Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Hasičský USAR tým stále pracuje 24 hodin denně
  • Slezské divadlo hledá vícezdrojové financování
  • Senioři dostávají zdarma hlásiče požárů
  • Přijímací testy už ve Studénce napsali, zatím nanečisto
  • Zoo připravila komentovanou valentýnskou prohlídku

Hasičský USAR tým stále pracuje 24 hodin denně

Hasičský USAR tým už v Turecku vyprostil ze sutin desítky mrtvých a stále pracuje nepřetržitě 24 hodin denně. Podařilo se ale také zachránit dvě živé osoby a kynologové dále prohledávají nejrůznější místa po celém městě a hledají další lidi, kteří ještě mohou být na živu.

USAR tým z našeho regionu pracuje na likvidaci následků zemětřesení a záchraně osob ze sutin v Turecku už 9 den. Zatím bylo vyproštěno 50 mrtvých osob a dva lidé byli zachráněni. Možnost na záchranu je už ale velmi malá. 

Jiří Němčík, velitel USAR týmu: "Dobré ráno z Ayidamanu. Stejně jako v předchozích dnech v rytmu 24/7 probíhají vyprošťovací práce. Nyní se nacházíme na suťovišti, které našemu týmu připadlo včera odpoledne. Do této chvíle jsme vytáhli 7 mrtvých osob a práce pokračují. Společně s námi je tady tým z USA a z Turecka." 

Na jednom z míst se předpokládá 12 - 16 zavalených osob a na druhém je to těžké odhadnout. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Bezpečnostní situace se nezměnila, stále platí, že náš tým nepociťuje žádnou formu bezpečnostní hrozby. Stále se střídáme po 6 hodinách, tábor máme na stejném místě, po městě se pohybujeme dvěma mikrobusy a dodávkou s ložnou plochou."

Neustále jsou v akci také kynologové, kteří jsou v rychlých zásahových skupinách a operují po celém městě. Pomáhají i jiným týmům a pátrají po možných žijících osobách. 

---

Slezské divadlo hledá vícezdrojové financování

Město Opava, jako zřizovatel Slezského divadla, se snaží získat finanční prostředky na jeho chod. V posledních letech náklady na provoz stoupaly. Během posledních tří let se navýšily o čtvrtinu. Město hledá možnosti vícezdrojového financování. Nyní se podařilo získat peníze z Moravskoslezského kraje, pomoci by mohlo také Ministerstvo kultury.

Slezské divadlo je s Opavou spjaté více než dvě století. Je dvou souborové, zastoupen je zde tedy činoherní i operní soubor. Poslední tři desetiletí je příspěvkovou organizací města.

Sylva Pracná, historička a kurátorka, Slezské zemské muzeum: „Po zrušení krajských výborů se v letech 1990-93 stal zřizovatelem divadla Okresní úřad v Opavě. A po dalším rušení, tentokrát okresních úřadů, bylo divadlo převedeno do správy města.“

Náklady na provoz divadla se v posledních letech výrazně zvyšují. Během posledních tří let o čtvrtinu. K současným necelým 130 milionům korun přispěla především inflace, zvyšující se ceny energií a také navyšování platů zaměstnanců, které určuje stát. Výdaje na mzdy tvoří 70 % z celkového rozpočtu.

Pavel Meletzký, náměstek primátora Opavy: „V okamžiku, kdy stát navýší tabulkové mzdy, jako na konci loňského roku o 10%, tak to znamená náklady do rozpočtu města, se kterými se původně nepočítalo. A samozřejmě vloni výrazně stouply náklady energií.“

Už několik let se zřizovatel dívadla, město, snaží o vícezdrojové financování. Jedná s Ministerstvem kultury, které už dříve Slezské divadlo finančně podpořilo. A s Moravskoslezským krajem v těchto dnech uzavře memorandum o finanční podpoře.

Pavel Meletzký, náměstek primátora Opavy: „Nám se podařilo v letošním roce se domluvit s Moravskoslezským krajem na víceleté spolupráci, v délce tříletého období.“

Během této doby bude každý rok kraj přispívat na provoz divadla částkou 3 mil. korun. Dohromady tedy půjde o 9 milionů. Peníze Slezské divadlo ušetří také spoluprací s Moravským divadlem Olomouc. Ta začala vloni.

Aleš Kománek, ředitel, Slezské divadlo Opava: „Na tu spolupráci jsme navázali v letošním roce, kdy si z olomouckého divadla zapůjčujeme kostýmy a část scény. Shodou okolností k právě připravované operetě F. Lehára Země úsměvů.“

Vedení divadla by chtělo také více spolupracovat se soukromými firmami. A to jak na partnerské úrovni, tak na bázi sponzorských příspěvků.
---

Díky dodatku s OKD přijde od těžařů do rozpočtu Stonavy o 4 miliony více než dosud, celkově tedy 17 mil. Kč. Dodatek ke smlouvě schválili stonavští zastupitelé na posledním zasedání.

Ondřej Feber (ANO), místostarosta Stonavy: “Je to reciprocita těch problémů, co máme, třeba s bahnem a další nepříjemnosti, obtěžuje to občany a OKD nám to kompenzuje. Občanům tak můžeme nabídnout nadstandardní služby, levné odpady, například.”

---

Senioři dostávají zdarma hlásiče požárů

Hlásiče požárů a detektory plynu by měl mít doma každý. Prokazatelně totiž zachraňují nejen lidské životy, ale i majetek. Senioři je teď mohou získat zcela zdarma. A to díky podpoře Moravskoslezského kraje.

Od roku 2018 hlásiče požárů a detektory plynu jen v Ostravě pomohly zachránit desítky lidských životů. Hasičský záchranný sbor MS kraje eviduje 154 hlášení instalovaných detektorů.

Miloš Střelka, HZS MS kraje: “Pokud budu mít instalovaný detektor, tak už při prvotních zplodinách, minimálních zplodinách hoření budu vědět, že se něco děje, protože ten hlásič požárů mi to včas oznámí svou prudkou a silnou akustickou signalizací.”

MS kraj i Ostrava se proto snaží dostat do domácností co nejvíce těchto zařízení. Pozadu není ani městský obvod Ostrava-Jih.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Bezpečnost našich občanů je pro nás prioritou, proto jsme ve spolupráci s městem Ostrava do všech našich bytů, které máme ve správě, nainstalovali detektory kouře a do bytů, kde se nacházejí plynové kotle, nainstalovali také detektory oxidu uhelnatého.”

Detektory teď mohou senioři získat zcela zdarma.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Stačí kontaktovat náš senior point, který se nachází v Komorním klubu v Jubilejní kolonii. I v našich obecních bytech tyto detektory už několikrát zachránily život.”

Například v polovině ledna hasiči vyjížděli do jednoho z panelových domů ve Výškovicích. Zalarmovali je obyvatelé, kteří uslyšeli požární hlásič od sousedů. Vše tak naštěstí dobře dopadlo.

---

Přijímací testy už ve Studénce napsali, zatím nanečisto

Přijímací zkoušky na střední školy se budou konat v polovině dubna. Jak bude těchto rozhodujících 130 minut vypadat už ví deváťáci Základní školy Butovická ve Studénce. Testy z matematiky a českého jazyk si napsali nanečisto.

Deváťáci Základní školy Butovická ve Studénce nyní usedli k testu z českého jazyka, na jeho vypracování mají 60 minut. Hotovi už jsou s úkoly z matematiky, na které měli o deset minut více. Právě tedy skládají přijímací zkoušky na střední školy, zatím ovšem nanečisto, i když na originálních testech CERMATU.

Monika Niklová, třídní učitelka 9. B, učitelka českého jazyka: “Opravdu chceme, aby si děti vyzkoušely testy tak, jak je to bude čekat, to znamená stejný čas, který mají stanovený na matematiku i český jazyk, dodržujeme tady klid, a odpovědi zapisují do záznamových archů tak, jak to budou zapisovat u přijímacích zkoušek načisto.”

Rozálie Paruzová, žákyně 9. třídy, ZŠ Sjednocení: “Je to náročné, ale dá se to zvládnout. Učivo známe, protože máme velmi skvělé paní učitelky, které nás připravují pravidelně a velmi dobře. Chci na gymnázium do Ostravy.”

Matěj Vopat, žák 9. třídy, ZŠ Sjednocení: “Čeština je pro mne lehčí, ta matematika je složitější, ale také se dá, když se na to člověk naučí. Určitě vím, kam půjdu. Do Bílovce na gymnázium.”

Adéla Svačinová, žákyně 9. třídy, ZŠ Sjednocení: “Já si myslím, že oboje je zatím docela dobré, lehčí je asi matematika. Přihlášku podám na gymnázium a na aplikovanou chemii.”

Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: “Od září pro naše deváťáky máme předmět Seminář českého jazyka a matematiky, kde žáci mají jednu hodinu týdně češtiny a matematiky, kde se stabilně připravují na tyto přijímací zkoušky.”

Tito žáci devátých ročníků už mají víceméně jasno, kam budou po ukončení základního vzdělání směřovat. Termín pro podání přihlášek je do 1. března.

---

Český statistický úřad bude zjišťovat příjmy a životní podmínky lidí. Šetření proběhne od 4. února do 18. června. Odborně proškolení tazatelé při něm osobně navštíví po celé republice téměř 11,5 tisíce domácností. Výsledná data budou sloužit pro výpočet ukazatelů peněžní a materiální chudoby.


---

Zoo připravila komentovanou valentýnskou prohlídku

Jak složité je dobýt srdce zvířecí partnerky? Jsou ve zvířecím procesu namlouvání nějaké zajímavosti? Nejen to se mohli dozvědět návštěvníci ostravské zoo, kteří tam zavítali na speciální valentýnskou komentovanou prohlídku. Každý pár měl navíc jednu vstupenku zdarma.

Ostravská zoologická zahrada se o víkendu zaplnila zamilovanými partnerskými i manželskými páry. Zoo si totiž připravila dvě speciální akce. Zvýhodněné vstupné 1 plus 1 zdarma a také zajímavou valentýnskou komentovanou prohlídku.

Vladimír Adámek, průvodce: "Která se hlavně zaměřuje na to, jakým způsobem zvířata získávají své partnery. Jakým způsobem se samci snaží dobýt srdce samic. Jaké jsou strategie namlouvání a třeba i jaké jsou reakce samic a co samice vyžadují. Bez čeho by ti samci neměli šanci se s nimi spářit."

Anketa: 1.) "Dneska do zoo nás přivedla valentýnská akce zoo a komentovaná prohlídka v ceně vstupného." – Na co se těšíte? – "Na všechno." 2.) "Za prvé krásný den a za druhé ta možnost valentýnské prohlídky, že je tady i ta komentovaná prohlídka. Protože většinou chodíme s vnoučaty, tak na to nemáme čas. Takže tím pádem si to chceme zase užít." 3.) "My jsme přišli na tu prohlídku valentýnskou. Tak jsme byli zvědaví, jak se mají zvířata rády." – Chodíte pravidelně do zoo sem? Co na ni říkáte? – "Jo, chodíme pravidelně. Ne úplně často, ale jednou za ročně vždycky a je to skvělá procházka a fajn zábava na odpoledne."

Prohlídka trvala do dvou hodin a zkušený průvodce provedl návštěvníky po vybraných zvířatech, kde jim vždy přiblížil zajímavé informace o vzájemném soužití.

Vladimír Adámek, průvodce: "U plameňáků obecně můžeme považovat za zajímavost třeba to, že u nich se všechno děje hromadně. V jednom okamžiku si všichni samci začnou hledat partnerky. V jednom okamžiku si partnerky vybírají, dochází k tomu výběru. V jednom okamžiku všichni začnou hromadně opravovat hnízda, snášet vajíčka. No a proč tomu tak je, to se dozví ti návštěvníci."

Návštěvníci prošli od plameňáků přes pandy, jeleny, zvířátka na statku až po velké šelmy.

Vladimír Adámek, průvodce: "Samec tygra to nemá jednoduché, ani samec lva, protože se o tu samici musí velmi snažit. A to páření u těch zvířat je velmi intenzivní, může být až 40x za den a teprve při druhém až třetím dnu dochází ke spouštění vajíčka směrem k děloze samice. To znamená, že tomu se správně říká vyvolaná ovulace."

Z dalšího programu má zoologická zahrada kvůli jarním prázdninám až do 17. března otevřeno každý všední den od 12. do 14. hodiny výukové centrum. Zároveň stále platí mimosezonní zlevněné vstupné.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
14. února 2023, 16:00

Hasičský USAR tým stále pracuje 24 hodin denně

Hasičský USAR tým už v Turecku vyprostil ze sutin desítky mrtvých a stále pracuje nepřetržitě 24 hodin denně. Podařilo se ale také zachránit dvě živé osoby a kynologové dále prohledávají nejrůznější místa po celém městě a hledají další lidi, kteří ještě mohou být na živu.

USAR tým z našeho regionu pracuje na likvidaci následků zemětřesení a záchraně osob ze sutin v Turecku už 9 den. Zatím bylo vyproštěno 50 mrtvých osob a dva lidé byli zachráněni. Možnost na záchranu je už ale velmi malá. 

Jiří Němčík, velitel USAR týmu: "Dobré ráno z Ayidamanu. Stejně jako v předchozích dnech v rytmu 24/7 probíhají vyprošťovací práce. Nyní se nacházíme na suťovišti, které našemu týmu připadlo včera odpoledne. Do této chvíle jsme vytáhli 7 mrtvých osob a práce pokračují. Společně s námi je tady tým z USA a z Turecka." 

Na jednom z míst se předpokládá 12 - 16 zavalených osob a na druhém je to těžké odhadnout. 

Jakub Kozák, mluvčí HZS MS kraje: "Bezpečnostní situace se nezměnila, stále platí, že náš tým nepociťuje žádnou formu bezpečnostní hrozby. Stále se střídáme po 6 hodinách, tábor máme na stejném místě, po městě se pohybujeme dvěma mikrobusy a dodávkou s ložnou plochou."

Neustále jsou v akci také kynologové, kteří jsou v rychlých zásahových skupinách a operují po celém městě. Pomáhají i jiným týmům a pátrají po možných žijících osobách. 

---

Slezské divadlo hledá vícezdrojové financování

Město Opava, jako zřizovatel Slezského divadla, se snaží získat finanční prostředky na jeho chod. V posledních letech náklady na provoz stoupaly. Během posledních tří let se navýšily o čtvrtinu. Město hledá možnosti vícezdrojového financování. Nyní se podařilo získat peníze z Moravskoslezského kraje, pomoci by mohlo také Ministerstvo kultury.

Slezské divadlo je s Opavou spjaté více než dvě století. Je dvou souborové, zastoupen je zde tedy činoherní i operní soubor. Poslední tři desetiletí je příspěvkovou organizací města.

Sylva Pracná, historička a kurátorka, Slezské zemské muzeum: „Po zrušení krajských výborů se v letech 1990-93 stal zřizovatelem divadla Okresní úřad v Opavě. A po dalším rušení, tentokrát okresních úřadů, bylo divadlo převedeno do správy města.“

Náklady na provoz divadla se v posledních letech výrazně zvyšují. Během posledních tří let o čtvrtinu. K současným necelým 130 milionům korun přispěla především inflace, zvyšující se ceny energií a také navyšování platů zaměstnanců, které určuje stát. Výdaje na mzdy tvoří 70 % z celkového rozpočtu.

Pavel Meletzký, náměstek primátora Opavy: „V okamžiku, kdy stát navýší tabulkové mzdy, jako na konci loňského roku o 10%, tak to znamená náklady do rozpočtu města, se kterými se původně nepočítalo. A samozřejmě vloni výrazně stouply náklady energií.“

Už několik let se zřizovatel dívadla, město, snaží o vícezdrojové financování. Jedná s Ministerstvem kultury, které už dříve Slezské divadlo finančně podpořilo. A s Moravskoslezským krajem v těchto dnech uzavře memorandum o finanční podpoře.

Pavel Meletzký, náměstek primátora Opavy: „Nám se podařilo v letošním roce se domluvit s Moravskoslezským krajem na víceleté spolupráci, v délce tříletého období.“

Během této doby bude každý rok kraj přispívat na provoz divadla částkou 3 mil. korun. Dohromady tedy půjde o 9 milionů. Peníze Slezské divadlo ušetří také spoluprací s Moravským divadlem Olomouc. Ta začala vloni.

Aleš Kománek, ředitel, Slezské divadlo Opava: „Na tu spolupráci jsme navázali v letošním roce, kdy si z olomouckého divadla zapůjčujeme kostýmy a část scény. Shodou okolností k právě připravované operetě F. Lehára Země úsměvů.“

Vedení divadla by chtělo také více spolupracovat se soukromými firmami. A to jak na partnerské úrovni, tak na bázi sponzorských příspěvků.
---

Díky dodatku s OKD přijde od těžařů do rozpočtu Stonavy o 4 miliony více než dosud, celkově tedy 17 mil. Kč. Dodatek ke smlouvě schválili stonavští zastupitelé na posledním zasedání.

Ondřej Feber (ANO), místostarosta Stonavy: “Je to reciprocita těch problémů, co máme, třeba s bahnem a další nepříjemnosti, obtěžuje to občany a OKD nám to kompenzuje. Občanům tak můžeme nabídnout nadstandardní služby, levné odpady, například.”

---

Senioři dostávají zdarma hlásiče požárů

Hlásiče požárů a detektory plynu by měl mít doma každý. Prokazatelně totiž zachraňují nejen lidské životy, ale i majetek. Senioři je teď mohou získat zcela zdarma. A to díky podpoře Moravskoslezského kraje.

Od roku 2018 hlásiče požárů a detektory plynu jen v Ostravě pomohly zachránit desítky lidských životů. Hasičský záchranný sbor MS kraje eviduje 154 hlášení instalovaných detektorů.

Miloš Střelka, HZS MS kraje: “Pokud budu mít instalovaný detektor, tak už při prvotních zplodinách, minimálních zplodinách hoření budu vědět, že se něco děje, protože ten hlásič požárů mi to včas oznámí svou prudkou a silnou akustickou signalizací.”

MS kraj i Ostrava se proto snaží dostat do domácností co nejvíce těchto zařízení. Pozadu není ani městský obvod Ostrava-Jih.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Bezpečnost našich občanů je pro nás prioritou, proto jsme ve spolupráci s městem Ostrava do všech našich bytů, které máme ve správě, nainstalovali detektory kouře a do bytů, kde se nacházejí plynové kotle, nainstalovali také detektory oxidu uhelnatého.”

Detektory teď mohou senioři získat zcela zdarma.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Stačí kontaktovat náš senior point, který se nachází v Komorním klubu v Jubilejní kolonii. I v našich obecních bytech tyto detektory už několikrát zachránily život.”

Například v polovině ledna hasiči vyjížděli do jednoho z panelových domů ve Výškovicích. Zalarmovali je obyvatelé, kteří uslyšeli požární hlásič od sousedů. Vše tak naštěstí dobře dopadlo.

---

Přijímací testy už ve Studénce napsali, zatím nanečisto

Přijímací zkoušky na střední školy se budou konat v polovině dubna. Jak bude těchto rozhodujících 130 minut vypadat už ví deváťáci Základní školy Butovická ve Studénce. Testy z matematiky a českého jazyk si napsali nanečisto.

Deváťáci Základní školy Butovická ve Studénce nyní usedli k testu z českého jazyka, na jeho vypracování mají 60 minut. Hotovi už jsou s úkoly z matematiky, na které měli o deset minut více. Právě tedy skládají přijímací zkoušky na střední školy, zatím ovšem nanečisto, i když na originálních testech CERMATU.

Monika Niklová, třídní učitelka 9. B, učitelka českého jazyka: “Opravdu chceme, aby si děti vyzkoušely testy tak, jak je to bude čekat, to znamená stejný čas, který mají stanovený na matematiku i český jazyk, dodržujeme tady klid, a odpovědi zapisují do záznamových archů tak, jak to budou zapisovat u přijímacích zkoušek načisto.”

Rozálie Paruzová, žákyně 9. třídy, ZŠ Sjednocení: “Je to náročné, ale dá se to zvládnout. Učivo známe, protože máme velmi skvělé paní učitelky, které nás připravují pravidelně a velmi dobře. Chci na gymnázium do Ostravy.”

Matěj Vopat, žák 9. třídy, ZŠ Sjednocení: “Čeština je pro mne lehčí, ta matematika je složitější, ale také se dá, když se na to člověk naučí. Určitě vím, kam půjdu. Do Bílovce na gymnázium.”

Adéla Svačinová, žákyně 9. třídy, ZŠ Sjednocení: “Já si myslím, že oboje je zatím docela dobré, lehčí je asi matematika. Přihlášku podám na gymnázium a na aplikovanou chemii.”

Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: “Od září pro naše deváťáky máme předmět Seminář českého jazyka a matematiky, kde žáci mají jednu hodinu týdně češtiny a matematiky, kde se stabilně připravují na tyto přijímací zkoušky.”

Tito žáci devátých ročníků už mají víceméně jasno, kam budou po ukončení základního vzdělání směřovat. Termín pro podání přihlášek je do 1. března.

---

Český statistický úřad bude zjišťovat příjmy a životní podmínky lidí. Šetření proběhne od 4. února do 18. června. Odborně proškolení tazatelé při něm osobně navštíví po celé republice téměř 11,5 tisíce domácností. Výsledná data budou sloužit pro výpočet ukazatelů peněžní a materiální chudoby.


---

Zoo připravila komentovanou valentýnskou prohlídku

Jak složité je dobýt srdce zvířecí partnerky? Jsou ve zvířecím procesu namlouvání nějaké zajímavosti? Nejen to se mohli dozvědět návštěvníci ostravské zoo, kteří tam zavítali na speciální valentýnskou komentovanou prohlídku. Každý pár měl navíc jednu vstupenku zdarma.

Ostravská zoologická zahrada se o víkendu zaplnila zamilovanými partnerskými i manželskými páry. Zoo si totiž připravila dvě speciální akce. Zvýhodněné vstupné 1 plus 1 zdarma a také zajímavou valentýnskou komentovanou prohlídku.

Vladimír Adámek, průvodce: "Která se hlavně zaměřuje na to, jakým způsobem zvířata získávají své partnery. Jakým způsobem se samci snaží dobýt srdce samic. Jaké jsou strategie namlouvání a třeba i jaké jsou reakce samic a co samice vyžadují. Bez čeho by ti samci neměli šanci se s nimi spářit."

Anketa: 1.) "Dneska do zoo nás přivedla valentýnská akce zoo a komentovaná prohlídka v ceně vstupného." – Na co se těšíte? – "Na všechno." 2.) "Za prvé krásný den a za druhé ta možnost valentýnské prohlídky, že je tady i ta komentovaná prohlídka. Protože většinou chodíme s vnoučaty, tak na to nemáme čas. Takže tím pádem si to chceme zase užít." 3.) "My jsme přišli na tu prohlídku valentýnskou. Tak jsme byli zvědaví, jak se mají zvířata rády." – Chodíte pravidelně do zoo sem? Co na ni říkáte? – "Jo, chodíme pravidelně. Ne úplně často, ale jednou za ročně vždycky a je to skvělá procházka a fajn zábava na odpoledne."

Prohlídka trvala do dvou hodin a zkušený průvodce provedl návštěvníky po vybraných zvířatech, kde jim vždy přiblížil zajímavé informace o vzájemném soužití.

Vladimír Adámek, průvodce: "U plameňáků obecně můžeme považovat za zajímavost třeba to, že u nich se všechno děje hromadně. V jednom okamžiku si všichni samci začnou hledat partnerky. V jednom okamžiku si partnerky vybírají, dochází k tomu výběru. V jednom okamžiku všichni začnou hromadně opravovat hnízda, snášet vajíčka. No a proč tomu tak je, to se dozví ti návštěvníci."

Návštěvníci prošli od plameňáků přes pandy, jeleny, zvířátka na statku až po velké šelmy.

Vladimír Adámek, průvodce: "Samec tygra to nemá jednoduché, ani samec lva, protože se o tu samici musí velmi snažit. A to páření u těch zvířat je velmi intenzivní, může být až 40x za den a teprve při druhém až třetím dnu dochází ke spouštění vajíčka směrem k děloze samice. To znamená, že tomu se správně říká vyvolaná ovulace."

Z dalšího programu má zoologická zahrada kvůli jarním prázdninám až do 17. března otevřeno každý všední den od 12. do 14. hodiny výukové centrum. Zároveň stále platí mimosezonní zlevněné vstupné.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-14-02-2023-16-00