Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na rozpočet dopadnou kvůli pandemii úsporná opatření
  • Deváťáci přivítali možnost vrátit se zpátky do lavic
  • První neziskové organizace v Ostravě získaly podporu
  • Během opatření se značně zvýšil svoz odpadu
  • Stojany s dezinfekcí zůstanou na Jihu nastálo
  • Ve Frýdku-Místku vznikne unikátní dětské hřiště

Na rozpočet dopadnou kvůli pandemii úsporná opatření

Opavští zastupitelé na svém zasedání bilancovali koronavirovou krizi. Přestože ztráty ještě nejsou sečtené, už nyní je jasné, že peníze v městské kase chybět budou. Šetřit se bude nejen na provozu magistrátu, náklady budou muset redukovat také městské společnosti – jako třeba dopravní podnik nebo technické služby.

Zastupitelé, kteří přišli na jednání, si u vstupu museli nechat změřit teplotu a vydesinfikovat ruce. Hned v úvodu přednesl primátor rekapitulaci opatření, která město muselo kvůli pandemii přijmout. Krizový štáb denně zasedal, aby zajistil např. dostatek ochranných pomůcek, desinfekce, dále provoz krizových linek či dodávku potravin seniorům. Jak nákladná tato opatření byla se zatím neví. Jasné ale je, že se musí začít šetřit.

„Já už jsem zadal všem odborům magistrátu, příspěvkovým organizacím a obchodním společnostem města, aby přepracovali rozpočet letošního roku. Tak,aby ušetřili 13% nákladů,“ říká primátor Tomáš Navrátil (ANO).

Ztráty pomalu sčítají také příspěvkové organizace města např. dopravní podnik zrušil na měsíc a půl jízdné, kulturní organizace OKO zavřela pro návštěvníky výstavní prostory. Podle vedení města chybí jen na příjmové straně rozpočtu asi 33 milionů korun. Výdaje zatím vyčísleny nejsou.

„Určitě budeme proto, aby se dále investovalo v rozumné míře a na rozumné projekty. Ale musíme se vrátit k investicím a říci si, co je nezbytné a kde budeme muset šetřit,“ říká opoziční zastupitel Marek Veselý (ODS).

Další peníze, 10 mil. korun, poputuje formou finanční pomoci podnikatelům, kteří museli zavřít své provozovny, město jim také přispěje na nájem obecních prostor.

Jaký dopad bude mít koronavirová krize na rozpočet města bude známé v červenci. Jisté je, že chybě budou desítky milionů korun.

---

Deváťáci přivítali možnost vrátit se zpátky do lavic

Deváťáci se mohli vrátit do škol kvůli přípravě na přijímací zkoušky. Výuka má podobu konzultačních hodin a účast na nich je dobrovolná. Učitelé museli zájemce rozdělit do skupin po patnácti, aby se navzájem nepotkávali.

11.května se otevřely školy pro žáky a studenty posledních ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol pro účely přípravy na maturitní a závěrečné zkoušky a také pro deváťáky kvůli přípravě na přijímací řízení. Jejich účast je dobrovolná.

Na jedné z největších karvinských škol, na ZŠ Dělnická, využilo možnost účastnit se konzultačních hodin až 80 procent všech deváťáků.

"Vzniklo tím pádem pět skupin, které se nesmí potkávat při vstupu do školy, výstupu ze školy, během výuky, přestávky ani během školního stravování," řekl Petr Juras, ředitel ZŠ a MŠ Dělnická.

"Děti chodí do školy na 2x 60 minut, kdy máme češtinu, potom se to střídá s matematikou. V češtině jedeme přijímačkové testy. Kde vznikne nějaký problém, tam se zastavíme, rozebereme, ať mají tu konzultaci, co jim nejde, ať si vysvětlíme. V té online výuce se to taky dalo, ale ten osobní kontakt je o něco lepší," upřesnila učitelka Stanislava Bandorová.

Přijímačky na střední školy se uskuteční 8 a 9 června.

"Jsme rádi, že žáci využili této možnosti, protože tato konzultace dá o hodně víc než výuka na dálku." dodal ředitel.

Od 25. května by měli nastoupit do škol žáci prvního stupně. Podle zjištění není ale o tuto možnost takový zájem, třeba v této škole využije této možnosti jen zhruba 20 procent žáků. Stále je ale prioritní distanční výuka nebo-li výuka na dálku.Samozřejmostí je dodržování hygienicko -epidemiologických opatření.

---

První neziskové organizace v Ostravě získaly podporu

Jak už jsme vás informovali, Ostrava se snaží pomáhat nejen podnikatelům postiženým opatřeními státu, ale od minulého týdne už mohou o peníze žádat i neziskové organizace. V úterý schválila rada města pomoc pro první žadatele.

Ostrava vyhlásila program na podporu neziskového sektoru  zasaženého opatřeními státu proti šíření pandemie 5. května. O 20 tisíc korun mohou žádat organizace pracující v oblasti kultury, sportu, školství a vzdělávání, sociální péče, zdravotnictví, prevence kriminality, protidrogové prevence, podpory osob s hendikepem, volnočasových aktivit a rodinné politiky. Uplynul týden a rada města schválila první příspěvky. "První týden jsme dostali 28 žádostí a z toho jsme pozitivně vyhověli 20ti žádostem za 400 tisíc korun. Byly to hlavně spolky, které pracují s dětmi, jak v oblasti vzdělávání, tak v oblasti sportu. Máme tam i jedno amatérské divadlo," popisuje náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

Z 28 žádostí jich rada města 8 vyřadila, protože nesplnily některou z podmínek. Čerpají například celoroční dotace nebo nefungují rok. Mezi podpořenými je také organizace Collieri Srdcem, která zapojuje do sportu handicapované, seniory, ale vede ke sportu i děti a mládež. "Ten start a začátek bude o něco lehčí, protože nám zůstaly nějaké náklady, které jsme museli i po dobu uzavření hradit. Určitě to bereme jako plus a jsme rádi," řekla za organizaci Collieri Srdcem Stanislava Panáková.

Žádosti mohou zájemci i nadále podávat elektronicky i poštou prostřednictvím jednoduchého formuláře
zveřejněného na webu města Ostravy www.ostrava.cz/pomocneziskovkam. Vedení města také vzkazuje organizacím, které podporuje celoročně, že dotace dostanou v plném rozsahu. 

---

Během opatření se značně zvýšil svoz odpadu

Popeláři jsou v jednom kole, protože během opatření se značně zvýšil svoz odpadu. Například v Havířově odhadují Technické služby nárůst až o 25 %. Pozitivní je, že lidé se snaží i nadále třídit.

Kvůli zavřeným restauracím a školám se lidé více stravují doma. To se samozřejmě projevilo i na množství vyprodukovaného odpadu.

Objem se zvýšil u směsného odpadu, ale také u platů, skla i papíru. Popelářské vozy nyní svážejí odpad až do večera, a to i v sobotu.

"Naše společnost v rámci možností se snaží tento odpad svážet. Bohužel, ne vždy se nám to povede. Svůj podíl na tom mají i vozidla zaparkovaná tam, kde naše popelářské auta nemůžou projet. A ten nárůst odpadu je znatelný nejen u separačních nádob, ale i odpadkových košů,” řekla za Technické služby Havířov Iveta Slimáčková.

Objem odpadu se zvýšil o zhruba 25 %, což se projeví i v nákladech. Technické služby oceňují, že se lidé snaží i v této době odpad třídit. I když se zhoršila kvalita.

"Odběr máme, tam máme dlouhodobě smlouvy na odběr. To zpracování už je složitější, musíme si i nárazově vypomáhat externími službami. Ta kvalita je zhoršená, ale i přesto patří lidem dík za to, že pořád třídí a snaží se,” dodal projektový manažer společnosti Václav Zyder.

Město zaznamenalo v posledních měsících i vyšší objem v nádobách na jedlé oleje a tuky.

---

Stojany s dezinfekcí zůstanou na Jihu nastálo

Radnice Ostravy-Jihu si pořídila nášlapné stojany s dezinfekcí. Celkem jich má k dispozici 10 a lidé je mohou využívat nejen u hlavního vstupu na úřad, ale také v domovech s pečovatelskou službou, v K-Triu nebo i v sídle Technických služeb Ostrava-Jih.

Obvod Ostrava-Jih má další vychytávku na ochranu zdraví svých občanů. Nášlapné stojany s dezinfekcí, která se bude pravidelně doplňovat. Na vybraných místech už zůstanou nastálo, tedy nejen v době nouzového stavu. “Funguje naprosto jednoduchým způsobem. Po našlápnutí si člověk opláchne ruce dezinfekcí. Dalším krokem, který městský obvod učinil bylo, že jsme vydali květnové Jižní listy se speciální přílohou. Ta spočívá v tom, že v obalených Jižních listech lidé najdou ještě dvě jednorázové roušky pro své použití,” uvádí Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih

Jeden stojan mají lidé k dispozici také v kulturním domě K-trio, který je od pondělka po mnoha týdnech opět v provozu. “Radnice nám tady také dala dezinfekční stroj, jak vidíte. Lidé jej využívají hojně, vždy při příchodu dezinfikují ruce a pokračují dále. Od dnešního dne také běží kino Luna. Komorní klub ještě prozatím zůstává uzavřen. Od příštího týdne také otevřeme zahrádku restaurace K-trio a zahrádku kina Luna,” dodává Klára Žídková, manažer pro program a marketing

V K-triu a také v kině Luna si už můžete zakoupit i novou knihu s názvem Ostrava-Jih v časech 2. světové války, kterou radnice vydala v rámci 75.výročí od osvobození Ostravy.

---

Ve Frýdku-Místku vznikne unikátní dětské hřiště

Ve Frýdku-Místku vyroste unikátní dětské hřiště. Vedle klasických herních prvků bude mít jako jediné ve městě trampolíny. Stavba za více jak pět milionů korun začne v polovině května.

V Nejbližších dnech začne ve Frýdku-Místku výstavba nového dětského hřiště.  Vznikne ve vnitrobloku ulic Kolaříkova, Fibichova, Ostravská a Vrchlického v Místku. Jedná se o plochu, která projde kompletní obnovou.

“O nové podobě vnitrobloku rozhodli sami obyvatelé dané lokality, a to formou dotazníkového šetření. Současné asfaltové hřiště bude vybouráno, odstraněny budou i betonové zídky, sušáky na prádlo a staré kovové herní prvky. Velká část plochy bude zatravněna a doplněna novými spojovacími chodníky. V jedné části pak vznikne zbrusu nové dětské hřiště,” uvedla mluvčí Magistrátu Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Nové dětské hřiště bude navíc první svého druhu ve městě.

„Nové dětské hřiště bude unikátní. Jako první ve městě bude mít zbrusu nový herní prvek, který na žádném hřišti ve městě není, a to trampolínu zapuštěnou do terénu. Na hřišti budou hned dvě. Samozřejmě nebude chybět pískoviště, závěsné i pružinové houpačky, houpací hnízdo, kolotoč a prolézací herní sestava s klouzačkou. Povrch hřiště pod herními prvky bude z barevné z lité pryže, která tlumí náraz a v případě pádu snižuje riziko poranění. Hřiště bude také oploceno a bude uzamykatelné, jako již většina hřišť ve městě,“ řekl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Práce by měly začít v polovině května. Provádět je budou Technické služby. Nové hřiště vyjde na necelých 5 milionů 400 tisíc korun.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
12. května 2020, 17:00

Na rozpočet dopadnou kvůli pandemii úsporná opatření

Opavští zastupitelé na svém zasedání bilancovali koronavirovou krizi. Přestože ztráty ještě nejsou sečtené, už nyní je jasné, že peníze v městské kase chybět budou. Šetřit se bude nejen na provozu magistrátu, náklady budou muset redukovat také městské společnosti – jako třeba dopravní podnik nebo technické služby.

Zastupitelé, kteří přišli na jednání, si u vstupu museli nechat změřit teplotu a vydesinfikovat ruce. Hned v úvodu přednesl primátor rekapitulaci opatření, která město muselo kvůli pandemii přijmout. Krizový štáb denně zasedal, aby zajistil např. dostatek ochranných pomůcek, desinfekce, dále provoz krizových linek či dodávku potravin seniorům. Jak nákladná tato opatření byla se zatím neví. Jasné ale je, že se musí začít šetřit.

„Já už jsem zadal všem odborům magistrátu, příspěvkovým organizacím a obchodním společnostem města, aby přepracovali rozpočet letošního roku. Tak,aby ušetřili 13% nákladů,“ říká primátor Tomáš Navrátil (ANO).

Ztráty pomalu sčítají také příspěvkové organizace města např. dopravní podnik zrušil na měsíc a půl jízdné, kulturní organizace OKO zavřela pro návštěvníky výstavní prostory. Podle vedení města chybí jen na příjmové straně rozpočtu asi 33 milionů korun. Výdaje zatím vyčísleny nejsou.

„Určitě budeme proto, aby se dále investovalo v rozumné míře a na rozumné projekty. Ale musíme se vrátit k investicím a říci si, co je nezbytné a kde budeme muset šetřit,“ říká opoziční zastupitel Marek Veselý (ODS).

Další peníze, 10 mil. korun, poputuje formou finanční pomoci podnikatelům, kteří museli zavřít své provozovny, město jim také přispěje na nájem obecních prostor.

Jaký dopad bude mít koronavirová krize na rozpočet města bude známé v červenci. Jisté je, že chybě budou desítky milionů korun.

---

Deváťáci přivítali možnost vrátit se zpátky do lavic

Deváťáci se mohli vrátit do škol kvůli přípravě na přijímací zkoušky. Výuka má podobu konzultačních hodin a účast na nich je dobrovolná. Učitelé museli zájemce rozdělit do skupin po patnácti, aby se navzájem nepotkávali.

11.května se otevřely školy pro žáky a studenty posledních ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol pro účely přípravy na maturitní a závěrečné zkoušky a také pro deváťáky kvůli přípravě na přijímací řízení. Jejich účast je dobrovolná.

Na jedné z největších karvinských škol, na ZŠ Dělnická, využilo možnost účastnit se konzultačních hodin až 80 procent všech deváťáků.

"Vzniklo tím pádem pět skupin, které se nesmí potkávat při vstupu do školy, výstupu ze školy, během výuky, přestávky ani během školního stravování," řekl Petr Juras, ředitel ZŠ a MŠ Dělnická.

"Děti chodí do školy na 2x 60 minut, kdy máme češtinu, potom se to střídá s matematikou. V češtině jedeme přijímačkové testy. Kde vznikne nějaký problém, tam se zastavíme, rozebereme, ať mají tu konzultaci, co jim nejde, ať si vysvětlíme. V té online výuce se to taky dalo, ale ten osobní kontakt je o něco lepší," upřesnila učitelka Stanislava Bandorová.

Přijímačky na střední školy se uskuteční 8 a 9 června.

"Jsme rádi, že žáci využili této možnosti, protože tato konzultace dá o hodně víc než výuka na dálku." dodal ředitel.

Od 25. května by měli nastoupit do škol žáci prvního stupně. Podle zjištění není ale o tuto možnost takový zájem, třeba v této škole využije této možnosti jen zhruba 20 procent žáků. Stále je ale prioritní distanční výuka nebo-li výuka na dálku.Samozřejmostí je dodržování hygienicko -epidemiologických opatření.

---

První neziskové organizace v Ostravě získaly podporu

Jak už jsme vás informovali, Ostrava se snaží pomáhat nejen podnikatelům postiženým opatřeními státu, ale od minulého týdne už mohou o peníze žádat i neziskové organizace. V úterý schválila rada města pomoc pro první žadatele.

Ostrava vyhlásila program na podporu neziskového sektoru  zasaženého opatřeními státu proti šíření pandemie 5. května. O 20 tisíc korun mohou žádat organizace pracující v oblasti kultury, sportu, školství a vzdělávání, sociální péče, zdravotnictví, prevence kriminality, protidrogové prevence, podpory osob s hendikepem, volnočasových aktivit a rodinné politiky. Uplynul týden a rada města schválila první příspěvky. "První týden jsme dostali 28 žádostí a z toho jsme pozitivně vyhověli 20ti žádostem za 400 tisíc korun. Byly to hlavně spolky, které pracují s dětmi, jak v oblasti vzdělávání, tak v oblasti sportu. Máme tam i jedno amatérské divadlo," popisuje náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

Z 28 žádostí jich rada města 8 vyřadila, protože nesplnily některou z podmínek. Čerpají například celoroční dotace nebo nefungují rok. Mezi podpořenými je také organizace Collieri Srdcem, která zapojuje do sportu handicapované, seniory, ale vede ke sportu i děti a mládež. "Ten start a začátek bude o něco lehčí, protože nám zůstaly nějaké náklady, které jsme museli i po dobu uzavření hradit. Určitě to bereme jako plus a jsme rádi," řekla za organizaci Collieri Srdcem Stanislava Panáková.

Žádosti mohou zájemci i nadále podávat elektronicky i poštou prostřednictvím jednoduchého formuláře
zveřejněného na webu města Ostravy www.ostrava.cz/pomocneziskovkam. Vedení města také vzkazuje organizacím, které podporuje celoročně, že dotace dostanou v plném rozsahu. 

---

Během opatření se značně zvýšil svoz odpadu

Popeláři jsou v jednom kole, protože během opatření se značně zvýšil svoz odpadu. Například v Havířově odhadují Technické služby nárůst až o 25 %. Pozitivní je, že lidé se snaží i nadále třídit.

Kvůli zavřeným restauracím a školám se lidé více stravují doma. To se samozřejmě projevilo i na množství vyprodukovaného odpadu.

Objem se zvýšil u směsného odpadu, ale také u platů, skla i papíru. Popelářské vozy nyní svážejí odpad až do večera, a to i v sobotu.

"Naše společnost v rámci možností se snaží tento odpad svážet. Bohužel, ne vždy se nám to povede. Svůj podíl na tom mají i vozidla zaparkovaná tam, kde naše popelářské auta nemůžou projet. A ten nárůst odpadu je znatelný nejen u separačních nádob, ale i odpadkových košů,” řekla za Technické služby Havířov Iveta Slimáčková.

Objem odpadu se zvýšil o zhruba 25 %, což se projeví i v nákladech. Technické služby oceňují, že se lidé snaží i v této době odpad třídit. I když se zhoršila kvalita.

"Odběr máme, tam máme dlouhodobě smlouvy na odběr. To zpracování už je složitější, musíme si i nárazově vypomáhat externími službami. Ta kvalita je zhoršená, ale i přesto patří lidem dík za to, že pořád třídí a snaží se,” dodal projektový manažer společnosti Václav Zyder.

Město zaznamenalo v posledních měsících i vyšší objem v nádobách na jedlé oleje a tuky.

---

Stojany s dezinfekcí zůstanou na Jihu nastálo

Radnice Ostravy-Jihu si pořídila nášlapné stojany s dezinfekcí. Celkem jich má k dispozici 10 a lidé je mohou využívat nejen u hlavního vstupu na úřad, ale také v domovech s pečovatelskou službou, v K-Triu nebo i v sídle Technických služeb Ostrava-Jih.

Obvod Ostrava-Jih má další vychytávku na ochranu zdraví svých občanů. Nášlapné stojany s dezinfekcí, která se bude pravidelně doplňovat. Na vybraných místech už zůstanou nastálo, tedy nejen v době nouzového stavu. “Funguje naprosto jednoduchým způsobem. Po našlápnutí si člověk opláchne ruce dezinfekcí. Dalším krokem, který městský obvod učinil bylo, že jsme vydali květnové Jižní listy se speciální přílohou. Ta spočívá v tom, že v obalených Jižních listech lidé najdou ještě dvě jednorázové roušky pro své použití,” uvádí Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih

Jeden stojan mají lidé k dispozici také v kulturním domě K-trio, který je od pondělka po mnoha týdnech opět v provozu. “Radnice nám tady také dala dezinfekční stroj, jak vidíte. Lidé jej využívají hojně, vždy při příchodu dezinfikují ruce a pokračují dále. Od dnešního dne také běží kino Luna. Komorní klub ještě prozatím zůstává uzavřen. Od příštího týdne také otevřeme zahrádku restaurace K-trio a zahrádku kina Luna,” dodává Klára Žídková, manažer pro program a marketing

V K-triu a také v kině Luna si už můžete zakoupit i novou knihu s názvem Ostrava-Jih v časech 2. světové války, kterou radnice vydala v rámci 75.výročí od osvobození Ostravy.

---

Ve Frýdku-Místku vznikne unikátní dětské hřiště

Ve Frýdku-Místku vyroste unikátní dětské hřiště. Vedle klasických herních prvků bude mít jako jediné ve městě trampolíny. Stavba za více jak pět milionů korun začne v polovině května.

V Nejbližších dnech začne ve Frýdku-Místku výstavba nového dětského hřiště.  Vznikne ve vnitrobloku ulic Kolaříkova, Fibichova, Ostravská a Vrchlického v Místku. Jedná se o plochu, která projde kompletní obnovou.

“O nové podobě vnitrobloku rozhodli sami obyvatelé dané lokality, a to formou dotazníkového šetření. Současné asfaltové hřiště bude vybouráno, odstraněny budou i betonové zídky, sušáky na prádlo a staré kovové herní prvky. Velká část plochy bude zatravněna a doplněna novými spojovacími chodníky. V jedné části pak vznikne zbrusu nové dětské hřiště,” uvedla mluvčí Magistrátu Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Nové dětské hřiště bude navíc první svého druhu ve městě.

„Nové dětské hřiště bude unikátní. Jako první ve městě bude mít zbrusu nový herní prvek, který na žádném hřišti ve městě není, a to trampolínu zapuštěnou do terénu. Na hřišti budou hned dvě. Samozřejmě nebude chybět pískoviště, závěsné i pružinové houpačky, houpací hnízdo, kolotoč a prolézací herní sestava s klouzačkou. Povrch hřiště pod herními prvky bude z barevné z lité pryže, která tlumí náraz a v případě pádu snižuje riziko poranění. Hřiště bude také oploceno a bude uzamykatelné, jako již většina hřišť ve městě,“ řekl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Práce by měly začít v polovině května. Provádět je budou Technické služby. Nové hřiště vyjde na necelých 5 milionů 400 tisíc korun.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-12-05-2020-17-00