Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Sběr jehel patří ke každodenní práci strážníků
  • Happening v podchodu pod Frýdlantskými mosty
  • Téměř polovina policistů byla darovat krev poprvé
  • V hotelu Centrum už probíhají vyklízecí práce
  • Novojičínský turnaj s rekordním počtem zápasníků

Sběr jehel patří ke každodenní práci strážníků

Odhozená použitá injekční stříkačka není bohužel nijak výjimečná a v ulicích zejména větších měst se jich povalují stovky. Jejich sběr se tak stal nedílnou součástí každodenní práce strážníků. V Ostravě jich sesbírají běžně kolem deseti denně.

Odhozené použité injekční stříkačky se bohužel staly na některých místech Ostravy pravidlem. Strážníci díky znalosti svých okrsků už vědí přesně, kam mají jít. Je to často u ubytoven v části Jih, na rampách obchodů, ale i u různých posezení. Jen za  první čtyři měsíce strážníci sesbírali už téměř 1400 stříkaček.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Použité stříkačky a jehly strážníci zajišťují v rámci každodenní pochůzkové činnosti v ulicích města, kdy se zvýšenou měrou zaměřují zejména na okolí dětských hřišť, pískovišť, parků a odpočinkových zón."

Většina stříkaček je nalezena občany, kteří pak velmi správně volají strážníky. Ti jsou na tuto činnost školeni, ale i očkováni proti nemocem, které by mohli v případě nějaké nehody dostat. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci jsou ke sběru použitých jehel vybaveni gumovými rukavicemi, kleštěmi, dezinfekcí a speciálním obalem na infekční materiál. Stejně tak jsou proškoleni i s postupem při sběru a manipulaci s tímto infekčním materiálem."

V roce 2021 ostravští strážníci sesbírali celkem 3873 stříkaček s jehlami. V porovnání s rokem 2020 došlo k mírnému nárůstu použitých stříkaček, a to o 177 kusů. Pokud na použitou stříkačku narazíte, nesahejte na ni a volejte linku 156. 

---

Happening v podchodu pod Frýdlantskými mosty

V podchodu pod Frýdlantskými mosty v Ostravě se uskutečnil multižánrový happening Podchod. Uspořádal ho Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity v Opavě, který tak chtěl toto tmavé a zanedbané místo oživit.

Podchod pod Frýdlantskými mosty v Ostravě už dlouhá léta chátrá. Upozornit na jeho stav bylo cílem multižánrového happeningu Podchod. Šlo o site-specific akci, která navázala na kultovní akci Ahoj, lidi z roku 1989.

Petr Veselka (ANO), starosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Pro mě je ta událost opravdu výjimečná, emocionální, protože jsem byl účasten před 33 lety, jestli to dobře počítám, tady významného happeningu, který byl hned po revoluci. Trošku jsme se nadechli té svobody a očekávali jsme, co bude. A jelikož podporuji mladé sportovce u nás, mladé umělce a tento happening je o mladých lidech, takže rád jsem přijal pozvání i záštitu a jsem úplně nadšený z této akce.”

Happening nabídl netradiční instalace, výstavy výtvarných děl, tanec, hudbu, divadlo, autorská čtení a promítaly se i filmy. A to jak studentské ze škol z celého světa, tak animované pro děti. Pobavit se tady mohl každý, kdo šel zrovna kolem.

Monika Horsáková, vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby, SU: “Chtěli jsme tuto akci zpřístupnit všem, protože podchod je bezbariérový, takže i my jsme chtěli, aby ta akce byla trochu bez bariér, takže jsme filmy otitulkovali českými titulky pro neslyšící. Měli jsme tady nějaké divadelní představení pro neslyšící z JAMU z Brna a také jsme udělali nějaké mapy pro nevidomé.”

Akce by měla pokračovat i v dalších letech.

Monika Horsáková, vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby, SU: “Myslím si, že takových míst, kde máte pocit, že na vás každou chvíli odněkud vyletí mozkomory, je v Ostravě víc.”

Tak uvidíme, jaké místo ve veřejném prostoru si pořadatelé vyhlédnou příště.

---

Krátké zprávy, 13. 5. 2022, 3

Všech 23 stanic Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje bylo v pátek otevřeno veřejnosti. Celonárodní Den požární bezpečnosti byl letos zaměřený na varování před požáry v přírodě.

syn: Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: “Chceme varovat tímto způsobem lidi, aby byli opatrní, když něco pálí na zahrádkách, jako klestí apod. V našem kraji máme za poslední tři roky jedno úmrtí. Tehdy senior pálil klestí a použil k tomu nějakou hořlavinu.”

---

Téměř polovina policistů byla darovat krev poprvé

Krevní centrum Fakultní nemocnice v Ostravě se stále potýká po období covidu s nedostatkem krve a navíc se blíží období, kdy se tradičně situace ještě zhoršuje. I proto byla důležitá akce policistu, kteří se domluvili a hromadně přišli darovat krev.

Covid, úrazy a nárůst plánované operativy - to jsou hlavní důvody nedostatku krve, který už několik měsíců trápí Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava. Lednice s krevními konzervami jsou poloprázdné a naplnit se je stále nedaří. 

Zuzana Čermáková, primářka Krevního centra FN Ostrava: "Nemocnice kvůli covidu přes dva roky odkládala odložitelné operace, takže teď jsme velmi významně zvýšili frekvenci a ta spotřeba transfuzních prostředků je enormní." 

Nápad policistů darovat hromadně krev a přivést tak i nějaké nové dárce vznikl už loni a letošní akce je tak pokračováním a jak všichni doufají i vznikající tradicí. 

anketa, dárci krve: "Motivace je pomáhat, nic víc." 

"Jsem na 36 odběru a ten důvod je pořád stejný, chci připívat lidem." 

"Dlouho jsem se odhodlával a když to takhle policie zorganizovala tak o to to bylo jednodušší." 

Pokud vás policisté motivovali, neváhejte a přijďte také. Je to jednoduché.

Naděžda Kalužová, manažerka Krevního centra FN Ostrava: "Dárce musí mít občanský průkaz, průkaz pojišťovny a s veselou myslí může přijít k odběru. Budeme rádi." 

Pokud už jste krav darovali, z krevního centra vám jistě chodí SMS výzvy k dalšímu dárcovství, pokud už uplynula potřebná doba mezi odběry. Objednat se lze bezplatně telefonem nebo mailem. 

---

V hotelu Centrum už probíhají vyklízecí práce

V bývalém hotelu Centrum ve Frýdku-Místku už probíhají vyklízecí práce. Hotel se má v budoucnu přeměnit na byty a zázemí městské společnosti Distep, která objekt koupila od města. Na vyklízení se podílí i dvojice uprchlíků z Ukrajiny, které společnost oficiálně zaměstnala.

Andrej, povoláním umělecký designér z města Irpiň a Vladyslav, student od Kyjeva dostali po příchodu do Frýdku-Místku práci u městské společnosti Distep. Nyní pomáhají vyklízet bývalý hotel Centrum.

Andrej, nový zaměstnanec firmy Distep: "Máme dobrou práci, to je hlavní. Takže jsme spokojení. I se šéfem se dobře spolupracuje."

Aleš Klimek, vedoucí útvaru investic a správy nemovitostí, Distep: "Jednomu z pracovnímu je 61 let. Druhý jeho kolega je mladý, má 18 let, ale pracovat chtějí a nemají s tím žádný problém."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Dva státní příslušníci Ukrajiny pracují na tom vyklizení. Je to na základě koordinace činnosti mezi Distepem a úřadem práce. Není vyloučeno, že i další zájemci z řad Ukrajinců, kteří budou mít zájem, tady mohou najít práci při rekonstrukci hotelu Centrum."

Pět až sedm pracovníků denně postupně rozebírá v hotelu nepotřebný materiál určený k likvidaci.

Aleš Klimek, vedoucí útvaru investic a správy nemovitostí, Distep: "Provádí se třídění různého materiálu, demontáž starého obložení, zbytků nějakých postelí, materiálů po různých údržbářských částech hotelu."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Je opravdu dobře, že Distep dodržel to, co slíbil a že zahájil tu rekonstrukci. A tak, jak bylo řečeno, nejprve půjde o vyklizení těch vnitřních prostor. O to, zbavit se odpadu a připravit ty vnitřní prostory na samotnou rekonstrukci."

Aleš Klimek, vedoucí útvaru investic a správy nemovitostí, Distep: "Kompletně celý hotel se bude muset odstrojit, demontovat, různý přesun toho stávajícího vybavení, který je určený k likvidaci, aby se mohl budovat další prostor pro projektovou činnost."

Hlavní desetipatrová budova hotelu Centrum bude určena pouze k bydlení. A z vedlejšího dvoupatrového traktu bude administrativní centrum Distepu.

Aleš Klimek, vedoucí útvaru investic a správy nemovitostí, Distep: "S ohledem na cenu materiálu v dnešní době se snažíme využít do maximální míry materiál, který je tady v tom hotelu, opravdu pro budoucí použití."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Je určitě pozitivní, že spolupracují dvě městské společnosti. A to Frýdecká skládka, která právě přistavila kontejnery a pomáhá tak Distepu a zčásti ten odpad půjde ještě dále využít, takže ten odpad jako celek neskončí na skládce."

Aleš Klimek, vedoucí útvaru investic a správy nemovitostí, Distep: "Máme umístěné různé typy kontejnerů, do kterých ukládáme materiál, jako je dřevo, papír, plasty, sklo a další materiál, který je nutný k rozlišení vytřídění odpadu."

Distep koupil bývalý hotel od města za zhruba 44 milionů korun. S postupnou rekonstrukcí počítá přibližně v horizontu následujících sedmi let.

---

Krátké zprávy 13. 5. 2022, 4

V přírodním areálu zoo se vyskytuje a loví až devět druhů netopýrů. Je to bezmála třetina ze všech druhů, které se vyskytují v České republice.Výzkum netopýrů v ostravské zoologické zahradě vedl zoolog Slezského zemského muzea Opava Martin Gajdošík.

Tomáš Macura z ANO, lídr sociální demokracie a jeho předchůdce Petr Kajnar, ale také Jan Dohnal za koalici SPOLU, Andrea Hoffmannová za Piráty, lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák a komunista Martin Juroška, to jsou zatím zveřejnění kandidáti na ostravského primátora, kteří by se měli utkat v zářijových komunálních volbách.

---

Novojičínský turnaj s rekordním počtem zápasníků

Zápasníci v Novém Jičíně uspořádali 20. ročník Memoriálu Miroslava Rešla. Mezinárodní turnaj zaměřený na mládež, který je poctou zakladateli zdejšího oddílu, zaznamenal rekordní účast.

V novojičínské hale ABC se v olympijském sportu, zápase ve volném stylu, utkalo 253 závodníků všech mládežnických kategorií od přípravek až po kadety. Tato účast znamenala turnajový rekord.

Kamil Škarka, Oddíl zápasu Nový Jičín: “Samozřejmě jsme rádi, že k nám zavítali hosté nejen z republiky, ale i Maďarska, Slovenska a Polska. Takže dá se říci, že turnaje vracíme, teď byl docela hlad po turnajích, takže každý se chce ukázat, že má natrénováno a chce vyhrávat. každopádně jsem rád a určitě i pan Rešl by měl radost, že na jeho počest tady přijelo tolik závodníků.”

Milan Urbánek, MZK Bánovce nad Bebravou (Slovensko): “Jsme pravidelným účastníkem, máme to kousek, 120 kilometrů, takže se tu každý rok velmi těšíme.”

Miroslav Rešl, jehož památce je turnaj věnován, byl průkopníkem zápasu v Novém Jičíně, v roce 1959 stál u založení oddílu. Po jeho tragickém úmrtí začali zápasníci organizovat tento memoriál. Do letošního 20. ročníku zasáhlo z pořádajícího oddílu 14 sportovců.

Kristián Očka, Oddíl zápasu TJ Nový Jičín: “Mám za sebou jeden zápas, ten se mi moc nezdařil, byl hodně těžký, ale před sebou mám ještě další zápasy, takže doufám, že dopadnou lépe.”

Marek Moravčík, Oddíl zápasu TJ Nový Jičín: “Tady na turnaji si můžete vyzkoušet chvaty a to, co dokáží jiní zápasníci, a můžete se od nich inspirovat a zlepšovat se.”

Novojičínští zápasníci měli nedávno zastoupení i na mistrovství republiky kadetů, Marek Moravčík skončil ve své váhové kategorii na 3. místě.

---Mohlo by Vás také zajímat