Městská policie Ostrava funguje už 30 let
O bezpečnost občanů Ostravy se už 30 let stará městská policie. Zatímco na začátku neměli strážníci ani vysílačky či pistole, dnes používají nejmodernější techniku. Jádro práce ale zůstalo stejné - strážník musí být především vidět v ulicích mezi lidmi.
Prvních 80 strážníků MP Ostrava složilo slib v dubnu 1992. Byla divoká devadesátá léta a od prvních dní měli rozhodně co dělat. Lidé novou bezpečnostní složku neznali a strážníci si museli vybudovat respekt. Zprvu měli pouze slzný plyn, pouta a pevnou telefonní linku kdesi na služebně.
strážníci, 30 let odsloužených u MP Ostrava: "Jak jsme v tom devadesátém druhém začínali a tak jeden z prvních prioritních úkolů byla eliminace tzv. skořápkářů na Svinovských mostech."
"Je pravda, že ze začátku té práce nebylo tolik, protože nebylo tolik vozidel, nebylo tolik bezdomovců, bylo to těsně po revoluci."
Uplynulo 30 let, strážníků je téměř 700 a navíc jim pomáhá asi 900 kamer v ulicích města. Rozděleni jsou do čtyř spádových oblastí a navíc disponují operačním oddílem s celoměstskou působností.
Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: "Operativní oddíl se skládá ze skupiny pořádkové služby, hlídkové služby, kynologie a skupiny hipologie."
Mění se i zaměření strážníků. Zprvu se o dopravu téměř nezajímali, ale dnes už tvoří asi 70 procent jejich práce. Stále více se také věnují prevenci.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jde nám o to, abychom těm protiprávním jevům předcházeli, než abychom je museli řešit, tzn. posilovat tu preventivní a dohledovou činnost."
Městskou policii ale stále trápí fluktuace. I když neustále běží nové kurzy a o práci je zájem, strážníci často odcházejí k jiným bezpečnostním složkám, kde mají zajištěnu výsluhu.
---
Práce na stavbě dopravního terminálu finišují
Zanedlouho budou moci obyvatelé Českého Těšína i návštěvníci města plně využívat pro cestování nový dopravní terminál. Před jeho zprovozněním finišují poslední dokončovací práce.
Oproti původnímu již zastaralému autobusovému stanovišti bude mít terminál velké centrální parkoviště, chráněná stání pro kola.
Tomáš Pavelek, místostarosta Českého Těšína: "V neposlední řadě je tady velmi důstojné zázemí pro samotné cestující, kde se dnes budou moci schovat do uzavřené budovy a nebude chybět ani dopravní kancelář, která byla úplně mimo, na ulici Viaduktové."
Momentálně dělníci na stavbě dokončují realizaci zpevnění venkovních ploch, jako jsou chodníky a napojení na stávající komunikace. Dokončit musí i terénní úpravy. a výsadba zeleně.
Michael Karásek, stavbyvedoucí: "Částečně je již také nainstalovaný mobiliář a zastávky jsou již osazeny."
Andrea Klimšová, referentka Odboru investic Českého Těšína: "Už jsme měli schůzku s dopravci a koordinátorem KODIS, abychom si ujasnili, jak tady bude provoz fungovat, nástupiště, jak budou očíslována."
Kamerový systém je napojený na centrální pult městské policie, terminál již dozorují strážníci.
---
Krátké zprávy, 14. 6. 2022, 17 h - 3
Moravskoslezský kraj pokračuje v uzavírání dobrovolných dohod s velkými podniky v regionu. Zúčastněné strany se zavazují ke krokům, kterými nad rámec zákonných povinností pomohou zlepšit ovzduší. Novou dobrovolnou dohodu kraj uzavřel se společností AL INVEST Břidličná.
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Al Invest Břidličná je jednou z nejvýznamnějších společností v Moravskoslezském kraji. Jsme si vědomi své společenské odpovědnosti, a kromě svých podnikatelských aktivit, díky kterým dáváme práci bez mála 800 lidem, plníme výrazně, nad rámec svých zákonných povinností, naše závazky v oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje našeho regionu a kraje.“
---
Lidé finančně pomohli nemocnému Františkovi z Havířova
Téměř třicet tisíc korun se vybralo během benefičního koncertu pro nemocného Františka z Havířova. Charitativní akci připravila Nadace ADRA a o vystoupení se postarala kapela Souznění, kterou tvoří lidé s hendikepem organizace Santé.
Tito lidé s hendikepem z organizace Santé moc dobře vědí, jak je důležitá pomoc druhých. I proto se symbolicky jejich kapela Souznění stala hlavním aktérem benefičního koncertu pro osmiletého Františka.
Hana Čadová, ředitelka ADRA Havířov: "My v těch benefičních koncertech spolupracujeme dlouhodobě s dětmi, které mají otevřenou veřejnou sbírku přes Nadaci ADRA. A to je jedna z forem podpory. Já jsem se moc těšila, protože to je výjimečné. Takoví zpěváci se svou upřímností, čistou radostí. To je obrovská dávka emocí.”
anketa, klient Santé: "Já myslím, že ano, máme radost." Jak se vám to povedlo a co říkáte na to, že jste Františkovi pomohli? “Hodně peněz.”
O Františka se stará jen otec a babička. Rodina peníze použije na rehabilitace a pomůcky.
Jana Mašková, babička Františka: "Velice si toho vážím. Je to pěkná částka. Budeme moci za to cvičit nějaký čas. Je to hezké a děkujeme všem.”
Benefiční koncert pro Františka s kapelou Souznění už byl třetím v pořadí. V minulosti lidé pomohli také Markétě a Veronice.
---
Lidé si v Novém Jičíně přejí psí hřiště a dětskou hernu
Projekty pro Nový Jičín, tedy nápady občanů, které financuje participativní rozpočet, znají letošní vítěze. V hlasování veřejnosti zvítězilo psí hřiště a herna pro děti v místní části Straník.
Do letošní výzvy participativního rozpočtu Projekty pro Nový Jičín občané přihlásili celkem pět nápadů, čtyři postoupily do finálního hlasování, do kterého se zapojilo zhruba 800 občanů.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Vyhrálo veřejné psí hřiště neboli agility park, který získal přes 580 hlasů, na druhém místě se umístila Soptíkova herna ve Straníku. Ten návrh připravili tamní dobrovolní hasiči.”
Celkový finanční limit pro projekty byl letos 400 tisíc korun, vejdou se do něj tedy tyto dva, které v součtu vyjdou na 360 tisíc korun.
Radim Mohler, předkladatel projektu: “Veřejné psí hřiště je aktivita, která je velmi vítaná a v regionu chybí. V projektu je v tuto chvíli vypsáno osm překážek pro pejsky, součástí je i psí toaleta a jsou tam i lavičky. “
Po konzultaci s odbory města by měl agility park vzniknout v lokalitě ulic K nemocnici a Pod Skalkou. Druhý úspěšný nápad, Soptíkova herna pro děti, bude v místní části Straník v objektu, kde je i stanice dobrovolných hasičů.
Josef Indrák, předkladatel projektu: “Snažíme se pracovat s mládeží a tudíž za hasiče jsem přišel s tímto projektem a snahou využít tento prostor pro děti a rodiče.”
Pokud půjdou přípravy hladce, mohly by být projekty realizovány na podzim.
---
Krátké zprávy, 14. 6. 2022, 17 h - 4
Mateřské školy v kraji aktuálně navštěvuje přes 400 ukrajinských dětí, na základních školách se jich vzdělává přes 2000 a na středních školách zřizovaných krajem je nyní přes 80 žáků, dalších 58 nastoupí v září. Podle statistik přitom do regionu přišlo zhruba třikrát více dětí předškolního věku a přes dvojnásobek dětí ve věku od šesti do 15 let. Mnohonásobně více, je také příchozích ukrajinských studentů ve středoškolském věku, než ve skutečnosti do českých škol v regionu nastoupilo.
Rozhodnutí v kauze železničního neštěstí ve Studénce z roku 2008, při kterém zemřelo osm lidí, padne pravděpodobně v září. Odvoláním některé ze stran se soud zabývá už potřetí. Loni v srpnu prvoinstanční soud uznal vinnými pět z deseti obžalovaných. Právě jejich odvoláním se soud v Ostravě v pondělí začal zabývat.
---
Colours of ZUŠ v Opavě
Malí hudebníci, tanečníci, výtvarníci i herci se představili na happeningu Colours of ZUŠ. Pod širým nebem předvedli publiku i náhodným kolemjdoucím, co umí. Akce se uskutečnila v rámci celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open.
Ve Dvořákových sadech i v Sadech Svobody, nedaleko od centra Opavy, vyrostly venkovní scény, na kterých se hrálo, zpívalo i tančilo. Žáci a jejich učitelé ze zdejší umělecké školy opustili klid učeben a vyrazili za dobrodružstvím do venkovního prostoru.
Lukáš Poledna, ředitel, ZUŠ Opava: „Ta akce už má svou kontinuitu. Takže chodí nejen rodiče, ale samozřejmě vystupujeme také pro kolemjdoucí, abychom ZUŠ prezentovali široké veřejnosti.“
Svou činnost opavská ZUŠ ani příliš prezentovat nemusí. I tak je zájem o hudební, výtvarný, taneční či dramatický obor velký. Svědčí o tom také letošních tři sta uchazečů o studium. Všichni ani nebudou moci být přijati.
Na hlavním pódiu pod Ptačím vrchem se představily pěvecké sbory a zahrály školní orchestry – smyčcový, akordeonový, dechový či houslový.
Nedaleký altán ozdobila výstava prací žáků výtvarného oddělení. Opodál se pustili do výzdoby obřích tapet. Použili techniku vrstvení, šití i malování.
Vojtěch Juchelka, žák výtvarného oboru, ZUŠ Opava: „Já vždycky začínám černou, předkreslím si to. Potom začnu vybarvovat.“
Před budovou základní umělecké školy ve Dvořákových sadech se usadila cimbálová muzika, která na vystoupeních doprovází folklórní soubory.
Aneta Kubalová, členka Cimbálové muziky ZUŠ Opava: „Jsme fajn parta. Společné hraní mám ráda. Nejste na to sami, ani nejste tak nervózní před koncertem, protože víte, že v tom jste spolu.“
Před Obecním domem byl na dlažbu položený speciální povrch s úpravou pro tanec. To proto, aby plocha byla absolutně rovná a neklouzala.
Lucia Bilíková, vedoucí tanečního odd., ZUŠ Opava: „Tohoto roku jsme si pořídili baletizol, který je doporučený pro tanečnice, baletky. Proto se nám tancuje dnes krásně, počasí nám vyšlo.“
Desítky tanečnic se tady představily vesměs s choreografiemi, se kterými se účastnily okresních a krajských soutěží.
V rámci festivalu ZUŠ Open, který nese v Opavě jméno Colours of ZUŠ, se pod širým nebem představilo na pět stovek účinkujících.
---