Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • DPS Harmonie je skvostem Poruby
  • Archeologové našli 6000 let staré kostry
  • Lidé v Horní Suché mají radost z nového dětského hřiště
  • Parkoviště dostalo vodorovné dopravní značení
  • Poruba na tři dny ožila festivalem Cirkulum

DPS Harmonie je skvostem Poruby

V Ostravě-Porubě slavnostně otevřeli Dům s pečovatelskou službou Harmonie na Dělnické ulici. Skončila totiž 2. etapa rekonstrukce celého komplexu, který se díky nádhernému atriu stal ozdobou Poruby.

Z původně zanedbané hospodářské budovy ve vyloučené lokalitě v Dělnické ulici se během dvou let stalo atraktivní místo k bydlení. Vznikl tady Dům s pečovatelskou službou pro seniorské páry s krásným atriem uvnitř komplexu, kde se brzy otevře i služebna MP a kavárna.

Ivo Vondrák ANO), hejtman MS kraje: “Mě nesmírně překvapilo to, že v této oblasti, kde jsem žil a vždycky tady byly jenom tyto dvouletky, nebo jak se tomu říkávalo, tak vzniklo něco takového, takže je to moc pěkné a přeji jim, ať se jim tady líbí.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: "První etapa, Dům s pečovatelskou službou už funguje od prosince loňského roku a já musím říct, že už máme úplně všechny byty k dnešnímu dni obsazeny, takže už tady není ani jediný, který by zůstal volný. Bude se sem stěhovat městská policie, my jsme domluveni, že od září už by měli plně fungovat a zároveň chceme, aby se co nejdříve nastěhovala kavárna, která by měla fungovat i pro veřejnost.”

Anketa: klienti DPS Harmonie: "Je to super tady všechno. Jak ty byty, tak zahrada. Nádhera."

"Od 1. prosince bydlíme spolu, vlastně jsme ovdověly, tak jsme si říkaly, dožijeme to spolu, tak jsme si zařídily nový byt na stáří, ať se máme dobře."

Komplex je zajímavý tím, že má zelenou střechu, která je teprve druhá v Porubě. Navíc je tady i kašna, kterých kdysi bylo v obvodu nespočet, postupem času ale bohužel zanikly, takže je jediná.

---

Archeologové našli 6000 let staré kostry

Archeologové ze Slezského zemského muzea vykopali v Neplachovicích na Opavsku 6 000 let staré kosterní pozůstatky. Jde o výjimečný objev: kosti jsou totiž velmi dobře zachované, takže mohou být podrobeny výzkumu.

V místech, kde nyní v Neplachovicích stojí nová mateřská škola bylo v době eneolitu pravěké sídliště. Odhalily to loňské nálezy drobných pracovních předmětů či keramiky v rámci záchranného průzkumu. Letos se archeologové na místo vrátili a tušili, že najdou něco víc. Zhruba tři metry pod povrchem, v jámě, která sloužila k ukládání potravin, objevili dvě zachovalé, 6000 let staré kostry.

Ondřej Klápa, dokumentátor a konzervátor, Slezské zemské muzeum, Opava: „Máme tam dva jedince. Jeden je ve standartní pohřební poloze, která je pro toto období typická, ve skrčené poloze na boku. Kdežto ta druhá je netypické poloze.“

Druhá osoba vedle zesnulého nejspíš seděla. Možná tedy v době pohřbení ještě žila. Podle prvotních odhadů se jedná o mladé jedince okolo 13 let z doby lengyelské kultury. Přesněji to ale určí analýza.

Jiří Juchelka, vedoucí odd. Archeologů, Slezské zemské muzeum, Opava: „Tento nález ne úplně kompletních koster, ale dostatečně dochovaných, je pro nás důležitý, protože my díky němu můžeme dělat řadu analýz.“

Archeologové proto odebírali vzorky zcela sterilně: ve speciálním obleku a sterilizovanými nástroji. Laboratorní výzkum pak dá odpověď na otázku, jakého věku a pohlaví jedinci byli, zda byli místní nebo odkud sem přišli.


Jiří Juchelka, vedoucí odd. Archeologů, Slezské zemské muzeum, Opava: „Je to skutečně v rámci Slezska výjimečný nález, navíc dvojice jedinců v jedné jámě související se stejným obdobím, kulturním okruhem.“

Archeologové zde prozatím prozkoumali 40 míst, kde našli také hliněné střepy, drobné pracovní i výrobní nástroje.

---

Lidé v Horní Suché mají radost z nového dětského hřiště

V Horní Suché se do místní části Podolkovice v posledních letech přistěhovalo mnoho lidí. Radnice tam chtěla postavit pro děti areál s atrakcemi. Některé pozemky ale nepatřily obci. Získat je zpět trvalo několik let.

Obyvatelé Horní Suché a zejména pak jejich ratolesti se mohou těšit z nového parku s workoutem a dětskými prvky. Kvůli majetkovým problémům sice stavba trvala několik let, ale dílo se nakonec podařilo.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "Museli jsme vyřešit odkup pozemků od čtyř dědiců místního sedláka. Všichni žijí v Anglii. Takže si dokážete představit, že to nebyla žádná legrace. Tady se 80 % obyvatelstva přistěhovalo, včetně mne. Šachty nás vyhnaly z našich domovů. Samozřejmě děti se rodí a najednou jsme zjistili, že v této části dědiny nemáme vůbec nic. Na rozdíl od všech ostatních.”

anketa: "Je to tady pěkné, není tady nuda a je to zábava. Chodím na hřiště ráda. Je tady hodně lidí a kamarádek, takže tady nechodím sama. Nejvíce se mi líbí asi tady ta věž, ta je asi nelepší a na workoutu jsem ještě nebyla.”

anketa: “Jsem tady místní, také sem chodím s kamarády. Je to tady o moc větší zábava, když tady je to hřiště. Nejvíc se mi asi líbí tohle a chodím tady i s rodinou. Takže máme tady zábavu celá rodina.”

Obec se ještě postará o veřejné osvětlení i nasvícení altánu.

---

Parkoviště dostalo vodorovné dopravní značení

Velké parkoviště pod zámkem ve Frýdku-Místku dostalo po letech nově vodorovné dopravní značení. Doposud tady auta parkovala libovolně a nyní dostalo parkoviště podle vedení města řád. Navíc bylo spočítáno, že díky novým parkovacím čarám přibylo více parkovacích míst.

Velká plocha pod zámkem u hlavní Revoluční ulice, hned vedle obchodního domu. Jako parkoviště slouží lidem ve Frýdku-Místku už dlouhá léta. Oficiálně tady ale nebyly parkovací čáry a řidiči tak vytvářeli parkovací uličky podle sebe. Nově nyní zaparkují přesně do řad vedle sebe. Město tady totiž nechalo vytvořit plnohodnotná parkovací místa.

Anketa: 1.) "Ty čáry jsou takové, no, mě to nevadí." 2.) "Vypadá to, že bude automat, že?" 1.) "Můžu říct, že toto parkoviště je méně strašné, než třeba nějaké v jiných městech nebo vesnicích, kde dělají takové kameninové kóje. A tím pádem ti lidé si o to pak rozbíjejí auta a těch míst je daleko méně. 2.) "Já mám na plyn a dovnitř nemůžu jet. Tak to je všechno, proto tu jezdím."

Většinu měst v poslední době trápí nedostatek parkovacích míst a výjimkou není ani Frýdek-Místek. Někteří řidiči si tak myslí, že jakmile se na ploše vytvořila oficiální parkovací místa, tak by to mohlo znamenat, že se na parkoviště vleze méně aut. Než když parkovala původně libovolně, kde chtěla. V tomto případě je to ale přesně naopak.

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Na základě rozhodnutí vedení města a projektu, který zpracovával odbor dopravy a silničního hospodářství a schvaloval jej, naši zaměstnanci provozu komunikace provedli vodorovné dopravní značení. Vzniklo tam dneska legálně 102 míst, z toho je 6 pro zdravotně postižené. Ještě do poloviny měsíce srpna tam zrealizujeme svislé dopravní značení."

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme tím vodorovným dopravním značením nejen dali parkování řád, ale i jsme navýšili kapacitu parkoviště o zhruba 20 procent. Nyní zde máme 102 parkovacích míst, z toho je 6 míst určených pro osoby se sníženou pohyblivostí. Parkování je samozřejmě nadále pro občany zdarma."

Město vycházelo z údajů o počtech běžně parkujících aut na ploše a následném projekčním rozvržení parkovacích míst, které jasně potvrdilo, že se díky parkovacím čarám zvýší kapacita. Na některých místech se budou ještě čáry dodělávat. Například tady stojí vrak nákladního auta, který má už téměř pět let propadlou technickou kontrolu. Tento problém město aktuálně dále řeší. Na odstavené nákladní auto totiž nemá techniku, která by ho odtáhla. Navíc se musí podle zákona čekat minimálně dva měsíce, zda se k věci nevyjádří majitel vozu.

---

Poruba na tři dny ožila festivalem Cirkulum

Hlavní třída v Ostravě-Porubě se na tři dny proměnila v jedno velké divadlo. Probíhal tady už 5. ročník oblíbeného mezinárodního festivalu Cirkulum, který láká davy lidí. Třešničkou na dortu byla vystoupení v kulturním domě Poklad, který se otevřel jen pro tuto příležitost.

Mezinárodní festival nového cirkusu a pouličního divadla Cirkulum byl letos rekordní. A to jak počtem účinkujících, tak i diváků, kteří zaplnili Hlavní třídu v Ostravě-Porubě a do jediného místa i divadelní sál kulturního domu Poklad, kde probíhala večerní představení.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Museli jsme se vypořádat s řadou různých peripetií ať už covidových, nebo jiných, ale nakonec a já jsem to říkala, já jsem tady dneska stála se slzou v oku, protože je vidět, že když se člověk nevzdává, překonává překážky, když se snaží a pracuje, takže ono to nese svoje ovoce. A ten letošní ročník je pro mě opravdu až dojemný.”

Václav Pokorný, jeden z organizátorů festivalu: "Všeho bylo úplně extrémně hodně. Festival úplně nádherný. Festival 5. ročník byl nádherný. Myslím si, že diváci si ho užili, my taky velice výživně. Festival měl spoustu krásných okamžiků, co se týče otvíračky Pokladu, byl pro mě obrovský zážitek s ohledem na naše představení Cirkus trochu jinak Konkurs, které mělo ovace vestoje. Pouliční umělci byli nesmírně nadšení z energie z lidí, která tady byla a v podstatě i pro ně to bylo otevírání post zavřené době a bylo to dle mého názoru úžasné."

Festival nabídl hned několik premiér, vystoupili pouliční umělci ze všech koutů světa a mnozí z nich diváky doslova vtáhli do děje.

Anketa: návštěvníci festivalu: “Cirkulum je tady úžasné, atmosféra úžasná. Nejlepší jsou asi ty loutky. které jsou večer osvětlené, pak jsou tu takoví bubeníci. Ti jsou taky osvětlení a pódium, vystoupení na nich taky úžasné.”

“Líbilo, mi se to vždycky líbí. Úžasné jako vždycky, 5. ročník Cirkula byl úžasný jako vždycky a už se těším na šestý."

“My jsme Teens academy a letos jsme měli premiéru našeho vystoupení a příští rok určitě přijedeme taky. Je to tu skvělé, doporučuju.”

“Je tu krásná atmosféra, moc se mi tu líbí, i naši skupině a je to krásný festival a určitě doporučuju všem přijít.”

"My chodíme určitě každý rok. Těšila jsem se, protože covid nám to neumožnil, tak po dlouhé době jsem ráda, že konečně máme něco, na co jsme se mohli těšit."

V rámci doprovodného programu si zejména rodiny s dětmi mohli vyzkoušet žonglování, hula hop a různé cirkusové disciplíny. Nechyběla ani jídelní, nebo designová zóna.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
12. srpna 2021, 16:00

DPS Harmonie je skvostem Poruby

V Ostravě-Porubě slavnostně otevřeli Dům s pečovatelskou službou Harmonie na Dělnické ulici. Skončila totiž 2. etapa rekonstrukce celého komplexu, který se díky nádhernému atriu stal ozdobou Poruby.

Z původně zanedbané hospodářské budovy ve vyloučené lokalitě v Dělnické ulici se během dvou let stalo atraktivní místo k bydlení. Vznikl tady Dům s pečovatelskou službou pro seniorské páry s krásným atriem uvnitř komplexu, kde se brzy otevře i služebna MP a kavárna.

Ivo Vondrák ANO), hejtman MS kraje: “Mě nesmírně překvapilo to, že v této oblasti, kde jsem žil a vždycky tady byly jenom tyto dvouletky, nebo jak se tomu říkávalo, tak vzniklo něco takového, takže je to moc pěkné a přeji jim, ať se jim tady líbí.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: "První etapa, Dům s pečovatelskou službou už funguje od prosince loňského roku a já musím říct, že už máme úplně všechny byty k dnešnímu dni obsazeny, takže už tady není ani jediný, který by zůstal volný. Bude se sem stěhovat městská policie, my jsme domluveni, že od září už by měli plně fungovat a zároveň chceme, aby se co nejdříve nastěhovala kavárna, která by měla fungovat i pro veřejnost.”

Anketa: klienti DPS Harmonie: "Je to super tady všechno. Jak ty byty, tak zahrada. Nádhera."

"Od 1. prosince bydlíme spolu, vlastně jsme ovdověly, tak jsme si říkaly, dožijeme to spolu, tak jsme si zařídily nový byt na stáří, ať se máme dobře."

Komplex je zajímavý tím, že má zelenou střechu, která je teprve druhá v Porubě. Navíc je tady i kašna, kterých kdysi bylo v obvodu nespočet, postupem času ale bohužel zanikly, takže je jediná.

---

Archeologové našli 6000 let staré kostry

Archeologové ze Slezského zemského muzea vykopali v Neplachovicích na Opavsku 6 000 let staré kosterní pozůstatky. Jde o výjimečný objev: kosti jsou totiž velmi dobře zachované, takže mohou být podrobeny výzkumu.

V místech, kde nyní v Neplachovicích stojí nová mateřská škola bylo v době eneolitu pravěké sídliště. Odhalily to loňské nálezy drobných pracovních předmětů či keramiky v rámci záchranného průzkumu. Letos se archeologové na místo vrátili a tušili, že najdou něco víc. Zhruba tři metry pod povrchem, v jámě, která sloužila k ukládání potravin, objevili dvě zachovalé, 6000 let staré kostry.

Ondřej Klápa, dokumentátor a konzervátor, Slezské zemské muzeum, Opava: „Máme tam dva jedince. Jeden je ve standartní pohřební poloze, která je pro toto období typická, ve skrčené poloze na boku. Kdežto ta druhá je netypické poloze.“

Druhá osoba vedle zesnulého nejspíš seděla. Možná tedy v době pohřbení ještě žila. Podle prvotních odhadů se jedná o mladé jedince okolo 13 let z doby lengyelské kultury. Přesněji to ale určí analýza.

Jiří Juchelka, vedoucí odd. Archeologů, Slezské zemské muzeum, Opava: „Tento nález ne úplně kompletních koster, ale dostatečně dochovaných, je pro nás důležitý, protože my díky němu můžeme dělat řadu analýz.“

Archeologové proto odebírali vzorky zcela sterilně: ve speciálním obleku a sterilizovanými nástroji. Laboratorní výzkum pak dá odpověď na otázku, jakého věku a pohlaví jedinci byli, zda byli místní nebo odkud sem přišli.


Jiří Juchelka, vedoucí odd. Archeologů, Slezské zemské muzeum, Opava: „Je to skutečně v rámci Slezska výjimečný nález, navíc dvojice jedinců v jedné jámě související se stejným obdobím, kulturním okruhem.“

Archeologové zde prozatím prozkoumali 40 míst, kde našli také hliněné střepy, drobné pracovní i výrobní nástroje.

---

Lidé v Horní Suché mají radost z nového dětského hřiště

V Horní Suché se do místní části Podolkovice v posledních letech přistěhovalo mnoho lidí. Radnice tam chtěla postavit pro děti areál s atrakcemi. Některé pozemky ale nepatřily obci. Získat je zpět trvalo několik let.

Obyvatelé Horní Suché a zejména pak jejich ratolesti se mohou těšit z nového parku s workoutem a dětskými prvky. Kvůli majetkovým problémům sice stavba trvala několik let, ale dílo se nakonec podařilo.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "Museli jsme vyřešit odkup pozemků od čtyř dědiců místního sedláka. Všichni žijí v Anglii. Takže si dokážete představit, že to nebyla žádná legrace. Tady se 80 % obyvatelstva přistěhovalo, včetně mne. Šachty nás vyhnaly z našich domovů. Samozřejmě děti se rodí a najednou jsme zjistili, že v této části dědiny nemáme vůbec nic. Na rozdíl od všech ostatních.”

anketa: "Je to tady pěkné, není tady nuda a je to zábava. Chodím na hřiště ráda. Je tady hodně lidí a kamarádek, takže tady nechodím sama. Nejvíce se mi líbí asi tady ta věž, ta je asi nelepší a na workoutu jsem ještě nebyla.”

anketa: “Jsem tady místní, také sem chodím s kamarády. Je to tady o moc větší zábava, když tady je to hřiště. Nejvíc se mi asi líbí tohle a chodím tady i s rodinou. Takže máme tady zábavu celá rodina.”

Obec se ještě postará o veřejné osvětlení i nasvícení altánu.

---

Parkoviště dostalo vodorovné dopravní značení

Velké parkoviště pod zámkem ve Frýdku-Místku dostalo po letech nově vodorovné dopravní značení. Doposud tady auta parkovala libovolně a nyní dostalo parkoviště podle vedení města řád. Navíc bylo spočítáno, že díky novým parkovacím čarám přibylo více parkovacích míst.

Velká plocha pod zámkem u hlavní Revoluční ulice, hned vedle obchodního domu. Jako parkoviště slouží lidem ve Frýdku-Místku už dlouhá léta. Oficiálně tady ale nebyly parkovací čáry a řidiči tak vytvářeli parkovací uličky podle sebe. Nově nyní zaparkují přesně do řad vedle sebe. Město tady totiž nechalo vytvořit plnohodnotná parkovací místa.

Anketa: 1.) "Ty čáry jsou takové, no, mě to nevadí." 2.) "Vypadá to, že bude automat, že?" 1.) "Můžu říct, že toto parkoviště je méně strašné, než třeba nějaké v jiných městech nebo vesnicích, kde dělají takové kameninové kóje. A tím pádem ti lidé si o to pak rozbíjejí auta a těch míst je daleko méně. 2.) "Já mám na plyn a dovnitř nemůžu jet. Tak to je všechno, proto tu jezdím."

Většinu měst v poslední době trápí nedostatek parkovacích míst a výjimkou není ani Frýdek-Místek. Někteří řidiči si tak myslí, že jakmile se na ploše vytvořila oficiální parkovací místa, tak by to mohlo znamenat, že se na parkoviště vleze méně aut. Než když parkovala původně libovolně, kde chtěla. V tomto případě je to ale přesně naopak.

Jaromír Kohut, ředitel TS FM: "Na základě rozhodnutí vedení města a projektu, který zpracovával odbor dopravy a silničního hospodářství a schvaloval jej, naši zaměstnanci provozu komunikace provedli vodorovné dopravní značení. Vzniklo tam dneska legálně 102 míst, z toho je 6 pro zdravotně postižené. Ještě do poloviny měsíce srpna tam zrealizujeme svislé dopravní značení."

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme tím vodorovným dopravním značením nejen dali parkování řád, ale i jsme navýšili kapacitu parkoviště o zhruba 20 procent. Nyní zde máme 102 parkovacích míst, z toho je 6 míst určených pro osoby se sníženou pohyblivostí. Parkování je samozřejmě nadále pro občany zdarma."

Město vycházelo z údajů o počtech běžně parkujících aut na ploše a následném projekčním rozvržení parkovacích míst, které jasně potvrdilo, že se díky parkovacím čarám zvýší kapacita. Na některých místech se budou ještě čáry dodělávat. Například tady stojí vrak nákladního auta, který má už téměř pět let propadlou technickou kontrolu. Tento problém město aktuálně dále řeší. Na odstavené nákladní auto totiž nemá techniku, která by ho odtáhla. Navíc se musí podle zákona čekat minimálně dva měsíce, zda se k věci nevyjádří majitel vozu.

---

Poruba na tři dny ožila festivalem Cirkulum

Hlavní třída v Ostravě-Porubě se na tři dny proměnila v jedno velké divadlo. Probíhal tady už 5. ročník oblíbeného mezinárodního festivalu Cirkulum, který láká davy lidí. Třešničkou na dortu byla vystoupení v kulturním domě Poklad, který se otevřel jen pro tuto příležitost.

Mezinárodní festival nového cirkusu a pouličního divadla Cirkulum byl letos rekordní. A to jak počtem účinkujících, tak i diváků, kteří zaplnili Hlavní třídu v Ostravě-Porubě a do jediného místa i divadelní sál kulturního domu Poklad, kde probíhala večerní představení.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Museli jsme se vypořádat s řadou různých peripetií ať už covidových, nebo jiných, ale nakonec a já jsem to říkala, já jsem tady dneska stála se slzou v oku, protože je vidět, že když se člověk nevzdává, překonává překážky, když se snaží a pracuje, takže ono to nese svoje ovoce. A ten letošní ročník je pro mě opravdu až dojemný.”

Václav Pokorný, jeden z organizátorů festivalu: "Všeho bylo úplně extrémně hodně. Festival úplně nádherný. Festival 5. ročník byl nádherný. Myslím si, že diváci si ho užili, my taky velice výživně. Festival měl spoustu krásných okamžiků, co se týče otvíračky Pokladu, byl pro mě obrovský zážitek s ohledem na naše představení Cirkus trochu jinak Konkurs, které mělo ovace vestoje. Pouliční umělci byli nesmírně nadšení z energie z lidí, která tady byla a v podstatě i pro ně to bylo otevírání post zavřené době a bylo to dle mého názoru úžasné."

Festival nabídl hned několik premiér, vystoupili pouliční umělci ze všech koutů světa a mnozí z nich diváky doslova vtáhli do děje.

Anketa: návštěvníci festivalu: “Cirkulum je tady úžasné, atmosféra úžasná. Nejlepší jsou asi ty loutky. které jsou večer osvětlené, pak jsou tu takoví bubeníci. Ti jsou taky osvětlení a pódium, vystoupení na nich taky úžasné.”

“Líbilo, mi se to vždycky líbí. Úžasné jako vždycky, 5. ročník Cirkula byl úžasný jako vždycky a už se těším na šestý."

“My jsme Teens academy a letos jsme měli premiéru našeho vystoupení a příští rok určitě přijedeme taky. Je to tu skvělé, doporučuju.”

“Je tu krásná atmosféra, moc se mi tu líbí, i naši skupině a je to krásný festival a určitě doporučuju všem přijít.”

"My chodíme určitě každý rok. Těšila jsem se, protože covid nám to neumožnil, tak po dlouhé době jsem ráda, že konečně máme něco, na co jsme se mohli těšit."

V rámci doprovodného programu si zejména rodiny s dětmi mohli vyzkoušet žonglování, hula hop a různé cirkusové disciplíny. Nechyběla ani jídelní, nebo designová zóna.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-12-08-2021-16-00