V Rychvaldě chtějí zvýšit bezpečnost chodců
Nové chodníky i přechody pro chodce chtějí vybudovat v Rychvaldě na velmi frekventovaném průtahu městem. Bezpečnost chodců řešili přímo na místě zástupci radnice a kraje.
Ulice Orlovská je jedním z hlavních tahů, které Rychvaldem vedou. Počet projíždějících vozidel se neustále zvyšuje a v některých úsecích dosud nejsou chodníky. Lidé tak musí například k autobusovým zastávkám nebo k pekárně chodit po krajnici, kde se necítí bezpečně. Uvítali by proto výstavbu nových chodníků.
Dominik Nemetz, obyvatel Rychvaldu: “Určitě by to bylo dobré, tady ta auta jezdí strašně rychle, je to neuvěřitelné, nedá se tady projít ani do pekárny. A hlavně ty kamiony. S dětmi je to úplně nebezpečné.”
Vedení radnice kontaktovalo zástupce kraje, aby situaci řešili přímo na místě.
Milan Starostka (ANO, starosta Rychvaldu: “Nějakým způsobem potřebujeme řešit dopravní situaci na této krajské komunikaci. Posoudíme eventuálně, co by se dalo a nedalo a budeme se snažit s krajem nějaké řešení najít.”
Kraj může být městu nápomocen především při převodu pozemků, které jsou pro stavbu chodníků potřeba.
Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Kraj je tady v tom vstřícný. Sice tyto stavby si realizují sami obce, ale my, pokud je to na našich pozemcích, tak je rádi předáme obcím, aby si mohly třeba ty chodníky vybudovat. Jak tady vidíte, tento úsek je nebezpečný a zkusíme se na to podívat, jestli by se něco nedalo udělat.”
---
Na ostravském magistrátu vzniká centrální recepce
Jedná z významných ostravských dominant - nová radnice bude obohacena o centrální recepci. Odborná komise její vzhled vybírala z několika návrhů renomovaných architektonických kanceláří. Nejvíce se líbil projekt pražského studia "znamení čtyř- architekti"
Budova Nové radnice v Ostravě má celkem tři vstupy. Dva po stranách a uprostřed, přímo pod věží je hlavní, centrální vchod. Ten je ale už několik měsíců uzavřen. Důvodem byla nejprve pandemie, která si vyžádala kontrolu nad pohybem osob v budově a nyní je to kvůli pracem na vybudování nové centrální recepce.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Nová radnice je významnou a památkově chráněnou stavbou, ovšem její dispozice jsou pro občany, kteří neznají její vnitřní provoz, dosti nepřehledné a vstupní hala, ačkoli je sama o sobě impozantní, působí místy tmavě a opuštěně. Proto jsme hledali optimální podobu centrální recepce, která návštěvníkům radnice nabídne občanům ve vstřícném a příjemném prostředí rychlé informace ke všemu, co pro vyřízení svých záležitostí potřebují, rozvine potenciál vestibulu a přidá lidský rozměr."
Podobu centrální recepce navrhovaly čtyři architektonické kanceláře, komisi se nejvíce líbila koncepce studia „znamení čtyř – architekti“. Zatímco ostatní tvůrci pracovali s umístěním recepce v centrální ose vestibulu, zvolila vítězná architektonická kancelář odlišný přístup.
Martin Tycar, architekt: "My jsme jako jediní v tom konceptu recepci doplnili ještě druhou částí, kterou tvoří sezení. Je to takový velký čalouněný sedák s lampou. Principiálně tvoří tu druhou doplňkovou část symetrického systému recepce."
Součástí úprav s cílem zvýšení bezpečnosti klientů i zaměstnanců bude v celém objektu také doplnění kamerového systému. Počet kamer se ze současného stavu zvýší na čtyřnásobek. Realizace nové recepce přijde Ostravu celkem na 4,45 milionů korun.
---
Zanedbané lokality v Ostravě projdou úpravami
Městskou třídu 28. října čeká proměna. Vytipované lokality projdou úpravami, které zlepší a zpříjemní veřejný prostor. Jde o první fázi postupné celkové proměny prostoru městské třídy, která bude vycházet z koncepčního dokumentu, který připravuje ateliér MAPPA.
Zanedbané a přitom hojně využívané lokality v Ostravě se změní k lepšímu. Konkrétně se jedná o šest vybraných veřejných prostranství v okolí městské třídy 28. října. Návrhy architektů už jsou téměř hotovy.
Valentina Vaňková (ODS), místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Bude se jednat o rychlé nestavební zásahy, které nevyžadují žádné stavební povolení. V letošním roce by se estetických změn měly dočkat ulice 28. října od křižovatky ulice Nádražní po Smetanovo náměstí, dále potom pasážové domy na ulici Denisova."
Proměnou projde i trolejbusová točna tady na náměstí Republiky, kde se lidé mohou těšit na nový mobiliář a také opravené chodníky.
O to se postará obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Architekti se primárně věnují ocelové konstrukci, která slouží jako zastřešené nástupiště.
Zuzana Paclová, architektka, MAPPA: “Návrh úprav se skládá nejen z kreativní části, která bude obsahovat vyčištění, znovunatření a jiný typ nasvětlení této konstrukce, ale řekněme i takové obecné uklizení tohoto prostoru.”
V ulici Denisova architekti zpracovávají symboliku pasážových domů, které nejsou dokončeny.
Zuzana Paclová, architektka, MAPPA: “Projekt se snaží jakýmsi uměleckým způsobem zdůraznit, že zastřešení těch pasáží se mělo realizovat také.”
V lokalitě kampus Palace chtějí architekti umístit nádoby s mobilní zelení a dočasně rozšířit chodník pro chodce. Veškeré zásahy by se měly realizovat do konce letošního roku.
---
Na koupališti v Havířově cvičili policejní potápěči
V České republice je zhruba třicet speciálně vycvičených policejních potápěčů. Dostat se do útvaru je velmi náročné. První nácvik nováčků se koná v bazéně. Dobré podmínky policistům nabídli v Havířově, na tamním letním koupališti.
Ve Frýdku-Místku působí specializovaný útvar policejních potápěčů, který spadá přímo pod prezidium. Nyní do svých řad potřebují nové posily. Právě výcvik dvou nováčků se konal na havířovském koupališti, kde mají hluboký šestimetrový bazén.
Jan Bauer, policejní potápěč: "Na základě toho dnešního výcviku zjistíme, jestli vůbec mají nějaké základy potápění, které by byly vhodné ke vstupu k našemu útvaru. A jestli jsou vhodní uchazeči, to se uvidí až postupně, kdy je vezmeme do reálných podmínek, ve kterých pracujeme. Většinou jsme využíváni abychom pátrali po věcech, které buď pochází z trestné činnosti, nebo s nimi byla trestná činnost páchána, nebo k pátrání po osobách.”
V celé České republice je vycvičených policejních potápěčů zhruba třicet. Dostat se do útvaru je prestižní záležitost.
Jakub Sehnal, policista: "Tím, že jsem byl u policie a vím, že je tady ta specializovaná jednotka, které si fakt vážím, protože tady ti specialisté jsou, tak je mi velkou ctí, že mohu být vůbec na té stáži, že jsem se sem dostal.”.
David Hudzietz, policista: "Odzkoušeli jsme si vyvažování pod vodou, kdy na tom musíme pracovat a zlepšovat to. Tato jednotka je světově uznávaná jako špička, už od mala se tady snažím dostat a doufám, že to bude úspěšné.”
Policisté z této jednotky například byli povoláni v roce 2019 do Maďarska, kde se na Dunaji potopila výletní loď. Pomáhali zmapovat její polohu pro následné vytažení.
---
Kostel sv. Václava bude mít novou střechu
Odsvěcený Kostel sv. Václava, jednu z nejstarších církevních památek v Opavě, obklopilo lešení. Až do podzimu tady budou dělníci opravovat starou břidlicovou střechu. Protože je objekt památkově chráněný, musí postupovat zvlášť opatrně.
Historie Kostela sv. Václava sahá až do 13. století, kdy byl součástí přilehlého dominikánského kláštera. Oprava břidlicové střechy z 90. let minulého století se chystá už od r. 2017. Došlo na ni ale až nyní. Oříškem bylo ukotvení 15 metrového lešení tak, aby památkově chráněný objekt nepoškodilo.
Aleš Rypl, stavbyvedoucí, Fichna – Hudeczek: „Po dohodě s památkáři jsme vysekali sondy a určili si místa, kde se lešení bude kotvit.“
Přestože to tak na první pohled nevypadá, pod omítkou je schované gotické zdobení. To chtějí památkáři zachovat.
Václav Hájek, Národní památkový ústav: „Na fasádě se dochovaly zazděné tufitové prvky, římsy a ostění, které souvisí s nejstarší vývojovou fází kostela.“
Pokrývači musí nejprve odstranit původní břidlicové krytí, které je poničené a tesaři poté opraví prohnilé krovy. Nahoru na střechu pak poputuje 1 100 metrů čtverečních nových břidlicových tašek.
Kvůli stavebním pracím bude omezený vstup do kostela sv. Václava, který slouží jako výstavní prostor, koncertní sál a pořádají se zde také svatební obřady. Stavební firma na to bude brát zřetel.
Marcela Heříková, ředitelka Kulturní organizace Opava: „My jsme apelovali na lidskou domluvu, že dáme vědět předem, kdy se něco bude konat a v té době provoz omezí tak, aby to tu akci omezilo co nejméně.“
Výměna krytiny na střeše kostela má podle harmonogramu skončit v listopadu.
---