Slezské zemské muzeum se chystá na otevření
Kvůli výměně oken musely být ze Slezského zemského muzea v Opavě vystěhovány všechny vystavené předměty. Stavební práce už skončily a tak se nyní vracejí z depozitářů zpět na svá místa. Výstavní prostory budou pro veřejnost otevřené na začátku září.
Na 70 dřevěných oken v historické výstavní budově Slezského zemského muzea muselo být kvůli špatnému stavu vyměněno či opraveno. Ještě předním ale museli pracovníci muzea vystavené exponáty zabalit a uschovat na několik týdnů do depozitářů. ?
Kamila Poláková, náměstkyně ředitelky, Slezské zemské muzeum, Opava: „Ty stavební práce, které by tam zasahovaly, by určitě poškodily naše sbírkové exponáty. Takže ta budova byla celá vyklizená.“
Teď se vzácné předměty vracejí zase zpět na místo. Jako první to byly dva preparáty slona indického. Ty musely i během stavebních prací zůstat v budově. Kvůli rozměrům by totiž ven dveřmi neprošly.
Kurátoři teď vybalují tisíce vzácných exponátů, které se vracejí na svá místa do prázdných vitrín.
Denisa Hradilová, kurátorka, Slezské zemské muzeum, Opava: „Je důležité hlídat ty předměty, aby dorazily na výstavu, na kterou mají, aby se žádný nikde neztratil.“
Pomalu se plní také vitríny v expozici Encyklopedie Slezska, která přibližuje tuto lokalitu z nejrůznějších pohledů od pravěku až po současnost. Některé původní vystavené předměty ale nahradí nové.
David Váhala, kurátor Slezské zemské muzeum, Opava: „Tady v té speciální trezorové vitríně budeme vystavovat unikáty z naší sbírky. Záměrem je co dva až tři měsíce ten obsah změnit.“
Nově se chystá také výstava cenných výtvarných prací, které má Slezské zemské muzeum ve svých sbírkách. K vidění budou např. obrazy Emila Filly, Josefa Lady nebo Václava Radimského. Návštěvníci muzea se mohou také těšit na vzácný obraz Augusta Giacomettiho s názvem Kompozice, který bude vystavený vůbec poprvé.
Slezské zemské muzeum se pro veřejnost znovu otevře u příležitosti Slezské muzejní noci 10. září.
---
Bára a Honza jedou jako o život za podporu paliativní péče
Mobilní hospic Strom života funguje od roku 2015. O zdravotní péči v poslední fázi života je velký zájem. Dva mladí lidé se už podruhé rozhodli pro osvětu a vyrazili na dlouhou cestu na koloběžkách. Jedna etapa vedla do Havířova.
Vyčerpaní, ale s dobrým pocitem dorazili na koloběžkách do Havířova za KD Radost tito dva studenti vysoké školy Bára a Honza. Jejich 442 kilometrů dlouhá cesta má už podruhé jediný cíl. Zvýšit mezi lidmi povědomí o tom, co je to paliativní péče a mobilní hospicová péče. Bára s Honzou během šesti dnů navštíví všechna města, kde má Strom života své pobočky.
Bára, podporovatelka paliativní péče: “Znamená to pro nás hrozně moc, protože chceme světu ukázat, že ta paliativní hospicová péče je strašně důležitá, aby lidé věděli, že tady ta služba je a mohou své blízké takhle krásně nechat umřít doma.”
Honza, podporovatel paliativní péče: “Lidé na nás reagují, je to pozitivní reakce. Máme možnost se setkat s lidmi, kteří také podporují hospic."
Pobočka Mobilního hospice Stromu života funguje v Havířově od roku 2017 a sídlí ve zdravotním středisku na Dlouhé třídě. Během té doby zdravotníci pomohli prožít závěr života mezi svými blízkými více než 250 lidem z Havířova a okolí.
Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Co se týče paliativní péče, tak bych řekla, že je velmi důležitou součástí našeho života a jsem moc ráda, že Strom života přišel propagovat paliativní péči, protože mezi lidmi není tolik informací, které by si paliativní péče zasloužila a které by měly být k dispozici každému člověku."
Každá ze šesti etap je někomu věnována. Zastávka v Havířově byla pro sedmiletého chlapce s nevyléčitelnou vadou srdce.
---
EDU CAMP FM vzdělával děti hrou i o prázdninách
Děti ve Frýdku-Místku mají za sebou první vzdělávací příměstský tábor. Pod názvem EDU-CAMP FM proběhl na osmé základní škole a pro děti byl připraven program plný zábavy, her, sportů a pokusů. Okořeněný netradiční výukou angličtiny, češtiny a přírodních věd.
43 dětí šlo ve Frýdku-Místku o prázdninách dobrovolně na týden do školy. Byť to tak nevypadá, měly tady výuku od češtiny, přes přírodní vědy, až po tělocvik. Vše se ale odehrávalo formou hry a zábavného programu. Byl to historicky první vzdělávací příměstský tábor EDU-CAMP FM.
Anketa: 1.) "Učili jsme se tady angličtinu a je to takový tábor, kde se učí i neučí. Je tady sranda. Teď jsme měli vodní bitvu." 2.) "Házeli jsme s balóny a hráli jsme vybíjenou, ale s vodou." – To jsou ty sportovní aktivity, ale co takové ty, kde se učíte? – "Dělali jsme třeba běhací diktát nebo tak nějak se to jmenuje. Pak jsme měli stoly, na kterých jsme dělali různé věci, že jsme měli spojit synonyma, antonyma a autory knížek a pohádek." 3.) "Dělali jsme hodně věcí." 4.) "Pak jsme počítali a dělali jsme třeba i angličtinu, že jsi byl ve frontě a někdo, tady paní Dita nám ukázala obrázek a my jsme museli říct to anglicky a pak jsme tam házeli míčem."
Tábor vymyslela učitelka angličtiny Dita Volná, která chtěla ukázat, že škola nemusí být jen o biflování, ale dá se učit zábavnou formou. Program pro děti vytvořila společně se studenty pedagogických vysokých škol.
Benjamín Petržela, lektor EDU-CAMPU FM: "Pro děti jsme připravili rozličné programy. Chtěli jsme to zaměřit i trošičku edukativním způsobem. Takže spousta aktivit je spojených například s češtinou, angličtinou nebo matematikou, ale je to formou her, tak aby to děti bavilo a zároveň se u toho něco dozvěděly."
Dita Volná, organizátorka EDU-CAMPU FM: "Letos tuto akci děláme poprvé. Je to kvůli tomu, že celý rok byly děti zavřené doma. Učily se přes počítače. Ta myšlenka se zrodila v podstatě během té online výuky, že bychom dětem o prázdninách nabídly, že by se mohly i částečně vzdělávat hrou."
Benjamín Petržela, lektor EDU-CAMPU FM: "Za mě třeba je to matematika. S dětmi jsme dělali například živé piškvorky, při kterých se musely trošku naběhat a zároveň přemýšlet a logicky vyřešit správně tu hru. Dneska máme pro ně připravenou zebru. To jsou takové hádanky, kdy děti doplňují informace, které hledají například v parku dneska a na zítřek máme pro ně připravenou takovou speciální hru, kdy budou hledat matematické příklady a budou muset počítat a podobně."
Zázemí našel tábor na 8. Základní škole a finančně ho podpořilo město Frýdek-Místek. O děti bylo postaráno pět dní v týdnu od rána do odpoledních hodin. Z příměstského tábora se některým nechtělo ani domů. Z akce by se tak mohla stát každoroční tradice.
---
"Radost na zámku" v Bruntále s koncertem Chantal Poulaine
Na bruntálském zámku to zavonělo renesancí. Na novou akci Radost na zámku se sjeli krojovaní členové renesančního spolku a spousta výjimečných hostů. Prohlédli si nejen zahrady a stavby po celkové revitalizaci, ale byli především diváky vzácného koncertu herečky a šansoniérky Chantal Poulaine.
Mezi vzácnými účastníky akce byla také první novodobá Miss Československa Ivana Christová.
Ivana Christová, první Miss Československa 1989: "Je to pro mě čas velmi vzácný a možná právě ta covidová doba mi pomohla, vážit si absolutně každý jeden den."
Radost na zámku byla vlastně první akcí, pořádanou v nově rekonstruovaných zámeckých zahradách a objektech.
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Dnešní den je výjimečný v tom, že po delší době, co jsme investovali velké peníze do rekonstrukce zámku v Bruntál, tak tady probíhá první taková vzácná událost a to je vlastně koncert Chantal Poulaine.“
Radost z krásného stylového prostředí měli také účinkující.
Chantal Poulaine, šansoniérka a herečka: „No úžasný, úžasný, krásný zámek, už se na to moc těšíme dneska večer. A ještě do toho všechny ty páry v kostýmech, máme pocit, že jsme tady jako kdysi na zámku."
Marcela Rotter, organizátorka akce: „Já bych chtěla vyjádřit obrovské potěšení, že tady tento nádherný kulturní počin si našel své místo v kulturním kalendáři Muzea v Bruntále, města Bruntál a stejně tak v kalendáři MS kraje.“
V podání Chantal Poulaine zazněly v audienčním sále zámku klasické francouzské šansony i její vlastní písně. Další kulturní akcí Muzea Bruntál bude Zámecká noc 28. srpna.
---
Cirkusové čtvrtky baví v Karviné rodiny s dětmi
Karvinské kulturní léto je letos obohaceno i cirkusové čtvrtky o páté. Členové artistické společnosti Cirkus trochu jinak přicházejí na Masarykovo náměstí hlavně za rodiči s dětmi, aby malé diváky pobavili kouzly, žonglováním nebo vtipnými pohádkami.
Nejen koncerty a pohádková představení, ale i cirkusová vystoupení obohacují prázdninový čas na Masarykově náměstí. Konají se každý čtvrtek o páté. Děti a jejich rodiče přijel z Olomouce pobavit například Jan Hlavsa z Cirkusu trochu jinak.
Jan Hlavsa, člen společnosti Cirkus trochu jinak: "Přijel jsem se svou žongléřskou show, která obnáší spoustu žonglovacích disciplín a jedním z vrcholů je balancování jízdního kola na bradě."
Do své show si žonglér vybral i dobrovolníky z řad dětí a zapojil je tak do svého vystoupení. Jeho někdy nebezpečné kousky měli u publika velký ohlas.
anketa, malí diváci: “Mě se nejvíc líbily ty ohně. Dělal tam několik triků." "Mě se líbilo, jak on unesl na nose to kolo." "S těmi talíři, už je umím točit a měl jsem nos klauna."
Pobavit děti i dospělé přijela tak dvojice Poppy a Adélka.
Nela Chamrádová, členka souboru Cirkus trochu jinak: "Pocházíme z Bžundalády, kde je obrovská bžunda a dnešní představení je interaktivní pro děti a vzniklo na základě knížky Popy a a Adélky Speciální přísady."
Cirkusová představení budou ještě dvě. Příští čtvrtek se můžete těšit na představení Cvičme v rytme a 26.8. vystoupí kouzelník Karel Pomahač.
---