Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Hasiči cvičili ve Slezské nemocnici
  • Kapsářka má na svědomí minimálně 19 krádeží
  • Tréninkové byty se dětským domovům osvědčily
  • Třicet let v uniformě městského strážníka
  • Jablunkov několikrát lehl popelem, 140 let ho chrání hasiči
  • Na Kopřivné proběhl Den na lyžích s MS krajem

Hasiči cvičili ve Slezské nemocnici

Hasiči cvičili ve Slezské nemocnici. Zasahovali u simulovaného požáru v jednom z pavilonů. Cvičení bylo sice dopředu plánované, nicméně personál o něm nevěděl, takže první reakce na situaci byly autentické. Hasiči vysvětlovali zdravotníkům, jak se během požáru zachovat, co udělat nejdříve.

Prohlídku nově zrekonstruovaného pavilonu rehabilitačního oddělení připravila Slezská nemocnice pro své zaměstnance. Náhle se ale rozezní požární hlásič, který detekuje kouř v jedné z místností. Během okamžiku je ho plná hlavní chodba. Cvičení začíná.

Petr Serafin, velitel stanice, HZS Moravskoslezského kraje ÚO Opava: „Toto je divadelní dým, který nesnižuje procento kyslíku v prostředí, které zakouříme. Lidé se v tom mohou běžně pohybovat a nemá to vliv na jejich zdraví."

Lidé spěšně opouštějí budovu. Rekonstruované oddělení prozatím nebylo uvedeno do provozu, takže tady žádní pacienti nejsou. Teprve až všichni bezpečně z objektu odejdou dozví se, že jde o cvičení.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice v Opavě: „Je tady  několik vrchních sester asi 25 zdravotníků, zástupců ze všech oborů napříč celou nemocnicí.“

Přijíždí dvě hasičské cisterny. Důležité je rychle zmapovat situaci. Nejdříve je nutné zjistit, zda jsou v hořícím objektu ještě lidé. Většina jej stihla opustit. Uvnitř ale zůstalo několik figurantů. Ty musí hasiči v zakouřeném prostoru najít a z budovy evakuovat.

Jitka Navratová, fyzioterapeutka, Slezská nemocnice v Opavě: „Ještěže mne hasiči vedli, jinak bych netrefila vůbec ven.“

Protože šlo o instruktážní cvičení, popisovali hasiči přímo na místě zdravotníkům veškeré úkony, které prováděli. 



---

Kapsářka má na svědomí minimálně 19 krádeží

Policisté opět zadrželi jednu z ostravských kapsářských legend a všichni doufají, že tentokrát skončí za mřížemi na delší dobu. I když okrádala především ženy, jistý si před jejími rychlými prsty nemohl být nikdo.

Už mnohokrát jsme vás varovali před kapsáři a různými zloději, kteří se zaměřují zejména na nákupní centra. Dnes vám představíme skutečnou šampiónku a vidět ji právě můžete i při práci v obchodě s obuví. Zatímco vyhlédnutá oběť zkouší boty, čeká na svou chvíli. Stačí ji chvilka nepozornosti, popadne kabelku a odchází pryč. Podobně to udělala už mnohokrát. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Ať už poškození měli sedět v restauracích, zkoušet si oblečení, boty nebo jen věnovat pozornost něčemu jinému, nastoupila na scénu nenápadná recidivistka. Během okamžiku už měla v ruce držet jejich kabelky, batohy nebo z kabelky vyndat peněženku s doklady a platebními kartami a s těmito následně zmizet. V několika případech se měla z platebních karet pokusit o opakované výběry."

Poslední série trvala téměř rok. Loni v únoru ji totiž propustili z vězení. Nepoučila se a nyní má prokázáno dalších 19 krádeží. Peníze utrácela za běžný život a potřebovala je i na drogy. Lidé to zlodějce často velmi zjednodušovali, když na věci nedávali pozor. 

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MS kraje: "Stačí jen malý okamžik nepozornosti, třeba se jen rozhodujete, jaké si koupíte boty a lidé, kteří se chtějí zmocnit vašich financí, toho okamžitě využijí." 

Celkem už má zlodějka v rejstříku 17 trestných činů. Tentokrát bude zřejmě za mřížemi déle, protože je škoda 300 tisíc korun a pachatelka navíc je nepoučitelná. 

---

Tréninkové byty se dětským domovům osvědčily

V roce 2018 havířovský dětský domov začal využívat tréninkový byt pro děti, které dovrší plnoletosti a chtějí se postupně postavit na vlastní nohy. Což znamená, že sice bydlí samy, ale domov je jim stále oporou. Do projektu se zapojili už tři mladí dospělí.

Dětské domovy se snaží, aby děti v ústavní péči nestrádaly, naučily se pravidlům a postupně je připravují na dospělý život. Doba přechodu je však tou nejtěžší zkouškou. Mladý Michal z Havířova, který ještě studuje, má to štěstí, že mohl využít možnosti tréninkového bytu.

Michal Liberda, Dětský domov Havířov: "Ono to je spíše o té samostatnosti. Naučit se bydlet ve svém, zařizovat si věci sám od sebe. Už nejsou žádní vychovatelé, kteří by za námi stáli. Určitě jsem rád a má to i nějaké klady. Samozřejmě, když si už člověk zvykne i na ten režim z dětského domova, že tam měl všechno, co potřeboval. Snídani ráno, oběd po škole. Teď si po škole musím udělat oběd sám. Je to změna, ale příjemná.”

Michal už je třetím mladým dospělým, který se připravuje na samostatný život právě v tréninkovém bytě.

Ladislava Hilbertová, ředitelka Dětského domova Havířov: "Budeme ho určitě znovu obsazovat, už máme vytipovaného chlapce, který nám zletí o prázdninách a je to vlastně ideální, protože současný Michal, který obývá teď byt, tak bude odcházet a konci prázdnin, to znamená od toho 1. září bychom obsadili byt novým klientem."

Tréninkové byty se v Moravskoslezském kraji ujaly a k dispozici pro mladé dospělé je mají i v jiných městech, kde se dětské domovy nacházejí.

---

Třicet let v uniformě městského strážníka

Vznik obecních policií umožnil zákon v roce 1992 a Nový Jičín byl jedním z prvních měst, které začalo formovat své strážníky. Městská policie zde tedy pomáhá už 30 let. Mezi jejími členy jsou také ti, kteří v jejich řadách slouží stejně dlouhou dobu.

Začátky městské policie v Novém Jičíně byly před 30 lety nelehké až úsměvné. K dispozici bylo jedno služební vozidlo a téměř nulové technické vybavení. Vzpomínat na tyto okamžiky dnes mohou, stále v uniformě strážníka, dva muži. Jedním z nich je Pavel Němec.

Pavel Němec, zástupce ředitele MP Nový Jičín: “Z původní skupiny, malé skupiny strážníků, kterých bylo sedm zakládajících v roce 1992, se městská policie rozšířila do kolektivu tak, jak jej známe nyní, kde je to plus minus třicet strážníků.”

Obrovský posun postupně nastal v technickém vybavení, strážníci začali využívat kamerový dohlížecí systém a změnila se i legislativa, která upravovala jejich kompetence.

Pavel Němec, zástupce ředitele MP Nový Jičín: “Z významných událostí, které můžeme vzpomenout, byly zcela jistě povodně, které jsme tady zaznamenali několikrát. Kde městská policie působila v rámci ostrahy a uzávěr různých území.”

Daniel Rýdel, který je v pořadí sedmým ředitelem městské policie, nastoupil do funkce v roce 2019.

Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Co se týče technického vybavení, tak došlo k přechodu a vybudování nové digitální rádiové sítě, kdy jsme vlastně vysílali ještě na analogových převaděčích. Došlo také ke spuštění bodového měření rychlosti vozidel.”

Oslavy 30. výročí založení plánuje městská policie na 15. červen na Masarykově náměstí.

---

Jablunkov několikrát lehl popelem, 140 let ho chrání hasiči

Nejvýchodnější město republiky mohlo mít úplně jinou podobu. Vzhled Jablunkova se v minulosti měnil podle toho, jak moc jej zasáhly ničivé požáry. Několikrát lehl popelem téměř celý. Už 140 let však město chrání dobrovolní hasiči, kteří teď k výročí vydali obrazovou publikaci.

Kniha připomíná skutečně velmi ohnivou historii Jablunkova. Například rozsáhlé vypálení Uhry v roce 1447. A protože požárů bylo ve městě několik do roka, byla v roce 1880 založena dobrovolnická jednotka. Kniha zaznamenává také svědectví hasičů.

Jan Legierski, pamětník, bývalý člen SDH Jablunkov: “To bylo tak: Hořela Kohinorka a měli tam velké kádě s kyselinou. My jsme byli u zásahu s kolegou Josefem a on stál na přístřešku, který zakrýval ty nádrže s kyselinou. V jedné chvíli jsem si všiml, že ten přístřešek už začal prohořívat a kolega mohl propadnout dolů. Já jsem ho chytil za nohu a stáhl jsem ho na bok, protože jinak by bylo po něm.”

Jan Gorzolka, pamětník, bývalý člen SDH Jablunkov: “Jeli jsme směrem na Radvanov, kde hořela dřevěnice. Když jsme přijeli, už bylo zbytečné hašení, ale zachránil jsme tu paní Febrovou s dvěma dětmi, kteří byli na noc nahoře v podkroví. Tak jsme je vytáhli tam odtud a ještě nějaké věci a peřiny.”

Kniha obsahuje množství dobových fotografií.

Jiří Jurzykowski, fotograf, spoluautor knihy: “Velké množství obrazového materiálu obsahuje. Jsou tam veškeré zásahy a vývoj techniky. Je to v sekcích udělané. Bylo dost problematické vybírat fotografie a upravovat je, protože některé byly zničené. Takže bylo třeba retušovat, opravovat, aby ta kniha aspoň trošičku vypadala. A je dost velký problém ze starých fotografií dělat skeny a dávat to do tisku.”

První část nákladu knihy je vyprodaná, ale několik kusů ještě mají hasiči na své zbrojnici.

---

Na Kopřivné proběhl Den na lyžích s MS krajem

Krásné slunečné počasí tvořilo v Jeseníkách kulisu Dne na lyžích s MS krajem. Do areálu v Malé Morávce se sjelo několik tisíc nadšenců lyžování, snowboardingu i další zábavy na sněhu. Program byl připraven i pro celé rodiny s dětmi.

Inspirací Dne na lyžích byla také právě probíhající zimní olympiáda v Pekingu.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Dneska tady můžou malé děti si vyzkoušet takovou miniolympiádu, to je střelba ze vzduchovky laserové nebo vlastně curling nebo lední hokej.“

Pořadatelka: „Projdeš tady, tam se svezeš a hodíš tam kolečkem na ten stojan. Může bejt? A já ti dám potom nálepku.“

Velkým lákadlem byl pro mnoho návštěvníků měřený obří slalom pro všechny.

Karel Ležatka, provozovatel areálu: „Dnes tady máme speciálně postavenou trať pro všechny věkové kategorie s časomírou, s čísly."

Anketa, návštěvníci Dne na lyžích: „Jelo se dobře, je škoda, že to tedy nebylo přes celou červenou, protože by to jelo rychleji, ale i tak to bylo pěkné.“

„Byla to sranda, jelo se mi hezky.“

„Jsem z Karlovy Studánka a mám nejradši obří slalom.“

„Jelo se mi dobře.“

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Věřím, že letos nespadnu a zkusím se umístit alespoň do 20. místa.“

V programu se představila také Horská služby Jeseníky.

Marek Koněrza, záchranář, HS Malá Morávka: „Dneska tady máme ukázky záchrany lidského života na svyhu a nějakou prezentaci lavinového vybavení a dalších věcí, které používá horská služba v zimním období.“

Anketa, návštěvníci: „Úplná nádhera, jsme hodně spokojení.“

„Krásně slunečno, užíváme si to. Je zde moc hezky.“

„Jsme z Ostravy a moc se nám tady líbí.“

Karel Ležatka, provozovatel areálu: „Myslím si, že takhle má vypadat přesně zima v Jeseníkách.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
14. února 2022, 17:00

Hasiči cvičili ve Slezské nemocnici

Hasiči cvičili ve Slezské nemocnici. Zasahovali u simulovaného požáru v jednom z pavilonů. Cvičení bylo sice dopředu plánované, nicméně personál o něm nevěděl, takže první reakce na situaci byly autentické. Hasiči vysvětlovali zdravotníkům, jak se během požáru zachovat, co udělat nejdříve.

Prohlídku nově zrekonstruovaného pavilonu rehabilitačního oddělení připravila Slezská nemocnice pro své zaměstnance. Náhle se ale rozezní požární hlásič, který detekuje kouř v jedné z místností. Během okamžiku je ho plná hlavní chodba. Cvičení začíná.

Petr Serafin, velitel stanice, HZS Moravskoslezského kraje ÚO Opava: „Toto je divadelní dým, který nesnižuje procento kyslíku v prostředí, které zakouříme. Lidé se v tom mohou běžně pohybovat a nemá to vliv na jejich zdraví."

Lidé spěšně opouštějí budovu. Rekonstruované oddělení prozatím nebylo uvedeno do provozu, takže tady žádní pacienti nejsou. Teprve až všichni bezpečně z objektu odejdou dozví se, že jde o cvičení.

Karel Siebert, ředitel Slezské nemocnice v Opavě: „Je tady  několik vrchních sester asi 25 zdravotníků, zástupců ze všech oborů napříč celou nemocnicí.“

Přijíždí dvě hasičské cisterny. Důležité je rychle zmapovat situaci. Nejdříve je nutné zjistit, zda jsou v hořícím objektu ještě lidé. Většina jej stihla opustit. Uvnitř ale zůstalo několik figurantů. Ty musí hasiči v zakouřeném prostoru najít a z budovy evakuovat.

Jitka Navratová, fyzioterapeutka, Slezská nemocnice v Opavě: „Ještěže mne hasiči vedli, jinak bych netrefila vůbec ven.“

Protože šlo o instruktážní cvičení, popisovali hasiči přímo na místě zdravotníkům veškeré úkony, které prováděli. 



---

Kapsářka má na svědomí minimálně 19 krádeží

Policisté opět zadrželi jednu z ostravských kapsářských legend a všichni doufají, že tentokrát skončí za mřížemi na delší dobu. I když okrádala především ženy, jistý si před jejími rychlými prsty nemohl být nikdo.

Už mnohokrát jsme vás varovali před kapsáři a různými zloději, kteří se zaměřují zejména na nákupní centra. Dnes vám představíme skutečnou šampiónku a vidět ji právě můžete i při práci v obchodě s obuví. Zatímco vyhlédnutá oběť zkouší boty, čeká na svou chvíli. Stačí ji chvilka nepozornosti, popadne kabelku a odchází pryč. Podobně to udělala už mnohokrát. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Ať už poškození měli sedět v restauracích, zkoušet si oblečení, boty nebo jen věnovat pozornost něčemu jinému, nastoupila na scénu nenápadná recidivistka. Během okamžiku už měla v ruce držet jejich kabelky, batohy nebo z kabelky vyndat peněženku s doklady a platebními kartami a s těmito následně zmizet. V několika případech se měla z platebních karet pokusit o opakované výběry."

Poslední série trvala téměř rok. Loni v únoru ji totiž propustili z vězení. Nepoučila se a nyní má prokázáno dalších 19 krádeží. Peníze utrácela za běžný život a potřebovala je i na drogy. Lidé to zlodějce často velmi zjednodušovali, když na věci nedávali pozor. 

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MS kraje: "Stačí jen malý okamžik nepozornosti, třeba se jen rozhodujete, jaké si koupíte boty a lidé, kteří se chtějí zmocnit vašich financí, toho okamžitě využijí." 

Celkem už má zlodějka v rejstříku 17 trestných činů. Tentokrát bude zřejmě za mřížemi déle, protože je škoda 300 tisíc korun a pachatelka navíc je nepoučitelná. 

---

Tréninkové byty se dětským domovům osvědčily

V roce 2018 havířovský dětský domov začal využívat tréninkový byt pro děti, které dovrší plnoletosti a chtějí se postupně postavit na vlastní nohy. Což znamená, že sice bydlí samy, ale domov je jim stále oporou. Do projektu se zapojili už tři mladí dospělí.

Dětské domovy se snaží, aby děti v ústavní péči nestrádaly, naučily se pravidlům a postupně je připravují na dospělý život. Doba přechodu je však tou nejtěžší zkouškou. Mladý Michal z Havířova, který ještě studuje, má to štěstí, že mohl využít možnosti tréninkového bytu.

Michal Liberda, Dětský domov Havířov: "Ono to je spíše o té samostatnosti. Naučit se bydlet ve svém, zařizovat si věci sám od sebe. Už nejsou žádní vychovatelé, kteří by za námi stáli. Určitě jsem rád a má to i nějaké klady. Samozřejmě, když si už člověk zvykne i na ten režim z dětského domova, že tam měl všechno, co potřeboval. Snídani ráno, oběd po škole. Teď si po škole musím udělat oběd sám. Je to změna, ale příjemná.”

Michal už je třetím mladým dospělým, který se připravuje na samostatný život právě v tréninkovém bytě.

Ladislava Hilbertová, ředitelka Dětského domova Havířov: "Budeme ho určitě znovu obsazovat, už máme vytipovaného chlapce, který nám zletí o prázdninách a je to vlastně ideální, protože současný Michal, který obývá teď byt, tak bude odcházet a konci prázdnin, to znamená od toho 1. září bychom obsadili byt novým klientem."

Tréninkové byty se v Moravskoslezském kraji ujaly a k dispozici pro mladé dospělé je mají i v jiných městech, kde se dětské domovy nacházejí.

---

Třicet let v uniformě městského strážníka

Vznik obecních policií umožnil zákon v roce 1992 a Nový Jičín byl jedním z prvních měst, které začalo formovat své strážníky. Městská policie zde tedy pomáhá už 30 let. Mezi jejími členy jsou také ti, kteří v jejich řadách slouží stejně dlouhou dobu.

Začátky městské policie v Novém Jičíně byly před 30 lety nelehké až úsměvné. K dispozici bylo jedno služební vozidlo a téměř nulové technické vybavení. Vzpomínat na tyto okamžiky dnes mohou, stále v uniformě strážníka, dva muži. Jedním z nich je Pavel Němec.

Pavel Němec, zástupce ředitele MP Nový Jičín: “Z původní skupiny, malé skupiny strážníků, kterých bylo sedm zakládajících v roce 1992, se městská policie rozšířila do kolektivu tak, jak jej známe nyní, kde je to plus minus třicet strážníků.”

Obrovský posun postupně nastal v technickém vybavení, strážníci začali využívat kamerový dohlížecí systém a změnila se i legislativa, která upravovala jejich kompetence.

Pavel Němec, zástupce ředitele MP Nový Jičín: “Z významných událostí, které můžeme vzpomenout, byly zcela jistě povodně, které jsme tady zaznamenali několikrát. Kde městská policie působila v rámci ostrahy a uzávěr různých území.”

Daniel Rýdel, který je v pořadí sedmým ředitelem městské policie, nastoupil do funkce v roce 2019.

Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Co se týče technického vybavení, tak došlo k přechodu a vybudování nové digitální rádiové sítě, kdy jsme vlastně vysílali ještě na analogových převaděčích. Došlo také ke spuštění bodového měření rychlosti vozidel.”

Oslavy 30. výročí založení plánuje městská policie na 15. červen na Masarykově náměstí.

---

Jablunkov několikrát lehl popelem, 140 let ho chrání hasiči

Nejvýchodnější město republiky mohlo mít úplně jinou podobu. Vzhled Jablunkova se v minulosti měnil podle toho, jak moc jej zasáhly ničivé požáry. Několikrát lehl popelem téměř celý. Už 140 let však město chrání dobrovolní hasiči, kteří teď k výročí vydali obrazovou publikaci.

Kniha připomíná skutečně velmi ohnivou historii Jablunkova. Například rozsáhlé vypálení Uhry v roce 1447. A protože požárů bylo ve městě několik do roka, byla v roce 1880 založena dobrovolnická jednotka. Kniha zaznamenává také svědectví hasičů.

Jan Legierski, pamětník, bývalý člen SDH Jablunkov: “To bylo tak: Hořela Kohinorka a měli tam velké kádě s kyselinou. My jsme byli u zásahu s kolegou Josefem a on stál na přístřešku, který zakrýval ty nádrže s kyselinou. V jedné chvíli jsem si všiml, že ten přístřešek už začal prohořívat a kolega mohl propadnout dolů. Já jsem ho chytil za nohu a stáhl jsem ho na bok, protože jinak by bylo po něm.”

Jan Gorzolka, pamětník, bývalý člen SDH Jablunkov: “Jeli jsme směrem na Radvanov, kde hořela dřevěnice. Když jsme přijeli, už bylo zbytečné hašení, ale zachránil jsme tu paní Febrovou s dvěma dětmi, kteří byli na noc nahoře v podkroví. Tak jsme je vytáhli tam odtud a ještě nějaké věci a peřiny.”

Kniha obsahuje množství dobových fotografií.

Jiří Jurzykowski, fotograf, spoluautor knihy: “Velké množství obrazového materiálu obsahuje. Jsou tam veškeré zásahy a vývoj techniky. Je to v sekcích udělané. Bylo dost problematické vybírat fotografie a upravovat je, protože některé byly zničené. Takže bylo třeba retušovat, opravovat, aby ta kniha aspoň trošičku vypadala. A je dost velký problém ze starých fotografií dělat skeny a dávat to do tisku.”

První část nákladu knihy je vyprodaná, ale několik kusů ještě mají hasiči na své zbrojnici.

---

Na Kopřivné proběhl Den na lyžích s MS krajem

Krásné slunečné počasí tvořilo v Jeseníkách kulisu Dne na lyžích s MS krajem. Do areálu v Malé Morávce se sjelo několik tisíc nadšenců lyžování, snowboardingu i další zábavy na sněhu. Program byl připraven i pro celé rodiny s dětmi.

Inspirací Dne na lyžích byla také právě probíhající zimní olympiáda v Pekingu.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Dneska tady můžou malé děti si vyzkoušet takovou miniolympiádu, to je střelba ze vzduchovky laserové nebo vlastně curling nebo lední hokej.“

Pořadatelka: „Projdeš tady, tam se svezeš a hodíš tam kolečkem na ten stojan. Může bejt? A já ti dám potom nálepku.“

Velkým lákadlem byl pro mnoho návštěvníků měřený obří slalom pro všechny.

Karel Ležatka, provozovatel areálu: „Dnes tady máme speciálně postavenou trať pro všechny věkové kategorie s časomírou, s čísly."

Anketa, návštěvníci Dne na lyžích: „Jelo se dobře, je škoda, že to tedy nebylo přes celou červenou, protože by to jelo rychleji, ale i tak to bylo pěkné.“

„Byla to sranda, jelo se mi hezky.“

„Jsem z Karlovy Studánka a mám nejradši obří slalom.“

„Jelo se mi dobře.“

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Věřím, že letos nespadnu a zkusím se umístit alespoň do 20. místa.“

V programu se představila také Horská služby Jeseníky.

Marek Koněrza, záchranář, HS Malá Morávka: „Dneska tady máme ukázky záchrany lidského života na svyhu a nějakou prezentaci lavinového vybavení a dalších věcí, které používá horská služba v zimním období.“

Anketa, návštěvníci: „Úplná nádhera, jsme hodně spokojení.“

„Krásně slunečno, užíváme si to. Je zde moc hezky.“

„Jsme z Ostravy a moc se nám tady líbí.“

Karel Ležatka, provozovatel areálu: „Myslím si, že takhle má vypadat přesně zima v Jeseníkách.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-14-02-2022-17-00