CISO vychovalo desítky úspěšných sportovců
Centrum individuálních sportů Ostrava neboli CISO je organizace, která vytváří profesionální zázemí pro mladé talentované sportovce z našeho kraje. CISO slaví 15 let od svého založení a u té příležitosti se konala vernisáž velmi zajímavé výstavy ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích v Ostravě.
Za 15 let prošlo CISEM 250 sportovců z 26 individuálních olympijských sportů. Pečovalo o ně 150 trenérů.
Taťána Netoličková, ředitelka CISO: "Snažíme se mladým sportovcům vytvořit co nejlepší podmínky, aby se co nejlépe rozvíjeli. Nestojíme jen s nataženou rukou, ale staráme se o ně a také o trenéry, kterým zajišťujeme další vzdělávání."
Například na nedávné olympiádě v Tokiu mělo CISO četné zastoupení.
Rostislav Neuvirt, předseda výkonné rady CISO: "V Tokiu nás reprezentovaly dvě běžkyně Vrzalová a Malíková, ale také bývalí členové našeho centra, jako například Ogrodníková, Maslák a další."
CISO je sportovní veřejností vnímáno velmi pozitivně.
Jakub Janda, předseda českého skoku na lyžích: "Práci centra hodnotím jako výbornou, talentovaní sportovci potřebují podpory, bez ní by takových úspěchů určitě nedosáhli."
Úspěchy, medaile, výsledky a další informace o sportovcích Centra individuálních sportů Ostrava můžete ve Světě techniky vidět do konce letošního roku.
---
Prostor za kinem Luna prošel revitalizací
V Ostravě-Zábřehu skončila revitalizace prostoru za kinem Luna. Místo zarostlé zelení se změnilo v krásný prostor, kde mohou lidé nejen relaxovat, ale také sportovat. Vyrostl tady mimo jiné okruh pro inline bruslaře a parkourové hřiště.
Ostrava-Zábřeh roste do krásy. Aktuálně se změnil k nepoznání zanedbaný prostor za kinem Luna, jehož kompletní revitalizace začala loni v říjnu a vyžádala si 16 milionů korun.
Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Za tyto prostředky zde byl vybudován úplně nový prostor, který obsahuje jednak pingpongové stoly, dráhu, na které se mohou lidé pohybovat na kolečkových bruslích, nebo koloběžce. Byla vysázena nová zeleň, instalovány nové lavičky, pítko pro osvěžení nejen lidí, ale i psů.”
Nové jsou i chodníky a parkourové hřiště, které bylo jedním z prvních projektů participativního rozpočtu Náš Jih.
Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Bohužel tento projekt se dočkal realizace až v letošním roce, kdy došlo k revitalizaci celého prostoru.”
Celý prostor se slavnostně otevře už 19. září a předvedou se i parkouristé. Ukážou vám vše, co se dá na těchto překážkách dělat.
Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Mě se to tady líbí hodně. Líbí se mi tady ty překážky.
“Tohle je věc, která se skutečně podařila. Řekl bych, že to možná i dlouho trvalo, budiž. Dneska to tady stojí prostě a je to krásné, opravdu."
“Líbí se mi to, je to tady nové, ale jak dlouho vydrží."
Už příští rok na jaře začne i revitalizace prostoru před nákupním centrem Kotva, kde se lidé dočkají nejen nových chodníků, ale i cyklostezky a mobiliáře.
---
V Mošnově se staví terminál kombinované dopravy
U letiště v Mošnově byla slavnostně zahájena výstavba terminálu kombinované přepravy. Jde o další významný krok, který pomůže přesunu nákladní dopravy na ekologickou železnici. Benefitem je samozřejmě blízkost letiště.
V Mošnovské průmyslové zóně vzniknou další pracovní místa. Slavnostně byla zahájena stavba terminálu kombinované dopravy, který spojí autodopravu s železnicí, což je v kraji se znečištěným ovzduším dvojnásob důležité.
Petr Kalina, předseda představenstva Concens Investmens, realizátor stavby: "Bude vybudováno kolejiště, překladový terminál, odstavné plochy. Bude využita železniční trať vedoucí k letišti, kdy už je připravena výhybka do areálu. Tady bude manipulační technika. Nákladní vlak přijede buď s kontejnery nebo s návěsy a dojde k přeložení na nákladní auta."
Významná je i blízkost letiště, které se stále více na nákladní dopravu specializuje. V okolí terminálu jsou už nájemcům k dispozici první tři haly, další bude hotova v polovině příštího roku a připravuje se stavba páté.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Logistika je jednou z možností pro nová pracovní místa, protože jak víte, OKD končí a ani jiné podniky to nebudou mít jednoduché do budoucna."
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Ta myšlenka je už 15 let stará a dnes je zásadní milník v její realizaci. V červenci příštího roku už by tady měly být koleje a přijede po nich první nákladní vlak."
Po dokončení stavby terminál odkoupí společnost, která se specializuje na přesun nákladní dopravy na železnici, tedy vyvíjí vagóny a kontejnery na všechny druhy zboží.
---
V Karviné přibude nasvětlený přechod u ZŠ Mendelova
Cestující městskou autobusovou dopravou se už brzy dočkají nových čekáren poblíž Základní školy Mendelova v Karviné-Hranicích a také nového nasvětleného přechodu pro chodce. Momentálně tady probíhají stavební úpravy obou zálivů a zastávky jsou posunuty.
V Karviné-Hranicích poblíž Základní školy Mendelova probíhají stavební práce. Rekonstruují se autobusové zálivy a přibude nová čekárna pro cestující a také tady vznikne nový přechod pro chodce, který bude nasvětlený.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Z důvodu bezpečnosti chodců a hlavně dětí, které navštěvují ZŠ Mendelova, jsme se rozhodli zřídit přechod pro chodce. Jelikož bude nasvětlený a podléhá to určitým normám, tak ty stávající autobusové zálivy, které tady byly, tak se musí celé stavebně upravit."
Momentálně probíhají stavební úpravy a původní zastávky jsou posunuty o kousek dál.
Martin Rebro, pracovník Odboru komunálních služeb MMK: “Je tam nová podkládka, hutnění, kamenivo a použili jsme také úplně nové obrubníky ze žuly a ty budou taky snížené a přizpůsobené prahu autobusu tak, aby hendikepovaní občané mohli v pohodě vyjet. Nasvětlení bude speciální, dodatkové, které bude osvětlovat vlastní přechod pro chodce."
Stávající autobusová čekárna, která byla na straně poblíž školy, bude vyměněna za novou, na druhé straně čekárna přibude.
---
Na Žermanické přehradě se jel 60. ročník Hornické regaty
Yachtclub Baník Ostrava uspořádal na Žermanické přehradě další ročník Hornické regaty. Start závodu, který byl rovněž součástí Moravského poháru, musel být ale odložen. Slunce sice svítilo, voda byla teplá, ale vítr ne a ne foukat.
Krátce po vzniku Žermanické přehrady se začaly na vodní ploše pořádat i jachtařské závody. V letošním roce se zde konal již jubilejní 60. ročník Hornické regaty Yachtclubu Baník Ostrava. Tento sport se odvíjí od toho, zda fouká vítr. Počasí ale o tomto víkendu mladým jachtařům moc nepřálo a na lepší podmínky si museli chvíli počkat.
Jan Hejna, ředitel závodu: “Když fouká standardní vítr, tak ty děti musí mít kompletní přípravu. V podstatě používají celé své tělo na to, aby loď dovážily, aby byly schopny v tom závodu fungovat a současně u toho jachtingu se říká, že jachtař má tělo sportovce a hlavu šachisty. Děti musí hodně přemýšlet o tom, aby dráhu propluly za nejkratší čas a musí si všímat směru větru.”
anketa: "Přijela jsem z Bohumína a baví mne na tom to, že jsem na vodě a mám partu kamarádů. Moje úspěchy? Není to moc nejlepší. Na MČR jsem byla 18. z 35.”
anketa: “Užívám si tu svobodu na vodě a že můžu proměnit myšlenky z problémů na břehu, že se můžu soustředit jen na jachting a soustředit se, že vyhraju.”
anketa: “Musíme si dávat pozor na držení kormidla rovně a také, aby nám nepřeletělo ráhno na druhou stranu.”
Hornická regata byla spojena i s Moravským pohárem a zároveň se jednalo také o krajský přebor.
---