Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Ostravě bylo vyrobeno první vodíkové kolo v Česku
  • Havířov bude mít svou odtahovou službu
  • Sportoviště v kampusu u Ostravice je přístupné veřejnosti
  • Studenti karvinského gymnázia sbírali zkušenosti ve Štrasburku
  • Vítkovická radnice se pyšní titulem kulturní památka

V Ostravě bylo vyrobeno první vodíkové kolo v Česku

Kde jinde než v Ostravě, tedy průmyslovém srdci České republiky, by mělo být vyrobeno první vodíkové kolo. Jde sice jen o prototyp, ale ještě letos by se mělo začít vyrábět. Na jedno naplnění ujede 150 kilometrů a postavili ho konstruktéři v Moravskoslezském inovačním centru.

Právě se díváte na budoucnost cyklodopravy - vodíkové kolo. K pohonu slouží vodík, který je uložen v dvoulitrové lahvi, což stačí na zhruba 150 kilometrů. Součástí kola je i akumulátor, který se jízdou dobíjí a v případě, že vodík dojde, doveze vás buď k plničce nebo domů. 

David Maršálek, prezident společnosti, která prototyp vyrobila: "Vodík se přesouvá hadičkou k palivovému článku, tam se spaluje a tady by měla vykapávat voda."

Kolo vzniklo za pouhé dva měsíce a jde zatím o prototyp. Nyní začnou jednání s výrobci jednotlivých komponentů. Například o lahve na vodík by se mohla postarat ostravská firma Vítkovice Cylinders, která provozuje i veřejnou plničku na vodík. Kolo čekají další vylepšení. 

Pavel Vašek, konstruktér: "Baterie se v průběhu používání na vodík dobíjí stejně jako auto nebo motorka. V případě polovybití baterie, když si doplníte vodík, řídící jednotka to pozná a pojede primárně na vodík." 

MS kraj i Ostrava vidí v tomto typu ekologického pohonu budoucnost a proto vstoupili loni do Vodíkového klastru. Kraj dokonce podobná kola shání v rámci veřejné soutěže. 

---

Havířov bude mít svou odtahovou službu

Havířově pracuje na tom, aby už od prázdnin mělo město vlastní odtahovou službu. A to nejen na vraky, které zabírají místo na parkovištích, ale zaměří se i na automobily, které blokují místa pro práci integrovaného záchranného systému.

Tato vozidla s prošlou technickou kontrolou nemají na pozemních komunikacích co dělat. Přesto je jich v Havířově poměrně dost. Radnice se nyní rozhodla, že využije legislativy a zřídí si vlastní odtahovou službu.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "My už s tím nakládáme podle zákona, protože nová legislativa umožňuje trochu rychlejší řešení odtahu těch vraků. My teď momentálně pracujeme ve spolupráci s Technickými službami na zřízení odtahové služby, protože nejedná se jen o vraky na parkovištích, ale ta problematika je složitější a některá auta, která jsou buď krátkodobě, nebo dlouhodobě odstavena, tak i ohrožují bezpečnost občanů. Připravujeme i obecně závaznou vyhlášku v tomto směru."

anketa: “Z pohledu řidiče musím říct, že je dobře, že se o ty vraky někdo postará, protože zabírají parkovací místa, je to nevzhledné a já to jen kvituji."

anketa: “Já jsem určitě viděl u Gymnázia Komenského jedno auto takové a už tam stojí minimálně tři, nebo čtyři roky, takže bych byl rád, kdyby se to vyřešilo. Myslím si, že řidiči, když večer přijedou, tak vůbec nemají, kde zaparkovat.”

Město bude muset mít i své odtahové parkoviště, kde se auta budou shromažďovat. A to i vozy, které blokují cestu IZS či Technickým službám. Nová vyhláška by mohla platit už od léta.

---

V Opavě se připravuje Centrum denních služeb pro osoby se zdravotním postižením. Vznikne v prostorách Seniorcentra, tedy penzionu, kde žijí pro lidi důchodového věku. Rekonstrukce začne letos, hotovo bude za dva roky. Stacionář nabídne kapacitu pro 10 klientů.

Nadace ČEZ spustila tradiční grantový program Oranžový přechod. Města a obce v něm můžou získat na moderní osvětlení přechodů až 120 tisíc korun. Jeden z Oranžových přechodů vloni vybudovali v Havířově, spolu s dětmi ho otevřel Mikuláš.

---

Sportoviště v kampusu u Ostravice je přístupné veřejnosti

Patrně velmi rychle si získá oblibu u veřejnosti City kampus Ostravské univerzity, který byl za přítomnosti premiéra Petra Fialy v pondělí otevřen u břehu řeky Ostravice poblíž Černé louky. Volně přístupný bude pro kulturní akce a sportovní vyžití.

V pondělí odpoledne se mohli první návštěvníci projít novým univerzitním kampusem. Pamětníci vzpomínali, jak tam kdysi ve výšce lanovka převážela hlušinu na haldu a kvůli prachu se nedalo dýchat. Dnes patří lokalita kultuře a sportu.

Anketa: “Je to tady úžasné. Krásná architektura, úžasné výhledy a perfektní podmínky pro studium. Už jim úplně závodím.”

Při stavbě kampusu spojila Ostravská univerzita síly s krajem a městem.

Ivo Vondrák, (ANO), hejtman MSK: “Já bych chtěl říct, že právě ta budova, kterou tady dneska máme nově otevřenou společně s budovou klastru umění a designu, to je něco, co vzniklo skutečně jako výsledek programu RE:START. Programu transformace, který jsme připravili a který v podstatě tvoří rámec toho, kudy se chceme ubírat. A já jsem moc rád, že právě toto je významným projektem, který je první ukončený uprostřed města, v místě, kde skutečně nebylo nic, než jenom haldy a nepořádek. Takže je to takový ten symbolický krok k tomu, abychom tak to pokračovali v dalších částech našeho kraje.”

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: “Já jsem rád, že se setkáváme na místě, kde před 100 lety byla 30metrová halda, kde ještě před 6 roky v podstatě nebylo nic a žili zde bezdomovci a nedalo se sem přijít. A teď tady máme areál, který bude sloužit nejen studentům a zaměstnancům Ostravské univerzity, ale celé veřejnosti. Je tady galerie, koncertní sál, kde budou koncerty pro veřejnost. Celý areál bude otevřený, včetně střechy, ze které je nejhezčí pohled na Ostravu a okolí.”

Sportovní areál kampusu bude přístupný i ve večerních hodinách. Běžecký ovál je osvětlený.

---

Studenti karvinského gymnázia sbírali zkušenosti ve Štrasburku

Studenti karvinského gymnázia navštívili Štrasburk, a to za výhru v projektu školy vyslanci Evropského parlamentu.

Minulý školní rok pracovali studenti gymnázia na projektu školy Vyslanci Evropského parlamentu. Jejich práce byla vyhodnocena jako nejlepší a za odměnu se dostali do Štrasburku, kde absolvovali simulaci jednoho zasedání společně se studenty dalších zemí. Projekt byl pro studenty docela náročný.

Monika Brzá, zástupkyně ředitele Gymnázia Karviná: “Nebyli jsme poprvé, už jsme v minulosti byli, je to nádherná zkušenost. Děti mohou vidět, že za nějakou aktivitu se dostanou do světa a vážíme si těchto příležitostí, které pro ně jsou, protože dostat se do těchto institucí není vůbec jednoduché, možná i nemožné pro běžného smrtelníka, takže si toho hodně vážíme.”

Vypracovat projekt bylo docela obtížné a nároční na kreativitu.. Studenti některé aktivity pro ostatní žáky i veřejnost museli vytvářet sami.

David Brzý, student Gymnázia Karviná: "My jsme připravovali různé akce ve škole a na sociální sítě jako facebook nebo třeba na instagram jsme dělali příspěvky o každé zemi EU a významných dnech Evropy.” 

Kromě Štrasburku navštívili studenti při této příležitosti i jiná místa v zahraničí.

Monika Brzá, zástupkyně ředitele Gymnázia Karviná: "Udělali jsme z toho třídenní výlet, kdy jsme navštívili i Norimberk, krásné město, na cestě zpátky jsme navštívili Heidelberg, kde je nejstarší německá univerzita, takže jsme spojili kulturu i instituce:"

Hedvika Wawreczková ,studentka Gymnázia Karviná: "Byla to dobrá zkušenost, za to jsem velmi vděčná, myslím, že všichni, kdo se na tom podíleli, tak pro ně to bylo taky přínosné. Zase jsme si vyzkoušeli něco nového než co ve škole probíhá, hodně to bylo poučné a naučili jsme se hodně nových věcí.” 

Aktivní jsou studenti gymnázia i v jiných projekt momentálně se zapojili například do projektu k Poho Parku.

---

Tělocvična Střední školy průmyslové v Krnově má novou střechu i okna za více než 18 milionů. Na financování rekonstrukce se podílela škola, která přispěla částkou jedena půl milionu korun. Zřizovatelem školy, která je tak energeticky úspornější, je Moravskoslezský kraj.

Chystá se poslední fárání na dole Paskov-Staříč. Těžba v Dole Paskov byla ukončena v roce 2017 a nyní se blíží likvidační práce do závěrečné fáze před jarním zásypem. Společnost DIAMO poskytne novinářům možnost sfárat a podívat se do dolu. Reportáž vám přineseme v následujících dnech.

---

Vítkovická radnice se pyšní titulem kulturní památka

Nádherné vitráže, soustava komínků, secesní mříže sklepních oken a dveří. Unikátní stavba vítkovické radnice z pera významného vídeňského architekta Maxe von Ferstela, která vloni oslavila 120. výročí svého vzniku, byla prohlášena za kulturní památku.

Budova radnice je jedinečná nejen rukopisem stavitele, ale spoustou zákoutí a zajímavostí, které skrývá. Je naplněna tisíci lidských osudů. Někteří zde uzavřeli sňatky, jiní přebírali maturitní vysvědčení, občánky tady vítají do života.

Lenka Kocierzová, historička: “Radnicí prošlo i několik prezidentů a významných osobností, císař Franz Josef, prezident Beneš a v roce 1906 prezident Václav Klaus.”

RIchard Čermák (OSTRAVAK), starosta MOb Ostrava-Vítkovice:Jsem nesmírně rád že se nám po několika letech podařilo vrátit statut národního památkového ústavu, kdy se Vítkovická lednice stala národní kulturní památkou a vlastně jí trošku v předstihu se nám podařilo K 120 letům které měla radnice minulý rok vydat knihu.”

Lenka Kocierzová: "Radnice je postavena ve vítkovickém firemním stylu, který se vyznačuje právě charakteristickými cihlami a doplněna je zelenou a bílou barvou oken."

Lenka Kocierzová, historička: ”Zajímavá je také ukrytá běžnému lidskému zraku věž, ve které máme uloženy z roku 2009 dobové dokumenty ve schránce pro příští generace." " 


Nádherné je podkroví radnice a nádherné jsou i mříže na skle a mříže bývalého vězení. Na dvoře se můžete projít po dřevěných kostkách, které jsou ještě původní a po kterých tady přijížděly kočárem páni starostové. Pavel Straka a redakce televize Polar Ostrava-Vítkovice. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
14. února 2023, 17:00

V Ostravě bylo vyrobeno první vodíkové kolo v Česku

Kde jinde než v Ostravě, tedy průmyslovém srdci České republiky, by mělo být vyrobeno první vodíkové kolo. Jde sice jen o prototyp, ale ještě letos by se mělo začít vyrábět. Na jedno naplnění ujede 150 kilometrů a postavili ho konstruktéři v Moravskoslezském inovačním centru.

Právě se díváte na budoucnost cyklodopravy - vodíkové kolo. K pohonu slouží vodík, který je uložen v dvoulitrové lahvi, což stačí na zhruba 150 kilometrů. Součástí kola je i akumulátor, který se jízdou dobíjí a v případě, že vodík dojde, doveze vás buď k plničce nebo domů. 

David Maršálek, prezident společnosti, která prototyp vyrobila: "Vodík se přesouvá hadičkou k palivovému článku, tam se spaluje a tady by měla vykapávat voda."

Kolo vzniklo za pouhé dva měsíce a jde zatím o prototyp. Nyní začnou jednání s výrobci jednotlivých komponentů. Například o lahve na vodík by se mohla postarat ostravská firma Vítkovice Cylinders, která provozuje i veřejnou plničku na vodík. Kolo čekají další vylepšení. 

Pavel Vašek, konstruktér: "Baterie se v průběhu používání na vodík dobíjí stejně jako auto nebo motorka. V případě polovybití baterie, když si doplníte vodík, řídící jednotka to pozná a pojede primárně na vodík." 

MS kraj i Ostrava vidí v tomto typu ekologického pohonu budoucnost a proto vstoupili loni do Vodíkového klastru. Kraj dokonce podobná kola shání v rámci veřejné soutěže. 

---

Havířov bude mít svou odtahovou službu

Havířově pracuje na tom, aby už od prázdnin mělo město vlastní odtahovou službu. A to nejen na vraky, které zabírají místo na parkovištích, ale zaměří se i na automobily, které blokují místa pro práci integrovaného záchranného systému.

Tato vozidla s prošlou technickou kontrolou nemají na pozemních komunikacích co dělat. Přesto je jich v Havířově poměrně dost. Radnice se nyní rozhodla, že využije legislativy a zřídí si vlastní odtahovou službu.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "My už s tím nakládáme podle zákona, protože nová legislativa umožňuje trochu rychlejší řešení odtahu těch vraků. My teď momentálně pracujeme ve spolupráci s Technickými službami na zřízení odtahové služby, protože nejedná se jen o vraky na parkovištích, ale ta problematika je složitější a některá auta, která jsou buď krátkodobě, nebo dlouhodobě odstavena, tak i ohrožují bezpečnost občanů. Připravujeme i obecně závaznou vyhlášku v tomto směru."

anketa: “Z pohledu řidiče musím říct, že je dobře, že se o ty vraky někdo postará, protože zabírají parkovací místa, je to nevzhledné a já to jen kvituji."

anketa: “Já jsem určitě viděl u Gymnázia Komenského jedno auto takové a už tam stojí minimálně tři, nebo čtyři roky, takže bych byl rád, kdyby se to vyřešilo. Myslím si, že řidiči, když večer přijedou, tak vůbec nemají, kde zaparkovat.”

Město bude muset mít i své odtahové parkoviště, kde se auta budou shromažďovat. A to i vozy, které blokují cestu IZS či Technickým službám. Nová vyhláška by mohla platit už od léta.

---

V Opavě se připravuje Centrum denních služeb pro osoby se zdravotním postižením. Vznikne v prostorách Seniorcentra, tedy penzionu, kde žijí pro lidi důchodového věku. Rekonstrukce začne letos, hotovo bude za dva roky. Stacionář nabídne kapacitu pro 10 klientů.

Nadace ČEZ spustila tradiční grantový program Oranžový přechod. Města a obce v něm můžou získat na moderní osvětlení přechodů až 120 tisíc korun. Jeden z Oranžových přechodů vloni vybudovali v Havířově, spolu s dětmi ho otevřel Mikuláš.

---

Sportoviště v kampusu u Ostravice je přístupné veřejnosti

Patrně velmi rychle si získá oblibu u veřejnosti City kampus Ostravské univerzity, který byl za přítomnosti premiéra Petra Fialy v pondělí otevřen u břehu řeky Ostravice poblíž Černé louky. Volně přístupný bude pro kulturní akce a sportovní vyžití.

V pondělí odpoledne se mohli první návštěvníci projít novým univerzitním kampusem. Pamětníci vzpomínali, jak tam kdysi ve výšce lanovka převážela hlušinu na haldu a kvůli prachu se nedalo dýchat. Dnes patří lokalita kultuře a sportu.

Anketa: “Je to tady úžasné. Krásná architektura, úžasné výhledy a perfektní podmínky pro studium. Už jim úplně závodím.”

Při stavbě kampusu spojila Ostravská univerzita síly s krajem a městem.

Ivo Vondrák, (ANO), hejtman MSK: “Já bych chtěl říct, že právě ta budova, kterou tady dneska máme nově otevřenou společně s budovou klastru umění a designu, to je něco, co vzniklo skutečně jako výsledek programu RE:START. Programu transformace, který jsme připravili a který v podstatě tvoří rámec toho, kudy se chceme ubírat. A já jsem moc rád, že právě toto je významným projektem, který je první ukončený uprostřed města, v místě, kde skutečně nebylo nic, než jenom haldy a nepořádek. Takže je to takový ten symbolický krok k tomu, abychom tak to pokračovali v dalších částech našeho kraje.”

Jan Lata, rektor Ostravské univerzity: “Já jsem rád, že se setkáváme na místě, kde před 100 lety byla 30metrová halda, kde ještě před 6 roky v podstatě nebylo nic a žili zde bezdomovci a nedalo se sem přijít. A teď tady máme areál, který bude sloužit nejen studentům a zaměstnancům Ostravské univerzity, ale celé veřejnosti. Je tady galerie, koncertní sál, kde budou koncerty pro veřejnost. Celý areál bude otevřený, včetně střechy, ze které je nejhezčí pohled na Ostravu a okolí.”

Sportovní areál kampusu bude přístupný i ve večerních hodinách. Běžecký ovál je osvětlený.

---

Studenti karvinského gymnázia sbírali zkušenosti ve Štrasburku

Studenti karvinského gymnázia navštívili Štrasburk, a to za výhru v projektu školy vyslanci Evropského parlamentu.

Minulý školní rok pracovali studenti gymnázia na projektu školy Vyslanci Evropského parlamentu. Jejich práce byla vyhodnocena jako nejlepší a za odměnu se dostali do Štrasburku, kde absolvovali simulaci jednoho zasedání společně se studenty dalších zemí. Projekt byl pro studenty docela náročný.

Monika Brzá, zástupkyně ředitele Gymnázia Karviná: “Nebyli jsme poprvé, už jsme v minulosti byli, je to nádherná zkušenost. Děti mohou vidět, že za nějakou aktivitu se dostanou do světa a vážíme si těchto příležitostí, které pro ně jsou, protože dostat se do těchto institucí není vůbec jednoduché, možná i nemožné pro běžného smrtelníka, takže si toho hodně vážíme.”

Vypracovat projekt bylo docela obtížné a nároční na kreativitu.. Studenti některé aktivity pro ostatní žáky i veřejnost museli vytvářet sami.

David Brzý, student Gymnázia Karviná: "My jsme připravovali různé akce ve škole a na sociální sítě jako facebook nebo třeba na instagram jsme dělali příspěvky o každé zemi EU a významných dnech Evropy.” 

Kromě Štrasburku navštívili studenti při této příležitosti i jiná místa v zahraničí.

Monika Brzá, zástupkyně ředitele Gymnázia Karviná: "Udělali jsme z toho třídenní výlet, kdy jsme navštívili i Norimberk, krásné město, na cestě zpátky jsme navštívili Heidelberg, kde je nejstarší německá univerzita, takže jsme spojili kulturu i instituce:"

Hedvika Wawreczková ,studentka Gymnázia Karviná: "Byla to dobrá zkušenost, za to jsem velmi vděčná, myslím, že všichni, kdo se na tom podíleli, tak pro ně to bylo taky přínosné. Zase jsme si vyzkoušeli něco nového než co ve škole probíhá, hodně to bylo poučné a naučili jsme se hodně nových věcí.” 

Aktivní jsou studenti gymnázia i v jiných projekt momentálně se zapojili například do projektu k Poho Parku.

---

Tělocvična Střední školy průmyslové v Krnově má novou střechu i okna za více než 18 milionů. Na financování rekonstrukce se podílela škola, která přispěla částkou jedena půl milionu korun. Zřizovatelem školy, která je tak energeticky úspornější, je Moravskoslezský kraj.

Chystá se poslední fárání na dole Paskov-Staříč. Těžba v Dole Paskov byla ukončena v roce 2017 a nyní se blíží likvidační práce do závěrečné fáze před jarním zásypem. Společnost DIAMO poskytne novinářům možnost sfárat a podívat se do dolu. Reportáž vám přineseme v následujících dnech.

---

Vítkovická radnice se pyšní titulem kulturní památka

Nádherné vitráže, soustava komínků, secesní mříže sklepních oken a dveří. Unikátní stavba vítkovické radnice z pera významného vídeňského architekta Maxe von Ferstela, která vloni oslavila 120. výročí svého vzniku, byla prohlášena za kulturní památku.

Budova radnice je jedinečná nejen rukopisem stavitele, ale spoustou zákoutí a zajímavostí, které skrývá. Je naplněna tisíci lidských osudů. Někteří zde uzavřeli sňatky, jiní přebírali maturitní vysvědčení, občánky tady vítají do života.

Lenka Kocierzová, historička: “Radnicí prošlo i několik prezidentů a významných osobností, císař Franz Josef, prezident Beneš a v roce 1906 prezident Václav Klaus.”

RIchard Čermák (OSTRAVAK), starosta MOb Ostrava-Vítkovice:Jsem nesmírně rád že se nám po několika letech podařilo vrátit statut národního památkového ústavu, kdy se Vítkovická lednice stala národní kulturní památkou a vlastně jí trošku v předstihu se nám podařilo K 120 letům které měla radnice minulý rok vydat knihu.”

Lenka Kocierzová: "Radnice je postavena ve vítkovickém firemním stylu, který se vyznačuje právě charakteristickými cihlami a doplněna je zelenou a bílou barvou oken."

Lenka Kocierzová, historička: ”Zajímavá je také ukrytá běžnému lidskému zraku věž, ve které máme uloženy z roku 2009 dobové dokumenty ve schránce pro příští generace." " 


Nádherné je podkroví radnice a nádherné jsou i mříže na skle a mříže bývalého vězení. Na dvoře se můžete projít po dřevěných kostkách, které jsou ještě původní a po kterých tady přijížděly kočárem páni starostové. Pavel Straka a redakce televize Polar Ostrava-Vítkovice. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-14-02-2023-17-00