Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • F-M má stabilní koalici a plně funkční radu
  • Studéňáci se připravují na intenzivní třídění odpadu
  • F-M přijal vyhlášku zakazující žebrání a bivakování
  • Havířov usiluje o asfaltový povrch na cyklostezce
  • Dopravně preventivní akce zaměřená na chodce

F-M má stabilní koalici a plně funkční radu

Ve Frýdku-Místku byla potvrzena nová většinová koalice, která má zajistit stabilitu vedení města až do voleb v roce 2026. Koaliční partneři se shodli na pokračování programového prohlášení a doplnili chybějící členy rady.

Hnutí Naše Město F-M, uskupení SPOLU a nově i dovolení zástupci hnutí ANO 2011. Tak vypadá nová koalice ve Frýdku-Místku, která má v zastupitelstvu opět většinu, a to celkem 23 hlasů. 

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: „Já jsem rád, že město Frýdek-Místek opět získává většinovou stabilní koalici, která povede město až do voleb v roce 2026. A zároveň jsem rád, že nedochází k žádným programovým změnám. Tak, jak jsme se domluvili na programovém prohlášení po volbách v roce 2022, a toto prohlášení plníme, tak v něm budeme pokračovat a všechny důležité body v něm zůstávají.“

Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Jak jsme již avizovali v minulých týdnech, připojili jsme se jako hnutí ANO 2011 ke koaličním partnerům (Naše Město F-M a SPOLU), a stali se tak součástí vedení města. Rovněž jsme přistoupili k podpisu koaliční smlouvy, která se zakládá na programových bodech, které jsme si stanovili na začátku tohoto volebního období. Hnutí ANO 2011 tak může i nadále prosazovat svůj program a vytvářet stabilní koalici ve Frýdku-Místku.“

Součástí změn bylo doplnění rady města o nového náměstka a člena rady.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: „Rada fungovala v omezeném složení, my jsme neměli dovoleného jednoho člena rady a jednoho uvolněného náměstka. Ta situace se nyní změnila – byl zvolen náměstek pan Kmec a člen rady pan Halabalík.“

Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku: S ostatními členy jsme se dohodli na gescích, kterým se budeme primárně věnovat. Jedná se o oblasti bezpečnostních rizik, požární ochrany a ochrany veřejného pořádku. Mimo tato témata se budeme samozřejmě podílet i na ostatních společných projektech s našimi koaličními partnery.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: „Stále velím jednotkám sboru dobrovolných hasičů, mohu jmenovat a odvolávat jejich šéfy. Zároveň vystupuji za město v rámci krizového řízení a zůstává mi velení městské policii. Nicméně budeme spolu velmi úzce spolupracovat v této oblasti.“

Cílem koalice je udržet kontinuitu projektů a zajistit stabilní řízení města. Většina bodů už byla naplněna nebo se postupně realizují.

---

Studéňáci se připravují na intenzivní třídění odpadu

Studénka se připravuje na změnu organizace třídění odpadu. V květnu tu začnou zavádět systém door to door. Přesvědčit obyvatele o přínosu takového způsobu separace mají i veřejné diskuze.

První beseda s občany na téma zavedení systému třídění door to door, neboli takzvaně od domu, se teď ve Studénce

konala v Dělnickém domě. Informace si přišla vyslechnout asi čtyřicítka lidí.

obyvatelé Studénky:

“Očekávám, kde budu dávat 35 tun listí z ořechu.”

“Zajímá mě to, třídíme, myslím, že to bude lepší.”

“Já už třídím, zajímá mě to.”

Systém třídění door to door začne ve Studénce fungovat od 1. května.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “K rodinným domům budou přiděleny nádoby, a to nádoby na plast, papír, směsný komunální odpad a pokud má někdo zájem, tak jsou k dispozici nádoby na biologický odpad.”

Nádoby dostanou lidé zdarma, město je má od společnosti OZO pronajaty. Změny se dotknou nejen lokalit s rodinnými domy, ale i sídlišť.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “My jsme tlačeni z hlediska zákonů, abychom zvýšili vytřídění odpadu. V tuto chvíli jsme na úrovni zhruba 40 procent vytřízenosti, dle zákona máme v tomto roce dosáhnout šedesáti procent.”

Informační kampaň o nutnosti více odpad třídit zahájila radnice už v loňském roce, a to ve spolupráci s odbornou firmou JRK.

Martin Jeleň, JRK Česká republika: “Takže ano, je důležité třídit. Kvůli ekonomickému hledisku a také kvůli tomu, že se nám nebude hromadit odpad, jelikož ten tříděný odpad jednoduše zrecyklujeme, vyrobíme z toho odpadkové koše, lavička podobně.”

Další debata s občany na téma třídění odpadu je naplánována na 18. března od 17:30 hodin, tentokrát v sále městského úřadu.

---

Krátké zprávy 13. 3. 2025 16.00 - 1

NOVÉ HEŘMINOVY ROZHODNOU O PŘEHRADĚ

Obyvatelé Nových Heřminov budou 26. dubna v referendu znovu hlasovat o stavbě přehrady, která má zatopit část obce. Nové vedení obce nechce stavbě bránit, ale ke změně stanoviska potřebuje zvrátit původní rozhodnutí.

STŘELBA Z AIRSOFTOVÉ ZBRANĚ V KARVINÉ

Policisté v Karviné zasáhli proti muži, který na veřejném místě střílel z airsoftových zbraní na činžovní dům a měl u sebe i mačetu. Za výtržnictví mu hrozí až dva roky vězení. Airsoftové zbraně sice nevyžadují registraci, ale platí pro ně přísná pravidla ohledně bezpečnosti a nošení na veřejnosti.

---

F-M přijal vyhlášku zakazující žebrání a bivakování

Zákaz agresivního žebrání, bivakování a konzumace alkoholu na vybraných veřejných místech. To je součástí nové vyhlášky, kterou zavedl Frýdek-Místek jako jedno z prvních měst v zemi. Jejím cílem má být zajištění bezpečnosti a pořádku, zejména v okolí škol, hřišť, supermarketů a náměstí.

Frýdek-Místek má nový nástroj na řešení neúnosné situace s narušováním veřejného pořádku. Zastupitelstvo schválilo obecně závaznou vyhlášku proti obtěžujícímu a agresivnímu žebrání a bivakování na 43 místech.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Zákaz konzumace alkoholu, zákaz bivakování a agresivního žebrání na vybraných místech – u škol, hřišť, supermarketů. Tato vyhláška vyvolá velkou diskuzi, ale cílem není šikanovat nikoho, komu to nepatří. My pouze potřebujeme nástroj."

Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "V současné době se tyto osoby dopouštějí buď znečišťování veřejného prostranství, nebo obtěžování občanů, což může být považováno za veřejné pohoršení."

Schválení předcházela několikahodinová diskuze. Někteří označili vyhlášku za kontroverzní s tím, že její vymahatelnost postihne úplně všechny lidi bez rozdílu a zároveň ještě více odsune bezdomovce na okraj společnosti. Ve městě jich má být podle statistik 249.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tak jako všechna města v ČR i na světě, tak i Frýdek-Místek není výjimkou a problém s lidmi bez domova tady máme, ale na druhou stranu se ho snažíme řešit. Máme tady celou škálu sociálních služeb. Já jsem je tady vyjmenovával na jednání zastupitelstva. Investujeme do těch sociálních služeb, jak to těch preventivních, což je zhruba 10 milionů korun ročně. Jsou to azylové domy pro muže a ženy, noclehárna, nízkoprahové denní centrum. Těch služeb je opravdu celá řada."

Městská policie jen během ledna a února vyjížděla 143x k případům veřejného pohoršování, obtěžování nebo znečišťování prostranství nepřizpůsobivými osobami.

Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Jestli narušuje ten veřejný pořádek, tak ho vyzve, aby toho zanechal. Určitě to nebude řešit hned pokutou, ale pokud osoba neuposlechne, vyzve ji, aby opustila místo a jde do míst, kde to lidem nebude tak na očích a nebude jim to vadit. Děláme to i v současné době, ale ty osoby jsme neměli zákonné právo je vykázat z toho místa."

S problémovými lidmi bez domova se setkávají také asistenti prevence kriminality.

René Krejčíř, asistent prevence kriminality: "Celkově dohlížíme na bezpečnost ve městě, kopírujeme tu práci strážníků, dá se říct, akorát, že my nejsme v autě, jako takhle, jakože pěší, okrsky chodíme. Řešíme různé věci s bezdomovci. Pomáháme jim napojit se třeba na Charitu. Občas to je náročné, když jsou ti lidé v podnapilém stavu, tak mohou být agresivní, ale já jsem se osobně nesetkal, že by ta situace byla tak vyhrocená, že by někdo šel po mě a fyzicky mě napadal. To ne, ale je s nimi problém. Ta komunikace je potom obtížná a tam už potom voláme k tomu naši hlídku městské policie."

Vyhláška prošla kontrolou a připomínkováním Ministerstva vnitra, které její podobu odsouhlasilo.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Města v ČR obecně mají velmi omezené pravomoci v této oblasti. Vznikla petice Svazu měst a obcí, která vyzývá vládu a parlament k přijetí legislativy, která by umožnila řešit opakovanou recidivu. A tato absence té celostátní legislativy vyvolává tlak na starosty a primátory, aby tu situaci řešili. Já věřím, že ten proces, který jsme začali v rámci České republiky, tak nakonec pohne i s legislativci a ta situace se výrazně pro města zlepší. A ve výsledku to poznají hlavně občasné."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My se opravdu snažíme žádné příkopy nevykopávat, ale naopak informujeme i občany a veřejnost širokou, jak lidem pomoci právě v krizové situaci. Proto jsme vydali i ten leták, kde informujeme o všech službách, které máme k dispozici, protože samozřejmě široká veřejnost neví, co všechno ve městě je k dispozici. Takže i z toho důvodu si myslím, že naopak tady tuto situaci řešíme."

Frýdku-Místku se už ozvala řada měst. Bohumín, Karviná, Ostrava-Jih, Český Těšín a Ostrava-město, které se chtějí inspirovat a zavézt podobný nástroj.

---

Havířov usiluje o asfaltový povrch na cyklostezce

Loňské povodně značně poničily cyklostezku u řeky Lučiny v Havířově. Radnice nyní po zimě začala s opravami. Mnozí lidé by si však přáli, aby nestmelený povrch nahradil takový, po kterém by se lépe jezdilo na kolech, koloběžkách, nebo na bruslích.

Takto už podruhé dopadla cyklostezka v Havířově po vydatných deštích. Loni v září se nemusela z koryta vylít ani řeka Lučina, velkou škodu tentokrát napáchal místní potok. Lidé by uvítali, aby nestmelený povrch nahradil asfalt.

anketa: “Tak, jak je to tady, tak by to mělo být i dole, protože se tam špatně jede. Někde jsou kameny, potom jezdíte po tom vyježděném a hledáte nejlepší cestu.”

anketa: “Já bych si přála, aby tam udělali stezku na bruslení, aby se tam dalo normálně chodit.”

anketa: “Nevím, kdo to tam postavil, ale to je strašné. Tak maximálně pro kolo, na brusle vůbec.”

Město nyní dává cyklostezku do původního stavu a hledá další řešení.

Ondřej Baránek (ANO), primátor Havířova: “Díky tomu, že tam byl v podstatě šotolinový povrch, tak došlo k odplavení. Podle mých informací je tam problém se životním prostředím, oni k tomu mají nějaké výhrady. Já věřím, že nějaké řešení najdeme. Na západ od našich hranic v chráněných zónách přírodních krajinných oblastí tyto cyklostezky jsou a nevidím důvod, proč by to nemohlo fungovat tady.”

Nyní bude v lokalitě o března do června probíhat biologické hodnocení. To znamená, jaký by měla cyklostezka s asfaltovým povrchem vliv na tamní žijící živočichy.

---

Krátké zprávy 13. 3. 2025 16.00 - 2

KARVINSKÁ NEMOCNICE OBNOVUJE DĚTSKÉ ODDĚLENÍ

Nemocnice Karviná – Ráj dokončuje rekonstrukci dětského oddělení pro děti od 3 do 15 let, která by měla být hotová do konce dubna. Modernizované prostory nabídnou lůžka pro děti s doprovodem, herny i novou ambulanci. Náklady na přestavbu dosáhly 16,8 milionu korun, část financoval Moravskoslezský kraj.

POŽÁR V PETŘVALDU SI VYŽÁDAL OBĚŤ

Při středečním požáru v domě s pečovatelskou službou v Petřvaldu zahynul jeden muž, tři osoby zachránili hasiči a dvě evakuovala policie. Požár byl lokalizován za 15 minut, škoda dosáhla milionu korun. Příčinu vzniku nyní šetří odborníci.

---

Dopravně preventivní akce zaměřená na chodce

V Opavě proběhla dopravně bezpečnostní akce zaměřená na chodce. Vůbec poprvé se do ní společně zapojili Policie ČR, strážníci a krajský koordinátor BESIPu.

Chodci patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu. Poměrně často si za svá zranění mohou sami. Mnozí z nich si neuvědomují, že přijíždějící vozidlo nestačí jen vidět, ale musí být vidět především oni sami. Nejen na to je v Opavě upozornila dopravně preventivní akce.

Marek Dýčka, mluvčí MP Opava: “Chceme upozornit na to, že chodci mají být nejen viděni, to znamená, rozdáváme reflexní prvky a že se mají více věnovat tomu provozu. To znamená, že nemají zapomínat na to se správně rozhlédnout, nejlépe počkat než vozidlo zastaví. Určitě nevbíhat před rozjetá vozidla."

Akce se uskutečnila v blízkosti frekventovaného kruhového objezdu ulic Nákladní a Oblouková.

Dalibor Prusek, zástupce vedoucího, Dopravní inspektorát Opava: “Místo bylo vybráno protože tady v centru města je vysoký pohyb chodců a začátkem letošního roku jsme měli několik vážných dopravních nehod s účasti chodce.” 

anketa: obyvatelé Opavy: “Jak jdeš po tmě večer a nesvítí světlo, tak musí být páska.”

“Nepoužívám pásky, já spíš nosím jakoby světla na kolo než pásky.”

“My to máme na oblečení, tak jdeme vlastně vidět pořád.”

Velkým nešvarem zejména mladých chodců je mobil v ruce a sluchátka na uších.

Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP pro MSK: “Poslouchají hudbu, ne vždy se soustředí plně na to přecházení a mnohdy se stává, že bezmyšlenkovitě vstoupí na přechod a ohrozí sebe i řidiče.”

Spousta chodců si stále myslí, že u přechodu mají absolutní přednost. Není tomu tak.

Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP pro MSK: “Je to fáma. Chodec nesmí nikdy nikoho ohrozit, ani sebe ani ostatní účastníky."

Dopravně preventivní akce jsou jedním z prostředků, jak mohou policisté ovlivňovat chování nejen chodců, ale i cyklistů a řidičů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
13. března 2025, 16:00

F-M má stabilní koalici a plně funkční radu

Ve Frýdku-Místku byla potvrzena nová většinová koalice, která má zajistit stabilitu vedení města až do voleb v roce 2026. Koaliční partneři se shodli na pokračování programového prohlášení a doplnili chybějící členy rady.

Hnutí Naše Město F-M, uskupení SPOLU a nově i dovolení zástupci hnutí ANO 2011. Tak vypadá nová koalice ve Frýdku-Místku, která má v zastupitelstvu opět většinu, a to celkem 23 hlasů. 

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: „Já jsem rád, že město Frýdek-Místek opět získává většinovou stabilní koalici, která povede město až do voleb v roce 2026. A zároveň jsem rád, že nedochází k žádným programovým změnám. Tak, jak jsme se domluvili na programovém prohlášení po volbách v roce 2022, a toto prohlášení plníme, tak v něm budeme pokračovat a všechny důležité body v něm zůstávají.“

Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Jak jsme již avizovali v minulých týdnech, připojili jsme se jako hnutí ANO 2011 ke koaličním partnerům (Naše Město F-M a SPOLU), a stali se tak součástí vedení města. Rovněž jsme přistoupili k podpisu koaliční smlouvy, která se zakládá na programových bodech, které jsme si stanovili na začátku tohoto volebního období. Hnutí ANO 2011 tak může i nadále prosazovat svůj program a vytvářet stabilní koalici ve Frýdku-Místku.“

Součástí změn bylo doplnění rady města o nového náměstka a člena rady.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: „Rada fungovala v omezeném složení, my jsme neměli dovoleného jednoho člena rady a jednoho uvolněného náměstka. Ta situace se nyní změnila – byl zvolen náměstek pan Kmec a člen rady pan Halabalík.“

Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku: S ostatními členy jsme se dohodli na gescích, kterým se budeme primárně věnovat. Jedná se o oblasti bezpečnostních rizik, požární ochrany a ochrany veřejného pořádku. Mimo tato témata se budeme samozřejmě podílet i na ostatních společných projektech s našimi koaličními partnery.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: „Stále velím jednotkám sboru dobrovolných hasičů, mohu jmenovat a odvolávat jejich šéfy. Zároveň vystupuji za město v rámci krizového řízení a zůstává mi velení městské policii. Nicméně budeme spolu velmi úzce spolupracovat v této oblasti.“

Cílem koalice je udržet kontinuitu projektů a zajistit stabilní řízení města. Většina bodů už byla naplněna nebo se postupně realizují.

---

Studéňáci se připravují na intenzivní třídění odpadu

Studénka se připravuje na změnu organizace třídění odpadu. V květnu tu začnou zavádět systém door to door. Přesvědčit obyvatele o přínosu takového způsobu separace mají i veřejné diskuze.

První beseda s občany na téma zavedení systému třídění door to door, neboli takzvaně od domu, se teď ve Studénce

konala v Dělnickém domě. Informace si přišla vyslechnout asi čtyřicítka lidí.

obyvatelé Studénky:

“Očekávám, kde budu dávat 35 tun listí z ořechu.”

“Zajímá mě to, třídíme, myslím, že to bude lepší.”

“Já už třídím, zajímá mě to.”

Systém třídění door to door začne ve Studénce fungovat od 1. května.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “K rodinným domům budou přiděleny nádoby, a to nádoby na plast, papír, směsný komunální odpad a pokud má někdo zájem, tak jsou k dispozici nádoby na biologický odpad.”

Nádoby dostanou lidé zdarma, město je má od společnosti OZO pronajaty. Změny se dotknou nejen lokalit s rodinnými domy, ale i sídlišť.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “My jsme tlačeni z hlediska zákonů, abychom zvýšili vytřídění odpadu. V tuto chvíli jsme na úrovni zhruba 40 procent vytřízenosti, dle zákona máme v tomto roce dosáhnout šedesáti procent.”

Informační kampaň o nutnosti více odpad třídit zahájila radnice už v loňském roce, a to ve spolupráci s odbornou firmou JRK.

Martin Jeleň, JRK Česká republika: “Takže ano, je důležité třídit. Kvůli ekonomickému hledisku a také kvůli tomu, že se nám nebude hromadit odpad, jelikož ten tříděný odpad jednoduše zrecyklujeme, vyrobíme z toho odpadkové koše, lavička podobně.”

Další debata s občany na téma třídění odpadu je naplánována na 18. března od 17:30 hodin, tentokrát v sále městského úřadu.

---

Krátké zprávy 13. 3. 2025 16.00 - 1

NOVÉ HEŘMINOVY ROZHODNOU O PŘEHRADĚ

Obyvatelé Nových Heřminov budou 26. dubna v referendu znovu hlasovat o stavbě přehrady, která má zatopit část obce. Nové vedení obce nechce stavbě bránit, ale ke změně stanoviska potřebuje zvrátit původní rozhodnutí.

STŘELBA Z AIRSOFTOVÉ ZBRANĚ V KARVINÉ

Policisté v Karviné zasáhli proti muži, který na veřejném místě střílel z airsoftových zbraní na činžovní dům a měl u sebe i mačetu. Za výtržnictví mu hrozí až dva roky vězení. Airsoftové zbraně sice nevyžadují registraci, ale platí pro ně přísná pravidla ohledně bezpečnosti a nošení na veřejnosti.

---

F-M přijal vyhlášku zakazující žebrání a bivakování

Zákaz agresivního žebrání, bivakování a konzumace alkoholu na vybraných veřejných místech. To je součástí nové vyhlášky, kterou zavedl Frýdek-Místek jako jedno z prvních měst v zemi. Jejím cílem má být zajištění bezpečnosti a pořádku, zejména v okolí škol, hřišť, supermarketů a náměstí.

Frýdek-Místek má nový nástroj na řešení neúnosné situace s narušováním veřejného pořádku. Zastupitelstvo schválilo obecně závaznou vyhlášku proti obtěžujícímu a agresivnímu žebrání a bivakování na 43 místech.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Zákaz konzumace alkoholu, zákaz bivakování a agresivního žebrání na vybraných místech – u škol, hřišť, supermarketů. Tato vyhláška vyvolá velkou diskuzi, ale cílem není šikanovat nikoho, komu to nepatří. My pouze potřebujeme nástroj."

Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "V současné době se tyto osoby dopouštějí buď znečišťování veřejného prostranství, nebo obtěžování občanů, což může být považováno za veřejné pohoršení."

Schválení předcházela několikahodinová diskuze. Někteří označili vyhlášku za kontroverzní s tím, že její vymahatelnost postihne úplně všechny lidi bez rozdílu a zároveň ještě více odsune bezdomovce na okraj společnosti. Ve městě jich má být podle statistik 249.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tak jako všechna města v ČR i na světě, tak i Frýdek-Místek není výjimkou a problém s lidmi bez domova tady máme, ale na druhou stranu se ho snažíme řešit. Máme tady celou škálu sociálních služeb. Já jsem je tady vyjmenovával na jednání zastupitelstva. Investujeme do těch sociálních služeb, jak to těch preventivních, což je zhruba 10 milionů korun ročně. Jsou to azylové domy pro muže a ženy, noclehárna, nízkoprahové denní centrum. Těch služeb je opravdu celá řada."

Městská policie jen během ledna a února vyjížděla 143x k případům veřejného pohoršování, obtěžování nebo znečišťování prostranství nepřizpůsobivými osobami.

Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Jestli narušuje ten veřejný pořádek, tak ho vyzve, aby toho zanechal. Určitě to nebude řešit hned pokutou, ale pokud osoba neuposlechne, vyzve ji, aby opustila místo a jde do míst, kde to lidem nebude tak na očích a nebude jim to vadit. Děláme to i v současné době, ale ty osoby jsme neměli zákonné právo je vykázat z toho místa."

S problémovými lidmi bez domova se setkávají také asistenti prevence kriminality.

René Krejčíř, asistent prevence kriminality: "Celkově dohlížíme na bezpečnost ve městě, kopírujeme tu práci strážníků, dá se říct, akorát, že my nejsme v autě, jako takhle, jakože pěší, okrsky chodíme. Řešíme různé věci s bezdomovci. Pomáháme jim napojit se třeba na Charitu. Občas to je náročné, když jsou ti lidé v podnapilém stavu, tak mohou být agresivní, ale já jsem se osobně nesetkal, že by ta situace byla tak vyhrocená, že by někdo šel po mě a fyzicky mě napadal. To ne, ale je s nimi problém. Ta komunikace je potom obtížná a tam už potom voláme k tomu naši hlídku městské policie."

Vyhláška prošla kontrolou a připomínkováním Ministerstva vnitra, které její podobu odsouhlasilo.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Města v ČR obecně mají velmi omezené pravomoci v této oblasti. Vznikla petice Svazu měst a obcí, která vyzývá vládu a parlament k přijetí legislativy, která by umožnila řešit opakovanou recidivu. A tato absence té celostátní legislativy vyvolává tlak na starosty a primátory, aby tu situaci řešili. Já věřím, že ten proces, který jsme začali v rámci České republiky, tak nakonec pohne i s legislativci a ta situace se výrazně pro města zlepší. A ve výsledku to poznají hlavně občasné."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My se opravdu snažíme žádné příkopy nevykopávat, ale naopak informujeme i občany a veřejnost širokou, jak lidem pomoci právě v krizové situaci. Proto jsme vydali i ten leták, kde informujeme o všech službách, které máme k dispozici, protože samozřejmě široká veřejnost neví, co všechno ve městě je k dispozici. Takže i z toho důvodu si myslím, že naopak tady tuto situaci řešíme."

Frýdku-Místku se už ozvala řada měst. Bohumín, Karviná, Ostrava-Jih, Český Těšín a Ostrava-město, které se chtějí inspirovat a zavézt podobný nástroj.

---

Havířov usiluje o asfaltový povrch na cyklostezce

Loňské povodně značně poničily cyklostezku u řeky Lučiny v Havířově. Radnice nyní po zimě začala s opravami. Mnozí lidé by si však přáli, aby nestmelený povrch nahradil takový, po kterém by se lépe jezdilo na kolech, koloběžkách, nebo na bruslích.

Takto už podruhé dopadla cyklostezka v Havířově po vydatných deštích. Loni v září se nemusela z koryta vylít ani řeka Lučina, velkou škodu tentokrát napáchal místní potok. Lidé by uvítali, aby nestmelený povrch nahradil asfalt.

anketa: “Tak, jak je to tady, tak by to mělo být i dole, protože se tam špatně jede. Někde jsou kameny, potom jezdíte po tom vyježděném a hledáte nejlepší cestu.”

anketa: “Já bych si přála, aby tam udělali stezku na bruslení, aby se tam dalo normálně chodit.”

anketa: “Nevím, kdo to tam postavil, ale to je strašné. Tak maximálně pro kolo, na brusle vůbec.”

Město nyní dává cyklostezku do původního stavu a hledá další řešení.

Ondřej Baránek (ANO), primátor Havířova: “Díky tomu, že tam byl v podstatě šotolinový povrch, tak došlo k odplavení. Podle mých informací je tam problém se životním prostředím, oni k tomu mají nějaké výhrady. Já věřím, že nějaké řešení najdeme. Na západ od našich hranic v chráněných zónách přírodních krajinných oblastí tyto cyklostezky jsou a nevidím důvod, proč by to nemohlo fungovat tady.”

Nyní bude v lokalitě o března do června probíhat biologické hodnocení. To znamená, jaký by měla cyklostezka s asfaltovým povrchem vliv na tamní žijící živočichy.

---

Krátké zprávy 13. 3. 2025 16.00 - 2

KARVINSKÁ NEMOCNICE OBNOVUJE DĚTSKÉ ODDĚLENÍ

Nemocnice Karviná – Ráj dokončuje rekonstrukci dětského oddělení pro děti od 3 do 15 let, která by měla být hotová do konce dubna. Modernizované prostory nabídnou lůžka pro děti s doprovodem, herny i novou ambulanci. Náklady na přestavbu dosáhly 16,8 milionu korun, část financoval Moravskoslezský kraj.

POŽÁR V PETŘVALDU SI VYŽÁDAL OBĚŤ

Při středečním požáru v domě s pečovatelskou službou v Petřvaldu zahynul jeden muž, tři osoby zachránili hasiči a dvě evakuovala policie. Požár byl lokalizován za 15 minut, škoda dosáhla milionu korun. Příčinu vzniku nyní šetří odborníci.

---

Dopravně preventivní akce zaměřená na chodce

V Opavě proběhla dopravně bezpečnostní akce zaměřená na chodce. Vůbec poprvé se do ní společně zapojili Policie ČR, strážníci a krajský koordinátor BESIPu.

Chodci patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu. Poměrně často si za svá zranění mohou sami. Mnozí z nich si neuvědomují, že přijíždějící vozidlo nestačí jen vidět, ale musí být vidět především oni sami. Nejen na to je v Opavě upozornila dopravně preventivní akce.

Marek Dýčka, mluvčí MP Opava: “Chceme upozornit na to, že chodci mají být nejen viděni, to znamená, rozdáváme reflexní prvky a že se mají více věnovat tomu provozu. To znamená, že nemají zapomínat na to se správně rozhlédnout, nejlépe počkat než vozidlo zastaví. Určitě nevbíhat před rozjetá vozidla."

Akce se uskutečnila v blízkosti frekventovaného kruhového objezdu ulic Nákladní a Oblouková.

Dalibor Prusek, zástupce vedoucího, Dopravní inspektorát Opava: “Místo bylo vybráno protože tady v centru města je vysoký pohyb chodců a začátkem letošního roku jsme měli několik vážných dopravních nehod s účasti chodce.” 

anketa: obyvatelé Opavy: “Jak jdeš po tmě večer a nesvítí světlo, tak musí být páska.”

“Nepoužívám pásky, já spíš nosím jakoby světla na kolo než pásky.”

“My to máme na oblečení, tak jdeme vlastně vidět pořád.”

Velkým nešvarem zejména mladých chodců je mobil v ruce a sluchátka na uších.

Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP pro MSK: “Poslouchají hudbu, ne vždy se soustředí plně na to přecházení a mnohdy se stává, že bezmyšlenkovitě vstoupí na přechod a ohrozí sebe i řidiče.”

Spousta chodců si stále myslí, že u přechodu mají absolutní přednost. Není tomu tak.

Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP pro MSK: “Je to fáma. Chodec nesmí nikdy nikoho ohrozit, ani sebe ani ostatní účastníky."

Dopravně preventivní akce jsou jedním z prostředků, jak mohou policisté ovlivňovat chování nejen chodců, ale i cyklistů a řidičů.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-13-03-2025-16-00