Chtěl vypálit policejní stanici, do vězení se mu ale nechce
Krajský soud v Ostravě se bude zabývat odvoláním v případu žhářského útoku na policejní oddělení v centru Havířova. Pachateli se totiž zdá tříleté vězení příliš přísným trestem.
K nebezpečnému útoku došlo loni 8. září. Před 16. hodinou přišel do budovy Obvodního oddělení Policie ČR muž s kanystry, ze kterých začal v prostoru recepce vylévat benzin. Současně křičel, že to tam zapálí. V tom mu policisté rychlým zákrokem zabránili. Policejní mluvčí vyhrocenou situaci tehdy popisovala takto:
Zlatuše Viačková, mluvčí Policie ČR MSK: “V prostorách vestibulu a recepce benzin začal rozlévat nejen po stole, koberci ale i po stěnách. Zapalovač měl připravený v kapse kalhot. Policisté na nic nečekali a ihned zareagovali. Důvodně podezřelého, aniž by stačil zapalovačem škrtnout, zpacifikovali.”
Prostor recepce byl plný benzinových výparů a k požáru stačilo málo. Na místě proto zasahovali hasiči, kteří benzin zneutralizovali a budovu vyvětrali.
Případem se nyní zabýval soud, který zohlednil vysokou nebezpečnost. Případný požár mohl mít mnoho obětí mezi policisty i civilními návštěvníky stanice. Soud také vzal v potaz problémy obžalovaného s alkoholem. Už dříve přišel kvůli řízení v opilosti o řidičský průkaz a policisté ho pod vlivem alkoholu přistihli i toho dne dopoledne. Ve zlosti a opět v opilosti se jim pak přišel mstít s benzinem na služebnu.
Jan Chowaniec, místopředseda Okresního soudu v Karviné: “Obžalovaný byl odsouzen k trestu 3 let nepodmíněně do věznice s ostrahou. Současně mu byl uložen trest propadnutí věci a ochranné léčení.”
Rozsudek není pravomocný, protože se obžalovaný odvolal ve snaze docílit mírnějšího trestu.
---
Záchranná služba musí kvůli covidu vyjíždět častěji
Zdravotnická záchranná služba MS kraje musí v posledních dnech častěji vyjíždět. Přibylo totiž pacientů s covidem, kteří si zavolají záchranku, protože se jejich stav zhoršuje. Každý takový zásah je mnohem delší, než je běžné, protože je nutná dekontaminace posádky a i sanitky. Podobná je situace v celé zemi.
Zdravotnická záchranná služba MS kraje má dlouhodobě každý den přibližně 350 výjezdů. V Posledních dnech se ale stejně jako i ve zbytku země počet zvýšil až na 400 výjezdů za 24 hodin. Zvýšení se pohybuje mezi 10 - 15 procenty.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Ze zmíněného množství řešených událostí jde denně o pět desítek pacientů, k nimž posádky ZZS MSK vyjíždějí již jako ke Covid pozitivním, především z důvodu zhoršení jejich zdravotního stavu."
To bohužel také znamená mnohem delší dobu zásahu. Celý zásahový tým totiž pracuje ve speciálních oblecích a ochranných pomůckách. Vše se pak musí dekontaminovat a to včetně zásahového vozidla. Záchranáři také spolupracují transportech covid pozitivních pacientů mezi nemocnicemi sanitkami i vrtulníky.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Z důvodu zvýšeného počtu tzv. sekundárních transportů byl provoz v Ostravě posílen o posádku určenou právě pro tyto účely."
Aktuálně jsou k dispozici navíc využívány také čtyři pohotovostní týmy specificky určené pro zásahy u covid pozitivních pacientů.
---
Havířov se musí postarat o dvě pozitivní ženy bez domova
Sociální služby v Havířově musely přizpůsobit nízkoprahové centrum na Šumbarku pro izolaci dvou pozitivních žen bez domova. Ty budou 14 dnů pod dozorem. Sociální služby věří, že se nákaza nebude mezi těmito lidmi dále šířit.
Stalo se to, s čím Sociální služby v Havířově počítaly, že může nastat. Nízkoprahové centrum na Šumbarku slouží lidem bez domova, nyní se z něho stala covid jednotka.
10. března Krajská hygienická stanice sociální služby informovala, že eviduje dvě pozitivní ženy z Karvinska, které musí být na 14 dní izolovány. Ihned se spustil proces vytvoření provizorních lůžek, zajištění celodenní stravy, ochranných pomůcek.
Michal Fabian, vedoucí služby NDC: "Docházejí tam pracovníci v pravidelných cyklech a kontrolují zdravotní stav, dotazují se i těch osob, jestli něco nepotřebují. Kamerový systém je zajištěn. Můžeme se podívat, nahlédnout, co se tady děje a na druhou stranu městská policie přislíbila, že tady bude jezdit a bude to monitorovat.”
Nízkoprahové denní centrum ale primárně slouží pro lidi bez domova, kteří tam přes den nacházejí azyl.
Michal Fabian, vedoucí služby NDC: "My jsme teď ten provoz nízkoprahového denního centra přesunuli do blízkého objektu kontaktního a poradenského centra. Ten provoz tam probíhá současně. A v tomto objektu je primárně v tuto chvíli zajištěná možnost pobytu v kontaktní místnosti, možnost poskytování nějaké intervence, poradenství a samozřejmě i hygienický a potravinový servis zůstává zachován.”
Sociální služby doufají, že se nákaza mezi lidmi bez domova nebude šířit.
---
Technické služby začnou opravovat silnice po zimě
Děr a výtluků je po letošní zimě mnohem více. Jejich opravy, které v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz začnou už v příštích dnech, se tak prodraží a také protáhnou. Vyžádají si o zhruba jeden milion více.
V Moravské Ostravě a Přívozu už mají vše připraveno na opravy silnic a chodníků po zimě. Technické služby už mají plán oprav i vysoutěžený materiál. Teď už se čeká jen na to, až obalovny zahájí provoz.
David Witosz, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Máme asfaltobeton i recykláty vysoutěženy. Asfaltobeton dokonce za nižší cenu než minulý rok, Nejhorší je zejména tam, vidíme tu vozovku za mnou na ulici Trocnovská, kde vlastně ta vozovka není z jednoho, dá se říct, koberce.”
V obvodu ročně opraví až 24 tisíc metrů čtverečních silnic a chodníků. Letos jich vzhledem k mrazivé zimě bude ještě více. Opravy děr a výtluků technické služby provádí dvěma způsoby.
Petr Smoleň, ředitel TS Moravská Ostrava a Přívoz: “Jedna je klasická technologie, kdy předchází té samotné opravě nějaký ořez a vybourání toho výtluku. Používáme i druhou metodu, a tou je vlastně metoda ohřevu plynovým infraohřevem. Ta technologie je sice pomalejší, ale je výrazně levnější.”
Zatím to vypadá, že by opravy mohly začít už po 22. březnu.
Petr Smoleň, ředitel TS Moravská Ostrava a Přívoz: “Většinou je ukončujeme do léta a letos spíš předpokládáme, že ukončíme kompletně opravy až koncem léta."
Technické služby ale neopravují jen silnice a chodníky, ale také dlažby a obrubníky a na starost mají i údržbu vodorovného i svislého dopravního značení.
---
Nemocnice otevřela centrum pro léčbu endometriózy
Nemocnice ve Frýdku-Místku zahájila začátkem roku provoz nového Centra pro léčbu endometriózy. Zapojila se totiž do sítě specialistů, kteří se tímto chronickým onemocněním zabývají. To bohužel postihuje stále větší počet žen a znemožňuje jim otěhotnění.
Problémy s početím má dnes bohužel stále více mladých párů. Příčin může být mnoho, jednou z nich na straně žen například i onemocnění zvané endometrióza.
Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "To onemocnění se udává v literatuře, že postihuje každou desátou ženu v reprodukčním věku, což znamená 10 procent žen."
Lékaři se s tímto onemocněním setkávají už téměř denně, má zatím ne úplně jasný původ a zdá se, že jde vždy o souběh více faktorů.
Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "Jako nejpravděpodobnější se zdá faktor retrográdní menstruace, což pro laiky znamená to, že vždycky část menstruační krve přes vejcovody odejde do dutiny břišní a pokud klientka nebo pacientka nemá dobrou imunitu, tak ty buňky, které pocházejí z dutiny děložní, nejsou v dutině děložní zničeny a dochází tak k jejich růstu."
To většinou způsobí chronický zánět, který vede následně k velké bolesti, což je také nejčastější důvod, proč ženy vyhledávají lékaře. Nemocnice ve Frýdku-Místku proto začátkem tohoto roku zprovoznila speciální Centrum pro léčbu endometriózy.
Jana Březinová, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V naší nemocnici máme veškerou specializaci, která se věnuje tomuto onemocnění a léčbě endometriózy. Máme tady skvělou diagnostiku, současně s magnetickou rezonancí a ochotné skvělé lékaře."
Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "Kromě toho, že nabízí služby naše jako operatérů, tak nabízí služby i pro klientky, které si neví rady stran otěhotnění, takže nabízíme tam centra IVF, jsou tam služby rehabilitace, služby alternativní medicíny, což znamená homeopatie nebo akupunktura a velice důležitá je i nabídka lékařů, kteří se starají o bolest."
Podrobnosti o novém centru najdou ženy na webových stránkách Nemocnice ve Frýdku-Místku.
Martin Němec, primář gynekologicko-porodnického oddělení NemFM: "Každý specialista, který se do našeho centra zapojil, tam má svůj kontakt a klientky ho můžou přímo kontaktovat. Další informace o tomto onemocnění mohou klientky najít na našem facebooku, který jsme založili loni. Jmenuje se Endometrióza Morava a je to vlastně lékařsky vedená skupina, která je schopná a ochotná velice reagovat na dotazy klientek a eventuálně umožnit jim objednání v našem centru."
V literatuře se udává, že průměrná doba od vzniku příznaků ke stanovení diagnózy trvá 5 až 11 let. Proto je v takových případech důležité obrátit se přímo na specialisty.
---