Těžba na Dole ČSM se prodlouží prozatím o půl roku
Na Dole ČSM se konal tiskový brífink, kterého se zúčastnilo vedení společnosti, zástupci odborů a náměstek ministra financí. S jistotou lze říct, že těžba bude pokračovat o dalšího půl roku. Následná analýza má ukázat možnosti těžby až do roku 2025.
Těžba černého uhlí na dvou šachtách Dolu ČSM měla být ukončena na konci tohoto roku. Nyní se vedení společnosti dohodlo s ministerstvem financí, že se těžba prodlouží.
Roman Binder, náměstek ministra financí: "Představenstvo OKD v pátek schválilo pokračování těžby do druhého kvartálu roku 2023 tak, jak se diskutovalo, jestli ten konec bude na konci roku 2022, nebo tam bude nějaké protažení v těch prvních měsících příštího roku. Toto rozhodnutí představenstvo udělalo.”
Ministerstvo nyní požaduje po společnosti, aby zpracovala analýzu možného pokračování těžby až do roku 2025, a to z důvodu energetické bezpečnosti v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině.
Roman Sikora, předseda představenstva OKD: “Zpracovat takovou analýzu není jednoduché. Je to současná cena uhlí, která nemusí v cílovém roce být na takové úrovni, jako je dnes. Je to mezinárodní politická situace, která nahrává, nenahrává konkurenčním dodavatelům na území ČR v oblasti koksovatelného a energetického uhlí, jsou to zaměstnanci. Je to celá řada báňsko geologických a především ekonomických vlivů, které musíme v naší studii posoudit.”
Analýzu by společnost chtěla mít zpracovanou do konce června.
---
Opava zachránila Slezský FC před krachem
Město Opava uvolnilo opavskému fotbal celkem 10 milionů korun. Tolik peněz totiž Slezskému FC chybí k tomu, aby dohrál sezonu. Město je majoritním vlastníkem klubu a už před měsícem tam poslalo bezúročnou půjčku. Tyto finanční injekce zachránily klub před krachem.
S požadavkem na poskytnutí financí půjčky předstoupil před zastupitele předseda představenstva Slezského FC už před měsícem. Chybějící peníze v rozpočtu připsal na vrub výpadku příspěvku z UEFA či chybějícímu příjmu ze vstupného v době covidu. Zastupitelé tenkrát zvedli ruku pro dva miliony korun. Teď jednali o dalších osmi.
Zdeněk Viktorin, předseda představenstva, Slezský FC Opava: „Potřebujeme peníze převážně na mzdové náklady hráčů, realizačního týmu, zaměstnanců. Jde také o režie na cestování k zápasům.“
Samotnému schvalování příspěvku předcházela několika hodinová diskuse. Nakonec si zastupitelé podmínili půjčku dodatkem, že bude umořována 30% z výnosu prodeje hráčů.
Hana Brňáková (Piráti & Opavané ), členka Zastupitelka města Opavy: „My nechceme jen tak nechat schválit zase nějaké další peníze. My chceme vidět i nějaké záruky, nastavené kontrolní mechanismy.“
Půjčka, pro kterou opavští zastupitelé zvedli ruku, zachránila klub před krachem.
Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy: „Půjčka ve výši 8 milionů klub zachrání do 30.6. Klub může dohrát soutěž a v červnu uvidíme, co dál.“
Město Opava je majoritním vlastníkem klubu od roku 2005 a snaží se jej dlouhodobě prodat. Ale nedaří se to. Vedení klubu teď má do léta zastupitelům předložit plán, jak získat peníze na provoz.
---
Zprávy krátké, 12. 4. 2022, 1
Krajští dopravní policisté v úterý opět vyrazili na jednu z preventivních akcí. Tentokrát se zaměřili na přetížená nákladní auta a kamiony. Ty mají na svědomí vyjeté koleje, které trápí řidiče napříč celým regionem.
Petr Štencl, vedoucí Dopravní policie MS kraje: "Můžeme se setkat s kamiony, které jsou převáženy i o více než 10 tun. To vozidlo se pak chová úplně jinak v zatáčkách, brzdná dráha je delší. V neposlední řadě nám to ničí pozemní komunikace."
---
Revitalizace rybníku Pašůvka je před dokončením
Český rybářský svaz pro Severní Moravu a Slezsko investoval zhruba šest milionů korun do revitalizace rybníka Pašůvka nedaleko Havířova. Ten bude následně sloužit pro odchov mladých ryb do dalších revírů. Přes zimu budou moci na rybníce děti opět bruslit.
Takto vypadal ještě před pár lety rybník Pašůvka, který se nachází na rozhraní Horní Suché a Havířova. Místní organizace neměla na jeho údržbu a revitalizaci finance. Rybník byl proto převeden pod správu Českého rybářského svazu pro Severní Moravu a Slezsko. Vyčištění plochy, zpevnění břehů, byl ale nelehký úkol. Po opětovném napuštění rybníka následně ukáže čas, jakým rybám se bude ve vodní ploše dařit.
Rostislav Trybuček, jednatel, Český rybářský svaz pro Severní Moravu a Slezsko: "Takže buď malá, ranná stádia, třeba do roku, co nebude atraktivní pro pytláctví, protože to neuhlídáte. Když se nám nebude dařit ostroretka, parma, tak zkusíme candáta s nějakou doprovodnou rybou. Obhospodařujeme asi 4 800 hektarů ploch a toků, takže ten zarybňovací plán, který my plníme, je v řádech 32 milionů ročně do našich revírů vysazeno násad a tohle bude jen zlomek."
Svaz chce vyjít vstříc i místním obyvatelům a neplánuje chov ryb přes zimu.
anketa: "Konečně se s tím začalo něco dělat, vypadalo to hrozně. Uvidíme, bude to lepší, jestli tady budou moci i děti bruslit zase, jako to bylo kdysi.”
Revitalizace rybníka Pašůvka by měla být dokončena nejpozději v květnu.
---
V Lumpíkově mají kurzy češtiny pro obyvatele Ukrajiny
Rodinné a vzdělávací centrum Lumpíkov ve Frýdku-Místku pořádá pravidelné kurzy češtiny pro obyvatele Ukrajiny. O výuku je velký zájem a s jejím zajištěním pomohli i dobrovolníci. V centru také ukrajinským maminkám hlídají malé děti a zároveň jim chtějí pomoci si najít práci.
Lékařka, právnička, zdravotní sestra nebo dokonce designérka baletních šatů. To je jen malý výčet mnoha profesí, které zastávali na Ukrajině účastnice kurzu češtiny:
Ludmila, účastnice kurzu češtiny: "Já jsem Ludmila. Jsem z Ukrajiny. Z Charkova. Já jsem byla doktorka na Ukrajině."
Bohdan, účastník kurzu češtiny: "Já jsem Bohdan, já jsem z města Charkov, já jsem byl student medicíny na Ukrajině."
Julia, účastnice kurzu češtiny: "Já jsem Julia, jsem z Kyjeva z Ukrajiny. Já jsem byla turistická průvodkyně."
Výuku češtiny ve Frýdku-Místku pro zájemce zorganizovalo centrum Lumpíkov.
Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Jde jim to skvěle. Jsou fakt hodně šikovní a jde vidět, že trénují, snaží se a dělají to s velkým zájmem. Řekla bych, že jsou spíš mladší, takto obecně do těch 30 až 40 let. Máme tu i hodně studentů, kteří k nám chodí. Takže nejmladšímu je asi takových 10 a nejstarší babičce je tady, nechce mi to říct, ale třeba 60 až 70 let."
Julia, účastnice kurzu češtiny: "Některá slova jsou stejná jako v ukrajinštině. Češtině rozumíme asi tak ze 30 až 40 procent, ale neumíme mluvit."
Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Oni hodně rozumí, ale méně mluví, takže je důležité se naučit teďka ty slovíčka a trošku se rozmluvit. Ale na to, že máme třetí lekci, tak už zvládají v pohodě tu základní komunikaci a rozumí, že mají něco přečíst, něco vysvětlit, něco napsat."
Celá tato iniciativa je možná díky dobrovolníkům z Frýdku-Místku a okolí, kteří nakoupili učebnice a přispěli na školní potřeby.
Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Kromě češtiny, kde máme 40 lidí, kteří nám teďka dochází na kroužky, tak máme hlídání dětí. Pro ty maminky, které se tady učí. Anebo i pro ostatní. Můžou to využít vždycky od pondělí do čtvrtka od 8:30 do 11:30. Zároveň se jim snažíme najít práci, protože máme kontakty na zaměstnavatele tady v okolí."
Zájem o výuku češtiny je obrovský a centrum chystá otevření i dalších kurzů, které budou probíhat večer.
---
Zprávy krátké, 12. 4. 2022, 2
Park and ride parkoviště v terminálu Hranečník v Ostravě projde úpravou a rozšířením. Tím se navýší parkovací kapacita o 86 míst. Lidé tam mohou odstavit své auto a do centra nebo dalších částí Ostravy se dostat veřejnou dopravou.
Ostrava-Poruba má k dispozici novou krajinářsko-architektonickou studii proměny tamního zámeckého parku. Vytvořil ji vítěz architektonické soutěže - společnost LABAK. Proměna parku proběhne v deseti etapách. Jako první by mělo být řešeno okolí rybníku, historická část parku a zelená plocha v blízkosti fary.
---
Předškoláci si zápisy užili, na řadě jsou ti z Ukrajiny
Standardních zápisů do prvních tříd se po dvou letech dočkali letošní předškoláci i učitelé. Do základních školy v Novém Jičíně dorazilo necelých 300 dětí. Ještě v červnu proběhne druhé kolo zápisů pro děti z Ukrajiny.
Zápisy do 1. tříd se v novojičínských základních školách konaly po dvouleté pauze nejen formou vyplněných formulářů, ale děti si slavnostní den užily se vším všudy.
Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Jsme skutečně rádi, že můžeme děti přivítat ve škole, protože tím ta škola žije. D2ti se vlastně připraví na to, že jdou do velké školy.”
Pedagogové tak mohli opět děti vyzkoušet, zda správně určí první hlásku ve slově, zda umí počítat do deseti nebo poznat geometrické tvary.
předškoláci:
“Počítala jsem a poznává tvary.”
“Napočítám hodně, i více než do dvaceti.”
“Připravovala jsem se ve školce, procvičovali jsme si ruku, dělali jsme úkoly a také jsme hodně kreslili, ať se ta ruka uvolní.”
K zápisům do 1. tříd se v Novém Jičíně dostavilo zhruba 290 dětí. Další tu očekávají ve druhém kole, 8. června, které bude určeno dětem z Ukrajiny.
Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “K dnešnímu dni evidujeme ve městě od 4 do 15 let celkem 48 ukrajinských dětí. Z toho velká většina už je v současné době v mateřské školce, a zbývající děti jsou už i na základní škole, možná jen asi 10 nebo 12 dětí ještě není v základní škole. Jinými slovy, tento počet nás absolutně nemůže zaskočit.”
Informace o zápisech pro ukrajinské děti jsou na webu města pod žluto modrou dlaždicí.
---