úžasné. Všude kolem hory. No a pak samotná ta kovárna, měli to úplně jinak.“

Michal Wunderlich, vyučující oboru kovář a metalldesigner, Odda Vidaregåande skule: „Pro ty mé studenty je důležité se seznámit s jiným školským systémem, protože ty systémy jsou dost rozdílné, zejména co se týče výuky řemesel.“

Během svého pobytu studenti vyrobili například takovéto kovové růže. Hlavním oříškem je je vyrobit z jednoho kusu materiálu. Výměnný program mladých kovářů s partnerskou školou z norské Oddy se uskutečnil v letošním školním roce vůbec poprvé.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
12. února 2024, 16:00

Školáci často nevědí, za co už mohou být potrestáni

Městská policie v Novém Jičíně v rámci preventivní činnosti znovu navštěvuje všechny místní základní školy. Přednášky zaměřuje na největší aktuální nešvary: komunikaci na sociálních sítích, sprejerství a chování v kolektivu spolužáků.

Teď v únoru zamířili preventisté novojičínské městské policie do Základní školy Komenského 66, mimo jiné i do páté a šesté třídy.

Ilona Majorošová, preventistka MP Nový Jičín: “V páté třídě nás trápí celkem to, že děti nevědí všechno o sprejerství, jak je to závažné. Nevědí, že když něco ukradnu v obchodě, i malého, že za to mohou být potrestány.”

žáci 5. B, ZŠ Komenského 66:

“Že by někdo kradl, aby se někam dostal do skupiny. Což je hodně špatné.”

“Že i osmileté děti způsobují škody za několik milionů.”

Velkou část přednášky se pak strážníci věnovali komunikaci na sociálních sítích a kyberšikaně.

Alena Janiš Bolomová, metodik prevence, ZŠ Komenského 66: “Prevence je základem vůbec klimatu školy a na tom si zakládáme, na pozitivní klimatu školy, s tím že samozřejmě v poslední době řešíme hodně incidentů v oblasti třeba kyberšikanování.”

Ilona Majorošová, preventistka MP Nový Jičín: “Děti pořád ještě nevědí, že všechno, co na síť dají, i jejich komunikace, je veřejná, že jim to taky může v životě ublížit.”

Rostislav Čubok, strážník MP Nový Jičín: “Co se týče sociálních sítí, udivilo mě, že si myslí, že když dělají něco špatného na sociálních sítích, že neví, že to pro ně může být trestné. Pořád si myslí, že jsou děti, že si tam mohou dělat co chtějí.”

Přednášky přizpůsobené různému věku školáků uskuteční preventisté postupně na všech místních základních školách.

---

Rekonstrukce ulice Přemyslovců je v plném proudu

V Mariánských Horách vzniká moderní městská ulice, která bude jako jedna z prvních v Ostravě vyváženě kombinovat různé způsoby dopravy a zároveň bude zelná. V těchto dnech probíhá výměna kanalizace pod vozovkou, takže je část ulice pro osobní dopravu zcela uzavřena.

Ulice Přemyslovců je velmi důležitou tepnou, která protíná Mariánské Hory a zároveň hlavní Ostravskou třídu - ulici 28. října. V současné době běží výměna kanalizace i vodovodu, který prochází přímo pod vozovkou. 

Jan Kotala, vedoucí odd. vodohospodářských staveb MMO: "Takže máme za sebou první půlrok stavby a ta pokračuje kanalizací od ulici Novoveská po ulici 28. října. Jakmile se dostaneme do ulice 28. října, budeme opačným směrem pokračovat s vodovodem.”

Po dokončení výměny inženýrských sítí začne kompletní rekonstrukce celé ulice a celková změna jejího uspořádání. Cílem je vyvážená kombinace různých druhů dopravy od chodců, přes cyklisty po auta či MHD. Vyšší bezpečnost cyklistů zajistí například omezení rychlosti na 30km/h, či vyvýšené křižovatky. 

Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: "Přínos bude obrovský, ta ulice dostane nový kabát, bude ozeleněná a bude se tam velice významně hospodařit s vodou. Voda bude z chodníků a cesty primárně odváděna na zavlažování zeleně. Dále jsou tam 4 významnější křižovatky v tom úseku. Budou vyvýšené, ale to vyvýšení bude pozvolné, aby to nerušilo občany. Původně měly být ty nájezdy z žulových kostek, ale budou z betonu, protože občané měli obavy z hluku. Od Novoveské budou zvláštní pruhy pro cyklisty. V tom stoupání bude rychlost 50 km/h, ale v tom delším rovinatém úseku bude rychlost omezena na 30 km/h a cyklisté budou ve vozovce. Bude to bezpečnější řešení pro cyklistickou dopravu."  

Ulice je pro osobní dopravu uzavřena, vjezd je povolen autobusům a záchranným složkám. Objízdná trasa je vedena po ul. Novoveské, Sokola Tůmy a ul. 28. října. V opačném směru po ul. 28. října, Novinářské a Novoveské.

Jan Kotala, vedoucí odd. vodohospodářských staveb, Magistrát města Ostravy: “Komunikace je průjezdná pro MHD a individuálně pro obyvatele ulice, případně pro zásobování místních obchodů. Pro tranzitní dopravu je ulice vždy v tom pracovním úseku uzavřena. Jakmile se dostaneme potom do fáze rekonstrukce celých těch povrchů celé ulice, která už není jenom samotný jeden jízdní pruh, ale celá šíře toho uličního profilu, tak tam se už v pracovním úseku počítá s celkovou uzavírkou pro veškerou dopravu. Vjezd bude povolen po předchozí domluvě pro zásobování místních prodejen."

Práce na inženýrských sítích by měly skončit v průběhu června a okamžitě na ně naváže rekonstrukce ulice, která potrvá zhruba do konce příštího roku. Celkové náklady jsou asi 160 milionů korun.

---

Krátké zprávy 12. 2. 2024 16.00 - 1

Šest zraněných si v neděli v noci vyžádala srážka tří aut v Ostravě-Mariánských Horách. 25řidič Škody Octavia vjel z Novinářské ulice na ulici 28. října, nedal ale přednost autům na hlavní silnici. Jeden muž byl zraněn těžce, dalších 5 středně těžce.

Zaměstnanci Liberty Ostrava stále nenastoupili do práce. Jejich nástup se znovu o týden oddaluje. Zhruba 6 tisíc zaměstnanců je doma od 22. prosince.

---

Nová hasičská zbrojnice v Břidličné

Doslova na zelené louce vyrostla během dvou let v Břidličné u Rýmařova nová hasičská zbrojnice. Pro místní dobrovolné hasiče byla již nezbytná a na její stavbu kromě obce přispělo i ministerstvo vnitra a MS kraj. Sbor dobrovolných hasičů v Břidličné absolvuje ročně téměř stovku výjezdů do širokého okolí a ve složitém terénu.

Nové prostory přinášejí hasičům moderní vybavení i lepší možnosti péče o techniku.

Petr Gazdík, velitel jednotky Břidličná: „Vážíme si toho, že tady máme montážní jámu, kde se můžou spravovat auta, vážíme si toho prostě, že jdeme do něčeho nového, do nových prostor, je tady chemická místnost.“

Jiří Patrovský, ředitel Územního odboru HZS Bruntál: „Ta dislokace je zásadní, je to JPO dvojka, s územní působností, takže já to beru jako velký dárek pro hasiče.“

Dobrovolní hasiči jsou významnou složkou i pro samotné město a to nejen pro hašení požárů.

Miroslav Kladníček (nez.), starosta Břidličné: „Oni tady také vykonávají různé dobrovolné pomocné práce, lidé si je volávají, pomáhají i snášet třeba nemocné z domu, pomáhají likvidovat vosí hnízda sršně a podobně.“

Pro stavbu zbrojnice spojili své síly město, ministerstvo vnitra i MS kraj. Ten přispěl na výstavbu částkou více než 2,5 milionu korun.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Dlouhodobě MS kraj podporuje dobrovolné hasiče, poněvadž potřebujeme mít uchovanou techniku v moderních prostorách, ale také dlouhodobě podporujeme dobrovolné hasiče v tom, aby měli kvalitní techniku.“

Radim Kuchař, generál, ředitel HZS MS kraje: „To hlavní je, pogratulovat jednotce k tomu, že získává touto novou stavbou opravdu moderní zázemí pro jednotku SDH, která je tedy opravdu důležitá, protože dneska nároky na službu dobrovolných hasičů rostou.“

---

Denní stacionář Santé bude mít novou zahradu

Nový denní stacionář Santé v Havířově-Šumbarku čeká druhá etapa rekonstrukce. Už zanedlouho začnou práce na obnově zahrady, která bude plně přizpůsobena pro imobilní klienty.

Na jaře minulého roku byla dokončena rekonstrukce bývalých havířovských jeslí na stacionář pro hendikepované klienty Santé. K budově patří i velká zahrada, která je ale v zanedbaném stavu. Technické služby se postaraly o nový mobiliář a v březnu začnou samotné práce na zeleni.

Michaela Rosová, ředitelka Santé Havířov: “Zahradu jsme dávali dohromady se zahradní architektkou, se kterou jsme se radili ohledně květenství, vegetačních podmínek a podobně a hlavně, aby zahrada vyhovovala pro celou klientelu, kterou tady máme, takže i pro imobilní. Tím, že zahrada je opravdu velká, tak jsme vymysleli, že klienti budou mít i vyvýšené záhony, kde budou pěstovat bylinky."

anketa: Jak se těšíte na novou zahradu, budete tam chodit? “Jo budu tam chodit.”

anketa: “Kytičky.” Budete se starat o kytičky? “Ano budu.”

Jelikož bude na zahradě hodně keřů, či okrasných stromů, Santé chce navázat spolupráci se střední zahradnickou školou. Studenti by v rámci praxe pomáhali s údržbou zeleně. V budově stacionáře se nachází i pobočka městské knihovny, která rovněž bude zahradu využívat k různým venkovním akcím.

---

Krátké zprávy 12. 2. 2024 16.00 - 2

Ostrava hledá zhotovitele 2. etapy úprav levého břehu řeky Ostravice a jeho propojení s Havlíčkovým nábřežím. Úpravy mají trvat rok a náklady by neměly přesáhnout 55 milionů korun bez DPH.

Dotace zaměřené na oběhové hospodářství. Z Operačního programu Životní prostředí jsou jsou vyhlášeny výzvy s alokací 500 mil Kč na výstavbu a modernizaci sběrných dvorů, doplnění a zefektivnění systému odděleného sběru včetně podpory door-to-door systémů a doplňkově podpoří domácí kompostéry, RE-USE centra, vratné nádobí a obaly. Příjem žádostí je možný do 30. srpna.

---

Mladí kováři z Norska navštívili Ostravu

Čtyři studenti a jejich pedagog ze školy v norském městě Odda strávili tři týdny v ateliérech školy AVE ART Ostrava se sídlem v Hrabůvce. Absolvovali zde výuku v oboru uměleckého kovářství. Jedná se o jejich první výměnný pobyt v rámci programu Erasmus+. Studenti z Ostravy byli v Norsku před dvěma měsíci.

Umělecké kovářství zaměřené na modelování v 3D programu a projektování s cílem vyrobit kovanou mísu dle vlastního návrhu. Tohoto výukového programu školy Ave Art se v posledních třech týdnech zúčastnili 3 studenti a 1 studentka kovářství z Norska.

Eric Skaarer Jerve, výměnný student z Norska: „Určitě jsem se naučil něco nového, ano. Zdejší učitel designu, experimentoval s tím, jak s jedním materiálem můžete vyjádřit různé myšlenky."

Marek Břuska, vedoucí oboru Umělecké kovářství, AVE ART Ostrava: „Je to vlastně taková výměnná akce, abychom obohatili, jak naše studenty, tak zase jejich studenty. Každý dělá tu práci trošku jinak i když s podobným výsledkem.

Studenti z Česka už svůj výukový program v Norsku absolvovali, a to před dvěma měsíci.

Matěj Štencel, student, AVE ART Ostrava: „Zkušenost to byla výborná. Už to prostředí, ve kterém jsme byli, bylo úplně úžasné. Všude kolem hory. No a pak samotná ta kovárna, měli to úplně jinak.“

Michal Wunderlich, vyučující oboru kovář a metalldesigner, Odda Vidaregåande skule: „Pro ty mé studenty je důležité se seznámit s jiným školským systémem, protože ty systémy jsou dost rozdílné, zejména co se týče výuky řemesel.“

Během svého pobytu studenti vyrobili například takovéto kovové růže. Hlavním oříškem je je vyrobit z jednoho kusu materiálu. Výměnný program mladých kovářů s partnerskou školou z norské Oddy se uskutečnil v letošním školním roce vůbec poprvé.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-12-02-2024-16-00