Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Přípravy na velkou vodu na Bruntálsku
  • FN Ostrava se pyšní novými zubními laboratořemi
  • Na některých místech čekají odborníci stoletou vodu
  • V Karviné vzpomínali na horníky, kteří nevyfárali
  • Nemocnice v Havířově operuje pomocí robota

Přípravy na velkou vodu na Bruntálsku

Obce na Bruntálsku se připravují na možnost záplav. Ve všech již zasedly povodňové komise a koordinovaly svou činnost se složkami IZS, správci toků, hygienou a dalšími. Vzhledem k tomu, že před polednem začalo na celém území i pršet, starostové sledují i zvyšování hladin potoků a řek.

Podívali jsme se do obcí, které patřily k nejvíce postiženým v roce 97, do Nových Heřminov a Zátora a do sídla povodňové komise v Bruntále

Michaela Hermanová (nez.), starostka Nových Heřminov: „Situaci rozhodně nepodceňujeme, jsme v intenzivním kontaktu s Povodím Odry, sledujeme vývoj vzestupu hladiny na řece Opavě, jak v místní části Nové Heřminovy, tak v místní části Kunov, proběhlo jednání s povodňovou komisí obce Nové Heřminovy, pro občany máme připravení prostory pro případnou evakuaci.“

Jiřina Míčková (nez.) místostarostka Zátora: „Pytlujeme pytle s pískem a budeme monitorovat koryto, když to bude potřeba, tak dobrovolní hasiči jsou nám k dispozici, budou rozvážet pytle s pískem na potřebná místa a případně budou poskytovat pomoc našim občanům.“

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Preventivní opatření zahájili naši dobrovolní hasiči, kteří zkontrolovali vodní toky, zkontrolovali česla a samozřejmě vyčistili i některé kmeny z Černého potoka tam, kde hrozí, že by mohlo dojít k zaplavení nějakých částí Bruntálu a dneska v 8 hodin se sešla už celá povodňová komise. Od včerejšího dne jsme začali informovat i naše občany.“

---

FN Ostrava se pyšní novými zubními laboratořemi

Fakultní nemocnice Ostrava slavnostně otevřela nově vybudované laboratoře ortodoncie a protetiky. Vznikly v 1. patře Polikliniky a jejich předností je propojení výukových prostor s laboratořemi, kde se vyrábí kompletní zubní protetika.

Nové laboratoře jsou dalším krokem budování plnohodnotného stomatologického oddělení. Navíc garantují studentům oboru Zubní lékařství, který je na Ostravské univerzitě akreditován od loňského roku, kvalitní podmínky pro výuku.

Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: “Pro nás to má dva významy. Jednak jsou vedle sebe jak laboratorní část, tak i část klinická, to znamená ordinace, takže je to velice blízko a je to určitě pro pacienta výhodou. A druhá věc je, že od února příštího roku, to znamená v letním semestru, tady historicky poprvé nastoupí noví studenti 2. ročníku stomatologického směru Lékařské fakulty.”

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: “Lékařská fakulta by nemohla vůbec akreditovat studijní program zubní lékařství, pokud by neměla nejenom křesla, ordinace i fantomy, ale i laboratorní vybavení. Každý stomatolog musí tu dovednost znát a mít a musí na tom osobně trénovat.”

Nové zubní laboratoře nabízí to nejlepší, co ve světě momentálně existuje.

Martin Starosta, primář, Oddělení zubního lékařství FN Ostrava: “Jsou tady nové přístroje, takže nejmodernější vybavení, takže co se týká i těch výrobků, tak budou na úrovni 21. století.”

Poslední, co zbývá dodělat, aby byla modernizace Oddělení zubního lékařství kompletní, je rekontruce dvou ordinací, které jsou ještě v původním stavu.

---

Na některých místech čekají odborníci stoletou vodu

I když už od čtvrtka na celém území kraje prší, situace byla v pátek relativně klidná. Vodohospodáři připravili přehrady na velkou vodu a začali odtok snižovat. Podle meteorologů pravděpodobně přijde v sobotu a neděli až stoletá voda a na některých místech se dají očekávat nejvyšší stupně povodňové aktivity. Největší srážky spadnou v Jeseníkách.

V noci na pátek zaznamenali hasiči celkově 70 událostí především dobrovolných sborů. Šlo o plnění pytlů s pískem, ale i čištění koryt nebo odstraňování větví a stromů z komunikací. Meteorologové potvrdili, že se oblast srážek oproti původní prognóze posunulo o 50 km na západ. Na území kraje by mělo spadnout 80 - 250 mm srážek. V Jeseníkách to bude nejhorší.

Petr Tušil, ředitel CHMÚ Ostrava: "Jedná se o horní Odru, západní Opavsko, Vítkovsko, předhůří Jeseníků, kde by úhrny měly dosahovat 250 mm. Ostatní částí východních Beskyd by se měly pohybovat do 100 mm. Budeme to přepočítávat aktualizovat 4 krát denně."

Z největší pravděpodobností dojde v sobotu a v neděli postupně od horních úseků k dosažení třetích stupňů povodňové aktivity a v některých úsecích budou překročeny stoleté průtoky. Povodí Odry od čtvrtku zvedlo odtoky ze 7 nádrží, které obhospodařuje.

Jiří Tkáč, generální ředitel Povodí Odry: "My to budeme každé ráno na základě informací z ČHMÚ aktualizovat a předpokládáme, že někdy v pátek v průběhu dne začneme ty nádrže zase škrtit, protože ty srážky už se tady začnou propagovat, povodí se nasytí a my si nemůžeme dovolit, abychom z přehrad odpouštěli tolik vody, abychom zhoršovali situaci pod vodními nádržemi." 

V pátek už mělo Povodí Odry k dispozici 120 milionu kubíků volného prostoru ve vodních dílech na utlumení povodně. Přesto jsou i přes vysoké investice Povodí Odry některé lokality stále ohroženy. Jde například o Zátor, Nové Heřminovy, Krnov, Opavu Vávrovice, Jeseník nad Odrou nebo také Polanku nad Odrou či Starý Jičín.

Josef Bělica (ANO) hejtman MS kraje: "Je to především pro velmi komplikované majetkoprávní vztahy. Není to proto, že by ty státní složky nedělaly to, co mají, konkrétně Povodí Odry, ale je to proto, že není možné některé majetkoprávní vztahy včas vypořádat." 

Podle odborníků nelze situaci srovnávat s tragickými povodněmi z roku 97. Infrastruktura je mnohem lépe připravena a půda je po suchu lépe schopna absorbovat srážky.

---

V Karviné vzpomínali na horníky, kteří nevyfárali

U sochy horníka na Univerzitním náměstí v Karviné se konala tradiční vzpomínková akce. Zástupci vedení OKD, kraje i města, spolky krojovaných horníků a rodinní příslušníci horníků uctili památku těch, kteří se z podzemí nevrátili živí.

Na horníky, jejichž život vyhasl při výkonu povolání, se tradičně v září vzpomíná v rámci tradičních Hornických slavností. Ty letos proběhly současně s oslavami města v červnu. Pietní akt, jež bývá jejich součástí se uskutečnil nyní.

Roman Sikora generální ředitel OKD: “Sešli jsme se zde u příležitosti uctění vzpomínky na horníky, kteří za těch 200 let dobývání černé uhlí nevyfárali. Je jich na 800. 800 horníků, záchranářů, báňských inženýrů i techniků, ale současně 800 otců, bratrů, manželů."

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Když lidé začínali dobývat uhlí, tak ta práce byla nejen těžká, ale nesmírně nebezpečná a ona zůstala nebezpečná po celou dobu dobývání uhlí a vždycky ji provázely neštěstí. Je nesmírně důležité si to připomínat, protože prosperita naší země a celého regionu stojí na jejich potu a krvi."

V letošním roce, k dnešnímu dni, zažili záchranáři 121 poplachů a 23 důlních výjezdů.

Jaroslav Provázek, náměstek ředitele odštěpného závodu HBZS – hlavní inženýr: "3x jsme zasahovali s celým týmem pod zemí při mimořádných událostech, jednou to bylo u závalu, kdy jsme museli vyprostit smrtelně zraněného horníka, 2x to bylo u důlních požárů."

Po pietním aktu se všichni v průvodu vydali do kostela Povýšení svatého kříže, kde proběhala bohoslužba za horníky.

---

Nemocnice v Havířově operuje pomocí robota

Nemocnice v Havířově je prvním krajským zařízením, které může operovat pacienty pomocí robotického systému Da Vinci. Díky této technologii mohou chirurgové provádět operace s větší přesností a menším rizikem komplikací.

Nemocnice v Havířově provedla prvních pět operací karcinomu prostaty pomocí tohoto robota. Operatér ovládá robotická ramena prostřednictvím speciální konzole.

Josef Kopecký, primář urologického oddělení: “Ten systém umožňuje daleko přesnější pohyby, má větší zvětšení, má jemné nástroje, které mohou být extrémně přesné a navíc jsou ty nástroje pohyblivé, kopírují lidské zápěstí. Operační výkon může být přesnější, z čehož vyplývá i lepší hojení pro toho pacienta a rychlejší návrat do domácí péče.”

Robot bude maximálně vytížený.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “Od října začneme chirurgické pacienty, kde zase půjde o onkologické škaredé nemoci, jako je karcinom rekta. Do budoucna, někde od začátku roku, by se měla přidat gynekologie a ORL a to portfolio bude do budoucna ještě doplněno o bariatrické operace."

Robota za více než 60 milionů korun mohla nemocnice pořídit díky podpoře radnice.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "My jsme poskytli financování na tento přístroj s tím, že v dalších pěti letech na něj přispějeme celých deset milionů korun a ten zbytek z té práce toho přístroje, nám bude zplaceno. Tím pádem lidé mohou být operováni roboticky už v letošním roce."

Nemocnice v Havířově je prvním z krajských zařízení, kde robota pořídili.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
13. září 2024, 17:00

Přípravy na velkou vodu na Bruntálsku

Obce na Bruntálsku se připravují na možnost záplav. Ve všech již zasedly povodňové komise a koordinovaly svou činnost se složkami IZS, správci toků, hygienou a dalšími. Vzhledem k tomu, že před polednem začalo na celém území i pršet, starostové sledují i zvyšování hladin potoků a řek.

Podívali jsme se do obcí, které patřily k nejvíce postiženým v roce 97, do Nových Heřminov a Zátora a do sídla povodňové komise v Bruntále

Michaela Hermanová (nez.), starostka Nových Heřminov: „Situaci rozhodně nepodceňujeme, jsme v intenzivním kontaktu s Povodím Odry, sledujeme vývoj vzestupu hladiny na řece Opavě, jak v místní části Nové Heřminovy, tak v místní části Kunov, proběhlo jednání s povodňovou komisí obce Nové Heřminovy, pro občany máme připravení prostory pro případnou evakuaci.“

Jiřina Míčková (nez.) místostarostka Zátora: „Pytlujeme pytle s pískem a budeme monitorovat koryto, když to bude potřeba, tak dobrovolní hasiči jsou nám k dispozici, budou rozvážet pytle s pískem na potřebná místa a případně budou poskytovat pomoc našim občanům.“

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Preventivní opatření zahájili naši dobrovolní hasiči, kteří zkontrolovali vodní toky, zkontrolovali česla a samozřejmě vyčistili i některé kmeny z Černého potoka tam, kde hrozí, že by mohlo dojít k zaplavení nějakých částí Bruntálu a dneska v 8 hodin se sešla už celá povodňová komise. Od včerejšího dne jsme začali informovat i naše občany.“

---

FN Ostrava se pyšní novými zubními laboratořemi

Fakultní nemocnice Ostrava slavnostně otevřela nově vybudované laboratoře ortodoncie a protetiky. Vznikly v 1. patře Polikliniky a jejich předností je propojení výukových prostor s laboratořemi, kde se vyrábí kompletní zubní protetika.

Nové laboratoře jsou dalším krokem budování plnohodnotného stomatologického oddělení. Navíc garantují studentům oboru Zubní lékařství, který je na Ostravské univerzitě akreditován od loňského roku, kvalitní podmínky pro výuku.

Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: “Pro nás to má dva významy. Jednak jsou vedle sebe jak laboratorní část, tak i část klinická, to znamená ordinace, takže je to velice blízko a je to určitě pro pacienta výhodou. A druhá věc je, že od února příštího roku, to znamená v letním semestru, tady historicky poprvé nastoupí noví studenti 2. ročníku stomatologického směru Lékařské fakulty.”

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU: “Lékařská fakulta by nemohla vůbec akreditovat studijní program zubní lékařství, pokud by neměla nejenom křesla, ordinace i fantomy, ale i laboratorní vybavení. Každý stomatolog musí tu dovednost znát a mít a musí na tom osobně trénovat.”

Nové zubní laboratoře nabízí to nejlepší, co ve světě momentálně existuje.

Martin Starosta, primář, Oddělení zubního lékařství FN Ostrava: “Jsou tady nové přístroje, takže nejmodernější vybavení, takže co se týká i těch výrobků, tak budou na úrovni 21. století.”

Poslední, co zbývá dodělat, aby byla modernizace Oddělení zubního lékařství kompletní, je rekontruce dvou ordinací, které jsou ještě v původním stavu.

---

Na některých místech čekají odborníci stoletou vodu

I když už od čtvrtka na celém území kraje prší, situace byla v pátek relativně klidná. Vodohospodáři připravili přehrady na velkou vodu a začali odtok snižovat. Podle meteorologů pravděpodobně přijde v sobotu a neděli až stoletá voda a na některých místech se dají očekávat nejvyšší stupně povodňové aktivity. Největší srážky spadnou v Jeseníkách.

V noci na pátek zaznamenali hasiči celkově 70 událostí především dobrovolných sborů. Šlo o plnění pytlů s pískem, ale i čištění koryt nebo odstraňování větví a stromů z komunikací. Meteorologové potvrdili, že se oblast srážek oproti původní prognóze posunulo o 50 km na západ. Na území kraje by mělo spadnout 80 - 250 mm srážek. V Jeseníkách to bude nejhorší.

Petr Tušil, ředitel CHMÚ Ostrava: "Jedná se o horní Odru, západní Opavsko, Vítkovsko, předhůří Jeseníků, kde by úhrny měly dosahovat 250 mm. Ostatní částí východních Beskyd by se měly pohybovat do 100 mm. Budeme to přepočítávat aktualizovat 4 krát denně."

Z největší pravděpodobností dojde v sobotu a v neděli postupně od horních úseků k dosažení třetích stupňů povodňové aktivity a v některých úsecích budou překročeny stoleté průtoky. Povodí Odry od čtvrtku zvedlo odtoky ze 7 nádrží, které obhospodařuje.

Jiří Tkáč, generální ředitel Povodí Odry: "My to budeme každé ráno na základě informací z ČHMÚ aktualizovat a předpokládáme, že někdy v pátek v průběhu dne začneme ty nádrže zase škrtit, protože ty srážky už se tady začnou propagovat, povodí se nasytí a my si nemůžeme dovolit, abychom z přehrad odpouštěli tolik vody, abychom zhoršovali situaci pod vodními nádržemi." 

V pátek už mělo Povodí Odry k dispozici 120 milionu kubíků volného prostoru ve vodních dílech na utlumení povodně. Přesto jsou i přes vysoké investice Povodí Odry některé lokality stále ohroženy. Jde například o Zátor, Nové Heřminovy, Krnov, Opavu Vávrovice, Jeseník nad Odrou nebo také Polanku nad Odrou či Starý Jičín.

Josef Bělica (ANO) hejtman MS kraje: "Je to především pro velmi komplikované majetkoprávní vztahy. Není to proto, že by ty státní složky nedělaly to, co mají, konkrétně Povodí Odry, ale je to proto, že není možné některé majetkoprávní vztahy včas vypořádat." 

Podle odborníků nelze situaci srovnávat s tragickými povodněmi z roku 97. Infrastruktura je mnohem lépe připravena a půda je po suchu lépe schopna absorbovat srážky.

---

V Karviné vzpomínali na horníky, kteří nevyfárali

U sochy horníka na Univerzitním náměstí v Karviné se konala tradiční vzpomínková akce. Zástupci vedení OKD, kraje i města, spolky krojovaných horníků a rodinní příslušníci horníků uctili památku těch, kteří se z podzemí nevrátili živí.

Na horníky, jejichž život vyhasl při výkonu povolání, se tradičně v září vzpomíná v rámci tradičních Hornických slavností. Ty letos proběhly současně s oslavami města v červnu. Pietní akt, jež bývá jejich součástí se uskutečnil nyní.

Roman Sikora generální ředitel OKD: “Sešli jsme se zde u příležitosti uctění vzpomínky na horníky, kteří za těch 200 let dobývání černé uhlí nevyfárali. Je jich na 800. 800 horníků, záchranářů, báňských inženýrů i techniků, ale současně 800 otců, bratrů, manželů."

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Když lidé začínali dobývat uhlí, tak ta práce byla nejen těžká, ale nesmírně nebezpečná a ona zůstala nebezpečná po celou dobu dobývání uhlí a vždycky ji provázely neštěstí. Je nesmírně důležité si to připomínat, protože prosperita naší země a celého regionu stojí na jejich potu a krvi."

V letošním roce, k dnešnímu dni, zažili záchranáři 121 poplachů a 23 důlních výjezdů.

Jaroslav Provázek, náměstek ředitele odštěpného závodu HBZS – hlavní inženýr: "3x jsme zasahovali s celým týmem pod zemí při mimořádných událostech, jednou to bylo u závalu, kdy jsme museli vyprostit smrtelně zraněného horníka, 2x to bylo u důlních požárů."

Po pietním aktu se všichni v průvodu vydali do kostela Povýšení svatého kříže, kde proběhala bohoslužba za horníky.

---

Nemocnice v Havířově operuje pomocí robota

Nemocnice v Havířově je prvním krajským zařízením, které může operovat pacienty pomocí robotického systému Da Vinci. Díky této technologii mohou chirurgové provádět operace s větší přesností a menším rizikem komplikací.

Nemocnice v Havířově provedla prvních pět operací karcinomu prostaty pomocí tohoto robota. Operatér ovládá robotická ramena prostřednictvím speciální konzole.

Josef Kopecký, primář urologického oddělení: “Ten systém umožňuje daleko přesnější pohyby, má větší zvětšení, má jemné nástroje, které mohou být extrémně přesné a navíc jsou ty nástroje pohyblivé, kopírují lidské zápěstí. Operační výkon může být přesnější, z čehož vyplývá i lepší hojení pro toho pacienta a rychlejší návrat do domácí péče.”

Robot bude maximálně vytížený.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “Od října začneme chirurgické pacienty, kde zase půjde o onkologické škaredé nemoci, jako je karcinom rekta. Do budoucna, někde od začátku roku, by se měla přidat gynekologie a ORL a to portfolio bude do budoucna ještě doplněno o bariatrické operace."

Robota za více než 60 milionů korun mohla nemocnice pořídit díky podpoře radnice.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "My jsme poskytli financování na tento přístroj s tím, že v dalších pěti letech na něj přispějeme celých deset milionů korun a ten zbytek z té práce toho přístroje, nám bude zplaceno. Tím pádem lidé mohou být operováni roboticky už v letošním roce."

Nemocnice v Havířově je prvním z krajských zařízení, kde robota pořídili.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-13-09-2024-17-00