Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Starostové Karvinska jednali s hejtmanem a KHS
  • Covid-19 se objevil ve Varrocu na Novojičínsku
  • MŠ ČSA v Havířově je kvůli vytopení zcela zničená
  • Na Olešné a U splavu jsou servisní stojany na kola
  • Nová naučná stezka o vodě z Vrbna pod Pradědem do Karlovic

Starostové Karvinska jednali s hejtmanem a KHS

Starostové Svazku měst a obcí okresu Karviná se v úterý sešli s hejtmanem MSK a zástupci krajské hygieny, aby projednali nejasnosti týkající se zveřejňování rozdílných dat pozitivně testovaných lidí. Starostům vadí nejasnosti v číslech a selhání komunikace.

Už před týdnem vydali starostové prohlášení, že chytrá karanténa nefunguje, výsledky testů se lidé dozvídají pozdě a selhává jakákoliv komunikace. Navíc jsou zveřejňována různá data pozitivně testovaných lidí. Jednání v Karviné se zúčastnil i hejtman kraje a zástupci hygieny.



Pavla Svrčinová, ředitelka KHS Ostrava: "Vyříkali jsme si, v čem vznikají rozdíly v datech. Vznikají na základě jiných informací, my vykazujeme až v okamžiku, kdy s nimi máme uděláno epidemiologické vyšetření, data z ÚZIS jsou syrová, kdy dostanou hlášku, že je člověk pozitivní, ale on se vykazuje pro MSK, ale žije dlouhodobě v Praze a tam se mohl nakazit."

Vedoucí jednotlivých územních pracovišť hygieny bude mít také k dispozici spojení na jednotlivé starosty.

Jan Lipner (STAN), předseda SMOOK, starosta Horní Suché: "Odcházím s dobrým pocitem, že hygiena, co se týče paní ředitelky, je hodně vstřícná a chce nám ty informace poskytovat, snažila se vysvětlit hodně věcí, necháme si verifikovat záznam, protože se nestaneme odborníky přes epidemiologii přes noc."

Jan Wolf (ČSSD), primátor Karviné: "Vysvětlilo se to starostům a věřím, že ty informace budou předávat občanům, aby došlo k uklidnění situace."

Na jednání také zaznělo, že kapacita Krajské hygienické stanice bude posílena o 11 nových pracovníků.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MSK: "Budou tady nové lidé, kteří budou pomáhat s trasováním a dohledávání kontaktů."

Zástupci krajské hygienické stanice v úterý také odjeli na jednání s polskými hygieniky kvůli pendlerům, podle hlavní hygieničky je problémem svážení zaměstnanců z Polska autobusy na Novojičínsko a Ostravsko, nefungování předávání výsledků testování z polské strany a rozdílná kritéria k ukončení karantény.

---

Covid-19 se objevil ve Varrocu na Novojičínsku

Nemoc covid-19 se objevila mezi zaměstnanci společnosti Varroc v Šenově u Nového Jičína. Nakažených je zatím 23 lidí. Hygienici nařídili plošné testování celkem 1 500 osob. To začalo v úterý před polednem.

Testování zaměstnanců společnosti Varroc Lighting Systems, která sídlí v Šenově u Nového Jičína, začalo v úterý v 11 hodin dopoledne za branami areálu firmy. Lokální ohnisko nákazy zde bylo odhaleno v důsledku nařízení hygieniků, podle nějž jsou povinni nechat se jednou za dva týdny testovat pendleři, kteří zde dojíždějí za pracují.

Pavla Svrčinová, ředitelka KHS Ostrava: “Ve firmě Varroc jsme dnes začali testování lidí z těch hal, kde bylo nejvíce nakažených. Aktuálně je tam 23 osob pozitivních, z toho je většina polské národnosti. Ty jsme předávali kolegům v Polsku.”

Ve společnosti, která vyrábí světelnou techniku pro automobilový průmysl, pracuje zhruba 400 pendlerů. Podle hygieny, která zde plošné testy prováděla už několikrát, dosud vyšel pozitivně vždy maximálně jeden většinou u polského občana.

Pavla Svrčinová, ředitelka KHS Ostrava: “Dneska se tam nabírá prvních dvě stě vzorků, 60 osob jsme poslali do karantény, takže doufáme, že se to tam zachytí včas.”

Vedení společnosti Varroc se k situaci vyjádřilo prostřednictvím tiskové zprávy. K aktuálnímu stavu v ní ředitel výrobního závodu v Novém Jičíně Petr Svoboda uvedl:

Petr Svoboda, ředitel výrobního závodu Nový Jičín, Varroc Lighting Systems: „Postupujeme plně v souladu s nařízeními Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje. Po vyhodnocení výsledků následně z její strany obdržíme pokyny k dalšímu postupu.“

Plošné odběry u zhruba 1 500 zaměstnanců by měly trvat do pátku. Pomáhat s nimi bude i armáda. Všechny výsledky budou tedy známy až příští týden.

---

MŠ ČSA v Havířově je kvůli vytopení zcela zničená

V Mateřské škole ČSA v Havířově praskl pod umyvadlem přívod vody. Ta pak velkým proudem tekla několik hodin. Škody jsou velké a školka momentálně vůbec netuší, kdy bude schopna opět otevřít.

Slzy v očích měli zaměstnanci Mateřské školy ČSA v Havířově, když viděli, co napáchala voda. K havárii došlo v prvním patře v koupelně pod umyvadlem. Aniž by to někdo věděl, voda ve školce tekla několik hodin. Výsledkem jsou promočené stěny, podlahy, strop. Zničený je veškerý nábytek, hračky nebo klavíry.

Dana Tomicová, ředitelka MŠ ČSA Havířov: "My jsme přišli ráno do práce a v šest hodin už tady byla potopa. Teklo ze stropů, nahoře bylo asi deset centimetrů vody, protékalo to až do sklepa. Tady se jedná i o to, že možná budou muset strhnout stropy, podlahy se budou muset strhávat. Bude se to muset udělat všechno nově.”

Marie Turoňová, účetní: "Je to hrůza. Ta školka byla pěkná, měla hezké vybavení. A je to kompletně všechno zničené. Všechno se bude muset vyhazovat. Nejvíce všechny mrzí, že se mělo v srpnu otevírat, ale bohužel to nebude všechno hotovo a uvidíme, jak to dopadne.”

Radnice začala ihned pro děti zajišťovat náhradní výuku.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Dneska už jsem trochu klidnější, protože jsme byli na MŠ Radniční a ti mají mít v srpnu uzavřený provoz. Tak jsem ráda, že paní ředitelka se domluví s paní ředitelkou z ČSA, že přesune zaměstnance i děti na školku Radniční.”

Vybavit opět školku bude finančně nákladné. Než se vyřídí veškeré záležitosti s pojišťovnou, poskytne radnice školce půjčku.

---

Na Olešné a U splavu jsou servisní stojany na kola

Seřízení brzd nebo třeba dofouknutí kol bez obav přímo v terénu. Cyklisté mohou nově kolem Olešné a poblíž splavu u Ostravice využít servisní stojany. Za 115 tisíc korun je pořídilo město, které tak postupně rozšiřuje možnosti pro cyklisty.

Cykloturistika nejen kolem přehrady Olešná, je zvláště v letních měsících velmi oblíbená. Co ale dělat, když se vám třeba na kole během jízdy něco pokazí, uvolní nebo budete jen potřebovat nafoukat kolo, ale nemáte u sebe pumpičku? Každý, kdo ví, že by si poradil, aniž by vezl kolo do servisu, tak může využít možností servisního stojanu.

Anketa: 1.) "No je to dobré, já teď přemýšlím, že si dofouknu svoje kolo, které tam mám. Jsem se díval, že to je na opravy a tak, je to dobrá věc." 2.) "Jako je to fajne, když se tady kolo pokazí, tak se to využije." 3.) "Jako super, to je dobrá věc, určitě, pro cyklisty, že." 4.) "Tady hodně chodí lidi na kole, tak že by toho využili no."

Na stojanu lidé najdou kromě pumpičky na kolo také sadu různého nářadí v podobě šroubováků a klíčů.

Karel Deutscher, náměstek primátora F-M: "Město Frýdek-Místek podporuje cykloturistiku, takže už dříve jsme tady instalovali nabíječky na elektrokola a nyní doplňujeme i cyklistickou infrastrukturu o servisní místo. To znamená, uživatel kola, které má buďto špatně nafoukané kolo, nebo má nějaký povolený šroubek, tak si tady může přijít se svým kolem, může ho umístit na ten stojan a dotáhnout si a udělat nějaký základní servis na svém kole."

Servisní místa jsou ve městě zatím dvě. Jedno najdou lidé na cyklostezce hned pod Aquaparkem a druhé je poblíž splavu u Ostravice.

Karel Deutscher, náměstek primátora F-M: "Jedno servisní místo máme tady na Olešné a druhé je v blízkosti restaurace U Žida, kde je rovněž elektronabíječka. My jsme zkopírovali tu teorii, že tady se nám opravdu pohybuje velké množství cyklistů, stejně jako u cyklostezky, která je kolem řeky Ostravice, tak i tam jsme doplnili to cykloservisní místo."

Pořízení obou stojanů stálo 115 tisíc korun. Mobiliář pro cyklisty město postupně rozšiřuje, protože cyklistika představuje ekologický způsob dopravy a podporuje zdravý životní styl. Na území Frýdku-Místku najdou lidé už na 20 kilometrů cyklostezek, které dále vedou do Beskyd, krajského města i do dalších zajímavých míst.

---

Nová naučná stezka o vodě z Vrbna pod Pradědem do Karlovic

Vrbno pod Pradědem a Karlovice spojuje zbrusu nová naučná stezka Cesta kolem vody. Je dlouhá zhruba šest kilometrů a má deset zastavení. Není náročná, takže ji v pohodě zvládnou i maminky s kočárky.

Zhruba rok se připravovala nová naučná stezka kolem řeky Opavy z Vrbna pod Pradědem do Karlovic. Vyžádala si bezmála 300 tisíc korun a přispěl na ni i MS kraj. Lidé se na ní dozví spoustu informací o vodě.

Kateřina Kočí, autorka naučné stezky, společnost Actaea: “K čemu lidem dřív sloužila, o řece Opavě, jak je dlouhá, kde pramení, jaké má přítoky a co všechno vlastně cestou na ni potkáte a potom se hodně věnujeme těm přírodním meandrům jako jsou živočichové a rostliny, které žijí ve vodě a okolo ní.”

Jednu z tabulí tady má i Povodí Odry, které na stezku navíc přispělo 10 tisíci korunami.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Máme umístěnou jednu tabuli, na které prezentuje protipovodňová opatření na Horní Opavě, do kterých patří také výstavba přehrady Nové Heřminovy.”

Ve Vrbně pod Pradědem stezka začíná na parkovišti u kruhového objezdu v centru města.

Iveta Pešatová (nez.), místostarostka Vrbna pod Pradědem: “Druhé zastavení máme u koupaliště a potom dále u rybníku, kde začínají i nějaké ty interaktivní prvky, kde si děti budou moci sednout do hnízda, vyfotit se tam s rybníky, s maketou bobra a jinými prvky.”

Právě interaktivní prvky se budou dále postupně doplňovat. Na stezce přibudou například schránky chrostíků v nadživotní velikosti, kde si děti budou moci vyzkoušet, jaké je to být larvičkou chrostíka a také různé tabulky a makety zvířat. Naučná stezka končí v bývalém mlýně v Karlovicích, kde si aktuálně můžete vychutnat výstavu Jeseníky všemi smysly.

Anketa: účastníci procházky: “Dneska jsem tu sama, ale určitě půjdu příště s vnoučaty, tak se na to moc těším.”

“Moc se mi líbí nápad přivést lidi k vodě, líbí se mi nápad, že ta voda propojuje vlastně komunity , líbí se mi ta jednotlivá zastavení, takže jsem z toho nadšená a myslím si, že je to takové stylové projít se stezkou vody v dešti,”

“Jsme rádi, když tady ve Vrbně vzniká něco nového, takže je to úplně super.”

Na stezce nechybí ani dva zhruba dvacetimetrové chodníčky bosých nohou, které se stavěly s pomocí dobrovolníků.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
14. července 2020, 17:00

Starostové Karvinska jednali s hejtmanem a KHS

Starostové Svazku měst a obcí okresu Karviná se v úterý sešli s hejtmanem MSK a zástupci krajské hygieny, aby projednali nejasnosti týkající se zveřejňování rozdílných dat pozitivně testovaných lidí. Starostům vadí nejasnosti v číslech a selhání komunikace.

Už před týdnem vydali starostové prohlášení, že chytrá karanténa nefunguje, výsledky testů se lidé dozvídají pozdě a selhává jakákoliv komunikace. Navíc jsou zveřejňována různá data pozitivně testovaných lidí. Jednání v Karviné se zúčastnil i hejtman kraje a zástupci hygieny.



Pavla Svrčinová, ředitelka KHS Ostrava: "Vyříkali jsme si, v čem vznikají rozdíly v datech. Vznikají na základě jiných informací, my vykazujeme až v okamžiku, kdy s nimi máme uděláno epidemiologické vyšetření, data z ÚZIS jsou syrová, kdy dostanou hlášku, že je člověk pozitivní, ale on se vykazuje pro MSK, ale žije dlouhodobě v Praze a tam se mohl nakazit."

Vedoucí jednotlivých územních pracovišť hygieny bude mít také k dispozici spojení na jednotlivé starosty.

Jan Lipner (STAN), předseda SMOOK, starosta Horní Suché: "Odcházím s dobrým pocitem, že hygiena, co se týče paní ředitelky, je hodně vstřícná a chce nám ty informace poskytovat, snažila se vysvětlit hodně věcí, necháme si verifikovat záznam, protože se nestaneme odborníky přes epidemiologii přes noc."

Jan Wolf (ČSSD), primátor Karviné: "Vysvětlilo se to starostům a věřím, že ty informace budou předávat občanům, aby došlo k uklidnění situace."

Na jednání také zaznělo, že kapacita Krajské hygienické stanice bude posílena o 11 nových pracovníků.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MSK: "Budou tady nové lidé, kteří budou pomáhat s trasováním a dohledávání kontaktů."

Zástupci krajské hygienické stanice v úterý také odjeli na jednání s polskými hygieniky kvůli pendlerům, podle hlavní hygieničky je problémem svážení zaměstnanců z Polska autobusy na Novojičínsko a Ostravsko, nefungování předávání výsledků testování z polské strany a rozdílná kritéria k ukončení karantény.

---

Covid-19 se objevil ve Varrocu na Novojičínsku

Nemoc covid-19 se objevila mezi zaměstnanci společnosti Varroc v Šenově u Nového Jičína. Nakažených je zatím 23 lidí. Hygienici nařídili plošné testování celkem 1 500 osob. To začalo v úterý před polednem.

Testování zaměstnanců společnosti Varroc Lighting Systems, která sídlí v Šenově u Nového Jičína, začalo v úterý v 11 hodin dopoledne za branami areálu firmy. Lokální ohnisko nákazy zde bylo odhaleno v důsledku nařízení hygieniků, podle nějž jsou povinni nechat se jednou za dva týdny testovat pendleři, kteří zde dojíždějí za pracují.

Pavla Svrčinová, ředitelka KHS Ostrava: “Ve firmě Varroc jsme dnes začali testování lidí z těch hal, kde bylo nejvíce nakažených. Aktuálně je tam 23 osob pozitivních, z toho je většina polské národnosti. Ty jsme předávali kolegům v Polsku.”

Ve společnosti, která vyrábí světelnou techniku pro automobilový průmysl, pracuje zhruba 400 pendlerů. Podle hygieny, která zde plošné testy prováděla už několikrát, dosud vyšel pozitivně vždy maximálně jeden většinou u polského občana.

Pavla Svrčinová, ředitelka KHS Ostrava: “Dneska se tam nabírá prvních dvě stě vzorků, 60 osob jsme poslali do karantény, takže doufáme, že se to tam zachytí včas.”

Vedení společnosti Varroc se k situaci vyjádřilo prostřednictvím tiskové zprávy. K aktuálnímu stavu v ní ředitel výrobního závodu v Novém Jičíně Petr Svoboda uvedl:

Petr Svoboda, ředitel výrobního závodu Nový Jičín, Varroc Lighting Systems: „Postupujeme plně v souladu s nařízeními Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje. Po vyhodnocení výsledků následně z její strany obdržíme pokyny k dalšímu postupu.“

Plošné odběry u zhruba 1 500 zaměstnanců by měly trvat do pátku. Pomáhat s nimi bude i armáda. Všechny výsledky budou tedy známy až příští týden.

---

MŠ ČSA v Havířově je kvůli vytopení zcela zničená

V Mateřské škole ČSA v Havířově praskl pod umyvadlem přívod vody. Ta pak velkým proudem tekla několik hodin. Škody jsou velké a školka momentálně vůbec netuší, kdy bude schopna opět otevřít.

Slzy v očích měli zaměstnanci Mateřské školy ČSA v Havířově, když viděli, co napáchala voda. K havárii došlo v prvním patře v koupelně pod umyvadlem. Aniž by to někdo věděl, voda ve školce tekla několik hodin. Výsledkem jsou promočené stěny, podlahy, strop. Zničený je veškerý nábytek, hračky nebo klavíry.

Dana Tomicová, ředitelka MŠ ČSA Havířov: "My jsme přišli ráno do práce a v šest hodin už tady byla potopa. Teklo ze stropů, nahoře bylo asi deset centimetrů vody, protékalo to až do sklepa. Tady se jedná i o to, že možná budou muset strhnout stropy, podlahy se budou muset strhávat. Bude se to muset udělat všechno nově.”

Marie Turoňová, účetní: "Je to hrůza. Ta školka byla pěkná, měla hezké vybavení. A je to kompletně všechno zničené. Všechno se bude muset vyhazovat. Nejvíce všechny mrzí, že se mělo v srpnu otevírat, ale bohužel to nebude všechno hotovo a uvidíme, jak to dopadne.”

Radnice začala ihned pro děti zajišťovat náhradní výuku.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Dneska už jsem trochu klidnější, protože jsme byli na MŠ Radniční a ti mají mít v srpnu uzavřený provoz. Tak jsem ráda, že paní ředitelka se domluví s paní ředitelkou z ČSA, že přesune zaměstnance i děti na školku Radniční.”

Vybavit opět školku bude finančně nákladné. Než se vyřídí veškeré záležitosti s pojišťovnou, poskytne radnice školce půjčku.

---

Na Olešné a U splavu jsou servisní stojany na kola

Seřízení brzd nebo třeba dofouknutí kol bez obav přímo v terénu. Cyklisté mohou nově kolem Olešné a poblíž splavu u Ostravice využít servisní stojany. Za 115 tisíc korun je pořídilo město, které tak postupně rozšiřuje možnosti pro cyklisty.

Cykloturistika nejen kolem přehrady Olešná, je zvláště v letních měsících velmi oblíbená. Co ale dělat, když se vám třeba na kole během jízdy něco pokazí, uvolní nebo budete jen potřebovat nafoukat kolo, ale nemáte u sebe pumpičku? Každý, kdo ví, že by si poradil, aniž by vezl kolo do servisu, tak může využít možností servisního stojanu.

Anketa: 1.) "No je to dobré, já teď přemýšlím, že si dofouknu svoje kolo, které tam mám. Jsem se díval, že to je na opravy a tak, je to dobrá věc." 2.) "Jako je to fajne, když se tady kolo pokazí, tak se to využije." 3.) "Jako super, to je dobrá věc, určitě, pro cyklisty, že." 4.) "Tady hodně chodí lidi na kole, tak že by toho využili no."

Na stojanu lidé najdou kromě pumpičky na kolo také sadu různého nářadí v podobě šroubováků a klíčů.

Karel Deutscher, náměstek primátora F-M: "Město Frýdek-Místek podporuje cykloturistiku, takže už dříve jsme tady instalovali nabíječky na elektrokola a nyní doplňujeme i cyklistickou infrastrukturu o servisní místo. To znamená, uživatel kola, které má buďto špatně nafoukané kolo, nebo má nějaký povolený šroubek, tak si tady může přijít se svým kolem, může ho umístit na ten stojan a dotáhnout si a udělat nějaký základní servis na svém kole."

Servisní místa jsou ve městě zatím dvě. Jedno najdou lidé na cyklostezce hned pod Aquaparkem a druhé je poblíž splavu u Ostravice.

Karel Deutscher, náměstek primátora F-M: "Jedno servisní místo máme tady na Olešné a druhé je v blízkosti restaurace U Žida, kde je rovněž elektronabíječka. My jsme zkopírovali tu teorii, že tady se nám opravdu pohybuje velké množství cyklistů, stejně jako u cyklostezky, která je kolem řeky Ostravice, tak i tam jsme doplnili to cykloservisní místo."

Pořízení obou stojanů stálo 115 tisíc korun. Mobiliář pro cyklisty město postupně rozšiřuje, protože cyklistika představuje ekologický způsob dopravy a podporuje zdravý životní styl. Na území Frýdku-Místku najdou lidé už na 20 kilometrů cyklostezek, které dále vedou do Beskyd, krajského města i do dalších zajímavých míst.

---

Nová naučná stezka o vodě z Vrbna pod Pradědem do Karlovic

Vrbno pod Pradědem a Karlovice spojuje zbrusu nová naučná stezka Cesta kolem vody. Je dlouhá zhruba šest kilometrů a má deset zastavení. Není náročná, takže ji v pohodě zvládnou i maminky s kočárky.

Zhruba rok se připravovala nová naučná stezka kolem řeky Opavy z Vrbna pod Pradědem do Karlovic. Vyžádala si bezmála 300 tisíc korun a přispěl na ni i MS kraj. Lidé se na ní dozví spoustu informací o vodě.

Kateřina Kočí, autorka naučné stezky, společnost Actaea: “K čemu lidem dřív sloužila, o řece Opavě, jak je dlouhá, kde pramení, jaké má přítoky a co všechno vlastně cestou na ni potkáte a potom se hodně věnujeme těm přírodním meandrům jako jsou živočichové a rostliny, které žijí ve vodě a okolo ní.”

Jednu z tabulí tady má i Povodí Odry, které na stezku navíc přispělo 10 tisíci korunami.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Máme umístěnou jednu tabuli, na které prezentuje protipovodňová opatření na Horní Opavě, do kterých patří také výstavba přehrady Nové Heřminovy.”

Ve Vrbně pod Pradědem stezka začíná na parkovišti u kruhového objezdu v centru města.

Iveta Pešatová (nez.), místostarostka Vrbna pod Pradědem: “Druhé zastavení máme u koupaliště a potom dále u rybníku, kde začínají i nějaké ty interaktivní prvky, kde si děti budou moci sednout do hnízda, vyfotit se tam s rybníky, s maketou bobra a jinými prvky.”

Právě interaktivní prvky se budou dále postupně doplňovat. Na stezce přibudou například schránky chrostíků v nadživotní velikosti, kde si děti budou moci vyzkoušet, jaké je to být larvičkou chrostíka a také různé tabulky a makety zvířat. Naučná stezka končí v bývalém mlýně v Karlovicích, kde si aktuálně můžete vychutnat výstavu Jeseníky všemi smysly.

Anketa: účastníci procházky: “Dneska jsem tu sama, ale určitě půjdu příště s vnoučaty, tak se na to moc těším.”

“Moc se mi líbí nápad přivést lidi k vodě, líbí se mi nápad, že ta voda propojuje vlastně komunity , líbí se mi ta jednotlivá zastavení, takže jsem z toho nadšená a myslím si, že je to takové stylové projít se stezkou vody v dešti,”

“Jsme rádi, když tady ve Vrbně vzniká něco nového, takže je to úplně super.”

Na stezce nechybí ani dva zhruba dvacetimetrové chodníčky bosých nohou, které se stavěly s pomocí dobrovolníků.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-14-07-2020-17-00